Kippevel in snikheet Limoges 1 O: tempo uitzend Milena won het kampioenschap van Colombia Twee vingers van Armstrong ontroeren aan het einde van achttiende rit Superaanb Tour Toen DE STEM SPORT Strafseconden voor Armstrong «c* 1 isa J: SPORTNIEUWS KORT y Chazal stopt met wielerploeg Zonnende Daniëlle Overgaag halsoverkop naar huis MORGEN kantoor Industrie Techniek schoonmaak ZATERDAG 22 JULI 1995 iêSTEM. Maarten den Bakker, die opnieuw een poging zag mislukken. Limoges - Een enkel gebaar ontroert soms meer dan een heel verhaal. De twee vingers waarmee ritwinnaar Lance Armstrong gisteren naar de hemel Wees, deed bij de dui zenden mensen aan de finishlijn in het snikhete Limoges de koude rillingen over hun bezwete lijven lopen. Ze be grepen de gevoelens van de Amerikaan uit de Motorola- ploeg van Hennie Kuiper, die deze week zo zwaar op de proef werd gesteld. De Nederlandse ploegleider kreeg in de aankomstplaats net als iedereen in de weer met dui zelingwekkende snelheid draaiende mallemolen van de Tour opnieuw een brok in de keel. „Als je na alle gebeurtenis sen van de afgelopen dagen nog zoveel energie kan opbrengen, dan moet je een doel hebben," stamelde Kuiper. „En welk dat was, is een overbodige vraag. Ik word hier echt helemaal stil van." Enthousiasme kon hij in Limo ges, bijna aan het einde van zijn zestiende Ronde van Frankrijk ('Maar deze ga ik voor vijf tellen, want wat ik heb meegemaakt, is Van onze verslaggever Limoges - Lance Armstrong heeft twintig strafseconden gekregen. De winnaar van de achttiende etappe in Limo ges werd bestraft omdat hij onderweg op een verbodén plaats eten had aangenomen. De boete geldt alleen voor het algemeen klassement. met geen pen te beschrijven.'), evenmin opbrengen als Arm strong. De wereldkampioen van '93, het jaar waarin hij ook zijn eerste Tour-etappe (Chalon-sur- Mame-Verdun) won, had het liefst de verplichte persconferen tie ontlopen. „Wat moet ik hier komen vertel len? Ik heb een vriend, bijna- buurman en collega verloren. Mijn show van vandaag was niet voor de wielersport, maar voor hem." De krachtpatserij van de Ameri kaan stoelde gisteren op pure wilskracht en hevige emotie. „En dan gaat hij vliegen," zei Kuiper. Het werd een vlucht uit een kop groep van twaalf renners over bijna dertig kilometer op een las tig parcours en in extreme hitte. Maar dat deerde Armstrong alle maal niet. De nog maar 23-jarige Texaan bulderde over het smel tende asfalt als een Concorde over de startbaan. „Hij had een superdag, dat kan niet anders. Het is haast onvoor stelbaar hoe hard hij moet heb ben gereden," hijgde Maarten den Bakker, nadat hij een plek in de schaduw had gevonden. De Nederlander was in de achttiende etappe andermaal de meest actie ve landgenoot, zoals hij dat afge lopen zondag ook al was geweest in de rit naar Guzet-Neige. Sa men met de Italiaan Andrea Tafi, QqorJacques Eestermans in de Tour evenals de meeste van zijn ploeggenoten beduidend kleurlozer dan in de voorjaars klassiekers, ondernam hij een dappere poging om de ontketen de Armstrong tot de orde te roe pen, maar ondanks hun een drachtige samenwerking slaag den ze er niet in ook maar een meter dichterbij te komen. „Tafi en ik hebben echt vol gas gegeven, het was voor ons alles of niets," aldus Den Bakker, die uit eindelijk genoegen moest nemen met de vijfde plaats, nadat hij en de Italiaan op twee kilometer van de streep nog waren ingehaald door drie van hun eerdere vlucht- makkers: Ferrigato, Ekimov en Robin. „Vooral Tafi trok er onge looflijk hard aan. Ik was na een paar kilometer al aan het einde van mijn krachten." De inspanningen, die hij donder dag in de finale van de rit naar Bordeaux had geleverd om Skib- by in een gunstige uitgangsposi tie te loodsen ('De laatste zeven kilometer heb ik toen met m'n snufferd vol in de wind