Zomercarnaval in Heerenveen 6Mooier dan wereldkampioen worden' SieiiK Rentree s Zuidafrikaan Britts concurrent Boebka Kox na 22 jaar in voetsporen van Hezemans PRIJSVRAGEN 'Superman' M SPORTNIEUWS DE STEM SPORT Schumacher rijdt na snelle uitglijder Hill onbedreigd naar thuiszege Voetbal Boksen DE STEM Berger nijdig over tijdstraf Openbare verzoening blijft uit Voetballers mengen zich in burgeroorlog Waterpoloselecties zonder verrassingen Eindhovenaar winnaar van 24 Uur van Francorchamps Heerenveen (anp) - Bijna drie weken voor het begin van de Nederlandse competitie loopt de voetbalkoorts bij Heeren veen in ijltempo op. Ruim 6500 Friezen vierden zater dagavond zomercarnaval in het zwoele Abe Lenstra-sta dion. Na de klinkende zege van 4-0 op het povere FC Farul Constanta uit Roemenië staat de ploeg van trainer Foppe de Haan op de drempel van het toernooi om de UEFA Cup. Woensdagavond moet in de kwartfinales van de Intertoto Cup alleen nog 'even' het Bordeaux van Richard Wit- schge in Frankrijk opzij worden gezet. De winnaar speelt in de (dubbele) voorronde van de UEFA Cup tegen de winnaar van het duel tussen Bursaspor (Tur kije) en Karlsruhe (Duitsland). Tientallen volle FRAM-bussen met supporters zullen woensdag naar de Franse wijnstad afreizen. Op een speciaal telefoonnummer kwamen zondag al honderden aanvragen voor kaarten binnen. „Nu we zo dichtbij zijn, willen we winnen ook," omschreef De Haan de oplopende spanning in zijn brede en uitgebalanceerde selectie. Heerenveen had vrijwel niets te vrezen van de Roemeense mid denmoter Farul, een kleurloos team zonder aansprekende na men. De thuisploeg speelde com pact, was technisch en tactisch superieur en had ook in conditio neel opzicht een grote voor sprong. Gezien het krachtsver schil op alle fronten viel de over winning nog aan de lage kant uit. „Toch was dit voorlopig onze beste wedstrijd van het toer nooi," stelde De Haan zichtbaar tevreden vast. Erik Regtop leidde Heerenveen naar de onbedreigde zege. De voormalige Ajacied, spelend kort achter spits Tammer, maakte de eerste twee doelpunten. Eerst rondde hij in de negentiende mi nuut een perfecte combinatie tus sen Oosterveer en Tammer koel af, een kwartier later reageerde hij attent op een afstandsschot van Hansma, dat via de lat terug stuiterde. Tammer zat op dat mo ment al in de kleedkamer. Hij liep bij een solo een schouder blessure op. Het is onzeker of de balvaardige aanvaller tijdig her steld is voor het duel met Bor deaux. De rentree van collega Leeroy Echteld (meniscus-opera tie) laat zeker nog een paar we ken op zich wachten. Hoewel Regtop met zijn treffers veel aandacht trok, was linksbui ten Romeo Wouden de onbetwis te ster van de wedstrijd. De 24- jarige nieuwkomer (ex-FC Dor- drecht'90) stal de show met tal rijke flitsende acties. Als hij aan de bal kwam, gebeurde er wat. Een dribbel, een demarrage, een omhaal, of een handstandje, Wouden deed het met speels ge mak en het publiek genoot ervan. Ook invaller Jeffrey Talan (ex- FC Den Haag) kon op menig open doekje rekenen. Kort na de rust deed Wouden de Deen Tomasson, al even snel en behendig, het derde doelpunt ca deau en in de zeventigste minuut bekroonde hij zijn indrukwek kende optreden met de laatste treffer. „Romeo went snel aan onze manier van voetballen," loofde De Haan. „Maar aan zijn spel in de kleine ruimte valt nog wel wat te verbeteren." De Haan was niet echt blij met het resultaat van