Directeur Bode van Greenpeace Duitsland maakt overstap naar Nederland 4De Duitser Oostenrijkse li gaat met zijn auto naar bed9 f rot kUUers scnocnei Voor Zuid-Afrika is het aids-tijdperk begonnen 4Net Nanny9 en 'Cybersitter9 bewaken jeugd VS Van Langen DE STEM BUITENLAND Derde zege Breukink in Stiphout WOENSDAG 26 JULI 1995 AllflflkBnd SflOeS rotschoenen Kerkstraat 10 - Tel. 01620-5387 lorli (rtr) De voorzitter var |p internationale wielren-j |.je (UCI), Hein Verbruggen,! |eeft dinsdag verklaard dat |et 'belachelijk' zou zijn ren- Ls tot het dragen van een Lm te verplichten. te Nederlander deed zijr. Lpraken bij de wereldtitel-. Thilo Bode Door Frans Wijnands Hamburg - Bij Greenpeace Duitsland maken ze zich niet blij met een dode mus. Net zo als die ene spreekwoordelijke zwaluw nog geen zomer maakt, zo redt dat ene, niet in zee gedumpte olieplatform nog niet het hele milieu. Na tuurlijk was de actie tegen Shell een enorm succes; publi citair gezien. Maar het helpt het milieu weinig als automo bilisten triomfantelijk een Shell-pompstation voorbij rijden om honderd meter ver der, bij Aral of BP, onbezorgd de tank vol te gooien. Egoïsme blijft - zoals voorheen - ken merkend voor het Duitse mi- lieudenken. „Wij zijn bijvoorbeeld de groot ste gitafvalexporteurs ter wereld. We zijn wereldkampioen toeris me. Dan is het toch wat komisch om belerend het vingertje te hef fen tegen een buitenlands bedrijf dat ver van ons bed de zee weer een beetje meer vervuilt." Thilo Bode (48) is een geboren Beier die dol is op de zee. Alleen daarom al reskomt hij in septem ber graag naar Amsterdam om er voor vijf jaar de leiding over Greenpeace International op zich te nemen. Nog is de geboren ma nager en organisator hoofd van Greenpeace Duitsland. Nog kijkt hij vanuit zijn Hamburgse kan toor over de Elbe; jarenlang een open riool vanwege de milieu-vij andige houding van Tsjechen en Oostduitsers die hun rotzooi een voudig in die rivier smeten. Nee, de succesvolle actie rond de 'Brent Spar' heeft geen funda mentele verandering gebracht in het dubbelhartige Duitse milieu- denken: aan de ene kant afstan delijke verontwaardiging over gekapte regenwouden en vervuil de vakantiestranden; aan de an dere kant onbekommerde roof bouw op alle elementaire grond- stoffen.Bode is natuurlijk blij rf'" i Lor Léon Krijnen jnsterdam - Maandag hee^ oernooi-directeur Piet var {ijsden de vlag in top, maai jsteravond kon het vrolijk opperende dundoek bij da kn Nederlandse tenniskam- lioenschappen alweer half- jtok. Lijstaanvoerder Thomas lluster hinkte gistermiddag ,p Schiphol geblesseerd ir jen vliegtuig naar Wenen er je vaderlandse publiekstrek kers Sjeng Schalken en Jacco ïltingh werden in de eerste Jonde van het gravel geveegd. pet is dat het lot Paul Haarhuis n Jan Siemerink aan elkaar ge- loppeld had, zodat er in ieder ge tal nog één landgenoot in de] «ede ronde van de Dutch Open laat. Dat werd Siemerink die in ge slagschaduwen van de inval-l inde avond Haarhuis met twee-j maal 6-3 versloeg. Maar dat was; maar een schrale troost voor Van lijsden, die, net als alle aanwezi- jen in Amsterdam, volledig ver-I Greenpeace-actievoerders tijdens hun strijd tegen dumping van de Brent Spar. met de massale deelname van de Duitsers aan de actie tegen Shell. Hij kan er met dromerige pret- ogen nog van nagenieten. Maar of diezelfde Duitsers ook zo blij zul len zijn met de Greenpeaee-cam- pagne tegen de drie-liter auto staat nog te bezien. „Het wordt een prachtige test om te zien hoe milieubewust er in ons land wordt gedacht. Vertel een Duitser maar eens dat hij zijn grote auto moet inruilen tegen een zuinige kleinere. Dat een au to geen statussymbool is maar een functioneel transportmiddel bij gebrek aan andere vervoer smogelijkheden. Vertel dat maar eens aan een Duitser die met zijn auto naar bed gaat." 