Zorg om toename van tbc PRIJSTREFiS ISSELEN Veilig Verkeer Nederland pleit voor jaarlijkse keuring oudere automobilisten Illegale joodse nederzetting ontruimd Warme julimaand geeft indruk gevolgen broeikaseffect Stijging twintig procent Flair Plastics ontslaat 160 werknemers Rode Kruis vindt slechts weinig vermiste moslims Mi-woe onbeperkt Isitie ziekenhuis it op het spel' levens wint lai van de Kaai in spaarregeling r studiepunten ney koopt visiereus )ital/ABC ide oorlog in itsjenië nabij' dermoorden ökken Britten breekt records Reclame op eieren Den Bosch, stad met vele namen Zomer- pE -HE tel. 076-211199 iaargang uzen - Ziekenhuisgroep its-'Vlaanderen moet de af- 31 over de 24-uurszorg in ntoniusziekenhuis in Oost- jakomen, anders zet ze de positie op het spel. Dat zegt >r, directeur van Onderlin- rgverzekeringen in een re- op de bezorgdheid van het urgse raadslid A. Heijboer le 24-uurszorg. ZEELAND - C1 ndaal - Zes dagen na de ran Chaam hadden de pro- lals er gisteravond in ndaal weer zin in. Een ide koers in een hoog tempo de zoals iedereen gehoopt n een massaspurt. Daarin Jeroen Blijlevens zich op- de rapste van het. ganse n. De Rijenaar liet in de Zabel en Baldato gedeci- achter zich. .PÓRT-B! DE STEM 710311 000218 I I I DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 LOS EXEMPLAAR: SPANJE (COSTA BRAVA) - MAANDAG T/M VRIJDAG: 350 PTAS. - ZATERDAG: 400 PTAS. BELGIË (BELGISCHE KUST) MAANDAG T/M VRIJDAG: 37 BFR. - ZATERDAG: 46 BFR. NEDERLAND - MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Van onze verslaggever Breda - Veilig Verkeer Nederland pleit ervoor automobilisten boven de zeventig jaarlijks een medische keuring te laten ondergaan en niet eenmaal in de vijf jaar, zoals mo menteel het geval is. Bovendien zou deze keuring kwalitatief meer moe ten inhouden. Woordvoerder Chr. Jonker van WN zegt dit mede naar aanleiding van het ongeval dit weekeinde in Rijsbergen, waarbij een negentigjarige man uit Zundert een 83-jarige fietsster uit Et- ten-Leur aanreed die ten gevolge daar van om het leven kwam. „Nu geldt er een keuringsplicht om de vijf jaar. In die tijd kan er, zeker gelet op de hoge leeftijd, een hoop verande ren in iemands lichamelijke toestand. Daarnaast is het zo dat de normering hiervoor heel ruim is. Ik ken een voor beeld van een vrouw van wie de ogen conform de regels van het CBR waren goedgekeurd, maar die later op aanra den van haar opticien nieuwe brillegla- zen moest nemen. Toen ze dje eenmaal had, vertelde ze haar man nooit gewe ten te hebben dat er zoveel bomen in de tuin stonden,.." Waarmee Jonker maar wil aangeven dat er nog wel het een en ander te ver beteren valt op dit gebied. Dat vindt ook Etten-Leurenaar F. Struijs, zoon van de vrouw die bij het ongeluk het leven liet. „Het is toch te gek voor woorden dat een auto regelmatig moet worden ge keurd, terwijl er naar degene die deze moet besturen, nauwelijks wordt geke ken." „Ik ken een vrouw van 75 die net ge keurd is. Dat stelt echt niets voor. Ze heeft die keuring laten doen door een allang gepensioneerde huisarts die dit er nog even bij doet. En daar strijkt hij nog eens honderd gulden voor op," al dus Struijs. De bijna 75-jarige mevrouw C. Over- eem uit Breda sluit zich daar van harte bij aan. Zij is een aantal jaren geleden gekeurd. „Zo'n keuring is niet streng genoeg. Ze kijken je ogen na, meten je bloeddruk en noemen wat ziektes op. Als je die niet hebt, sta je zo weer buiten. De arts mag je ook zelf kiezen. Het mag alleen niet je eigen huisarts zijn. Maar als je weet dat een bepaalde arts noga] ge makkelijk zijn handtekening zet, kies je die gewoon." De politie is in dit soort kwesties tame lijk machteloos. „Wij kunnen alleen achteraf toetsen," zegt inspecteur W. Kavelaars van de politie Zundert/Rijs- bergen die bezig is met het ongeluk in Rijsbergen. „Op basis van zijn leeftijd en de aanrij ding hebben we besloten het rijbewijs van de negentigjarige man even in te nemen. De officier van justitie moet maar beoordelen of dat zo blijft." Veilig Verkeer Nederland hoopt ook met meer voorlichting aan ouderen het nodige ten goede te keren. Jonker: „1999 