Festival 6op de rand' in Waterlandkerkje Bloeiende Scouting Sluis viert vijftigste verjaardag ieSte POLITIE rapport Van Boi DUIVEN sport PLAATSELIJK nieuws Zeeuws-Vlaamse sterrittf lamses Shaf [et in Cage DE STEM ZEELAND Lading valt van wagen Motorrijder gewond Met auto tegen paal Wiel weg Rijwiel gestolen Hoek Ploeg De Jonge wint puzzel] Laurindo overleden DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 Door Ronald Verstraten Waterlandkerkje - Waterland Cultuurland is een kleinscha lig festival in het Zeeuws- vlaamse grensdorp Water landkerkje. Aan zijn vierde editie toe, ligt de nadruk dit jaar op dans en muziek. Op zaterdag 26 augustus treden er muzikanten en groepen uit Senegal, India, Nederland en België op, evenals het uit ver schillende nationaliteiten sa mengestelde gezelschap Sur Mestizo Het programmaboekje van Wa terland Cultuurland plaatst 'het piepkleine dorpje net over de Belgische grens'. Het kan tot wat gepuzzel leiden bij buitenlanders die Waterlandkerkje niet weten te liggen, maar eigenlijk maakt het niet zoveel uit. Waterland Cultuurland is immers grens overschrijdend, en noemt zich dan een 'Festival op de rand'. 'Bewust kleinschalig van opzet', spreekt opnieuw het programma, 'heeft het de naam nog eigenzin nig te zijn ook'. Dan kom je al gauw bij Willy de Houck uit, de kunstenaar uit 't Kèrkje', die al jaren zijn schouders onder de plaatselijke evenementen zet. „Het is een beetje anders dit jaar," zegt De Houck. „De meeste activiteiten vinden plaats in de loods, omdat die wat groter is dan het dorpshuis. Dat is voor sommige acts te klein geworden en is nu min of meer gebombar deerd tot café." In het dorpshuis staat toch een optreden op het programma. Om 21.00 en om 22.30 uur speelt Ro bert Berger 'bluesy' intermezzi. De Rotterdammer stond al langer op het verlanglijstje van De Houck. Hij brengt uitsluitend Engelstalige nummers en bege leidt zichzelf op piano. Berger trekt per auto half West-Europa door en speelt in talloze clubs en op diverse festivals. Zijn reper toire bestaat uit eigen werk. Griot De opening van het eendagsfesti- val is eerder op de avond, om 19.00 uur in de NH kerk. Daar treedt de Senegalese koraspeler Mamadou Mara Diabate op. „De kerk is een prima locatie voor de ze muziek. Dat hebben in het ver leden concerten met jiddische muziek en mondharp-muziek wel bewezen," vindt De Houck. De kora is een 21-snarig instrument. En Mamadou Mara Diabat is een zogenaamde 'griot', een rond trekkend muzikant en verhalen verteller. Als zodanig reisde hij heel West-Afrika door. De Sene- galees is een traditioneel muzi kant, maar durft ook vernieu wend werk aan. Met een Zwitser se jazzgroep bereidt hij momen teel een cd voor. In tegenstelling tot vorige edities, zijn de pauzes tussen de verschillende optredens wat langer geworden, zodat het publiek meer tijd heeft om zich van de ene naar de andere locatie te verplaatsen. Om 20.00 uur be gint het programma in de loods. Als eerste staat Sur Mestizo op de planken. Deze internationale groep speelt tango, flamenco, joodse muziek en Balkanmuziek. De groep bestaat uit een Bel gische pianiste, een Spaanse gita- Les Gitans du Rajahstan uit India treden op tijdens Waterland Cultuurland 1995. Willy de Houck. „Het is een beetje anders dit jaar. rist, een aceordeonist/bandoneo- nist uit Joegoslavië, een Bel gische violist en een Duitse per cussionist. Waterland Cultuur land werkt al sinds het begin sa men met cultureel centrum De Media uit Eeklo. „Die samenwer king heeft verschillende voorde len. De Media hebben goede con tacten met Tony van Dereecken. Dat is iemand die veldwerk doet voor het radioprogramma 'De Wandelende Tak'. Hij is