'Ferdinand, de vijand van het kli maat' staat op vlugschriften en affiches. Ferdinand Piëch is con cernleider van VW. De mond vol van zuinige auto's die hij volgens Greenpeace niet bouwt. Green peace pakte de VW Polo als mi lieu-bedreigend aan. Een brie sende Piëch diende een aanklacht in maar kreeg geen gelijk. Greenpeace - zeg maar Bode - trekt ten strijde tegen de opper machtige auto-industrie èn tegen de kopers van (te) grote auto's. Het zal een harde campagne wor den, 'maar dat debat over lucht vervuiling, benzinegebruik en milieuverpestende snelheden is nodig', vindt Bode. Tegen Shell kon de consument zijn algemene milieu-frustratie kwijt; alsof hij zijn geweten kon sussen door tegen één olie-bedrijf te ageren. Zelfs politici vonden daarin een prachtige uitlaatklep. Onbeschaamde schijnheiligheid. „Dat uitgerekend de jongeren van de Beierse CSU de boycot te gen Shell aanzwengelden is na tuurlijk de omgekeerde wereld," lacht Bode. Normaal wordt in die politieke hoek niet zo 'groen' ge dacht. „Wat ik zou doen als ik minister van Milieu was? Ik weet niet eens of ik dat zou willen zijn, want de ministers van Economische Za ken en Financiën hebben veel meer macht als het om het milieu gaat. Maar goed. Wat ik zou doen is meer eerlijkheid in het milieude bat brengen. Uitleggen dat je het milieu niet kunt beschermen als je tegelijk mikt op ongebreidelde welvaartsverbetering, economi sche groei en meer arbeidsplaat sen. Dat gaat niet samen. Maar als je over minder werken, lang zamer leven, niet zo hard rijden en energie-belasting begint staat het volk op de achterste benen. Echt iets doen voor het milieu be tekent op de snelweg hooguit 120 kilometer of minder rijden in een zuinig autootje, niet twee keer per jaar naar de Malediven of Thailand op vakantie, minder energie gebruiken. De hele ver vuiling van de Noordzee is een vliegepoepje in vergelijking met de luchtvervuiling die al die rond de wereld vliegende Duitse toe risten veroorzaken" Iets doen terwille van het milieu - inderdaad terwille van onze (klein)kinderen - doet soms pijn. „Maar pijn hoeft niet negatief te zijn," filosofeert Bode, „en wat langzamer leven is niet zo drama tisch als het lijkt." Thilo Bode komt naar Amsterdam om orde op zaken te stellen in het wat wild vergroeide financiën- en personeelsbeleid. Naar oud-Hol lands gebruik de tering naar de nering zetten; vermoedelijk ook mensen ontslaan. Greenpeace is een bedrijf dat als zodanig hard- zakelijk geleid moet worden. Dat wordt een klus, omdat Greenpeace-mensen qua karak ter een hekel aan autoriteit heb ben. Vanaf een zeker niveau is een an ti-autoritaire houding binnen een bedrijf evenwel niet meer accep tabel, meent de gepromoveerde econoom/socioloog Bode, die in diverse functies in het internatio nale en Duitse bedrijfsleven heeft geleerd hoe structuren in elkaar zitten. Greenpeace International is een kleurrijke, veelzijdige, soms stormachtige organisatie. Des te meer is een gemeenschappelijke visie nodig. „Als we die hebben kunnen we over acties praten, in gepast in nationale entourage. Ik wil in geen geval een soort Va nigde Naties op milieugebied," Thilo Bode is en blijft een ms van actie, actie, actie. Van en creatieve campagnes. Met di verrassende, onberekenbare, bij na mysterieuze wat Greenpeai van begin af aan zo bijzoii heeft gemaakt. Acties zijn de zie ast werd door de opgave van de alfa en omega van de organ luster. De Oostenrijker had een satie. Dat hoeft niet altijd 1 boycot te zijn. „Dat wapen moet je gebru: als je voor 99 procent zeker bei dat je zult winnen. Niets pijnli ker dan een boycot verliezen. vendien tref je bij een boyti vaak de verkeerde mensen." Soms confrontatie, soms coöp ratie. Thilo Bode kent de voordi len van die combinatie. Hij met Greenpeace het bloed ond de nagels van boze onderneme uitgehaald, maar wordt nietti min regelmatig door 'captains industry' uitgenodigd voor minars en voordrachten; voi werkontbijten, discussies