Versterking VN-troepen bij Sarajevo Rapport: 'Meeste Britse veren onveilig' KOOP MET ZEKERHEID Blauwhelmen praten van zich af 'Ik dacht: We halen het niet Met v.d. Born valt te praten! [eeland vol met kantiegangers nuf Reactie op Servische aanvallen ^nnissters geruit Strandganger begraaft zijn spullen te goed 'Niet wij maar de VN hebben gefaald' Zevenbergenaren gewond bij redden slachtoffers ongeval AIRCONDITIONING iTERDAG 22 JULI 1995 K^i \er latrelaties. RTL4, 22.05 dit keer uit het rijke geluidsa! chief van het Nederlands The] terinstituut. Zo zal in Volgspi zondagnacht de soubrette Voort te beluisteren zijn haar liedje De vrouwelijke l bier, een opname uit circa ldjj Ook wordt een zanger als Ka' Pruis aan de vergetelheid on rukt en zijn vergeten sterren a Maartje Offers .en het dd Thoolen en Van Lier te horen.] (Radio 1 en 2, 00.02 uur) Amandar Ray Ross. Als zij word vermoord, besluit Fletch op oij derzoek uit te gaan. (Nederland 3, 23.30-01.00) Brighton Beach Memoirs Ameij kaanse speelfilm uit 1986. "w Gene Saks. Hoofdrollen: Blytj Danner, Bob Dishy en Jonathd Silverman. Brooklyn, de jara '30. Een tiener wordt steeds stoord in zijn dagdromen ovJ meisjes en honkbal door zij moeder, die hem telkens allerij klusjes laat opknappen. (BBC 1,00.30-02.15) Who'll stop the Rain? Amef kaanse speelfilm uit 1978. Reg Karei Reisz. Hoofdrollen: Nolte, Tuesday Weld en Michal Moriarty. Vietnam-oorlogscoa respondent John Converse niet met lege handen naar hu en besluit een lading heroïne hd land in te smokkelen. Maar zij) handeltje loopt gevaar wanneq twee criminelen proberen heit de heroïne afhandig te maken. (Nederland 1, 00.31-02.36) Team Disney Quiz 11.25 Quantum i sf-serie (twee delen) 13.05 Tropical at, misdaadserie 14.00 Who's the Bi comedy 14.25 The Nanny, comedy 1 Disney Reportage met Classic Cart spelletjes en reportages. Aansl.: Dis Filmparade: Lt. Robin Crusoe, U, Amerikaanse film-komedie uit 1965 Herrian Buenahora (Col) c 12 min 6 min jand - Op de campings en in [hotels langs de kust in Zee- j was zaterdagmiddag geen Usje meer te vinden. In Luws-Vlaanderen werden va- tóegangers doorgeboekt naar i op de Braakman en in Lgstdijk. Hotel-accommoda- jswerden nog gevonden in Ter- oen Sluiskil. IjEZEELAND - A5 ■ones-concerten [nel uitverkocht a-De kaarten voor de twee Merlandse concerten van The kling Stones op 29 en 30 augus- bin de Rotterdamse Kuip wa- f zaterdagmorgen rap uitver- tht. Tweeëneenhalf uur na het a van de voorverkoop was al irt meer te krijgen, meld- woordvoerder van de stkantoren BV. In totaal waren I.OOO tickets beschikbaar. ;o'n tien postkantoren kon [haaldelijk geen verbinding regen worden met de centrale [iioopcomputer. Een van die i was het postkantoor in Et- JrLeur. De verkoop ging daar ider door de kaarten telefo- kh te bestellen. Jpnieuw zorgt een langgerekt lagedrukgebied voor warm en lonnig weer. De temperatuur n- ire er- lo- cu- he de ïa- Ti- re- se- Byron Paul met Dick van Dyke N ^geleidelijktropisch. Kwan en Akim Tamiroff 17.00 No spectaculaire reddingsacties 17.501 terdeich, serie 18.45 aktuell 1! Highlander, actieserie 20.15 Addam mily, Amerikaanse film-komedie uit van Barry Sonnenfeld met Anjelica ton, Raul Julia en Christopher l 22.10 SPIEGEL TV, magazine 22.55 me Time - Spatausgabe, cultureel r zine 23.15 Eden, erotische serie 2: Playboy Late Night, erotisch maga 00.20 Donner's Tag bei Kanal 4, night-show 00.55 Kanal 4 - Dokume der, She Wrote, misdaadserie 03.15 re- Das Star-Magazin ys- se- nd cu- >en ne- ve- val rie rie ,m- 'er, |en am est- nsl.: ter- azi- TV 5 TV5 07.00 Espace