DE STEM Zeeland zet grenspalen weer recht ezorgdheid over 24-uurszorg [eer kansen op een baan door forse stijging aantal vacatures 'Integratie geestelijke gezondheidszorg kost geen banen' Slachtofferhulp scoort gemiddeld een acht voor dienstverlening DE STEM I^erkdruk verschuift van Antonius in Oostburg naar De Honte in Terneuzen' Plan voor vakantiedorp bij golfbaan Reimerswaal 'Personeel De Redoute zet schouders er weer onder' HART ISTIKKE LEUK h.eren centenkwestie, :ler.„ Bent u de vertegen woordiger die Combitex Geertruidenberg B.V. zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures lide jonge vrouwen erdacht van inkeldiefstallen Terneuzen Bang voor leermuis Uit jaarverslag over 1994 van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland blijkt: Man bevredigt zich voor ogen drie kinderen „Kleintjes" in De Stem. KJgt'er zoveel bijzondere en -re«&anto aanbiedingen in i. Elke dag weer I Zeeland \NNEN neester van Terneuzen geeft er van de heer E,L. Kroes, Drebbelstraat 36 uzen een verzoek is ontvangen om /erlenen van het bestemmingsplan, er voor het verbouwen van de wo- eel Drebbelstraat 36 te Terneuzen neester van Terneuzen geeft er van nevrouwJ.C. Bouma-Koot, Leeuwen- neuzen een verzoek is ontvangen] te verlenen van het bestemmings-1 het gebruik van het pand Axelse-1 'erneuzen als kinderdagverblijf. bestaat om de gevraagde vrijstel-l ien. eiste vrijstellingen te verlenen wordt, e gelegenheid gesteld met ingang juli 1995 gedurende twee weken bi] «en en Wonen van de sector Stads- -beheer, Herengracht 7 te Terneuzen :en kennis te nemen en eventuele 1 wel schriftelijke bedenkingen c.q, nbaar te maken bij het college iter en wethouders, Postbus 35, uzen. nswijzen c.q. bedenkingen kunnen <t worden bij de afdeling Bouwen i de sector Stadsontwikkeling en gracht 7 te Terneuzen, waarvan ver: tmaakt. uli 1995. er van Terneuzen, Unze verslaggever neuzen - Werkzoekenden in Lws-Vlaanderen hebben deze feode aanzienlijk meer kansen op baan dan in dezelfde periode vo- fcjaar. |t aantal vacatures bij het arbeidsbu- lag het tweede kwartaal op 750, in 1)3 en 1994 was dat rond de 550. Lal in de sectoren metaal, proces-in dustrie, bouw, recreatie en detailhandel, groothandel en gezondheidszorg ligt het aantal vacatures hoger dan in voorgaan de jaren. In de sectoren zakelijke dienstverlening en overheid is het aanbod gezakt. Bij de overheid waren er zelfs vijftig pro cent minder vacatures dan in dezelfde periode vorig jaar. Een en ander blijkt uit recent cijfermate riaal van de arbeidsbureaus. De groei van het totaal aantal aangemel de vacatures heeft volgens vestigingma nager E. Kerckhaert van het Arbeidsbu reau Terneuzen deels te maken met het aantrekken van de economie. „Maar het is ook zo dat er vanuit de ar beidsbureaus veel meer contact wordt gezocht met werkgevers. Onderling zijn de relaties ook verbeterd. Het vertrou wen in de kandidaten, die door het ar beidsbureau worden" voorgedragen, is toegenomen." De bemiddelingsresultaten van de geza menlijke arbeidsbureaus in Terneuzen, Hulst en Oostburg zien er volgens Ker ckhaert goed uit. In het eerste halfjaar werden 887 werk zoekenden bemiddeld, van wie er twee honderd al langer dan een jaar naar een baan uitkeken, 483 mensen waren min der dan een jaar werkloos. De anderen hadden (nog) werk, maar «onze verslaggeefster Ltburg/Terneuzen - Er is We bezorgdheid over de Jjaliteit van de zogeheten |-uurszorg van het Anto- Tjsziekenhuis in Oost- iTIE PUBLIKATIE UBEHEER itOostburgse raadslid A. Heij- ir (Dorpsbelangen en Toeris- igt in een brief het colle- van B en W hierover te gaan iten met het ziekenhuisbe- lur. „Met de regelmaat van de lok moeten wij via de pers ver men dat mensen