DE STEM amen Beter hekelt ziekenhuis sell 'Niet meedingen naar opdracht politie Zeeland' ren aterzuivering onveilig excursie-terrein voor jongeren auto of motor fatiënten klagen over lange wachttijden voor behandeling in zomerperiode Echte bunker te koop Restaurateurs ontkennen krabbetjes in mosselen Zeldzame schildpad in zoo Vlissingen geboren Vlissingen is duurste gemeente van Zeeland Advies van Bond van Nederlandse Architecten aan zijn leden: [aterschap De Drie Ambachten geeft in de toekomst voorlichting via dia-presentatie li onze verslaggever Sierkaaistraat 14 4561 BC Hulst tel. 01140-11813 iTANT ©CITIZEN ïerste Week Zeeuwse boek Tweejarige peuter gewond bij ongeval Gemiddeld gezin betaalt 1077 gulden Drie Ambachten hield in 1994 ruim anderhalf miljoen over Bejaarde fietser zwaargewond bij aanrijding JULI 1995 to Koop .idacht u van het resultaat als u dat even laat Jfln via een „Kleintje" in De Stem ÉL 5van de 10 mannen lOe Stem lezen ,en speciale ^stelling voor onze ntles" rubriek, ig'g en motoren" Uw ding in die rubriek Ldus c1®1 missen. Zeeland Luzen - De rioolwater-zuive- [«sinstallatie van waterschap De |e Ambachten mag geen excursie- Ik voor jongeren meer zijn. De Ar- Tïsinspectie heeft enkele tekort- iingen geconstateerd waardoor veiligheidsoverwegingen geen rondleidingen meer mogen worden verzorgd. Hiervan maakten vooral scholieren gebruik. De Arbeidsinspectie stelde vast dat de spijlen van de ijzeren hekken op de bor dessen, waar vandaan men een goed beeld krijgt van de bekkens, meer dan dertig centimeter uit elkaar staan. En dan is het, volgens de letter van de voor schriften, verboden dat jongeren bene den de achttien jaar op de bordessen ko men. Volwassenen, zo zei een woordvoer der van het waterscxhap, mogen de bor dessen bij excursies wel betreden. Aanpassing van de hekwerken is veel te duur. „Dan moet er nogal wat afgebro ken worden," zei de woordvoerder. Het waterschap vindt het toch belang rijk dat (jonge) mensen een goede indruk krijgen van het werk dat op het vlak van waterzuivering wordt gedaan. Daarom wordt achtduizend gulden uitgetrokken om het zuiveringsproces op een dia-band A OPTOMETRIST ANVO DNTAKTLENSSPECIALIST Lionze verslaggever jlst - De Zeeuwse patiëntenvereniging Samen Beter takt zich zorgen over de zorg in ziekenhuizen in vakan- Itijd. Aanleiding is een aantal recente klachten van pa- |nten in het Terneuzense ziekenhuis De Honte wier be- indeling lang op zich liet wachten omdat een orthopeed li vakantie was. die elke liefde rond maak traat 10, Hulst, tel. 01140-12214 j daarvan is dat die men tal die tijd onbehandeld in het tienhuis moeten liggen. Op hen van de zorgverzekeraar, tkosten van de burger dus," Bas M. Henderiks van Samen per. „Een ligperiode die het ge- ingsproces bovendien niet he ldert. Vooral ook omdat de fsonele omstandigheden er it beter op zijn geworden." Ideriks heeft de klachten on- Ks aangekaart tijdens de ver tering van de Nederlandse raiging van Algemene Pa- futénorganisaties. „Die bekijkt imenteel of de problemen zich Iers in het land ook voordoen." «ten Beter heeft ook klachten ivangen van patiënten die |»r de huisarts voor behande- j naar het ziekenhuis waren Jorverwezen, maar naar huis Ijiigestuurd omdat de behande- idarts met vakantie was. „Nog ivin het leed dat de patiënt )rdt aangedaan, betekent dit keen taakverzwaring en extra sten voor bijvoorbeeld de uiszorg. Nadat de arts terug is vakantie, is er een grote chtlijst." in de gekke inderiks noemt het 'van de kke dat dit soort praktijken no 1995 nog plaatsvinden', loral ook omdat volgens haar ftiinigingen in de gezond- lidszorg op de rug van de ge- tiikers terecht komen. „Omdat er vanuit wordt gegaan dat die te veel willen. Als je dat vaak en lang genoeg tegen mensen zegt, dan geloven ze ook dat ze mede schuldig zijn aan de hoge kosten van de gezondheidszorg." G. Ramaekers, directeur patiën tenzorg van De Honte, vindt de kritiek van Samen Beter 'nergens op slaan'. „Wij hebben twee or- thopeden in dienst. Als