francophone, mag Xtreem-rechtS ne 07.30 Rendez-vous a l'annexe 01 Nieuwsflits (ook om 08.30 en 10, 08.03 Nieuws 08.35 Bibi et ses af kinderprogramma 09.15 Planéte n que: Koningin Elisabeth Concours Grands solistes met werken van mann en Liszt 10.45 Familie je vous ai 12.05 Correspondances 12.15 Rera ce, politiek magazine 12.45 W' 13.05 On aura tout vu, magazine 1 Largo desolato, tv-film 15.00 W France: Aankomst in Parijs 17-45 week-end 18.15 Correspondances Nieuws 19.00 30 millions d'amis 1. Nieuws 20.10 52 sur la Une, rep»' over de Iraakse Koerd Seddik 21.0 re siècle: 1939-1945 22.00 Nieuws Jean Delannoy-cydus: Marie-Antoin verlies van «alisten bij irkiezing Hogerhuis >kjo - De Socialistische Partij t premier Tomiichi Murayama tion 01.30 Emergency, serie 02.251 gisteren bij de verkiezingen het Japanse Hogerhuis een na Christen 04.05 Hans Meiser 04.55 isverlies geleden. Het voortbe- plosiv - Das Magazin 05.15 EXCLUS a van de regeringscoalitie ®j door de uitslag overigens 'tin gevaar. 'SE BUITENLAND - A4 VERTENTIE) Vraag naar onze speciale beauty- en afslank arrangementenl Voor dames én heren. CORRIEVAN IERSEL KUUR-BEAUTYCENTER MAALSTEEN 19 i 4901 11 oosterhout tel.01620-58919 FAX 01620 - 24076 Sarajevo - De Verenigde Naties hebben gisteren Britse en Fran- se. eenheden van de snelle-interventiemacht voor Bosnië naar Sarajevo gestuurd. Zij moeten de VN-blauwhelmen in de bele gerde stad gaan helpen. Met deze actie reageren de VN op be schietingen door Bosnische Serviërs van de Bosnische hoofd stad. Daarbij kwamen .in dit weekeinde twee Franse blauwhel men om het leven en raakten er drie gewond. foogt in Den Bosch ftaBosch - Ongeveer 25 rechts- T®iisten hebben zaterdag- 1 een demonstratie gehou- 1 in het centrum van Den t Een handvol radicalen de- nstreerde later ook in Tilburg, "motto van de demonstratie Q hereniging van Vlaande- '■Frans-Vlaanderen en Neder- demonstratie verliep ji«g- BINNENLAND- A3 Wwijk - De Nederlandse "wentennisploeg is er niet in saSd de promotie naar de we- Stoep van de Fed Cup te be- elligen. Voor eigen pu- woog in Noordwijk blijk- F druk te zwaar op de PWers van de dames die tegen ®rijk met 1-4 onderuit gin- SPORT - B4 Het heet niet voor niets Cadzand-Bad Het gaat onder meer om 320 Brit se militairen en twee compagnies van het Franse Vreemdelingenle gioen die samen zo'n 500 man tel len. De troepen wordert gestatio neerd bij de berg Igman, ten wes ten van Sarajevo. Volgens de VN is hiermee een keerpunt bereikt in de rol van Unprofor, de VN-vredesmacht in Bosnië. Afgezanten van de Franse, Britse en Amerikaanse regeringen heb ben de Bosnische Serviërs giste ren gewaarschuwd dat 'militaire actie' van de Serviërs tegen de door de VN geproclameerde be schermde gebieden 'indien nodig' zal leiden tot vergelding uit de lucht 'op een tot nu toe ongeken de schaal'. Deze waarschuwing betreft alle door de VN uitgeroe pen veilige gebieden in Bosnië, en in het bijzonder de enclave ,Go- razde. Niet verstandig De Franse president Jacques Chirac zei gisteren dat Frankrijk krachtdadig zal optreden tegen Servische militaire druk. Hij zei dat de Franse strijdkrachten Ser vische doelen zullen treffen als zij in Sarajevo worden aangeval len, „De Serviërs doen er ver standig aan te beseffen dat we niet zullen toegeven." In totaal zijn al 43 Fransen gesneuveld in voormalig Joegoslavië. De president zei dat Westerse mi litaire leiders de Bosnische Ser viërs zullen inlichten over de be sluiten die vrijdag op de grote Joegoslavië-conferentie in Lon den zijn genomen. De bijeen komst was bedoeld om straf maatregelen'te treffen