Positie Karremans niet bedreigd Meerderheid Israëliërs is tegen vredesoverleg 1995 slecht jaar voor toerisme in Frankrijk ommentaar fribunaal klaagt Karadzic en Mladic aan öodental hittegolf Spanje en Italië loopt op tot 43 BELANGRIJK BERICHT VOOR CONSUMENTEN VAN DE MIX VOOR DIPSAUS PATÉ ROYAL VAN DUYVIS MET DATUM 06-98 EN 07-98 PATÉ ROYAL DIPSAUS dëStem BUITENLAND A5 LAND KORT commerciële it aangepast iamer vindt kritiek op overste terecht maar ziet geen reden voor maatregelen ordanië en sraël helpen samen Bosniërs V BUITENLAND KORT WOENSDAG 26 JULI 1995 verschrikkelijke aanslaqen o torrnricton r»r-> Haag (anp) - Het Joego- jjïië-tribunaal in Den Haag ,git gisteren de Bosnisch- i terroristen op Israëlisch» iervische leider Radovan Ka- betrekkelijk rustig. Dat be- en de Bosnisch-Servi- het vredesproces tussen |S- trachten te ontregelen, heb- e maken. Aan de ene kant ds uitgaat van het bijbelse nd' - en aan de andere kant n in zijn pogingen hettero- t realiseert zich terdege dat met wantrouwen wordt ge- an geweld. Daarnaast heeft t hij met zijn PLO in staat is eltelijk autonome gebieden zijn politiemacht opgepakt door de Israëlische premier wreed verstoord door een el Aviv waarbij maandag zes datum van de aanslag heb- rekingen over verdergaand nneer er zich geen obstakels een akkoord zijn bereikt, reenstemming er (nog) niet he zelfmoordactie een reedi is dus een misrekening ge bereikt dat de besprekingen eeft niet te maken met onwi Rabin kan het zich - omwille opgestoken - niet veroorlo- op een moment dat de do rde staan. dat het uitstel van korte duur aal ingeslagen weg, ook al en vredesonderhandelinger ede-onderhandelaar Arafa sterkt het begrip tussen de ar steeds meer als betrouw- jjzic en de Bosnisch-Servi- (he militaire commandant Ijtko Mladic in staat van be- jiuldiging gesteld. Zij zijn uDgeklaagd voor volkeren- joord, oorlogsmisdaden en jisdaden tegen de menselijk- juk de leider van de Kroatische krviërs Milan Martic is officieel jngeklaagd voor oorlogsmisda- lin. Hij wordt ervan beschuldigd ^dracht te hebben gegeven voor i beschieting van Zagreb met jisterbommen. Bij twee opeen- Jgende aanvallen op 2 en 3 mei t jaar kwamen zeven burgers in .Kroatische hoofdstad om het eren. De aanklachten kunnen grote ge volgen hebben voor het vredes proces. Karadzic kan vrijwel on mogelijk nog deelnemen aan overleg in het buitenland, omdat hij dan het risico loopt te worden opgepakt en uitgeleverd. Volgens sommige waarnemers kunnen de Verenigde Naties nog moeilijk met Mladic en Karadzic overleg gen, nu de twee Servische leider door de VN zelf zijn gebrand merkt als verdachten. De Verenigde Naties hebben gi steren echter al aangekondingd met 'alle betrokken partijen' in Bosnië blijven praten, ondanks de aanklacht van het Joegosla- vië-tribunaal tegen Karadzic en Mladic. „Als je in een oorlogssi tuatie bent, onderhandel je met alle kampen." Eerder had VN-af- gezant Akashi al laten weten dat hij 'niet in de luxepositie ver keert dat hij zijn onderhande lingspartners kan uitkiezen'. In een lange opsomming zeggen de aanklagers dat Karadzic en Mladic zich 'door hun handelen en verzuimen' tussen april 1992 en juli dit jaar schuldig hebben gemaakt aan: onwettelijke ge vangenneming, moord, verkrach ting, marteling, beroving, depor tatie van burgers, beschieting van burgers, de vernietiging van huizen en moskeeën. Als Karadzic en Mladic de syste matische vervolging van moslims en Kroaten door hun onderge schikten al niet hebben gepland en aangemoedigd dan hebben zij in ieder geval verzuimd in te grij pen. De aanklagers