eurtocht naar Norit als boksbeugel DE SB Niema weet wie er bedacht heeft dat het tabletje werkte tegen diarree Derde kind Aanhoudend mooi weer kan kwaliteit zwemwater aantasten Bejaarde Europeanen lijde aan gebrek aan vitamine D ZOMER-GIDS BUITENDIJK 1. JCJIVA Dit verhaal toilet. En wa De stoelgang van de belan lijkse zaken Het kamêrtj oord voor overpeinzing' plegen zover krant te leze niet hét Het werd De eerst able Kla Wie beukte Jan W met een elleboogs' het ziekenhuis in? Hoe helpt Klazien Waar zit je weduv botje? Vandaag het twe van een serie ove Een reis van top Van a tot z. king is geen blinded king. Mensen die hc bedoelen meestal een' oot I/c nbletje wist de aanval van nieuwe chemische middelen met verve te pareren. Het verpakkinkje werd moderner. Wat bleef, ■htblauwe wolkje dat geen wolkje is, maar een bloempje, zijnde een verwijzing naar de darmflora. foto norit behulp van folders, 'n videootje en veel vellen volgekrast papier werd ik wegwijs gemaakt in de wereld van de actieve kool. had iets te maken met mole culen. Hot zat zo: zo'n brokje Norit-kool ziet er onooglijk en nogal zwart u en je krijgt er zwarte vegen nn op je vingers, maar pas op, is een gigantisch labyrint vol gangetjes en gaatjes en spleetjes. Met de inwendige oppervlakte v én kubieke centimeter van sp schijn je met gemak een luk of zes tennisvelden te kun nen bedekken. Al die gangetjes en gaatjes en spleetjes van zo'n brokje kool - don. actieve kool - vormen en valkuil voor ongewenste ele- n'en. Neem bijvoorbeeld het i.smasker. Het voornaamste be- s! mddcel in zo'n levensbescher- ïd ding blijkt actieve kool te zijn. Van buiten komt de met gif bezoedelde lucht het masker bin- n t :naar de moleculen van het oedje blijven steken in de -.getjus en gaatjes en spleetjes van de kool. Op die manier schij- 11 ook fabrieksschoorstenen onschadelijk gemaakt te worden. „Kijk," zei Gerrit van der Wal, gastheer van de NV, nadien in aangename gelegenheid met tapvergunning, „de helderheid van zo'n pilsje kan worden ver kregen met behulp van Norit. De oo helpt bij het verwijderen van d( troebele bestanddelen." Wal vertelde me ook dat rode wijn, over een bedje van ac tieve kool gevoerd, wit wordt en dat diezelfde actieve kool wonde ren doet bij de zuivering van ver ontreinigd water. En dat het alle maal begonnen was met suiker. Tot het moment dat de bruine rietsuiker politiek correct werd, zwoer ons land bij witte suiker. Hoe witter hoe liever. Dat wisten ook de hooggeleerde heren Wijn berg en Sauer die met een aantal docenten van de Amsterdamse School voor Suikertechnologie in 1912 de NV Norit Witsuiker Maatschappij oprichtten. De he ren hadden de zuiverende wer king van actieve kool ontdekt en wilden deze vinding te gelde ma ken. Over de naam waren ze het vlug eens geworden. Wijnberg had Noirit voorgesteld, naar het Franse noir, hetgeen zwart bete kent. Sauer vond dat je daarmee in de Engelstalige landen niet uit de voeten kon. Hij moet toen heb ben voorgesteld het i'tje te laten vallen. En aldus geschiedde: het werd Norit. En het bleef Norit. In 1913 verscheen de eerste No- rit-fabriek en wel te Zaandam, om de simpele reden dat de Zaanse houtzagerijen genoeg af val produceerden dat -na ver koling - actieve kool opleverde (zoals hout, kokosnotenschillen en olijvenpitten nog steeds doen). De Eerste Wereldoorlog bracht echter de klad in de houtverwer kende industrie, maar geen nood, turf bracht uitkomst. Na wat ex perimenten bleek turf als basis voor actieve kool goud te zijn en het was nog goedkoop bovendien en het Drentse veen zat er vol van. Kaper Er kwam