de wedstrijd Bordeaux - Eintracht Frankfurt (3-0). Hij had woensdag liever in Duitsland gevoetbald. „Dat is lekker dichtbij en met de taal had dat ook geen problemen gege ven," grapte hij. De Haan wil het liefst pas woensdagochtend, of eventueel dinsdagavond, per vliegtuig naar Frankrijk vertrek ken. „We zijn tenslotte een voet balclub en geen reisvereniging," zei hij. „Ik wil de komende dagen gewoon normaal kunnen trainen. We liggen als ploeg aardig op schema, maar woensdagavond weten we echt waar we staan. Intertoto Cup, achtste finales. HEEREN VEEN (NED) - FC FARUL CONSTANTA (ROE) 4-0 (2-0). 19. Regtop 1-0, 35. Regtop 2-0, 47. To masson 3-0, 70. Wouden 4-0. Scheidsrechter: Bodenham (GBr). Toeschouwers: 6500. HEERENVEEN: l'Ami; Doesburg (69. Straal), Hansma, Oosterveer (57. Roelofsen) en Sier; Tomasson, Pastoor, Regtop en De Visser; Tam mer (26. Talan) en Wouden. FC FARUL CONSTANTA: Mun- teanu; Carabas (50. Cioaba), Matei, Dinu en Nanu; Barbu, Ghisan, Moi- sescu (69. Axinciuc) en Zadea (36. Torna); Oprea en Ciurea. UEf A-Intertoto Cup, achtste finales: FC Köln-Innsbruck 1-3, Bordeaux- Frankfurt 3-0, Leverkusen-Odense 5-2, Bursaspor-OFI Kreta 2-1, Aar- au-Karlsruhe 1-2, Heerenveen-Con- stanta 4-0, C.P. Neamt-Metz 0-2, Strasbourg-Vorwarts S 4-0. Kwartfinales (2 augustus): Bor deaux-Heerenveen, Innsbruck-Le- verkusen, Metz-Strasbourg, Bursas- por-Karlsruhe. MAANDAG 31 JULI 1995 j Toto 30: 2-1-1-3-2-1-1-1-3-1-2-1. Lotto 30: 6 - 11 - 25 - 26 - 29 - 36. Reservegetal: 38. Cijferspel: 887313. Belgische lotto: 1-9-14-27-31-41. Reservegetal: 18. Jokernummer: 4719623. Duitse lotto: 11 - 12 -39-41-43 -45. Reservegetal: 18. Supergetal: 5. Spiel 77: 5062653. Super 6: 674499. VERVOLG VAN SPORT - B1 Voor de Britse hinkstapspringer Jonathan Edwards lonkt de grens van achttien meter. Elf dagen ge leden verbeterde hij het wereldre cord tot 17,98 m, in Sestrière bleef het bij 17,58 m met te veel rug- wind (3,4 m/sec). Sergej Boebka heeft zo kort voor de WK juist op tijd laten zien het polsstokhoog springen nog lang niet verleerd te zijn. De 31-jarige Oekraïner kwam in zijn eerste poging over 6 meter, maar een nieuw wereldre cord van 6,15 m bleek te hoog ge grepen. Zijn kroonprins diende zich al aan: de Zuidafrikaan Ok- kert Britts ging als derde springer in de historie over de zes meter. Dat gelukte Boebka al veertig keer, de Rus Radion Gataoellin wipte daar in zijn loopbaan zes maal overheen. Door de te sterke rugwind konden de sprintafstanden worden afge- raffeld.Op de 100 meter mannen bleven twee lopers onder de tien seconden: de Nigeriaan Olapade Adeniken (9,92) en de Canadees Bruno Surin (9,96). Bij de vrou wen zegevierde op deze afstand de Amerikaanse Gwen Torrence in 10,83 sec. Sestrière. Internationale wedstrijden. MANNEN 100 m: 1. Adeniken (Nig) 9,92 (rug- wind: 2,8 m/sec), 2. Surin (Can) 9,96, 3. Marsh (VStj 10,03, 4. Williams (VSt) 10,15. 200 m: 1. Williams 20,08, 2. Surin 20,53. 400 m: 1. Kitur (Ken) 45,26, 2. Sena (Bra) 46,08. 3000 m: 1. Mosima (Ken) 8.05,10, 2. Chelule (Ken) 8.05,41. 110 m horden: 1. Crear (VSt) 13,03, 2. Dees (VSt) 13,17. 400 m horden: 1. Harris (VSt) 48,58,2. Ottoz (Ita) 48,93. Ver: 1. Pedroso (Cub) 8,96 (wereldre cord), 2. Touré (Sen) 8,26, 3. Streete- Thompson (VSt) 8,20, 4. Koukodimos (Gri) 8,06. Hinkstap: 1. Edwards (GBr) 17,58 m (rugwind: 3,3 m/sec), 2. Garcia (Cub) 17,36, 3. Agyepong (GBr) 17,2! Polshoog: 1. Boebka (Oek) 6,00 a l Britts (ZAf) 6,00, 3. Galfione M 5,85. Kogel: 1. Buder (dui) 19,62 m. VROUWEN 100 m: 1. Torrence (VSt) 10,83 i wind: 5,1 m/sec), 2. Guidiy ('s I 11,10, 3. Koffa (Gri) 11,16. I 400 m: 1. Davis (Bah) 51,04, 2. QW-I (Cub) 51,07, 3. Restrepo (Cub) 51,32. 