u Zomer-Gids 'Die jongens krijgen thuis geen aandacht' Windows '95: nog vier weken wachten Dfl JSTEM Weekend D3 12b van De Lage Meren .ekt er nog schande van. Voor het lerfeest hadden ze gewoon een [jjedag moeten hebben, ,,'s Mor- s eerst naar de moskee, dan een i slachten, naar familie in Bel- [j,Wij moslims moeten dat gewoon nen vieren," roept Mehmed, een jjkse jongen aan wie je wel een Letje hoort dat hij regelmatig hulp- Jjsop de markt. o! EN PrtN ^OG lE.Tr.-Hi) Ni£T op SrfNK P INTERFACE De eensgezindheid van een gemengd gezelschap Bergse scholieren ■ERDAG 21 JULI 1995 r met ijzeren hand. FOTO All Ut' (innemen, ontgaat dat alles of ze maj Iken zich er niet druk om. iDe Groots beschouwingen over 1 'internationale situatie' worden i Idie jaren zelfs voor de andere oud I rotten in het bestuur als Marcj Bakker, Joop Wolff en Henk Hoeki [tra steeds moeilijker te volgen. 1 ontvouwt wereldwijde complottel van de klassevijand,; waarin d) I Duitse 'fascisten' onder leiding va] I Willy Brandt met hun Nederland trawanten van Joop den Uyl, de 'li tra-reactionaire Duitse groep' hel CDA, Euro-communistische 'rena gaten' en het Amerikaanse kapitaal tegen de Sovjet-Unie en de CPN saj I menspannen. De wereldvreemd! I wereldstrateeg is dan het spool I meer dan ooit bijster, maar zijn ma I debestuurders verwelkomen zijl analyses en opdrachten steevai met welhaast rituele instemming. In 1977 wordt De Groots macht gd broken. Na een geweldige verkia zingsnederlaag pleegt het erelid eer partijcoup en zet het 'naar recht! afgegleden' bestuur opzij. Dat ven I zet zich, aarzelend en bang, maaf wint toch. Vervolgens ondernemej De Groot en zijn tegenstanders ee| vermakelijke race op Moskou in i veronderstelling dat degene die e het eerst komt, de zegen zal krijged De Groots invloed in de CPN blijq intussen toch nog zo groot dat z laatste plan - in samenspraak m Moskou een grootscheepse actie ow zetten tegen de Amerikaanse ned tronenbom - stipt wordt uitgevoerd Het zou het grootste succes van d CPN sinds de oorlog worden. Zonder De Groot wordt de sfeer i] de CPN opener en minder kramp] achtig, de macht van de vrouwen ej welzijnswerkers groter, de verhouj ding tot de verstokte oude nisten al grimmiger en de financid nood steeds hoger. Verrips' m"01 observatie dat het in de CPN 'op fjj een of andere wijze altijd i gebleven', is dan minder van toej passing. Het aantal complottenja de 'klassevijanden' en de 'n)31®" van de fascistische reactie' a< wordt ontmaskerd, neemt beau dend af. Maar nog jaren later laat Wolff de Sovjet-ambassadeuj weten dat de oorlog in Afgh i nistan alleen voor de vorm w°' 1 afgekeurd, om zich niet van c zer te isoleren. De onderdruk van Solidariteit in Polen krachtig verworpen, maar cc nistische machthebbers elders W'JJ men als geestverwanten zien- in de nota voor het opheffingsC, gres in 1991 wordt nog volgehou dat 'de CPN al in het begin van "l jaren zestig als één der eerstee munistische partijen kiest v°°U autonome koers'. Bedrog en z« drog, zelfs op het allerlaatst. Lenin had het, meer dan 70 ja! der, al beter gezien, toen hijsc dat de Nederlandse common conwiuj 'het ongeluk hebben geboren 1 in een land met een bijzontj® voorrechte en bijzonder staibie gale toestand'. Twee maanden dood van de CPN werd in Mo]1 na een operette-achtige ging, de CP van de Sovjet-I® grave gedragen. Dwars, Duivels en' Dromend de 9 schiedenis van de CPN 1 -ïjBala"5' I ZATERDAG 22 JULI 1995 i Jansen Me •ehmed is niet de enige druktemaker die boven het kabaal van de groep uit de oren van de ver slaggever teistert. De .blonde Sebastiaan geeft zijn Turkse klasgenoot groot gelijk. „Hé meneer," schreeuwt hij, „wij hebben meegedaan hoor toen ze gin gen protesteren." Een vrije dag voor het offerfeest als test-case van soli dariteit in een gemengde klas! De eensgezinde