en kenlunches. Hij heeft de indruk dat hij daar bij zeer ernstig wordt Waarom zou je altijd actie raad voeren als je hetzelfde of rati omdat hij als beste Neder- met overleg kunt bereiken? Bod lander de Tour de France is geen wereldvreemde, fanatiek beëindigde, en na de koers milieuridder, maar een nuchter als glorieuze winnaar van avonturier die berekende risico bet criterium over 100 kilo- durft nemen en tegelijk een hard meter. Voor Breukink was onderhandelaar. het de derde zege in Stiphout Nederland staat hem aan. Prira in zijn carrière, klimaat voor milieu-activiste Breukink sloeg twee ronden Een strijdbare overheid, bij jullie Buitenlandse Zakt meteen op de bres springt alsf ergens problemen ontstaan Bj onze Greenpeace-schepen ondf rest van de veertien renners Nederlandse vlag, dat is hartw warmend. Dat zou in Duitslaa ondenkbaar zijn." Twee zorgen neemt Bode mf naar Amsterdam: waar vind steeds weer de creatieve kers van opwindende, aansprt Door John Daniszewski (ap) Soweto - In een armenhuis in het Zuidafrikaanse Soweto verblijven 20 in de steek gela ten baby's met aids. Voor de arts James Mclntyre van het Baragwanathziekenhuis, eveneens in Soweto, is het al bijna routine geworden om een zojuist bevallen vrouw te vertellen dat ze seropositief is. Tien procent van de vrouwen die bevallen in het Baragwanath, het grootste ziekenhuis van Afrika, is besmet met het aids-virus HIV. Tegen de tijd dat hun kinderen haar school gaan zullen de mees te van deze moeders zijn overle den. Alleen al in Soweto zullen de komende zes jaar naar schat ting van Mclntyre 50.000 moe ders aan aids overlijden. Aids bereikte Zuid-Afrika be trekkelijk laat. Maar in plaats van voorzorgsmaatregelen te treffen deed de voormalige blan ke regering of deze ramp het land bespaard zou blijven. „We zijn wel gewaarschuwd," zegt Mclntyre, „maar we wilden niet luisteren." Het land lag ver verwijderd van Centraal-Afrika, waar de ziekte het hevigst had toegeslagen. Het politieke isolement dat ervoor zorgde dat het aantal buiten landse bezoekers beperkt bleef hielp eraan mee dat het aantal aids-gevallen tot in de jaren '90 beperkt bleef. In 1990 waren in Zuid-Afrika slechts 5000 seropositieven gere gistreerd. Inmiddels zijn dat er 1,2 miljoen. Omstreeks het jaar 2000 zullen dat er naar schatting ongeveer acht miljoen zijn, 20 procent van de bevolking. Minister van volksgezondheid Nkosazana Zuma presenteerde het parlement deze cijfers vorige maand en maakte bekend dat de regering had besloten 37 miljoen gulden uit te trekken voor aids- preventie en de behandeling van aids-patienten, vier keer zoveel als voorheen. De minister zei ook dat de rege ring 97 miljoen mannencon- dooms en 90.000 vrouwencon dooms had aangeschaft om uit te delen onder de bevolking en dat overal in het land billboards zou den verschijnen met waarschu wingen tegen aids. Maar eigenlijk is het al te laat. aids-activisten zeggen dat hon derdduizenden Zuidafrikanen zonder het te weten de dood reeds met zich meedragen en voorspellen dat de ziekte de eco nomie, waarover de verwachtin gen nu de apartheid is afgeschaft juist zo hoog zijn gespannen, naar de afgrond zal sleuren. „We schatten-dat er per dag 500 besmettingen bijkomen, ofwel een per drie minuten. Dat wor den er ongetwijfeld nog veel meer," zegt Quarraisha Abdool Karim, de epidemologe die door de regering is benoemd om de strijd tegen aids aan te binden. „Alleen al als je het hebt over economische gevolgen is dat zeer alarmerend," zegt ze. Veel slachtoffers zullen jonge kinde ren achterlaten. De verpleegkundige Theresa Mokhesi heeft de leiding over het eerste armenhuis voor in de steek gelaten aids-baby's, dat staat in Soweto. Ze begon nog geen twee jaar geleden met een baby. Nu wonen er in het door het Leger des Heils gefinancierde huis al 20 baby's. Een nieuw tehuis, dat plaats zal bieden aan 100 baby's, is in aanbouw. Volgens