Geen 'deal' Karremans en Mladic Fransen houden vast aan acht kernproeven Britse politie bezorgd om Internet-pedofielen ugs ►chtonenwet problemen' BBC ontkent vervalsen reportages over China 'Serviërs niet betrokken bij aanslag metro Parijs' Ze haalden de mooiste meisjes uit de bussen' Kankerpatiëntje krijgt toch geen chemotherapie Premier Gonzalez overleeft debat over 'vuile oorlog' •NLAND KORT erncentrale In gevonden terdam ontkomen lingen gered pESTEM BUITENLAND A5 Voorhoeve zwakt kritiek op bevelhebber Dutchbat en legertop af Israël en PLO hervatten overleg zondag BUITENLAND KORT Zelfmoord voor bruidsschat zusters 80.000 valse creditcards onderschept Nederlandse gedood bij overval eethuis Aanslagen-serie Duitsland gaat door 'Taiwan moet leger moderniseren' JDAG 28 JULI 1995 J\, Jjlokyo/Parijs (rtr/krf/afp) - De Franse premier Juppé jeeft gisteren gezegd dat de door president Chirac aange kondigde acht kemproeven noodzakelijk zijn voor de franse defensie en dat ze van ket grootste belang zijn voor frankrijk. Eerder meldden Japanse media jat Parijs bereid zou zijn het aantal voorgenomen tests van acht terug te brengen tot drie of «er. juppé liet weinig twijfel bestaan aan de Franse plannen. „De pre sident heeft een kader vastge steld, hij heeft uitgelegd dat er acht kernproeven zullen zijn. Dit tELEID ten aanzien van drugi >l van degenen die een libera legalisering van de handel ii, bgenen in binnen-, maar mejLn itenland, die juist pleiten vooBj, t>n gebruik, eds nadrukkelijker een derdt rs van bepaalde wijken die |rvaren, veroorzaaakt door g„ In Rotterdam blijkt de situatit Buurtbewoners organiserer tegen de drugoverlast, n, zolang de gebruikte middd en groepje omwonenden dal fde prostituées vraagt weg ta aan hun 'handel' verziekt, kan kentekens is voor de klanteL van de eigen leefomgeving tensgroot dat het daar niet bij balknuppels gesignaleerd die kken en dealers die bestook! dememer wil de voormalige ilkar ombouwen tot een pret- >t heeft zijn plannen gisteren pe kerncentrale, en evenementencomplexen in 1 onder meer een wildwater- Ir bungee-jumpen aanleggen. T - waarvan de bouw 7,5 mil- bttelijke miljoenen'. leeft vorige week circa 45 ki- Iren verstopt in een partij van puador. De vondst is gisteren 'verwerkt in de zolen van de de marechaussee op Schiphol lie de bergschoenen met coke die EU loost-Drente tot aan Midden- injectie van ruim 80 miljoen eft dat gisteren besloten. De itse samenwerking op het ge- lemieuwing aan te moedigen ken regio's te bevorderen. Ite, Twente, Noord-Overijssel, hem-Nijmegen en Noord- en Jteun profiteren. I heeft gisteren jacht gemaakt enwagen die omstreeks acht uurwapen op een surveillan- uto is later op de avond terug- Jten zijn spoorloos verdwenen, lat de auto was aangehouden Jillen door slingerend en onze- i werd enkele keren geraakt, landse Redding Maatschappij rsporters en opvarenden van ,5 procent meer dan in 1993. ens een woordvoerder van de zijn doordat meer onervaren et mooie weer - vorig jaar het VRIJDAG 28 JULI 1995 is overeenkomstig de behoeften van onze nationale defensie en van het grootste belang voor het land," zei hij tijdens een perscon ferentie in Parijs na een vraag over het aantal tests dat Parijs wil uitvoeren. De Japanse krant Tokyo Shim- bun, die zich baseerde op Japan se regeringskringen, meldde eer der dat Frankrijk zou overwegen een aantal van de internationaal omstreden kemproeven in de Stille Zuidzee te schrappen. De krant noemde de Franse stap een