'Dienstplicht niet nu afgeschaft' ran] 'Verder werken aan vrede en milieuzorg' 'Morele plicht om Bosniërs op te nemen na val enclaves' franse mi Tica: werkgevers ontwijken ziekterisico's via tijdelijke contracten Onderdeel Amsterdamse tunnel binnengevaren N abestaandenpensioeü kamerleden en kabW 6We moeten geen halve maatregelen meer nemen' Weerbarstige materie eel moslim tweede keer DE STEM BINNENLAND Rechtbank verwerpt eis van YVDM in kort geding tegen de staat Celstraf Yossi Gal wordt Israëls nieuwe ambassadeur in Nederland Jaap Hoeksma en Dick Oosting van Vluchtelingenwerk Nederland sturen brandbrief naar staatssecretaris Schmitz DE STEM COMMENTAA nË STEM BINNENLAND KOR1 Steeds meer Cocaïne tussen sporttassen Officieel vlagvertoon Pacific-oorlog Leiders hasj bende veroordeeld Novib geeft miljoen hulp Bangladesh Dronken man uit put getakeld Britse pubs hele zondag open VRIJDAG 21 JULI 1995 Amsterdam (anp) - De kabi netsplannen met de Ziektewet en de wao zullen niet het be oogde effect opleveren. Werk gevers zullen de toenemende risico's uit de weg gaan door strengere aanstellingskeurin gen en door een groter gebruik van tijdelijke contracten en uitzendkrachten. Dat zegt het Tica, de nieuwe coör dinerende instantie op het sociale zekerheidsgebied, in een commen taar op de voorgenomen afschaf fing van de Ziektewet en de intro ductie van premieverschillen in de wao. Het kabinet wil de Ziektewet ver vangen door een verplichte loon doorbetaling door de werkgever gedurende het eerste ziektejaar. De werkgever kan dit risico bij een commerciële verzekeraar on derbrengen. Voor de wao moeten de premies tussen bedrijven en be drijfstakken variëren met de op getreden kosten van arbeidsonge schiktheid. Beide maatregelen moeten bedrijven er toe aanzetten om ziekte en arbeidsongeschikt heid zoveel mogelijk te voorko men. Volgens het Tica bestaat echter het risico dat dit niet langs de weg van betere arbeidsomstandighe den en een betere verzuimbegelei ding gebeurt. Werkgevers kunnen ook tot strengere aanstellingskeu ringen overgaan. Dit zal de ge wenste herintreding van gedeelte lijk arbeidsongeschikten bemoei lijken. In de tweede plaats verwacht het Tica dat werkgevers steeds meer gebruik zullen maken van uit zendkrachten. De kosten van ziekte en arbeidsongeschiktheid komen dan niet voor hun reke ning. In het geval van uitzend krachten komen deze kosten voor rekening van de werkloosheids fondsen, waaraan alle verzekerde werkgevers en werknemers bij dragen. Op deze manier dreigt als nog een afwenteling van risico's van individuele bedrijven naar het collectief. Verder voorziet het Tica de nodige problemen op uitvoe- ringsgebied. Zo moet de beoogde concurrentie tussen particuliere en publieke verzekeraars voor de wao met meer waarborgen wor den omgeven. Ook is meer tijd no dig om de invoering"van de wets wijzigingen adequaat voor te be reiden. In dit verband spreekt het Tica een sterke voorkeur uit voor uitstel tot 1 januari 1997. Overi gens is het Tica niet de eerste die zich zorgen maakt over toenemen de gezondheidsselectie op de Ne derlandse arbeidsmarkt. Eerder al sprak de Nationale Commissie Chronisch Zieken hierover zijn zorgen uit. Chronisch zieken zou den niet eens uitgenodigd worden voor een sollicitatiegesprek. Ook recent onderzoek van het CTSV, de toezichthouder op so ciale zekerheidsgebied, wijst in deze richting. Volgens het CTSV letten werkgevers bij sollicitaties in toenemende mate op leeftijd, ziekteverleden en riskante hob by's. Ook zouden de ziektekosten worden beperkt via aanstellings keuringen, flexibele contracten en het ontslag van veel verzuimend personeel. Den Haag (anp) - De regering hoeft de dienstplicht