6Sorgdrager wist niet van drugdeaP PvdA voor FNV iets meer gelijk dan andere politieke partijen Positi Sociale Verzekeringsbank: overheid overschat besparing op aow Goed zicht op het skütsjesilen Tribunaal Oude mestbassins hoeven niet afgedekt te worden Drie jaar celstraf voor bankroof met 'bomkoffer' Opzet nieuwe commerciële zenders wellicht aangepast Dodental liitt* en Italië loopt DE STEM BINNENLAND COMMENTAAR Justitie wijst erop dat drugtransport plaatsvond na vertrek van Sorgdrager uit Den Haag DE STEM Misrekening BINNENLAND KORT pESTEM Kamer vindt kri Jordanië en Israël helpen samen Bosniërs WOENSDAG 26 JULI 19095 Amstelveen (anp) - De beslis sing om samenwonende bloedverwanten in de tweede graad ieder een aow-uitke- ring van slechts 50 procent van het minimumloon te ge ven (tegen 70 procent nu) le vert minder op dan het minis terie van Sociale Zaken ver kondigt. Terwijl het ministerie uitkomt op een besparing van 130 miljoen gulden in 1998 komt de Sociale Verzekeringsbank, die de aow verzorgt, uit op slechts 72 mil joen gulden. In een nader advies aan staatsse cretaris Linschoten schrijft de bank het verschil toe aan afwij kingen in de onderliggende gege vens. Het ministerie baseert zich op cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, terwijl de bank de jongste gegevens uit haar eigen bestand gebruikt. Over de bezuiniging op de over lijdensuitkeringen in de aow van 65 miljoen per jaar vanaf 1997 zijn de bank en het ministerie het wel eens. De Sociale Verzeke ringsbank bepleit twee aanpas singen in het voorliggende wets voorstel van staatssecretaris Lin schoten. Voor de overlijdensuit kering is dat een technische in greep. Doorbetaling van de aow tot en met het einde van de maand waarin de ene aow-ge- rechtigde partner overlijdt, is te verkiezen boven het stoppen van de uitkering op de dag van over lijden. Daardoor valt er een gaatje in de bezuinigingen, dat de bank wil dekken door de overlijdensuitke ring aan de nagelaten partner te beperken van twee tot anderhal ve maand. Verder moet er een overgangsregeling komen voor bloedverwanten in de tweede (broers, zussen, grootou ders en kleinkinderen) die al voor 1 januari 1987 samenwoonden. Die moeten ook na 1 januari 1996 elk hun 70-procentsuitkering be houden. Als zij toch worden ge kort op hun uitkering, bestaat er een niet te verwaarlozen risico dat de rechter deze korting onge daan zal maken, wegens ongelij ke behandeling met ongehuwde partners in een vergelijkbare po sitie. Die laatste categorie werd bij de eerste bezuinigingsoperatie in de aow van 1987 ontzien. Toen wer den ongehuwd samenwonende partners (geen bloedverwanten) in de aow gelijk gesteld met ge huwden, waardoor zij elk terug vielen van 70 op 50 procent van het minimumloon. Er werd echter een uitzondering gemaakt voor mensen die op 1 ja nuari 1987 al samenwoonden: die behielden hun uitkering van ie der 70 procent. Verder voorziet de Sociale Verzekeringsbank problemen bij controle in het buitenland, waarbij terugvorde ring van ten onrechte teveel be taalde aow vaak meer zal kosten dan het bedrag dat de bank be spaart op de uitkeringen zelf. Staatssecretaris Linschoten FOTO ANP Almelo (anp) - Minister Sorgdrager (Justitie) kan niet op de hoogte zijn geweest van een omstreden drugtransport toen zij nog procureur-generaal was in Arnhem; zoals maandag werd beweerd in een proces tegen een drugbende. Het transport vond namelijk plaats, nadat zij naar Den Haag was vertrokken. Met deze mededeling reageert persofficier van justitie mr. E. Wesselius op aantijgingen van de advocaat mr. J. Boone eergiste ren tijdens het proces tegen de bende. Toen suggereerde Boone dat Sorgdrager toestemming had verleend voor het gecontroleerd doorvoeren van 8000 kilo mari huana om zodoende een bende te kunnen oprollen. De advocaat probeerde daarmee