Zorg Kamer om nabestaandenwet Geen MKB Nederland tegen afschaffing van aaw Rotterdamse wijkbewoners gaan drugoverlast zelf aanpakken Cabriolet-bus in Enschede BBC ontkei reportages Experiment: steunpunt monumentenzorg Burgers en drugs 6Uitvoering alloclitoiienwet zorgt voor veel problemen DE STEM BINNENLAND Parlement niet gelukkig met aftrekken partnerpensioen van bijstand D66 wil nu geen discussie over partijleiderschap 1» Durex: geen condooms in koelkast Vooral kleinere gemeenten zullen profiteren van expertise DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Plan voor pretpark in kerncentrale Cocaïne in bergschoenen gevonden Grensstreek krijgt subsidie EU Daders schietpartij Rotterdam ontkomen Vorig jaar meer drenkelingen gered PESTEM Voorhoeve zwal Israël en PLO hervatten overleg zondag VRIJDAG 28 JULI1995 Delft (anp) - MKB Nederland, de organisatie van werkgevers in kleinere bedrijven, is tegen het plan van het kabinet om de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (aaw) te ver vangen door drie andere wet ten. De organisatie vreest dat de kleine zelfstandige daar van de dupe wordt. De aaw is nu nog een volksverze kering en vooral van belang voor zelfstandigen en vroeggehandi- eapten. De plannen van het kabi net voorzien in een aparte verze kering voor zelfstandigen (Wet Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring Zelfstandigen, waz), één voor vroeggehandicapten en één voor anderen die geen basisver zekering kennen, zoals studenten en directeur-grootaandeelhou ders.Het ministerie van Sociale Zaken en werkgelegenheid heeft al eerste berekeningen gemaakt over de gevolgen voor de zelf standigen. Zelfstandigen die wei nig verdienen, zien de premie flink stijgen, terwijl de hogere in komens er juist op vooruit gaan. Voor de laagste inkomkens zou zelfs een lastenverzwaring van acht procent dreigen. MKB Nederland is tegen de hef fingsgrondslag van de nieuwe re geling, de fiscale 'winst uit on derneming', terwijl men nu nog uitgaat van belastbaar inkomen. Onder de nieuwe wet heeft men bovendien alleen' recht op een uitkering bij feitelijke derving van inkomen en bedraagt de uit kering ten hoogste 70 procent van het minimumloon. De vice-voorzitter van MKB Ne derland, Jan ten Hoopen, noemt het plan van het kabinet onzorg vuldig en onnodig. Hij wijst erop dat een hoogst on doorzichtige en hoogst onzekere situatie dreigt te ontstaan voor (beginnende) ondernemers. Het is aan de nieuwe uitvoerings organisatie in de sociale zeker heid (Tica) om de percentages van de premies te bepalen: de fis cus om de premies per bedrijf te berekenen, te heffen en te innen en de bedrijfsverenigingen voor het berekenen en het verzorgen van de uitkeringen. Den Haag (anp) - Een kamermeerderheid is bezorgd dat de aanstaande versobering van de Algemene Weduwen- en Wezen wet (aww) ook gevolgen heeft voor aanvullende nabestaanden pensioenen. De nieuwe Algemene Nabestaan denwet (anw) geldt voor veel minder gevallen. Hierdoor is het mogelijk dat een weduwe die geen aanspraak kan maken op anw moet terugvallen op de bij stand. In dat geval heeft zij zelfs niets aan een aanvullend nabestaande pensioen, omdat deze inkomsten met de bijstand worden verre kend. Commentaar Dit blijkt uit schriftelijk com mentaar van de Kamer op het wetsvoorstel voor een Algemene Nabestaandenwet (anw). De anw moet per 1 januari vol gend jaar in de plaats komen van de aww. Ongehuwd samenwo nenden vallen buiten deze wets- regeling, evenals weduwen en weduwnaren die na 1945 zijn ge boren en die geen minderjarige kinderen hebben. PvdA, CDA, D66 en GroenLinks signaleren dat veel nabestaanden die het zonder anw zullen moeten