wanhopige poging van Parijs om bij Japan steun voor de proeven te krijgen. Een Japanse rege ringswoordvoerder zei dat hij het bericht niet kon bevestigen. De zender Radio Europe-1 meld de donderdagochtend dat Frank rijk op 8 september de eerste on dergrondse kernproef uitvoert. De zender gaf geen bron voor de informatie. De Franse minister van defensie Charles Millon wil de het bericht niet bevestigen. „De reeks kemproeven vindt van september tot mei plaats, zoals bekendgemaakt door president Chirac," zei de bewindsman in een reactie op radio RFI. Hij zei dat er zoveel proeven zullen wor den genomen als nodig is om de betrouwbaarheid van het be staande nucleaire arsenaal te be proeven, een goed ontstekings mechanisme te kunnen maken en perfecte computersimulatie van kemproeven mogelijk te maken. Om de kritiek vanuit de hele we reld op de nucleaire experimen ten in te dammen, lijkt Frankrijk iets minder geheimzinnig te doen over de proeven. Parijs biedt journalisten een rondleiding op Mururoa aan. De internationale milieubeweging Greenpeace wil met een grote vloot schepen naar het testgebied varen om de proeven te voorko men. De drie partijen van de rege ringscoalitie in Tokyo hebben een ontwerp-resolutie uitge werkt waarin China en Frankrijk wordt gevraagd hun kemproeven te stoppen en waarin wordt opge roepen tot afschaffing van kern wapens. De resolutie van de liberaal/con servatieve coalitie zal volgens partijfunctionarissen vandaag aan de oppositiepartijen worden voorgelegd. Verwacht wordt dat het Japanse parlement de verkla ring zal aanvaarden tijdens een speciale zitting die op 4 augustus begint. In de resolutie worden de onder grondse kemproeven die China in mei nam en het Franse besluit de kernproeven op het atol Mu ruroa in de Stille Zuidzee te her vatten onvergeeflijk genoemd. De Japanse regering wordt ver zocht 'gepaste maatregelen te ne men' tegen China en Frankrijk. Ook moet ze pogingen onderne men om zo spoedig mogelijk te komen tot een internationaal verdrag dat kernproeven ver biedt. lïanonze redactie buitenland IOen Haag - Dutchbat-commandant Karremans heeft tijdens de besprekingen met de Bosnisch-Servische generaal Mladic op enkel moment een document ondertekend waarin hij in- 'stemde met het apart wegvoeren van mannen en jongens uit Srebrenica. ngen in de wijken en bewijzei houdbaar is, zeker in die stads» Ie drughandel houdt het crimi - geldomzetten in stand. Hel- lieden van heinde en verrajop instructie van minister Voor deren, valt moeilijker te beant- (,zijn indien Nederland een ei- s onmiddellijk de gevolgen er- d. Dan zou de handel in soft- -let zijn immers niet alleen we- jtici die daar al jarenlang voor praktijkmensen, zoals politie- ■jn dat het gevecht tegen de at het bovendien de prijzen enl I jaagt. st sluiten voor de druk van ien dat die het recht in eigen toch zelf de wet moeten hand- rs de openbare orde bescher- igaat tegen een idealer liberaal tamer ziet moeilijkheden bij ring evenredige arbeidsdeel- evens over de afkomst van hun erknemers mogen invoeren, olgens de Registratiekamer mag at niet. Voorts stelt de kamer at personeelsfunctionarissen et mogen nagaan of de ver rekte informatie wel juist is- "erknemers hebben wel het eht om te bekijken of de opge- omen gegevens kloppen, en ander probleem is dat het oeilijk is om aan zogenoemde 'enredigheidscijfers te komen, e bedoeling van de WBEAA is at het allochtone deel van het erknemersbestand overeen- emt met het percentage alloch- men