DE STEM uitse et to ed' rote teen teistert Thomas Muster UITSLAGEN standen Lekend shoes Verbruggen blijft tegen verplicht gebruik helmen li jeugd VS W Langen kansloos na val Vriesde Jekkers voor schoenen voetgezondheid B [ostenrijkse lijstaanvoerder wint en geeft geblesseerd op Derde zege Breukink in Stiphout sportnieuws KORT )ÉNSDAG 26 JULI 1995 A? Lschoenen li a Speciaalzaak |<erkstraat 10 - Tel. 01620-53873 OOSTERHOUT Sport Tl WOENSDAG 26 JULI 1995 DEEL L|l(rtr) - De voorzitter van internationale wielren- Jj(UCI), Hein Verbruggen, dinsdag verklaard dat belachelijk' zou zijn ren- 5 tot het dragen van een I, te verplichten. Nederlander deed zijn ipraken bij de wereldtitel- strijd voor junioren in het Italiaanse Forli. „Na de tragische dood van Fabio Casartelli tijdens de Ronde van Frankrijk hebben we uitgebreid over de problemen met de hel men gesproken," vertelde de Ne derlander. „We voeren deze dis cussie al vier jaar en we hebben helaas nog steeds geen goede op lossing kunnen vinden." Ook na het ongeluk heeft de UCI haar standpunt niet veranderd: in sommige situaties is het bela chelijk wielercoureurs te ver plichten een helm te dragen. Olympisch kampioen Casartelli overleed vorige week aan de ge volgen van een valpartij tijdens de vijftiende etappe van de Tour. De Italiaan, die een vrouw en een zoontje naliet, droeg geen helm. De tourarts stelde echter dat de Italiaan zo'n klap had ge maakt, dat het maar de vraag is of het dragen van een bescher mend hoofddeksel zijn leven zou hebben gered. Verbruggen zei dat de interna tionale wielrenunie het gebruik van helmen tijdens de wedstrij den blijft onderzoeken. Hij meent dat het vooral belangrijk is dat de renners meer bewust raken van het feit dat helmen belangrijk zijn ter voorkoming van blessures. trLéon Krijnen Lterdam - Maandag hees aiooi-directeur Piet van «den de vlag in top, maar jüravond kon het vrolijk Lerende dundoek bij de lg Nederlandse tenniskam- lienschappen alweer half- Ij. Lijstaanvoerder Thomas tier hinkte gistermiddag Schiphol geblesseerd in t vliegtuig naar Wenen en I vaderlandse publiekstrek- Xis Sjeng Schalken en Jacco i:sgh werden in de eerste lade van het gravel geveegd. :t is dat het lot Paul Haarhuis Jan Siemerink aan elkaar ge- ipeld had, zodat er in ieder ge- één landgenoot in de ;de ronde van de Dutch Open ut. Dat werd Siemerink die in slagschaduwen van de inval ide avond Haarhuis met twee- lal 6-3 versloeg. Maar dat was ar een schrale troost voor Van |sden, die, net als alle aanwezi- in Amsterdam, volledig ver is werd door de opgave van per. De Oostenrijker had een [tf kwartier daarvoor met 6-2 (-3 simpel gewonnen van de litser Martin Sinner. Itest ikwam een officieel medisch lest aan te pas om te bewijzen itde grote teen van de rechter- Soms confrontatie, soms coöpeB*' Muster te veel parten speel- ratie. Thilo Bode kent de voorde wil in geen geval een soort Verel nigde Naties op milieugebied." Thilo Bode is en blijft een m: van actie, actie, actie. Van dri en creatieve campagnes. Met di verrassende, onberekenbare, bij na mysterieuze wat Greenpeai van begin af aan zo bijzondi heeft gemaakt. Acties zijn de ziel de alfa en omega van de organi satie. Dat hoeft niet altijd eej boycot te zijn, „Dat wapen moet je gebruike als je voor 99 procent zeker ben dat je zult winnen. Niets pijnli; ker dan een boycot verliezen. Bo vendien tref je bij een boyci vaak de verkeerde mensen." len van die combinatie. Hij heel