ezamenlijke speeldag door mager aanbod ctie voor pater Swinne loopt goed 'Hoe repareer ik nu een wigwam?' 'ESTEM Hulsterloo: 4Kreken vol DAG KLAPPER oerderij Verbruggen pent weer de poorten gSTEM ZEELAND C2 erenigingen in Terneuzen steken alle energie in nieuwe accommodatie osselen eten voor het goede doel Spelen Jeugdvakantieweek Hulst van start Onderzoek naar vissterfte Expositie over de tuin in bibliotheek Axel Excursie van De Vier Ambachten DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 onze correspondent euzen - Het programma de jeugdvakantieweken geuzen is dit jaar nood- wongen aan de magere t, De reden is dat buurt- niging Hof Zeldenrust Anna, buurtvereniging lippens en de scouting rmangroep al hun energie -en in een nieuwe accom- atie. Vrijdag 11 augustus er een gezamenlijke activi- tvan alle deelnemers. gemeente Terneuzen heeft ook dit jaar weer subsidies ter be schikking gesteld om een aan trekkelijk programma samen te stellen. In de speciale speelweek- krant, die vandaag verspreid wordt stelt de St. Welzijn dat geld en ondersteuning een ding zijnmaar mensen vinden die een druk seizoen achter de rug heb ben en zich voor de jeugdvakan tieweek willen inzetten niet mak kelijk is. „Het is dankzij de in spanning van die paar gekken dat het elk jaar weer lukt," aldus Liesbeth van de Wege namens de St. Welzijn Terneuzen. Deze noodgedwongen of beperk te aanwezigheid heeft in ieder ge val ertoe geleid dat een oude wens van de deelnemende orga nisaties om tot meer samenwer king te komen geresulteerd heeft in een gezamenlijke dag in Oude Vaart. Op vrijdag 11 augustus wordt onder verantwoordelijk heid van zes buurtverenigingen een grote tent opgezet op het grasveld naast de voormalige LTS in Oude Vaart. Alle deelne mende organisaties zullen met deze dag de vakantie activiteiten 1995 afsluiten. De kinderen kun nen straattekenen en er is een vossejacht met aansluitend een picknick, 's Middags is er een spelcircuit en 's avonds een kind erdisco. De Stichting Leefbaarheid in de binnenstad van Terneuzen heeft bewust gekozen voor een pro gramma dat de hele vakantiepe riode beslaat en waarbij de kin deren tussen de middag op een leuke manier kunnen overblijven. Morgen kunnen de kinderen te kenen, verven, boetseren en^to- sti's eten. Maandag 7 augustus is er een busreis gepland. Hoek wordt van 7 tot en met 10 augustus weer omgetoverd tot een pré -historisch dorp. Er wordt een Disney Dino dorp ge bouwd, waar Fred Flinstone zich prima thuis zou voelen. Er wor den dinosaurussen gemaakt en alles wordt op video vastgelegd. Tevens wordt een sterrenstraat gemaakt met gipsafdrukken. In en om het Schelpenhoekje be gint de jeugdvakantieweek maandag 7 augustus met een bal lonwedstrijd en muziekoptocht. Daags daarop is er een knutsel, frutselmiddag. Het hoogtepunt wordt zeker de overnachting in het Schelpenhoekje. Verder staat er op het programmma; een kin derbingo,een filmavond en een busreis naar Wachtebeke. Speeltuinvereniging De Groene Zwaan houdt van 7 tot en met 11 augustus spelen die in het teken staan van het circus. Er is tenten- bouw en een overnachting ge pland. Frans de Schepper komt de kinderen op donderdag 10 au gustus in de speeltuin in Sluiskil opvrolijken met zijn optreden. Op vrijdag 11 augustus is er om 12.00 uur een gratis picknick voor de kinderen die 's ochtends hebben meegedaan met de spelle tjesmorgen. Vanaf 13.00 uur neemt men deel aan de gezamen lijke activiteiten in Oude Vaart. an onze correspondente int-Jansteen - De actie van een groep dorpelingen voor ater Cyriel Swinne van de orde van de Kamillianen loopt oed. Het doel is de pater na zijn vakantie terug te sturen aar zijn missiepost Barranquilla