100 m horden: 1. Lopez (Cub) 1- I (rugwind: 3,8 m/sec), 2. Tuzzi (IU)®| Russell (Jam) 12,78. I 400 m horden: 1. Edeh (Can) 56,27,-1 Knoroz (Rus) 57,49. I Ver: 1. May (Ita) 7,23 m (rugwMjl m/sec), 2. Veltman (VSt) 7,14,3.® l tou (Gri) 7,12,4. Boegman (Aus) I 5. Uccchedu (Ita) 7,07. Kogel: 1. Neimke (Dui) 20,20 DE VROEGERE Engelse vo# international Trevor Francis, middels 41 jaar oud, heeft een bod ontvangen om te spelen vr Sheffield United, dat uitkomt l| de op één na hoogste divisie League. Aan het eind van het voflj ge seizoen werd Francis ontslap als coach van Sheffield We®° day. Francis, die tussen 19'" 1986 in totaal 52 keer voorfifj land uitkwam, heeft beden» gevraagd. OUD-EUROPEES kampioen'' sen zwaargewicht Joe maakt op 45-jarige leeftijd U| rentree. De in Hongarije g®°®J Engelsman komt 15 septenwf Brisbane uit tegen de Australe kampioen Vince Cervi. B«! was de enige bokser die het p teerde tegen de Muhammad :t twee keer de volle twaalf r® J overeind te blijven. In 1986 Bugner voor het laatst in de voor een eerste rentree tegen landgenoot Frank Bruno, ging Bugner in de achtste i knock out. Van onze verslaggever ~W Amsterdam - Piet van Eijs- 1 den, directeur van het de afge lopen week gehouden Neder lands Open tennistoernooi, vreest de nieuwe plannen van Gr de Internationale Tennisfede- vin ratie (ITF)„Doorgaan daar- dei van betekent de dood van het noi professionele tennis." aai we De ITF wil tot een nieuw circuit De komen. Tien zwaar gedoteerde get Door Léon Krijnen Amsterdam - Dacht U ook dat M mentvol, heetgebakerd, war: standje was? Niet te gauw stig vooroordelen op na houdt, kon koude kermis thuis. Zoals giste: een andere Rios in de finale van gloeiende gravelbaan als een k( Jan Siemerink tot op het bot ont Waarmee de Chileen de eerste Zuidamerikaanse winnaar van de open Nederlandse kampioen schappen werd na Guillermo Vi las. De Argentijn won het toer nooi, toen nog op Het Melkhuisje, in juli 1975, toen 'madre' Rios net een paar maanden zwanger van Marcelo was. Marcelo Rios: negentien jaar oud, koolzwarte ogen, gitzwart haar, een begenadigd tennistalent met een borrelende ziel. Maar giste ren op Amstelpark was hij 'cool, calm and collected', zoals de Rol ling Stones zongen lang voordat hij op tweede kerstdag 1975 ge boren werd. Ijskoud, berekenend, en sober, maar vooral ontaard goed tennis send. Marcelo Rios doet in veel opzichten aan John Patrick McEnroe denken, ook al wat be treft dat temperament. Dat hij echter een stuk beter onder con trole weet te houden, zolang alles naar wens verloopt. Gisteren te gen Siemerink veranderde alles wat hij aanraakte in puur goud. Rios serveerde beter dan Sieme rink, kwam aan volleren nauwe lijks toe, omdat hij achterin bleef, maar sloeg vanaf de baseline de ene na de andere schitterende passing. Rechtdoor, diagonaal, eroverheen, iedere keer opnieuw wist hij een plaatsje en een gaatje te vinden om de bal langs of over Siemerink te plaatsen. Die al na twee sets besefte, de finale van de 'Dutch Open' gaat traditioneel om drie gewonnen sets, dat hij gisteren nooit van Rios had kun nen winnen. Vanaf de achterlijn niet, omdat de Chileen de vastere speler is en de ballen op zijn dooie gemak