is bij ons het jaar van de ouderen. Voor die tijd hopen we een aantal vergaande oplossingen voor ver keersproblemen met ouderen gevonden te hebben. Want het gaat ons er niet om minder ouderen op de weg te hebben, maar wel op meer verantwoorde wij ze." ijolf idwest-Nederland is sprake en hittegolf. Juli eindigde sch warm, augustus begint een tropisch warme, droge en zonnige dag. De de week belooft zeer i te worden. - Er komt geen spaars- ji voor studiepunten. Mi- Ritzen wil niet dat studen- overschot aan studiepun- eenemen naar een volgend jaar zodat zij hun beurs tarnen stellen. De studen- rbond ISO is boos en vindt tzen een belofte heeft ver- n. SINNENLAND - A3 York - Het Amerikaanse mentsconcern Walt Disney eigenaar van Capital Ci- BC, de grootste televisie- thappij in de Verenigde De transactie heeft een Ie van bijna 30 miljard gui- ECONOMIE - A6 'U/Grozny - De Tsjetsjeen- sident Doedajev heeft vol- Moskou nu ingestemd met ndag gesloten akkoord over liging van de oorlog in het isische gebied. Met de in- ung van Doedajev lijkt een aan het bloedige confict in ukasus-republiek nabij. SUITENLAND - A5 - Groot-Brittannië is op- ikt door de moord op drie kinderen. Twee jongens doodgestoken in Brom- 'h bij Liverpool. Een meis- 1 Noord-Wales werd ont- n de volgende ochtend ge en naakt teruggevonden. °kte familieleden hebben emotionele oproepen ge- ian het Britse publiek om te Bij het opsporen van de 'UITENLAND - A5 «lam - Bij de presentatie 'Ajax voor het nieuwe sei- 'estond gisteren de indruk waarachtig niet meer be- "tiet de club uit de Water- Neer. Alle records werden Sdopen seizoen gebroken, 'komsten kwam zestig mil- flden binnen, de helft ,n kwam uit de wedstrij- de door Ajax gewonnen lions League. 'PORT-bi Dat zijn dus die gouden eieren Van onze verslaggevers Gilze - Flair Plastics in Gilze is gisteren door de Bredase rechtbank failliet verklaard. De 160 werknemers krijgen vandaag een brief waarin staat dat ze ontslagen zijn. Enkele weken geleden is al surséance van betaling aange vraagd voor het noodlijdende.be- drijfDaarna is met verschillende banken overlegd om tot een rege ling te komen, maar die gesprek ken hebben uiteindelijk niet tot resultaat geleid. Bij Flair Plastics wist men gisteren .officieel nog van niets. De voorzitter van de ondernemingsraad, H. Beenak kers, was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Zijn echtgenote zei dat het nieuws over het faillissement niet als een verrassing is gekomen. Ook het personeel had de bui al zien aankomen: „Het zat eraan te komen hè," zegt een vSn de me dewerkers. „We zitten nu op de ontslagbrief te wachten. Wat we nu moeten? Geen idee. We hopen nog steeds op overname." Volgens districtsbestuurder J. Lohle van de Industriebond FNV is nog niet alles verloren. „De bewindvoerders van Flair zijn nog steeds op zoek naar over name-kandidaten. Als het bedrijf overgenomen wordt, blijft na tuurlijk onzeker of het blijft be staan, maar ais dat zo is dan kan misschien ook een deel van het personeel terugkeren naar Gil- ze. Bewindvoerder njr. J. Arts was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Zijn secretaresse meldde dat de onderhandelingen met overname-kandidaten nog in volle gang zijn en dat die 'gericht zijn op continuering van de hui dige bedrijfsvoering'. „Er is een deadline gesteld en die loopt eind deze week af;" aldus de secreta resse. „Tegen een van de gegadig den is gezegd dat die voor 7 au gustus moet beslissen, want dan komen de meeste werknemers te rug van vakantie. Dan willen we gewoon helemaal rond zijn." Zeist - Het Próduktschap voor Vee, Vlees en Eieren be raadt zich over een verzoek van de Europese Commissie om in Nederland reclame op eieren tóe te staan. Reclame op eieren zou vooral effectief zijn, omdat veel huisvrouwen in de super markt elk ei goed bekijken op barsten, voordat ze het kopen. In ons land ligt een miljoenenmarkt in het ver schiet. De gemiddelde Ne derlander at vorig jaar 173 eieren. Bovendien'is ons land goed voor de export van mil jarden consumptie-eieren per jaar. - Met de Tom-rollen in zijn armen geklemd en geëscorteerd door de politie verlaat