die bij een on- jal in West-Zeeuws-Vlaande- betrokken zijn en verdere ileging en verzorging nodig rechtstreeks naar zie- mis De Honte in Terneuzen lorden vervoerd. Wij vragen ons in ook af hoe het met de 24- irszorg van het Antoniuszie- iter en wethouders van Terneuzen, .t in de d.d. 21 juli 1995 gepubli- king op de aanvraag van de heer straat 10 te Terneuzen abusievelijk lopen -Tot 2 september 1995 ikking en andere terzake zijnde age in net gebouw van de sector ing en -beheer (sectie Milieu), erengracht 7 te Terneuzen en niet tot 26 augustus 1995. Terneuzent'28 juli 1995. Burgemeester en wethou- ders van Terneuzen. secretaris, burgemeester, I Th.], de Brauwer. drs. R.C.E. Barbé. I De Stem, 076-236911 kenhuis gesteld is," zo staat er. Directeur patiëntenzorg G. Ra- maekers van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen doet de brief van Heijboer af als een Tul- verhaal'. „Altijd als het kom kommertijd is komt Bram Heij boer met dit soort geouwehoer," reageerde hij enigszins geprik keld. „Wij hebben als ziekenhuis regelmatig overleg met alle zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De uitnodigingen voor het reguliere gesprek half september zijn net de deur uit. Als er gemeenten zijn die over de 24-uurszorg willen praten, hoor ik dat wel." Overleg Gistermiddag was er echter al overleg tussen de Ondernemings raad (OR) van de ziekenhuis- groep en de directie juist over de 24-uurszorg. Ramaekers zei voorafgaande aan het gesprek Oostburgs raadslid A. Heij boer (D&T). ..bezorgd. echter 'niet te weten wat de aan leiding van het gesprek was'. „De Directeur patiëntenzorg G. Ramaekers.. .geouwehoer. foto wim kooyman OR heeft om een gesprek ge vraagd, meer weet ik niet. Na af loop hoeft u niet te bellen, want over intern overleg doe ik geen mededelingen." De bezorgdheid die Heijboer in zijn brief uitspreekt is volgens Ramaekers 'onterecht'. Maar volgens interne bronnen is de si tuatie zowel in Oostburg als in Terneuzen 'explosief'. „De werk druk verschuift van Oostburg naar Terneuzen omdat er nauwe lijks een specialist de kant van Oostburg uit te krijgen is. Ze ver dommen het gewoon. Wat is op den duur de zin van een afdeling intensive-care in het Antonius- ziekenhuis als er bijna niet meer geopereerd wordt? Daar komt nog eens bij dat de patiënten no deloos heen en weer worden ge zeuld." Geen commentaar Chirurg J. van Kleef, waarne mend voorzitter van de medische onze correspondent meuzen - De politie van rneuzen heeft drie vrouwen t Willemstad en Terneuzen ingehouden op verdenking in een aantal winkeldief lallen. let drietal, twee van hen zijn ihttien jaar oud en een vijftien, id een zaak aan de Korte Kerk- raat in Terneuzen bezocht, ladat de vrouwen de winkel ïlaten hadden, ontdekte het irsoneel dat onder de rekken aar het trio had gestaan lege leerhangers lagen, e gewaarschuwde politie kon in de hand van een goed signa- ment de vrouwen in de kraag ijpen. t bleken in het bezit te zijn van s verdwenen kleding, evens kwam bij nader onder- »k aan het licht dat de jonge louwen in nog drie andere za- in de binnenstad van Ter- euzeriactief waren geweest, ge rat de inhoud van hun tassen, a het opmaken van een proces erbaai werden ze weer op vrije °eten gesteld. en onze verslaggever Mst - Een alleenstaande vrouw l>' Hulst is woensdagnacht in Mek haar slaapkamer uitge- I 'acht omdat er een vleermuis I »ar binnen was gevlogen. Idurfde niet meer te gaan sla- |en. J politie wist de vleermuis rond '■30 uur te verjagen. 'aarna keerde de rust terug in 'thuis van de Hulsterse. (ADVERTENTIE) Grenspaal 288 aan de Koewachtse Tragel wordt niet alleen rechtop gezet maar krijgt evenals zestien andere grenspalen ook een opknapbeurt. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Axel - Zeventien gietijzeren grenspa len van de gemeente Axel krijgen een extra opknapbeurt. Een aantal palen staat scheef en wordt weer rechtop gezet. Een paal krijgt een nieuwe kop en allemaal worden ze met de hogedrukreiniger schoongemaakt. Ze zit ten onder de vettige smurrie, afkomstig van planten die rond de palen groeien. Op verzoek van de zogeheten Permanente Grenscommissie is er onderzoek verricht naar de toestand van de gietijzeren palen aan de grens tussen Nederland en België. Daaruit bleek dat er aan de palen 287 tot en met 303 nog wel het een en ander ver beterd kon worden. De onderhoudsbeurt zal de levensduur van de nieuwe verflaag zeker verlengen, zo constateerde een techneut van de provincie Zeeland. Het onderhoud van de palen is verplicht vol gens een wet uit 1845, vertelt provincie ambtenaar J. Mersie. „In die wet wordt bepaald dat de Commissaris van de Ko ningin verantwoordelijk is voor het on derhoud. Jaarlijks besteden we daar vijf duizend gulden aan. België trekt er een zelfde bedrag voor uit." Daarnaast probeert de provincie ook de Oostenrijkse grenspalen zo veel mogelijk in ere te herstellen. „We schreven de bur gemeester van Axel pas een brief over zo'n paal in de Dorpsstraat in Overslag die als drempel bij een hekwerk wordt gebruikt. Dat is zonde. We willen best aan de restauratie en oprichting meebe talen als de eigenaar van het hek dat ook ziet zitten." De face-lift kost 6.325 gulden. België en Nederland betalen elk de helft. De onder- houdsambtenaar van de gemeente Axel voert de klus uit. Van onze verslaggever Goes - De integratie van drie instellingen op het vlak van geestelijke gezondheidszorg in Zeeland, die begin volgend jaar zijn beslag moet krijgen, gaat geen banen kosten. „Getalsmatig zullen er geen ont slagen vallen," staat te lezen in het jaarverslag 1994 van het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Per I januari 1996 wordt de be staande samenwerking tussen Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land (PZZ), Riagg Zeeland en de Zeeuwse Instelling voor Be schermd Wonen (ZIBW) omgezet in een fusie tot één stichting. Bedoeling van de nieuwe stich ting is om de zorg meer gestroom lijnd te laten verlopen. „Ge streefd wordt naar een functione le indeling van de zorg waarbij de schotten tussen de huidige instel lingen verdwijnen. De zorg wordt in sectoren verdeeld. Vooralsnog zijn dat: volwassenenzorg, lang durige zorg en wonen, ouderen zorg, kinder- en jeugdzorg, ver slavingszorg en maatschappelij ke opvang. Door de drie partners zijn in het kader van zorgver nieuwing een aantal projecten aangemeld. De zorgverzekeraars hebben hieruit een keuze ge maakt en subsidiëren er uiteinde lijk zeven. Een daarvan is een sa- menwerkings- en onderzoekspro ject residentiële crisisopvang waarbij onder meer De Lage Flancken in Sas van Gent is be trokken. Ook het project psychiatrische intensieve thuiszorg vond genade in de ogen van de subsidiegevers. Hierbij is het de bedoeling dat ondersteuning wordt gegeven aan de gewone thuiszorg voor mensen waarvoor opname een te zware en ambulante begeleiding een te lichte maatregel is. Doel hiervan is opnames te voorkomen of te verkorten, crisissituaties te verminderen en de kwaliteit van het verblijf in de eigen omgeving te verhogen. De wachtlijst van de PZZ voor langdurige patiënten kon begin 1995 worden wegge- VRIJDAG 28 JULI 1995 DEEL slaagden er via het arbeidsbureau in om een nieuwe baan te vinden. Het totale aantal werklozen in Zeeuws- Vlaanderen loopt langzaam terug, maar het aantal langdurig werklozen (langer dan een jaar zonder baan) neemt toe. Eind juni stonden er 3265 werkloos