met Greenpeace het bloed onde de nagels van boze ondernemei uitgehaald, maar wordt niette min regelmatig door 'captains o industry' uitgenodigd voor se minars en voordrachten; voo werkontbijten, discussies en za kenlunches. Hij heeft de indruk dat hij daar bij zeer ernstig wordt genomei Waarom zou je altijd actie maa voeren als je hetzelfde of méé met overleg kunt bereiken? Bod is geen wereldvreemde, fanatiek milieuridder, maar een nuchter avonturier die berekende risico' durft nemen en tegelijk een hard onderhandelaar, Nederland staat hem aan. Primi klimaat voor milieu-activisten Breukink sloeg twee ronden Een strijdbare overheid. „Zoal bij jullie Buitenlandse Zakei meteen op de bres springt als ergens problemen ontstaan me onze Greenpeace-schepen ondei Nederlandse vlag, dat is hartver warmend. Dat zou in Duitslanf ondenkbaar zijn. Twee zorgen neemt Bode mei naar Amsterdam: waar vind ik steeds weer de creatieve beden kers van opwindende, aanspre kende campagnes. En hoe krijg ik méér jongeren strijdbaar enthou siast voor Greenpeace en het we reld-milieu. -lijkbare manier. Voor scholen Netscape Proxy Server', 'Web- Kid Code' aanbevolen, lie alle pornografie uit Internet 1 willen zien, staan wantrouwig de technologische aanpak. „Zon- n enkel maar met technische be hangen we volledig af van de van de mensen die onze kinderen _n die profiteren van de verlaging ven," schreef Cathy Cleaver, di- m de conservatieve Family Re" rncil aan Cox. lor, voorzitter van het 'National re for Children and Families',1S aar eens. „We denken niet dat er met die technologie," zegt hij- voorstel van de Senaat is beter probeert de pornografie te elim'" Cox handhaven hun bezwaren- dat je de dienstverleners nie irdelijk kan stellen voor wat op erschijnt. Dan verplicht je hen op ils censors, redeneren ze, en dat is et de vrijheid van meningsuiting enteren ook dat de ouders hun iten doen, en dat de politie niet a - rafische boosdoeners kan opsp°" kan zeggen dat hij het nud alle viezigheid buiten bereik va iren te houden," zegt Wyden. :gt Cox daaraan toe, „wie den ering een oogje kan houden op natie verspreidt heeft niets beg1 iternet." Stiphout - Erik Breukink werd gisterenavond in Stip- tout tweemaal gehuldigd. Ten eerste vóór de wedstrijd, hij als beste Neder- de Tour de France beëindigde, en na de koers ils glorieuze winnaar van bet criterium over 100 kilo- ueter. Voor Breukink was liet de derde zege in Stiphout in zijn carrière. het einde zijn slag. Al- tan Ivan Gotti, de revelatie •it de laatste Tour was in staat zijn wiel te houden. De ®t van de veertien renners tellende kopgroep was kans- tas, In de sprint was Breuk- Ut veel sneller dan Gotti en won met enkele lengten ver- schil. Uitslag: 1. Breukink 100 km in 2 w 19 min. 2. Gotti, 3. Blijle- 4. Baidato, 5. Zabei, 6, 7. Van de Meulenhof, 8. mans, 9. Frattini, 10. Van Akker, 11. Koerts, 12. Van «M3. Aldag, 14. De Vos, 15. de. „Ik heb daar ooit een midden voetsbeentje gebroken," aldus Muster, „en daar zit nou een ont steking achter, een soort cyste, die lelijk pijn doet. Iedereen die me een beetje kent, weet dat ik niet van opgeven hou, maar ik ben toch ook geen robot. Ik heb me in die partij helemaal gege ven, maar nu kan ik niet meer lo pen en dan is het over en sch- luss." „Dat is toch geen manier van doen," mopperde Piet van Eijs- den, in 1958 zelf verliezend fina list op Het Melkhuisje, „in onze tijd gaf je gewoon op matchpoint op als je wist dat je de