niet onmid dellijk af te schaffen. Dat heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald in kort geding. Het geding tegen de staat was aangespannen door de Vereniging van Dienst plichtige Militairen (WDM). Mocht de rechtbank de eis tot di recte afschaffing van de dienst plicht niet inwilligen, dan wilde de vereniging 70.000 gulden schadevergoeding voor alle jon gens die nog voor hun nummer op moeten. Ook deze eis wees de president af. Defensie heft volgend jaar de dienstplicht officieel op. Dat ge beurt in het kader van een grote reorganisatie. De nog op te roe pen soldaten (15.000 dit jaar en 9000 in '96) zijn daarbij hard no dig, vindt Defensie. De WDM noemt dit oneigenlijk gebruik van de dienstplicht. De WDM legt zich niet neer bij de uitspraak. Ze gaat in hoger be roep. Volgende week zal de vak bond de Staat opnieuw dagvaar den. Een woordvoerder noemde de uitspraak een 'trieste zaak'. Volgens hem worden duizenden diensplichtigen door de uit spraak gedupeerd. De WDM is vooral kwaad over de uitspraak. De rechter nam alle argumenten van de landsadvoca te over en ging voorbij aan die van de WDM. Vooral de grond wet is volgens de vakbond te ver strekkend geïnterpreteerd. Daar in staat dat de dienstplicht tot doel heeft de Nederlandse gren zen te verdedigen. Volgens de rechter is nu ook de reorganisatie van de krijgsmacht reden om dienstplichtigen op te roepen. Verder is volgens de WDM geen enkel juridisch argument gege ven. De soldatenvakbond wijst erop dat het FNV haar mening deelt. Volgens de WDM heeft de rech ter geen uitspraak gedaan over het feit dat de dienstplichtlast op een steeds kleinere groep mannen drukt. Ze verwacht dat in hoger beroep de 'onacceptabele' uitspraak te niet wordt gedaan. VERVOLG VAN VOORPAGINA Nu bevinden zich 300 Britse blauwhelmen in Gorazde. Blaauw vreest voor nieuwe slachtoffers onder de VN-militai- ren als de Nederlanders naar Go razde vertrekken en de Serviërs oprukken. „Je kunt een militaire operatie niet uitvoeren met zo'n klein aantal militairen, Dat is vragen om nieuwe gijzelaars." Zolang er nog veel onzekerheden bestaan over de omvang, taken en inzet van de snelle reactiemacht, moet Nederland een voorbehoud maken, vindt de WD'er. „Die snelle brigade is nog lang niet op sterkte. Het gaat om een grote luchtoperatie. De Verenigde Sta ten hebben toegezegd voor heli kopters te zorgen, maar dringen nu weer aan op zwaardere lucht aanvallen. Dan wordt de situatie bij Gorazde hoogst onveilig. Dat is de kat op het spek binden." Ook het CDA wil snel een aantal vragen beantwoord zien. „Bij voorbeeld: wie doen er mee, met hoeveel militairen, onder wiens commando, onder welk man daat?" aldus CDA-kamerlid De Hoop Scheffer. De partij vindt wel dat de enclaves Gorazde en Sarajevo tegen de' Serviërs be schermd moeten worden. „Maar wanneer je besluit Gorazde te verdedigen, moet je dat doen met een grote overmacht. De tijd van halve maatregelen is voorbij." D66-kamerlid Hoekema sluit volledige deelname van Neder land niet bij voorbaat uit, maar heeft grote twijfels over de haal baarheid van de plannen. „Voor een effectieve verdediging van Gorazde heb je wel 20.000 man nodig. Hoe moeten die met al hun materieel naar de enclave worden gebracht?" PvdA-kamerlid G. Valk noemt de uitspraken van zijn collega's pre matuur. Hij vindt dat de kamer leden 'niet op de stoel van de Contactgroep moeten gaan zit ten'. Hij wil de regering ruimte geven om te opereren. „Ik hoop dat de Contactgroep een beleid formu leert, dat voorziet in een mate van bescherming van de moslim gebieden," aldus Valk. Breda De Bredase rechtbank heeft de 21-jarige J.J. uit Sint Willebrord voor de handel in harddrugs gisteren veroordeeld