gere den.'), braken de Nederlander in de achtervolging op Armstrong op, niet het werk in de kopgroep. Den Bakker: „Onderweg heb ik zoveel mogelijk op reserve gere den. Dat deden we eigenlijk alle maal. Want dit was nu typisch een groep met renners, die stuk voor stuk een kans hadden om te Lance Armstrong wijst met twee vingers naar de hemel, een eerbetoon aan zijn verongelukte ploeg genoot Casartelli. foto anp winnen. En die bovendien wisten dat het normaal gesproken hun laatste mogelijkheid was voor Parijs. Armstrong heeft daar slim op ingespeeld. Niemand rekende op zo'n vroege aanval, niemand ook voelde zich geroepen er met een op te reageren. Daar had het verongelukken van Casartelli niks mee te maken. Misschien dat het even door de hoofden van ons allemaal heeft gespookt, maar beslist niet langer dan een secon de. Het was gewoon voor ieder van ons duidelijk dat degene die direct achter Armstrong aan zou springen, het verder wel kon ver geten." Het was precies de juiste bewoor ding voor de tactiek, die Hennie Kuiper voor zijn Amerikaanse oogappel had uitgestippeld in de ploegleidersauto. „Ik heb Lance onderweg een paar keer op het hart gedrukt dat een vroege aan val zijn enige kans was. Dat hij er de moed voor had, tekent zijn grote klasse en sterke karakter. Want eerst heeft hij zijn neder laag in Revel tegen Öetsjakov moeten verwerken en daar kwam dan nog eens alle ellende van de ze week bovenop. Om daar als jonge gast van 23 overheen te kunnen stappen, is bijna een wonder." Deze wereld bestaat slechts uit mannen. Een karavaan van drie duizend mensen, bijna drieduizend mannen. De vrouwen, die beroeps halve de Tour volgen, zetten koffie, smeren broodjes, verzorgen de administratie van organi satie en perscentrum of kussen de beste wielren ner van de dag. Kortötn, ze zijn vriendelijk èh ge dienstig. Er is een enkele vrouwelijke journalist, maar daarmee is dan ook alles gezegd. In zo'n mannenwereld valt een vrouw op. Over die ene hebben ze het allemaal. Vanaf de eerste dag paradeert Zij struis tussen volgauto's en dranghekken door, schudt ontelbare handen en weet zich van top tót teen bekeken. Het is de vraag van de Tour-kwis die de meeste punten oplevert: Wie is die vrouw? Limoges - Het is een imposante verschijning. Zelfs in een wereld, die niet uitsluitend zou worden bepaald door overhangende bui ken, ongeschoren koppen, te nau we en versleten T-shirts, zweet, massage-olie en onbeschoft ge drag. Zelfs op een miss-Verkife- zing zou ze opvallen. Dat deed ze. Maar daarover straks Meer. „Godver, zo loop je er toch niet bij, dat doe je toch niet," hoor je dan. In plaats van de consequen ties uit eigen woorden te trekken en de blik verontwaardigd af te wenden, wordt ze vervolgens met open mond en uitpuilende ogen gevolgd tot er geen centimeter meer van haar te zien is. Nondeju, zeggen de Hollanders, Nom-de-dieu brabbelen de Fran sen. „Heb je haar vandaag al ge zien? Moet je eens opletten wat ze nu aan heeft." Mannen in de Tour-karavaan in de ban van één vrouw Milena Solvey Salazar, die de mannenogen veel te bieden had. Wie is Zij? Want ze loopt overal, babbelt zich langs strenge offi cials waar gewone stervelingen tot halt worden geroepen. Waar zoveel journalisten zich druk maken om een vraag, duurt het toch wel erg lang, voordat de vragen een antwoord krijgen. „Ze iS van Kelme," Weten de meest intelligenten uit de Tour-kara vaan na enkele dagen te melden. En weer loopt ze daar te stralen, dag in dag uit. Maandag - al meer dan twee we ken worstelt dit gekkenhuis met die prangende vraag - is er de mosselparty van de Nederlandse ploeg TVM. Niks bijzonders, een Kapje en een drankje, en weer zijn daar die overhangende bui- kên, ongeschoren smoelwerken en andere bekende verschijnin gen uit het wielerpeloton. Totdat Zij verschijnt. De kleding, 