tegen de Bosnische Serviërs die de door de VN uitgeroepen veilige zone Sre brenica veroverden. In Londen werd afgesproken dat een aanval op de grootste mos lim-enclave in oost-Bosnië, Go- razde,. zal worden beantwoord met luchtaanvallen op Servische doelen. Met de verklaring van gi steren is deze afspraak klaarblij kelijk uitgebreid. De Navo is nu bezig om de plannen voor de eventuele luchtaanvallen uit te werken. De Bosnische Serviërs hebben gezegd dat elk internationaal mi litair ingrijpen in Bosnië leidt tot een bloedbad. „Ik zou het dan ook niemand aanraden dan als VN-militair hier te zijn," aldus de Bosnisch-Servische regerings functionaris Aleksa Buha. Bescherming De Britse minister van Defensie Michael Portillo zei dat dat er geen sprake is van een koerswij ziging van vredeshandhaving naar oorlogvoering. „We willen gewoon bescherming bieden aan de blauwhelmen die proberen mensenlevens te redden in Bos nië." Portillo staat veel afwijzen der tegenover militair ingrijpen in Bosnië dan Chirac. De Bosnische Serviërs bestook ten gisteren de moslim-enclave Zepa met zwaar tank- en infan- teriegeschut. VN-woordvoerder Coward zei rapporten te hebben over meer dan zestig mortierin slagen, hevig mitrailleurvuur en beschietingen door sluipschut ters. Zepa staat al dagen op het punt te worden ingenomen door de Bosnische Serviërs. Ook in de noordwestelijke encla ve Bihac zetten Servische troe pen dit weekeinde over een breed front hun offensief tegen het Bos nische regeringsleger voort. Vol gens VN-waarnemers zijn zo'n duizend mensen op de vlucht ge slagen. Zaterdag sloten Kroatië en Bos- nië-Herzegovina een akkoord over vergaande militaire samen werking. Kroatië, dat al met Bos- nië-Herzegovina een federatie is aangegaan, steunt het verzoek van de Bosnische regering voor bijstand in de noordwestelijke enclave Bihac. Zagreb zal nu aan de zijde van het Bosnische regeringsleger meevechten tegen de Servische separatisten uit Bosnië en het Kroatische Krajina. Bij Tuzla maken de uit Srebreni ca gevluchte moslims zich op voor hun vertrek. Volgens de Bosnische regering bevindt het vluchtelingenkamp bij het vlieg veld Dubrave zich te dicht bij Bosnisch-Servische stellingen. Waar de vluchtelingen naar toe moeten, is onbekend. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Cadzand-Bad - Een inwoner van Stadskanaal dacht slim te zijn door bij zijn bezoek ban het strand van Cadzand- Bad niets van waarde in zijn auto achter te laten. Zijn au topapieren, bankpasje, geld en horloge begroef hij naast zich in het zand. Niemand die de spullen daar zou vin den. Maar ook hijzelf niet, bleek achteraf. Bij het verlaten van het strand nam de man al zijn bezittingen die óp het zand lagen, mee. Even later kwam hij tot de ontdekking dat hij was vergeten juist de belangrijkste zaken', weer op te graven.- De goede plek kon hij toen niet meer vinden. Er restte hem niets anders dan bij de politie aangifte van vermis sing te doen. Premier Kok praat met Nederlandse blauwhelmen die het afgelopen weekeinde in de Kroatische .hoofdstad Zagreb aankwamen. Ook prins Willem-Alexander (op de achtergrond) onderhield zich met de VN'ers. De Bosnische Serviërs hebben het Dutchbat ruim een week in gijzeling gehouden nadat zij de moslim-enclave Srebrenica hadden ingenomen. foto anp Door Harold Doornbos Zagreb - Wat alle Neder landse Srebenica-gangers op die bloedhete zondag in het Kroatische Zagreb ontdek ken, is dat het verschil tus sen leven en dood, tussen vrede en oorlog, tussen doodsangst en volledige ont spanning, maar enkele da gen is. Achtenveertig