echter al vlug een kaper op de kust. De heer W.A. Schol ten was eveneens een onderne mend man en had vanuit Gronin gen met belangstelling de ont wikkeling van Norit gevolgd. Hij stichtte vervolgens de firma Purit en bouwde een fabriek midden in het Drentse veengebied. Er om heen verrezen de eerste arbei derswoningen en de nieuwe ne derzetting kreeg de naam van Scholtens wettige echtgenote, Klaziena en staat nu nog steeds op de kaart als Klazienaveen. Dat werd slaande ruzie, want Scholten bleek zonder blikken of blozen gebruik te maken van pa tenten die in handen waren van Norits eigen dr. Wijnberg. Het verhaal liep evenwel mét een sis ser af: op 5 juni 1924 nam Norit het volledige aandelenpakket van Purit over. De zes hoog in de lucht oprijzen de bakstenen schoorstenen zou den tot op de dag van vandaag het dorpsbeeld blijven bepalen. 'Klazienaveen, daar moet je heen', staat er op een plakkaat bij het bushokje. Je zou er welhaast zelf bij gaan blozen. Maar alia, we zouden het over de weldoe ningen van het Norit-tabletje hebben. En dat is nu het rare: niemand weet meer wie er op het lumineu ze idee kwam dat Norit in de vorm van een tabletje iets was te gen de diarree. Da's nou typisch Nederlands. Volgens oude foto's blijkt dat in het jaar 1921 al 'Medicinaal No rit' verkocht werd - maar wie vond het uit? Was het de oude Hippocrates die kennelijk al hon derden jaren voor het begin van onze jaartelling met een voorlo per van Norit experimenteerde? Of was het soms Columbus waar van men zegt dat hij de drinkva ten aan boord van zijn schepen bekleedde met een laagje houts kool om het water langer goed te houden? Wij weten het gewoon niet. Het principe van het Norit-ta- bletje is overigens hetzelfde als dat van de andere actieve kool: de kool in 'het tabletje zit vol gaatjes en sleufjes en slaat de on gewenste - en gevaarlijke - stof fen in de maag in zich op. De ge leerden bleken het in het verle den niet eens te zijn of het dinge tje écht tegen de diarree helpt, maar bij vergiftigingen is het - zelfs volgens het kritische stan daardwerk Geneesmiddelen in Nederland - keus nummer één. Het tabletje kwam zelfs even in opspraak toen bleek dat het met het grootste gemak ook de be standdelen van de anticonceptie pil uit de damesmaag wist op te slorpen en daarmee de werking effectief uitschakelde, hetgeen niet de bedoeling was. Kater Het tabletje wist de aanval van diverse nieuwe chemische mid delen echter met verve te pare- .vnaars- ;de deel r het dannoperati hangsel ven leraan ordt dat aan- al- Dij. In katl mocht niet v verteerders I roomse rege in iéts te p .elden of dij. Dat Ais ze n vrouw elend badpak? Dan werden de blote bovenbe nen zedelijk zwart gemaakt. Roomse ouders wérd ook gewe zen op de noodzaak hun kinde ren kuis te kleden. „Voor de ou ders! Volgens het voorschrift van Z.H. den Paus, gegeven den 24sten September 1928, kan men een kleeding niet betamelijk noemen, die lager dan twee vin- breed beneden den hals is sneden, die de armen niet ens tot aan de ellebogen én nauwelijks een weinig o\ de. kniecn reikt. Even zijn onwelvoegelijk kleed- q van doorzichtige stof. Zoo mede vleeschkleurige kousen, die den schijn geven, alsof de beenen onbedekt zijn." Duim. Sinds Sigmund Freud is de kijk op duimen drastisch ver- nderd. Het zo onschuldig ogen de sabbelen was volgens de Oos- rijkse psychiater de vroegste u ng van seksualiteit. Freud k k naar het ritmische zuigen, zag het verzaligde gezichtje van Daby, stelde vast dat het doel niét was 'om moedermelk of iets anders te drinken, en conclu deerde dat het de vroegste vorm van