wijzen bijvoor beeld op de sluipschutters in Sa rajevo en op het bombardement eind mei op Tuzla, waarbij tien tallen doden vielen. Ook de gijze ling van VN-soldaten die zijn ge bruikt als menselijke schilden te gen Navo-luchtaanvallen, is vol gens de aanklagers een oorlogs misdaad. De arrestatiebevelen tegen Mla dic en Karadzic zijn door het tri bunaal verzonden naar Sarajevo, Belgrado en Pale. In de laatste plaats is het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs gevestigd. De komst van de Servische lei ders naar Den Haag is, zeker op korte termijn, onwaarschijnlijk. De Serviërs erkennen de rechts macht van het Joegoslavië-tribu- naal niet en hebben al eerder ge weigerd verdachten uit te leve ren. De aanklacht tegen Karadzic, Mladic en Martic maakt vredes besprekingen met de drie Servi sche leiders wel vrijwel onmoge lijk. „Praten met die heren wordt erg moeilijk, willen de Verenigde Mladic (links) en Karadzic Naties niet in strijd komen met hun eigen beginselen," meent Theo van Boven, hoogleraar in ternationaal recht en oud-griffier van het tribunaal. Behalve Karadzic, Mladic en Martic zijn nog 21 andere Bosni- foto epa sche Serviërs, om uiteenlopende redenen, in staat van beschuldi ging gesteld. Daarmee komt het totaal aantal aangeklaagden, in acht zaken, op 46. Tot nu toe is slechts een van hen, Dusan Tadic, opgepakt. rugtoeristen t L. van Rooijen heeft giste- eroep aangetekend tegen de gstoeristen. Hij eist boven- ulden per persoon per dag. .Volgens Van Rooijen houdt in vreemdelingenbewaring, 'jn of als legale vreemdeling iënten hebben niet de orde aal. Zij konden gewoon hun rlogsmuseum 'saties hebben onlangs de richt. Het museum, dat naar rdt gehuisvest in een binnen- an toeren door Nederland en eer werk tentoonstellen van zen'. Air Miles-pasjes bles uit Haarlem krijgt geen n voor het goede doel. Dat is oor de rechtbank van Haar- lles-organisator Loyalty Ma asjes toegezegd. Volgens de per brief juist kenbaar ge- 'g te willen samenwerken. De echter ook een andere naam reuk maakt op het merk Air eekijzer berispt alistiek heeft Pieter Storms te een klacht over het door amma Breekijzer gegrond, gramma met lopende camera ppij Zuid-Holland Oost bin- agd opnames gemaakt. De werkwijze' alleen mag wor- lang ernstige misstanden aan rvoor geen ander middel be- ens de Raad geen sprake. eten op menigte r heeft gisteren de 45-jarige illegaal wapenbezit veroor- straf, waarvan vijf maanden het wilde weg te hebben ge- _et 700 toeschouwers in een een been. Tegen de man was odslag. Tijdens het sporteve- en Nederlanders slaags over partij leek aanvankelijk ge- aar de schoten afvuurde. Vol- er schutters geweest en heeft dan het onderzoek doet ver- edumpt' unpen hun afval in bossen en >rten van onder meer TL-bui- nt duidelijk toe. Dat schrijft over 1994. De organisatie wil ïrgebieden (nu nog acht pro- tare) nog verder verminderen. •oep houdt er serieus rekening RTL4, RTL5, Veronica en En- ese Commissie moet worden ,Naar ons idee wordt de publiek jmroep al te gemakkelijk neeI,f' :et als het plotselinge slachten^ ran het ontstaan van de Hollan iledia Groep." fillieux wijst erop dat de putl" te omroepen volgend jaar nenlijk 970 miljoen gulden te leden hphhpn tprwiil n. ÏTL5 en v eiuxnvci aai"—- neer uitgeven dan 500 a 60'011 oen. „De publieke omroep gefinancierd uit het kijk- ea M ergeld én uit de STER. Wij oen alleen IP," aldus TillieuX'ut De topman verwacht a'5S°|t(|e liet dat onder Europese druK litzendingen van HMG 'open. ,Het stuk van de Europese Com missie biedt alle ruimte offl der te praten." ver- jan