werkzoekenden ingeschreven, van wie er 1741 langer dan een jaar zonder baan. In het eerst halfjaar van 1994 bedroegen deze cijfers respectievelijk 3698 en 1611. werkt. Daarnaast werd het zie kenhuis in het verslagjaar gecon fronteerd met een groeiende vraag naar gesloten plaatsen. Dit kon worden opgelost door een af deling van open naar gesloten om te zetten. In 1994 werden 622 vol wassen patiënten opgenomen, waarvan 35 op eigen verzoek. Er werden er 577 ontslagen. Eind 1994 waren er in totaal 307 pa tiënten in het ziekenhuis opgeno men. Daarvan zestien die al meer dan tien jaar in een dergelijke in stelling verblijven. Van onze verslaggever Rilland - Roompot Recreatie uit Kamperland wil een va kantiedorpje met zo'n 150 tot 200 woningen bouwen ten noorden van het voormalige schorrengebied aan de Wester- schelde, net ten westen van Schelde-Rijnkanaal. staf, liet via een collega weten liever geen commentaar te leve ren. „Er is uitdrukkelijk afge sproken dat de directie het woord doet." Ook de voorzitter van de OR, W. Engels, hield het gisteravond na afloop van het gesprek kort. „Er is op dit moment 24-uurs- zorg. En die wordt uitgevoerd zoals die wordt uitgevoerd. Daar spreek ik geen waarde-oordeel over uit. De uitvoering is de ver antwoordelijkheid van de direc tie. Op de vraag of de bezorgdheid van Heijboer hout snijdt, zei hij: „Iedereen wil een goeie 24-uurs- zorg. Wel gaf Engels aan de inhoud van het gesprek met Ramaekers binnenkort in uitgebreidere OR- kring te gaan bespreken. ZIE OOK ZEELAND - C2 De woningen moeten zo'n 150.000 gulden per stuk gaan kosten. Tevens kunnen de eige naars gebruik maken van de mogelijkheid om hun woningen centraal te verhuren. Het dorpje moet op loopaf stand van het golf- en schiet centrum Reimerswaal komen. De ondernemer heeft geen di recte plannen om samen met dat golfcentrum iets op te zet ten. Eventueel wordt gedacht aan het aanbieden van arran gementen, aldus burgemeester A. Verbree van de gemeente Reimerswaal in een notitie aan de gemeenteraad. Ook laat hij weten dat er nog een andere initiatiefnemer, een Rotterdamse ontwikkelings maatschappij, is die plannen heeft voor een vakantiedorp op bijna dezelfde locatie. Die on derneming wil meer samen werken met het golf- en schiet centrum en zelfs wat woningen op dat complex zetten. Door samenwerking is het mogelijk dat de golfbaan in een later stadium kan uitbreiden van ne gen naar achttien holes. Verbree heeft een lichte voor keur voor de eerste onderne mer, zo meldt hij. Vooral omdat die initiatiefnemer zelfstandig kan opereren, los van het golf en schietcomplex. De plannen om net ten westen van het Schelde-Rijnkanaal een vakantiedorp van christe lijke signatuur te bouwen zijn inmiddels geheel van de baan. De initiatiefnemers hebben volgens Verbree niets meer van zich laten horen. Directeur bejaardenhuis in Sas van Gent: Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Het saamhorigheidsgevoel onder het personeel van bejaardenhuis De Redoute in Sas van Gent is groeiend. Dat zegt zowel de directeur als het personeel zelf. Er is sinds het aantreden van de nieuwe man, O. van Gysel, weer regelmatig werkoverleg op de af delingen en ook zijn er diverse plenaire bijeenkomsten geweest waar de medewerkers hun zegje konden doen. De tijd van ruzie en achterklap lijkt tot het verleden te behoren. Van Gysei (vorig jaar november aangetrokken als crisis-manager tijdens de ontslagproceduren van zijn voorgangster en in april defi nitief benoemd tot directeur) kan zijn energie tegenwoordig steeds meer aan de bewonerszorg beste den. „In het begin moest'ik heel veel tijd steken in het praten met de medewerkers. Toen heb ik best weieens zwarte sneeuw