Li^smT fietsen op de Oostduitse toer AO; )rmeert Duitser Reindl verrast tweede geplaatste Seen WIELER SPATTEN Hoek laat kansen op winst liggen NAC op volle sterkte B2 fegen ton voor wat extra rode bloedlichaampjes hy satésaus :k Easy Eenhoorn-Badgasten-toernooi van Ludo et Emergo LËStem SPORT ZEELAND iliteit, nu voor iNDSCANNER nder MS-DOS Jpi, nu voor NS JURASSIC PARC' ruiling 100% )cm maken: kerrie, babi-pangang 1 0 aïzoetzuur, 400 gr. ItO loze wissellijst Q afel- ontaktdoos Gelijk spel (1-1) tegen Eeklo Middelkamp op baan Apeldoorn Johnny van der Klooster is ongenaakbaar Koers Biervliet is sterk bezet Jubileumduel met Vogelwaarde 1 SPORT KORT JULI 1995 WOENSDAG 26 JULI 1995 XM iu voor '7 1995, Zolang de voorraad strekt pindasaus, snel en gemakkelijk te onmisbaar troodof 1 1(1 dees, 250 gr. liUJ om te roerbakken, uld met groenten, arkens- of kippevlees toe te voegen, net rijst en sla. glas - passe-partout-inlegvel OijI IjG NOOIT heeft de pWU zoveel geld uitge- Ikken voor een wereld- Lpioenschap wielren- [aials dit jaar. Inclusief l Oosteuropees aan rende voorbereiding mondiale titel- ijd de Nederlanders 0.000 gulden. De ver leg gelegen locatie (Co- ibia), de extreme om- indigheden daar (een leile omloop op bijna IOO meter hoogte) en de pde WK te veroveren ilympische tickets recht- tardigen volgens de MWU deze uitgave. On- ings vlogen zeventien jselecteerde wielrenners naar de bergen van blorado voor de tweede vier geplande drie- eekse hoogtestages. In 'Oostduits' aandoende kkamer van het NL- iGC in Soesterberg lie- si ze hun lichamen een eek lang wennen aan de je berglucht. Door Ad Pertijs nsterberg - 'Je reinste zelf- Bord,' noemt Arie Koops, de nelertechnische coördinator van (tgroots opgezette 'hoogte-pro- :t' van de wielerunie en het *NSF, het voornemen van ofs om zo kort mogelijk voor Et WK pas af te reizen naar Co- ibia, waar begin oktober op ei hoogte van tussen de 2600 en meter gestreden wordt om (wereldtitels. kan het weten. De oud- iaatscoach heeft zich vanaf nd vorig jaar in opdracht van KNWU en het Nederlands lympisch Comité volledig ge- >rt op het fenomeen 'presteren „Ik kan je verzekeren it 'hoogte' een ongrijpbaar fe- roeen is." is bang dat de Nederlandse ifs er te gemakkelijk over den- Zeker nu Frank van Veen- idaal na zijn bezoek aan Colom- heeft geroepen dat de nadeli- ieffecten wel meevallen. Koops: hebben dadelijk te maken Idrie fenomenen: het rijden op te, het fietsen op een berg- ig parcours en het tij dsver bissen Nederland en Colom- Alleen wat dat laatste be- ilt, zou je kunnen kiezen voor late aankomst. Je doet dan r net of je gek bent en je 's ichts moet rijden." oppen eigens Koops kun je je eigen in- 'ïouwde tijdklok nog wel fop- maar longen, bloed en spie- laten zich een stuk minder ■makkelijk bij de neus nemen. Wanneer dat WK op 1600 a 1800 *er gehouden wordt, zou ik het *o ook nog wel durven nemen, oar niet op 2800 meter. Op een "ïaal parcours heb je dan bij vlak tempo al te maken met groot prestatieverlies, laat fiin wanneer je op een steile I '8 met wedstrijdcondities als Tiarreren en tempoversnellin- r le maken krijgt." waarom van het verminderde vermogen is volgens Koops een simpel verhaal. „Ik vergelijk het altijd met een auto motor. Wanneer die plots minder brandstof krijgt aangeleverd, zul je hem anders, rijker, moeten af stellen, om hem hetzelfde te laten presteren. Zo is het ook met het menselijk lichaam. Bij een be paalde inspanning vraagt dat naar een hoeveelheid zuurstof. Die wordt aangeleverd door de rode bloedlichaampjes