net zo lang terug bleef slaan tot Sie merink de fout maakte. En aan het net niet, omdat je eerste ser vice moet lopen om aan te kun nen vallen en gisteren liep die eerste opslag van de Rijnsburger van geen kanten: hij sloeg er nog geen zestig procent van in. „Mijn benen waren ook geen honderd procent meer na zaterdag," aldus Van onze verslaggever Hockenheim - Gerhard Ber ger was zondag de 'enige die de neutrale toeschouwer kon boeien tijdens de Grand Prix van Duitsland op het Hoc- kenheim-circuit. Noodge dwongen weliswaar, maar de Oostenrijkse routinier zorgde met een indrukwekkende in haalrace dat de negende wed strijd om de wereldtitel For mule I nog enigszins het pre dikaat race verdiende. De 35-jarige Ferrari-coureur was in de vierde ronde, rijdend op een vierde plek, naar de pitstraat ge dirigeerd om een tijdstraf van tien seconden 'uit te zitten'. Hij was door de radar betrapt op een te snelle start. Hoewel Berger oordeelt dat gesjoemel uitgeban nen moet worden, meende hij dat in zijn geval nauwelijks sprake was van voordeel. „Ik drukte de versnelling in, waardoor de Ferrari tien tot vijf tien centimeter naar voren schoof, maar ik heb de streep niet overschreden," legde Berger uit. „Toen het licht van rood op groen sprong, stond ik even stil. Dus ik heb er geen voordeel van gehad. Ik meen dat ze deze regel moeten herzien." Na de 'stop-en-go' bevond Berger zich op de veertiende plaats. Om uiteindelijk dank zij een schitte rende inhaalrace als derde op ruim één minuut van Schuma cher te finishen. Hij gaf toe dat hij ook zonder tijdstraf niet dich ter bij Schumacher en Coulthard had kunnen komen. „Want in de eerste ronden had ik al moeite hen te volgen. Maar in onze sport weet je het maar nooit. Ik ben een beetje pissig over de tijdstraf, maar ook weer blij met de derde plaats." Van onze verslaggever Hockenheim - De vermeende oorlog tussen Schumacher en Hill was tot de start van de Grote Prijs van Duitsland voor Formule-I-wagens het gesprek van het weekeinde in Hockenheim. Helemaal toen Bernie Ecclestone Hill als schuldige aanwees van het race-ongeval op Silverstone, waar beide rivalen na een crash van de baan vlogen. Ecclestone, die Hill een idoot noemde, dreig de de Brit diens licentie af te pak ken, wanneer hij nog een keer zo 'onverantwoord' zou rijden. Hill reageerde laconiek. „In het officiële rapport zijn we beiden even schuldig bevonden. Daar naast zou ik het raar vinden wan neer Ecclestone in zijn eentje tus sentijds de regels kan wijzigen. Ik heb. in ieder geval nergens gele zen dat de raceregels veranderd zijn." Ecclestone hield persoonlijk een opmerkelijke verzoeningspoging tegen. Hill had voorgesteld om tijdens de gebruikelijke parade voorafgaand aan de race samen met Schumacher een wagen te delen. 'Schumi' vond het een pri ma idee, maar Ecclestone zei nee. Tijdens de parade ging de wagen van Schumacher stuk, maar de Duitser vergat op dat moment van de nood een deugd te maken en bij Hill in te stappen. In plaats daarvan klom hij aan boord bij Moreno. Dat laatste zal met de name de Britse boulevardpers gretig op pakken. De Sunday Mirror durf de gisteren al alle registers open te trekken en drukte Hill het vol gende op het hart: „Laat je niet misleiden door verzoeningsgeba- ren. Ze zijn niet waardevoller dan het papiertje dat Neville Chamberlain terugbracht van zijn vredesbesprekingen met Adolf Hitler." Rome (rtr) - De burgeroorlog in ex-Joegoslavië