gezien, maar het gaat nu steeds soepe ler." Volgens de directeur werken nu de meeste mensen op het niveau waarvoor ze zijn opgeleid. En be langrijk: de medewerkers van De Redoute doen het nu samen. Een medewerkster, die haar naam en functie liever niet noemt, beves tigt dat. „We zijn nu allemaal ge lijkwaardig aan elkaar. We heb ben onze eigen posities ingeno men en werken fijn samen. We gaan heel anders met elkaar om dan eerst. Hoe dat komt Tja, de huidige directeur is een heel an dere persoon. We worden nu meer gewaardeerd. In plaats van kritiek krijgen we schouderklop jes." Van Gysel constateert, terugkij kend op zijn eerste half jaar, dat het leiden van De Redoute hem is meegevallen. „Ik werd kapitein op een schip waar het stuur nog uitgevonden moest worden. Van de recente bejaardenzorg wist ik weinig en de mensen lagen nogal met elkaar overhoop. Mijn ver wachtingen waren dus laag. Maar het heeft zich gelukkig ten goede ontwikkeld." Van onze correspondent Terneuzen - Een man van middelbare leeftijd mis droeg zich gistermorgen door zich voor de ogen van een drietal nog zeer jonge kinderen te bevredi gen. Het incident gebeurde om streeks negen uur op een speelplaats in de Terneuzen- se Bloemenbuurt. Een van de moeders van de kinderen, die ging kijken hoe de kroost het maakte, zag nog juist dat een man door een bij de wonin gen gelegen brandgang fiets te. Deze man werd door de kin deren nagewezen als iemand 'die erg vies deed', zo kreeg de moeder te horen. Nadat de moeders aan de kinderen na dere vragen stelden bleek daaruit dat de man zich ten overstaan van de kleuters had bevredigd. Van onze verslaggever Hulst/Middelburg - Slachtoffers van ongelukken en zedenmis drijven zijn zeer te spreken over de hulp van de Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Dat blijkt uit een landelijk waarde- ringsonderzoek onder 520 slachtoffers waarbij ook naar de Zeeuwse situatie is gekeken. Slechts vijf procent van het aan tal ondervraagden zegt niets te hebben gehad aan de stichting, 86 procent weet niets slechts te noemen, 91 procent vindt de hulp zeer professioneel. Gemiddeld geven de ondervraagden in Zee land een acht voor de dienstver lening. Met name de waardering van slachoffers van zedenmisdrijven is groot. „Vooral de snelheid waarmee ze geholpen worden. We hebben een 24-uurs bereik baarheidsdienst. We kunnen bin nen een uur bij de slachtoffers zijn', als men dat wil," zegt L. Smits coördinator van de Stich ting Slachtofferhulp. Uit het onderzoek blijkt dat de meesten al geholpen zijn door in gesprek te zijn met de vrijwilli gers van slachtofferhulp. „Het luisterend oor van de vrijwilli gers wordt als zeer positief erva ren. Contact kan heel helend zijn voor mensen die een schokkende ervaring hebben gehad. Mensen zien daardoor al heel snel moge lijkheden om verder te gaan er niet afhankelijk te zijn van hulp Onze hulp is daarom meesta maar kortstondig." Daarnaast geeft de stichting ooi praktische hulp. Dat gaat van he zoeken naar oplossingen voo: schadevergoeding tot het bege leiden van de slachtoffers bij eer, rechtszaak. Smits zegt dat zijn stichting de laatste tijd vaak al in de onder zoeksfase, in overleg met politie en GGD, wordt ingeschakeld om de slachtoffers bij te staan Slachtofferhulp Zeeland maakt een snelle groei door. In 1989 be gon de stichting met vier vrijwil ligers en kwamen er 39 huipaan- vragen binnen. Vorig jaar klop ten 3814 mensen aan voor hulp. Het aantal vrijwilligers is ge groeid tot 63, de stichting werkt met acht beroepskrachten. De stichting leeft van subsidie en krijgt jaarlijks van bijna alle Zeeuwse gemeenten een bijdrage die gebaseerd is op een kwartje per inwoner.

de Stem | 1995 | | pagina 13