er een met vakantie is, heeft er altijd nog een andere dienst. Dat geldt trouwens voor alle afdelingen. En natuurlijk is er in de vakan- tietijd minder personeel, zoals in alle sectoren. Maar acute geval len worden ook dan altrjd behan deld. Wel kan het zo zijn dat als het om heel specifieke operaties gaat, er gewacht wordt tot de be treffende arts terug is van va kantie." Loondienst Samen Beter pleit volgens Hen deriks al jaren voor artsen in loondienst van het ziekenhuis in plaats van specialisten als vrijge vestigde ondernemers. „Net als bij andere mensen in loondienst, moet het ziekenhuis de bezetting dan in vakantieperiodes regelen. Lege en lang bezette bedden kunnen hierdoor voorkomen worden. Patiënten hoeven dan niet nodeloos lang te wachten of naar huis gestuurd worden tot dat de arts terug van vakantie Space Master CHRONOGRAPH Radiosignaal gestaard. JUWELIER-HORLOGER CHRIS TIMMERMANS Winkel- en reparatie-atlier Lange Bellingstraat 36 - Tel. 01140-14365 4561 EE HULST aantal boekhandelaren, on- fwie Dick Anbeek uit Middel- 'rg en Theo Spinnewijn uit «is, speelde al een aantal jaren *t het idee om meer accent te [en op het Zeeuwse boek. „In sland verschijnen er, evenals -Friesland, heel veel regionale 'eken. We wilden daar één keer jaar meer accent op leggen, •dat die boeken tijdens de 'ge- boekenweek minder aan «komen," vertelt Spinnewijn. week wordt op touw gezet vier boekhandels uit Vlis- Middelburg, Goes en Zie- «ee. „Maar bijna alle Zeeuwse "Mandeis doen mee. We heb- 91 er zo'n veertig aangeschre- en tot nu toe zijn er maar een Twee die het niet zien zitten," ttts Spinnewijn. ®dom de Week van het Zeeuw- wek, van 2 tot 11 november, J'en dit jaar diverse nieuwe 'euwse boeken verschijnen, zo- Je'pij landelijke als bij regiona- ntgeverijen. Voor kopers van 'an onze correspondent «oes - Er in wonen is niet te doen omdat alleen een simpel aampje maken al een vermogen kost. Wie op zoek is naar oerdegelijke opslagruimte, hobbykamer of wat dan ook ■s ®t natuurlijk de kans van zijn of haar leven: een echte Merwetse legerbunker. stand tegen atoomaanvallen en inbrekers. De muren en het dak van de bunker bestaan uit 2,5 meter dik beton. Serieuze gegadigden voor dit optrekje hebben zich al gemeld. Volgens drs. M. Faasse van de gelijknamige makelaardij in Goes, die de bunker moet gaan verkopen, is de bunker met name geschikt voor de opslag van vuurwerk, kostbaarheden, atelier of de opslag van computergegevens. kolos staat aan de Oranje- •wjSm Goes en is voor 380.000 L!r n k°sten koper in de aan- jj' ln§> inclusief de 9.235 vier- ®te meter grond. De bunker ™or het grootste gedeelte a.f. he grond, herbergt Opkamers, kantoren en i. J) vo°r communicatie, ,twee verdiepingen met rflen' Er is een kli- aatregehng en generatoren e^g.fal van nood voor de 'citeit zorgen en is be- Wei of geen krabbetjes in mosselen, de liefhebbers laten de zilte lekkernij zich goed smaken. FOTO'S WIM KOOIJMAN in onze verslaggever iddelburg/Goes - Boeken van Zeeuwse auteurs, boeken over (eland, over het Zeeuwse dialect, kortom over alles wat siws is, staan dit najaar centraal tijdens de eerste Week van it Zeeuwse boek. Zeeuwse boeken hebben de boek handels een - voorlopig nog ge heim - geschenkje in petto, 'in de sfeer van Zeeuwse rijmpjes .en spelletjes'. Van onze correspondent Goes - Bij een eenzijdig ver keersongeval op een parkeer terrein aan de Oostwal in Goes liep een tweejarig meisje gistermiddag een hersen schudding op. Het kind werd overgebracht naar het Oosterschelde-ziekenhuis in Goes. Het meisje zat achterop de fiets bij haar zestigjarige oma. Door nog onbekende oorzaak verloor oma haar evenwicht waardoor beiden kwamen te val len. De peuter raakte daarbij ge wond, oma kwam met de schrik vrij. Van onze verslaggever Terneuzen - De meeste res tauranthouders in Zeeuws- Vlaanderen ontkennen dat in hun geserveerde mosselen krabbetjes voorkomen. Ze wijzen naar hun collega's in Belgisch Vlaanderen waar de consument wel de kans loopt tijdens het eten van