in Colombia met een k bedrag. Er zijn al heel wat giften binnen. ia Weemaes-Peeters en het ctiecomité hebben een activi- itenprogramma opgesteld r belangstellenden. Maar teten ongeveer 150 mensen j 4 augustus in een spe- 'a'alvoor deze gelegenheid op trokken grote tent mosselen, eopbrengst gaat naar Colom- 121.30 uur barst dan het vondfeest los. Er is deze vond van alles te doen; gezel- 'gheid, muziek en vooral geld -r de actie staan centraal. De -wezigen kunnen prijzen inen die plaatselijke winke- 'ers ter beschikking hebben teld. ater Cyriel Swinne is deze vond van de partij. Maar ook nub van Neerven, met wie winne zeventien jaar in Co- mbia heeft samengewerkt, an Neerven is momenteel pro vinciaal overste en woont in Nederland. Maar ook hij hoopt over enkele jaren weer terug te kunnen gaan naar de krotten wijken in Colombia. „Er zijn al heel wat giften bin nengekomen en het wordt, als de avond een succes is, een mooi bedrag. We hadden wel 300 mensen voor de mossel maaltijd, maar de capaciteit gaat maar tot 150. Ik hoop dat alle anderen toch naar het feest komen en dat het weer goed blijft. In ieder geval gaan we de tent met terrassen uit breiden. Het blijft improvise ren, want we hebben geen idee van de aanloop," aldus Ria Weemaes. Voor meer inlichtingen en gif ten kan men bellen naar Ria Weemaes, Pastoor Mertens- straat 7 in Sint Jansteen, tele foon 01140-16770. correspondent waarde - De familie Verbruggen aan de Vitshoekdijk 1 took deze zomer de 'poorten' van haar oude boerderij open ralle belangstellenden. Tot eind augustus is men elke don- g en vrijdag welkom vanaf 9.30 uur. MARKTEN SLUIS Avondmarkt - Centrum - 17.00- 22.00 uur (gratis) THEATER VLISSINGEN Straatfestival - met internatio naal straattheater, klassieke muziek en hedendaagse (pop)muziek - cen trum (vr t/m wo) KLASSIEK GOES Marktconcert - door Kees van Eer- sel - Grote Kerk -12.30 uur (gratis) Toeristenconcert - door de Zeeuwse Koorschool - Rooms Ka tholieke Koorschool -11.00 uur POP EN JAZZ SINT NIKLAAS Walburgconcert - door The Nile - Afro-rock - Walburgpark - 20.30 uur SPORT CADZAND Haaietanden tennistoernooi - Sport en Recreatiehal Cadzand Noorddijk 3 -10.00 uur DIVERSEN BROUWERSHAVEN Kermis - centrum (za t/m di) ZUIDZANDE Puzzelrit - voor auto's en fietsen - start bij HCR de Zwaan - dagelijks vanaf 9.00 uur - info: VW tel. 01170-52843 (tot 4 sept) OSSENISSE Schieting - camping Mussennist - 20.00 uur HULST Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur KIELDRECHT Schieting voor bejaarden - 't Sleepbootje-13.30 uur KLOOSTERZANDE Vleeskaarting - Café de Reizende Man -19.30 uur WALSOORDEN Schieting voor bejaarden - café Rue du Nord-13.30 uur CLINGE Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café Zondagsvermaak - 14.00 uur CADZAND-BAD Rode Kruis-wandeltochten - 5-10 km - Winkelgalerij Boul. de Wielin gen-19.00 uur (ƒ4) IJZENDIJKE Excursieboerderij - rondleiding biologisch bedrijf met o.a. video- en diapresentatie - Fam. Quist 't Mo lentje 4 't Molentje 4 -13.30 uur 3,50) FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Flodder 3 HULST De Koning van Engeland -14.00 uur De Zwanenprinses 14.00 uur Power Rangers The Movie 14.00 19.00 21.30 uur Flodder 3 19.00 21.30 uur Die Hard with a Vengeance 14.00 19.00 21.30 uur Casper 14.00 19.00 21.30 uur Free Willy 2 19.00 21.30 uur First Knight MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Shadowlands Dl RENESSE Dorpshuis - 20.00 uur Flodder 3 VLISSINGEN Alhambra 1 19.00 21.30 uur Die Hard with a Vengeance Alhambra 2 19.00 21.30 uur Free Willy 2 Alhambra 3 - 19.00 21.30 uur Flod der 3 Alhambra 4 - 19.00 21.30 uur Cas per BRUGGE Astridpark 22.00 uur Spartacus KNOKKE Beverly Sereens -15.00 uur Flod ders 17.30 20.00 22.30 uur Bad Boys 22.30 uur Carrington 20.00 uur The Quick and the Death 15.00 17.30 20.00 22.30 uur Casper 15.00 17.30 uur Dumb Dumber 15.00 17.30 20.00 22.30 uur Free Willy 2 Bij mooi weer geen voorstelling tij dens de weekdagen om 15.00 en 17.30 uur. Gelieve bij twijfel eerst telefonisch contact op te nemen: 0032-50620620 Casino 21.00 uur Pret a porter s de rondleidingen vertel- Fons en Marian en hun kinde- aan de gasten over de vruch- a en op het land. Kinderen a het varken naar buiten in, schapen aaien, kippen -n, een ritje op de pony ma- i dit dier borstelen. In de bak kunnen zij taarten bak- Er wordt koffie of thee ge- terd en er worden poffertjes "kken. "ngstellenden, die graag op ander tijdstip de boerderij 8 bezoeken, kunnen dat na een telefonische af- ak (01142-205). kannen er ook afspraken ge kt worden om bijvoorbeeld M dagje mee te lopen op de erij of om een kruidencur- 1 volgen. Het gehele jaar oestaat er de mogelijkheid kinderverj aardag te vie- np de boerderij en daar wordt -vuldig gebruik van gemaakt, dag 6 augustus staat er dag gepland van 11.00 11.00 uur met gratis toegang IeMTIE ZEELAND Wie beuzen: Zuidlandstraat 32, °1150-18924, faxOIISO- Eleuren: Peter Oggel (editie- Ti frank van Cooten, f!!nt'er Helm, Florence V? Ton Koomen (sport), Ha- °e Puysseleijr, fneVerstraeten. s;Klokstraat 1, tel. 01100- 'u. fax 01100-21928. Cfes Maas (Provincie" lakenstraat 14, tel. 01140- 01140-19698. eiJren: Frank Deij (plv. ed. ',Ger|ach Hochstenbach. '6|1entieverkoop ]„3fn; Zuidlandstraat 32, ld 0, fax 01150-96554 J6nw°ordigers: "B°eije privé 01155-63976, ^mers privé 01155-62354 Oiiieenstraat H 1140-13751. ^woordigers: '0-145^ Mande Privé Ó°1140 i6^55anVerStraeten «opleider: 50(^U!"mans'tel- 01650- IPnve 01608-20894). i°SUrrim.ers en openings- 'na A2°Ver'9e afdelin9en °P voor iedereen. Op deze zondag is iedereen welkom op de boederij van Verbruggen. Naast de gewo ne dingen van de boerderij is er op deze dag ook een aantal bij zondere activiteiten en demon straties te doen en te zien zoals: hennepkleding, quilten, ritje op de pony, etsen, vogelverschrik kers maken, luisteren naar ver halen, antroposofische poppen, adviezen over huisdieren, krui den, kippen van hooi en voor de inwendige mens zijn er poffer tjes, koffie, thee en fruitdrank. Meersel Dreef/Hoogstraten - De Vlaamse Milieu Maatschapij on derzoekt op verzoek van de brandweer in Hoogstraten water monsters uit de Mark. De brandweer wil haarfijn weten wat een vissterfte in de Mark bij Meersel Dreef heeft veroorzaakt: een illegale lozing van een boer of bedrijf, of de hitte. In ons land hebben zich geen problemen voorgedaan. De Hoogstratense brandweer heeft zondag na de ontdekking van de vissterfte ge probeerd meer zuurstof in het water van de rivier te krijgen. Een van de eerste activiteiten tijdens de Jeugdvakantieweek: het schilderen van doek voor wig wams. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Clinge - De Jeugdvakantie week heeft in Hulst een spe ciale betekenis. Lekker spelen en ravotten, de jeugd leeft zich volledig uit en na die week is er nog een week om te wennen aan het idee dat de school weer begint. Gisteren gingen in Hulst en de kernen de eerste spelen van start. In Clinge werd het postenspel 'Samen snoezig sierlijke stam- potspullen maken' gespeeld. De jeugd moest opperhoofd Joop helpen orde op zaken te stellen. Het indianendorp is verwaar loosd. De beschadigingen moeten gerepareerd worden en hier en daar komt een nieuwe laag verf ook van pas. „Weet jij hoe ik een wigwam moet maken, heb ik nu drie of vier stokken nodig," vraagt een indiaantje in spe vertwijfeld. Hij wordt onmiddellijk bijgestaan