evaren biobak stelselmatig ontkend Tweetal moet zwijgen over De Vilder sr. ezel yd Koerdische hongerstaking in Haagse tent Bredanaar eist inzage in stukken Rijksarchief achten over optreden iistitie in AH-overvalzaak Nazi-Front Eindhoven eist aanslag daklozenopvang op Celstraffen voor illegaal dumpen vervuilde grond hflSTEM BINNENLAND A3 Utse onderzoekers waarschuwen opnieuw voor ziekteverwekkende schimmels Guillermo eist schadevergoeding van Weekend Ambtenaar omgekocht met bordeelbezoekjes LEGT BEN DE BAL OP DE STIP... IJDAG 21 JULI 1995 VRIJDAG 21 JULI 1995 Groot-Brittannië en Vrijdag vooral in Ierland Schotland veel bewolking Ihier en daar flink wat reg IVerder overgang naar kt weer met op zaterdag flink zon. Middagtemperatuur 2a, 'dag van 15 graden in het wesi van Schotland tot iets boven 20 langs de Schotse oostkust plaatselijk in Engeland. België en Luxemburg: Vriifl. zeer warm en eerst veel zo Daarna vooral in de Arden™ en in Luxemburg kans op onweersbui en zaterdag, danks zon, flink wat k Maxima vrijdag landinwa: iets boven de 30 graden, zatej dag tussen de 18 en 25 graden Noord- en Midden-Frankrii Vrijdagmiddag en vrijdagavo! een kokale onweersbui. Zati dag in het noordoosten en den enige tijd wolkenvelden plaatselijk onweer. Verder vi zon. Vrijdag met uitzonderi van de Kanaalkust temperai ren van 30 graden of ruim erl ven; zaterdag koeler, maar a: houdend zomers warm. Zuid-Frankrijk: Veel zon terdag in het noorden mogèlij] enkele wolkenvelden. Droi Middagtemperatuur van graden rond Bordeaux tot ten zuiden van Lyon. Portugal: In het algemeen zoi nig. Droog. Middagtemperatwi langs de kust rond 30 grade landinwaarts beduidend hogi Spanje: Zonnig, met name koele] mij [onze verslaggever ja - Waar doorgaans Nederlan- de Duitse gründlichkeit zeer :n te waarderen, worden de be ften van onze Oosterburen over meende volksgezondheidsrisico's t de biobak in ons land afgedaan {overdreven en onbewezen. Jjertussen is de discussie over de vei- van de biobak in Duitsland opgelaaid nadat een actualitei- rabriek de hand wist te leggen op [strikt vertrouwelijke, interne noti- 3 het ministerie van Milieuzaken. iin werd niet alleen gewezen op de o's die de burger loopt wanneer hij iio-Tonne opent, maar ook en voor- p de gevaren voor de mensen die in Lfvalverwerkingsindustrie werken, (jar dat is een intern discussiestuk, Muitend bedoeld om scherp te blij- Lop alle mogelijke ontwikkelingen," ijst woordvoerder Willing van het Lelbvndesamt te melden. „In alge mene zin klopt de conclusie van dat stuk wel - de schimmelculturen die voor kunnen komen in de Bio-Tonne zouden natuurlijk voor mensen met een verzwakt immuunsysteem gevaar op kunnen leveren - maar het is allemaal nog niet wetenschappelijk bewezen. In september beleggen we een grote confe rentie waar alle deskundigen op dit ge bied over dit onderwerp gaan praten." Er is op dit ministerie ook al nagedacht over mogelijke oplossingen. „Je zou kunnen denken aan bakken met een re gelbare luchttoevoer in de deksel. In combinatie met kranten die je onderin de bak legt om het vocht op te zuigen, neem je al heel wat zorgen weg." Het Robert Koch Instituut in Berlijn, een gerenommeerde onderzoeksinstel ling die voorheen deel uitmaakte van het Bundesgesundheitsamt, heeft de studiedag van het ministerie niet afge wacht en waarschuwde afgelopen week nogmaals voor de risico's die mensen met een verzwakt immuunsysteem lo pen met het organisch afval in de bio- ton. Hetinstituut noemt de bio-bakken 'ware