mosselen in een krabbetje te happen. „Veel Belgische restaurants halen hun mosselen uit het Franse Nor- mandië. Onze mosselen komen uit Yerseke. In Yerseke worden de mosselen verwaterd waardoor eventuele krabbetjes worden uit gespoeld. Wij hebben daarom to taal geen last van krabbetjes in mosselen. Dat verwateren ge beurt niet in Frankrijk. Daar worden de opgeviste mosselen meteen in zakken gestopt. Die mosselen zijn ook^van een veel mindere kwaliteit maar daar is de prijs ook naar. Mosselen in België zijn goedkoper. Maar de kwaliteit van de Zeeuwse mossel is veel be ter," aldus C. Tieleman van Au- berge des Moules in het mossel dorp Philippine. Kwaliteit We nemen de proef op de som in een restaurant in Philippine. Een medewerkster van het res taurant zet een grote, dampende pan met Zeeuwse mosselen op ta fel. De mosselen worden aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen maar we komen geen krabbetjes tegen. Minitieus speuren naar krabbetjes in mosselen levert in Philippi ne in ieder geval niets op. De kwaliteit is prima. De mede werkster zegt wel dat er af en toe krabbetjes in de Zeeuwse mosse len zitten. „Ik zeg dan tegen de klanten dat ze de krabbetjes beter niet kunnen eten. Ze zijn niet ge vaarlijk voor de gezondheid maar ze smaken niet zo lekker." E. Asselbergs van mosselleveran cier Delta Mossel in Yerseke ge looft niet in het verhaal van Tiele man. Volgens hem komt de consu ment ook krabbetjes tegen in Zeeuwse mosselen die in Zeeuws- Vlaamse restaurants worden ge serveerd. „Ik at deze week nog in een Zeeuws-Vlaams restaurant en ik kwam in de mosselen krabbe tjes tegen." Volgens Asselbergs zijn de mosse len in Vlaanderen exact hetzelfde als in Zeeland. „Kijk, de Bel gische consument is ontzettend kritisch. Belgische restaurants halen hun mosselen niet uit Frankrijk maar uit Yerseke. Bel gen nemen met minder geen ge noegen. Als er dus in mosselen, die in Belgische restaurants wor den geserveerd, krabbetjes voor komen, komen die ook voor in de mosselen die in Zeeuws-Vlaamse restaurants op tafel komen. Het kan gewoon niet anders. Ik weet niet waarom ze een ander verhaal vertellen. Wellicht heeft dat met een stuk publiciteit te maken. De aanwezigheid van een krabbetje WOENSDAG 26 JULI 1995 DEEL C vast te leggen. Daar valt goed te zien wat in de bekkens plaatsvindt. Het gebruik van deze presentatie blijft niet beperkt tot scholieren. Het dagelijks bestuur denkt die ook te kunnen gebrui ken bij open dagen, voorlichtingsbijeen komsten, gastlessen en officiële ontvang sten. Van onze correspondent Vlissingen - In de Vlissingse reptielenzoo Iguana is een zeer zeldzame landschildpad geboren. Het is een exemplaar dat wetenschappelijk wordt aangeduid als de Indotestudo For- steni. Een Nederlandse benaming bestaat nog niet. Volgens beheerder Ad Bom is het de eerste keer dat een der gelijke schildpad in gevangen schap is geboren. Van deze soort zijn er, inclusief de jong ste aanwinst, zes in geheel Ne derland. De ouders van de bo reling werden in 1989, dood ziek en beschadigd, door de Al gemene Inspectie Dienst (AID) bij de reptielenzoo geplaatst en zijn daar sindsdien gebleven. De inspectiedienst had de exemplaren aangetroffen op Schiphol. Twee jaar geleden was het vrouwtje weer volledig her steld en legde haar eerste ei. Het ei bleek onbevrucht. Het ei dat ze op 4 februari van dit jaar legde resulteerde uiteindelijk in de geboorte van een nieuw schildpadje. De kleine weegt 45 gram en meet zes bij zes centi meter. De peuterheeft nog geen naam. Van onze verslaggever Terneuzen/Breda - Vlissingen is de duurste stad van Zeeland. Een gemiddeld gezin betaalt hier 1077 gulden aan gemeentelij ke belastingen en -heffingen. Breda is de duurste stad van Bra bant. Een gemiddeld gezin betaalt in die stad 1166 gulden per jaar. in de mossel doet aan de kwaliteit niets af. Het is een prachtige mos sel." In ieder geval delen ook andere restauranthouders in Zeeuws- Vlaanderen de mening van Tiele man. Ze zeggen dat veel afhangt van de