laat ook de voet. bailers in buitenlandse dienst niet ongemoeid. De Serviër Mihaj. lovic (Sampdoria) mengde zich als eerste openlijk in de politieke discussie, de Montenegrijn Savicevic (AC Milan) en zijn Kroati sche clubgenoot Boban volgden. Volgens Mihajlovic krijgen de Serviërs ten onrechte alle schuld van de ontstane ellende. „Ik ben nu drie jaar in Italië en heb no? nooit één goed woord over de Serviërs gelezen," zo kritiseerdehij de pers. „In werkelijkheid heeft iedereen schuld. Aan iedere kant worden verschrikkelijke misdaden gepleegd." Savicevic koos de zijde van Mihajlovic. „De Serviërs hebben de strijd om het imago verloren." Clubgenoot Boban en diens land- genoten Boksic (Lazio Roma) en Vlaovic (Padova) reageerden an- ders. „Gelukkig heeft de wereld al begrepen wie de ware schuldi gen zijn. In Servië zelf is nog geen kogel afgeschoten, dat zegt ge- noeg." Volgens Boksic moeten de Verenigde Naties harder optreden, misdaden van de Serviërs zijn overduidelijk, maar nu gaan echt te ver," aldus de ploeggenoot van Aron Winter. Vlaovic meent dat Kroatische interventie nodig is om het conflict in Bosnië op te lossen. „Niemand moet denken dat de oorlog ons voetballers niets doet. Het is onmogelijk de problemen te verse ten. De Noorse international Ronny Johnsen heeft een tweejarig contract getekend bij de Turkse club Besiktas uit Istanboel. De 26-jarige Johnsen is afkomstig van Lilleström. Met de transfer is een bedrag gemoeid van circa 2,6 miljoen gulden, een record voor een Noorse club. FC St. Pauli trekt Paul Caligiuri aan als vervanger van d lesseerde Noor Tore Pedersen (gescheurde kruisband). De 105. voudige Amerikaanse international wordt gehuurd van Los As- geles Salsa. In het verleden speelde Caligiuri bij verscheidene Duitse voetbalclubs, maar nooit in de Bundesliga. Het bestuur van Manchester United moet zich bij de Football Association verantwoorden voor het opstellen van de Franse spe ler Eric Cantona in een oefenwedstrijd tegen derde-divisieclub Rochdale. Het duel had plaats in het van Manchester. Cantona is tot oktober geschorst wegens een karatetrap naar een supporter van Crystal Palace in januari van dit jaar. De FA heeft schriftelijk om opheldering gevraagd. NEC-voetballer Danny Hoekman is in het ziekenhuis van Kerkrade geopereerd aan een meniscus. Volgens orthopedisch chirurg A. Lisowski, die de ingreep uitvoer de, is de operatie geslaagd. „Hoekman moet over een week of zes weer kunnen spelen," meende hij. Den Haag - De bondscoaches Kees van Hardeveld en Ivo Trumbic hebben zaterdag de waterpoloselecties bekend gemaakt voor de Europese kampioenschappen, volgende maand in Wenen. Verras singen waren er niet bij, behalve dan dat Trumbic veertien spelers heeft genomineerd, terwijl er maar dertien op het wedstrijdfor- muiier mogen staan. Dat heeft te maken met het gevaar van bles sures. Harry van de Meer (lies) en Gert de Groot (gebroken hand) trainden een gedeelte van de voorbereidingsperiode - vier maan den als fullprof - niet op volle kracht. Doelman Wim Vermeulen, die tot nu toe evenveel indruk maakte als zijn internationaal ervarener collega's Arie van de Bunt Bert Brinkman, gaat niet mee naar Wenen. Hij maakt deel uitval het Universiade-team, dat in Japan onder leiding staat van Piet de Zwarte, tevens de coach van Jong Oranje. Gerben Silvis, ook lid van de A-selectie, heeft eveneens voor Fukuoka gekozen. De EK-ploeg van Trumbic doet volgende