volgende partij niet meer in actie zou kun nen komen." Met alle respect voor Van Eijs- den, maar of dat in de 'fifties' echt zo ging, mag gevoeglijk be twijfeld worden. Sinner had waarschijnlijk geen bezwaar ge had tegen zo'n hoffelijk gebaar, maar Marcelo Filipino daarente gen kwam de gang van zaken gis teren goed uit. Hij mag na zijn overwinning op Sjeng Schalken (6-4, 6-4) een dagje uitrusten op het Zandvoortse strand en kan vervolgens zo fit als een hoentje in de kwartfinales aan de bak. Vastheid Schalken, nog maar net hersteld van een zomergriepje, beet zich kapot op de vastheid van de Chi leen, een baseliner met een kanjer van een forehand, en daarmee is alles over zijn tennis wel gezegd. Was de nederlaag van Schalken geen verrassing en die van El- tingh tegen Bernd Karbacher (6- 4, 6-4) wel? Nou, niet echt, als even gekeken wordt naar wat El- tingh dit jaar buiten de Grand Slams presteerde. Dat is namelijk niet zoveel, maar heel Nederland weet wel dat hij in januari in Melbourne de kwartfinales be reikte, op Roland Garros pas in de derde ronde sneuvelde en zich daarna op Wimbledon een lid maatschap van de exclusieve 'last eight club' verwierf. Op de kleinere toernooien daar entegen bakte hij er dit jaar nog niets van. Zes keer verlies in de eerste ronde en driemaal in de tweede, na een 'bye' in de eerste, dat is niet echt lekker. Eltingh klaagde na afloop wat over de overgang van gras naar gravel, waar hij altijd moeite mee heeft, streelde zijn beide geïrriteerde knieën en keek alvast een jaar vooruit. Met Haarhuis gaat hij dan voor het olympische goud,, en in Atlanta wordt op hard court gespeeld. „Zodat we volgend jaar na Wimbledon helemaal niet meer op gravel gaan spelen," al dus Eltingh. Het is maar dat Piet van Eijsden het weet... De laatste partij op het centre- court tussen Paul Haarhuis en Jan Siemerink was qua niveau een belabberde. Siemerink speel de niet meer dan redelijk, Haar huis raakte geen enkele bal fat soenlijk. De linkshandige Rijns burger en de rechtshandige Eind- hovenaar hebben in het verleden tientallen keren tegen elkaar ge speeld, op verschillende jeugdni- veaus, tijdens 'de nationale', in de competitie. Ze kennen elkaar van haver tot gort, maar in ATP-ver- band waren ze elkaar nog nooit tegen het lijf gelopen. Schaduweffecten De torenhoge populieren aan de westkant van het veld zorgden tegen het eind van de middag voor schilderachtige schaduwef fecten op het rode gravel, maar de acteurs zinde dat lichtspel maar matig. „Ik zag niet eens het verschil tussen een dropshot en een passeerslag," aldus Haarhuis, „dit was een van de zwaktste wedstrijden die ik ooit gespeeld heb. En dan uitgerekend in Ne derland, tegen een Nederlander, juist een partij die je extra graag wil winnen. Balen, jongens, maak me alsjeblief niet helemaal af in die kranten van jullie." „Alsof ik geen last van die scha duw had," grinnikte Jantje Sie merink, de linkerelleboog in een zak ijs verpakt, „iedere bal die op je afkwam, veranderde tien keer van kleur: licht, donker, licht, donker..." Sloeg zichzelf vervolgens met zijn 'verkeerde' rechterhand complimenterend op de rechter schouder, „maar ik heb ook ge wonnen, omdat ik Paul niet in zijn ritme heb laten komen. Dan wordt hij gevaarlijk, mijn tactiek stond vast, en die heb ik goed ge volgd. Afwisselen, vertragen, versnellen, 'chip and charge', passeren, droppen, van alles. Dat heeft goed gewerkt." Nog maar eens bewonderend tegen zichzelf: 