in het bloed. Bij één teug adem krijg je hier op zeeniveau een x-hoeveel- heid zuurstof binnen, die via het bloed bij de spieren terecht komt. Op hoogte is de lucht ijler en dus adem je per keer minder zuurstof in. Het lichaam reageert hierop door de aanmaak van meer rode bloedlichaampjes, waardoor uit eindelijk toch nog dezelfde hoe veelheid zuurstof de spieren be reikt." In de voorbereiding op Colombia draait alles om die aanmaak van de extra benodigde rode bloedli chaampjes. En dat is en kostbare aangelegenheid. De meeste gese lecteerde renners en rensters ver blijven dit jaar zo'n tien weken in de bergen van Colorado en Co lombia om het lichaam te laten wennen aan de WK-omstandig- heden. In de voorbereiding op de hoogtestages heeft de KNWU ge kozen voor een voor Nederlandse begrippen unieke aanpak: het trainen in een zogenaamde hypo- bare tank. Tank Die tank is eigendom van het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaart Geneeskundig Centrum in Soest erberg. Hij wordt gebruikt om (toekomstige) vliegers te laten wennen aan het werken op grote hoogte. Leger en luchtvaart be nutten echter maar 25 procent van de capaciteit van de installa tie. En dus stelde het NLRGC zijn poorten open voor publiciteit- aantrekkende projecten als dat van de KNWU en NOCNSF. De installatie zelf houdt het mid den tussen een gehalveerde on derzeeër en een horizontaal ge plaatste brandstoftank. Patrijs poorten bieden een beperkt zicht op de ruimte waarin de tank ge plaatst is. De sporter die in de tank zijn trainingsarbeid levert, moet zich voelen als een luchtrei ziger. Door een grote dikke deur aan het uiteinde van de tank stappen de 'reizigers' aan boord. Als fietsen, renners en begelei ders binnen zijn, wordt de deur hermetisch afgesloten en kan de reis beginnen. 'We gaan omhoog,' meldt het dienstdoende 'grond personeel'. Dat stijgen houdt in dat lucht uit de tank wordt gezogen. Hierdoor daalt de luchtdruk. „Net zoals hoog in de bergen," verduidelijkt Koops. De NLRGC-man brengt zijn passagiers op de gewenste hoogte, waar ze doorgaans twee uur verblijven. Al die tijd fietsen de sporters op een rollen-instal- latie. Ze staan voortdurend onder medisch toezicht van Koops en een arts. Vakjargon In de tijd dat de tank 'hoog' is, kan er niemand in of uit. Na twee uur keert het gezelschap terug op aarde. 'We gaan zakken,' heet dat in vakjargon. Als luchtreizigers die in het gangpad lijdzaam staan te wachten op het openen van de vliegtuigdeur, brengen de spor ters de tijd door totdat de ze vei lig weer op de grond staan. 'Oostduits' is het etiket dat deze aanpak al snel opgeplakt kreeg. .Koops kan het zich indenken. „In Oost-Europa is veel gewerkt met dit soort hypobare kamers. Maar het is een fabeltje dat ze zich al leen in dit soort ruimtes voorbe reidden op hoogte-wedstrijden. Ze zijn daar niet gek en weten heus wel dat je je in een hypobare kamer alleen niet kunt preparen voor dat soort evenementen. Het lichaam moet zich namelijk ook in ruste aanpassen. Het is daarom noodzakelijk om voor een periode van drie of vier weken onafge broken te leven op de gewenste hoogte. Jarenlang waren de Oost duitsers dan ook in Zwitserland en Colorado aan het werk. Dat deden ze al in de periode voor de Spelen van Mexico in 1968. Met resultaat dus." De dagen in de tank zijn er vol gens Koops dan ook voorname lijk om het lichaam voor te berei den op het leven en werken op grote hoogte. „Door die aanpas singsperiode in een hypobare tank af te werken, kunnen we in Colorado optimaal