tot achttien maanden gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen J. was dertig maanden, waarvan tien voor waardelijk geëist. Een reusachtig ponton met het laatste tunnelelement van de Amsterdamse Piet Heintunnel passeerde gisternacht de Noordersluis in IJmuiden. In de afgelopen maanden zijn er zo in totaal acht tunnelelementen vanuit Antwerpen naar Amsterdam getransporteerd. De tunnel, die het centrum van Amsterdam en het Oostelijk Havengebied zal verbinden met de ringweg AIO, wordt naar verwachting in, 1997 opgeleverd. foto anp Door Willy Werkman Tel Aviv - In 1992, toen Israël's vredesge- sprekken met de Palestijnen op gang kwamen, leerde Yossi Gal, een van Israëls topdiplomaten, Arabisch „om onze ge sprekspartners beter te begrijpen." Sinds twee maanden duikt hij nu ook in de Nederlandse leerboeken, want op 9 augustus zal hij als Israëls nieuwe ambassadeur in Ne derland zijn geloofsbrieven aanbieden aan de koningin. „Ik wil zo snel mogelijk genoeg van uw taal weten," zegt hij, „om de kranten te kunnen lezen en met mensen op straat te kun nen spreken." Verder dan een bijna accentloos 'Hoe gaat het met u?' wilde hij gisteren in zijn kantoor van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem nog niet gaan, maar op gewonden en bijna ontroerd over zijn spoedi ge reis naar Nederland, op 1 augustus, is hij wel. „Een prachtig land, een bewonderens waardig en sympathiek volk," is zijn overtui ging, „en voor mij een post, waarin ik samen met Nederland hoop verder te werken aan ons vredesproces met de Arabische wereld." Yossi Gal, 44 jaar, werd als kind van Marok kaans-joodse ouders in Jeruzalem geboren. Hij begon in 1975, na een studie aan de He breeuwse universiteit in Jeruzalem aan zijn diplomatieke carrière. Na tweemaal te zijn uitgezonden naar Washington kwam Yossi in Jeruzalem aan het hoofd te staan van de afde ling voorlichting van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Vanaf het begin van het Is- raëlisch-Arabisch vredesproces in 1991 werd hij woordvoerder van de Israëlische delegatie in de vredesbesprekingen met de Palestijnen en nam hij namens zijn land deel aan de mul tilaterale vredesbesprekingen voor het Mid den Oosten en het vredesoverleg met Jorda nië. „Ik had het geluk," zegt hij nu, „bij het vre desproces betrokken te zijn geweest. Ik heb mijn deel kunnen leveren aan iets, waarvan ik altijd gedroomd heb. Het is fascinerend ge weest en ik hoop, dat ik ook in Nederland, dat ons op dat vredespad altijd heeft aangemoe digd, verder kan werken aan dit nieuwe tijd perk." Met name wat betreft de zorg voor het milieu, „Want," zegt hij, „Nederland loopt voorop in de milieuzorg en in het Midden Oosten zijn we het belang daarvan pas recentelijk gaan inzien. Juist nu wij samen met de Palestijnen en de Arabische wereld gaan werken aan ver dere economische ontwikkeling, wordt de mi lieuzorg des te belangrijker." Pas een paar maanden geleden werd deze al om zeer gewaardeerde Israëlische diplomaat aangewezen als opvolger van de vertrekkende Israëlische aambassadeur in Nederland, Mic ky Bavli. Hij won de wedloop van 25 kandi daten, die allen de post Den Haag begeerden. „Nederland is hier in," lacht hij tevreden. En zijn vrouw Gila en hij hebben nu al halsrei kend hun spullen verscheept naar hun nieuwe Haagse residentie. Van onze verslaggever Terwijl de Nederlandse rege ring de laatste dagen bezig is de behouden terugkeer van de Nederlandse blauwhelmen te organiseren, breken op andere plaatsen mensen zich het hoofd over hoe een mogelijke golf van Bosnische vluchte lingen op te vangen. Jaap Hoeksma en Dick Oosting, respectievelijk vice-voorzitter en directeur van Vluchtelingenwerk Nederland, maken