in de regio waarin het be- rijf is gevestigd. In enkele ge_ allen waren de arbeidsbureaus :hter niet in staat die cijfers te weren. <e Registratiekamer concludeert ht het met de bescherming van rivacy-gevoelige gegevens wel oed zit. erkgevers voeren een afzonder- jke registratie voor de WBEAA. e slechts voor een beperkt aan- 1 functionarissen toegankehj Het is de kamer niet gebleke at de informatie voor ander uelen wordt gebruikt dan waar- aor zij is bedoeld. hoeve (Defensie) verzette de Iwerste zich tot liet einde tegen ten aparte behandeling van een deel van de moslim-bevolking, ïoorhoeve schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamewr. De bewindsman wil met zijn rap- een eind maken aan ge ruchten als zouden Karremans en Mladic een overeenkomst hebben gesloten. De Dutchbat-comman dant zou hebben ingestemd met apart wegvoeren van de weerbare mannelijke bevolking in ruil voor de vrijlating door de Srven van 55 Nederlandse blauwhelmen. .Karremans heeft geen enkel do cument getekend over de evacu atie van vluchtelingen. Er is geen 'deal'. Integendeel, Karremans heeft juist tot het einde tegen de van zaken geprotesteerd," verklaarde de minister gisteren tijdens een ingelaste persconfe rentie. Hij wees erop dat Mladic in feite Karremans 'een dictaat' voorlegde waarmee de VN-com- mandant maar had in te stem men. Minister Voorhoeve vindt het 'niet vreemd' dat de militaire top hem essentiële informatie heeft onthouden over de rol van Dutchbat bij de etnische zuive ring van de moslim-enclave Sre brenica. Voorhoeve zwakt zijn kritiek af op overste Karremans, de commandant van Dutchbat. Dutchbat heeft, anders dan Voorhoeve maar ook minister Van Mierlo van Buitenlandse Za ken lange tijd hebben veronder steld, helemaal geen goede con trole kunnen uitvoeren op de evacuatie van de moslim-vluch telingen. Zo reisden de blauwhel men, in tegenstelling tot wat bei de ministers op NAVO- en VN- gelegenheden beweerden, hele maal niet mee op de bussen die de Bosnische Serviërs inzetten voor de evacuatie van de 40.000 mos lims. In plaats daarvan reden ze in hun eigen auto's achter de bussen aan. Toen die door de Bosnische Serviërs werden buitgemaakt, richtten ze uit arren moede enke le wachtposten in langs de vijftig kilometer lange weg van de de portatie. Luitenant generaal Couzy was hiervan al direct op de hoogte, maar verzuimde zijn politieke superieur - de minister - te infor meren. Voorhoeve hoorde uitein delijk pas afgelopen weekend in Zagreb, uit de mond van Karre mans, dat er niets klopte van het deportatieverhaal waarmee Ne derland in het buitenland toen al zoveel eer had ingelegd. Gisteren deed Voorhoeve alle mogelijke moeite om de indruk te wekken dat hij de zaak niet zwaar opneemt. Hij beperkte zich tot een nuchter „Ik kan niet alles weten." Hij viel Couzy in het openbaar niet af, maar wees in plaats daarvan op de 'gecom pliceerde informatiestroom en gezagsverhouding' waaronder Dutchbat tijdens de val van Sre brenica moest werken. Dutch- bat-overete Karremans moest enerzijds de VN verslag uitbren gen, anderzijds ook de Neder landse legertop. De minister deed gisteren een voorzichtige poging om Karre mans eerherstel te verlenen na diens omstreden uitspraken over de Bosnische Serviërs. Voorhoeve vroeg begrip voor de uitlatingen van Karremans door te wijzen op de 'Uiterst moeilijke positie' Van de overste. Zo heeft de Bosnisch-Servische generaal Mladich Karremans tij dens onderhandelingen 'onder een geweldige