het openbaar ministerie niet ontvankelijk te laten verklaren in de zaak tegen een 34-jarige man uit Enschede. Het transport zou in 1992 plaats hebben gevonden. Gisteren meldde de persofficier evenwel dat de smokkel in 1994 werd uit gevoerd. Op dat moment werkte Sorgdrager niet meer in Arnhem. In januari 1994 kwam bij de Twentse politie informatie bin nen dat er een transport mari huana onderweg was naar Twen te. In nauw overleg met de toen malige CID-officier mr. Ooster hof besloot de politie de partij te volgen om zo een duidelijk beeld te krijgen van de organisatie die achter deze en andere transpor ten zat. De marihuana werd niet in beslag genomen. Sorgdrager was in januari 1994 procureur-generaal in Den Haag. Haar opvolger in Arnhem was mr. Ficq. Volgens persofficier Wesselius was het destijds geen normale gang van zaken dat de procureur-generaal werd inge licht over dergelijke operaties. Pas sinds januari 1995 worden ongebruikelijke operaties voor gelegd aan de centrale toetsings commissie van het openbaar mi nisterie die het college van PG's adviseert. Op verzoek van minis ter Sorgdrager worden alle on derzoeken die vóór 1995 zijn ge start - en waarbij gebruik werd gemaakt van mogelijk omstreden opsporingsmethodes - aan die commissie voorgelegd. Volgens persofficier Wesselius oordeelde de commissie dat het Twentse onderzoek, dat meer dan twee jaar vergde, de toets der kritiek volledig kon doorstaan. Dankzij de inzet van een burger-infiltrant en het gebruik van video-appara- tuur kon de politie in maart 1995 in Geesteren 17.000 kilo mari huana (straatwaarde: 70 miljoen gulden) in beslag nemen en 22 ar restaties verrichten. Voor de be rechting van de tien hoofdver dachten heeft de Almelose recht bank vier dagen uitgetrokken. Behalve met drughandel hielden de leden van de bende zich ook bezig met mensensmokkel. Van onze Haagse redactie Den Haag - Agrariërs hoeven mestbassins die voor 1 juni 1987 zijn gebouwd, in de toe komst niet af te dekken om de ammoniakuitstoot te vermin deren. Dat heeft minister De Boer (Milieu) besloten. Volgens de ammoniakreductie- plannen van de overheid zouden oudere bassins met onder meer varkensmest vanaf 1 januari 1995 afgedekt moeten worden. Voor oude bassins met rundvee- mest gold een afdekplicht vanaf 1 januari 2000. De Boer ziet af van de afdekplicht, omdat het te wei nig milieuwinst oplevert, zo schrijft ze aan de Tweede Kamer. De bassins van voor juni 1987 maken slechts tien procent uit van het totale aantal. Hun am moniakuitstoot bedraagt onge veer 0,3 kiloton per jaar, terwijl de totale ammoniakuitstoot van de landbouw op 180 kiloton uit komt. De bewindsvrouwe ver wacht bovendien dat veel van de oudere bassins de komende jaren zullen worden vervangen. Voor bassins die na 1 juni 1987 werden gebouwd, geldt al sinds 1992 een afdekplicht. Die moet de ammoniakuitstoot met drie kwart verminderen. Rotterdam (anp) - De recht bank in Rotterdam heeft dinsdag de 36-jarige R.C. uit Rotterdam veroordeeld tot drie jaar cel voor het plaat sen van een bomkoffer in het hoofdkantoor van de bank Credit Lyonnais in Rotter dam op 7 april .Tegen de man was vier jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de Rotterdammer door te dreigen met een bom heeft ge probeerd het bankfiliaal aan de Coolsingel van 800.000 gulden te beroven. Met de bankoverval wilde C. in één klap zijn financiële proble men oplossen. In de 'bomkoffer' die hij bij de betaalautomaat van de bank achterliet, bevon den zich een pieper, een elektro nische agenda, een ontvanger en een accu. De koffer bevatte ech ter geen springstof. C. meldde zich na het plaatsen van de koffer telefonisch bij de bank en eiste acht ton. De roof overval verliep echter niet vol gens plan. Burgemeester Peper besloot de Coolsingel voor het publiek af te laten sluiten. Tram- en