gebruik ma ken van de tijd. Zonder de tank zouden we daar maar 10 van de 21 dagen effectief kunnen trai nen." Zonder de steun van het NOC*NSF was een dergelijke aanpak niet mogelijk geweest, weet KNWU-directeur Frank Buddels. „Ze betalen de helft van de 500.000 gulden die deze WK ons extra kost. Voor de wieleru nie was het geen probleem om die 250.000 gulden op tafel te leggen. Een WK staat bij ons standaard voor ongeveer vier ton op de be groting. In Europa ben je dat be drag niet kwijt en dus is er een reserve opgebouwd om dit soort WK's in ver weg gelegen landen te bekostigen." Moeilijker Buddels beseft dat zonder de na derende Olympische Spelen het een stuk moeilijker zou zijn ge weest om een dergelijke aanpak te financieren. „Het NOCNSF wil zoveel mogelijk kansrijke mensen aan de Spelen in Atlanta laten deelnemen. Toen bleek dat de startbewijzen voor het wiel rennen op het WK in Colombia verdiend moeten worden, zijn we met elkaar rond de tafel gaan zit ten." Ook het NOCNSF zag het ge vaar van de door de UCI gestelde kwalificatie-eis. Op de Spelen in Atlanta mogen voor het eerst profs deelnemen, maar hun tic kets moeten in oktober verdiend worden door de amateurs. Bud dels: „Als we in Colombia nie mand bij de eerste dertig hebben, mag er geen Nederlandse ploeg starten in Atlanta. Op een nor maal parcours is dat geen ono verkomelijke eis, maar op een hoogte van 2800 meter op een zwaar, bergachtige omloop zou den we weieens verrast kunnen worden." Als de Nederlandse mannen en vrouwen zich plaatsen, mag de KNWU volgend jaar een ploegen van vijf renners of rensters aan de start brengen op de Olympi sche Spelen. Buddels: „De UCI beseft immers dat wielrennen een ploegensport is. Als een renner zich plaats, mag hij vier helpers meebrengen." Ook zonder de Spelen zou de KN WU veel geld uitgetrokken heb ben voor de wereldtitelstrijd. Buddels: „Het blijft immers een WK en wij vinden dat je daar als KNWU met een zo sterk mogelij ke ploeg naar toe moet. Dat geldt ook voor de profs. We zullen geen vakantiegangers meenemen, maar van ons mag bondscoach Gerrie Knetemann twaalf Neder landers opstellen. Ook al zullen die niet allemaal een kans maken op een topklassering." Nu de profs niet verplicht wor den gesteld om de hoogtetrainin gen te volgen, hoopt Koops maar dat de renners die niet naar de ronde van Spanje hoeven, met hem meereizen naar het laatste trainingskamp in Colombia. Hij blijft erbij dat renners die pas en kele dagen voor de titelstrijd ar riveren ver onder de maat zullen blijven. Twijfel Bondscoach Knetemann trekt die stelligheid in twijfel. „Er zijn na melijk ook wetenschappers die zeggen dat wanneer je donderdag aankomt, je zondag nog optimaal bent en de dip van het presteren in de ijle lucht pas op dinsdag volgt. Daarom ook begrijp ik Ed dy Merckx niet. Die roept dat zonder gedegen voorbereiding op hoogte zijn ploeg daar niets te 1-3- °nze tennismedewerker 'urg - Groedenaar Tony Seen Z1jn draai nog niet te pakken in leeft ui. fCl-klasse Perm i*rni van de regionale tennis- °oien. In het Eenhoorn-tennis- °°i van Ludo Lik"' vau et Emergo te tocht Wer(^ vroegtijdige af- h.it van ^een veroorzaakt door de ser Gerhard Reindl. TENNIS 5 p?' zes jaar in Amerika woonach- :n oorsPronkelijk afkomstig uit Es- oeg de als tweede geplaatste Seen via een drie-setter: 4-6,6-3,6-3. Het was een mooie partij met aanvallend ten nis van beide kanten. Het niveau lag hoog. Een andere Duitser, Robert Vachter uit Keulen, raasde met twee keer 6-0 over Gui Demasières heen. Het zal Vachter