ook pro grammeur van het Cactusfestival in Brugge. Via hem kunnen we gemakkelijk aan groepen komen die wereldmuziek spelen," vertelt De Houck. Een van die groepen, onlangs nog met succes optre dend op het Cactusfestival, is Les Gitans du Rajahstan uit India. De streek Rajahstan zou de oor sprong zijn van de zigeuners. De groep bestaat uit vijf muzikanten en twee danseressen. De muziek die ze maken staat ver van de klassieke Indiase muziek, alhoe wel de instrumenten die ze be spelen voor een deel overeen stemmen: tabla's, harmonium, fluiten, naast de sanangi (soort Middeleeuwse luit), de ravanhat- ta (vioolachtig instrument) en de murali-pungi (dubbele klarinet). De muziek en dans bevatten Aziatische elementen, gekoppeld aan de vurigheid van de zigeu ners. Ze beginnen om 21.30 uur. Flamenco „De uitsmijter, Esta Loco, be looft heel leuk te worden," zegt De Houck. Leider en bezielende kracht van deze Belgische groep is Rembert De Smet. In de jaren tachtig was hij een van de Twee Belgen. De flamencomuziek bracht een muzikale ommekeer en daarvan is Esta Loco ('Hij is gek') het resultaat. De groep be staat verder uit André Van De Velde (ex-Jan de Wilde), Kamel Lebbad en flamencodanseres Hilde Geelen. De flamenco vormt de basis van het afsluitende op treden, maar ook Afrikaanse en rumba-ritmes klinken, vanaf 23.00 uur, door. Het festival wordt voor een deel gesubsidi eerd door de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen en de ge meente Oostburg. De Houck ver wacht zo'n driehonderd bezoe kers. Een passe-partout kost twintig gulden. Gelet op ervarin gen bij voorgaande festivals, wordt aangeraden van tevoren kaarten te aan te schaffen. Dat kan vanaf 1 augustus bij de ge meente Oostburg, Het Zuidland- theater in Temeuzen, Café Soif in Vlissingen, De Media in Eeklo en de Stichting Waterland Cultuur land, Molenstraat 69 in Water landkerkje. Enkele foto's uit de oude doos van Scouting Sluis. Van onze verslaggever Sluis - Scouting Sluis bestaat dit jaar vijftig jaar en laat dat halve eeuwfeest niet onopgemerkt voor bijgaan. Het tweede weekend van september zijn er verschillende eve nementen. De stichting Scouting Sluis is tegen woordig met vijftig kinderen in twee leeftijdsgroepen (esta's en scouts) een bloeiende vereniging. Te bloeiend wel licht, want door ruimtegebrek in het clubgebouw aan de Brugstraat is er zelfs een kleine wachtlijst. Slechts bij toeval kwam het bestuur van Scouting Sluis eind december vorig jaar aan de weet dat de vereniging dit jaar vijftig jaar bestaat. Jan van Horck, een van de oprichters van de club, bracht het bestuur toen op zijn huidige woon plaats in Frankrijk op de hoogte van de naderende mijlpaal. „Meteen de koppen bij elkaar gestoken toen we het hoorden," zegt secretaris Wim Eggermont van Scouting Sluis. „Uiteindelijk besloten we in het week einde van 8 tot en met 10 september een massale viering op te zetten. Toen ver namen we van de middenstandsvereni ging dat die in dat weekeinde het zilve ren jubileum viert met een historisch weekend. In overleg is een combinatie gemaakt. Scouting hijst zich zaterdag 9 september in historische kleding voor de kinderspelen die dan op de Groote Markt plaatsvinden." De kinderspelen zijn van 14.15 uur tot 17.00 uur. Ter gelegenheid en herinnering aan het jubileum geeft Scouting bovendien een jubileumboek uit dat gratis wordt ver spreid onder alle Sluisse gezinnen. De nu 64-jarige 'Nederlandse Fransman' Van Horck beschrijft in dat boek de op richting en eerste jaren 'van Scouting Sluis. 