zich grote zorgen. Eerder deze week stuur den ze een brandbrief naar staatssecretaris Schmitz van Justitie. Zij is verantwoordelijk voor het toelaten en opvangen van vluchtelingen. Ze waarschu wen de staatssecretaris tijdig na te denken over de opvang van Bosnische vluchtelingen in Euro pa en ook in Nederland. Hoewel Vluchtelingenwerk nog geen schriftelijk antwoord van Schmitz heeft ontvangen, zegt Hoeksma dat de staatssecretaris 'niet negatief' gereageerd heeft op de suggesties van Vluchtelin genwerk. Volgens hem heeft Sch mitz oog voor het probleem. Het standpunt van Vluchtelin genwerk is duidelijk. Nu de Bos niërs niet meer opgevangen kun- Dick Oosting (l.) en Jaap Hoeksma van Vluchtelingenwerk Ne derland: Voorkomen moet worden dat vluchtelingen uit één gezin in twee of drie verschillende landen terecht komen.foto dijkstra nen worden in veilige, door de Verenigde Naties beschermde gebieden, moeten Europese lan den deze mensen veiligheid ga randeren door ze desnoods alle maal als vluchtelingen op te ne men. Dat standpunt kan betekenen dat op korte termijn misschien wel aan vele tienduizenden Bosnische vluchtelingen onder dak geboden moet worden. Hoeksma erkent dat. „De Euro pese landen moeten in beginsel aanbieden om deze mensen op te vangen als vluchteling. Of ze in derdaad ook komen, is een ande re zaak. Ik denk vooral aan de Bosnische moslims die als gevan genen in handen zijn van de Bosnische Serviërs. Die levens moeten we redden. Het gaat om forse aantallen, maar er zijn ook al forse aantallen dood. We moe ten de Serviërs aanbieden deze mensen op te nemen. Zoiets is al eens eerder gebeurd. In 1973 heeft een aantal Europese landen dat ook gedaan toen generaal Pi nochet in Chili een voetbalsta dion had volgestopt met gevan genen. De Europese landen heb ben de morele plicht om die le vens te redden nu de veilige ge bieden niet meer bestaan." Hoeksma wijst erop dat Europa zich eigenlijk al bereid heeft ver klaard om zo'n grote stroom vluchtelingen op te nemen. Bij de Europese Raad in Cannes, enkele weken geleden, is daarover een resolutie aangenomen. In die re solutie is, met het oog op Bosnië, afgesproken dat de lidstaten de vluchtelingen op een bepaalde manier onder elkaar verdelen. Landen die al grote inspannin gen leveren voor Bosnië, bijvoor beeld door bij te dragen aan de VN-vredesmacht, hoeven minder vluchtelingen op te nemen. Het aantal vluchtelingen voor Neder land kan dus beperkt blijven. Hoe zo'n systeem van het verde len van de lasten gaat werken, is nog niet duidelijk. „De regerin gen moeten daar nu mee aan de slag. Alleen dan weten we waar de vluchtelingen naar toe moeten als er plotseling grote aantallen opgevangen moeten worden," zegt Oosting. „Dat is de reden dat we aan de bel getrokken heb ben in Den Haag. Er moet iets geregeld worden, in Europa en ook in Nederland." Vluchtelingenwerk Nederland gaat ervan uit dat de Nederland se regering bereid is bovenop de reguliere stroom vluchtelingen, Bosnische vluchtelingen op te nemen. Oosting: „De staatssecre taris - en ook de minister-presi dent - heeft in het verleden steeds weer gezegd dat Neder land in geval van calamiteiten in voormalig Joegoslavië bereid is extra vluchtelingen toe te laten". Vooralsnog lijkt Nederland ech ter niet speciaal voorbereid op de komst van extra groepen vluch telingen. De asielzoekerscentra zitten propvol. Bosnische vluch telingen mogen eigenlijk niet eens toegelaten worden. Begin dit jaar is er een wet in werking getreden die voorschrijft dat al leen vluchtelingen worden opge nomen die niet via een ander vei lig land Nederland bereiken. Dat is voor Bosniërs alleen mo gelijk als het zou lukken met een vliegtuig naar