moeilijker vergaan in de tweede ronde, want dan krijgt hij te maken met de als eerste geplaatste Byron Bentley. C2-schema-aanvoerder Toby Musson gunde slechts drie games aan Donovan Blackman, de jeugdige speler van De Boskreek, die in de eerste ronde een ein de gemaakt had aan de illusies van Erik de Kant. Op het C-schema bij de vróuwen versloeg Lester Bergen Henegouwen vrij simpel de Aardenburgse Christianne Vriends. De Terneuzense schreef onlangs de toer nooien van Aardenburg en Breskens op haar naam. Bergen Henegouwen, die me dicijnen studeert in Amsterdam, speelde daar competitie in de vijfde klasse mixed bij Amstelpark, op een steenworp af stand van het universiteitsgebouw. In de Dl-categorie bij de mannen werd Leen Deij kwartfinalist na een lange par tij tegen Wim Noë. Eerstgenoemde won met 6-2 6-7 (8-10) 6-1. Bij de D 35-plussers plaatsten Aery Bent ley, Hans Jimmink en Hans Gussenhoven zich bij de laatste acht. Jimmink, oud voetbaltrainer te Almere, had het on danks de 6-1, 6-4-score niet eenvoudig tegen Nico Verheul. UITSLAGEN MANNEN ENKELSPEL Cl: eerste ronde: Robert Vachter-Gui Dema sières 6-0, 6-0; tweede ronde: Gerhard Reindl-Tony Seen 4-6, 6-3, 6-3. C2: tweede ronde: Toby Musson-Donovan Blackman 6-3, 6-0. Dl: tweede ronde: Leen Deii-Wim Noë 6-2, 6- 7,6-1. D35+: eerste ronde: Jaap Carels-Tonny Veer man 2-6, 6-3, 6-4; Hans Reijnders-Tonnie van de Hooft 6-1, 6-0; tweede ronde: Aery Bent- ley-Willy de Coninck 6-3, 6-4; Harry Jim- ERIC VEREECKEN uit Hulst reed in een amateurkoers in het Belgische Sinaai-Waas naar een vijfde plaats. FRANK GOMMERS uit Philippine werd achtste in Maldegem- Kleit. Van onze voetbalmedewerker Watervliet - Op het terrein van de voetbalvereniging Watervliet speelde Hoek tegen Eeklo gelijk (1-1in zijn eerste oefenwed strijd in aanloop naar de competitie- en bekerduels. Oud-schaatscoach Arie Koops (rechts), momenteel wielertechnische coördinator van het groots opgezette hoogte-project van de KNWU, in gesprek met een ex-pupil van hem, schaatser Thomas Bos. foto archief de stem zoeken heeft, maar hij vergeet kennelijk dat toen hij zelf in Mexico het werelduurrecord ver beterde, er ook pas kort voor die poging arriveerde." Knetemann laat het aan de ren ners over om een beslissing te ne men. „En ik besef dat het een lastige keuze is. Want langs alle kanten worden die jongens tegenwoordig van adviezen voorzien." Een ding kan hij ze wel verzekeren: „Het parcours is niet zo zwaar als ve len doen geloven. Het is lastig, dat wel, maar niet verschrikke lijk zwaar." Knetemann volgt het hoogtepro ject met interesse. „Rooks betaal de vorig jaar zelf een hoogtestage in Mexico, reed vervolgens de ronde van Zwitserland en werd aansluitend Nederlands kam pioen. Effect zal het dus wel heb ben. Maar aan de andere kant hoef je weer geen wetenschapper te zijn om te bedenken dat je baat hebt bij een acclematiseringspe- riode van zes weken. Logisch dus dat de amateurs geen risico's ne men en er die tijd voor nemen. Want een ding moeten we niet vergeten: het WK voor de ama teurs is dit jaar belangrijker dan dat voor de profs." Omdat Knetemann weet dat hoogtetraining eerder baat dan schaadt, vroeg hij Cees Priem om enkele renners die geen Tour de France reden, mee te sturen naar Colorado. „Ja, logisch toch. Vorig jaar betaalde Rooks zelfs tiendui zend gulden voor zo'n trainings kamp, nu mogen ze mee op kos ten van de KNWU. Maar wat denk je: Priem reageerde niet eens op dat aanbod. Dat is toch vreemd." De bondscoach zegt de profs geen verplichtingen