doen, ook problemen zullen krij gen met het aanvullende nabe staandenpensioen. Momenteel hebben veel kostwin ners voor hun partner een part nerpensioen afgesloten. Bij over lijden wordt dit aanvullende pensioen bovenop de aww uitge keerd. Met het wegvallen van de aww/anw onstaat dus een anw- gat voor het aanvullende pen sioen. Dit probleem wordt alleen ver holpen voor pensioenfondsen die volgens hun reglementen anders zelf voor dit anw-gat moeten op draaien. Deze fondsen krijgen tot 1 janua ri 2000 de tijd om hun reglemen ten aan te passen. In verreweg de meeste gevallen komt het anw- gat echter voor rekening van de pensioengerechtigde. Dupe Verschillende partijen signaleren dat vooral vrouwen van tussen de 40 en de 50 jaar hiervan de dupe dreigen te worden. In veel geval len zullen zij immers wel aan spraak kunnen maken op een na bestaandenpensioen, maar niet op de anw. Oudere vrouwen hebben echter niet veel mogelijkheden om na het overlijden van hun partner het anw-gat zelf te repareren. Hun kansen op de arbeidsmarkt zijn niet erg groot. Bovendien is voor oudere mensen het afsluiten van een particuliere verzekering voor het anw-gat een kostbare aangelegenheid. Het gevolg is dat oudere wedu wen die niet van het aanvullende partnerpensioen kunnen rondko men, alsnog een beroep moeten doen op de bijstand. Ze lopen dan hun aanvullende pensioen mis, omdat deze inkomsten op de bij stand in mindering worden ge bracht. Een kamermeerderheid blijkt hier niet gelukkig mee te zijn. Pv dA, CDA, D66 en GroenLinks zetten vraagtekens bij het kabi netsvoornemen om reparatie van het anw-gat via het pensioen fonds te verhinderen. Zonder reparatiemogelijkheid dreigt het aanvullende pensioen immers zijn functie te verliezen. Van onze Haagse redactie Den Haag - D66 is niet van plan gehoor te geven aan de oproep voor een discussie over het partijleiderschap. Volgens het partijbestuur is een derge lijke discussie nu 'niet aan de orde'. Het partijbestuur neemt daarmee afstand van de uitlatingen van voorzitter Van der Werff van de D66-werkgroep 'Imago'. Die ver klaarde gisteren dat D66 direct na de zomer een discussie moet beginnen over wie de nieuwe lei der wordt. Volgens Van der Werff kan Hans van Mierlo zijn functie als partij leider niet goed combineren met die van minister van Buitenland se Zaken en vice-premier. Volgens het partijbestuur heeft Van der Werff die kritiek geheel op persoonlijke titel geuit. Van der Werff is lid van het adviesor gaan van D66. Dit orgaan, dat uit vijftig D66-le- den uit het land bestaat, geeft ge vraagd en ongevraagd adviezen aan de Tweede-Kamerfractie en het hoofdbestuur van D66. Op verzoek van het adviesorgaan onderzoekt een vierkoppige werkgroep onder leiding van Van der Werff op dit moment hoe het imago van D66 kan worden opge poetst. Volgens de woordvoerder van D66 heeft deze werkgroep geen enkele status. Hans van der Werff vertolkt volgens hem ook niet algemeen gevoel binnen de partij. „Dit is gewoon de mening van een lid. Erger zou het zijn als een lid van het hoofdbestuur dit zou zeggen." Reizigers op buslijn 4 in Enschede kunnen sinds kort hun haren laten wapperen in de wind in de nieuwe Cabrio-bus van streek vervoerder TET. Volgens een woordvoerder van TET valt de beslissing om het dak van de bus te slopen bijzonder in de smaak bij de passagiers. foto anp t,«! Leerdam (anp) - „Hitte tast de kwaliteit van condooms niet aan. We testen ze op 70 graden," zegt I. Zijderveld van LRC Nederland, fabri kant van Durex condooms. De Vereniging voor Gezins planning in Groot-Brittan- nië stelt echter dat intensie ve zonneschijn en hoge tem peraturen het voorbehoed middel doen smelten. Ze ad viseert condooms in de koel kast te bewaren. 