week in Catania (Italië) mee aan een achtlandentoernooi. Nederland is in groep B inge deeld met Griekenland, Klein Joegoslavië en Rusland. De andere deelnemers zijn Italië, Australië, Canada en de Verenigde Staten. De vrouwen komen van 3 tot en met 6 augustus in Wenen in actie in de strijd om de Thetis Cup. Australië, Italië, Hongarije, Frank rijk en Griekenland zijn de tegenstanders. Vrouwen, EK (17-27 augustus, Wenen): doel: Karla van der Boon (Ne- reus) en Karin Bouwens (GZC); veld: Hedda Verdam, Edmée Hiemstra, Marjan op den Velde en Ingrid Leyendekker (allen Nereus), Sandra Nieuwenburg en Carla Quint (Polar bears), Ellen Bast (GZC), Suzanne van den Boomen (ZPB/Profus), Karin Kuipers (Damixa/Het Ravijn), Gillian van de Berg (de Gouwe) en Rianne Schram (Keller K./DONK). Mannen, EK (17-27 augustus, Wenen): doel: Arie van de Bunt (AZ&PC/Anova) en Bert Brinkman (Damixa/Het Ravijn); veld: Niels van der Kolk, Marco Kunz, Gert de Groot, Daniël Bikkel en Koos Issard (al len AZ&PC/Anova), Harry van de Meer, Eelco Uri, Hans Nieuwenburg, II Bas de Jong en Wyco de Vries (allen Polar Bears), Arno Havenga I (ZPB/Profus) en Joeri Stoffels (Hans Verkerk K./AZC). Monica Seles: voor het eerst na 27 m Door Jos van Rey Francorchamps - Peter Kox uit Eind hoven heeft gisteren met zijn teamge noten Steve Soper (GBr) en Joachim Winkelhock (Dui) de 24 Uur van Fran corchamps voor toerwagens gewon nen. Het winnende trio, rijdend voor het Duitse Schnitzer-team in een BMW 320i, legde na een etmaal racen in totaal 518 ronden af en bleef daarmee de tweede BMW van het Bi- gazzi-team, met aan het stuur Duez-Ra- vaglia en de drievoudige wereldkampioen Formule 1 Nelson Piquet, ruim voor. Beide wagens waren gedurende de eerste veertien uur van de wedstrijd gewikkeld in een bikkelhard gevecht om de leiding, tot dat om half zeven zondagmorgen de Itali aan Roberto Ravaglia van het circuit raak te en zijn wagen ernstig beschadigde. Re paratie duurde meer dan 20 minuten en daarmee was de kans op de overwinning verkeken. De uiteindelijke achterstand van de als tweede geklasseerde BMW was meer dan 9 ronden. De derde plaats ging naar de Hon da Accord van Snijers-De Radigues en Fa- vre. De tegenstand voor BMW was ook dit jaar weer miniem. Opel en Audi, waarvan iets verwacht werd, hadden te maken met te veel technische problemen en vielen dan ook al vroeg uit of eindigden op grote ach terstand. De meeste spraakmakende gebeurtenissen van de lange afstandsklassieker in Fran corchamps gebeurden in de eerste uren na de start. De paee-car moest de wedstrijd twee keer na een spectaculair ongeval neutraliseren. De grootste opwinding ontstond, toen er bij het tanken van de tweede Schnitzer BMW van Tassin-Muller-Albacete iets misging en er brand uitbrak. Hoewel de vuurzee in de overvolle pitstraat snel ge doofd was, moesten zich enkele monteurs en teammanager Charlie Lamm aan hun brandwonden laten behandelen. Na dit in cident was er sprake van dat de Belg Thierry Tassin vanwege sponsorbelangen de plaats van Peter Kox in de overgeble ven Schnitzer BMW zou overnemen. De druk van sponsor Fina om Tassin een kans op de overwinning te laten houden, was groot. Toch wenstte de teamleiding hier niet op in te gaan. „Ze hebben mij het vertrouwen gegeven en mij m'n plaats laten behouden en daar ben ik het team erg dankbaar voor," aldus een zeer gelukkige Peter Kox, die in de toer wagens zijn draai gevonden lijkt te hebben na enkele mislukte seizoenen in Formule 3 en andere single-seaters. Het was de eerste keer dat Kox aan de start kwam bij de 24 uur en deze overwin ning telt zeker ook internationaal. De Bra bander mocht de laatste turn rijden en hij was het dan ook die, met de als tweede ge plaatste wagen van Piquet de laatste ronde* aan zijn zijde, de finishvlag in ontvangst mocht nemen. 