(ndurain spreekt slechts met z'n benen DE STEM De verlate hommage aan Jean-Pierre Monseré voor Venetii Tourde mee 95 Grote Zwijger' regeert, maar een leider is hij niet ,cobs Breda Electronics draadloze telefoons Tourde France 95 Verontwaardiging over commercie die handel maakte van tragisch ongeluk ERDAG 22 JULI 1995 [f|)r/groothandeI/dealer van geluid en communicatie systemen ing heeft plannen goedgekeu oeten beschermen tegen oveti ■iging en de dagelijkse invasfl |oen toeristen. trie en landbouw bedreigt stad. Rond de stad zal een enorm sd nitair cordon worden gebouwd Het nitriet- en fosfaatrijke wd ter dat vanuit het plattelaj naar Venetië stroomt zal WoJ den gefilterd. Het stadsbestuur is al begort nen met de systematische reij ging van de rivieren en kanald in de stad. Vele tonnen bezinll sel werden verwijderd. Tegeliil worden de funderingen van c huizen, die dikwijls op de ranl van instorting staan, versterk! It Minister van Arbeid Paolo Bij Ir ratta zei dat het nodig is 'sni en efficiënt op te treden, omdj In nieuw uitstel niet kan worda |e toegestaan'. Je De burgemeester van Venetij Massimo Cacciari waarschuvj lis de ook voor de 'vlucht' van 1 al plaatselijke bevolking. Veli In verhuisden naar de nabijgela gen stad Mestre. Venetië teltn nog 400,000 inwoners. Cacciari zegt dat Venetië 'eel Jd stad van toeristen' is gewordel Te- terwijl de eigen inwoners moa p- ten leven met voortdurend stil gende prijzen en verslechteren Is- de levensomstandigheden. grote sortering tegen de laagste prijzen 114 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 22 JULI 1995 DEEL B Les Anquetil (1957, '61, '62, '63 en '64), Eddy 'erekx (1969, '70, '71, '72 en '74) en Bernard Hinault 1)78, '79, '81, '82 en '85) wonnen ieder vijf maal de van Frankrijk. Morgen voegt Miguel Indurain ibij die wielergrootheden. Maar er is één belang- verschil met z'n voorgangers. De Spanjaard zal Grande Bouclé als eerste in de rijke historie voor [vijfde keer op rij op zijn naam schrijven. Dinsdag, Cauterêts-Crêtes du Lys. De tragische dood van Fabio Casartelli grijpt ieder een in de Tour-karavaan bij z'n keel. De formidabele solo waarmee Richard Virenque de koninginnerit naar z'n hand zet, is slechts bijzaak. Zoals alles op die zwarte dag in het grootste, luidruchtigste en meest commerciële wielercir- cus ter wereld. De gedachten zijn bij de jonge Italiaan, drie jaar geleden nog bejubeld als Olympisch wegkampioen, zijn vrouw en zoontje van twee maanden, zijn familie, zijn vrienden en kennissen, zijn ploeggenoten van Motorola. Monumentale Italiaanse stad Venetië reddingsplan moet dit soort taferi nenfotoaI de tra an de ren, af e rege- net ka- goed- en in de toe regio's hrte fa- ond die verd in tmmige lerij in :en vre- mtallen nen die llen op- landar- net een ■na met lens het allen en [getrok ken. In drie gevallen werek A ren vermoord. J Aanvankelijk kregen de wetten ook positieve com® 1 ren van de landeigen^ voorzien immers ook ince 5 cedure die toelaat pachten I drijven die zich niet aan n tract houden. Deze werd door de eigenaars juicht, omdat ze een z®enr( van stabiliteit brengt in e i vol conflict en chaos. Maar de bezwaren -„e. zwaarst door. De °riiaa!s werkgevers in de land" tor, die zegt 7.000 boeren tegenwoordigen, heeft aa y digd het verzet tegen de j wetten te bundelen. aj De pachters reageerden J een waarschuwing dat overgaan tot 'massale an j zeiden ook niet bereid t y te betalen voor de §r°" amf van blanke boeren terug lil betreft dramatiek hebben imige sporten een streepje c. Zo zal een ongeluk met ,iaken of biljarten niet zo gauw ibeuren. Al is het wellicht wel voorgekomen dat een ver- land schaker de winnaar om jp geholpen heeft of dat de ju gebruikt werd voor de letter de genadeslag. De dood be- ikt tijdens het spel maar enke- sporten: autoracen, boksen, itorracen, rugby, paardrijden, rchien nog een paar sporten urikzo gauw niet op kom, en is fietsen. (fgelopen week werd Tour de France pas ir de vierde keer in bestaan getroffen ir een dodelijk onge il, hetgeen als een ider betiteld kan rden. Bovendien be ek Tommy Simpson tin het slikken en niet an de val en fietste ihonso Hélière, die In i)0 de primeur had, een rustdag de zee en verzoop. Die twee llen dus eigenlijk niet iris mee. Hoeveel kilo- eters gaan er in een tor? Ongeveer drie- fand gemiddeld? iveel renners in een iloton? Pak 'm beet, iderd? Drieduizend honderd maal leëntachtlg, dat is its twee doden in eer dan vierentwintig liljoen kilometer. Je w haast zeggen dat itlnemen aan de Tour It France veiliger is dan liegen of het dagelijk- t verkeer. Jten wonder dat de or- misatie niet goed wist »t ze met die dode inmoest. Het werd, ils dat wel vaker gaat als er werwacht iets ergs gebeurd is, geval van tenenkrommende laatsvervangende schaamte, amateuristische onhandig- I, Hetgeen zelfs een pissig imentaartje ontlokte vanuit Vaticaan, waar men zich ove- M wel vaker meent te moe st bemoeien met dingen die «nsen ter ontspanning doen. tt Virenque en Indurain toch iar het podium gesleept wer- in,terwijl het lijk van Castarelli og afgelegd moest worden, dat natuurlijk niet zo handig. |it die Virenque na afloop van thulidiging riep dat hij het allé- taal niet geweten had, daar ge- jof ik geen fluit van. Die kale wnter met flaporen maakte (t nog bonter. Terwijl de rigor bij zijn landgenoot nog tit eens ingetreden was, belde Mani naar Boxmeer: of ze daar tt in de gaten hadden dat hij bergetappes gewonnen den of ze daarom maar even allang getekende contract w die kermiskoers wilden tenbreken. Directeur Leblanc 'akte het ook van eieren: 'Een •P voor het wielrennen, een amp voor de Tour', weeklaagde Alsof hij niet eens wist dat «slachtoffer vrouw en kind na- ij. en dat was ook niet zo han 't moet gezegd, een dag later taakte het peloton een hoop in een indrukwekkende be- 'tenisstoet van 230 kilometer. |eek de apotheose van een 'igsfilm, toen de overlevende 'wola's in slagorde over de fietsten, gevolgd door een "Wend leger. 0 Send jaar ligt in het rijtje PPevvinnaar, gele trui, groene m bolletjestrui ongetwijfeld nauw luisterend scenario Lvoor bet geval de onver- pte opvolger van Casartelli L j dienen. Want een dat is natuurlijk verrekte iiri maar van onhandig- !)nLjrn?teurisme en gebrek Lieven willen hotemeto- Li?b buldigd worden. Rochefoucauld al meer dan Woensdag, Tarbes, rue du Maréchal Foch. De minuut stilte voor de start is indrukwekkend en duurt lang. Lance Armstrong, Frankie Andreu, Steve Bauer, Al- varo Mejia, Andrea Peron en Stephen Swart staan dp de eerste rij, geflankeerd door Bugno in zijn Italiaanse kampioenstrui, Virenque in z'n bolletjestrui, Ja- labert in z'n groene trui en Mi guel Indurain in z'n leiderstrui. Het geel lijkt flets van kleur, maar is dat niet. Het startschot valt, het leven gaat door. Donderdag, Pau, rue Suzanne Becarisse. Langzaam keert het besef terug dat de helletocht dooi de Pyreneeën geen schokkende veranderingen in de top van het klassement teweeg heeft ge bracht, dat Indurain op weg is naar een unicum in de 82-jarige geschiedenis van de Tour. Bij het duizendkoppige mediavolk slaat de schrik opnieuw om het hart. Want over de Spanjaard is alles al geschreven, maar niemand weet wie hij is. 