'Flauwekul' vindt Zijderveld. „Want de koeling tast de kwaliteit van condooms juist aan. Er is niet aan de hand als mensen gewoon met condooms om- Den Haag (anp) - Vooral kleinere gemeenten zullen kunnen profiteren van een expriment waarbij in drie provincies steunpunten voor de monumentenzorg worden opgezet. Deze gemeenten, die zich in toenemende mate met monumentenzorg bezighouden, hebben veelal niet de deskundigheid in huis die nodig is voor een goed monumentenbeleid. Zij kunnen daarvoor bij zo'n steunpunt terecht. Uiteindelijk moet er een landelijk netwerk van steunpunten komen, maar eerst wordt daarmee in Drenthe, Gelderland en Noord-Brabant ervaring opgedaan. Het opzetten van de steunpunten is een initiatief van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg (RDMZ) in samenwerking met de VNG (ge meenten), het IPO (provincies) en particuliere orga nisaties in de monumentenzorg. Het experiment, dat onlangs is gestart, duurt twee jaar. RDMZ, gemeenten, provincies en particuliere organisaties zullen in de steunpunten niet alleen als vraagbaak fungeren, maar ook kennis uitwisselen en het beleid op elkaar afstemmen. Door Robert Bas (anp) Rotterdam (anp) - In 1992 concludeerde de Rotterdamse politie na een eigen onderzoek dat de spanningen in sommige Rotterdamse buurten zo was opgelopen dat 'ontevreden heidsonlusten' zeker niet uit te sluiten waren. Anno 1995 lijken de onlusten dichterbij dan ooit. „Rotterdam is een kruitvat en ik ben bang dat het lontje al brandt," aldus een politieagent. In verschillende Rotterdamse wijken is de situatie gespannen. Alleen vormen niet etnische spanningen de druppel die de emmer doen overlopen, zoals de Rotterdamse politie in 1992 ver wachtte, maar de drugoverlast. Sinds de ontmanteling van de ge- doogplaats Perron Nul en de ver plaatsing van de tippelzone van de G.J. de Jonghweg is de over last in de woonwijken in Rotter dam-west toegenomen. Junks, prostituées, dealers, drugrunners en -toeristen bepalen het straat beeld. Met name de 'sjieke' omgeving van het Heemraadsplein en de volkswijk Spangen gaan gebukt onder de toenemende drugover last. De lokale overheid en de po litie lijken geen grip meer te heb ben op de situatie. Ze zijn aan handen en voeten ge bonden: door het cellentekort zijn criminele verslaafden en dealers al snel na aanhouding weer op vrije voeten. Ook zijn de juridische mogelijk heden beperkt om in te grijpen in panden waar drugs worden ver handeld. Koortsachtig zoeken politie, justitie en gemeente naar nieuwe wegen om de overlast aan te pakken. Onlangs kondigde de politie een zomeroffensief aan tegen het drugtoerisme. Belgische en Fran se drugtoeristen worden zonder pardon van de straat geplukt en over de grens gezet. Toch is dit maar een druppel op een gloeien de plaat. Voordat het afschrikeffect goed in de Franse drugscène is doorge drongen, zal er nog heel wat wa ter door de Maas stromen, geeft ook woordvoerster I. Trienekens van de gemeente Rotterdam toe. „Het is een actie die vooral op de lange termijn vruchten zal af- werpeii." Ook politiewoordvoerder G. de Jong waarschuwt voor al te grote verwachtingen. „De drugoverlast behoort niet binnen een paar we ken tot het verleden. Het is een kwestie van lange adem. Maar ie dere dag dat we bezig zijn en mensen aanhouden, betekent een vooruitgang. Toch is het een pro ces dat lang zal duren. Zelf hou den we er rekening mee dat we tot eind 1996 bezig zijn." Het is echter de vraag of de Rot terdamse buurtbewoners genoeg geduld hebben. Op verschillende plaatsen in de stad dreigen ze nu al het heft in eigen hand te ne men. In de omgeving van het