actie hielp nog ook. De moslim-leerlingen die wilden, kregen - zoals meestal in het verle den - alsnog een vrije dag. Helemaal terecht, vindt de toch zo bedachtza me Hoessayn Lamrabti, Marok kaans 'trajectbegeleider' op de Bergr se school, die zwaar tilt aan zijn reli gie. „Het offerfeest is voor moslims net zo belangrijk als nieuwjaar in Nederland. Stel dat je tegen Neder landse kinderen zegt: je komt op nieuwjaar gewoon naar school, wat krijg je dan..." Trouwens: over leerlingen van Tho- len die vrij willen zijn op 'biddag' en 'dankdag' - als zwaar-gereformeer- den nog begin en eind van het oogst- seizoen vieren - doet De Lage Meren ook niet moeilijk. Een tussenuur. Klas 2b vult uitgela ten schreeuwerig de kantine, zo'n kale ruimte vol plastic en formica- meubilair, die elk geluid dubbel weergalmt. En het is al zo'n grote drukke klas vol lastige pubers, extra moeilijk omdat ze nu de laatste loodjes meesjouwen van de algeme ne basisopleiding. Ze moeten tot him verdriet nog schilderen, terwijl ze al lang weten dat ze lasser willen wor den, of automonteur. 28 stuks vbo-leerlingen, 17 Neder landse jongens, 11 minderheden: 1 Wendy, 4 Turken, 4 Marokkanen, 1 Surinamer, 1 Koreaan. Maar ad junct-directeur Maas telt de Kore aan niet eens mee. „Daar kunnen we er wel honderd van hebben, zo rus tig." Ook al zijn ze waarschijnlijk al veel langer in Nederland, buitenlan ders zijn voor hem Turken en Ma rokkanen, die in Bergen op Zoom een grote gemeenschap vormen. Van elke groep wonen er ongeveer 1800 op een totaalbevolking van 47.000. Daarmee geven ze de stad een plaats in de Nederlandse top vijf van gemeenten met procentueel de meeste inwoners van buitenland se afkomst. Geen wonder dat plaat selijke scholen - vooral vbo-scholen, want het gemiddelde opleidingsni veau ligt laag - er relatief veel her bergen. Op De Lage Meren gaat het om zowat een kwart van de ruim driehonderd leerlingen. Zorgenkinderen. Die de school ja renlang het stempel 'zwart' meega ven, waar kinderen vochten en jat ten en spijbelden, messen en drugs op zak, racistische taal op de lippen. Vrij voor het offerfeest Niels Moll (links vooraanen Hakan Kalca (rechts vooraan) en de rest van klas 2b: Dit is een goede klas, meneer.foto de stem johan van gurp Dat is niet alleen overdreven, het is ook achterhaald, zegt Maas, die er al 33 jaar werkt. Hij zag de school van wege het slechte imago kelderen van duizend naar driehonderd leerlin gen, maar maakt aan de vooravond van zijn vut ook nog de opgaande lijn mee. Voor het eerst sinds jaren is de eerste klas groter dan de examen klas. „Die slechte tijd is verleden tijd," zei Maas eerder dit jaar al tegen minis ter Ritzen, die eens in Bergen op Zoom kwam kijken. En hij deed de strenge aanpak uit de doeken, de nauwgezette begeleiding van leer lingen waar De Lage Meren noodge dwongen voor gekozen heeft. „Dat was vroeger, meneer," joelt ook klas 2b, die met de nieuwe aan pak is geconfronteerd, terwijl het, och arme, toch echt hun schuld niet is dat er vroeger problemen waren. Nu mogen ze dus geen petten dra gen, mogen ze het schoolterrein niet af, zodat de frietkar om de hoek on bereikbaar blijft, mogen ze alleen buiten roken. Als ze het verpeuteren, staan ze zo bij die meneer Maas op het matje, of komt er iemand van school thuis langs. En een spijbelaar kan binnen de kortste keren de leer plichtambtenaar aan de deur ver wachten. „Ze zijn veel te streng, het is hier soms net een gevangenis, meneer." De verslaggever, die zomaar eens het trapje naar de kantine afdaalt en aanschuift bij drie Turkse jongens, wordt snel omringd door ongeveer de hele klas. Hij krijgt - hé meneer - prompt de status van leraar. En van gewillig klankbord. Een kleine tegenwerping: Als de school al die maatregelen niet had genomen, zouden jullie er dan geen rotzooi van