'De Grote Zwij ger' uit Navarra geeft nooit z'n zieleroerselen prijs. Hij spreekt slechts met z'n benen. 'Ik trek al elf jaar met Miguel op, maar zelfs ik vraag me vaak af wat er in zijn hoofd omgaat. Als we van één van onze reizen terug keren in Spanje en het vliegtuig cirkelt boven Navarra, kijkt hij uit het raampje naar de glooiende heuvels. Dan komt er een drome rige blik in zijn ogen. Een blik van diepe rust. Waarschijnlijk is dat Miguel Indurain Larraya.' (Banesto—manager Lafargue in de Volkskrant). Wie iets wil begrijpen van Miguel Indurain, moet op zoek gaan naar zijn roots. Dan wordt het beeld plotseling helder. Zijn schuchtere glimlach, zijn haast verlegen oog opslag, zijn soberheid en zijn Gele-trui-drager Miguel Indurain tijdens de klim naar Guzet-Neige, met in zijn wiel Alex Zulle (links) en Ivan Gotti (rechts). DoorJacques Eestermans' denken, zo rechtlijnig als de vo ren op de akkers van zijn vader, blijken dan niet langer de karak teristiek van een bionische manj maar van een mens van vlees en bloed. Vader Indurain werkte op z'n ne gende al op het land. De volwas sen mannen van Villava, een dorpje aan de rand van Pamplo na, waren in die jaren frontsolda ten in de Spaanse Burgeroorlog. Indurain senior ploeterde van de vroege ochtend tot de late avond. Hij trouwde met z'n Isabel, die hem vijf kinderen schonk. De dochters Isabel, Maria Dolores en Maria Asuncion en de zoons Pru- dencio en Miguel werden groot gebracht met de simpele levensfi losofie die hun vader erop na hield. Brood op tafel, vrede in huis. 'Inspannen doe je voor het nodi ge, niet voor het overvloedige.' (Miguel Indurain sr. in de Haag- sche Courant). Indurain nam de normen en waarden van thuis over. Een stuk brood met zelfgemaakte ham en een glas rosé voor het bezoek. Voorts soberheid, katholieke de votie. En hard werken. Dat bleef zo, ook toen hij in november 1992 met Marisa Lopez de Goicoechea in het huwelijk trad en voor het eerst een eigen huis ging bewo nen. Een eenvoudige twee-onder één-kap in Olaz, op een paar ki lometer van de ouderlijke stee in Baskenland. 'Ik voel me geen Bask, ook geen Spanjaard trouwens. Ik ben een eenvoudige jongen, die met wiel rennen zijn brood verdient en verder het liefst met rust wordt gelaten.' (Miguel Indurain, na zijn eerste Tourzege in 1991). De roem en het succes hebben in al die jaren geen invloed gekre gen op Indurain. Hij leeft zoals ooit Hannibal, de held van de Tweede Punische oorlog, leefde. Geen arbeid lijkt zijn geest of li chaam te kunnen vermoeien. Bij het eten houdt hij alleen rekening met zijn behoeften, niet met zijn plezier. Indurain is ook net zo koelbloe dig als de opperbevelhebber van de Carthaanse troepen. Het enige verschil is dat Hannibal altijd als eerste in de aanval ging en de Spanjaard fietst, zoals zijn ou ders hem over het leven hebben onderwezen. Inspannen voor het nodige, niet voor het overvloe dige. Hij is en blijft een koele rekenaar, een fervent aanhanger van de po litiek van leven en laten leven in de meedogenloze wielerwereld. En hij is en blijft wars van al het klatergoud dat hem omgeeft als hij van huis is. 