uur geleden za ten al die jonge jongens nog in de hel van Srebrenica. Enkele dagen daarvoor lagen ze onder vuur, ontploften er overal gra naten en moesten ze vele tien duizenden hulpeloze vluchte lingen begeleiden. Nu niets meer van dat alles. Hier in Zagreb is het niet ge vaarlijk om buiten te zitten, slechts enigszins heet. Hier is er genoeg eten. Er is elektriciteit en de blauwhelmen kunnen kie zen uit een blikje Heineken, Co ca Cola of Fanta. „Een ding is in ieder geval ze ker," zegt René van Kuyer uit Den Haag, „ik wil niet nóg een keer naar Bosnië toe." Hij wordt bijgevallen door veel van zijn maten. „Nog meer van die VN-missies? Mij niet gezien?", roept Ron Wiskie uit Rotter dam, „wij waren veel te licht bewapend om iets terug te kun nen doen. En toen de Serviërs er aankwamen heeft onze com mandant op tijd om Navo- luchtsteun gevraagd. Maar Je zus, dat verzoek moest eerst naar de VN in Sarajevo, dan naar Zagreb, vervolgens naar New York, en wij daar maar zitten in die klote-enclave en in die klere-bunkers terwijl er overal granaten ontploften." Jeffrey Houwers uit Venlo zegt: „Het was pure ellende, maar niet wij maar de VN hebben ge faald." Bijna alle militairen vertellen over de chaotische ta ferelen die er heersten. Met na7 me gedurende de eerste dagen van de Servische opmars was de paniek en de chaos totaal. Niet alleen onder de moslims, maar ook onder de blauwhelmen zelf. „Ik zat op observatiepost 'Mi ke'," vertelt korporaal Michael Doze uit Zwolle. „De spanning nam in juli steqds meer toe. We moesten een paar keer naar de bunker toe en je kon merken dat het geen kinderspel meer was. Op 6 juli, in de nacht van woensdag op donderdag, begon het dan. Overal granaatinsla gen, overal werd er geschoten. Ik ben zeer bang geweest. Ik dacht: 'We halen het niet'. Want we zaten daar volledig geïso leerd op een observatiepost met een man of zes of zeven. En die Serviërs kwamen steeds dich terbij. Ze bleven maar schieten, want de Serviërs wilden ons bang maken zodat we zouden vertrekken. Op zondag hebben we dat dan maar gedaan." „We vertrokken naar Jaglici, een dorpje dat een paar kilome ter dieper de enclave in lag. Daar werden we tegengehou den door de moslims die niet wilden dat wij onze positie zou den opgeven. Ze zouden ons doodschieten als wij vertrok ken, dus daar hebben we ook weer drie dagen gezeten. De moslims wilden dat wij met hun vochten tegen de Serviërs. Maar dat konden we helemaal niet met onze lichte bewapening. En we zaten nog altijd geïsoleerd, we konden niet bij onze eenheid komen." VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Tilburg - Twee Zevenbergenaren zijn gisterochtend vroeg zwaargewond geraakt toen zij probeerden mensen uit een ver ongelukt busje te halen. Tijdens hun reddingsactie vloog het busje in brand. Zij zijn met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. Bij dit ongeval op de A58 tussen Oirschot en Moergestel kwam een 24- jarige vrouw uit Rotterdam om het leven. Behalve de twee Zevenber genaren zijn nog acht andere mensen gewond geraakt en naar het zie kenhuis vervoerd. Samen met zeven anderen reed de Rotterdamse na een avondje Antil- iiaans carnaval terug naar haar woonplaats. Ter hoogte van Moerge stel werd het busje waarin zij zaten met volle snelheid van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door een 42-jarige man uit Breda. Het bus kantelde en kwam op zijn kop in een sloot terecht waar het even later in brand vloog. Minstens drie van de overige zeven inzittenden, onder wie de 51-jarige moeder van het dodelijke slacht offer, raakten zwaargewond. Ook