verspreidingsbronnen van spoor- dragende schimmels', in het bijzonder de aspergillus fumigates die bij inade ming zware infecties van de luchtwe gen kunnen veroorzaken. En het instituut gaat nog verder; ook het biobakje onder het keukenaanrecht kan een bron van besmetting vormen en moet eigenlijk dagelijks gereinigd wor den. Emmers met organisch afval horen bovendien niet op het terras of op het balkon en zieken, verzwakte mensen moeten er al helemaal voor uitkijken. Afgelopen vrijdag verklaarde een woordvoerder van het Nederlandse RI- vM (Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne) dat deze instel ling geen speciaal onderzoek heeft ge daan naar de volksgezondheidsrisico's van gft-afval en er dus geen zinnig uit spraken over kon doen. De pers werd verwezen naar het Cen traal Bureau voor de Schimmelcultu res, alwaar onderzoeker R. Samson de angst voor ziekteverwekkende schim mels in de groene bakken nog wat ver der aanscherpte. „Maar dat was een stagiaire van ons. Want we weten er echt wel wat van hoor," zegt een andere woordvoerster van het RIvM nu. „Die bakken kunnen geen gevaar opleveren, maar het is wel zeer van belang dat je er geen vlees- en visresten in stopt. Alleen oude groenten en fruit en spullen uit de tuin. Dan is er niets aan de hand." Het RIvM blijkt overigens wel zeer geïnteresseerd in de Duitse publicaties en is er merkbaar van onder de indruk wanneer blijkt dat haar Duitse zuster- organsiatie (het Robert Koch Instituut adviseert evenals het RIvM de regering over gezondheidsvraagstukken) al een stap verder is en regelrecht waar schuwt voor de schimmelvorming in de bio-bak. De kwestie heeft al geruime tijd de aandacht van het WD Tweede-Kmer- lid Te Veldhuis die, samen met zijn col lega Kamp in 1992 tot tweemaal toe schriftelijke vragen stelde over ver meende risico's van de gft-inzameling. In beide gevallen erkende de regering volmondig dat er 'weinig onderzoek ge daan is naar de processen die zich vol trekken in het organisch afval dat zich in inzamelcontainers bevindt'. Er kon niet worden uitgesloten dat 'zich biologische processen voordoen met toxinevorming (gif-ontwikkeling) maar de kans daarop werd zó klein ge acht, dat nader onderzoek niet nodig was. „We hebben twee keer geprobeerd om de zaak onder de aandacht te brengen en de antwoorden waren in beide ge vallen bijzonder onbevredigend. Maar we kregen in de Kamer geen enkele bij val." Te Veldhuis overweegt wel vervolgvra gen over de gft-inzameling te stellen wanneer er uit Duitsland nieuwe gege vens beschikbaar komen. over kenvelden. Vrijwel droog. Middagtemperatuur aan de cos ahem (anp) - De raadslieden van de drie verdachten in de ge- terdag in het noordwesten wc chtmakende Albert Heijn-overvalzaak gaan bij de Hoge I klachten indienen tegen de werkwijze van de rechter- immissaris, politie en justitie in Arnhem. De Raad moet be- -- irdelen of de handelwijze van de aangeklaagden de grenzen tas rond 31 graden, landii BC[e betamelijkheid heeft overschreden, waarts vooral vrijdag op ve it heeft mr. P. Bovens uit liecht, advocaat van P. B. gis ten gezegd. B. is door de chtbank in Arnhem tot negen ircel veroordeeld wegens me- plichtigheid aan het dood- hieten van twee personeelsle- plaatsen nog 40 graden. Aan kusten in het noordweste maxima van 22 tot 26 graden. Canarische Eilanden: Vooral i de zuidstranden veel zon; elde ook nu en dan wolkenvelde Maxima boven de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig a j van een filiaal van Albert warm met