maken? Vergoeilijkend: „Geen probleem, meneer, wij zijn brave jongens. Dit is een goeie school, ze zijn alleen een beetje streng." En wat zijn ze het eens. Klas 2b is een schoolvoorbeeld van positief groepsgevoel. Wat dus te denken van deze geza menlijk beleden tekst: „Hé meneer, er is hier op school geen racisme hoor." Het doel van mijn missie ligt dan op tafel. Hoe gaan Nederlanders en buitenlanders op De Lage Meren met elkaar om? De reactie legt met een de moeilijkheidsgraad ervan bloot. Ja, Mehmed maakt met zijn grote mond een dolletje over een 'vieze Turk' en Hakan heeft het Door Jan Jansen Zelf rekent Hoessayn Lamrabti zich tot de be voorrechte groep Marokkanen in Nederland. „Mensen als ik, met een goede opleiding, zijn bij na allemaal makkelijk geïntegreerd en goed te rechtgekomen. Hebben een baan ook. Maar ja, dan praat je over drie procent van de hele groep. In heel Bergen op Zoom zijn er een stuk of 17." Als 'trajectbegeleider' op een aantal Bergse scho len, waaronder vbo-school De Lage Meren, komt Hoessayn Lamrabti wel wat anders tegen. Neemt leerlingen bij de hand, die dreigen uit te vallen, die problemen veroorzaken, thuis of op school, soms autochtonen, vaker kinderen van buitenlan ders. Legt nu het vergrootglas op de groep Ma rokkanen. Bedachtzaam, secuur formulerend. 'Moeilijk, Nederlands.' „Het is wel waar dat Marokkaanse jongeren meer in aanraking komen met criminaliteit. Dat komt vooral omdat ze thuis te weinig begeleiding krij gen. Het is een opvoedingsprobleem. En een cul turele botsing. Ze zitten tussen twee culturen, op school de Nederlandse, thuis de Marokkaanse, en die stellen totaal verschillende eisen. Dat brengt ze in verwarring." „Op straat in Nederland is weinig sociale contro le. En thuis? Moeder spreekt geen Nederlands en heeft de positie van een vrouw in Marokko: ze weet er niks van. Vader bemoeit zich niet met de opvoeding, gaat de hele dag naar de moskee, of naar zijn werk. Wie controleert dan nog of de kin deren naar school gaan, wat ze er doen?" Hij richt zijn pijlen op pa en ma, die zich onvol doende aanpassen, niet inzien hoe belangrijk on derwijs in Nederland is. Maar ook op de regering die 'niet bedacht heeft dat zulke ouders lessen moeten hebben in de Nederlandse taal en cul tuur'. „Aanpassing is nodig, maar ja, toen de immigran ten in de jaren zestig hier kwamen, dachten ze nog: dit is maar tijdelijk. Een foutje van de rege ring. Dat hebben ze nu gelukkig ontdekt: Je moet als buitenlander de taal leren. Maar het is wel laat." Zo laat dat alle begeleiders samen de criminali teit onder jongeren niet voor kunnen zijn. „Want ja, ze vinden moeilijk werk, hebben geen of een te lage opleiding. Het A-niveau op een vbo-school, dat is bijna niks. Ja, daar zit zeker het taalpro bleem tussen. En het verschil met Marokko." „Daar is de leraar meteen ook opvoeder, veel meer dan hier. Trouwens, waar zij vandaan ko men, de meesten zijn berbers, gaan niet veel Ma rokkanen naar school. Naar school gaan is daar bijna een schandaal. Dan ben je lui, een dief, je leeft op kosten van iemand anders. Dat idee leeft ook hier nog sterk." „We kunnen nu wel steeds beter overbrengen hoe belangrijk het is. We doen intensieve huisbezoe ken om het Nederlandse systeem uit te leggen. We merken dat meer ouders regelmatig eens naar school komen. Dan nodig ik ze in de moskee uit voor een avond op school. En de moskee is het trefpunt waar mannen zulke dingen bespreken. Ik merk dat dat werkt." „Nee, geen moeders, die moeten gewoon thuis blijven." Hij aarzelt. „Ik moet daar niet te veel over beginnen, anders krijgen ze een slecht beeld van mij. Het is een kwestie van tijd hoor, de tweede generatie begint te luisteren. Ze hebben de koran niet goed gele zen. Daar staat wel degelijk in dat vrouwen mee mogen doen, mogen werken, boodschappen doen, naar