'In het najaar van 1945 had ik een eerste contact met kapelaan Weijnen. Die wil de graag iets beginnen om de jongelui in zijn parochie bezig te houden en na de Duitse bezetting was alles wat maar Engels klonk natuurlijk in', beschrijft Van Horck het ontstaan van de padvin- derijgroep die onder de naam St. Igna- tiusgroep in Sluis van start ging. Wat later groepeerden ook de meisjes in Sluis zich in een gidsengroep. Eind ja ren zeventig, aldus de huidige secreta ris, kwamen gidsen en verkenners sa men onder de paraplu van Scouting Sluis. Belangstellenden in de historie van scouting kunnen tijdens het jubileum- weekeinde op een fototentoonstelling in 't Zoute Vestje nog eens op hun gemak langs het hele verleden van scouting lo pen. Eggermont kreeg van alle kanten stapels fotomateriaal en oude gebruiks voorwerpen aangereikt om die expositie samen te stellen. De opening van het feestweekend is REPRO'S WIM KOOIJMAN vrijdag 8 september om 19.30 uur met een disco voor de jeugd in 't Zoute Vest je. Daar is een dag later ook een recep tie (19.00 uur - 21.00 uur). Zondag 10 september wordt er koffie geschonken in het gemeenschapscentrum na afloop van een oecemenische dienst in open lucht op de Groote Markt, die om 11.00 uur begint. Andere activiteiten zijn een kampvuur op de Groote Markt (vrijdag 8 septem ber om 22.30 uur), een rondgang met medewerking van muziekvereniging Apollo (zaterdag 9 september, 13.30 uur) en een feestavond met medewer king van The Night-Flyers (zaterdag 9 september vanaf 21.00 uur in 't Zoute Vestje). Biervliet - Een wagen met Bel gisch kenteken, bestuurd door een 31-jarige man uit Eeklo, verloor gistermorgen op de Noordstraat te Biervliet een deel van zijn lading bestaande uit balen stro. Een deel daar van kwam terecht op een ge parkeerde personenauto, die aanzienlijk werd beschadigd. Oostburg - Bij een verkeerson geval op de Turkeijeweg raakte gistermorgen een 21-jarige mo torrijder uit Zuiddorpe ge wond. De man kwam op een gegeven moment in een bocht op de linkerweghelft in botsing met een personenauto bestuurd door een 60-jarige inwoner uit Dordrecht. Daarbij raakte hij de linkerbuitenspiegel van dit voertuig en kwam vervolgens terecht in het struikgewas. Bij die valpartij liep hij een gebro ken sleutelbeen en verder wat schaafwonden op. Nieuwvliet - Vermoedelijk door het rijden met een teü snelheid raakte zondagay een 20-jarige Duitse automol list op de St.-Bavodijk Nieuwvliet de macht overj stuur kwijt. Met zijn voert botste hij tegen een betont bermpaal en reed vervolgd het talud af om zeven meter l ger tot stilstand te komen, t man bleef hierbij ongedeerd) ook de auto werd slechts aan voorzijde licht beschadigd. Temeuzen - Een 24-jai vrouw uit Temeuzen deed a teren bij de politie in 1 woonplaats aangifte van c stal van het linkervoorwiel tj haar personenauto. Dat i beurde toen het voertuig stol geparkeerd aan de ScheldetJ de in Temeuzen. Vrouwenpolder - Vanaf parkeerplaats te Vrouwen[ der is zondagnacht een mot rijwiel van het merk Suzukii stolen. Het voertuig met waarde van 17000 gulden isi gendom van een 33-jarige woner van Middelburg die gifte deed bij de politie op WJ cheren. Etampes Temeuzen - In de kring Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen vlo gen vanuit Etampes 1411 jonge duiven. Snelheid eersteprijs- winnende duif 1086,90 meter per minuut, laatste 637,42mpm. 1 en 8. O. Haers, Philippine, 2. Comb. Van Eijk/Den Exter, Ter- neuzen, 3 en 4. Comb. De Mul/Kop, Zuiddorpe, 5. P. de Poorter, Axel, 6. Comb. Nachte gaal, Sluiskil, 7. Comb. Vis- ser/Lensen, Axel, 9. Comb. De Bruijn, Philippine, 10. Comb. Rammeloo/Wiskerke, Philippine. Kring Oost-Zeeuws-Vlaanderen, 143 jonge duiven, 1035,58mpm: 1. W. Volleman, Graauw, 2 en 6. R. Vermorken, St,-Jansteen, 3. E. Strobbe, Hulst, 4. A. van Daalen en zoon, St.