maxima van ongi veer 34 graden. Italië: Overwegend zonnig droog. Maxima op veel plaatst rond 32 graden, zelfs 35. dagtemperatuur van 28 gradi op de Cycladen en Kreta tot plaatselijk in het noorden va Griekenland. Duitsland: Vrijdag zonnig zeer warm met maxima van graden in het noorden tot plaal selijk 37 in het Rijndal. Later o de dag toenemnde kans op ee fikse regen- of onweersbui. Zi terdag eerst hier en daar zoi Verder enkele, soms zware re gen- of onweersbuien, in Oosterbeek tijdens een trval in mei 1990. De ver- ichte ontkent elke betrokken- id en is tegen de uitspraak in hier en dat iger beroep gegaan. ivens heeft mede tot de klach- Griekenland en Kreta: Zonni| [procedures besloten op Op de Egeïsche Zee staat son md van een uitspraak van de een stevige noordenwind. Mie nel rechter in Den Haag. Deze rdeelde woensdag dat het De Amsterdam (anp) troegere echtgenoot van prinses Christina, Jorge Guillermo, eist van het lijk met veel neerslag, hagel o( weekblad Weekend windstoten. Van het noordwes ten uit afkoeling. Zwitserland: Vrijdag veel zoi ook kans op een onweersbu Zeer warm met maxima tussa 32 en 36 graden. Zaterdag ver der toenemende kans op on weersbuien en iets minde 03 e co .8 55 q> O) CO - CO o. O 50 a-5 CO I® ra j2(5 2 03 52, •3» N een schadevergoeding van 6000 gulden. Hij vindt dat het blad heeft ingebroken in zijn persoonlijke le venssfeer. Guillermo is niet tevreden over de rectificatie van een artikel dat onder de kop 'Ex- man van prinses wil met vriend nieuw leven begin- vorige maand is ver schenen. In een kort geding eist hij een aanvullende schadevergoeding. Het ge- dient dinsdag voor de rechtbank in Amsterdam. De raadslieden van Guiller- en Weekend waren over eengekomen dat de publica tie van 10 juni zou worden gerectificeerd. Volgens Guil lermo is daarbij aan een aan tal voorwaarden niet vol- Voor de rectificatie z°u het hetzelfde lettertype worden gebruikt als in het ^wraakte artikel. Volgens de advocaat van Guillermo was de vermel- van de rectifcatie op het te onduidelijk. Bo vendien wordt in de in houdsopgave geen melding gemaakt van de rectificatie, was wel overeengeko- openbaar ministerie in Arnhem onrechtmatig heeft gehandeld door de telefoongegevens van een journalist bij PTT Telecom op te vragen. Het OM wilde zo achter de naam van een anonieme getuige ko men. De Hoge Raad moet beoordelen of justitie de onrechtmatig ver kregen telefoongegevens had mogen gebruiken. Daarnaast willen de raadslieden weten of de rechter-commissaris in Arn hem niet ten onrechte vergun ningen voor telefoontaps heeft afgegeven en of de politie de wettelijke regels voor infiltratie niet heeft overschreden. De politie heeft namelijk maan denlang met een undercover agent geprobeerd gegevens los te krijgen uit de gemeenschap van de Jehova's Getuigen, waar toe de hoofdverdachte van de schietpartij, A. A. behoort. Hij is door de rechtbank tot levens lang. Volgens A. heeft echter niet P. B. hem geholpen, maar B. 3- De uitspraak in de zaak tegen deze laatste verdachte is ander half jaar geleden door de recht bank aangehouden omdat zij eerst de zaak tegen A. wilde be handelen. B. moet op 15 augus tus opnieuw voor de rechtbank verschijnen. Bovens dient de klachten direct in als het hof in Arnhem arrest heeft gewezen in de zaak tegen P. B. De andere raadslieden, wiens zaken dan nog tijden kunnen duren, zullen de klachten onder steunen. Mocht de Hoge Raad de klach ten van de raadslieden onder steunen dan kan dit gevolgen hebben voor de rechtsgang