zelfbevrediging moest zijn. Eicel. Wie maakt dé mens? Ge in) ijk gebeurt het zo: elke aid ontsnapt er bij een chtbare vrouw een rijp eicel- letje uit de eierstokken. Dat ei- celletje reist, via de eileider, lc baarmoeder. Aan het be- in van die reis, ergens in de ei leider, kan het eicelletje be vrucht worden door een zaadcel letje. Dat zaadcelletje is het eer- te n de miljoenen die, na het -.en. naar dat ene eicelletje wemmen. Op het moment dat dit zaadcelletje het eicelletje binnendringt, en de twee samen smelten, is de bevruchting een feit. Je zou zeggen dat het man nelijke en het vrouwelijke celle tje dus samen nieuw leven moge- lijk maken. Maar omdat het de zaadcelletjes zijn die zo gauw en gretig naar de eicel zwemmen, gelooft kardinaal Ad Simonis dat je de man toch in de eerste plaats als de levengevende moet beschouwen. Een jaar of tien ge leden schreef hij in het theologi sche tijdschrift Communio dat de vrouw wel een onmisbaar ele ment levert voor het ontstaan van het leven, maar dat die vrou welijke eicel toch „in volkomen rust enige tijd wacht op het dy namische, beweeglijke, manne lijke principe voor het nieuwe leven, de zaadcel, dat de eicel uit zichzelf niet kan produceren." Eksteroog. Volgens de volks- weerkunde kunnen eksterogen wat John Bernard en Erwin Kroll ook kunnen: het weer voorspellen. Als eksterogen - ook wel bekend als likdoorns - pijnlijk gaan steken, dan zou er slecht weer op komst zijn. En wat kan er volgens de volksge neeskunde aan die likdoorns ge daan worden? Het antwoord van Klazien uit Zalk: „Likdoorns verdwijnen als men er stukge maakte rozijnen op bindt. Men kan likdoorns ook verwijderen door er een in azijn gedrenkt klimopblad op te binden." Elleboog. In de sport is de elle boog een effectief wapen. Voet baller Jan Wouters heeft de nare naam dat wapen gemeen te ge bruiken. Het liefst stiekem. Maar soms valt het op. Zo heb ben hele stadions kunnen zien hoe Jan Wouters elleboogstoten uitdeelde aan de Volendammer Alex Pastoor, de Duitser Andre as Herzog en de Engelsman Paul Gascoine. De laatste werd met een gebroken jukbeen het zie- Jan Wouters maakt zich breed met behulp van zijn ellebogen. kenhuis in geslagen. Dat gebeur de in '93 bij een interland tussen Nederland en Engeland. Oranje draaide niet lekker en Jan Wou ters ergerde zich enorm aan Paul Gascoine, met wie hij het een eerdere wedstrijd óók al aan de stok had gehad. En opeens was daar die korte krakende stoot. „Ik voelde me opgefokt," vertel de Jan Wouters later, „maar je springt natuurlijk niet naar een bal met het voornemen je elle boog precies op die tien centime ter jukbeen van je tegenstander te zetten en dat bot te breken." Geslachtsorgaan. Frederik van Eeden, schrijver en arts, schijnt als student in de medicijnen ge weldig geschokt te zijn door zijn eerste ervaringen aan de snijta fel. Zijn kijk op het menselijk lijf moet er voor altijd door veran derd zijn. Op huwelijksreis, in 1886, schreef hij een - wel bewaarde, maar niet verstuurde - brief aan Lodewijk van Deyssel. „Het ge slachtsleven als een groot en zui ver geluk openlijk te vereeren vind ik mooi en uitstekend, maar er zijn details in het geslachtsle ven, die vies, onsmakelijk, on toonbaar zijn en die zonder eeni- ge schade ongezien en onge noemd kunnen blijven. Ik kan niet helpen dat wij geen bloemen FOTO ANP zijn en dat onze geslachtsorga nen niet mooi en rein zijn, dat zij zelfs door een wonderlijke eko- nomie van onze lichaamsinrich ting tweeërlei diensten moeten doen. Maar ik blijf ze daarom tot de vieze en onooglijke organen rekenen al staan ze met