Heemraadsplein gaat dat nog vrij onschuldig. Een 'wandelclub' loopt regelmatig door de straten om verslaafde prostituées en hun De Rotterdamse politie pakt een drugrunner op. Ondanks acties van de politie lijkt de drugoverlast in Rotterdam onbeheersbaar te worden. Bewoners gaan steeds vaker zelf optreden tegen de overlast. klanten aan te spreken. „We ver zoeken ze dan om weg te gaan. Doen ze dat niet, dan blijven we bij zo'n hoertje staan. Ze krijgt dan geen klant en vertrekt dan uiteindelijk toch," zegt Hans Flier van de wandelclub. Ook worden prostituées gefoto grafeerd en kentekens van rond rijdende auto's genoteerd. „Als er bedrijfsauto's rondjes rijden, la ten we dat de werkgever weten. Dat helpt, want we hebben ver schillende bedrijfsauto's niet meer teruggezien. Ook heb ik ge hoord dat onze actie al tot ont slag heeft geleid van werknemers die in de baas zijn tijd een hoertje kwamen oppikken." Van Flier benadrukt dat de wan delclub binnen de wettelijke ka ders opereert. „Het ergste wat ik heb gedaan, is een emmer water gooien over een hoertje dat in mijn voortuin een klant aan het afwerken was. Maar dat is in zo'n situatie wel geoorloofd, denk ik." In Spangen gaat het er minder vriendelijk aan toe. Wijkbewo ners hebben al diverse acties te gen drugoverlast uitgevoerd. Een selectie: een 'honkbalclub' pa trouilleert intimiderend door de straten, een slooppand met dealers is bestookt met brand bommen en een busje van het Le ger des Heils waarmee brood en koffie aan dakloze verslaafden wordt uitgedeeld, is de wijk uit- De laatste weken zijn de span ningen in de wijk verder toegeno men. De vele tientallen drugrun ners die de Franse auto's op de straathoeken opwachten, voel den zich vorige week zo bedreigd door de wijkbewoners dat ze zich met autokrikken bewapenden. De politie is opvallend aanwezig in de wijk. Vanavond moet het voorlopig hoogtepunt van het protest van de bewoners worden. Op twee toegangswegen worden om acht uur barricaden opgericht om drugtoeristen uit de wijk te we ren. „We hopen dat dit signaal nu eens in Den Haag wordt ontvan gen," zegt bewoonster A. Ver doolt namens de organiserende groep bewoners. Aanvankelijk was het plan om op vijf plaatsen wegversperringen aan te leggen, maar uit angst voor ongeregeld heden is het aantal terugge bracht. De vrees voor rellen wordt ge voed door de aankondiging van rechts-extremistische jongeren dat ze de buurtbewoners komen 'helpen'. „We zullen er alles aan doen om het protest vreedzaam te laten verlopen. Zodra er geweld aan te pas komt, blazen we de boel af," zegt Verdoolt. Bij andere wijkbewoners is er minder weerstand tegen geweld. „Ik woon hier al ruim dertig jaar en ik laat me niet door dealers de wijk uitjagen. Als de politie er niets aan doet, dan doen we het zelf. En dan vliegen de brand bommen door de ramen van de dealpanden," zegt een bewoner. Het lijkt een lange, hete zomer te worden in Rotterdam. HET NEDERLANDSE GEDOOGBELEID ten aanzien van stuit al jaren op weerstand. Zowel van degenen die een ifi Ier beleid voorstaan en minstens legalisering van de handel I softdrugs willen. Als ook van degenen in binnen-, maari», name ook in het omringende buitenland, die juist pleiten voc een hardere aanpak van handel èn gebruik. In de grote steden mengt zich steeds nadrukkelijker een den partij in de discussie: de bewoners van bepaalde wijken die toenemende mate de overlast ervaren, veroorzaaakt doorn, bruikers, handelaren en kopers. In Rotterdam blijkt de situati onheilspellende trekjes te krijgen. Buurtbewoners organist zich om gezamenlijk op te treden tegen de drugoverlast, Op zich valt dat nog te verdedigen, zolang de gebruikte midde