'Onze club heeft honderdvijftig leden. Vorig jaar kreeg iedereen een gele trui met handtekening. Die had Miguel stiekem in Italië laten maken. Hij houdt ervan mensen te verrassen.' (Aitor Da vid, voorzitter van de supporters club Pena Indurain, in De Tele graaf). Aanvankelijk zagen de kenners FOTO ANP niets in Miguel Indurain Larraya. Zelf twijfelde hij lange tijd al evenzeer aan zijn capaciteiten als ronderenner. Zijn lange, zware lichaam zat hem in de weg bij het klimmen en bovendien had hij soms moeite zijn concentratie te bewaren. In eerste instantie leken de alles weters het gelijk aan hun zijde te krijgen. Bij zijn Tour-debuut in 1985 viel hij in de vierde etappe uit, een jaar later gebeurde dat in de twaalfde rit. In '87 haalde Indurain Parijs als 97e in het eindklassement, in '88 als 67e, in '89 als 17e en in '90 als 10e. Ploegleider Echavarri liet hem in de schaduw van Pedro Delgado groeien en rijpen, voor zichtig en omslachtig, zoals dat gebeurt bij een bokser op weg naar de wereldtitel. Anquetil, Merckx en Hinault, de grootheden uit het verleden met wie hij nu wordt vergeleken, wonnen meteen de eerste Ronde van Frankrijk waaraan ze deel namen. Indurain deed er zes jaar over om de weg naar zijn gouden periode te volbrengen, maar'be wees dat wat goed is niet per se snel hoeft te komen. 'Idolen kun je niet evenaren.' (Mi guel Indurain in l'Equipe). Het Spaanse publiek had aan vankelijk wat moeite met zijn nieuwe held, gewend als dat was aan warmbloedige voorgangers als Federico Bahamontes (win naar in '59), Luis Ocana ('73) en Pedro Delgado ('88). Maar het duurde niet lang, voordat de Spanjaarden hun reserves over boord zetten en Indurain in hun hart sloten. 'Elk jaar gaan we met de hele fa milie en honderden supporters in vijftien bussen naar Parijs. Dan gaat er wel wat door me heen. Het is echt indrukwekkend wat - hij op de fiets presteert. Toch heeft hij meer liefde voor het land. Miguel is een uitstekende coureur, maar in mijn ogen een nog betere boer.' (Miguel Indu rain sr. in De Telegraaf). Uit alle hoeken en streken van het land komen ze tegenwoordig naar Parijs om de intocht van In durain bij te wonen. Maandag zullen de wegen naar Villava dan nog eens dichtslibben om een glimp op te kunnen vangen van 'De Grote Zwijger' tijdens zijn rondrit door het dorp. Die eindigt steevast bij de kerk van San Andrès, waar hij de mis bijwoont die speciaal voor hem wordt op gedragen. En voor de vijfde keer zal hij zijn gele trui bij het standbeeld van de Maagd van Rosario neerleg gen. Om vervolgens over te gaan tot de orde van de dag. Miguel Indurain Larraya is een topsporter. Hij explodeert nooit van vreugde, maar stort ook nooit in van de zenuwen. Miguel Indurain Larraya is een groot coureur. Hij regeert het pe loton als een dictator, maar eer, leider is hij niet. De kans om zich ook als de patron van het metier te manifesteren, liet hij deze week aan zich voorbijgaan. Was hij dan niet kwaad over de stuitende taferelen bij de aan komst in Cauterêts-Crêtes du Lys, waar de show van het com merciële circus doorging alsof een paar uur eerder niet op tragi sche wijze een einde was geko men aan het leven van Fabio Cas artelli? Voelde hij zich dan niet geroeper om onderweg van Tarbes naai Pau het initiatief te nemen voor een eerbetoon aan zijn overleden vakbroeder? Gianni Bugno liet zijn hart spre ken en organiseerde een massale en magistrale laatste groet op het toneel van de dood. 'De Grote Zwijger' uit Navarra zweeg. Miguel Indurain spreekt slechts met z'n benen. Serb»."