onze heerlijkste psychische sensaties in verband. En ik vind het be paald onnatuurlijk, pervers, hun viesheid niet te zien, zooals ik het pervers vind van den medi cus een fluim niet vies te vinden waarin hij bacteriën gaat zoe ken." Volgende week: Het hart van Chris Barnard. WOENSDAG 26 JULI 1995 ren. Het kreeg een nieuw jasje in de vorm van een capsule (je krijgt er geen zwarte vingers meer van), het verpakkinkje werd moderner, maar wat bleef was het licht blauwe wolkje dat geen wolkje is, maar een bloempje, zijnde een verwijzing naar de darmflora. Feiten zijn nu eenmaal feiten. Zoals het ook een feit schijnt te zijn dat de inname van een of meerdere Norit-tabletten vóór een avondje stappen een kater voorkomt, om de simpele reden dat het dingetje alle hoofdpijn- verwekkende toevoegingen in de alcoholische versnapering in zich opslaat alvorens die desastreus kunnen toeslaan. Een wetenswaardigheidje dat ik overigens van horen zeggen heb - tegenwoordig prefereer ik karne melk of een zuinig glaasje uit Schotland en dat laatste spul wordt gestookt op turf en dub belop is nou ook weer niet nodig. Want dat het Norit-tabletje gro tendeels uit verkoolde turf be staat is een feit. En zo bevinden we ons die don derdagmiddag te Klazienaveen. Op het achterterrein van de fa briek een gigantische loods, vol gestouwd met brokken dampen de turf, met vrachtwagens aange voerd uit de aanpalende Duitse turfgebieden, daar waar vroeg in de jaren dertig in de verloren veenvlaktes de eerste concentra tiekampen verrezen waarin de nazi's Duitse socialisten opsloten - het lied Wirsind die Moorsolda ten werd daar geschreven. In de fabriek reusachtige ovens, zichzelf traag rondwentelend in een ononderbroken ritme van gloeiend staal en uitgespuwde vonken vuur. Het licht bestaat uit brede banen zwarte stofdeeltjes, hetzelfde stof dat centimeters dik op de vloer van de hal ligt en geruisloos op- wolkt bij elke stap die je zet - een stille zee van zwart poeder die zich sluit achter de voorbijgan ger. De heer Van der Wal kijkt sceptisch naar ons lichte zomer- broekje. En overal de zoete geur van turf - wie het eenmaal geroken heeft, vergeet het nooit. Geur vol herin neringen... Aan het einde van de hal een lo pende band, zwarte spaghetti- sliertjes, gelouterd door het vuur - en tenslotte twee robots die zwarte balen vullen met zwarte brokjes en zwarte staafjes en zwart poeder - een miniem deel van dat laatste zal gebruikt wor den voor ons Norit-tabletje. Norit. De onderneming van Sau er en Wijberg groeide uit tot een multinational, met vestigingen in de Verenigde Staten, Schotland en Italië. Maar op de lange terugtocht naar de Peel denk ik toch vooral aan Toon Kortooms en zijn kinderen die turf aten. Het zal wel. Ze waren natuurlijk doorgezakt in de kroeg en de an dere morgen hadden ze koffie ge dronken en een eerste sigaret ge rookt - met alle gevolgen van dien... NEDERLAND 1 Door Mariëtte Mulkens Zo'n derde zwangerschap is toch heel anders dan een eerste, fij, de eerste had ik alles met zeven maanden klaar staan. Nu heb ij nog niet eens nagedacht over wat ik straks na de bevalling nodi! heb. Dat regel ik wel als ik met verlof ben. Bovendien, het meest! heb ik nog in huis van de vorige twee. En als ik iets mis in de kraamweek is het nog altijd zo gehaald. Ik zou trouwens niet een: weten wat ik nog moet halen. Er is een bedje voor de kleine en ik ga weer borstvoeding geven, dus eten is er ook. Bij de eerste moest het kamertje piekfijn in orde zijn. Dathadnos heel wat voeten in aarde, want er moest eerst een kamertje getimi merd worden omdat er