deze joodse kolonist een pas gestichte illegale nederzetting op de westelijke Jordaanoe- ver. Israëlische soldaten en politiemannen VANDAAG IN DEZE KRANT hebben gisteren met geweld de honderden joodse kolonisten verwijder^ die daar ver bleven. Bij het begin van de operatie, ih de buurt van het Arabische dorpje El Khader even ten zuiden van Bethlehem, vielen en- Oeteldonk, Duketown, Bois-le-Duc, het zijn bij namen waarnaar de Bra bantse provinciehoofstad luistert. Bosschenaren zelf houden het op Den Bosch of 's-Hertogen- bosch. De stad heeft vele namen. Zoals zij vele ge zichten heeft. ZIE DEELD INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6 Sport deel B Zeeland deel C Zomer-Gids deel D' RTV-programma's D3 Van onze redactie buitenland Genève - Het Rode Kruis heeft bij de bezoeken aan de verschillende Servische ge vangenkampen slechts 208 van de 10.000 vermiste man nen uit de veroverde moslim enclaves Srebrenica en Zepa aangetroffen. Dat heeft woordvoerder Girod van het Rode Kruis gisteren ge zegd, nadat de hulporganisatie voor de eerste maal een bezoek aan de gevangenkampen mocht brengen. Girod is teleurgesteld over het geringe aantal opge spoorde mannen. Hij wilde ver der niets zeggen over de toestand van de gevangenen. Inmiddels is gisteren in de mos lim-enclave Bihac, in het noor den van Bosnië, de strijd na een rustig weekeinde weer in alle he vigheid opgelaaid. De Serviërs uit de Kroatische enclave Krajina zijn hun belofte van zondag zich uit Bihac terug te trekken niet nagekomen. De Verenigde Naties zeggen nu dat ze deze toezegging alleen gedaan hebben om tijd te winnen en hun posities te verste vigen tegen de Kroatische aanval, die de Krajina-hoofdstad Knin bedreigt. Volgens VN-onderhan- delaar Akashi lijkt escalatie van de oorlog in Kroatië onafwend baar. De Kroatische president Tudjman wees zondagnacht zes voorstellen van de Kroatische Serviërs af voor nieuwe onder handelingen, waaronder het aan bod zich uit Bihac terug te trek ken en alle gevechtshandelingen tegen de Bosnische regerings troepen vanuit Krajina te staken. Amerikaanse functionarissen zeiden gisteren dat de VS, hoewel Warm of niet, géwoon lekker spelen in het zand. foto de stem/rob de looff Van onze verslaggevers Breda/Dongen - De hitte die Europa deze maand door maakt, geeft een goede indruk van wat we de komende de cennia kunnen verwachten in sommige zomers. Het KNMI zegt dat hittegolven in de toekomst warmer zullen zijn dan nu. Dat is volgens het weer kundig instituut het gevolg van het versterkte broeikaseffect. Hoe dan ook, de afgelopen maand juli was de op een na warmste maand van de laatste drie eeu wen, meldt onze weerkundig me dewerker Hugo van den Elshout. De gemiddelde temperatuur was 27,5 graden, tegen normaal voor Zuid-Nederland 23,1. De juli maand van vorig jaar spande niet een gemiddelde van 29 graden de kroon. De zon scheen maar liefst 281 uren, in een normale julimaand is de koperen ploert 187 uur aan de hemel te vinden. Ook de nachten waren zeer zwoel, de gemiddelde tempera tuur 's nachts was in juli 15,1 graden en dat is twee graden ho ger dan normaal. De warmste dag in Zuidwest-Nederland was de 10e juli met 35,1 graden. Mede door de uitstoot van broei kasgassen, zoals kooldioxide (verkeer, industrie en huishou dens), warmt de aarde steeds ver der op. Dit proces, het zogeheten broeikaseffect, kan leiden tot kli maatveranderingen op aarde. Volgens sommige rampenscena rio's, afkomstig van de milieube weging, kjunnen de veranderin gen onder meer leiden tot de on dergang van vele tropische eilan den door een stijging van de zee spiegel, meer en heviger stormen en grote droogte. Het KNMI gaat Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal gevallen van tbc stijgt sterker dan tot voor kort werd aangenomen. Het afgelopen jaar is het aantal tbc-gevallen met twintig procent toegenomen. De Gezondheidsraad noemt die stijging 'zorgwekkend'. kele klappen. De kolonisten waren er met het stichten van de nederzetting op uit om de voorgenomen terugtrekking van het Is raëlische leger uit de dichtbevolkte Pale stijnse gebieden tegen te houden, foto epa Dat