metroverkeer werden stilgelegd en 32 kantoren en een deel van het tegenovergelegen stadhuis ontruimd. Toen C. bemerkte welke op schudding zijn overval veroor zaakte, belde hij met verdraaide stem bij de politie om te verkla ren dat de koffer geen spring stof bevatte. De politie nam echter geen risico en hield de gebouwen en omgeving tot be gin van de middag gesloten. Het Explosieven Opruimingscom mando maakte de koffer daarop onklaar. Tegenover de politie, de rech- ter-commissaris en een psycho loog had C. tot in de puntjes verteld hoe hij de bankroof had voorbereid. Voor de rechtbank ontkende C. twee weken gele den onverwacht de ingenieuze bankoverval. De rechtbank vond het verhaal dat C. hield 'onwaarschijnlijk'. De verkla ringen die de man eerder afleg de en het bewijsmateriaal zijn volgens de rechtbank genoeg grond voor een veroordeling. De rechtbank wees de eis af van officier van justitie mr. J. van Leest, die vond dat C. ook de door de bank geleden schade, ruim drie ton, moet betalen. Volgens de rechtbank is de vor dering van de bank te gecompli ceerd om door de rechtbank te worden behandeld. Als Credit Lyonnais de schade op C. wil verhalen, moet de bank maar een civiele procedu re starten, is het advies van de rechtbank. Door David Jan Godfroid (anp) Den Haag - „De wao-crisis is keihard aangekomen, vooral onder mensen die dagelijks zien wat er gebeurt als je van een kraan aflazert. Of over spannen raakt. Of afgeschre ven wordt omdat je produktie met 20 procent is teruggelo pen. Die mensen heeft de Par tij van .de Arbeid in hun ziel geraakt." Enige verbittering is Bob Suur- hoff, zoon van de voormalige Pv- dA-minister van Sociale Zaken Koos, niet vreemd. Hoewel de medewerker werving en promotie van de Industriebond FNV geen actief partijlid meer is (twintig jaar lang was hij dat wel), gaat de verhouding tussen de PvdA en de FNV hem nog steeds aan het hart. De wao-crisis in 1991 was niet de eerste, maar wel de zwaarste aanslag op de verhouding tussen de vakbeweging en de PvdA in de afgelopen 25 jaar. De opkomst van het intellectua listische Nieuw Links, eind jaren zestig, en de fusie tussen het ka tholieke NKV en het socialis tische NW in 1976 in de vakcen trale FNV, schiepen afstand. Maar de wao-crisis heeft diepe, heel diepe wonden geslagen. Net als Suurhoff bleef Simon van der Pol, beleidsmedewerker ar beidsmarkt bij de vakcentrale FNV, lid van de Partij van de Ar beid. Actief lid zelfs. Van der Pol zit voor de PvdA in Provinciale Staten van Gelderland. Ook FNV-voorzitter Johan Stekelen burg hield zijn partijlidmaat schap aan. Hun gemeenschappe lijke motivatie: Er is geen alter natief. „Er zijn grote verschillen tussen enerzijds de houding van de Partij van de Arbeid ten op zichte van de vakbeweging en an derzijds die van de vakbeweging ten opzichte van de PvdA," zegt Suurhoff. „Een heleboel leden en actieve mensen in de partij zijn niet eens lid van een bond. Zeker niet de yuppen. Die hebben niks met de vakbeweging. Terwijl je in de FNV heel duidelijk ziet dat veel van de actieve mensen lid zijn van de PvdA." Desondanks is de kritiek op de partij niet mals. De sociaal-de mocratie heeft zich van haar ba sis ontdaan, klinkt het met name uit de monden van Suurhoff en Van der Pol. Werknemers wordt stukje bij beetje hun zekerheid ontnomen, klagen zij. Het vang net van de wao is grotendeels weg, de nadruk van de PvdA ligt op de vermaledijde marktwer king die alle sociaal-economische kwalen zou genezen. „De prijs van paars," zegt Van der Pol mismoedig. Hij ziet niets in het huidige kabinet: „De WD is onze natuurlijke tegenvoeter. Daar zit het geld, daar zit de macht en wij willen van beide een deel hebben." In zijn ogen is de PvdA verwor den tot een bestuurderspartij. „PvdA-politici komen voort uit gemeenten, mogen wethouder worden, gedeputeerde of mis schien zelfs wel kamerlid. Die denken aan de overheid als be stuurder van allerlei processen, veel meer dan dat zij redeneren vanuit het belang van het tradi tionele PvcLA-electoraat." Ook Suurhoff en Stekelenburg constateren dit, evenwel met iets minder negatieve gedachten. Als je medeverantwoordelijk wilt zijn dan mag je zo nu en dan wel een beetje vuile handen maken, zo redeneren zij. 