niets was. Nu hebben we eigenlijk ook geen kamer meer over, maar nu denk ik: 'Het wiegje kan best bi ons in de slaapkamer staan. Da's net zo gemakkelijk zolang hij o'j zij nog een nachtvoeding moet hebben.' Ik voel me ook heel anders. Van mijn eerste zwangerschap staal me nog heel goed bij hoe moe ik was, vooral in de laatste maan den. Ik deed, als ik niet hoefde te werken, iedere middag een dut- je. Toen ik met verlof ging, was ik daar echt aan toe. Het werk werd me gewoon te zwaar. Nu doe ik eigenlijk nooit een middi dutje en mijn werk zie ik als een welkome onderbreking van dagelijkse verzorging van twee kleine kinderen. Ik hoef dan ten- minste niet de hele dag trappen te lopen, met peuters te sjouwen en conflicten met een eigenwijze bijna-kleuter uit te vechten. Destijds was ik helemaal gefixeerd op mijn uitdijende buik. Ik las alles wat los en vast zat over zwangerschap en bevalling en voel- de ieder beweginkje heel bewust. Nu vergeet ik heel vaak dat ik weer een kind krijg. Pas de laatste weken, nu die dikke buik in dt weg begint te zitten, denk ik wel eens 'o, ja'. Een ander verschil met de vorige keren is dat ik nu enorm teger de bevalling opzie. De eerste keer wist ik niet wat ik kon ver wachten. Je hoort en leest wel dat het pijn doet, maar je weetniet hoe erg. Ik was toen zelfs een beetje nieuwsgierig. Bij de tweede had ik nog zoiets van 'het zal wel weer goed komen', maar nu denk ik 'kunnen we die bevalling niet gewoon overslaan.' Al met al ervaar ik deze zwangerschap heel anders. Ik maak me minder druk en de tijd vliegt voorbij, maar ik mis dat speciale ge voel van de eerste keer. Bij de eerste was alles zo'n onvoorstelbaar groot wonder, dat was de tweede keer al veel minder en nu is bijna gewoon. Soms voel ik me wel eens schuldig ten opzichte van kind nummer drie. Ik kan aan dat kind na de geboorte nooit zoveel tijd besteden als destijds aan mijn oudste. Als dat maar. goed afloopt. Straks loopt het een levenslange frustratie op: gebrek aan aandacht. De omgeving reageert al net zo. Een kennis met drie kinderen ver telt altijd dat na de geboorte van zijn eerste kind het huis maan denlang vol kraamvisite zat (dat ken ik), dat dat bij de tweede a veel minder was (ken ik ook) en dat er bij de derde niemand i kwam (dat zal ik straks ook wel meemaken). „We hebben toen zelfs aan een stel mensen gevraagd of ze asjeblieft op bezoek wil den komen. Niet voor het cadeautje, maar omdat het derde kind toch net zo bijzonder is als het eerste." I7-35 IS.57 Door Jacques Lockefeer, arts Het kwam wel even hard aan toen bekend werd dat van de lan den van de Europese Unie Neder land nagenoeg onderaan de lijst staat als het gaat om helder, schoon zwemwater. Ierland gaat terecht met de eer van schoonste zee-, meer- en rivierwater strij ken. Maar is het dan werkelijk zo erg? Als we afgaan op de meldin gen van infectie-epidemietjes als gevolg van oppervlaktewaterin fectie, valt het echt wel mee. Maar als er aanhoudende hoge temperaturen optreden, kunnen ziekteverwekkende micro-orga nismen zich sneller ontwikkelen en kan de kwaliteit van het zwemwater snel verminderen. Dit geldt niet zozeer voor zwem baden waar met chloor of andere desinfecterende middelen de kwaliteit van het water op peil gehouden wordt, maar vooral voor open water en natuurbaden. Maar ook ons Noordzeewater is niet brandschoon. Vooral zoge heten thermotolerante bacteriën, zoals colibacillen, komen er in een te groot aantal in voor met als gevolg klachten van diarree, buikpijn, huidinfectie, oor- en oogontstekingen, verschijnselen die in het algemeen bij vervuiling