van A. en B. B. Bovens betwijfelt overigens of er nog dit jaar een arrest komt in de zaak tegen zijn cliënt. „Het hof zal de rechtbank niet voor de voeten willen lopen. De rechtbank moet nu eerst, onge hinderd door een hogere rechter, uitspraak doen tegen B. B. In augustus staat maar één middag gepland voor die zaak, terwijl de rechtbank diverse getuigen opnieuw moet horen, waaronder de hoofdverdachte. Dat toont maar weer de arrogantie waar mee justitie deze kwestie wel even denkt op te lossen," aldus de raadsman. Twee Koerdische vrouwen en een kind maakten gisteren het Victory-teken bij het begin van een hongerstakingsactie in Den Haag. Ongeveer honderd Koerden, waaronder veel vrouipen, houden de actie in een tent op de Lange Vijverberg. Ze willen hiermee de hon gerstaking van tienduizend Koerdische krijgsgevangenen in Turkije en Koerdistan - die vorige week begon - ondersteunen. Ook in een groot aantal Europese hoofdsteden zijn Koerden gisteren begonnen aan hongerstakingen. foto anp Amsterdam (anp) - W. Laver- man en J. van Buuren mogen de voorzitter van de Amster damse Kamer van Koophan del R. de Vilder niet langer door het slijk halen. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren bepaald. In kort geding wees rechtbank president mr. R. Gisolf De Vilders eis tot een 'publicitair straatver bod' ten aanzien van het tweetal toe. Ruim zeven jaar geleden werden Laverman en Van Buuren tien miljoen lichter gemaakt door De Vilders zoon Robin. Hij had als beleggingsexpert het zakenduo gouden bergen voorspeld. Het fortuin dat zij De Vilder jr. in handen gaven, ging echter in rap tempo op aan een luxeleven. La- verman en Van Buuren hadden het nakijken. Robin de Vilder verdween vorige maand voor twee jaar achter de tralies voor zijn oplichtingsprak tijken. Tevens werd hij veroor deeld tot terugbetaling van het fortuin, maar daar is het tot op he den niet van gekomen. Laverman en Van Buuren achten De Vilder sr. medeschuldig aan het feit dat zij naar hun miljoenen kunnen fluiten. De Vilder sr. heeft geweigerd te bemiddelen tussen de twee gedupeerden en zijn zoon. Bovendien maakt hij beslagleg ging op Robins bezittingen onmo gelijk door deze op zijn eigen naam te laten zetten. In antwoord hierop startten Laverman en Van Buuren een publiciteitsoffensief tegen De Vilder srRechter Gisolf heeft daar nu een einde aan ge maakt. Volgens hem stonden in het geding twee fundamentele rechten tegenover elkaar: ener zijds het recht van De Vilder sr. op de eerbiediging van zijn persoon lijke levenssfeer en anderzijds het recht van Laverman en Van Buur en op vrije meningsuiting. Naar de mening van Gisolf heeft de publiciteitscampagne tegen De Vilder het karakter gekregen van afpersing: het doel ervan was De Vilder te laten betalen. Dat gaat de rechter te ver. In het vonnis zegt hij te begrijpen dat Laverman en Van Buuren zich eraan hebben gestoord dat vader De Vilder eind 1987 30.000 gulden van zijn zoon heeft aangenomen, terwijl hij had moeten beseffen dat dit geld onrechtmatig was ver kregen. Eveneens begrip heeft'Gisolf voor de ergernis van het duo aan de 400 gulden huur die Robin aan zijn vader betaalt. Deze dient slechts om Robins inkomen te verminde ren, zodat er geen beslag kan wor den gelegd. Gisolf vindt dat Laverman en Van Buuren lang genoeg publiekelijk uiting hebben gegeven aan hun ergernissen. Het offensief is De Vilder zowel in zijn privéleven als in zijn zakelijke bestaan gaan hin deren. Daarom verdient hij het om 'in ie der geval