Nederland te ko men. Bosniërs kunnen ook nau welijks weg uit hun land. Kroatië laat alleen maar vluchtelingen toe die een visum bezitten voor een ander land. Visa worden ech ter niet afgegeven in Bosnië, er zijn niet eens ambassades. Opvang van Bosniërs in gastge zinnen zoals Vluchtelingenwerk twee jaar geleden bepleitte, is nu geen alternatief. Oosting daar over: „Dat heeft toen in enkele gevallen wel goed gewerkt, maar tegenover een heel grote inspan ning stond uiteindelijk maar een klein rendement. We moeten van die ervaringen leren. Dat doen we dus niet meer." Niet alleen Nederland, ook de andere landen van de Europese Unie zijn volgens Vluchtlingen- werk onvoldoende voorbereid op een mogelijke stroom van vluch telingen uit Bosnië. Hoeksma. „Samen met de Vere nigde Naties moet Europa een nieuwe strategie bedenken die in de plaats komt van de veilige ge bieden. Kroatië moet door on derhandelingen bewogen worden de grenzen open te stellen, zodat de mensen überhaupt weg kun nen. In Bosnië zelf moeten er personen of instanties zijn die beplalen wie als vluchteling doorgestuurd wordt naar welk land." „Voorkomen moet worden dat leden van één gezin in twee of drie landen terecht komen. Dat is in 1992 gebeurd. En als dat toch weer voorkomt, mag het niet weer, vanwege tal van pro cedures en formaliteiten, jaren duren voordat die mensen weer bij elkaar kunnen leven." MINISTER MELKERT van Sociale Zaken draagt het genheidsbeleid van het Paarse kabinet op hartstochtelijker ze uit. Hij wordt niet moe te verkondigen dat het beleids 'werk, werk en nog eens werk' prioriteit nummer een blijft. Melkert heeft het niet bij enthousiasme gelaten. In zijn bijna eenjarig durend bewind als eerste man op het ministerie» Sociale Zaken heeft hij al heel wat banenplannen het leven licht doen zien. Wanneer al die plannen in de praktijk geëff(r tueerd zouden zijn, zou het probleem van de structurele werk loosheid goeddeels zijn opgelost. Maar ook Melkert heeft moeten ervaren dat de theorie en praktijk heel groot is. Dat veel plannen die telijk niveau zijn gecreëerd, in het veld nauwelijks te reafej ren zijn. Menig banenplan bleek niet meer te zijn dan een in Ion die niet eens in staat was op eigen kracht het luchtruim kiezen. Een van de meest spraakmakende ideeën is het experimer met de op het postkantoor in te kopen banenbon of dienstei cheque, bedoeld om klussen in en rond het huis goedkopen maken. Langdurig werklozen voor een zeer modale prijs late inhuren door particulieren, met als bijkomend voordeel ij zwart werk meteen kan worden omgezet in wit werk. De ironie wil dat het kabinet en de sociale partners van probeersel afzien omdat het te moeilijk uitvoerbaar entefrai degevoelig is. Melkert heeft echter laten weten dat het aft); zen van het dienstenchequeplan geen gevolgen heeft voord andere banenplannen. Hij gaat onverdroten voort met zijn pi gingen ze te realiseren. De minister verdient alle steun bij zijp pogingen om langdui ge werklozen aan de slag te krijgen. Hij krijgt die steun echtt geenszins. De sociale partners zien nog veel beren op de wei De werkgevers willen zich niet laten verplichten om laagjj schoolde werklozen in dienst te nemen. De vakbonden het ben grote problemen met betaling onder het minimumloon Het verzet van de meest betrokkenen is illustratief voor weerbarstigheid van de materie. Dat aspect wordt-zo lijkt - door Melkert onderschat. Alvorens nieuwe plannen pui kelijk te maken, is het raadzaam eerst de verhouding theorie en praktijk te onderzoeken. Anders dreigt voor het gevaar dat hij de geschiedenis ingaat als de ministervai de niet gerealiseerde plannen. poor Wilko Voordouw -ijs - Eric Raoult, de Fran: Lev van