op te leggen. „Dat kan ik niet doen. Een prof heeft andere belangen dan een ama teur. Een beroepsrenner kan niet zomaar een maand vrijmaken voor het WK. En dus mag hij voor mij zo laat mogelijk arriveren in Colombia." Hoek-trainer Johan Ballegeer blikte, ondanks het feit dat er meer in had gezeten dan een pun- tendeling, tevreden terug op het eerste optreden van zijn selectie, waarin na de pauze de nieuwko mers hun opwachting mochten maken. De score was toen 1-0 in het voordeel van de Belgische derde klasser. Na de hervatting was Eeklo dui delijk de mindere van Hoek. Toch duurde het tot halverwege de tweede helft eer het 1-1 werd door een doelpunt van de van Goes overgekomen Ron Brusket. Hoek kreeg daarna nog diverse kansen, maar benutte er geen meer. Of het vizier stond niet scherp genoeg of de doelpaal stond suc ces in de weg. Een kopbal van Van onze verslaggever Goes - Een ploeg A-amateurs van de ZRTC Theo Middelkamp neemt zaterdag deel aan een baanwedstrijd te Apeldoorn die verreden wordt in het kader van het nationaal clubkampioen schap. Het team, dat onder lei ding staat van Adrie Bruijnooge, bestaat uit Jacco Luteijn, Dennis Mesu en Arnold Duijnhouwer. De wedstrijd bestaat uit de on derdelen: achtervolging, klasse mentswedstrijd en een rit in lijn. Van onze sportmedewerker Kortgene - Johnny van der Klooster was ongenaakbaar bij de C-amateurs/dagkaart- houders in Kortgene. De trim mer uit Lewedorp ging al in de tweede van de twintig te rijden ronden op de solotoer en niemand bleek in staat hem nog te achterhalen. Een eerste poging daartoe van Leo Beijer en Robert de Jonge mislukte en toen dit tweetal later in gezelschap van Ronald Eland en Anjo van Loon nogmaals op jacht ging naar de koploper hield Van der Klooster stand. Uitslag: 1. J. van der Klooster (Le wedorp), 40 kilometer in 59 minu ten, 2. op 40 seconden R. de Jonge (Middelburg), 3. L. Beijer (Den Bommel), 4. R. Eland (Drimmelen), 5. A. van Loon (Oosterhout), 6. M. Verhagen (Schayk), 7. A. van de Lin deloof (Etten-Leur), 8. H. Harinck ('s-Heer Abtskerke), 9. S. Aarts (Kruiningen), 10. W. Wielhouwer (Sommelsdijk). Jacky Lambert, die evenals Dave Gijsel na de rust in de frontlijn geposteerd werd, trof onder meer de paal. De wijzigingen zeven man werden gewisseld, leverden fel aanvallend voetbal van Hoek- zijde op. De winnende goal viel echter niet. Hoek speelt donderdag opnieuw in Watervliet, dan tegen de club van die naam. Van onze sportmedewerker Biervliet - Voor de 52e editie van de Ronde van Biervliet komen zaterdag 29 juli de ju nioren en A-amateurs aan de start. Valt de belangstelling bij de junioren met slechts ne gentien inschrijvingen wat te gen, bij de amateurs heeft het wielercomité Willem Beukelsz een schitterend veld. Dit met mannen die zich de laatste weken nadrukkelijk laten zien, zoals een Michael Hay- man, Vital Timmermans, Niels ven Elzakker, Francois Franse en Davy Dubbeldam. Verder de mannen die altijd strijd leveren met Patrick van Passel, Eric Vereecken, John Le- ijs, Nico van de Klundert, Peter Heeren, Peter Mol, Johan van Schaik en Franklin Klaasse. Walter Schmid, sinds kort over gekomen van de trimmers, is eveneens van de partij. De Bel gen Kurt Leuntjes en Frank Ney- rinck, de Nieuw-Zeelander Mark Young en de Amerikanen James Scott en Pol Crailbreth zorgen voor een internationaal tintje. In totaal stuurden 50 renners hun startkaart bij Wim Cozijnsen in. Bij de junioren geven de Belgen Felix d'Hooghe, Wesley van Kerkvoorde, Didier Verkouteren en Gino Vietinck een internatio