aids-activisten voelden de voormalige conservatieve blanke machthebbers er niets voor iets te doen tegen een ziekte die voornamelijk in verband werd gebracht en zwarten en ho mofielen. En de politieke elite had het zo druk met de voorbe reiding van de eerste multiraciale verkiezingen dat de aids-drei- ging ook daardoor over het hoofd werd gezien. De verspreiding van de virus werd volgens Karim in de hand gewerkt door het systeem van migrantenarbeid. Zwarte man nen die werkten in blanke gebie den moesten hun echtgenotes achterlaten in de toenmalige thuislanden. Het gezinsleven raakte ontregeld en veel mannen bezochten prosti- tuées of hadden een minnares. Vrouwen die in de thuislanden het hoofd boven water moesten zien te houden namen een min naar of prostitueerden zichzelf. Ook armoede en het ontbreken van politieke en sociale stabili teit vormen risicofactoren. Kwa- Zulu-Natal, het deel van het land dat het zwaarst is getroffen door politiek geweld, heeft het groot ste percentage besmettingen van het land. Voor mensen die nau welijks geld hebben om eten te kopen zijn condooms duur. Naar schatting wordt nog geen een procent van de geslachtsdaden uitgevoerd met condoom. Zwarten lopen tien keer zoveel kans om te worden besmet als blanken. Kleurlingen en Indiërs zitten wat het risico op HIV-be- smetting betreft ergens tussen zwarten en blanken in. Naar schatting van Karim is nu al 7,6 procent van de volwassen Zuidafrikanen besmet. „Dat be tekent dat 92,4 procent niet be smet is, wat betekent dat er nog genoeg te doen valt aan preven tie," zegt ze. Washington - De strijd is losgebarsten om de zielen van de Amerikaanse kin deren te beschermen tegen het ver schijnsel van de computerpornografie. Maar over hoe die strijd het beste ge voerd kan worden zijn politici, compu terbedrijven en onafhankelijke organi saties het niet eens. Enkele bedrijven die programma's aanbie den die door de ouders kunnen worden ge bruikt om te selecteren wat hun kinderen mogen zien, hebben de steun gekregen van twee leden van het Amerikaanse Congres. Zij zeggen dat dit de enige manier is waar op men de kinderen kan beschermen terwijl men evengoed het eerste amendement van de Amerikaanse grondwet in acht houdt. Dit amendement garandeert de vrijheid van meningsuiting en informatieverspreiding. Maar onlangs stemde de Senaat in met het Communications Decency .Amendment dat straffen oplegt aan iedereen die porno ver spreidt via Internet. Als dit amendement ooit wet wordt, kunnen verdelers van por nografie en tot 100.000 dollar boete krijgen en/of twee jaar in de cel in gaan. De Senaat stemde de wet in het licht van het groeiende ongenoegen in de VS over pornografie op Internet. De media berich ten over kinderen die weglopen met vreem den die hen op Internet verleidden. Voorstanders van de technologische oplos singen zeggen dat de strengere wetten niets zullen uithalen. „Een van de vervelende kanten aan het voorstel van de Senaat is dat het de ouders een vals gevoel van veiligheid geeft," zegt Democraat Ron Wyden. Hij is een van de twee leden van het Congres die de technolo gische aanpak verdedigt. „Het voorstel zegt dat de regering het probleem kan oplossen en dat de ouders op hun twee oren kunnen gaan slapen." Wyden en zijn Republikeinse collega Chris topher Cox willen dat de straffen voor wie pornografie op Internet plaatst worden ge schrapt. Met de beschikbare programma tuur, redeneren ze, kunnen de ouders zelf zeven wat hun kinderen zien. „De regering moet de plaats van de ouders niet innemen," zegt Cox. America On-line, de belangrijkste leverancier van on-line diensten, trok samen met drie bedrijven die programma's schrijven - Surf-Watch, Pro digy en Compuserve - naar het Congres om te tonen wat de ouders allemaal kunnen doen. Zij demonstreerden een heel scala program ma's, alle met kindvriendelijke namen zoals 'Net Nanny' en 'Cybersitter'. Net Nanny, een produkt van een Canadees bedrijf, ont zegt kinderen de toegang tot delen van In ternet die door de ouders werden gemar keerd. Ook kunnen bestanden worden afge sloten waarin welbepaalde woorden die met sex hebben te maken voorkomen. De ouders kunnen ook zinnen invoeren als 'hoe heet je', 'geef je telefoonnummer', 'waar woon je' en 'zijn je ouders thuis?'