Integratie, wil deze obleemfamilies uit hun woo Lrplaatsen naar andere geb 0„ deze manier hoopt hij mo hpden in de banlieues te voork is ei Tejjen de opvatting van Raou jefe protesten gerezen. ne minister van integratie wil jjijter van uitsluiting worden," al socialist Frangois Geindre. Baoult werd twee maanden geled ,eel bombarie de nieuwe minist Den Haag (anp) - Kamerleden, ministers en staatssecretat krijgen formeel met terugwerkende kracht tot 1 juli feite vanaf 1 januari 1994 recht op een nabestaandenp®^ als zij niet gehuwd waren. Minister van Binnenlandse Za ken Dijkstal heeft die ruime te rugwerkende kracht - die in feite al geldt vanaf 1 januari '94 - op genomen in zijn wetsvoorstel dat het nabestaandenpensioen regelt, omdat de 'doelgroep' later is geïnformeerd over de mogelijk heid de levenspartner een pen sioenrecht toe te kennen dan de ambtenaren die bij het ABP zijn verzekerd. Dat had wellicht eerder gekund met dagbladadvertenties, maar dat leek de minister van binnen- lanse zaken een 'niet geschikte methode'. De minister stelt twee voorn den aan toelating van c partner tot de pensioen van de echtgenoot die teveel litiek ambtsdrager' is. Zij moeten blijkens de ge"" lijke basisadministratie l'J volksmond het bevolMj ter) op een adres wonen.'! vendien een notarieel vingscontract overleggen uit de 'wederzijdse blijkt. Ook samenleving van h01:* suele of lesbische politie' n deert, op aanvraag, eenp^f voorziening voor de part"'' jfarijs - Frankrijk heeft Japan ftstekende betrekkingen tussd bis Tokyo een boycot van Franf; lest tegen de hervatting van der Een woordvoerder van het Fran-1 fee ministerie van Buitenlandse taken zei tegen de Japanse am bassadeur dat het besluit in sep- ber te beginnen met het ne- hen van acht kernproeven 'on- terroepelijk' is. Rotterdam - De douane en de rivierpolitie hebben in de Rotter damse haven voor de tweede keer in korte tijd cocaïne gevondeij in een uit Colombia afkomstige container met sporttassen. In de nacht van maandag op dinsdag onderschepten de opspi ringsdiensten 180 kilo cocaïne. Het poeder zat verstopt tussen sporttassen. Op 30 juni ontdekt! de rivierpolitie een partij van 156 kilo cocaïne, eveneens verstop! in een container met sporttassen. De laadkist stond aan boo® van een schip uit Colombia. Beide partijen, met een totale handelswaarde van zo'n derti| miljoen gulden, zijn inmiddels vernietigd. Den Haag - De regering heeft besloten dat alle rijksgebouwenoj 14 augustus 's avonds de vlag halfstok hangen om de doden vaT de Pacific-oorlog te herdenken. Op 15 augustus gaan de vlaggen in top om de capitulatie vanJsl pan te vieren. Dat heeft premier Kok geschreven in een brief aan de Stichti® Japanse Ereschulden, die hem recent om een dergelijke 1 sing had gevraagd. Kok schrijft dat Binnenlandse Zaken g meenten en provincies vraagt hetzelfde te doen. Het is de bedoeling dat er op 14 augustus van 18.00 uur totzonsl ondergang halfstok wordt gevlagd. Op 15 augustus kan de natiof nale driekleur van zonsopgang tot zonsondergang uit. Amsterdam - De rechtbank in Amsterdam heeft donderdag ij 40-jarige L.B. en de 38-jarige W.P. veroordeeld tot elk vijftic! maanden gevangenisstraf en 50.000 gulden boete wegens het lei ding geven aan een organisatie die zich toelegde op de in- en uï| voer van Marokkaanse hasj. Tegen beiden was het geëist: dertig maanden en een ton boete. Uit de vonnissen bleek niet waarom de rechtbank aanleidingzi slechts de helft van de geëiste straffen op te leggen. Het colles veroordeelde de 32-jarige L.P., een minder belangrijk lidvanè organisatie, tot acht maanden cel en een boete van 15.0 den, na een eis van achttien maanden en een boete van een toni De bende