onze Haagse redactie Haag - De uitspraken van overste Karremans van Dutch- iat hebben geen gevolgen voor diens positie. Dat heeft het mi- listerie van Defensie gisteren meegedeeld. De Tweede Kamer leeft zich neergelegd bij dit standpunt. Sarremans is direct na terug- tomst in Nederland met vakantie n. Volgens een woordvoer- der van Defensie wordt er na zijn akantie 'ongetwijfeld' nog ge broken over de affaire, maar Mijft het daar bij. iedereen heeft het recht zijn ei- ien mening te geven. Als iemand lij Defensie een mening geeft die iet spoort met de mening van de sinister wil dat niet zeggen dat lij onmiddellijk uit zijn rang itheven wordt," aldus de I-oordvoerder. Defensie vindt de gisteren geuite Sritiek van de bonden dat de po- iliek en luitenant-generaal Cou- iï Karremans hebben laten val len, niet terecht. Volgens Defen sie is Karremans juist veelvuldig jeprezen voor de prima taak die lij de afgelopen zes maanden on- ler 'buitengewoon zware om- sandigheden' heeft uitgevoerd. de Tweede-Kamerleden, die zich maandag nog kritisch uitlie- len over Karremans' milde oor- ieel over de Bosnische Serviërs human (afp) - Jordanië en Is- :aël hebben gisteren, voor het eerst in hun geschiedenis, een jezamenlijke hulpactie uitge roerd voor de Bosnische mos lims. '0i Jordaans en een Israëlisch vliegtuig, geladen met medica- •enten en levensmiddelen, ver tokken praktisch tegelijkertijd tan de vliegvelden Ben Gourion ®bij Tel Aviv en Koningin Alia jjij Amman, met bestemming in Kroatië. ng Hussein van Jordanië, fchet idee vorige week lanceer de, woonde het vertrek van het Waanse toestel bij. De 40 ton lading heeft een waarde van M.OOO gulden. Kroonprins Has an vloog mee om de Jordaanse fN-troepen in Kroatië te inspec teren, Ook een medisch team ttisde mee. ®e Israëlische hulp bestaat uit 'walf ton tenten en dekens, zes jon medisch materieel en drie ton kinderkleding en speelgoed. Tijdens een dag van solidariteit Bosnië werd vrijdag in Jor danië via een televisie-uitzen- 12 miljoen gulden ingeza- en enkele tonnen aan hulp- iren. De Israëlische premier «bin gaf 3000 dollar. en generaal Mladic, voelen zich niet aangesproken door de kri tiek van de bonden. Ze vinden het 'terecht' dat Voorhoeve af stand heeft genomen van Karre mans uitspraken, maar bena drukken tegelijkertijd dat dit niets afdoet aan hun waardering voor het werk dat de Dutchbat- commandant heeft verricht in Srebrenica. Volgens D66 en CDA hadden mi nister Voorhoeve en landmacht bevelhebber Couzy wel direct, en niet pas na een dag, afstand moe ten nemen van de uitlatingen van Karremans. „Ik doe niet mee aan de sfeer die nu ontstaat dat Karremans moet boeten," aldus het CDA-kamer- lid De Hoop Scheffer. „Karre mans heeft onder immens zware omstandigheden zijn werk ge daan. Dat neemt niet weg dat hij dingen heeft gezegd die hij beter niet had kunnen zeggen, maar hij is niet de eerste ambtenaar die dat doet." Volgens De Hoop Scheffer had Defensie en dan met name luite nant-generaal Couzy de perscon ferentie waarop Karremans zijn omstreden uitspraken deed, beter moeten voorbereiden. Ook D66- Kamerlid Hoekema denkt dat de affaire voorkomen had kunnen worden als Couzy voorafgaand aan de persconferentie met de overste had doorgesproken wat die zou gaan melden. De Hoop Scheffer zegt ervan uit te gaan dat de regering het vuur tje rond Karremans nu 'snel uit trapt'. Ook de andere kamerleden laten weten dat wat hun betreft de kous af is. De Kamer verwacht deze week nog een brief van mi nister Voorhoeve over de precieze gang van zaken rond de val van Srebrenica. De