*" |aar 9e|eden °P- L ;,DePrMlderbegrafenis- keU Ter de 'ikheid der penW de eer der geüor- Léon Krijnen, Van onze verslaggever Jan Seuren Roeselare - In bijna vijfen twintig jaar is niets veran derd. Kranten en weekbladen in de regio Roeselare hebben tot hun grote teleurstelling moeten vernemen dat Annie, de echtgenote van de veron gelukte Jean-Pierre Monseré een contract heeft afgesloten voor haar exclusieve verhaal. De commercie heeft zelfs trieste gebeurtenissen in een wurgende greep. In Roeselare wordt tot eind au gustus in het nationaal museum een expositie gehouden over de veel te korte loopbaan van Jean- Pierre Monseré. In de periode dat de Tour alle aandacht opeist en de wielersport volop in de be langstelling staat. Het noodlot wil dat begin deze week opnieuw een renner bij het beoefenen van zijn sport is verongelukt. En net als tijdens de begrafenis van Je an-Pierre Monseré, waar han delaren profiteerden van de trieste gebeurtenis door te mid den van tienduizenden rouwen de supporters petjes en souvenirs van de overledene aan te prijzen, bleek dat de commercie in de Tour ook geen boodschap had aan het overlijden van Fabio Casartelli. Beperking 'Fotograferen verboden' staat bij de ingang van het museum. Het is een verzoek van de familie. De nabestaanden van Jean-Pierre Monseré willen niet dat de tries te gebeurtenis door iedereen kan worden vastgelegd. Alleen voor persfotografen geldt die beper king niet. Aan een wand van de expositie ruimte valt de aankondiging van een film op met de titel 'De dood van een sandwichman', met als toelichting 'een harde film over de wielersport.' Ferdy Callewaert van de Dienst van Toerisme in Roeselare zucht eens diep. Hij geeft tekst en uitr leg bij de voorwerpen die zijn uitgestald. „De film gaat over de handel die tijdens trieste gebeur tenissen gedreven wordt. Som mige mensen schrikken er niet voor terug om geld te slaan uit het leed van anderen. Dat is tij dens de begrafenis van Jempi Monseré ook gebeurd. De inwo ners van Roeselare, vrienden en supporters van Monseré zijn daar zeer verontwaardigd over geweest. Ze zijn dat trouwens nog steeds." Emoties 'Jean-Pierre Monseré, een kwart eeuw geleden staat met grote letters onder een manshoog schilderij aan de voorgevel van het stedelijk museum vlakbij de markt van Roeselaere. De Belgen hebben de renner nog steeds in hun hart gesloten. Autobestuur ders die het museum passeren, Als weinig andere landen ter wereld koestert België zijn wielerhelden. In de sfeervolle Vlaamse cafés worden tot diep in de nacht verhalen van weleer op gehaald. De heldendaden van de vedetten worden voor de zoveelste keer be schreven. Dit jaar valt de naam van Jean-Pierre Monseré meer dan ooit. Op 16 augustus 1970 werd hij in Leicester wereldkampioen op de weg bij de be roepsrenners. De 21-jarige, internationaal nog vrijwel onbekende Belg, sloeg een lucratief aanbod van de Italiaanse vedette Felice Gimondi af om zijn concurrent de wereldtitel te gunnen. P,recies zeven maanden later overleed het grote talent tijdens de Grote Jaarmarktprijs van Retie. Een autobestuur ster negeerde het stopteken van de koersdirecteur en reed frontaal op de ren ners in. Jean-Pierre Monseré stierf diezelfde middag om 15.15 uur. Vijfentwintig jaar na de wereldtitel van Monseré is in het nationaal wieier- museum van België een tentoonstelling ingericht. Als eerbetoon aan de le gendarische renner. nemen gas terug. Fietsers stap pen af om het schilderij van na bij te bekijken. De expositie heeft veel emoties losgemaakt bij familieleden van Monseré, inwoners -van Roesela re en wielersupporters. Wieler kampioenen en bekende renners uit Roeselare en omgeving gaven gevolg aan de uitnodiging voor de opening van de tentoonstel ling: Eddy Merckx, Herman van Springel, Patrick- Sercu, de broers Eric en Roger de Vlae- minck, Jos Spruyt, Freddy Maer- tens, Benoni Beheyt, Briek Schotte en Georges