opereerde volgens de aanklacht sinds januari voiif jaar. Den Haag - De Novib stelt een miljoen gulden beschikbaar noodhulp in het door overstromingen geteisterde Bangladesh Het gaat naar zusterorganisaties van de Novib. Zij verzorgend eerste opvang van de slachtoffers en voor zaaigoed als het wall weer gedaald is. Het dodental als gevolg van de overstromingen in het noords, van Bangladesh is door het uitbreken van diarree en andej ziekten gestegen tot 180. Den Haag - Negen leden van de Haagse brandweer zijn gis'8: ochtend in drie voertuigen uitgerukt om een dronken mat <b een zeven meter diepe bouwput te takelen. Het 30-jarige slact'j offer was rond half acht in de put gevallen en had daarbij ernslif rugletsel opgelopen. Hij moest vanwege zijn verwondingen"] een takelwagen uit zijn benarde positie worden bevrijd. I'" opgenomen in het ziekenhuis. De valpartij vond plaats op de hoek Prinsengracht/Boeki®"' straat in Den Haag, waar een gat in het wegdek was g wegens werkzaamheden aan de stadsverwarming. De man was samen met zijn broer door een hek rond de boiwp| gekropen. Het tweetal wilde de diepte van de put peilen. E" turen over de rand maakte de 30-jarige de val. Londen (afp) - De Britse pubs mogen vanaf 6 augus tus zondag de hele dag drank verkopen. Ook in de winkels kan men dan voortaan een fles gaan halen, wat de le vensgewoonten van de Brit ten in de war dreigt te bren gen. Sinds het begin van de eeuw moesten de pubs in Groot- Brittannië hun deuren tussen drie en zeven 's middags ge sloten houden. Voortaan mo gen zij van twaalf tot half elf 's avonds open zijn. Ook supermarkten en win kels mogen zondag de hele dag alcohol verkopen. De versoepeling van de regeling was maandag al in het parle ment goedgekeurd. De rege ring moest alleen nog de da tum vaststellen waarop zij kon ingaan. De beperkingen werden tij dens de Eerste Wereldoorlog van kracht en hadden nau welijks meer betrekking op de levensstijl in de jaren ne gentig, vindt de regering nu. Het kabinet neemt de ko mende maanden mogelijk ook een besluit over de slui tingstijd voor pubs door de week, zodat die wordt opge schoven van elf uur tot mid dernacht. 'oor Johan Verheyden "izla - De vluchtelingen dil 'P de Dubrava-luchthaveJ zitten kunnen niet in hun ten tjes blijven wonen. Zestigdui tend mensen, dicht opeenge, 'akt, in het schootsveld va$ le Bosnische Serviërs. He INHCR - de vluchtelingenorj pnisatie van de Verenigd Taties - en de Bosnische regel willen hen zo snel moge ijk verder sturen. iet lijkt of iedereen in Bosnf 'el een broer, neef of vader il een Europees land heeft. Veil schillende vluchtelingen in hl kamp proberen hun familielede. het buitenland te bereiken os aen de zogenaamde 'garanti! pnef' te zenden. iet die brief kunnen ze dan naa ambassade om een visum aa I e vragen, om papieren in orde i 'aken, zodat zij met hun famill I prenigd kunnen wordenzodat zl I" WÜ "aar mijn broer in Nijmj S®, zegt Almir. „Hij gaat nf 'e papieren deze week nog of uren. Zijn broer is sinds hl egm van de oorlog in Nederlaif L ^an wat hij kan opmaken u ■ue brieven die hij via het RoJ uis krijgt moet Nijmegen ea Paradijs zijn. 1 in !n regent het wel heel vaa Pierland", weet hij. En na 1 j e Dutchbat heeft Bin twijfels over de Nederlal pers zelf. 3erfr we'ni§ Bosniërs he ,i.„, feC paspoort; die wordl [t„ bts heel zelden uitgereikt, J sen ?°^°men dat al te veel mei Dp c zouden ontvluchta eiLn°,Smsche regering wil hen] In t houden. 2u11q .zo schat het UNHC luw n fr 'n komende wek Ivlnnvfe0? 80-000 mensen op lRpn siaan, omdat de Bosnisc hun steden etni^ iGorn?/ 00n willen maken. 60 OOn a^een al wonen zl I Het t fensen. tragische van dit alles ii

de Stem | 1995 | | pagina 4