-Jansteen, 5. Ch. de Beule, Heikant, 7 en 8. E. van Deursen, St.-Jansteen, 9 en 10. E. de Beule, Heikant. Samenspel Hulst/St.-Jansteen, 386 jonge duiven, 1042,05mpm: 1. Frankie Thijs, St.-Jansteen, 2. P. Neefs, 3. L. de Wilde, 4. J. Prenen, 5. P. d'Hondt, 6 en 10. Th. Cas teels,allen Hulst, 7. R. Vermorken, St.-Jansteen, 8. E. Strobbe, Hulst, 9. A. van Daalen en zoon, St.-Jan- steen. Herleving Kloosterzande, 296 jon ge duiven, 1082,80mpm: 1. A. Hulshout, 2. J. Pankow, 3. Comb. Verschuren/Andriessen, 4. R. Ma- hu, 5 en 8. Jo. Voet, 6. René van Goethem, 7. Rudy van Goethem, 9. Ed. van Goethem, 10. P. van Goet hem. Nieuw Leven Koewacht, 93 jonge duiven, 1070,69mpm: 1, 2, 3 en 4. G. Schalkens, 5, 6, 8 9 en 10. H. van Dijk, 7. Om. Bonne. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 205 jonge duiven, 1049,07mpm: 1 en 5. Th. van Damme, 2, 3, 9 en 10. A. Vicolaas, 4. P. Pieters, 6. A. Wauters, 7. Th. Dobbelaar, 8. R. de Nijs. Sluiskilse Reisduif, 209 jonge, ven, 1071,93mpm: 1. Comb. Nat tegaal, 2 en 10. J. en R. Dane, en 8. J. du Puy, 4 en 9. Comb, de Wege/Wisse, 5 en 6. Bouchaut en zoon. Concours Combinatie Biervlij 325 jonge duiven, 1071, M. de Dobbelaere, 2. C. de Graaj en 7. F. Dellaert, 4 en 9. C. Brt en zoon, 5. B.'Provoost, 6. Harryl Dobbelaere, 8. A. en M. vonHtf 10. H. Neve. Nog Sneller Breskens, 160 duiven, 1118,13mpm: 1. I. baart, 2. T. Smallegange, 3.1 Pijcke, 4, 5, 6 en 9. H. Mook en zoon, 7. L. van de WegeJ.j Versprille. 10. Comb. Poorter/]' ebaart. De Snelvliegers Oostburg, jonge duiven, 1118,32mpm: 1,(1 7. Comb. Zeegers/Verstraete,2.| de Jonge, 3 en 5. C. Rammelcx A. Wever en dochter, 8. W, Hee, 9. M. Buijsse, 10. R. Daa Eerste de Beste Schoondijke, jonge duiven, 1102,19mpm: l,2l 7. E. de Wever,3, 4, 5 en 9. J.f Poorter, 6. A, de Wever, 8 en 10, van Heese. Strijd in Vrede Groede, 135 joij duiven, 1124,42mppi: 1, 4 en Mevrouw Scheele, 2,' 3"en S. j Simpelaar, 6. Mevrouw Ras, 1 10. M. Elfrink, 9.tCJpmb.Der ter. Creil De Voorwaarts ZaamslagveerJ jonge duiven, 1084mpm: 1,3 al A. Schieman en zoon, 2 en Hamelink, 5. M. Scheele en zoo en 10. E. Strooband, 8 en9.H,| Feijter. Eendracht Maakt Macht Term zen, 316 jonge duid 1093,26mpm: 1. J. de Jonge, 2,31 10. Gebrs. Scheele, 4, 5 en 0.1 Zegers, 6, 7 en 9. P. Zegers. De Scheldeklievers Ossenisse, I jonge duiven, 1. E. de Waall zoon, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9 en 10,P.| Waal, 6. Comb. De Waal. jor Chris Klaassens fdens het carnaval he [stad Oeteldonk, bij h festival tijdens h sterweekeinde Duk en als de Tour nee volgend jaar ha [ëningsdagen in de sti jorbrengt zal Bois-le-Di [jge dagen volop in de b Egstelling staan. De Bo jienaren zelf houden h woon op Den Bosch wat sjiekere 's-Herti fcbosch. stad heeft vele namen. Zoe vele gezichten heeft. Hist cultureel, bourgondisc blik net wat meer gericht 'gemoedelijke' zuiden dan hectische randstad of h je' noorden. Een soort laa "bastion van Het Zuiden ihien wel een vooruitgescb post van Zuid-Europa, zuidelijke grondslag is du Ijk aanwezig. Pas in 161 ten de Staatse troepen 01 leiding van prins Freder: idrik een einde aan de ti; Den Bosch zich nadrui oriënteerde op steden a 'erpen, Leuven en Brussel. |t dat dat nu niet meer zo i de blik gaat tegenwooi j dieper Europa in. Voc lomenteel doorgevoerde vei iwing van de binnensta de Spaanse architecte Bet li aangetrokken. Zij gaf d t, de weg van de Sin1 ikathedraal'naar de centra, tgen driehoekige markt, he lien tran'ë&i kïeflie Zuideurc avenida. jwie op een warme zomera vanaf die 'avenida' de Kor ltstraat inslaat, waant zie :n Franse stad. De terrasse de vele eetgelegenheden al zijn op dergelijke dage rast tot de laatste plek bezel [»ie er