'Een beetje meedeinen' op 'domi nante trends' als globalisering van de economie, akkoord, maar morrelen en wrikken aan de posi tie van de vakbeweging in zaken als de sociale zekerheid en ar beidsvoorziening en verlagen van het minimumloon, dat gaat Ste kelenburg te ver. „De PvdA maakt een onvergeeflijke fout als ze denkt daarmee de inrichting van onze samenleving te verbete ren," zegt hij. Suurhoff ziet in dat opzicht 'een cyclische ontwikkelingsgang'. „Als de PvdA regeert op lokaal, regionaal of landelijk niveau, dan heeft de partij de neiging zich vreselijk gouvernementeel op te stellen. Als ze weer in de opposi tie raakt, dan gaat ze'zich weer heel sterk richten op de massa, het volk. De PvdA hoort beide te doen, maar het is nog steeds niet gelukt daar een soort balans in te vinden." Volgens Suurhoff is dat voor een deel een gevolg van de brede ach terban die de PvdA zoekt; niet FNV-voorzitter Johan Stekelenburg praat in oktober 1991 op het Haagse Malieveld met een deelnemer aan de landelijke demonstra tie tegen de wao-plannen van het kabinet Lubbers-Kok. De wao- crisis liet diepe wonden na bij zowel de FNV als de PvdA. FOTO ANP meer exclusief de mensen in ach terstandposities of de arbeiders maar het hele maatschappelijke spectrum. Het tegenstrijdige is dat wat de sociaal-democratie wordt verwe ten, officieel FNV-beleid is. De vakcentrale laat zich er trots op voorstaan dat zij alle werkne mers wil organiseren, dat haar le den niet langer de mannelijke kostwinners zijn, dat het leden bestand ook uit politiek oogpunt zeer divers is. De FNV kan het zich derhalve niet veroorloven zich op één partij te richten, zegt Stekelenburg. Daarom ook voert de FNV besprekingen met alle partijen, de Centrumdemocraten uitgezonderd. Want het lijdt geen twijfel dat vakbeweging en politiek elkaar nodig hebben. De FNV'ers reali seren zich maar al te goed dat de sociale partners op het maat schappelijk middenveld steeds minder kunnen regelen en dat zij zich dus sterker dan voorheen moeten richten op Den Haag. Daar vallen immers de besluiten over de toekomst van de sociale zekerheid, de medezeggenschap van werknemers, de arbeidstij den, de arbeidsomstandigheden. Wegens de gevarieerde achterban van de FNV ziet Stekelenburg dus niets in exclusieve contacten met de sociaal-democraten, maar hij reageert heel behoedzaam op de vraag, of de PvdA dan maar één van de vele is. „In een aantal opzichten is de PvdA in de ma nier waarop we ze benaderen één van de vijf partijen waarmee we regelmatig contact hebben," al dus de FNV-voorman met de dubbelhartigheid van een twijfe laar. Toch blijkt de PvdA een streepje NA EEN PERIODE met een reeks verschrikkelijke aanslaqe van fundamentalistische Palestijnse terroristen op Israëlisch doelen, was het een paar maanden betrekkelijk rustig. Dat bi rust niet op toeval. De lieden die het vredesproces tussenis raël en de Palestijnen met geweld trachten te ontregelen, hek ben nu met twee tegenstanders te maken. Aan de ene kan aartsvijand Israël - dat nog steeds uitgaat van het bijbels principe 'oog om oog, tand om tand' - en aan de andere kan de PLO van Yasser Arafat. Vooral de laatste is heel ver gegaan in zijn pogingen het tern, risme aan banden te leggen. Arafat realiseert zich terdege da een vredesproces dat ook in Israël met wantrouwen wordtqe- volgd, niet gedijt in een klimaat van geweld. Daarnaast heel Arafat het bewijs willen leveren dat hij met zijn PLO