'Goed gedaan Jan...' Siemerink wacht een mooie te genstander in de volgende ronde: Andrej Tsjesnokov. Hij heeft nog nooit verloren van de Rus, maar wist zelf niet meer of ze nou drie of vier keer tegen elkaar gespeeld hadden. „Maar ik weet wel dat het de eerste keer op gravel wordt," aldus Siemerink, „en dan wordt het waarschijnlijk toch een ander verhaal Amsterdam. Dutch Open, mannen, 800.000 gulden. Eerste ronde: Filippini (Uru)-Schal- ken (Ned) 6-3 6-4, Karbacher (Dui)- Eltingh (Ned/4) 6-4 6-4, Siemerink (Ned)-Haarhuis (Ned/6) 6-3 6-3, Muster (Oos/l)-Sinner (Dui) 6-2 6-3, Muster trekt zich na partij terug we gens blessure, Corretja (Spa/5)-Ku- cera (Slw) 6-1 6-4, Novacek (Tsj/7)- Ruud (Noo) 6-3 6-3, Meligeni (VSt)- Clavet (Fra/8) 3-6 6-4 6-3, Schalier (Oos)-Javier Sanchez (Spa) 6-2 6-2. Dubbel: Casal/Sanchez (Spa)-Mon- tana/Van Emburgh (VSt) 7-6 6-7 6-2, Kempers/Norval (Ned/ZAf)-Bran- di/Gaudenzi (Ita) 6-4 6-2. Programma vandaag (12.00 uur): centre court: Rios (Chl)-Corretja, Siemerink-Tsjesnokov (Rus), Schal- ler-Berasategui (Spa/2); court A: Karbacher-Dosedel (Tsj), Carlos Costa (Spa)-Meligeni (Bra), Nova- cek-Geserer (Dui). Carlo (anp) - Ellen van Langen heeft haar atste internationale optreden voor de WK in Go- '«nburg van begin augustus buiten haar schuld mislukken. 'Ween valpartij van de Surinaamse Letitia Vries- M in aanraking te zijn gekomen met de Russin 'fenna, moest de Hilversumse dinsdagavond in Carlo naar buiten uitwijken, waardoor het s] ®e' voorste atletes te groot werd. Zonder no- energie te verspelen, eindigde Van Langen achtste in 2.02,20, bijna drie seconden achter "Mer zeven, Goerina. taella Jongmans struikelde, de Haagse kwam I, meer |n het spel voor. Winnares Maria Mutola L ®zenlijkte de beste wereldseizoentijd. De atlete L'^wbique kwam tot 1.57,40. De Cubaanse ic'j Qulrot eindigde als tweede in 1.57,69. J® Vlel na driekwart ronde, nadat ze door de fflde en trekkende Goerina uit haar evenwicht 'acht. De Surinaamse was zo boos dat ze de L m na de finish een klap in het gezicht gaf. I" ls ^eselijk jammer dat het zo is gelopen," zei N 'a"fen later. „Ik had gehoopt in mijn laatste EL voor Gothenburg nog wat te kunnen laten at kwam er door die valpartij niet van. Ik helemaal uitwijken en er viel een gat van wel meter. Even dacht ik aan opgeven, maar ik kjd,mezelf afgesproken dat ik nooit zomaar de Ljstaken. Dus ben ik maar doorgegaan. Veel Jaj ie n'et meer °P manler- Den desillusie ■id lij zeS8en- Te meer daar er een heel goede I;™d ingezeten." ®n8en zal de laatste tien dagen voor de WK s« naar nog slepende voetblessure aangepast Thomas Muster: „Iedereen die me een beetje kent, weet dat ik niet van opgeven hou, maar ik ben toch ook geen robot. Ik heb me in die partij helemaal gegeven, maar nu kan ik niet meer lopen en dan is het over en schluss.foto anp moeten trainen. „Ik denk dat ik om de andere dag kan lopen. Daarnaast zal ik fietsen en op een ande re wijze aan mijn conditie blijven werken. Op die manier hoop ik Göteborg te halen. Alles bij elkaar ben ik best wel optimistisch gestemd. Het is niet ideaal natuurlijk, maar in de gegeven omstandighe den kan het niet anders." In Monte Carlo waren er nog meer beste seizoen prestaties. De voor Denemarken lopende Kenyaan Wilson Kipketer won de 800 meter bij de mannen in 1.42,87 en de Ierse Sonia O'Sullivan kwam als eer ste vrouw dit seizoen op de 1500 meter beneden de vier minuten (3.58,87). De Duitser Lars Riedel eve naarde zijn eigen beste jaarprestatie op het discus werpen met een afstand van 69,08 meter. Monte Carlo. Grand Prix. MANNEN 800 m: 1. Kipketer (Den) 1.42,87 (beste wereldseizoen- prestatie), 2. Langat (Ken) 1.43,96, 3. Kiptoo (Ken) 1.44,08, 4. Haida (Mar) 1.44,13, 5. Koech (Ken) 1.44,37, 6. Tengelei (Ken) 1.44,44, 7. Onyancha (Ken) 1.44,83, 8. Ki- bitok (Ken) 1.44,98. 