tijdelijk verstoken te blijven van publiciteit die wordt veroorzaakt door Laverman en Van Buuren'. Omdat het gedupeerde tweetal onlangs nog op tv heeft aangekon digd nog niet aan het einde van zijn Latijn te zijn, acht Gisolf een rechterlijk verbod gerechtvaar digd. Elke overtreding daarvan wordt bestraft met een boete van 100.000 gulden. Zover zullen Laverman en Van Buuren het niet laten komen, schrijven zij in een reactie op het vonnis. Zij zullen zich aan het pu blicitair straatverbod houden, maar tegelijkertijd is de maatregel voor hen bijzaak. Het gaat hen om de terugbetaling door De Vilder jr. 'van de thans (met rente) elf mil joen gulden'. H. Verploeg, alge meen secretaris van de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ), zegt in een reactie het verontrustend te vinden dat de overheid het belang van de priva cy laat prevaleren boven dat van de vrijheid van meningsuiting. Lambert Giebels wil opheldering over geruchtmakende zaak rond Greet Hofmans en Juliana ■doou))iai)OUBUi Gieb, l uba doj'supaj 6ub6u! 'siip8Jl' 'els: in de slag met het Rijksarchief. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Den Haag - De in 1968 overleden Greet Hofmans, de gebedsgenezeres die konin gin Juliana in de jaren vijftig zwaar beïn vloedde, is nog steeds niet van het toneel verdwenen. Bredanaar Lambert Giebels eiste gisteren voor de Raad van State inzage in dossiers die opheldering kunnen geven over de gerucht makende affaire, die bijna tot het aftreden van Juliana leidde. Lambert Giebels, voormalig Tweede Kamer lid (PvdA), is bezig met een levensbeschrij ving van de politicus Beel, die indertijd voor zitter was van de commissie die de zaak-Hof- mans moest afwikkelen. Giebels hoopt bin nenkort met dit werk te promoveren tot doc tor. Prinses Juliana heeft de zaak allang voor zichzelf afgesloten. Ook koningin Beatrix zou openbaarmaking van de dossiers veraf schuwen, zo bleek gisteren. Giebels: „Uit een telefoongesprek met de se cretaresse van de koningin bleek mij dat on ze huidige vorstin zulke traumatische herin neringen heeft aan de affaire, dat ze er niets meer over wil horen." Beatrix, destijds een tiener, was door de affaire bijna, veel eerder dan de bedoeling was, op de troon gekomen. Prins Bernhard haalde Greet Hofmans des tijds binnen omdat hij hoopte dat zij iets aan de oogafwijking van prinses Marijke (Chris tina) zou kunnen doen. Hij kreeg steeds meer twijfels over Hofmans, maar Juliana kwam helemaal in de ban van de zeer pacifistische Hofmans. Het werd zo erg dat de koningin midden in de Koude Oorlog in de VS enthou siast uitriep dat alle wapens in zee moesten worden geworpen. Prins Bernhard wilde Hofmans de deur uit hebben, maar Juliana zei dat hij dan maar beter zelf kon vertrekken. De monarchie be vond zich in totale crisis. Er werd een drie man sterke commissie onder leiding van oud-premier Beel ingesteld om te redden wat er te redden viel. Naast Beel had den ook prof. P.S. Gerbrandy en A.L. van Starkenborgh Stachouwer zitting zitting in de commissie. Het resultaat was dat Hofmans en het Hof- mans-gezinde gedeelte van de hofhouding het paleis uitvlogen en Bernhard bleef, met Juliana. Nooit heeft iemand exact geweten wat Beel heeft vastgesteld en hoe de relatie Beel-Juliana was. Giebels vindt de informatie over het optre den van Beel in de affaire-Hofmans onmis baar voor zijn boek over Beel. „Het is het be langrijkste constitutionele stuk dat Beel J Ultra-conservatieve christenen in de VS hebben een of fensief geopend