psychische druk gezet' door in diens aanwezig heid onder andere een levend varken de keel door te snijden. De Servische generaal gaf Karre mans vervolgens te verstaan dat zijn troepen het basiskamp van de Nederlanders in Potocari en de daar verblijvende vluchtelin gen onder vuur zouden genomen als hij niet zou meewerken. Voorhoeve raakte duidelijk geïr riteerd toen iemand de suggestie deed dat ondanks alles Karre mans zijn rug meer had moeten rechten. „Wat kon hij doen. Had hij Nederlanders of vluchtelin gen moeten laten doodschieten? Op een gegeven moment ben je uitgepraat." Londen/Peking (rtr) - Hoewel het officiële Chinese persbureau Xinhua gisteren meldde dat de in China gearresteerde Chinees- Amerikaanse activist Harry Wu heeft bekend dat hij in zijn vi deoreportages over Chinese werkkampen opzettelijk feiten heeft verdraaid, blijft de BBC erbij dat de reportages conform de waarheid zijn. Uit de reactie van de Britse tele visiemaatschappij op de medede len van Xinhua blijkt dat de BBC eraan twijfelt dat de 58-ja- Age Wu een bekentenis heeft af gelegd. •Wij kunnen niet weten in wat Jeruzalem (rtr/afp) - Israël en de PLO hervatten zondag hun on derhandelingen over Palestijns zelfbestuur op de Westelijke Jerdaanoever. Dit hebben beide Partijen gisteren bekendge maakt. Het overleg was maandag opgeschort na de bomaanslag op een bus bij Tel Aviv. Be Israëlische regering wilde het overleg pas hervatten na de be grafenis van de slachtoffers van de bomaanslag. De zes Israëliërs dinsdag ter aarde besteld. In de Verenigde Staten is een van de leiders van de Palestijnse fun damentalistische beweging Ha mas gearresteerd. Marzuk wordt door de Israëli sche veiligheidsdiensten be schouwd als belangrijkste poli- J'eke en - in zekere mate - mili taire leider van Harnas. voor situatie de heer Wu zich be vindt en wat hem tot deze verkla ringen heeft gebracht, als hij ze al heeft gedaan," verklaarde een woordvoerder van de Britse om roep. „Tot dusverre is er niets ge beurd dat ons van standpunt zal doen veranderen, en het stand punt is dat deze reportages waar zijn." China gaf donderdag voor het eerst beelden vrij van Wu, die op 8 juli is gearresteerd op beschul diging van spionage nadat hij op 19 juni al in hechtenis was geno men. Er werd bij gezegd dat Wu had bekend dat hij had geknoeid met zijn reportages om het imago van het Chinese regime te be smeuren. De strijder voor de mensenrechten zou hebben be kend dat hij op de video's met op zet feiten. De in het geheim door Wu en BBC-verslaggeefster Susan Ro berts gemaakte reportages gaan over de voor export bestemde produkten die gedetineerden in Chinese strafkampen maken en over de verkoop van nieren en andere organen van geëxecuteer den voor transplantaties. Wu en Roberts maakten de re portages tijdens reizen die zij in cognito maakten sinds juni 1991. Tot woede van de Chinese autori teiten zond de BBC de opnamen uit. De Franse politie patrouilleerde ook gisteren weer massaal in de straten van Parijs. Vooral toeris tische trekpleisters zoals de Eiffeltoren en het Louvre werden continu bewaakt uit vrees voor nieuwe bomaanslagen. foto epa Pale (rtr) - De Bosnisch-Ser vische autoriteiten hebben gi steren uitgesloten dat Ser viërs verantwoordelijk waren voor de bomaanslag op de on dergrondse van Parijs afgelo pen dinsdag. Daarbij vielen zeven doden. Het is uitgesloten dat er een ver band bestaat tussen de Serviërs en deze of vergelijkbare gebeur tenissen, aldus de Bosnisch-Ser