school gaan. De vrouw van de profeet Mo hammed ging ook naar de markt." Jongeren op het criminele pad moeten volgens Hoessayn Lamrabti niet rekenen op welwillend heid van de Marokkaanse gemeenschap. „Dat zijn slechte mensen, die worden uitgestoten. En dat doet ze zeer, ja." Wellicht daarom vinden velen na enkele jaren toch nog het goede spoor. „En als ze terugkomen, worden ze ook weer geaccepteerd, zo werkt het wel." schertsend over een 'domme Turk', maar verder is het in deze samenle ving van autochtoon en allochtoon kennelijk pais en vree. Als ik deze klas mag geloven. Mag dat? De aanwezigheid van de ver slaggever leidt tot een jolige eensge zindheid. „Dit is een goede klas, me neer." Hebben ze een beetje begrip voor eikaars zeden en gewoonten? Begrijp jij de moslims, vraag ik een Germaans type. Ja natuurlijk. „Wij hebben Kerst en Pasen, zij weer an dere feesten, en dan moeten ze ook vrij zijn. Dat begrijp ik heel goed." Kom niet aan het offerfeest van een klasgenoot! En, wordt er nog een beetje gevoch ten? Een enkele stoere boy haalt per ongeluk wel eens uit, maar krijgt daar dan gauw spijt van wegens de straf die hem wacht. De opvliegende Hakan heeft het dit jaar nog maar met één mede-leerling aan de stok gehad. Hij kijkt wel uit. Vroeger kwam het wel vaker voor, zeggen ze: „Maar dat was vroeger, meneer." Op de vraag of ze ook bij elkaar over de vloer komen, reageren ze wat aar zelenden Al is Mehmed weer de eer ste. „Ja, bij die dikke daar," wijst hij op blozende Niels. Die gemoedelijk knikt. En Hakan ontvangt thuis vrienden, van welke komaf ook. „En als het zo uitkomt, schuiven ze mee aan tafel. Dat is gewoonte bij ons." Niels weet dat het in Nederlandse gezinnen soms anders gaat. „Dan zeggen ze: kom na het eten maar te rug." Het gros zwijgt echter. De con tacten na schooltijd lijken niet uit bundig. Verder blijft 2b vooral steken in pu- bergebral. Wat verwacht je anders van 14-jarigen die ineens de krant in de klas ontdekken? Een aantal ste keligheden is hier dus niet afgedrukt om Bergse kwajongens van diverse komaf geen narigheid op straat te bezorgen. Wat je aan de weet komt is dat dit geen onaardige maar drukke klas is, waarin een paar gangmakers zitten met goede bedoelingen. „Tja," be aamt Maas, die na 33 jaar nog wel eens twijfelt, „je zou wel een half jaar moeten meedraaien om er echt achter te komen." Maar zoveel tijd gunt de baas me niet, we kunnen geen dag zonder krant. Misschien helpt een praatje met een Turkse en een Nederlandse leerling apart. Dan regeert de groep niet. Maar ook Niels Moll en Hakan Kal ca (beiden 14) zijn nauwelijks te be trappen op een onvertogen woord over 'hun' schoolgemeenschap. „Sommige kinderen gaan niet naar de Lage Meren vanwege het vechten en zo, omdat er veel buitenlanders zitten. Maar vechten gebeurt heel weinig hoor, dit jaar misschien nog maar drie keer, en dan moet je met een naar meneer Maas, krijg je met een straf," weet Hakan. Vorig jaar knokte hij met een 'dom me Turk'. Niels lacht. „Ja, het ge- Door Ger Verrips. Uitgeven) Amsterdam. Ij vjVEÊT-tE Ool<- BES 7" Sommige lezers kunnen zich mis schien nog herinneren dat ik tot nog toe nog maar weinig lovende woor den over Windows '95 geschreven heb. Dat gegeven leverde nogal wat gemengde reacties op, zowel van die twee collega's op de krant die de voorlopige versies maar bleven prij zen, als van verschillende lezers via mijn postbakje bij Compuserve. Enkele lezers snapten maar niet waarom het bij mij niet lekker wilde lopen, Zo van: heb je dit en dat wel goed gedaan? U kent dat wel. Ande ren waren het roerend met me eens dat het misschien best nog iets zou kunnen worden met Windows '95, maar dan wel zonder alle bugs van die 6eta-versies. Ik had in maart ook een disclaimer getekend op het hoofdkantoor van Microsoft Neder land. Die kwam er op neer