1 voor zover daar sprake van is, charmant als elke dag en nog nooit vertoond. Ze is gast van TVM. Waarom? De TVM-manager .geeft uitleg: „Ze is van Kelme. We heb ben haar uitgenodigd, omdat we op onze party de contacten uit het wielerwereldje willen aanha len." Dat klinkt aannemelijk. Maar nog steeds: wat doet ze hier? Hoog tijd om deze kwestie nou eens journalistiek aan te pakken. Een afspraak is snel gemaakt. Sneller dan het gesprek zelf ver loopt. Want zittend achter de to ren waarop de batterij televisie verslaggevers hun werk doen, wordt het onderhoud ontelbare malen verstoord. Ze missen bijna de overwinning van Armstrong, ombeurten steken de verslagge vers hun hoofd naar buiten om haar goedendag toe te schreeu wen. Talloze passanten drukken haar hand. Midden op straat pra ten met Erik Breukink gaat mak kelijker dan een babbeltje met Milena Solvey Salazar. Milena komt uit Colombia. Spaanse journalisten wilden geen aandacht aan haar schenken. Want ze was maar het vriendin netje van de Kelme-baas, wisten zij. „Nee nee, die man is een vriend van mij, zoals er zoveel vriend van mij zijn. Het zijn reu ze aardige mensen bij Kelme en ik ben hier om hun gasten op te vangen," vertelt ze. Kortom, ze doet pr-werk. Wel slordig dat ze slechts een genodigden-pasje in plaats van een medewerkers-pas je om haar hals heeft. Waardoor ze bij elke poort, bij elke official haar vriendelijkste lach in de strijd moet gooien om te kunnen passeren. Zoals een wielrenner zijn markt waarde verhoogt door links en rechts goede uitslagen te rijden, zo wist Milena ook een grote wedstrijd op haar naam te schrij ven en er vervolgens een slaatje uit te slaan. Haar grootste wedstrijd was die van Miss Colombia, gewonnen in 1991. Met die titel op zak kwam ze bij Kelme. Die konden nog wel iemand gebruiken die goed met mensen kon omgaan. „Gasten worden in de bus van Kelme uit genodigd voor een cocktail en daar moet ik bij zijn." En zij kan er goed van leven, zegt ze. Ondertussen niet te beroerd ook enig pr-werk te doen voor het land waarvan ze ooit - nog? - de allermooiste was. Het land ook waar begin oktober het wereld- Door Vincent Ronnes kampioenschap wielrennen plaats vindt. „En dat wordt prachtig, onze mensen zijn ver liefd op deze sport." Als de Tour de France voorbij is, gaat ze weer naar Colombia. „Ik ben belangrijk voor onze ren ners," vertelt ze. „Hun vrouwen zijn blij dat ik bij hen ben. De vrouw van Laudelino Cubino heeft me gezegd dat ik haar man een hart kan geven, inspiratie, warmte. Zij zegt dat ik belangrijk ben." En ze belt om de andere dag met haar moeder. Milena houdt van haar, ze houdt van Co lombia, van wielrennen, van deze hele mannenwereld. En die hele mannenwereld van haar. Tour de France tfS' 95 OP TV y ZATERDAG 09.30-10.30 Eurosport: Tour, 18e etappe (herhaling) 13.00-17.35 Nederland 3: Studio Sport met Tour de France, 19e etap pe: individuele tijdrit (46,5 km) en tennis: Federation Cup, Nederland- Oostenrijk 15.00-17.05 BRT 2: Sport extra/19e etappe Tour 15.00-17.00 Eurosport: Tour, 19e etappe 18.40-19.17 Nederland 2: Studio Sport met Tour, 19e etappe en Tour- journaal 22.00-22.30 BRT 1: Tourjoumaal 22.00-23.00 Eurosport: Tour, hoog tepunten 19e etappe ZONDAG 09.30-10.30 Eurosport: Tour de France, 19e etappe (herh) 13.00-17.40 Nederland 3: Studio Sport met Tour, laatste etappe Sain- te-Geneviève-des-Bois naar de Champs-Elysées in Parijs (155 km) en tennis/Federation Cup: Neder land-Oostenrijk 15.30-17.35 BRT 2: Sport extra/laatste etappe Tour 16.30-17.30 Eurosport: Tour, laatste etappe 21.55-22.25 BRT 1: Tourjoumaal 23.00-24.00 Eurosport: Tour, hoog tepunten slot-etappe etappes, I p zondag 30 juni 1990 begon de Tour de France met twee want voor de ploe gentijdrit zou 's morgens bij wijze van opwarming nog een kort ritje worden verreden. Juist