blijkt uit het jaaradvies 1994-1995 van de Gezondheids raad. Volgens de raad is nog niet dui delijk wat de oorzaak is van de 'onrustbarende' stijging. In 1994 waren er voor zover bekend bijna 1700 tbc-patiënten in Nederland. Het is niet bekend of in Neder land het aantal patiënten met 're sistente tbc' toeneemt. Deze vorm van tbc, die in het buitenland steeds meer voorkomt, is niet te bestrijden met medicijnen. De Gezondheidsraad onderzoekt momenteel in welke risicogroe pen tbc vooral toeneemt. Tot de risicogroepen behoren onder an dere daklozen en druggebruikers. Ook brengt de raad in kaart hoe veel patiënten de medicijnen- kuur niet afmaken. De raad ver moedt dat lang niet alle patiënten de voorschriften opvolgen, gezien de lange behandelperiode. Men sen met tbc moeten negen maan den dagelijks drie medicijnen slikken. Behandeling Als bekend is hoeveel mensen hun kuur niet afmaken, zal de Gezondheidsraad zich uitspreken over een verplichte behandeling onder toezicht voor mensen met open tbc. In New York wordt dat al vaak gedaan bij daklozen. Als zij zich niet dagelijks melder voor de medicijnen worden ze op hun uitkering gekort. Afgelopen week is bij een werk nemer van het Heerlense bedrij: AZL Beheer open tbc geconsta teerd. De GGD is inmiddels be gonnen met een onderzoek ondei collega's van de besmette werk nemer. Echo-scopie In het jaaradvies laat de Gezond heidsraad zich verder kritisch ui' over het nut van routine-echo scopie bij zwangere vrouwen. D( raad vraagt zich af of de kwali teit van echo's in het algemeer voldoende is. Tachtig tot negen tig procent van de zwanger; vrouwen in Nederland krijgt ter minste één echo. De raad concludeert daaruit da dergelijk onderzoek bij vrouwei 'bijna' routine is geworden, maa: pleit er gezien de twijfels aan d< kwaliteit van de echografister niet voor alle zwangere vrouwer automatisch een echo-onderzoek te laten ondergaan. Een nadeel van echo-scopie is volgens de raad dat dit onderzoek niet altijd betrouwbaar is. In on geveer tweeduizend gevallen pei jaar wordt een afwijking bij df vrucht 'gevonden' die er niei blijkt te zijn. (ADVERTENTIES) Washington tegen een uitbrei ding van het conflict is, blij zijn dat Kroatië de moslims in Bihac helpt. Het maakt een interventie van Navo-troepen waarschijnlijk overbodig. Minister van Buiten landse Zaken Christopher zal zijn Russische ambtgenoot Kozy- rev vandaag vragen de Bosnische Serviërs te waarschuwen dat ze 'deelnemen aan zeer riskante mi litaire operaties in Bihac'. VERVOLG OP BUITENLAND A5 OP BUITENLAND A5: 'Krajina' kan totale oorlog Balkan veroorzaken BALL GAME Sport-/vrijetijdsschoen d in zwart/grijs en wit/zwart/bordo. Maten 30 - 45. Normaal 49.95 Bristolprijs 40.- T/m zaterdag BREDA: Tramsingel 74 (W.C de Lunet) BREDA: Ginnekenstraaf 113 (boven Zeeman OOSTERHOUT: Bredaseweg 21 (Ie élege Kwantum) niet zover. Vólgens woordvoerder H. Geurts zijn de recente warme perioden nog geen bewijs dat het broeikaseffect zich al manifes teert. De geconstateerde ontwik kelingen passen nog in de na tuurlijke variaties die zich in het klimaat kunnen voordoen. „We tenschappers en klimaatmodel len zijn het er echter wel over eens dat klimaatveranderingen eraan komen. Dat staat vast." Tijdens de Klimaatconferentie van de Verenigde Naties eerder dit jaar in Berlijn stelden tiental len landen, vast dat de huidige in spanningen het tij te keren nog onvoldoende zijn. Ze spraken af met nadere maatregelen te ko men die over twee jaar op papier moeten staan. Minister De Boer (Milieu) komt nog dit jaar met voorstellen om onder meer de uit stoot van kooldioxyde in ons land verder terug te dringen. Dit woord Is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. u de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. m1 Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: (Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrO kwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:- - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 5 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Br'eda. E STEM. DAGBLAD VOOR IUIDWEST-N EDERLAN 'V

de Stem | 1995 | | pagina 1