1500 m: 1. Morceli (Alg) 3.27,52. 400 m horden: 1. Adkins (VSt) 47,79, 2, Matete (Zam) 48,25, 3. Diagana (Fra) 48,36. discus: 1. Kiedel (Dui) 69,08 m (evenaring b.w.p.), 2. Doe- brovtsjik (WRu) 65,34, 3. Horvath (Hon) 63,58. VROUWEN 400 m: 1. Freeman (Aus) 50,34, 2. Poetschka (Aus) 50,47, 3, Richards (Jam) 50,59, 6. Pérec (Fra) 50,88. 800 m: 1. Mutola (Moz) 1.57,40 (b.w.p.), 2. Quirot (Cub) 1.57,69, 3. Clark (VSt) 1.58,94, 4. Djate (Fra) 1.59,09, 5. Crooks (Can) 1.59,30, 8. Van Langen 2.02,20. 1500 m: 1. O'Sullivan (Ier) 3.58,87 (b.w.p.). 100 m horden: 1. Sjisjigina (Kaz) 12,61, 2. Bukovec (Slw) 12,87, 3. Tourret (Fra) 12,94, 4. Lopez (Cub) 12,96. 400 m horden: 1. Batten (VSt) 53,85, 2. Buford (VSt) 54,00, 3. Hemmings (VSt) 54,22. hinkstapsprong: 1. Tsjistjakova (Rus) 14,34 m, 2. Hudson (VSt) 14,25. DAMMEN Nijmegen. Open NK Belangrijkste uitslagen vierde ron de: Krajenbrink (Ned) - Foerman (Dui) 1-1, Bedinovs (Let) - De Ko ning (Ned) 1-1, Statistis (Lit) - Ot- tink (Ned) 1-1, D. Tomase (Let) - Derksen (Ned) 1-1, Mathijsen (Ned) - Dijkstra (Ned) 2-0, Cocaut (Fra) - J. Nijmeijer (Ned) 0-2, K. Bor (Ned) - Schrooten (Ned) 0-2, Ba (Sen) - V. Tomass (Let) 2-0, Rybakov (WRu) - Janssen van Doorn (Ned) 1-1, Doe mes j (Let) - Autar (Sur) 0-2. Stand aan kop: 1. De Koning, Kra jenbrink, Ottink, Mathijsen, Van der Stap, Nijmeijer, Stasistis, Foer man, Schrooten en Bedinovs 7 pun ten. GOLF Thame (Eng). WK matchplay. Europese zone, halve finales: Lane (GBr) wint van Langer (Dui) 3 en 1, Ballesteros (Spa) wint van Parne- vik (Zwe) 3 en 1; finale: Lane wint van Ballesteros 4 en 3. Rest van de Wereld, halve finales: Frost (ZAf) wint van Elkington (Aus) 4 en 3, Allenby (Aus) wint van Parry (Aus) 2 en 1finale: Frost wint van Allenby 3 en 2. SKEELEREN Holten. SBN Trophy, zevende etap pe. Vrouwen: 1. Jenita Smit (Rouveen), 2. Verhoef (Woerden), 3. Gretha Smit (Rouveen), 4. Marjanne Smit (Rouveen), 5. Van Esch (Damwou- de), 6. Fikse (Kamperveen). Mannen: 1. Huizebosch (Gramsber- gen), 2. Oosten (Gorredijk), 3. Grobbee (Dalfsen), 4. Bouma (01- detrijne), 5. Schra (Staphorst), 6. Van Dijk (Amstelveen). Stand: 1. Huizebosch 141,4 punten, 2. Oosten 130, 3. Bouma 124,1. SOFTBAL Haarlem. Pre-olympisch toernooi, vierde dag: Nederland - Denemar ken 10-0 (6 innings), Tsjechië - De nemarken 5-1, Italië - België 10-0, Zuid-Afrika - Spanje 13-0. Stand: 1. Nederland 6-12, 2. Italië 4-8, 3. België 5-8, 4. Tsjechië 5-8, 5. Zuid-Afrika 6-6, 6. Denemarken 6- 4, 7. Botswana 6-4, 8. Spanje 4-0, 9. Kroatië 4-0, 10. Frankrijk 5-0. SPORTPRIJSVRAGEN Toto 29: eerste prijs: twee win naars, die ieder bruto f. 1237,90 ontvangen; tweede prijs: 24 win naars, die ieder f. 68,70 ontvangen; derde prijs: 217 winnaars, die ieder f. 19,00 ontvangen. TAFELTENNIS Den Haag. EK jeugd. Jongens, junioren: Nederland - Cy prus 4-2. Meisjes, kadetten: Nederland - Duitsland 0-3. TENNIS Newcastle (Eng). Challenger, man nen, 80.000 gulden. Eerste ronde: Agenor (Hai/6) - Groen (Ned) 6-2 6-2. Montreal. Mannen, 2,9 miljoen gul den. Eerste ronde: Courier (VSt/10) - Nestor (Can) 7-6 