22 jaar nadat Toine Heze mans eveneens in een BMW als laatste Ne derlander de slijtageslag in de Ardennen had gewonnen. 24 uur Francorchamps: 1. Winkelhock/So- per/Kox, BMW 320i, 518 ronden; 2. Piquet/Du- ez/Ravaglia, BMW 320i, 509 ronden; 3. De Ra- digues/Snijers/Favre, Honda Accord, 488 ron den; 4. Haugg/Abt/Cremer, Audi Quattro, 479 ronden; 5. Hennes/Castagne/Schoonbroodt, BMW M3, 457 ronden. Eurocup Renault Clio, zesde race: 1. Campani (Ita) 12 ronden in 35.30,28, 2. Bourdais (Fra) 0,98, 3. Klaey (Zwi) 3,14, 4. Bleekemolen (Ned) 4,32, 5. Nilsson (Zwe) 17,90, 10. Van Riet (Ned) 16,55. Stand: 1. Bourdais 122, 2. Klaey 103, 3. Kalff (Ned) en Nilsson 95, 6. Bleekemolen 58, 9. Ver schuur (Ned) 40, 12. Van Riet 18. Hockenheim - De slag om Hockenheim duurde gister middag slechts twee minuten. In het vooraf tot ongekende hoogte opgeklopte titanen duel met de Duitse Formule- I-held Michael Schumacher gleed de als een raket vertrok ken uitdager Damon Hill al na de eerste ronde hard van de baan af. Vanaf dat moment had de we reldkampioen op eigen bodem gewonnen spel. Voor meer dan 100.000 uitzinnig meelevende toeschouwers reed hij met Duitse degelijkheid naar zijn 15e Grand-Prix-zege. Maar wat be langrijker was: hij was de eerste Duitser die de eigen 'Grosser Preis' won. „En dat was dit seizoen mijn gro te doel," zei de geëmotioneerde Schumacher, die de afgelopen twee jaar zijn favorietenrol in ei gen land steeds niet kon waar maken. „Het is een droomwens die eindelijk in vervulling is ge gaan. Dit is mooier dan het beha len van de wereldtitel. De gevoe lens die bij me los kwamen, na dat ik door de finish was gere den, zijn niet onder woorden te brengen. Het was een combinatie van kippevel, tranen en onge looflijke blijdschap." Te midden van de Duitse euforie verwerkte Hill de bitterste ne derlaag uit zijn carrière. De klap, die hij gisteren maakte, zou wel eens lang en hard na kunnen dreunen. Na zijn als onbezonnen actie aangeduide crash met Schumacher in Silverstone had de 34-jarige Brit een zege nodig om zijn hachie te redden in de top van de Formule I. Want het is opvallend dat in alle (speculatie ve) berichten over rijderswisse lingen binnen de topteams de naam van Hill zelden valt. „Hij mag gelukkig zijn als hij volgend jaar bij Jordan aan de bak kan," schreef de Britse pers aan de vooravond van de Duitse GP. Zijn uitglijder in Hoc kenheim is koren op de molen van de critici, die menen dat Hill de druk van het gevecht om de wereldtitel niet aankan. Schumacher kan dat wel en dat is ook de reden dat hij de enige topper is voor wie de teams diep in de buidel willen tasten. Ferra ri, Benetton, Williams en McLa ren hebben hem een aanbod ge daan. Ferrari probeerde Schumacher dit weekeinde onder druk te zet ten door te melden dat de Duitser tot half augustus de tijd heeft op haar bod van 24 miljoen Duitse Mark in te gaan. „Maar voorlo pig zijn wij aan slag," merkte Schumachers manager Weber op. „Pas wanneer hij een keuze heeft gemaakt, komt de rest in beweging. Met Schumacher ging gisteren heel Duitsland