daarin werd het verloop van de hele Ronde bepaald. Vier renners ontsnapten en de rest liet begaan. Bij aankomst lagen ze ruim ÏO'Z minuut voor: Bauer, Pensee, Chiap- pucci en Maassen. De eerste twee zullen wat problemen ge ven, de anderen niet, lieten de commentatoren weten. Ook kenners verkijken zich wel eens, zoals ook in de bijna af gelopen Tour. Ivan Gotti werd gezien als een onbeduidend helpertje van Berzin en zie wat er is gebeurd. Vijf jaar geleden hield een van de twee kanslozen zelfs tot het einde toe stand. Hij heette Claudio Chiappucci, onbe kend, onbemind, onderschat, drie woorden, die na afloop niet meer werden uitgespro ken. Als enige was de Italiaan uit Uboldo bij de Zwitserse grens in staat de toen opper machtige Greg LeMond te weerstaan. Pas in de laatste da gen boog de toen 27-jarige Chiappucci het hoofd in een tijdrit. i Maar Chiappucci werd wel tweede en van dat moment af stond hij geregeld op de erepo dia, in de Tour zowel als in de Giro. Hij won etappes en dan niet de gemakkelijkste, zware bergritten. Hij veroverde keer op keer de bergprijs, won een klassieker als Milaan-San Re- mo en vooral: hij gaf kleur aan een wedstrijd, ook wanneer hij niet getooid ging in het geel of roze van de leider. Heel wat anders dus dan wat de krant na die Tour van 1990 over hem schreef: 'Een Italiaan van wie niemand weet hoe sterk hij echt is en over wie na zijn glo rieuze dagen in het geel wel licht nooit meer iets opmerke lijks zal worden vernomen.' Het publiek herkende het sneller. Nog tijdens die Tour van '90 kreeg hij reeksen con tracten aangeboden. Meer dan dat: Claudio was de grote trek pleister. In Boxmeer werd hij vooraf gehuldigd en zijn moe der, die publicitair van grote betekenis was, mocht er het startschot lossen. Had Chiappucci een keer de Tour kunnen winnen? Zelf is hij overtuigd dat het in 1992 had moeten gebeuren, toen hij in de koninginnerit een schit terende prestatie leverde en 130 kilometer solo reed. Indu- rain was ten einde raad, maar Recreatie Voor inlichtingen over1 van maandag tot en van 8.30 - 17.00 telefoon 073 125225, fa CORFU-SAMOS-KRETA- alle vertrekdata aug 8 dgn. vanaf 799,-, 15 dgr ,„-l vlucht, appartement, transfe alle vertrekdata se „cl vlucht, appartement, transf 8 dgn. vanaf 775,-, 15 dgr BEL VOOR DE VIJF GRATIE met naast uitgebreide beschrijv ,ommodatie ook veel culturele ook diverse mogelijkheden BOSS HOLIDAYS Tel. 08894 silen,flotielje,jachtver- ,r Caribbean, Midd.zee. [l'A WAY 02158-24469 Re ROOT-BRITTANNI iqush country cot- itGES, 3500 keuzes. Kleu- "brochure. yes tours ,192-20033. ÏÏGHTON! 7 dgn v.a. 789,- HP! Vertr. 14/8. via lotunnel en 18/9 per ,ti Winnemuller reizen 68655. LAST 3*htl data. 040- ONGARIIE Door Frans Oudejans Indurain won dus, Chiappucc werd tweede. Maar terwijl' Bugno een veel mooiere ere lijst heeft, met winst in de Giro plus twee wereldtitels, Chiappucci's naam bekend nog heel lang. De man met de 101 bijnamen, van Calimero tot Diablo, is vooral 'II splen- dido perdante', de schitte rende verliezer, de renner die altijd strijd levert, zich niets aantrekt van opgelegde adem pauzes. Ook in de nu ten einde lopen de 82e Tour was het weer zo; bijna geen dag of zijn naait werd genoemd. Zulke mensen zijn zeldzaam. Claudio Chiap pucci heeft nooit de Tour ge. 1NDREIS! 10 dgn slechts f99,- HP. Vertr. 28/7 eh 78. Winnemuller reizen, 880-68655. lOMEREN IN BUDAPEST! ;.dgse nachtbusreis v.a. slechts 399,-! Afwisselen- •dgse excursiereis v.a. i,-l Prachtige 12-dgse rondreis Hongarije met o.a. Udapest, Eger, Esztergom n Balatonmeer v.a 1098! lok op korte termijn nog «perkt) plaats! Gratis reis- ids? Bel SRC 050-120100 !4 uur per dag) of 020-' 202121 anvr/sgr IONGERENREIZEN camp./ wiel incl. bus v.a. 225,-. 