len legaal en geweldloos zijn. Een groepje omwonenden 4 door de straten loopt en verslaafde prostituées vraagt weg 1 gaan, of door bij hen te blijven staan hun 'handel' verziekt,ka door de beugel. Het noteren van kentekens is voor de kla'nte niet leuk, maar als verdediging van de eigen leefomgevi aanvaardbaar. Maar het gevaar is natuurlijk levensgroot dat het daar nietb blijft. Er zijn al groepjes met honkbalknuppels gesignaleerddi intimiderend door de straten trekken en dealers die bei worden met brandbommen. Dergelijke ontwikkelingen zijn een overduidelijke waarsclu wing voor de oplopende spanningen in de wijken en bewijze tevens dat het huidige beleid onhoudbaar is, zeker in die stad delen. Het niet-legaliseren van de drughandel houdt hetcrim nele circuit met zijn gigantische geldomzetten in stand, He pragmatische gedoogbeleid trekt lieden van heinde en verre aan. De vraag hóe het beleid te veranderen, valt moeilijkerte beant woorden. Het zou gemakkelijker ^ijn indien Nederland een ei land was, zonder buurlanden die onmiddellijk de gevolgen» varen van een nieuw drugbeleid. Dan zou de handel in soft drugs al lang zijn gelegaliseerd. Het zijn immers niet alleen we tenschappers of vrijzinnige politici die daar al jarenlang voo pleiten, maar ook steeds meer praktijkmensen, zoals politie commissarissen. Zij constateren dat het gevecht tegen de drughandelaren is mislukt en dat het bovendien de prijzen de winsten alleen maar omhoog jaagt. Toch kunnen ook zij de ogen niet sluiten voor de druk vande eigen burgers. Om te voorkomen dat die het recht in eiger hand gaan nemen, zal de politie toch zelf de wet moeten hand haven en mèt de buurtbewoners de openbare orde besef® men of herstellen. Ook als dat ingaat tegen een idealer liberaa beleid. Het monumentenbeleid is jaren geleden gedecen traliseerd, waarbij veel taken bij de gemeenten zijn terechtgekomen. Dat heeft positieve effecten gehad zoals een grotere belangstelling van lokale bestuurders en de bevol king voor de monumentenzorg, licht RDMZ-pro- jectleider drs. B. Verfürden toe. Het heeft ertoe geleid dat gemeenten zelf lijsten met beschermde monumenten zijn gaan opstellen, naast de lijst van het Rijk. De grote en middelgrote ge meenten kunnen de vereiste deskundigheid vaak wel opbrengen, maar voor de grote groep kleinere gemeenten is dat moeilijk. Niet alleen zij kunnen bij de steunpunten terecht, ook monumentenorganisa ties en al of niet-particuliere eigenaren van monu menten. De RDMZ wil het experiment ook aangrij pen om meer aandacht te krijgen voor de cultuur historische waarden in natuur, landschapsbeheer en ruimtelijke ordening. De provincie speelt daarin een.steeds belangrijker rol, aldus Verfürden. De bedoeling is dat monumentenzorg, archeologie en historische geografie meer dan tot nu toe in sa menhang met elkaar worden bezien. Hardenberg - Een Nederlandse ondernemer wil de voormalige snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar ombouwen tot een pret park. Hardenberger H. van der Most heeft zijn plannen gisteren gepresenteerd aan de eigenaar van de kerncentrale. Van der Most, eigenaar van horeca- en evenementencomplexen in Almelo en Slagharen, wil in Kalkar onder meer een wildwater baan, een kartbaan en een plek voor bungee-jumpen aanleggen. De vraagprijs voor de kweekreactor - waarvan de bouw 7,5 mil jard mark kostte - is naar verluidt 'ettelijke miljoenen'. Schiphol - De douane op Schiphol heeft vorige week circa 45 ki lo cocaïne onderschept. De drugs waren verstopt in een partij van 1200 bergschoenen afkomstig uit Ecuador. De vondst is gisteren bekend gemaakt. De drugs waren verwerkt in de zolen van de schoenen. Enkele