. „Zodra iemand probeert deze vragen te stellen doet Net Nanny het netwerk toe en zet het de computer af," zegt de distribu teur van dit produkt. Cybersitter werkt op een vergelijkbare manier. Voor scholen worden 'Netscape Proxy Server', 'Web- track' en 'Kid Code' aanbevolen. Groepen die alle pornografie uit Internet verwijderd willen zien, staan wantrouwig tegenover de technologische aanpak. „Zon der wet, en enkel maar met technische be perkingen, hangen we volledig af van goede wil van de mensen die onze kinderen uitbuiten en die profiteren van de verlaging van vrouwen," schreef Cathy Cleaver, di recteur van de conservatieve Family Re search Council aan Cox. Bruce Taylor, voorzitter van het 'Nation'1 Law Centre fop Children and Families'' het met haar eens. „We denken niet dateI iets mis is met die technologie," zegt W „Maar het voorstel van de Senaat is bete' omdat het probeert de pornografie te elimi neren." Wyden en Cox handhaven hun bezwar® Zij zeggen dat je de dienstverleners me verantwoordelijk kan stellen voor wat »P Internet verschijnt. Dan verplicht je hen op te treden als censors, redeneren ze, en dat' strijdig met de vrijheid van meningsuiting' Ze argumenteren ook dat de ouders n' plicht moeten doen, en dat de politie niet a le pornografische boosdoeners kan opsp°' ren' Udel „Niemand kan zeggen dat hij het miQU heeft om alle viezigheid buiten bereik i onze kinderen te houden, zegt Wyden- „t „En," voegt Cox daaraan toe, „wie d® dat de regering een oogje kan houden op wie informatie verspreidt heeft niets heg1 pen van Internet." hef kwartier daarvoor met 6-2 1-3 simpel gewonnen van de bitser Martin Sinner. kwam een officieel medisch ttest aan te pas om te bewijzen I at de grote teen van de rechter- oet Muster te veel parten speel- m, Stiphout - Erik Breukink werd gisterenavond in Stip hout tweemaal gehuldigd. Ten eerste vóór de wedstrijd, voor het einde zijn slag. Al leen Ivan Gotti, de revelatie uit de laatste Tour was in staat zijn wiel te houden. De tellende kopgroep was kans loos. In de sprint was Breuk ink veel sneller dan Gotti en won met enkele lengten ver schil. Uitslag: 1. Breukink 100 km in 2 uur 19 min. 2. Gotti, 3. Blijle- 4. Baldato, 5. Zabel, kende campagnes. En hoe krijg! Knaven, 7. Van de Meulenhof, 8. méér jongeren strijdbaar enthffl siast voor Greenpeace en het we reld-milieu. Bouwmans, 9. Frattini, 10. Van oen Akker, 11. Koerts, 12. Van Bon, 13. Al dag, 14. De Vos, 15. Dekker. Monte Carlo (anp) - Ellen van L k6 ^nternationale optreden vt «lenburg van begin augustus bi mislukken, oor een valpartij van de Surinaa e' na in aanraking te zijn gekom oerina, moest de Hilversumse ™onte Carlo naar buiten uitwijk j,met de voorste atletes te groot ftoze energie te verspelen, eind achtste in 2.02,20, bijna drie nummer zeven, Goerina. ok Stella Jongmans struikelde, v meer in het spel voor. Winna .ilf^uzenlijkte de beste wereldseii An GSzanjtbique kwam tot 1.57, Vria''delia Quirot eindigde als tl j„, e viel na driekwart ronde, ,t yen^e en trekkende Goerina u p. Senracht. De Surinaamse was sin na de finish een klap in he VanVs vreseli]k jammer dat het Wpa later- «Ik had gehoo zien n V00r Gothenburg nog w itinn auï kwam er door die valp st helemaal uitwijken en er vi heb J ureter. Even dacht ik aan striid1 imezelf afgesproken dat il zin li ju sfa^en- Dus ben ik maar "lag 1 niet meer °P die mani tiirl k j zeggen- Te meer daar ja had ingezeten." Vanw«an!en za' de laatste tien d ge haar nog slepende voetb

de Stem | 1995 | | pagina 8