door de techneuten die alles we ten. In Hulst vond de 'megasensatio- nele versierochtend' plaats. Spul len voor de saloon maken en spel letjes zoals dobbelen die in een dergelijke gelegenheid gespeeld worden, hoorden tot de opdrach ten. De Saloon van Bep Klep is opgebouwd op de kiosk die deze week op het terrein van 't Jager tje staat voor hij weer wordt op geborgen in een schuur in Hei kant. De start van de speelweek verloopt, volgens de organisatie, wat stroef en men denkt dat het te wijten is aan het warme weer. „Voor een aantal blijkbaar te warm, maar voor het spetterende Speedy-spel waaraan de brand weer van Hulst meewerkt, ver wacht ik een record opkomst," aldus Agnes Hiel. De opkomst in de buitenkernen is ongeveer gelijk aan vorig jaar en in Heikant en Sint Jansteen zelfs groter. De filmvoorstellingen zijn veran derd. Het aanvangstijdstip is nu 19.15 uur. Van onze verslaggever Axel - De hele maand augus tus is in de bilbiotheek in Axel de expositie 'De plant jes water geven' te zien. Weer terug van vakantie vraagt de tuin de nodige aan dacht en zorg. Om ideeën op te doen over wat het beste voor de tuin is en hoe hij er uit zou kunnen zien, is een bezoek aan de expositie geen overbodige luxe. De tentoon stelling laat allerlei wetens waardigheden zien van, voor, in en over de tuin. Ook zijn er vele boeken over dit thema en diverse materialen voor gebruik in de tuin. Het geheel wordt aangevuld met gedichten van diverse au teurs die in de titel het woord 'tuin' hebben gebruikt. Van onze correspondent Hulst - De jaarlijkse dagtocht van de oudheidkundige kring De Vier Ambachten gaat dit jaar naar de Belgische provin cie Henegouwen. In Beloeil wordt het kasteel met de tui nen van de prinsen van Ligne bezocht. Verder wordt een bezoek ge bracht aan de nabijgelegen ruïne van de Abdij van Cambron. Op de terugweg doet men ook het ar cheologisch museum te Velzeke aan. Men kan kiezen voor een reis op woensdag 30 augustus of za terdag 9 september. Aanmelden voor 2 augustus door storting van 75 ten name van de oudheid kundige kring De Vier Ambach ten te Hulst, postrekeningnr. 61458. In Hulst wordt vertrokken om 08.00 uur vanaf het Stations plein. In Axel wordt om 08.25 uur vertrokken bij De Halle. Door Jeanette Vergouwen Hulst - De zon gaat schuil achter een dun wolkendek, een zonnebril is niet nodig. Wind is er nauwelijks dus ideaal weer om de Hulster- looroute te rijden. Ik nodig mijn dochter uit om mee te gaan, lang mijn mond houden is niet een van mijn sterke kanten. Hulst slaan we over, tenslotte wonen we daar, dus nemen we de polderwegen richting Graauw. De beschrijving van de Hulster- looroute vertelt me dat ik door het Land van Reynaert rijdt en het spoor volg langs oude- en modernere vestingen en forten die herinneren aan de Tachtig jarige oorlog en de Tweede We reldoorlog. De vroegere bewo ners waren net als ikzelf grens gevallen die het verschil tussen zand en klei kenden. Let op bunkers, forten, hoger ge legen dekzandruggen en frisse schorren en kreken en zoek de schaduw van de beloofde popu lieren en knotwilgen. Na zes kilometer dijkweg met te veel auto's en te weinig bomen worden we aan het begin van de Ouwe Graauwse dijk verrast door een kriekenboom die keurig ingepakt is in groen gaas om de krieken op te vangen. Christo zou het niet beter gedaan heb ben. Na een kort stuk dijk met populieren zien we rechts papa- ver- en links tarwevelden voor we Graauw binnenrijden. Op het Dorpsplein staat een ovale gra nieten steen en de historie van Groda. Soepkippen Omdat ik weet dat het goed toe ven is aan de Vlaamsche kreek, stel ik de eerste drankstop uit. De tong begint wel al te plakken De FIETSEN IN ZEEUWS- VLAANDEREN