vische leider Karadzic in een of ficiële verklaring vanuit het hoofdkwartier in Pale. De Ser viërs hebben geen traditie van terrorisme en beschuldigingen in die richting zijn zinloos, luidde het verder. Bij de bomaanslag van dinsdag is een gasfles gebruikt, aldus de Franse politie. Het gaat om een gasfles van drie kilo van het soort dat op de camping wordt ge bruikt. Over het soort springstof dat ge bruikt is, heeft de politie nog geen aanwijzingen. Van de 84 mensen die door de aanslag gewond zijn geraakt, lig gen er nog 24 in het ziekenhuis. Een van de zeven doden is nog niet geïdentificeerd, de overigen - onder wie vijf vrouwen - zijn allen Fransen. Over de identiteit van de daders heeft de politie nog geen concrete aanwijzingen. Een ooggetuige zei tegen de politie dat hij had gezien dat een 'Noordafrikaans uitzien de man' een halte vóór de ont ploffing uit de metro stapte. Daarbij maakte de man een obs ceen gebaar met zijn middelvin ger naar de achterblijvers in de wagon. Als de getuigenis be trouwbaar blijkt te zijn, zal de politie die gebruiken om portret ten van de man te maken en te la ten verspreiden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ruim 3500 vluchtelingen zijn reeds door de Serviërs op bussen gezet en vervoerd naar de stad Kladanj in Bosnisch moslimge bied. Er zijn nog altijd 2000 bewoners van Zepa op weg richting Bosni sche regeringsterritorium. De vluchtelingen worden vanuit Kladanj verspreid over de omge ving. Volgens woordvoerder Panos Moumtzic van de VN-vluchtelin genorganisatie UNHCR, hebben de Serviërs zich redelijk netjes gedragen ten opzichte van de moslimbevolking van Zepa. „Mij zijn geen gevallen van moord of verkrachting bekend al blijft het vanzelfsprekend ver schrikkelijk dat de mensen huis en haard zijn kwijtgeraakt." Ondanks het verbod om met de vluchtelingen uit Zepa te praten, doen er toch ook verhalen de ron de die erop wijzen dat niet alles koek en ei was. Een Turkse VN-woordvoerder meldt dat hij zeer zorgwekkende verhalen van de vluchtelingen heeft vernomen. „Mensen uit Zepa vertelde me," zegt de Turkse majoor, „dat de Serviërs de zes mooiste meisjes uit de bussen hebben gehaald, vlak voordat de mensen in mos limgebied aankwamen. Niemand weet waar de meisjes zich nu be vinden." Vlak naast het primitieve vluch telingenkamp voor de ontheem den uit Zepa, bevindt zich nog een grote groep vluchtelingen. Dit gebied nabij Zenica is gewor den tot het dal van de vluchtelin gen en de verschoppelingen. De andere groep vluchtelingen woont namelijk iets verder op, ook ingeklemd tussen de heuvels, de rivier de Bosna en de spoor lijn. Dit zijn moslimsensen die al drie jaar geleden door de Serviërs zijn weggezuiverd uit met name het noorden van Bosnië. Hun situatie is iets beter dan die van de Zepa-vluchtelingen. In dit kamp zijn de huisjes van hout en is er soms stroom en water. „We zijn de enigen die de vluch- Door Bob van Huët Londen - De Britse criminele informatie dienst verwacht meer arrestaties bij het oprollen van een wereldwijd opererend pedofielencircuit op het computernet werk Internet. Ruim veertig mensen zijn inmiddels aangehouden in zes landen. Gisteren werd een nieuwe arrestatie verricht in Zuid-Afrika. Vele honderden data-schijf jes met pedofiele pornografie zijn in beslag genomen. De hoofdverdachte, een Brit, werd woensdag gearresteerd in het Zuidengelse Haywards Heath, nabij Brighton. Volgens een woordvoerster van de criminele informatiedienst (NCIS) in Londen, die