dagen later hield de marechaussee op Schiphol een 35-jarige Amsterdammer aan, die de bergschoenen met coke zolen kwam ophalen. Brussel - De grensgebieden van Zuidoost-Drente tot aan Midden- Limburg krijgen een Europese geldinjectie van ruim 80 miljoen gulden. De Europese Commissie heeft dat gisteren besloten. De steun is bedoeld om Nederlands-Duitse samenwerking op het ge bied van industrie, technologie en vernieuwing aan te moedigen en de werkgelegenheid in de betrokken regio's te bevorderen, In Nederland zullen Zuidoost-Drente, Twente, Noord-Overijssel, de Achterhoek, het gebied bij Arnhem-Nijmegen en Noord- en Midden-Limburg van de Europese steun profiteren. Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft gisteren jacht gemaakt op twee inzittenden van een personenwagen die omstreeks acht uur 's avonds met een automatisch vuurwapen op een surveillan ce-auto van de politie schoten. De auto is later op de avond terug gevonden in Rotterdam, de verdachten zijn spoorloos verdwenen. Het schietincident vond plaats nadat de auto was aangehouden voor controle. De wagen was opgevallen door slingerend en onze ker rijgedrag. De surveillance-auto werd enkele keren geraakt, maar de agenten bleven ongedeerd. Amsterdam - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft vorig jaar 2013 watersporters en opvarenden van beroepsvaartuigen gered. Dat is 14,5 procent meer dan in 1993. Dat blijkt uit het jaarverslag. Volgens een woordvoerder van de KNRM kan de stijging veroorzaakt zijn doordat meer onervaren watersporters -aangespoord door het mooie weer - vorig jaar het water zijn opgegaan. Den Haag (anp) - De Registratiekamer ziet moeilijkheden bij de uitvoering van de Wet bevordering evenredige arbeidsded name allochtonen (WBEAA). Vooral de grote onduidelijkheid over de verplichtingen plaatst zowel werkgevers als werkne mers voor problemen, zo conclu deert de Registratiekamer in een oriënterend onderzoek. De WBEAA verplicht bedrijven met meer dan 35 werknemers bij te houden hoeveel werknemers van allochtone afkomst zij in dienst hebben. De gegevens moe ten worden gedeponeerd bij de Kamers van Koophandel. Al eer der bleek dat veel werkgevers niet aan deze verplichting vol doen. Uit het onderzoekje, dat volgens de Registratiekamer niet repre sentatief is maar wel indicaties geeft over de dagelijkse praktijk, blijkt onder meer dat ieder be drijf kampt met een aantal werk nemers dat hun afkomst niet wil laten registreren. Onduidelijk is of de betrokkenen toch een vra genlijst moeten invullen en ach teraf bezwaar kunnen maken of dat zij hun gegevens helemaal niet beschikbaar hoeven te stel len. De Registratiekamer gaat er van uit dat het laatste het geval is. Verder vragen veel werkgevers zich af of zij op eigen houtje ge gevens over de afkomst van P werknemers mogen invoer® Volgens de Registratiekamer dat niet. Voorts stelt de kam® dat personeelsfunctionaris!® niet mogen nagaan of de ver strekte informatie wel juist Werknemers hebben wel be recht om te bekijken of t nomen gegevens kloppen. Een ander probleem is dat j® moeilijk is om aan zogenoi evenredigheidscijfers te ko De bedoeling van de WBEAA dat het allochtone deel van 1® werknemersbestand overeen stemt met het percentage tonen in de regio waarin het t®' drijf is gevestigd. In enkele ge vallen waren de arbeidsbiuP echter niet in staat die cijfers leveren. De Registratiekamer conclude® dat het met de bescherming privacy-gevoelige gegevens goed zit. Werkgevers voeren een afzon1 lijke registratie voor de WBEA® die slechts voor een beperkt aa^ tal functionarissen toej is. Het is de kamer niet dat de informatie voor doelen wordt gebruikt dan v'aa