fractie-specialis ten willen daarop wachten voor dat ze een oordeel vellen over de informatie die minister Voorhoe ve is onthouden. Maandag bleek dat Voorhoeve pas zondag is in gelicht over de zeer beperkte rol die Dutchtbat kon spelen bij de evacuatie van de moslim-vluch telingen uit de enclave Srebreni ca. De militaire top wist al vrij snel na de start van de zuivering dat de blauwhelmen nauwelijks werden betrokken bij de begelei ding van de vluchtelingen, maar heeft verzuimd dit te melden aan de minister. Het D66-Kamerlid Hoekema noemt het het 'eigen aardig' dat Voorhoeve niet eerder door bevelhebber Couzy op de hoogte is gebracht. „Dit is toch een vitaal stuk informatie," aldus het kamerlid. Ook het VVD-ka- merlid Korthals vindt het 'merk waardig'. Een vrouw bekijkt - al handwerkend - de opmars van de snelle interventiemacht van de Navo naar de berg Igman, vlakbij Sarajevo. De troepen moeten de VN'ers in de regio beschermen tegen Bosnisch-Servische aanvallen. foto epa Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Een meerderheid van de Israëliërs wil dat er een definitief einde komt aan het vredesoverleg met de Pa- lestijnen. Dit blijkt uit een gi steren gepubliceerde opinie peiling, een dag na een zelf moordaanslag van een Pale stijnse extremist op een bus in Tel Aviv. Daarbij kwamen vijf Israëliërs en de islamitische dader van de Ha- mas-beweging om het leven. Het onderzoek van de krant Maariv toont aan dat 52 procent van de 509 ondervraagden geen onderhandelingen meer wil. On danks de aanslag blijft 37 pro cent voorstander van een voort- zetting van het vredesproces met de Palestijnen. De rest van de on dervraagden had geen mening. Ondanks de groeiende ontevre denheid in de bevolking over het overleg met de Palestijnse Bevrij- dingsorgansisatie PLO, besloot de Israëlische regering maandag de onderhandelingen slechts te onderbreken tot na de begrafenis van de slachtoffers van de aan slag. Gisteren vonden de begrafe nissen plaats. Het was de dag dat Israël en de Palestijnen een nieuw akkoord over een vergro ting van de autonomie voor de Palestijnen hadden willen onder tekenen. In Israël is in de nasleep van de bomaanslag in tal van plaatsen gedemostreerd tegen voortzetting van de vredesge- sprekken. De demonstraties be gonnen maandagavond in Jeru zalem voor de residentie van pre mier Rabin en het onofficiële hoofdkwartier van de PLO, Oriënt House, in het oostelijk stadsdeel. Later kwamen demon stranten bijeen in Tel Aviv, in plaatsen in midden-Israël en in Haifa. Ook op de weg tussen Tel Aviv en Jeruzalem werd betoogd. Twee burgemeesters - onder wie die van Ramat Gan, de plaats van de aanslag - eisten een referen dum voordat een nieuw autono- mie-akkoord met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO wordt ondertekend. Zij menen dat alles moet worden gedaan om een rampzalige deling van het land te voorkomen. In dit akkoord worden afspraken vastgelegd over de uitbreiding van de Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever. Ook president Weizman opperde maandag de gedachte van een volksraadpleging. ^villa/Rome (anp/afp/dpa) - Het dodental in Spanje en Italië "iS gevolg van de hittegolf is fors opgelopen. Spaanse media ®dden gisteren dat in dat land al 33 mensen zijn gestorven als ïf0'g van de hitte. In Italië is het aantal slachtoffers tot tien °Pgelopen. heeste doden in Spanje zijn in het zuidelijke Andalusië gevallen: Vijf mensen kwamen om in de regio's Madrid en Aragon. De ^"offers waren vooral ouderen die overleden door uitdroging en h'sens het Spaanse Nationaal