van oppervlaktewater heel ge woon zijn. Bij verontreiniging van zwemwa ter kan het om allerlei soorten in fecties gaan. Darmvirussen kun nen onder andere via lozingen van al dan niet gezuiverd afval water in recreatiewater terecht komen. Van de bacteriële infec ties is van oudsher de ziekte van Weil berucht. De bacteriën komen via ratte- urine in het oppervlaktewater en kunnen vooral door lever- en nierontsteking ernstige ziekt verschijnselen geven. De coliba teriën zijn al eerder genoem maar ook een salmonella-infect kan door besmetting via oppa vlaktewater opgelopen worden Er is een bepaald soort wiere zogenaamde blauwwieren, d voor mens en dier giftige stoffi kunnen produceren. Ze koms vooral bij hoge zomertemperati ren voor in zout, zoet en brak® ter, maar in Nederland zijn 1 vooral de zoetwaterbewoners i problemen veroorzaken. De ren hebben het aspect van dikke blauwgroene verflaag, vormen een dichte, stinken brij. Het gif veroorzaakt maa /darmklachten, huid- en oogirn taties en hooikoortsachtige schijnselen. Ofschoon het huidige normei stelsel voor zwemmen in vlaktewater, zoals dat in ons te is vastgelegd in het kader van i Wet verontreiniging o] i-ondertiteld via Teletekst "(10 Tekst tv Nieuws voor doven en slechthorenden Studio op stelten, kinder magazine met Oren van je kop: Kleurrijk, Verhalen over Nederland met een kleurtje: Gidon en Ratjetoe, animatie serie Pressgang, jeugdserie Thunderbirds, poppenserie Markant Nederland, repor tage-serie: het Pilgrim Festival Delfshaven 8 1/2, documentaire-serie over Noorse jongeren die elf weken met elkaar doorbren gen in een afgelegen landhuis (TT) Open Nederlands Ten niskampioenschap, voorbe schouwing (TT) Journaal 2524 (TT) Weeroverzicht 2)32 Homefront, serie 2| 24 Inspecteur van politie Lena Odenthal, mini-serie 2302 Close Up: Not Mozart, serie waarin hedendaagse compo nisten en regisseurs hun visie geven op Mozart. Afl. 1 2J38 Journaal NEDERLAND 2 00 Journaal 17.07 America's funniest home videos 57.30 Journaal 17.33 Alle dieren tellen mee 18.00 Journaal 18.07 (TT) Lingo 18.30 Journaal 18.34 Telearchief 9.00 Journaal 9.06 Kook tv 9.27 Rondom tien Van gewest tot gewest 0.33 Uitstappen! 1.04 (ZW) Charlie Chaplin I.23 Achter de dijk 2.06 Geknipt 2.32 Woordroof 3.00 Journaal 3.07 Het pakhuis 3.32 The Wonder Years 3.57 Villa Achterwerk tS.OO (TT) Journaal Little Women, animatieserie 16.32 De troon van Koning Kunstgebit II.00 Skippy, jeugdserie 12,26 Water insekten, natuurdo- cumentaire 17.58 (TT) 2 Vandaag, actualiteiten (TT) Sportjournaal 18.51 (TT) Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer 19.00 Ik weet het beter, spelletje 19.29 Een handicap is geen belet sel, documentaire Straatmuzikanten, docu mentaire-serie: St. Petersburg 20.29 (TT) Speurtocht in de na tuur, serie: De terugkeer van de wolf tewateren en de Wet veiligheid zwemgelegenhecM controle of deze wetten wordi toegepast, is toegewezen aanl DUITSLftND 1 provincie), geen volledige scherming van de zwem biedt, geeft het toch enige zekt heid. Als men in oppervlakte® ter wil zwemmen, kies dan wat dat door de provincie geschikt i bevonden. Bij twijfel kan met4 ze instantie contact worden »l genomen. Ook op Teletekst, paf consumentenrubriek "K o» 1'00Tagesschau 11.04 (TT) Hot Paint, na 720, wordt informatie overt Amerikaanse film-komedie uit 1987 kwaliteit van het water schaft. Bij klachten dient in» ste instantie de huisarts ge» sulteerd te worden. Worden ziekteverschijnselen in gebracht met de kwaliteit van! zwemwater, dan kan men dit de plaatselijke GGD melden. Londen/Amsterdam (ap) - Veel