uit zijn dak. Na twee moeizame kwalificatietrai ningen, waarin de door de oos terburen gehate Hill de beste startpositie veroverde, sloegen de decibelmeters om twee minu- minder, dit keer koos Schuma cher voor twee pitstops en hield de rest van de topteams het op één bezoekje aan de pomp. Op die manier reed de Duitser ge middeld met minder brandstof gewicht. Het tijdvoordeel dat dat opleverde op de snelle Hocken- heimring, woog volgens de we reldkampioen op tegen het tijd verlies van de tweede stop. Coulthard had slechts even de leiding in de race. Dat was na de eerste vroege pitstop van Schu macher. Toen de Schot moest bij tanken, herstelde de rangorde zich. De Benetton-coureur maakte het gat vervolgens groot genoeg om met een gerust hart nog een keer de pitstraat op te zoeken. Hockenheim. GP Duitsland, WK Formule I, negende race: 1. Schuma cher (Dui) Benetton Ford 45 ronden (307,032 km) in 1.22.56,043, 2. Coul thard (Sch) Williams Renault 5,988, 3. Berger (Oos) Ferrari 1.02,109, 4. Herbert (Eng) Benetton Renault 1.23,436, 5. op één ronde: Bouillion (Fra) Sauber Ford, 6. Suzuki (Jap) Ligier Mugen Honda, 7. op twee ron den: Katayama (Jap) Tyrrell Yama ha, 8. op drie ronden: Montermini (Ita) Pacific Ford. Zestien coureurs vielen uit. Stand WK: 1.Schumacher 56 pun ten, 2. Hill (Eng) Williams Renault 35, 3. Alesi (Fra) 32, 4. Herbert 25, 5. Coulthard 23, 6. Berger 21. Stand WK constructeurs: 1. Benet ton 71 punten, 2. Williams 53, 3. Fer rari 52. Bijprogramma: Formule 3000: 1. Goossens (Bel) Lo la 29 ronden in 58.04,329 (204,435 km/u), 2. Brack (Zwe) Reynard 3,734, 3. Gomez (Fra) Reynard 12,184, 4. Clerico (Fra) Reynard 13,599, 5. Gueiros (Bra) Reynard 24,033, 6. McNish (GBr) Reynard 29,269. Porsche Supercup: 1. Von Gartzen (Dui) 12 ronden in 29.09,860 (168,444 km/u), 2. Malcher (Fra) 1,869, 3. Grohs (Dui) 12,556, 6. Pa trick Huisman (Ned) 19,108. Europa Cup Formule Renault: 1. Ru- stad (Noo) 11 ronden in 26.01,88 (172,990 km/u), 2. De Lorenzi (Ita) 7,08, 3. Sauvage (Fra) 13,98. Van Es (Ned) valt uit in tweede ronde. ten over twee voor de eerste maal door. Hill had na een 'Blitzstart' een mooi gaatje geslagen ten opzich te van Schumacher. Kort na het ingaan van de tweede ronde werd de spanning de Engelsman kennelijk toch te veel. Bij het in sturen van de 'Nordkurve' brak zijn Williams aan de achterkant uit. „Ik denk vanwege een blok kerende rem," zei een beteuterde Hill. Schumacher hield het op het stof dat kort na de start altijd neerslaat in de eerste bocht. „In de eerste ronden is het daar altijd extra glad en ik wist dat ik het op dat punt kalmer aan moest doen," verklaarde Schumacher. Hill, die er duidelijk op uit was om in de beginfase een zo groot mogelijke kloof te slaan, vloog er evenwel vol in en gleed onder groot gejuich van het publiek hard in de bandenstapel. „Uiteraard was ik er blij mee," merkte Schumacher op. „Hill was immers mijn enige serieuze concurrent. Wanneer die weg valt, komt de zege dichtbij." Het restant van de race werd een doodsaaie zegetocht van de Duit ser. Hills teamgenoot David Coulthard volgde Schumacher in het begin nog redelijk, maar de jonge Schot kon de thuisrijder geen moment onder druk zetten. Ook niet toen bleek dat Benetton andermaal voor een afwijkende pitstop-tactiek had gekozen. Verraste hij zijn concurrenten dit jaar al een paar keer met één stop GRAND PRIX DUITSLAND HOCKENHEIM Door Ad Pertijs

de Stem | 1995 | | pagina 10