6-4, Enqvist (Zwe/12) - Voinea (Roe) 6-0 6-2, Steven (NZe) - Wheaton (VSt/14) 6-4 3-6 6-3, Washington (VSt) - Pozzi (Ita) 6-2 6-4, Draper (Aus) - Olhovski (Rus) 6-7 7-5 7-6, Krick- stein (VSt) - Grabb (VSt) 6-4 6-4, Lareau (Can) - Connell (Can) 6-4 6- 3. VOETBAL Lier (Bel). LIERSE SK - RODA JC 3-1 (2-1). Doelpunt Roda JC: Graef. Bakkeveen. CAMBUUR - VITES SE 0-3 (0-2). Doelpunten: Gorter (2x uit strafschoppen), Simons. Ede. VICTORIA '83 (3e klasse) - PSV 0-15 (0-8). Doelpunten: Gud- johnsen 4, Nilis 2, Wouters 2, Zen den 2, Cocu, Jonk, Pahlplatz, Play- fair, Bouma. Oldenzaal: QUICK '20 (hoofdklasse amateurs) - FC TWENTE 1-3 (1-0). Doelpunten FC Twente: Oude Kamphuis, Hoogma, Bruggink. Delden: NEC - HERACLES 7-1 (4- 0). Doelpunten NEC: Sumiala 4, Van Diemen 2, Van Eijkeren; Hera cles: Aydin. Den Bosch. FC DEN BOSCH - RKC 0-2 (0-1). Doelpunten: Van Aerde, Brands (strafschop). Rood: Farougi (RKC). Zevenaar: OBW (3e klasse ama teurs) - FE YENOORD 0-9 (0-6). Doelpunten: Blinker 4, Trustfull 3, Larsson, Koeman (strafschop). Bij zonderheden: Vidmar, Iwan, Tau- ment, Glaucio speelden niet, Zwij- nenberg maakte zijn debuut bij Feyenoord. Prinsenbeek: BEEK VOORUIT (2e klasse amateurs) - NAC 2-13 (0-6). Doelpunten NAC: Arnold 5, Lok hof f 2, Oostrom 2, Scheepers, Brus- selers, Arikan, De Jong. Dwingeloo: DWINGELOO (4e klasse amateurs) - GO AHEAD EAGLES 1-8 (0-6). Doelpunten Eagles: Rorije 4, Schenning, Stein- mann, Pothoven, Hofstede. Broek-Sittard. ALMANIA (2e klas se amateurs) - FORTUNA SIT- TARD 0-7 (0-4). Doelpunten: Van Bommel 2, Hamming 2, Kool, Losa- da, Simons. Wageningen. FC UTRECHT - HAARLEM 0-0. Bijzonderheid: Hernandez, Wijnands en Plugboer verlengden contract bij FC Utrecht met één jaar. Gaanderen. Toernooi met wedstrij den van 45 minuten. VVG (4e klasse) - DE GRAAF SCHAP 0-5. Doelpunten: Das 2, Niarko 2, Osamau. LONGA (3e klasse) - DE GRAAF SCHAP 0-0. Bijzonderheid: Kenya- nen Niarko en Osamau op proef bij De Graafschap. Frankrijk: Nice - Monaco 1-2. VOLLEYBAL San Diego. Oefentoernee. VERENIGDE STATEN - NEDER LAND 3-0 (15-12 15-9 17-15). Opstelling Nederland: Van der Meulen (derde set: Schuil), Zwer ver, Held, Görtzen, Blangé, Van de Goor. WIELRENNEN Ronde van Saksen, amateurs. Zesde etappe, Freiberg-Oberwies- enthal: 1. Schöllhammer (Dui) 144 km 3.53.53, 2. Johansson (Zwe) 0.10, 3. Liese (Dui) 0.17, 4. Björnar (Noo) 0.22, 5. Morphett (Aus), 6. Andersson (Zwe), 20. Nederlof 1.08, 29. Farenhout 2.07, 69. Vegt 6.29, 70. Bothoff 6.42. Algemeen klassement: 1. Müller (Dui) 25.19.32, 2. Scholz (Dui) 2.36, 3. Keiler (Dui) 3.15, 4. Gogoll (Dui) 4.14, 5. Boden (Dui) 4.47, 6. Lato- cha (Dui) 5.06,15. Farenhout 11.09, 39. Nederlof. 33.06, 66. Vegt 1.01.11, 72. Bothoff 1.16.52. ZEILEN Istanbul. EK Laser. Stand na zeven races: 1. Harrysspn (Zwe) 15 punten, 2. Sunesson (Zwe) 18, 3. Lahme (Dui) 19, 4. Nocke (Dui) 24, 5. Kemmling (Dui), War- kalla (Dui) 31. Oulida waarschijnlijk naar Sevilla Amsterdam - Tarik Oulida verhuist naar alle waarschijnlijkheid naar Sevilla. De 21-jarige middenvelder, die vorig seizoen bij Ajax voornamelijk in het tweede elftal speelde, kan vandaag een vierja rig contract bij de Spaanse club tekenen. Met de transfer zou een bedrag van twee miljoen gulden zijn gemoeid. Oulida vertrok gisteren naar Spanje, 's Avonds arriveerde hij in Madrid, vanochtend reist hij door naar Sevilla. Rosendo Cabezas, manager van de Andalusische club, zei gecharmeerd te zijn van Ou lida, een