tegen Unilever, omdat die multinatio nal in Amerika tv-programma's sponsort, waarin vol gens hen te veel seks en geweld voorkomt. Omo Power kochten ze waarschijnlijk al niet, maar nu boycotten die groeperingen ook andere Unilever-pro- dukten. Als na de boycot seks en geweld op de tv terug gedrongen is, dan zouden er daarvoor in de plaats idylli sche programma's over hecht gezinsleven moeten ko men. Al die verderfelijke beelden van nu leiden ertoe dat Amerika op grote schaal en in razend tempo verloede rt, zo menen de christenen en hoewel ze zelf veelal ta melijk beschut in hun buitenwijkjes wonen, zouden ze toch willen dat die liederlijke spiegel de Amerikanen niet langer voorgehouden wordt. Het is dus niet het slag christenen dat de mouwen op stroopt en helpt de sociale misstanden in de VS op te los sen. Als ze al eens de straat op gaan, is het om te demon streren bij abortusklinieken, alwaar ze hun naasteliefde met lood onderstrepen. Monumenten van soortgelijk geloof zijn in Jonestown, Frans Guyana en Waco, Texas te zien en flarden van hun rechtschapenheid klinken door in de filosofieën die gewapende milities in pakweg Michigan er op na hou den. Als ik bij Unilever werkte, dan zou ik om meerdere rede nen ernstig bezorgd zijn om die oproep tot boycot. MERIJN Actie gericht tegen vredesactivist Cees Koning Eindhoven (anp) - Een onbekende man heeft namens het Nazi- Front Eindhoven de verantwoordelijkheid opgeëeist voor het in brand steken van het Emmaus-opvangtehuis voor daklozen in Eindhoven. De actie zou gericht zijn tegen de daar verblijven de vredesactivist Cees Koning. De brand in de nacht van maan dag op dinsdag richtte ook grote schade aan in een ernaast gelegen klooster van de Zusters van Lief de. Het Nazi-Front Eindhoven is niet geheel onbekend. Eind 1993 claimde de organisatie het gooien van een brandbom naar een Eindhovense moskee op. Politie onderzoek wees toen echter uit dat de geconstateerde feiten niet klopten met wat de man, die de verantwoordelijkheid opeiste, vertelde. Een onbekende die Zei te spreken namens het Nazi-Front belde in de nacht van woensdag op don derdag via het alarmnummer 06- 11 met de brandweer. Hij vertel de dat de brandstichting was ge richt tegen Cees Koning. De poli tie neemt de zaak hoog op. Er is voor het onderzoek een groep van zeven mensen gevormd. Overigens heeft de technische re cherche niet kunnen vaststellen waar en op welke manier het vuur is ontstaan. Wel is duidelijk dat de brand is begonnen in een meubelopslagloods van het Em- maus-huis. Het vuur heeft echter alle sporen uitgewist. Kort na de brand ging de brandweer er van uit dat het vuur was ontstaan aan de buitenkant van dat gebouw. Een woordvoerder van de politie noemt die veronderstelling nu ui terst speculatief. De politie vermoedt dat achter het Nazi-Front Eindhoven niet een hechte rechtse groepering schuilgaat. „Wij denken dat het om een of twee mensen gaat, een paar losse elementen." Waarop deze veronderstelling is geba seerd, wilde de politie niet zeg gen. Meteen na het uitbreken van de brand moest de politie 33 bewo ners van het Emmaus-huis en het klooster evacueren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het centrum brandde geheel uit. De geredden werden overge bracht naar het hoofdbureau van politie, waar ze geruime tijd ver bleven. Inmiddels is voor hen vervangende woonruimte gevon den. Het Emmaus-huis is een leef- en werkgemeenschap, die ruimte huurt van het klooster. De groep biedt onderdak aan daklozen