langs loopt, kan de cu 're kunsten van de Bossch op het gemak aanschou SPELWEEK - Van 7 tot en met 11 augustus wordt de speel- week gehouden. Het thema is dit jaar Disney Dino Dorp waardoor volgens organisator De Hoekse Rakkers de tijden van de Flintstone's en dino russen herleven. Er wordt:.) der meer bijlen en geweren j maakt, maar ook wat gewelddadige zaken als pad stoelen van brooddeeg enl dozen. Schoondijke - In de Zeeuws- Vlaamse sterrittencompetitie werd afgelopen week de zege reeks van TC Axel afgebroken. In Retranchement, waar TC de Zwinhoeve de organisatie in han den had, won De Wielertoerist. In de algemene stand blijft TC Axel met een straatlengte voor sprong het klassement aanvoe ren. Wielertoerist verstevigde de tweede plaats. Het organiserende Zwinhoeve, dat 92 deelnemers zag afstempelen, eindigde op een derde plaats. Woensdag 2 augus tus is de organisatie in handen van WTC Eendracht Melle met de kantine van FC Modern in het Belgische Bassevelde a pelplaats. Dit tussen 20.30 uur. UITSLAG 1. Wielertoerist (Eede) 55,76 PR 2. TC Axel 51,16, 3. TC Zrt (Retranchement) 50,00, 4. TCJ dorpe 45,28, 5. Freffl (Schoondijke) 39,19, 6. TC schuur (Nieuwvliet) 33,07, van Gent 31,91, 8. TC B" 30,00, 9. TC HAS (Sluiskil)» WTC Bentille (België) 26,15. STAND NA 12 RITTEN 1. TC Axel 916,74, 2. Wiel" 670,56, 3. TC Westdorpe 5» Freewheel'79 560,36, 5. M 560,32, 6. TC Breskens 511 RTC Delta 476,81, 8. Wj 463,75, 9. TC Sas van GentJ» 10. WTC Bentille 323,18 pu»" Van onze correspondent Cadzand - De puzzel-oriëntatierit van de West-®] Vlaamse-Autoelub (WZA) is in de wedstrijdklasse door de equipe De Jonge uit Heinkenszand. De rit werd onderbroken voor het ste. Voor de rit, die was t j uitvoeren van een aantal op drachten in het zogenaamde bos je van Erasmus, die bij een gelijk aantal strafpunten in de rit be slissend waren bij de eindklasse ring. In de toerklasse klasseerde Jacco Ras uit Groede zich als eer door WZA-voorzitter Joop J uit Oostburg, bestond e belangstelling. Start f waren gelegen bij Hotel Cl merce aan de Mariastraat'l zand. Daar werden ook Wf aan de winnaars uitj (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 08.00-21.00 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 Wedstrijdklasse: 1. C. Heinkenszand 90 strafpy? Vergouwe, Zuidzande, 120,- sen/H. de Koeijer, OostburoJ L. van Schaik, Oostburg, Tilroe, Kortgene, 150 straip Toerklasse: 1. Jacco RaS- Loek Melis, Tilburg, Vriend, Aardenburg, allen J strafpunten, 4. Mark Goval de, 5. K. Doorten, 1 (Utrecht), beiden met 2iu ten. rkt (doorgevoerde en nog door t §en stadsvernieuwingen zul [<fe stad echter niet ingrijpenc ■karakter veranderen. De his fche binnenstad met al ziji lollandse gevels, zijn nauw, pes en steegjes, blijven do pen. Of het nu het modern, pa-achtige gebouw is dat d, lende jaren moet verrijzen op [Burgemeester Loeffplein o: podeme straatverlichting var 1 Kerkplein, de binnenstac steunen op bijvoorbeeld de .-Jan of 's lands oudste ste- thuis: de Moriaan. In die laat- I midden in het hart van de I aan de Markt, heeft de VW IJdels haar kantoor geves- f Haag (anp) - Ramses Sht pal La Cage aux Folies. D ^Petities niet meer bijbene nnger/acteur werd onlangs ondig in het ziekenhuis fomen- Shaffy heeft zijn rol ed overleg met producent (ap) - Laurindo Al- een van de grote Brazili- Ptaristen en componisten, ''-jarige leeftijd overle- Woonde al 40 jaar in de een van de wegbereiders bossa nova, een menge- waziliaanse muziek en vijf klassieke compo- g hij een Grammy, de muziekonder- Peelde met jazz-musici enton en Herbie Mann aan het begin van de uit van het Modern droeg ook bij van The God star is born.

de Stem | 1995 | | pagina 14