naal cachet aan het geheel. Voor de Zeeuwen, met onder anderen een Stefan Dagevos, Peter Mar- kusse en John den Engelsman dus concurrentie genoeg. Die ju nioren vertrekken om 16.30 uur voor een wedstrijd over zestig ki lometer. Hun secretariaat is ge vestigd in de Gentsche Poort. De amateurs vertrekken om 18.30 uur. Hun opdracht is tachtig ki lometer. Afhalen rugnummers bij 'Tobbetje'. Hun prijzen wor den uitgereikt in 't Harinkje. De organiserende ploeg wordt aangevoerd door Rinus de Regt. Hij volgde Erwin Groosman op, die wegens werkzaamheden is gestopt. De Regt heeft de steun van Wim Cozijnsen, Johan de Paauw, Gerard Provoost, Wilf- ried de Krijger, Theo van Vooren en Henk Peters. mink-Rudi van Opdurp 6-1, 6-4; Hans Gus- senhoven-M. Bartelse 6-0, 6-1. DUBBELSPEL Dl: eerste ronde: Bouman/Van de Hooft-Re- mijn/Van Kuyk 6-3, 7-6; De Kant/Van Hee- Veerman/Veerman 6-4, 7-6. VROUWEN ENKELSPEL C: eerste ronde: Lester Bergen Henegouwen- Christianne Vriends 6-2, 6-3. D: eerste ronde: Natasja Adam-Lucia Vosters 6-1, 6-2; tweede ronde: Florentine Wijffels- Natasja Adam 6-2, 6-4. GEMENGD DUBBELSPEL D: eerste ronde: Dusarduyn/Burky-Mus- son/Musson walk over Dusarduyn/Burky. D 35+: eerste ronde: Veroone/Ingels-Noë/Van de Vijver 6-1, 6-1; Musson/Musson-De Ne- ve/Fenijn 6-1, 6-3; Becu/Becu-De Conin- ck/Dhont 6-2, 4-6, 6-4. Van onze sportmedewerker Vogelwaarde - Na een eerste optreden in de aanloop naar de competitie, komt NAC vrijdag 28 juli om 19.00 uur in actie te gen Vogelwaarde. Dit duel staat als hoogtepunt genoteerd in het kader van de festiviteiten die de groenwitten rond de vie ring van het 50-jarig bestaan houden. „Een leuke publieke op komst zou er niet bij misstaan," aldus Rudi de Bakker van de gastclub. NAC, dat zich onder meer door duels tegen amateurs aan het voorbereiden is op de nieuwe competitie, staat momenteel borg voor spektakel. De equipe van trainer Wim Rijs- bergen toonde dat eerder al tegen Koewacht (0-17) en tegen Hol land (0-9). Voor trainer Jan Kolijn, die deze week met zijn selectie de training hervatte, wacht dus een uiterst zware klus. „Van een echte strijd zal dus wei nig sprake zijn," weet men in Vo gelwaarde bij voorbaat. „Maar dat wil niet zeggen dat het duel niet aantrekkelijk kan zijn. Want NAC kan juist in dit soort duels tonen wat het in huis heeft. In de aanloop naar het grotere werk zijn de vaste stekken nog niet verdeeld en dat betekent dat de spelers zich nog waar moeten maken. Zowel de 'oude' garde als de nieuwkomers," weet men bij de gastclub.Dat mede om die re den de Bredase profs met een vol tallige groep naar Vogelwaarde komen, ondersteunt die gedach te. NAC komt inclusief de her stellende doelman John Karelse richting Vogelwaarde met naast deze sluitpost spelers als Yassin Abdellaoui, John Achterberg, Graham Arnold, Silan Arikan, Maarten Admorikoro, Ruud Brood, Geert Brusselers, Jan Gaasbeek, Francois Gesthuizen, Paul Janssen, Patrick Leytens, Tom Lokhof, Sander Oostrom, Yureck Persoon, Hawo van Pham, Peter Remie, Marco Sas, Olaf Schaap, Twan Schepers, To ny Vitmar, Wilco de Vogt en Kees van Wonderen. Piet Huijssen is scheidsrechter. Johnny Meeusen en Emiel Asselman assisteren hem als grensrechter. American Football EEN BRONZEN borstbeeld van voormalige de American Foot- ball-ster O.J. Simpson, dat zon dag verdween uit de Pro Football Hall of Fame, is twee dagen later teruggeplaatst. Twee arbeiders vonden het beeld van Simpson, die wordt verdacht van een dub bele moord, langs de kant van de weg.

de Stem | 1995 | | pagina 11