Nederlander van Marokkaanse afkomst. Toni, de nieuwe Portugese trainer van Sevilla (hij is afkomstig van Girondins de Bordeaux), meldde gisteren weinig van Oulida te weten. De Koek tot 2000 bij Roda JC Kerkrade - Johan de Koek is tot het jaar 2000 'onder dak' bij Roda JC. De 30-jarige verdediger tekende het verbeterde en verlengde contract dat het bestuur van de club hem aanbood. De Koek had een verbintenis die na het seizoen 1997-'98 afliep. De international stond de laatste tijd bij diverse clubs, waaronder de Turkse club Besiktas, in de belangstelling. Eerder raakte Roda JC, vorig jaar tweede in de eredivisie, drie basisspelers kwijt: Atteveld (Vitesse), Iwan (Feyenoord) en Huiberts (Borussia Mönchenglad- bach). Roda JC kan voorlopig niet beschikken over Barry van Galen. De middenvelder heeft de Ziekte van Pfeiffer en moet rust houden. Over een week zal de behandelende arts bekijken hoe lang er met het volledige herstel van Van Galen gemoeid is. Caniggia ploegmaat Maradona Buenos Aires - Diego Maradona krijgt bij Boca Juniors gezelschap van Claudio Caniggia. Zijn voormalige teamgenoot bij het Argen tijnse elftal, die evenals Maradona ooit werd geschorst wegens co caïnegebruik, tekende bij de club uit Buenos Aires een contract tot juni 1996. Maradona's verbintenis loopt tot, december 1997. Volgens de Ar gentijnse televisie is met beide overeenkomsten een bedrag van bij na vijftien miljoen gulden gemoeid. Zuid-Korea wil zich eind september bij de internationale voet balbond (FIFA) officieel kandidaat stellen voor de organisatie van het WK voetbal in 2002. De regering in Seoul heeft dit na overleg met de nationale voetbalbond besloten. De belangrijkste concur rent is Japan. FC Twente heeft de 28-jarige Schot David Winnie op proef. De verdediger is afkomstig van Aberdeen. Trainer Issy ten Donkelaar wil de speler in oefenduels testen. Inter Milaan leent de Russische international Igor Sjalimov voor een jaar uit aan het Zwitsere FC Lugano. De 26-jarige voetballer speelde afgelopen seizoen op huurbasis bij het Duitse MSV Duis burg. Nederlands elftal zakt acht plaatsen Zürich - Het Nederlands elftal is op de wereldranglijst van de in ternationale voetbalfederatie (FIFA) acht plaatsen gezakt. Na de tegenvallende resultaten in de EK-voorronden staat Oranje op de zeventiende plaats met 51,26 punten. Opvallend is de tweede plaats van Noorwegen, dat in dezelfde voorronde-groep als Nederland naar de eindronden van het Euro pees kampioenschap streeft. De Scandinaviërs zijn sinds de neder laag tegen Italië, tijdens het WK in de Verenigde Staten vorig jaar, ongeslagen. Wereldkampioen Brazilië voert onveranderd de lijst aan. De top van de FIFA-wereldranglijst: 1. Brazilië 68,00 punten, 2. Noorwe gen 60,32, 3. Spanje 58,53, 4. Duitsland 58,40, 5. Argentinië 57,94, 6. Italië 56,65, 7. Denemarken 56,29, 8. Mexico 55,06, 9. Rusland 54,73, 10. Portu gal 53,96, 17. Nederland 51,26. Matthaus optimistisch over terugkeer Miinchen - Lothar Matthaus meent dat zijn voetbalcarrière nog lang niet ten einde is. De 34-jarige aanvoerder van het Duitse elftal onderging onlangs een tweede operatie aan zijn achillespees. De artsen verwachten dat hij opnieuw vier tot zes maanden aan de kant moet blijven. „Zelfs als ik een half jaar moet revalideren, ben ik ervan overtuigd dat ik nog een paar jaar kan spelen bij Bayern München en het na tionale elftal," verklaarde de voetballer in een interview met het Duitse weekblad