bejaarde Europeanen lijd®, een gebrek aan vitamine D, waardoor ze het gevaar lopen u ze botten te krijgen. Dit blijkt uit onderzoek van de Wage®1 se ingenieur R.P.J. van der Wielen, dat gepubliceerd wp" het nieuwste nummer van het medische blad The Lancet. Bij het onderzoek van Van der Wielen waren 824 Europese 65- plussers betrokken. Van de man nen had 36 procent gebrek aan vitamine D, bij de vrouwen was dit zelfs 47 procent. Deze conclusies zouden de Euro pese Unie moeten aanzetten tot het denken over het toevoegen van vitamine D aan levensmidde len. In de Verenigde Staten wordt deze vitamine aan de melk toege voegd. Sommige Europese lan den, zoals Nederland, doen de vi tamines A en D in de margarine, maar bijvoorbeeld in Frankrijk is dit streng verboden. Het lichaam maakt vitamine D aan onder invloed van zonlicht. Daarom ging men ervan uit dat in zonnige landen geen gebrek aan deze bouwstof kan onlsL( „Een van de opvallendste»®' sies van mijn onderzoek is®1 Zuid-Europa, waar zonli® overvloed is, volstrekt ge® j rantie bestaat tegen vitara"11' gebrek"zegt Van der Wiel® De vitamine zit ook in vet'® sooorten, zoals zalm, haring makreel Dr Michael Holick van de groep voor vitamine D, beenderen van de van Boston is bijzonder ken over het onderzoek. »"e, aan vitamine D is een niet de wereldwijde epidemie ,S1 de Amerikaan, die mevS?t niet voldoende in de zon aanraadt dagelijks vita®»1 pillen te slikken. BELGIË FRANS 1 16.40 James Bond jr., animatieserie 17.05 Camp 2000, serie 17.35 The Wal- 'ons, serie 18.30 Info première 18.55 Maguy, serie 19.30 Nieuws 20.10 La ri viere Espérance, serie 21.55 Inédits: kente, les années ambigues, docu mentaire-serie gemaakt door amateur filmers: 1938-1939 23.00 J'aime la télé, reportage-serie over het kijkgedrag tan jongeren 23.40 Musique: Kassav •0.10 Laatste nieuws 00.25 24 H sur les marchés BELGIË FRANS 2 '8.00 lei Bla-bla, kindermagazine '8.59 Tennis, toernooi van Waregem '9.30 Nieuws 20.00 Zie België Frans (tot 23.23) 85.45 Morgenmagazin, ontbijttelevi- sie 09.00 Tagesschau 09.03 The Flying Doctors, serie 09.45 Tele-Gym - Ba Du- Jin, Chinese heilgymnastiek 10.00 hgesschau 10.03 Die Rabenmutter, documentaire over moeders die hun W ter adoptie afstaan 10.35 Info Verbraucher, ®n Sheldon Larry met John Larroquet- 'e, Gregory Harrison en Cyrielle Claire 2.35 Umschau 12.55 Presseschau 13.00 Tagesschau 13.05 Mittagsmaga- J" 13.45 Wirtschafts-Telegramm «■00 Tagesschau 14.03 Schimpf-19 7 telefonische talkshow 14.30 Wuff, Wserie 14.55 Philipp, kinderserie 15.00 Tagesschau 15.03 Nobody is Weet, spelletje 15.30 All creatures »reat and small, serie 16.00 Ta- 9esschau 16.03 Fliege, talkshow met duele thema's 17.00 (TT) Tagesschau '■10 Brisant, boulevardmagazine '•55 Verbotene Liebe, serie 18.25 Manenhof, serie 18.54 Einsatz für Loh- °e«, serie 20.00 (TT) Tagesschau RADIO Jon4?'0 RIJNM0ND Ham "erdee® 9 00 Nederlandse produkt. it lann V''etenMenn0Tamming. 12.00ReintJa it ic anneen de Toffe Peren. 14.00 HenrïëttJ 1»n„„ BR Express. 17.00 Post van vandaag. pop aan de telefoon regionaal n 7.25 D< „OMROEP BRABANT Radio 1, Actualiteiten en destraT 8,11 Radi0 Nieuwscentrale. 8.37 Frai Joh-' °P ontbijt ergens in Brabant. 8.55 We lender Tn uuren-9-07 Muziekkiosk met De schj sdieiirir Draaibank. 11.07 Van harte n Vanstra Üntler' '2*05 Actualiteiten en service. pp streek. 13.11 Radio Nieuwscentrale Het Rpi rr 1J-11 nauio we '5.08 M- i14,08 Muzlek en Van streek op "mek „Z 17,05 Actualiteiten en service. 17. Nieuwa °P 17,50 Provinciale agenda. 6,1 verkeersinformatie. 18.11 Radio Nier

de Stem | 1995 | | pagina 18