voor zij is bedoeld. Tokyo/Parijs (rtr/krf/afp) - pe Franse premier Juppé jjeeft gisteren gezegd dat de door president Chirac aange kondigde acht kernproeven noodzakelijk zijn voor de Franse defensie en dat ze van het grootste belang zijn voor Frankrijk. Eerder meldden Japanse medial dat Parijs bereid zou zijn het aantal voorgenomen tests van, acht terug te brengen tot drie o: vier. juppé liet weinig twijfel bestaanl aan de Franse plannen. „De pre-l sident heeft een kader vastge-l steld, hij heeft uitgelegd dat erT acht kernproeven zullen zijn. Diti Van onze redactie buitenland Den Haag - Dutchbat-commar besprekingen met de Bosniscl geen enkel moment een docurr stemde met het apart wegvoe] Srebrenica. Op instructie van minister Voor hoeve (Defensie) verzette de I overste zich tot het einde tegen I een aparte behandeling van een deel van de moslim-bevolking. Voorhoeve schrijft dit in een| brief aan de Tweede Kamewr. De bewindsman wil met zijn rap portage een eind maken aan ge ruchten als zouden Karremans en Mladic een overeenkomst hebben 1 gesloten. De Dutchbat-comman- dant zou hebben ingestemd met het apart wegvoeren van de I weerbare mannelijke bevolking I in ruil voor de vrijlating door de I Srven van 55 Nederlandse blauwhelmen. „Karremans heeft geen enkel do cument getekend over de evacu atie van vluchtelingen. Er is geen 'deal'. Integendeel, Karremans heeft juist tot het einde tegen de j gang van zaken geprotesteerd," I verflaarde de minister gisteren tijdens een ingelaste persconfe-l rentie. Hij wees erop dat Mladic in feite Karremans 'een dictaat' voorlegde waarmee de VN-com- mandant maar had in te stem-1 men. Minister Voorhoeve vindt het I 'niet vreemd' dat de militaire top hem essentiële informatie heeft! onthouden over de rol van Dutchbat bij de etnische zuive ring van de moslim-enclave Sre brenica. Voorhoeve zwakt zijnj kritiek af op overste Karremans, de commandant van Dutchbat. Dutchbat heeft, anders dan I Voorhoeve maar ook minister Van Mierlo van Buitenlandse Za ken lange tijd hebben veronder- steld, helemaal geen goede con trole kunnen uitvoeren op de I evacuatie van de moslim-vluch- I telingen. Zo reisden de blauwhel- men, in tegenstelling tot wat bei de ministers op NAVO- en VN- gelegenheden beweerden, hele maal niet mee op de bussen die de I Bosnische Serviërs inzetten voor I de evacuatie van de 40.000 mos- I lims. In plaats daarvan reden ze in hun eigen auto's achter de bussen aan. Toen die door de Bosnische Serviërs werden buitgemaakt, j richtten ze uit arren moede enke le wachtposten in langs de vijftig I Londen/Peking (rtr) - Hoewel I Xinhua gisteren meldde dat de j, Amerikaanse activist Harry Wu deoreportages over Chinese 1 heeft verdraaid, blijft de BBC de waarheid zijn. Uit de reactie van de Britse tele visiemaatschappij op de medede lingen van Xinhua blijkt dat de BBC eraan twijfelt dat de 58-ja- rige Wu een bekentenis heeft af gelegd. «Wij kunnen niet weten in wat Jeruzalem (rtr/afp) - Israël en de PLO hervatten zondag hun on derhandelingen over Palestijns zelfbestuur op de Westelijke Jordaanoever. Dit hebben beide Partijen gisteren bekendge maakt. Het overleg was maandag opgeschort na de bomaanslag op een bus bij Tel Aviv. De Israëlische regering wilde het overleg pas hervatten na de be grafenis van de slachtoffers van de bomaanslag. De zes Israëliërs zi]n dinsdag ter aarde besteld, in de Verenigde Staten is een van de leiders van de Palestijnse fun damentalistische beweging Ha mas gearresteerd. Marzuk wordt door de Israëli sche veiligheidsdiensten be schouwd als belangrijkste poli tieke en - in zekere mate - mili taire leider van Harnas.

de Stem | 1995 | | pagina 4