Bunte. Matthaus vertelde teleurgesteld te zijn in de opstelling van bonds coach Berti Vogts. De trainer selecteerde de net van een blessure herstelde international eind-juni niet voor het drielandentoernooi, waarmee de Zwitserse bond zijn honderdjarig bestaan vierde. „Na 122 interlands wilde de bondscoach mij geen twee wedstrijden schenken. Mijn vertrouwen in Vogts is danig afgenomen." Fans United dreigen met boycot Londen - De aanhangers van de Engelse voetbalclub Manchester United dreigen met een boycot. Volgens secretaris Andy Walsh van de supportersvereniging heeft de vice-kampioen de toegangsprij zen de laatste vier jaar onbeschaamd verdubbeld. Bovendien jaagt United zijn fans op kosten door voor de vijfde keer in vier jaar een ander tenue voor de uitwedstrijden aan te schaffen. De supporters, die graag de kleding van hun club willen dragen, moeten hiervoor voortdurend een extra uitgave doen. Vooral voor de ouders van de jeugdige aanhangers wordt het soms te veel. Daarnaast meent Walsh dat zijn favoriete club doorrie verkoop van Paul Ince, Mark Hughes en Andrei Kantsjelskis danig is verzwakt. Hij vindt dat het bestuur alleen maar gëinteresserd is in de bouw van een nieuwe tribune voor tientallen miljoenen guldens. „We willen ook wel een nieuwe tribune, als er meer kaarten voor de wedstrijden komen," vertelde Walsh. „Maar het moet niet ten kos te gaan van de sterkte van het elftal. De vereniging bekommert zich veel te weinig om de supporters. Als het zo doorgaat, zit er voor ons niets anders op dan de wedstrijden te boycotten." FC Groningen uit de schulden Groningen - FC Groningen is eindelijk schuldenvrij. De eredivisie club maakte vorig seizoen zelfs een winst van 444.067 gulden. De begroting voor dit seizoen is met ruim één miljoen gulden verhoogd naar 6,8 miljoen. „FC Groningen is nu gezond", verklaarde voorzit ter Henk van der Wal op de jaarlijkse perspresentatie. In de perio de van 1988-1992 bracht een zwartgeld-affaire de club in grote problemen. „In de afgelopen anderhalf jaar hebben vice-voorzitter Wim Ever- ards en ik heel wat lijken uit de kast moeten opruimen," vervolgde Van der Wal. „Met alle schuldeisers zijn we eruit gekomen. Geluk kig is het publiek al die tijd achter ons blijven staan. We hebben al weer voor bijna een miljoen gulden aan seizoenkaarten verkocht. Het woord is nu aan trainer Hans Westerhof en de spelers. FC Gro ningen moet hogerop. Uiterlijk over twee jaar willen we weer een subtopper zijn." Portugese bond woedend op FIFA Lissabon - Vitor Vasques, voorzitter van de Portugese voetbalbond, is woedend op de FIFA. De wereldvoetbalfederatie berispte de bond maandag, omdat de reglementen niet zouden zijn nageleefd. De Duitse bond, ook vanuit Zürich bekritiseerd, laat de zaak rus ten'. „Ik was niet alleen verrast, maar ronduit verbolgen over de schok kende beslissing van de FIFA," zei Vasques. De Portugees kondig de aan te rade te gaan bij de Europese voetbalunie, de UEFA. „Een protest zullen we zeker laten horen." De tuchtcommissie vin de FIFA veroordeelde de beslissingen in Portugal en Duitsland om competitiewedstrijden van bondswege ongeldig te verklaren en over te laten spelen, omdat de scheidsrech ters te kort zouden zijn geschoten. De FIFA dreigde beide betrok ken bonden bij herhaling zelfs van de WK-kwalificatie te zullen uitsluiten. In Lissabon werd de actie van de FIFA gezien als inmenging in bin nenlandse aangelegenheden.

de Stem | 1995 | | pagina 9