de wereldwijde politieactie heeft gecoördineerd, zijn er nog geen aanwijzingen gevonden voor vertakkingen van het pedofielen-computer netwerk naar Nederland. „Er is iemand in Duitsland aangehouden. Maar wat we heb ben ontdekt wijst hoofdzakelijk op een Britse organisatie." Het NCIS spreekt van een van de grootste in ternationale politieacties tegen kinderporno op Internet. De operatie draagt de codenaam 'Starburst' en heeft alleen al in Groot-Brit- tannië tot dertien huiszoekingen geleid. Meer dan duizend pornografische foto's met afbeeldingen van kinderen tussen drie en twaalf jaar zijn in beslag genomen. De mees te verdachten zijn in de media omschreven als 'mannen van middelbare leeftijd met een ho gere opleiding'. Het pedofiele-netwerk kon min of meer toe- valllig worden ontmanteld. Enige 'Netsurfen- de' inspecteurs van de zedenpolitie van Bir mingham stuitten op nauwelijks verborgen rubrieken voor pedofielen. Obscene foto's en pornografische teksten werden daarin gratis via Internet verspreid. Volgens de NCIS-woordvoerster ontbreekt het de politie aan middelen, sofware en com puterspecialisten om Internet te kunnen vrij waren van deze pedofiele organisaties. „Deze affaire heeft hier tot behoorlijke ver ontwaardiging geleid en we verwachten een reactie van de politiek. Maar het is onbegon nen werk alles op Internet te controleren als je weet dat er 30 miljoen mensen op zijn aan gesloten en er elk uur honderden miljoenen boodschappen en beelden worden verzon den," aldus de woordvoerster. Inmiddels is de Britse politie begonnen met het opsporen van de kinderen op de foto's. „Veel van hen zijn misbruikt voor het maken Ouders Oostenrijks meisje niet akkoord Wenen (dpa/afp) - De ouders van het zesjarige Oostenrijk se kankerpatiëntje Olivia Pilhar weigeren akkoord te gaan met een chemotherapie voor hun dochter. De voogd van het meisje had eerder gemeld dat de artsen gistermorgen na een nacht lang onderhandelen in het kinder ziekenhuis Tulln bij Wenen een akkoord met de ouders hadden bereikt. Maar de arts Hans Vanura van het kinderzieken huis zei donderdagavond dat de Pilhars hun toestemming hebben ingetrokken. „Ik weet niet hoe het nu verder moet," aldus Vanura. Helmut Pilhar zei voor de Oos tenrijkse televisie dat „de Staat niet kan beslissen over het leven van mijn dochter." Volgens onbevestigde berich ten is hij in hongerstaking ge gaan. Woensdag zei hij al dat hij bereid was 'voor de vrije keuze van de therapie' de ge vangenis in te gaan. Justitie ontzette de Pilhars eind juni uit de ouderlijke macht nadat de ouders waren ondergedoken om te voorko men dat hun kind een chemo therapie zou moeten onder gaan. Ze vertrokken met hun kind naar Spanje om hun dochter te laten behandelen door de omstreden Duitse arts Geerd Ryke Hammer. Deze mag al negen jaar geen patiënten meer behandelen na dat vier kinderen die bij hem onder behandeling stonden, waren gestorven. Volgens Vanura is het gezwel in een van de nieren de afgelo pen twee maanden flink ge groeid. Hij schaf de kans dat het meisje geneest op 50 pro cent. De arts heeft nog geen uitzaaiingen gevonden. telingen uit Zepa daadwerkelijk begrijpen," zegt de 75-jarige Fa- dil Avdic, die uit Kotr, nabij Banja Luka komt. „Drie jaar ge leden bevonden wij ons in dezelf de situatie als de mensen uit Ze pa nu. Verjaagd door de Serviërs, geen huis en veel mishandelde of ge dode familieleden." „Maar het is toch ongelooflijk dat de etnische zuiveringen drie jaar later nog steeds