dat ik wilde schrijven wat ik wilde over de software die mij ter beschikking werd gesteld, als ze het daar voor publicatie tenminste even zouden mogen lezen. Zodat ze eventueel zouden kunnen reageren op feitelij ke onjuistheden. Omdat ik nog genoeg andere dingen te doen had, besloot ik na die bot singen in het voorjaar om voorlopig maar een paar maanden gewoon door te gaan met Windows 3.11 en intussen mijn oren en ogen open te houden. Intussen konden alle wijs neuzen die zo nodig op de eerste rij moeten zitten, de aanvangsproble- men mooi oplossen. Dacht ik tot vorige week, toen de laatste preview van het besturings systeem bezorgd werd, samen met een andere cd-rom, waarop het complete Microsoft Office. Er zat, naast een lieensie-overeenkomst, ook een mededeling bij dat de disclaimer vervallen was: van nu af aan mocht ik erover schrijven wat ik wilde. Dat brieve deed me besluiten om Windows '95 maar weer eens te gaan installeren, want dat zat er na tuurlijk niet zomaar bij. Blijkbaar was er .door Microsoft eindelijk een definitief goedkeuringsstempel op het produkt geplakt. Mensen die me kennen, zullen het met het vol gende state ment mis schien niet eens zijn, maar ik ben geen ezel. Al thans, ik be sloot niet om me niet voor de tweede maal tijdens de installatie aan dezelfde steen te stoten. Bij de beta kwam ik steeds hetzelfde pro bleem tegen. Aan het eind van de in stallatie, als ik al een half uur of drie kwartier bezig geweest was, liep de boel steeds in de soep omdat mijn harde schijf plotsklaps niet meer herkend werd door Windows '95. Had geloof ik iets te maken met de manier waarop die plaat geformat teerd was, maar dat interesseerde me op zo'n frustrerend moment niet zoveel meer. Daarom nu maar an ders aangepakt. Ik kan iedereen de zelfde procedure aanraden: een paar uur uittrekken om eens goed alle programma's en bestanden door te vlooien, bijvoorbeeld met het pro gramma CleanSweep als hulpje in de huishouding. Het is verbazing wekkende hoeveel rommel, hoeveel programma's, hoeveel dubbele be standen, hoeveel overbodige files er binnen een paar maanden op een harde schijf verstopt worden. On voorstelbaar, wat een rotzooi dat CleanSweep allemaal weet te vin den. Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com Daarna back-ups maken van de be standen en programma's die je écht wil bewaren, en vooral niet vergeten om kopietjes te maken van au toexec.bat en config.sys. Een keer diep ademhalen en de harde schijf formatteren. Niet aarzelen, doen, gewoon op nul beginnen. 'Helemaal overbodig' zouden ze bij Microsoft geroepen hebben, als die disclaimer nog rechtsgeldig geweest zou zijn, en dan zouden we lekker welles-nietes zijn gaan roepen. En dan zouden ze misschien wel toege geven hebben dat bovenstaande procedure niet zo handig is vanuit publicitaire overwegingen, maar technisch gezien de ideale. Boven dien is het so-wie-so geen slecht idee om zo'n grote schoonmaak ie der half jaar of ieder jaar te houden, voordat er allerlei rare rampen ge beuren. Welles of nietes, nadat ik het zo ge daan had, stond het hele spulletje binnen twintig minuten kant en klaar op mijn systeem en liep het als een tierelier. Met die beta duurde het bijna drie minuten voordat mijn systeem uitgepiept was als ik hoofd schakelaar en stop watch ingedrukt had. Dat was me te veel, omdat er in Windows 3.11 exact 35 seconden verlie pen tussen alles uit en alles helemaal gebruiksklaar. En nu? hoor ik alle an dere befa-testers roepen. Precies 55 seconden, en dat is alleszins accep tabel. Bovendien werken alle applicaties minstens iets sneller, en de meeste veel flitsender als onder het oude Windows, en dat was een van de voornaamste uitgangspunten van Windows '95. Als het blijft lopen zo als het de afgelopen weken gelopen heeft, is er helemaal niks mis met Windows'95. Het