3oGo Tours 010-4142599 GR/ANVR. 000 vakantiewoningen. ilEVO REIZEN Holten 15725-1547 Lid SGR. 8 dg buc incl. Eurc Zinc kan! canr 28 van: 010 4E KAN Hon 10/' "He stra bus Boe 25 Broi 010 VOQ car BIZ TALIE de Tour heel veel gewonnen, Maandag: Tony Rominger Tour de France f/y Limoges - Chazal stopt aan het einde van het seizoen met sponsoren van de professionele wielerploeg. Dat heeft de directie van het vleesverwerkende bedrijf vrijdag bekendgemaakt in Li moges, waar de achttiende etappe van de Ronde van Frankrijl eindigde. De teammanager van de ploeg Vincent Lavenu liet weten datii j- en 10 dgs. reis al v.a. 365,- incl. bus/hotel/HP n excursies.Bel voor gratis G. 3lder EURO-90 077- al geruime tijd op zoek is naar een nieuwe hoofdsponsor, omdat ^8884 lid SGR. Chazal eind vorig jaar al had aangekondigd hoogstwaarschijnlijk na dit jaar te stoppen. Voor de ploeg rijden onder anderen d( voormalige vedetten 'Jeff' Bernard en Gilles Delion, alsmedeBni- no Comillet, de nummer laatst in het algemeen klassement van dt Tour. Van onze verslaggever 's-Gravenzande - Danielle Overgaag lag gistermiddag langui'1' zonnen op het strand van Monster, toen ze op haar transistorra® hoorde dat haar vriend Lance Armstrong in de etappe vanMont pon Menesterol naar Limoges in de aanval was gegaan. „Je kunt wel begrijpen dat ik zo snel mogelijk naar huis beng®' den om het slot van de etappe op de televisie te volgen," ze"" Westlandse, die thuis in 's-Gravenzande getuige was van de ste kilometers van Armstrongs winnende vlucht. „Het was w® net zo spannend als vorige week, toen hij samen met Oetsjakc- voorop zat. Gelukkig redde hij het dit keer wel." De onlangs defi nitief met wielrennen gestopte Overgaag is met de huidige tempe raturen dagelijks op het strand te vinden. „Maar ik neem mijn transistorradiootje mee, voor het geval dat." Na de Tour®® ook Armstrong op het strand van Monster een weekje uit. Tour de France f' 95 VANDAAG f 19e etappe 22 juli 46,5 km Tour de France^ DM EREN IN ITALIË: )nze 12- en 15-dgse bus- eizen v.a. 999,-, weer ertrek mogelijk v.a. 31/7! '_se busreis VENETIE net ook Verona Padua v. ƒ830,-, nog plaats op 9/7 en v.a. 9/9! Rome azio: 8-dgse vlieg-excur- iereis v.a. 1099,-1 Nog s op 20/8 en v.a. 3/9! chitterende 10-dgse reis lorence Toscane incl. unst-inleiding v.a. 899,-! 'ertrek 25/8 en v.a. 22/9. aratis reisgids? Bel SRC 350-120100 (24 u. per dag) <020-6202121 anvr/sgr jor hot Go SG RÏÜ In TIC v.a Vo- cio ƒ1 Tra Bu aar tel. ia Ro 10 25 Ga 08 Auchaise 3 kn- Auphelle 0 Individuele tijdrit Lauzat 36,5 km Nedde 33,5 km loyère de Vassivière 10 km Vassivière V. F?uxla Montagne 22,5 km Auphelle 660m hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Royère de Vassivière Nedde 10km St. Geneviève hoogteverschil en moeilijk des Bois 80m Jouyeniosas 170ra -Q X d ry 33,5km 46,5km anp I Société du Tour de France _78km mp/Soii«» Franstalige telefonis voor een moderne handelso U gaat Franse klanten telefo Daarnaast verricht u onders zoals het verzorgen van mai vloeiend Frans en u bent eer aanpakker. Deze full-time b: gebleken geschiktheid. Leeft, Informatie: 04160-3 61 0( Waalwijk, Hertog Janstraat Meewerkend voorn voor een produktiebedrijf Ir team motiveren en aanzettr waarbij u zelf ook meewerk is voor langere tijd. nformatie: 01620 - 2 35 2< Oosterhout, Leysenhoel Produktie-medewer voor een betonbedrijf in O een gemotiveerde kandidaat gaat bezighouden met inter, Produktiewerk wil doen. U te maken. Deze baan is voo nformatie: 01620 - 2 35 21 Oosterhout, Leysenhoe| Bekabelings-montei tnet ervaring. Het werk be e'6ktriciteitskabels met de een diploma MTS-Elektro zelfstandig werken. Deze 's voor zeer lange tijd. informatie: 076 - 22 27 3 eda, Nieuwe Ginneki Oproepkrachten m voor een bedrijf in Ooster orte opdrachten op locat' ent u gemotiveerd en het informatie: 01620 - 2 35 1 Ocsterhout, Leysenhot

de Stem | 1995 | | pagina 10