de Bredanaar raakte zwaargewond. Op het moment dat de laatste slachtoffers uit het gekantelde busje werden gehaald, vloog het busje in brand. De Zevenbergenaren liepen daarbij zware brandwonden op. Politie uit Oisterwijk, brandweer uit Tilburg en GGD-teams uit Eind hoven en Tilburg schoten even later de slachtoffers te hulp. Gister avond was de oorzaak van het ongeval nog steeds onduidelijk. De po litie had ook nog niet de identiteit van ieder slachtoffer vastgesteld. (ADVERTENTIE) Wat!!! Mobiele-airco uitverkocht! Maar niet bij A.L.F. INTERNATIONAL Bel speciale zomerse prijs: 078-143236 of fax 078-132919. Airco's van A.L.F. INTERNATIONAL ook raam- en splitunits. Dat lucht op! Londen (rtr/afp) - Drie van de vier veerboten die Britse ha vens bedienen, voldoen niet aan de internationale veilig heidseisen. Zij kapseizen zeer snel als de autodekken onder water komen te staan. Dit staat in een officieel onder zoeksrapport waaruit Britse zondagskranten uitvoerig putten. Het rapport wordt pas komende vrijdag officieel vrijgegeven. De commissie voor verkeersza ken van het Britse Lagerhuis heeft opdracht gegeven tot het onderzoek. Sommige commissie leden zijn volgens de Sunday Ex press zo geschrokken van de be vindingen, dat zij hebben beslo ten hun vakantieplannen te wij zigen en niet met veerboten te reizen. Het Britse ministerie van Verkeer betwistte gisteren de resultaten van het onderzoek. Het stelde dat er niets mis is met de veilig heid aan boord van, Britse veer boten. „De Britse veiligheidsei sen zijn hoog, zo niet hoger dan waar ook ter wereld." De Britse autoriteiten scherpten de eisen aan na de ramp met de Herald of Free Enterprise die in 1987 voor de Belgische kust bij Zeebrugge strandde. Daarbij vie len 187 doden. Na de ramp met de Estonia, die vorig jaar septem ber in de Oostzee verging èn waarbij meer dan 900 mensen de dood vonden, laaide de discussie over de veiligheid van veerboten opnieuw op. De Londense Orga nisatie voor veiligheid op zee (IMO) pleitte voor waterdichte schotten op de autodekken om het risico van het vollopen daar van bij een lek te beperken. De veerbootmaatschappijen voe len daar niet zoveel voor. Niet al leen wegens de hoge kosten die ermee gemoeid zijn, maar ook omdat daarmee veel tijd verloren zou gaan bij vertrek en aan komst. Volgens professor Kenneth Rawson, voorzitter van de veilig heidscommissie van het Britse Royal Institute of Naval Archi tecture dat het onderzoek uit voerde, hebben veerbootmaat schappijen in de acht jaar die sinds de ramp bij Zeebrugge zijn verstreken 'feitelijk zeer weinig uit vrije wil gedaan'. Hij zei ech ter ook dat de Britse veren tot de veiligste ter wereld behoren. De maatschappijen zijn het daar mee eens. Een woordvoerder van P&O European Ferries zei dat veiligheid boven alles gaat en alle schepen van P&O voldoen aan al le wetgeving, nationaal en inter nationaal. Een zegsman van Stena Sealink zat op dezelfde lijn. Bij Eurolink Ferries, die de dienst Vlissingen - Sheerness onderhoudt, was gisteren nie mand bereikbaar voor een reac tie. Vorige maand brak er brand uit op een veerboot van Eurolink toen die in de monding van de Westerschelde was aangekomen. Bij deze brand raakte niemand gewond. VEERBOTEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:4 Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 3 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar - Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. g DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUID WEST-N ED ERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1