is allemaal even wennen voor de doorgewinterde 3.11-gebruikers, maar daarna wil je dan ook niet meer terug. Vanaf 24 augustus moet het pakket in de win kel liggen, en daarna is iedereen dat half jaar vertraging gauw vergeten. beurt bijna nooit dat Nederlanders tegen buitenlanders vechten, dan nog eerder Turken onder elkaar." Ze zetten zich wat af tegen de bui tenwereld. „In Ossendrecht (de vbo- school waarheen veel Bergse kinde ren uitweken om de slechte reputa tie van De Lage Meren, jj) is het veel erger," zegt Niels triomfantelijk. Aan Hakan hoor je dat Nederlands ook voor zijn generatie nog een pro bleem is. Vooral als hij struikelt over zijn woorden om uit te leggen dat een modern Turks gezin zijn thuis basis is. „Mijn vader spreekt goed Neder lands, mijn moeder wat minder, maar zij werkt wel. Wij zijn wel moslim, maar niet zo erg. Marokka nen zijn strenger, weet je. De vrou wen dragen van die dichte kleding. Turken zijn volgens mij meer ge wend dan de Marokkanen, ze heb- ben zich meer aangepast." „Nederlanders die zeggen: alle Tur ken moeten oprotten, die weten niet waar ze over praten. Die weten dat verschil niet eens tussen Turken en Marokkanen." En Niels knikt met overtuiging. „Dan wordt er eens een fiets gejat, dan is het meestal een Nederlander of een Marokkaan. Van een Turk heb ik dat nog niet meege maakt." Twee dingen moeten 'met grote let ters in de krant'. Dat er geen racisme is op hun school, dat spreekt vanzelf. Belangrijker: ze willen dat er meer meisjes op school komen. „Maakt niet uit of het Turken of Nederlan ders zijn," schateren ze, „als het er maar veel zijn." In de lerarenkamer slaat de stress meter niet uit. „Er is hier veel verbe terd," zeggen ze. „Het is veel rusti ger geworden, maar je moet er wel kort op zitten. Straffen en begeleiding zijn hard nodig. Maar we hebben het hier nu beter voor mekaar dan op menige grotere school, die geen last heeft van een slechte reputatie." En de le raar maakt een samenzweerderige toespeling: ik moet begrijpen dat an dere scholen de problemen verhul len, die buitenlanders wel eens met zich meebrengen, en waar De Lage Meren op aangekeken wordt. I Dit is de derde aflevering in een reeks artikelen over de integratie van allochtonen in de Nederlandse samenleving. De eerdere afleverin gen stonden in de weekend-bijlagen van 8 en 15 juli. Mijn gedonder met NetScape is he laas nog niet over. Ondanks de tip van lezer Hans Ham die me aan raadde om, uiteraard onder Win dows '95, de 32-bits versie van NetScape te installeren. Dan zouden de problemen stante pede over zijn. 'Zit wat in,' dacht ik, en pikte de ge comprimeerde 32-bitter van een computer-forum van Compuserve. Vijf minuten later was het bestand uitgepakt, nestelde zich na enige kunstgrepen in en over het bestaan de NetScape, en kon ik de eerste test draaien. Zouden alle problemen met crashes en general protection faults nu echt over zijn? Mooi niet dus, want ik hing nog geen halve minuut aan het World Wide Web toen de boel voor de eerste keer vastliep. 'De schuld van NetScape,' meldde een kadertje in Windows'95 opgewekt, 'en daarom sluit ik dat programma af...' Zodat ik alleen maar kan constate ren dat er iets goed mis is met NetS cape, want met SPRY-Mosaic, Trumpet Winsock, WinCim of welk ander communicatieprogramma dan ook gaat het nóóit fout. Ik ben daarom benieuwd hoe het gaat met de in Windows '95 ingebouwde Mi crosoft Network, waar ik nog niet aan toegekomen ben. Wat betreft Windows '95 zeif: daar komen we over een paar weken el ders in deze krant uitgebreid op te rug. Ik ben er de afgelopen week in ieder geval al aardig aan verslingerd ge raakt. Voorlopige conclusie: over de stabiliteit kan ik nog geen zinnig woord zeggen, de snelheid is flit send, en het heeft een schitterende interface.

de Stem | 1995 | | pagina 31