Meteorologisch Instituut zal de gemid- fei d t™Peratuur dinsdag en woensdag met zo'n zeven tot tien gra ta 47 Za' °Pnieuw warmer worden. Maar temperaturen van bij- ,(J graden, zoals de afgelopen dagen in Sevilla en Córdoba, zullen cï^ftijnhjk niet opnieuw voorkomen. ten 1 kwik de komende dagen tot 37 graden. De autoritei- v J® Florence, Bologna en Milaan en andere grote steden hebben in ktönf mSt 'uchtvervuiling de bevolking opgeroepen de auto te ^sbrand bij Tenerife op de Canarische Eilanden breidt zich nog tan h U^' hectare zijn door het vuur verwoest, zo'n 2 procent taten^'totale bosbestand. Zo'n duizend brandweerlieden en 300 sol- '.zijn ingezet om de band te blussen. 'randen woedden ook nog steeds in Portugal en Grieken- Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse toeristische sector maakt een slecht jaar door. Dat blijkt uit een rapport van het Franse Bureau voor Statistiek, De buitenlandse toeris ten zouden dit jaar kiezen voor goed kopere landen, terwijl de Fransen zelf korter, en vaak voor een lagere prijs va kantie vieren. Hoewel exacte gegevens nog ontbreken zou Frankrijk dit jaar niet de barrière van de 60 miljoen buitenlandse toeristen doorbreken. Sinds 1992 was het Franse ministerie van Toerisme altijd gewend om die grens te overschrijden. De eerste bestudering van de bezettingscij- fers in hotels, campings en pensions leert dat 'het toeristenjaar bijzonder langzaam op gang is gekomen'. Dat is overigens niet het gevolg van een toe ristenboycot in verband met de voorgeno men Franse kernproeven. De geringere be langstelling voor vakantieland Frankrijk wordt toegeschreven aan de monetaire schommelingen van dit voorjaar. De Spaan se peseta, de Italiaanse lire en het Britse pond zijn in waarde gedaald ten opzichte van de Franse franc. En dat betekent simpelweg dat er minder Britten, Spanjaarden en Engelsen naar Frankrijk komen. „Wij meten tot nu toe on geveer vijftien procent minder Italianen en iets minder Spanjaarden aan de Cöte d'Azur," aldus een woordvoerder van de ho teliers in de provincie Alpes-Maritimes (Ni ce en omgeving). Aan de Frans-Baskische kust zijn volgens de lokale VVV's 'duidelijk minder' Span jaarden de grens overgekomen om hun va kantie in Frankrijk door te brengen. In Bre- tagne en Normandië zijn het juist de Engel sen die node worden gemist. Tegelijkertijd betekent de sterke Franse franc dat meer Nederlanders, Belgen of Duitsers hun va kantie dit jaar doorbrengen in het relatief goedkope Spanje en Italië. Toch is de monetaire wanorde volgens de leiders in de toeristenindustrie niet de be langrijkste reden voor de mineur-stemming. Want het zijn dit jaar vooral ook de Fransen die minder besteden tijdens hun vakantie. „Ze kiezen goedkope bestemmingen en vooral ook goedkope oplossingen. Daarbij lijkt de gemiddelde duur van de va kanties verder terug te lopen," aldus een WV-medewerker in Nice, die er op wijst dat een en ander het gevolg is van de terug gelopen koopkracht en het geringe vertrou wen in de oplossingen die door de politiek worden aangedragen. Het zijn vooral de Franse kuststreken die minder worden bezocht. Nadere bestude ring leert, aldus het Maison de France, dat de tophotels, toprestaurants nog altijd pop ulair zijn en dat ook de goedkoopste gele genheden niet klagen. Ook de campings zijn niet ontevreden. „Het zijn vooral de restaurants en de hotels in de gemiddelde prijsklasse die te maken hebben met een lagere bezettingsgraad." Het zogenaamde groene toerisme (platte- landsherbergen) en het riviertoerisme ken nen dit jaar juist een grote toeloop. Vooral