voortdu ren." Fadil Avdic heeft inmiddels tra nen in zijn ogen gekregen. Hij tuurt in de traagstromende rivier de Bosna. „Ik ben een oude man," mompelt hij, „maar ik had ge hoopt dat het Westen ergens de grens zou trekken. Bosnië was een prachtig land, maar het wordt nooit meer zoals het hier vroeger was. Alles is veranderd. Voor nu en voor altijd." New Delhi - Een 19-jarige inwoner van de Indiase hoofdstad New Delhi heeft zichzelf verhangen en zijn familie gevraagd om zijn organen te verkopen om de bruidsschat van zijn zusters te beta len. De werkloze zelfmoordenaar schreef in een afscheidsbriefje dat hij als enige man in de familie niet in staat was de bruidsschat van zijn twee zusters te bekostigen. Indiase vrouwen moeten vaak geld en dure cadeaus geven aan hun schoonouders, wat hun familie vaak op de rand van de finan ciële afgrond brengt. In de afgelopen jaren hebben sommige arme mensen een nier verkocht om de schulden af te betalen. De India se regering heeft deze praktijk nu echter verboden. Londen - De politie heeft gisteren in Engeland 80.000 valse cre ditcards en andere betaalpasjes in beslag genomen. De fraudeurs hadden daarmee zeker 100 miljoen pond (tweeënhalve ton) kun nen buitmaken, schat de politie. Bij de huiszoekingen in voorsteden in het zuidoosten van Londen en in het graafschap Kent zijn tien mannen gearresteerd. De po litie ontdekte tevens apparatuur waarmee de magneetstrippen op de pasjes van de nodige digitale informatie kunnen worden voor zien. Aalst - Bij een overval op een Egyptish eethuis in het Belgische Aalst is in de nacht van woensdag op donderdag een Nederland se vrouw doodgeschoten. Het slachtoffer, de 46-jarige Petra Peer- deman, werd in de hartstreek getroffen. Ze was getrouwd met de uitbater van het restaurant. Tegen vier uur 's morgens vielen vier gemaskerde mannen het eet huis binnen. Ze eisten de inhoud van de kassa op. De restauranthouder, een Egyptenaar met de Nederlandse nationaliteit, probeerde de over vallers te verjagen met een pan kokende olie. In het tumult dat daarna ontstond trok een van de overvallers een pistool en vuur de de dodelijke schoten af. Hamburg - In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Duits land opnieuw brandaanslagen gepleegd op Turkse doelen. Daar bij raakten volgens de politie twee mensen gewond. Er ontstond voor duizenden guldens materiële schade. De voorgaande twee nachten waren er al meerdere brandaansla gen gepleegd op Turkse doelen in Baden-Württemberg. De auto riteiten vermoeden dat zij zijn gepleegd door aanhangers van de verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK, die streeft naar een onafhankelijke Koerdische staat in Zuidoost-Turkije. Taipei - De Taiwanese president Lee Teng-hui heeft gisteren ge zegd dat Taiwan zijn leger moet moderniseren als reactie op een grotere militaire dreiging die van China uitgaat. Taiwan is onder andere verontrust over een Chinees raketpro gramma. China liet weten dat recente proeven met raketten in de Oostchinese Zee waren geslaagd. De verhouding tussen de twee landen raakte onlangs verder ge spannen door een bezoek dat Lee aan de Verenigde Staten bracht. Het bezoek was niet officieel, maar werd niettemin gezien als een overwinning voor Lee, die streeft naar een grotere internationale erkenning van zijn land. China, dat de rivaliserende regering pro beert te isoleren, was woedend over het bezoek. Madrid (afp/rtr/anp/dpa) - De door beschuldigingen van machtsmisbruik