kwaliteit van de mosselen en waar ze vandaan komen. „Als je goede kwaliteit biedt heb je geen last van krabbetjes in mos selen," meent de eigenaar van restaurant d'Ouwe Kercke in Ter- neuzen. „Op tien potten kom je misschien één krabbetje tegen. Geen last Ook de eigenaar van restaurant Royal in Sas van Gent zegt geen last te hebben van krabbetjes in mosselen. „Ik heb wel gehoord dat krabbetjes in mosselen in Bel gië voorkomt. De Belgen halen de mosselen ergens anders vandaan omdat ze met de prijzen willen stunten. Onze mosselen komen uit Yerseke." De uitbater van restaurant And- ric in Sluis lette gisteren extra op de eventuele aanwezigheid van krabbetjes in mosselen naar aan leiding van de berichten uit Vlaanderen. „Maar wij hebben er totaal geen last van." De eigenaar van restaurant Napoleon in Hulst vertelde tijdens het begin van het mosselseizoen wel last van krab betjes in mosselen gehad te heb ben. „Maar dat is gelukkig voor bij. Het komt niet meer voor. Het is wel een probleem maar meer voor het oog. Want het doet aan de kwaliteit van de mossel niets af." Terneuzen scoort een stuk lager dan Vlissingen met 794 gulden aan lasten per gezin. In Borsele ligt dit bedrag op 805, in Goes op 1011, in Middelburg op 1058 en in Reimerswaal op 960 gulden. Een en ander blijkt uit een nieuw lastenonderzoek van de Consu mentenbond. In dit onderzoek is ook gekeken naar de kosten van een paspoort, rijbewijs, begrafe nis, het sluiten van een huwelijk en bouwvergunning. De consumentenorganisatie heeft geen goed woord over voor de voortdurende stijging van de gemeentelijke heffingen en be lastingen. Het afgelopen jaar lie pen die opnieuw op, soms met méér dan tien procent. De Con sumentenbond gaat er vanuit dat er voorlopig nog geen einde komt aan die jaarlijkse lastenverho gingen. In '97 worden veel ge meenten gekort op hun uitkering uit het Gemeentefonds en voor uitlopend daarop wordt nu al een voorschot genomen met ex tra heffingen en belastingen voor de burger. In het vergelijkend onderzoek tussen 190 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners is uitgegaan Van onze verslaggever Terneuzen - Waterschap De Drie Ambachten boekte over 1994 een voordelig exploita tieresultaat van 1,6 miljoen gulden. Een resultaat dat onder meer wordt veroorzaakt door het niet of nauwelijks aanwenden van geld uit de post Onvoorzien. Het grootste resultaat werd ech ter verkregen in de sector water kwaliteitsbeheer: 1,3 miljoen gulden/ Van het overschot wil het dage lijks bestuur een deel bestemmen voor directe investeringen zoals kantoorautomatisering, herstel werkzaamheden van Isabellaweg en deel Kruisweg. Het overgrote deel van het positieve resultaat (1,2 miljoen gulden) wil men be stemmen voor egalisatiereserve, waaruit geput kan worden als in enig jaar de zuiveringslasten fors omhoog moeten. van een gemiddeld gezin van vier personen, wonend in een 'stan daard-woning' van 150.000 gul den. Na Breda en Bergen op Zoom volgt de gemeente Roosendaal er Nispen in Brabant op de derde plaats met een totaal van 1105 gulden aan lasten en heffingen Tilburg (met 1007 gulden) komt nog achter Gilze en Rijen dat 1008 gulden aan lasten per jaar rekent. De inwoners van Etten-Leur be talen jaarlijks per gezin 890 gul den, Oosterhout 845 gulden, Bor sele 805, Rucphen 686 en Terneu zen 794 gulden. Als goedkoopste gemeente scoort in dit onderzoek Putten (471 gul den). De duurste vijf gemeenten zijn Den Haag (1475), Deventer (1386) Zaanstad (1379), Leiden (1355) en Utrecht (1347 gulden). Opvallend is ook dat Breda uit zonderlijk hoog scoort met de hondenbelasting. Een hond kost hier veruit het meest (135 gulden voor de eerste en 222 gulden voor de tweede hond) van alle gemeenten in Bra bant. Maar ook landelijk zit Breda aan de top. Rotterdam (282 gulden voor de tweede hond) scoort hier het hoogst. Opmerkelijk is dat Breda in een eerder onderzoek veel gunstiger uit de bus komt dan uit dit on derzoek van de Consumenten bond. In een onderzoek van de gemeen te Tilburg