De zachte kabbeling van een kreek vol waterlelies... bij Nieuw Namen. en de bovenbil- en kuitspieren vertonen een lichte verstrakking. De weg onder langs de dijk is langer dan verwacht. Een boer rechts verkoopt soep kippen en scharreleieren en bo venop de dijk kijken kalver-ogen met die dom-zalige blik ons aan. Aan de Vlaamse Kreek gunnen we de spieren even rust en genie ten, al slurpend uit een pakje fris, van het gekwetter van aller lei vogels waarvan ik er bijna niet een bij naam kan noemen. Na een stuk dijk met dubbele bo menrij zien we als we de Loui- sastraat inrijden, de koeltorens van Doel, waarboven de geijkte cumulo-nimbuswolk hangt. We peddelen onbeschermd door bo- menloof richting Nieuw Namen. FOTO WIM KOOIJMAN Meester van der Heydengroeve en het pas gerestaureerde Maria kapelletje laat ik voor wat ze zijn. Die heb ik beroepshalve al vaak genoeg bekeken. Bij het passeren van de grens be denk ik dat de route echt eure- gionaal is. Controle of ik pas poort en Belgisch geld bij me heb is niet nodig. Als echte grensbe woner heb je die altijd op zak. De kerk van Kieldrecht blijkt dicht te zijn. We bekijken even de 18de eeuwse grafzerken die onder een stokoude kastanje boom liggen, halen eens diep adem en zetten koers richting Verrebroek. De rust van de Grote Geule doet weldadig aan. In mijn studen tentijd, toen ik wekelijks met de vroege Bredabus hier voorbij kwam, lag hier een open stort plaats, nu kabbelt het water en zit een eenzame visser zijn latijn te repeteren. Dan komen we voor de verras sing van de dag te staan. De weg (Gemene straat), die we moeten nemen naar Meerdonk, blijkt af gesloten, omdat hij geasfalteerd wordt. Daar sta je dan, gelukkig is de kaart duidelijk en besluiten we te smokkelen. We slaan Meerdonk over en koersen via de Lange Nieuwstraat en de Pol derweg richting Fort Bedmar. Onderweg zien we de zachte kabbeling van de kreek vol wa terlelies en een reiger die het daar blijkbaar ook prettig vindt. We ervaren het peddelen langs fortificaties, dijken en door pol ders als verfrissend en prettig. Hoewel ik moet erkennen dat ik geen echte fiets-ster ben. De routebeschijving vertelt me alles over de strijd van de Spaanse en Staatse troepen en met een beetje fantasie kun je je de strubbelingen van vier eeu wen geleden voorstellen. Fort Bedmar blijkt nu ingenomen door vakantiegangers. Tussen de caravans hangt de typische cam pingsfeer. We houden even halt en verorberen een hapklare ap pel. Smokkelen De weg die leidt naar grenspaal 274 blijkt net volgestrooid te zijn met forse keien. Het beeld staat ons niet aan en we besluiten voor de tweede keer, maar nu met op zet, te smokkelen. We rijden een paar honderd meter terug, ne men de directe weg naar De Klinge, de Siamese tweeling van Clinge en laten de bossen rond de Sterre rechts liggen. Het ach terwerk begint beurse plekken te vertonen en in de cafetaria te genover de kerk in De Klinge la ten we een vers uitgeperste vruchtensap wegstromen in onze oververhitte slokdarmen. Het avondmaal lokt en dus zet ten we het voorwiel richting Hulst. De toren van de basiliek steekt, zoals altijd, zijn spits stram de lucht in. Dat de Vos Reynaerde trouw bij de Gentse poort staat deert me niet meer. De laatste kilometers leg ik af met maar één gedachte: een fris se douche en zalf voor mijn niet getrainde spieren. Het gedeelte waar mijn rug op houdt rug te zijn, voelt pijnlijk aan. Ik moet na jaren mijn moe der gelijk geven. Die al heel lang geleden tegen me zei: 'Jij hebt geen zitvlees.' De Hulsterlooroute is een uitgave van het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen (TBZ) en op alle WV- kantoren verkrijgbaar.

de Stem | 1995 | | pagina 13