in staat! de orde te handhaven in de gedeeltelijk autonome gebieder Honderden terroristen zijn door zijn politiemacht opgepak een handelwijze waarvoor Arafat door de Israëlische premie Rabin veelvuldig is geprezen. Die staat van betrekkelijke rust is wreed verstoord door i zelfmoordaanslag op een bus in Tel Aviv waarbij maandag doden zijn gevallen. De opzet en datum van de aanslag h„ ben te maken met de vredesbesprekingen over verdergaan! zelfbestuur van de Palestijnen. Wanneer er zich geen obstakel hadden voorgedaan, zou dinsdag een akkoord zijn bereikt. Al dagen was duidelijk dat die overeenstemming er (nog) in zat. De theorie dat de dramatische zelfmoordactie een re gesloten akkoord zou torpederen, is dus een misrekening gi bleken. Wel hebben de terroristen bereikt dat de1 voor even zijn onderbroken. Dat heeft niette maken metonwi van een van de partijen. Premier Rabin kan het zich - omwil! van de volkswoede die in Israël is opgestoken - niet veroorlo ven met Arafat te onderhandelen op een moment dat den van de aanslag nog boven aarde staan. Rabin heeft echter al aangegeven dat het uitstel van korte dun is. Hij moet doorgaan op de eenmaal ingeslagen weg, ook a groeit de weerzin in eigen land tegen vredesonderhandelingei, met de Palestijnen. Het besef dat mede-onderhandelaar Arafa in dezelfde situatie verkeert, versterkt het begrip tussen twee voormalige vijanden die elkaar steeds meer als betrouw bare gesprekspartner zien. Met de voeten in het water voor verkoeling bekijkt het publiek vanaf een steiger in het Friese Earnewald het skütsjesilen. Het skütsje van Huizem met schipper Eldert Lodewijks Meeter ging gisteren als eerste over de finish. foto anp voor te hebben. „Het is één van de vijf, maar wel één waarmee we ietsje meer proberen na te denken over de strategie," worstelt Ste kelenburg. „Het is absoluut geen exclusieve situatie. Maar je kent de mensen beter, de contacten zijn wat makkelijker. Daardoor krijgt het een wat speciale bete kenis." Een schildering van het belang van de vakbeweging voor de Pv dA kost hem aanzienlijk minder moeite: „Men heeft goed in de ga ten gehad dat zo'n conflict met de wao een harde terugslag heeft ge geven. De PvdA heeft een van de belangrijkste groepen waar zij electoraal belang bij heeft, van zich afgestoten. De investeringen die zijn gedaan om de band met ons te herstellen, zijn dus vooral een investering in eigen belang geweest." De contacten tussen FNV en Pv dA zijn nu inniger dan ten tijde van de wao-crisis, maar minder vanzelfsprekend dan in de oppo sitieperiode van de jaren tachtig. Dat is doodzonde, vindt Van der Pol, want in zijn ogen zouden de twee organisaties weer natuurlij ke bondgenoten moeten zijn. Maar als dat ooit gebeurt, dan zal er pijn geleden moeten worden, met name door de PvdA'ers. „We moeten ons tijdens verkie zingscampagnes door wao'ers en aow'ers die onderuit gedonderd zijn, laten uitschelden over het minderhedenbeleid zegt Van der Pol. „We moeten er op uit om te horen wat mensen beweegt, om uit de Amsterdamse grachtengor del en de Haagse kaasstolp te ko men." Dit is het eerste van twee artike len over de relatie tussen FNV en PvdA. Beroep tegen opsluiten drugtoeristen Rotterdam - De Rotterdamse advocaat L. van Rooijen heeft giste ren bij de rechtbank in de Maasstad beroep aangetekend tegen de opsluiting van zeven buitenlandse drugstoeristen. Hij eist boven dien een schadevergoeding van 250 gulden per persoon per Het zevental zit al enkele dagen vast.Volgens Van Rooijen houdt de politie drugstoeristen steevast in vreemdelingenbewaring. „Dit kan alleen als zij hier illegaal zijn of als legale vreemdeling de openbare orde verstoren. Mijn cliënten hebben niet de orde verstoord en waren hier ook niet illegaal. Zij konden gewoon hun papieren tonen." In 1996 opening Anti-oorlogsmuseum Amsterdam - Enkele vredesorganisaties hebben onlangs de Stichting Anti-oorlogsmuseum opgericht. Het museum, dat naar verwachting half 1996 open gaat, wordt gehuisvest in een binnen vaartschip. Het vaartuig zal rond gaan toeren door Nederlanden Vlaanderen. Het museum zal onder meer werk tentoonstellen van 'kunstenaar die de vrede als thema kiezen'. Stichting krijgt geen 500 Air Miles-pasjes Haarlem - De stichting Share your Miles uit Haarlem krijgt geen 500 extra pasjes om airmiles te sparen voor het goede doel. Dat is gisteren bepaald in een kort geding voor de rechtbank van Haar lem. Volgens de stichting had Air Miles-organisator Loyalty Ma nagement Netherlands (LMN) de pasjes toegezegd. Volgens de rechter heeft LMN in maart dit jaar per brief juist kenbaar ge maakt niet met de Haarlemse stichtig te willen samenwerken. De charitatieve stichting moet van de rechter ook een andere naam zoeken, omdat 'Share your Miles' inbreuk maakt op het merk Air Miles. Maker tv-progranuna Breekijzer berispt Amsterdam - De Raad voor de Journalistiek heeft Pieter Storms op de vingers getikt. De raad achtte een klacht over het Storms voor RTL5 gemaakte programma Breekijzer Storms was ten behoeve van het programma met lopende camera het kantoor van N.V. Watermaatschappij Zuid-Holland Oost bin nengestapt. Daar heeft hij ongevraagd opnames gemaakt. De Raad vindt dat deze 'intimiderende werkwijze' alleen mag wor den gebruikt 'om in het algemeen belang ernstige misstanden het licht te brengen en wanneer daarvoor geen ander middel be staat'. In dit geval was daarvan volgens de Raad geen sprake. Tien maanden voor schieten op menigte Alkmaar - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren de 45-jarige S.K. uit Velsen voor bedreiging en illegaal wapenbezit veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De man bekende in het wilde weg te hebben ge schoten tijdens een kickboksgala met 700 toeschouwers in sporthal in Heiloo. Hij trof een 26-jarige Alkmaarder in een been. Tegen de man was een jaar cel geëist voor poging tot doodslag. Tijdens het sporteve nement raakten groepen allochtonen en Nederlanders slaags over een verzekeringskwestie. De vechtpartij leek aanvankelijk sust, maar escaleerde toen de Velsenaar de schoten afvuurde. Vol gens de raadsman van K. zijn er meer schutters geweest en heef zich in de sporthal meer afgespeeld dan het onderzoek doet ver moeden. 'Meer afval in bossen gedumpt' Den Haag - Steeds meer mensen dumpen hun afval in bossen en op natuurterreinen. Het illegaal storten van onder meer TL-bui- zen, bouwafval en verfresten neemt duidelijk toe. Dat schrijft Staatsbosbeheer in het jaarverslag over 1994. De organisatie wil het aantal niet toegankelijke natuurgebieden (nu nog acht pro cent van het totaal van 200.000 hectare) nog verder verminderen- Van onze verslaggeefster Hilversum - De Holland Media Groep houdt er serieus rekeni' mee dat de samenwerking tussen RTL4, RTL5, Veronica en demol onder druk van de Europese Commissie moet woi* aangepast. Eind september bepaalt deze commissie of de constructie van de Holland Media Groep (HMG) in strijd is met de Europese wet geving, zoals de Wet op Economi sche Mededinging. In het uiterste geval kan de fusie worden verbo den. Patrick Tillieux, plaatsvervan gend algemeen directeur bij RTL4 en voorzitter van de zoge heten HMG-managing board zei gisteren tijdens de presentatie van de nieuwe programmering 'verrast' te zijn door de inhoud van de vertrouwelijke nota die hem deze week vanuit Brussel bereikte. Met name de vrees van de publieke omroepen voor te sterke concurrentie is volgens hem op onjuiste argumenten ge baseerd. „Naar ons idee wordt de puM'1 omroep al te gemakkelijk nrf zet als het plotselinge slacht»1,1 van het ontstaan van de Hol»11 Media Groep." Tillieux wijst erop dat dep"®1' ke omroepen volgend