in de Elzas worden groeiende be- zoekscijfers gemeld. Ook in de Ardennen is de toeristische sektor tevreden. „We hebben zeer veel Nederlanders op de campings." De absolute topper lijkt de Oostfranse regio Franche-Comté. Hoewel die regio (met de provincies Jura, Doubs, Territoire de Belfort en Haute-Sao- ne) nauwelijks belangrijke toeristische trek kers kent, groeit het aantal bezoekers explo sief. Verwacht worden voor dit jaar 4,5 miljoen bezoekers, onder wie 900.000 buitenlanders. Eenderde daarvan zou uit Nederland af komstig zijn. „Het zijn mensen die zoeken naar rust en groen. En dat zijn zaken die bij ons in overvloed aanwezig zijn," aldus de woordvoerster van de VW in Besangon. Overigens weigert de Franse minister van Toerisme, Frangoise de Panafieu, te geloven in een minder succesvol jaar 1995. „We koersen op een stabiliteit af. Het ziet er he lemaal niet zo slecht uit. Maar het is waar dat wij meer moeten doen aan de promotie van het toerisme in Frankrijk." Jongeren verbranden zigeuner Bratislava - Een Slowaakse jeugdbende heeft dit weekeinde een groep zigeuners aangevallen en een van de zigeuners met benzine overgoten en aangestoken, heeft de politie gisteren gezegd. Het 17-jarige slachtoffer, dat alleen met zijn voornaam Mario werd aangeduid, heeft brandwonden over 60 procent van zijn lichaam. Een bende van ongeveer 40 skinheads begon vrijdag op een groep zigeuners in de slaan in de plaats Ziar nad Hronom. Daarna werd het slachtoffer aangestoken. Twee andere zigeuners werden ook aangevallen, aldus de politie. Nederlandse alpinist verongelukt Grenoble - Een Nederlandse alpinist is maandagavond veronge lukt bij een val van een helling in het Mont Blanc-massief in Frankrijk. De 24-jarige man kwam volgens de politie van Cha- monix ten val toen hij bezig was aan de afdaling van een 3500 me ter hoge top. Hij stortte 400 meter de diepte in. Zijn mede-klimmer, eveneens een Nederlander, heeft tevergeefs geprobeerd het touw waaraan beide mannen bevestigd waren, vast te houden. Hij verbrandde daarbij zijn handen. Het lichaam van de verongelukte Nederlander is geborgen. De politie wil zijn identiteit niet bekendmaken omdat de nabestaanden nog niet zijn ingelicht. Zanger Charlie Rich overleden Hammond - De Amerikaanse zanger Charlie Rich, die in 1973 een grote hit had met 'The Most Beautiful Girl', is gisteren op 62-ja- rige leeftijd overleden. Rich overleed in een motel in Hammond, Louisiana, waar hij met zijn vrouw overnachtte tijdens een rit naar Florida. De doodsoorzaak werd niet onmiddellijk bekend gemaakt. Bijgenaamd 'The Silver Fox' wegens zijn grijze haar had Rich in 1973 ook succes met 'Behind Closed Doors'. In 1974 werd de zan ger-pianist onderscheiden als entertainer van het jaar door de Country Music Association. Vredesberaad Tsjetsjenië opgeschort Grozny - De Russische en Tsjetsjeense delegaties in de Tsjets jeense hoofdstad Grozny hebben gisteren besloten hun vredesbe sprekingen op te schorten tot zaterdag. Beide partijen zijn het vooral oneens over de toekomstige status van Tsjetsjenië. Rusland accepteert slechts vergaande autonomie. De Tsjetsjeense delega tie eist erkenning door Moskou van Tsjetsjenië als onafhankelijke staat. Greenpeace naar hoogste Franse rechter Parijs - Greenpeace-Frankrijk heeft gisteren bij de hoogste Fran se administratieve rechtbank, de Raad van State, een bezwaar schrift ingediend tegen het besluit van president Chirac de atoomproeven in de Stille Zuidzee te hervatten. Parlementsleden uit Japan, Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, Australië en