Pintens. Ook Pol Claeys, directeur van de toenmalige sponsor van de over leden coureur was aanwezig. Evenals Jacques Delva, de blin de verzorger van Monseré. Applaus Tijdens de videofilm over Jean- Pierre Monseré klinkt een spon taan en langdurig applaus als de beelden van het wereldkampi oenschap in 1970 worden ge toond en hij zegevierend de eind streep passeert. Het wordt dood stil in de zaal, veel mensen kun nen hun emoties niet meer be dwingen als de beelden van de begrafenis van Monseré worden getoond. De uitvaartdienst werd door 30.000 mensen bezocht. Mensen klommen in bomen en op daken van huizen om iets van de stoet op te kunnen vangen. Volgens Ferdy Callewaert is de tentoonstelling over het leven van Jean-Pierre Monseré bewust niet gehouden in de maand dat de renner overleed. Dat zou vol gens Callewaert te gevoelig zijn voor de nabestaanden. Annie, de echtgenote van Jean- Pierre Monseré, bleef na het overlijden van haar man niets bespaard. Vijf jaar na de dood van Monseré overleed haar ze venjarig zoontje Giovanni. Op vrijwel identieke wijze als zijn vader. Hij droeg een mini-regen boogtrui en werd op zijn race fietsje in een villawijk door een auto geschept. De jongen stierf de volgende dag in het zieken huis. Enkele uren later won Freddy Maertens zijn zevende etappe in de Tour. Maertens, oom van Giovanni Monseré, had het racefietsje aan het kind gege ven. Bedoeling „De expositie over Jean-Pierre Monseré moet gezien worden als een verlate hommage," verklaart Freddy Callewaert. „Het was de bedoeling dat Monseré in sep tember 1970, één maand nadat hij de wereldtitel had veroverd, uitgebreid gehuldigd zou wor den in Roeselare. Maar in die maand overleed zijn vader. Hij was zijn beste vriend en zijn grootste supporter." Callewaert geeft een rondlei ding. Nu de vakantie in België in volle gang is, verwacht hij veel bezoekers. Groepen mensen, ouderen en jongeren, hebben hun 'komst aangekondigd. De oudere wielerfans worden herin nerd aan de tijden van vroeger. De jeugdige wielersupporters hebben zo veel over Monseré ge hoord, dat zij van de gelegenheid gebruik willen maken om alles over hem te weten te komen. Immens In de hal van het museum staat een immens grote foto van de Flandria-ploeg. De jonge Jean- Pierre Monseré staat er tussen zijn boezemvrienden Roger en Eric de Vlaeminck. Ook Joop Zoetemelk, aan het begin van zijn profcarrière, staat op de fo to. Evenals de andere Nederlan ders, Bart Zoet en Wim Dubois. „Ik heb Jean-Pierre Monseré zeer goed gekend, ook al was ik geen wielerfan," zegt Callewae rt. „Hij was een spontane jongen. Werd op handen gedragen en was altijd in voor een geintje. Een speelvogel. Maar eerlijk en recht door zee." Bezoekers van het museum kij ken met eerbied naar de inhoud van een gesloten glazen kastje. Daarin is de regenboogtrui opge borgen, die Monseré in Leicester na zijn overwinning aantrok. Ook de raceschoenen, sokken en handschoenen die hij op die dag droeg, herinneren aan de wed strijd. Rugnummer 22 ligt naast de bidon in het kastje. Evenals het diploma van de UCI, het lint dat hoort bij de wereldtitel en het gouden horloge dat hij van Veloclub Mandelzonen uit Roe selare kreeg. Tricot Even verderop ligt een gele trui, die scheuren en gaten vertoont aan de rechterschouder. Het is de leiderstrui in de Ronde van Andulusië van 1971, die Monseré won. „De trui is nooit gewas sen," verduidelijkt Callewaert. „Hij verkeert nog in precies de zelfde staat als toen Monseré hem tijdens de wedstrijd droeg." VERVOLG OP SPORT - B3

de Stem | 1995 | | pagina 9