en voorziet onder meer in het le vensonderhoud door gebruikte meubels in te zamelen en te ver kopen. Utrecht - Directeur G.K van een grondsaneringsbedrijf uit Linschoten is veroordeeld tot 2,5 jaar cel voor het illegaal stor ten van vervuilde grond. heeft nagelaten. Bovendien moet het open baar worden gemaakt, omdat het gevolgen heeft gehad voor de constitutie." Volgens Giebels is prins Bernhard, met wie hij in 1992 heeft gesproken, het met hem eens. De prins heeft hem zelfs geïntroduceerd bij het Koninklijk Huis-archief, maar dat kan ondanks de prinselijke toestemming niets beginnen. De koningin moet het ermee eens zijn. Sinds 1993 is Giebels in de slag met het Alge meen Rijks Archief (ARA). Daar berust o.a. het persoonlijk archief van mede-commissie lid en oud-premier Gerbrandy. Daarin zit 'stuk 91', voorzien van de naam Hofmans en vier grote lakzegels. Het ARA wil het stuk niet vrijgeven voordat Juliana en Bernhard zijn overleden, omdat anders afspraken worden geschonden. „Als we dat zouden doen, schept het precedenten en zullen andere mensen er in de toekomst wel voor waken om ons stukken te geven", aldus het ARA. Giebels vindt echter dat het stuk niet als een prive-dossier van Gerbrandy mag worden aangemerkt. Omdat het volgens hem van overheidswege is samengesteld, zou het openbaar moeten zijn. De Raad van State doet uitspraak op 31 au gustus. Een naaste medewerker van de directeur, J.B., kreeg twee jaar cel, waarvan zes maanden voor waardelijk. Het bedrijf Terra heeft meer dan twee jaar lang illegaal op diverse lokaties vervuilde grond ge dumpt. De rechtbank acht bewezen dat de twee daarbij meermalen vals heid in geschrifte en oplichting hebben gepleegd. Zij vervalsten onder meer analyserapporten van grondmonsters en transportbon nen. De rechters spraken gisteren van zeer ernstige feiten en legden 'in het belang van de normhandha ving' B. een hogere straf op dan de anderhalf jaar die de officier van justitie had geëist. Door de gedragingen van de verdachten kunnen volgens de rechtbank nu (ADVERTENTIE) VANAF 28 AUGUSTUS TV die je raakt! 'aanzienlijke hoeveelheden ver ontreinigde grond op verkeerde plaatsen terecht zijn gekomen, met alle gevolgen van dien'. Een van de gedupeerden van de Terra-praktijken is de gemeente Vianen. De verdachten spanden een ambtenaar van die gemeente voor hun karretje door hem op bordeelbezoekjes te trakteren. Toen de zaak aan het licht kwam, vertelde hoofdverdachte K. aan wie het maar horen wilde dat hij zeker veertien gemeente- en pro vincieambtenaren had omge kocht. Na onderzoek vond justitie maar in één geval aanleiding voor strafrechtelijke vervolging. De betrokken ambtenaar van de ge meente Vianen staat binnenkort terecht. Een ambtenaar van de gemeente Vleuten bleek ook een uitglijder te hebben gemaakt, maar hij kwam er met een schik king vanaf. De rechtbank gaf directeur K., die overigens verstek liet gaan, nog een extra veeg uit de pan om dat hij er - anders dan B. - 'nog steeds geen blijk van heeft gege ven de ernst van zijn daden te on derkennen.'. Ook was er in be dekte termen een standje voor de verantwoordelijke overheidsdie naren. „De verdachten hebben misbruik gemaakt van de lacunes in de toenmalige afvalstoffen wetgeving en de handhaving er van door verschillende overhe den." Tijdens de zitting lieten de rechters zich al ontvallen ge schokt te zijn door het gebrek aan controle door de overheid. „Er was geen begeleiding, geen dub- belcheck, geen registratie."

de Stem | 1995 | | pagina 3