Nieuw-Zeeland zijn van plan zich te voegen bij de vloot die naar het atol Mururoa in de Stille Zuidzee wil varen om te protesteren tegen hervatting van de Franse kernproeven. Vijf doden door autobom in Algerije Parijs - Door de ontploffing van een autobom zijn in Algerije vijf mensen gedood en zeven gewond geraakt. Dat maakte de krant Liberté gisteren bekend. De bom ontplofte in de stad Meftah, 25 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Algiers. De explosie be schadigde ook een aantal huizen. Volgens de Algerijnse krant ontploften er ook bommen in de naburige steden Boufarik en Bouian. Daarbij vielen echter geen slachtoffers. VN: piraterij op zee neemt toe Londen - Piraterij op zee is een groeiende bedreiging voor de scheepvaart. Dat stelt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de VN-organisatie voor veiligheid op zee. In een circulaire aan de 152 lidstaten riep IMO-secretaris-generaal O'Neill rege ringen, reders en bemanningen op maatregelen te nemen om 'ille gale daden uit te roeien'. De meest gevaarlijke gebieden zijn thans de Zuidchinese Zee, de Somalische kust, het Arabische schiereiland en de noordoostelij ke kust van Zuid-Amerika. In de eerste twee gebieden komt het vaak voor dat piraten zich voordoen als overheidsfunctionarissen en hun boten als regeringsschepen vermommen. Aids-fobie kost postbode baan Charleston - Een postbode in de Amerikaanse staat West-Virgi nia is ontslagen, omdat hij, uit angst voor besmetting, weigerde post te bezorgen bij een paar dat Aids heeft. Tim Snodgrass, die sinds tien jaar postbode was, vreesde zijn vingers te zullen snij den aan de metalen brievenbus of door de te bezorgen post van het paar te worden besmet met het AIDS-virus. Toen hij na verplicht Aids-voorlichting te hebben gekregen niet op andere gedachten was gebracht werd hij ontslagen. De afde ling Charleston van de bond van postbodes heeft aangekondigd het ontslag te zullen aanvechten. (ADVERTENTIE) Een partij melkpoeder, die is gebruikt voor de produktie van de mix voor dipsaus Paté Royal van Duyvis is, naar nu blijkt, besmet met salmonella. Deze mix voor dipsaus wordt in opdracht van Duyvis door derden geproduceerd en verpakt. Het overgrote deel van de betreffende verpakkingen dipsaus is niet op de markt gebracht. Helaas kan niet worden uitgesloten, dat er verpakkingen met besmette inhoud aan consumenten verkocht zijn. U kunt deze verpakkingen mix voor dipsaus Paté Royal herkennen aan de houdbaarheidsdatum 06-98 of 07-98, welke onder aan de achter zijde van de verpakking vermeld is. Wij verzoeken u dit produkt terug te zenden aan: Duyvis Consumentenservice Antwoordnummer 4074 3500 VB Utrecht .a-i a it 8 iiii omige SD'A.' I 1 1 I i i Een postzegel is niet nodig. Vermeld uw naam, adres en uw bank- of gironummer. U ontvangt dan uw aankoopbedrag binnen twee weken terug. De kwaliteit van de mix voor dipsaus Paté Royal van Duyvis met een andere houdbaarheidsdatum dan 06-98 of 07-98 blijft volledig gegarandeerd. Dit geldt ook voor alle andere dipsauzen van Duyvis; in deze produkten wordt geen melkpoeder gebruikt in de receptuur. Consumptie van met salmonella besmette produkten kan leiden tot maag- en/of darmstoornissen. Doorgaans verdwijnen de klachten binnen enkele dagen tot een week. Extra voorzichtigheid is geboden bij kleine kinderen, zwangere vrouwen, ouderen en zieken. Raadpleeg uw huisarts bij klachten. Voor eventuele vragen zijn wij telefonisch bereikbaar op (gratis) nummer 06 - 022 6406. Wij bieden u onze excuses aan voor dit ongemak. DUVVIS B.V.

de Stem | 1995 | | pagina 5