jaar IP menlijk 970 miljoen guldentjj» steden hebben, terwijl B RTL5 en Veronica samen meer uitgeven dan 500 a 600 joen. „De publieke omroep*® gefinancierd uit het kijk- en'®, tergeld én uit de STER. Wip ben alleen IP," aldus Tillp De topman verwacht abso® niet dat onder Europese P uitzendingen van HMG êeï lopen. „Het stuk van de Europese1* missie biedt alle ruimte om11 der te praten." pen Haag (anp) - Het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag geeft gisteren de Bosnisch- gervische leider Radovan Ka radzic en de Bosnisch-Servi- sChe militaire commandant Ratko Mladic in staat van be schuldiging gesteld. Zij zijn aangeklaagd voor volkeren moord, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid. Ook de leider van de Kroatische Serviërs Milan Martic is officieel aangeklaagd voor oorlogsmisda den. Hij wordt ervan beschuldigd opdracht te hebben gegeven voor de beschieting van Zagreb met clusterbommen. Bij twee opeen volgende aanvallen op 2 en 3 mei dit jaar kwamen zeven burgers in de Kroatische hoofdstad om het leven. Van onze Haagse redactie Den Haag - De uitspraken van bat hebben geen gevolgen voor nisterie van Defensie gisteren m heeft zich neergelegd bij dit stan Karremans is direct na terug komst in Nederland met vakantie gegaan. Volgens een woordvoer der van Defensie wordt er na zijn vakantie 'ongetwijfeld' nog ge sproken over de affaire, maar blijft het daar bij. „Iedereen heeft het recht zijn ei gen mening te geven. Als iemand bij Defensie een mening geeft die niet spoort met de mening van de minister wil dat niet zeggen dat hij onmiddellijk uit zijn rang ontheven wordt," aldus de woordvoerder. Defensie vindt de gisteren geuite kritiek van de bonden dat de po litiek en luitenant-generaal Cou- zy Karremans hebben laten val len, niet terecht. Volgens Defen sie is Karremans juist veelvuldig geprezen voor de prima taak die hij de afgelopen zes maanden on der 'buitengewoon zware om standigheden' heeft uitgevoerd. Ook de Tweede-Kamerleden, die zich maandag nog kritisch uitlie ten over Karremans' milde oor deel over de Bosnische Serviërs Amman (afp) - Jordanië en Is raël hebben gisteren, voor het eerst in hun geschiedenis, een gezamenlijke hulpactie uitge voerd voor de Bosnische mos lims. Een Jordaans en een Israëlisch vliegtuig, geladen met medica menten en levensmiddelen, ver trokken praktisch tegelijkertijd van de vliegvelden Ben Gourion nabij Tel Aviv en Koningin Alia hij Amman, met bestemming Split in Kroatië. Koning Hussein van Jordanië, die het idee vorige week lanceer de, woonde het vertrek van het Jordaanse toestel bij. De 40 ton kding heeft een waarde van 900 gulden. Kroonprins Has san vloog mee om de Jordaanse VN-troepen in Kroatië te inspec teren. Ook een medisch team reisde mee. be Israëlische hulp bestaat uit twaalf ton tenten en dekens, zes ton medisch materieel en drie ton kinderkleding en speelgoed. Tijdens een dag van solidariteit ®et Bosnië werd vrijdag in Jor danië via een televisie-uitzen- d'ng 12 miljoen gulden ingeza meld en enkele tonnen aan hulp goederen. De Israëlische premier «abin gaf 3000 dollar. Sevilla/Roine (anp/afp/dpa) - Hf s gevolg van de hittegolf is fo ■beidden gisteren dat in dat land gevolg van de hitte. In Italië is h °Pgelopen. ha meeste doden in Spanje zijn in h vijf mensen kwamen om in d( koorf°^erS waren vooral ouderen i jjolgens het Spaanse Nationaal Mete den d t®mPeral;uur dinsdag en woen Ïa jt13 Za' ^et oprueu* warmer woi Wa graden, zoals de afgelopen da, In ^chÜnlijk niet opnieuw voorkoi ten stb§t het kwik de komende Florence, Bologna en Milaan verband met 'Jben staan. stLa°S':)ran^ kb Tenerife op de Car van vf Uit' hectare zijn door daj .totale bosbestand. Zo'n dui: Eiw' l rn8ezet om de band te blu land branden woedden ook n laten""-*" met luchtvervuiling de

de Stem | 1995 | | pagina 4