schoof Breda onlangs op van de tiende naar de acht tiende plaats in vergelijking mei 29 andere grote steden. Van onze correspondent Wissenkerke - Een 73-jarige man uit Wissenkerke is gistermorgen bij een verkeersongeval in zijr woonplaats zwaargewond en overgebracht naar het Ooster schelde-ziekenhuis in Goes. De bejaarde man reed op zijn fiets over de kruising Noord- straat/Ruiterplaatweg en ver leende bij het linksafslaan geer voorrang aan een over de Ruiter- plaatweg naderende personen auto bestuurd door een 36-jarigi vrouw uit Kamperland. Van onze verslaggever Middelburg/Amsterdam - De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) adviseert zijn leden niet mee te din gen naar de opdracht voor nieuwe huisvesting van de politie Zeeland. Het bedrag van 12,5 miljoen gulden dat voor de nieuwbouw en renovatie be schikbaar is, is volgens de bond dertig tot veertig procent te laag. Ook is het programma van eisen te vaag. De politie Zeeland heeft volgens de BNA geen en kel begrip getoond voor de bezwaren van de BNA. Architectenbureaus kunnen voor 31 juli meedingen naar de opdracht voor nieu we huisvesting en renovatie in Goes, Terneuzen, Hulst, Zierikzee en Oost- burg. Het gaat daarbij om bureaus met een totale vloeroppervlakte van bijna 11.000 vierkante meter. Op een advertentie hebben 133 architec tenbureaus gereageerd. Daarvan hebben er inmiddels 35 een of meer offertes in gediend, zegt politiewoordvoerder Jan van Mourik. Daaronder ook een aantal Zeeuwse bureaus. Hij wees erop dat de projecten op haalbaarheid zijn getoetst door architectenbureau Leesberg uit Helmond dat als adviseur optreedt. Een daarnaast geraadpleegde deskundige beaamde de financiële haalbaarheid van de plannen. Begin juli raakte de BNA overspoeld door reacties van leden met het verzoek contact op te nemen met de politie in Zeeland. Ze hebben kritiek op de bouw kosten die niet stroken met de realiteit, vooral als het gaat om cellencomplexen. De bond vreest dat de kosten hoger wor den, waardoor de culturele kwaliteit van de gebouwen onder druk zal komen. Ook zijn de programma's van eisen voor de vijf projecten te vaag, terwijl de op drachtgever verlangt dat de deelnemers aan de procedure een vaste prijs opge ven. Dat levert volgens de bond een on acceptabel risico op. BNA-leden zijn statutair verplicht zich aan de 'Standaardvoorwaarden Rechts verhouding opdrachtgever en architect' te houden. Voor de nieuwe politiehuis- versting zijn die voorwaarden maar ge deeltelijk van toepassing. Ook dat is de bond een doorn in het oog. Het lijkt onmogelijk dat er nog voor de sluitingsdatum een verbeterde procedu re komt. Toezeggingen van minister De Boer van Vrom en van de Rijksgebou wendienst om tussenbeide te komen, hebben totnogtoe niets opgeleverd. Het advies van de BNA had gisteren di recteur Th. Gruisen van het architecten bureau Gruisen, Klap en Sanderse in Terneuzen niet bereikt. Zijn bureau heeft vlak voor de bouwvakvakantie in geschreven op een aantal van de vijf te vergeven Zeeuwse projecten. Inhoude lijk wilde hij niet reageren op het advies omdat hij de bewuste brief niet kent. Uit het feit dat zijn bureau meedingt, mag afgeleid worden dat men er in Terneuzen kennelijk wel brood inziet. Directeur ir. B. Westenburger van het bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft in Middelburg vindt het te vroeg een oor deel over de haalbaarheid van de politie- plannen te hebben. „De globale informa tie die wij hebben gekregen was voor ons geen aanleiding om niet mee te doen. Daarbij komt dat wij gewend zijn om met beperkte budgetten te werken, denk aan scholenbouw of sociale woning bouw. Als wij straks eventueel worden uitver kozen is het vroeg genoeg om de plannen heel zorgvuldig te toetsen." Westenburger wees erop dat de politie Zeeland een architect als adviseur heeft aangetrokken. „En ik ga er vanuit dat die ook weet Waar hij mee bezig is." Na de bouwvakvakantie gaat de Middel burgse inschrijving richting politie.

de Stem | 1995 | | pagina 13