aangeslagen Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft gisteren het debat in het parlement over de 'vuile oorlog' tegen de ETA overleefd. van deze foto's. Er worden misselijkmakende beelden via Internet verspreid. Sommige kin deren poseren voor naaktfoto's, maar ande ren moeten deelnemen aan seksuele hande lingen. Ze lijken doodsbang," aldus inspec teur Vic Marshall van het Sussex' politie korps. Tekenend voor de gedrevenheid van sommige 'Internetters' is dat iemand binnen een uur reeds de letterlijke tekst van inspecteur Marshalls persconferentie op het Net had ge zet. „We weten niet goed wat daarvan de be doeling was," aldus de NCIS-woordvoerster. De aanhoudingen in Groot-Brittannië heb ben geleid tot de roep om een censuur van In- temet, voor zover dat technisch mogelijk zou zijn. Een aantal organisaties heeft maatregelen geëist om tenminste kinderen te beschermen tegen de boodschappen van pedofielen of van extreem-rechtse organisaties die eveneens actief zijn op 'het Net'. Volgens Eva Pascoe, de drijvende kracht ach ter het succesvolle Londense Internetcafé Cy- beria, bestaan er inmiddels voldoende com puterprogramma's waarmee bezorgde ouders hun thuiscomputer kunnen censureren voor hun 'netsurfende' kinderen. De Catalaanse nationalisten (CiU), die de minderheidsrege ring van de socialist gedogen, kondigden gisteren aan de pre mier te blijven steunen. Daar door behoudt de regering een meerderheid van één zetel. Gonzalez kondigde aan het begin van de zitting vervroegde verkie zingen aan voor maart 1996. Dat is bijna anderhalf jaar eerder dan gepland. Doordat de verkiezin gen pas volgend jaar zijn, en niet dit jaar zoals met name de oppo sitie verlangt, lijkt het erop dat Gonzalez zijn huidige functie als voorzitter van de EU kan afma ken. „We geloven Felipe Gonzalez en niet Ricardo Garcia Dambore- nea," zei Joaquim Molins, de par lementaire woordvoerder van CiU. Damborenea was in de jaren tachtig een belangrijke leider van de Baskische socialisten. Molins zei in het parlementsdebat dat de Bask geen enkele geloofwaardig heid bezit. Vorige week zei Damborenea dat Gonzalez op de hoogte was van de moorden op 27 ETA-leden door doodeskaders binnen het Spaanse politieapparaat (GAL). „Ik heb niet één keer, maar meer dere keren met Gonzalez over dat thema gesproken," zei hij op een persconferentie. De premier ver klaarde op zijn beurt dat 'alles, alles wat Damborenea heeft ge zegd onwaar is'. Gonzalez her haalde donderdag opnieuw dat zijn regering geen enkele blaam treft. „De regering die ik leidde gaf nooit leiding aan de GAL," zei hij. Gonzalez zei dat 'niemand ver plicht is zijn onschuld te bewij zen, ongeacht zijn sociale positie, en dat geldt ook voor de premier'. Dit principe is volgens hem de hoeksteen van de Spaanse maat schappij. De leider van de centrum-rechtse Volkspartij (PP), José Maria Az- nar, zei echter opnieuw dat Gonzalez onmiddellijk moet af treden en nieuwe verkiezingen moet uitschrijven. „Dat is een politieke en morele verplich ting." Volgens het dagblad El Mundo heeft Damborenea tegen over onderzoeksrechter Baltasar Garzón zijn beschuldigingen te gen de premier geconcretiseerd. Gonzalez was niet alleen op de hoogte van de vuile oorlog tegen de ETA, maar is 'Senor X', meld de de krant gisteren. 'Senor X' is de man die opdracht gaf tot de moorden op de ETA-le den. De term is bedacht door Garzón, die al in 1987 zijn onder zoek begon naar de illegale poli- tie-eenheden.

de Stem | 1995 | | pagina 5