Geen rijverbod bij zomersmog' Pornobaas Cok weer in clinch met justitie fiat al Politiebond wil eind aan 'geouwehoer' rond Haarlems korps De 'Dod< Nog geen oplossing conflict Dijkstal en politiebonden Systeem deugt niet Zwijgen kost Bergeykst burgemeester zijn baai Rolstoelers nemen deel aan Vierdaagse Nijmegen DE STEM BINNENLAND Minister De Boer vindt verbod op gebruik auto's bij zware luchtverontreiniging 'niet effectief' Wöltgens: 1996 beslissend voor toekomst PvdA DE STEM COMMENTAAR PËSTEM Socialistische p BINNENLAND KORTl! Jeltsin voelt zich weer beter WOENSDAG 19 JULI 1995 Door Fred Rondeel en André Vermeulen (anp) Amsterdam - Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) heeft zijn buik vol van het 'geouwehoer' rond het onderzoek van de Rijksrecherche (RR) naar de Haarlemse Criminele Inlich tingendienst (CID). Hij vindt dat het onderzoek, dat nu al drie maanden duurt, maar eens moet worden afgerond. Het hoofd van de rijksrecherche in Amsterdam kreeg begin april opdracht om het reilen en zeilen van de Haarlemse Criminele In lichtingendienst bloot te leggen. De top van het Openbaar Ministe rie (OM) wil weten of de CID bui ten haar boekje is gegaan. Om de topfiguren van een drugsbende te kunnen pakken zou een grote partij verdovende middelen op zettelijk zijn doorgelaten. „Het is te hopen dat de rijksre cherche snel met de nodige onder zoeksresultaten komt. Kunnen we dat geouwehoer tenminste afslui ten," zegt Van Duijn aan de voor avond van de parlementaire en quête naar opsporingsmethoden. De vakbondsvoorzitter stoort zich aan de 'kretologie' van mi nister van Justitie Sorgdrager dat zij van de korpschef (hoofdcom missaris mr. M. Straver) en de re chercheurs onvoldoende mede werking zou krijgen, maar dat dat niet uitmaakt 'omdat de Rijksre cherche er toch wel achter komt'. Hij is vooral daarom benieuwd naar de onderzoeksresultaten, omdat daar ook uit naar voren zal komen wie van het OM in de fout is gegaan. „Hebben alle ministers, procureurs-generaal, hoofdoffi cieren van justitie de afgelopen jaren geen vuile handen ge maakt?," zo vraagt Van Duijn zich af. Daarnaast worden vanuit het Amsterdamse de media be richten ingefluisterd dat de Haar lemse recherche 'met een paar miljoen aan drugsgelden, buiten de boekhouding om en zonder toestemming van Justitie, een complete afluisterinfrastructuur heeft aangelegd'. Hij doelt daarmee mogelijk op de geluiden in politiekringen dat het rijksrecherche-onderzoek naar de Haarlemse CID door het Amster damse korps dankbaar wordt te- gemoetgezien om de toestanden bij het eigen opereren rond de IRT-affaire goed te praten. Eerder heeft Van Duijn al te ken nen gegeven dat in zijn ogen het Interregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht niet is opgeheven vanwege omstreden werkmethodes, zoals de toenma lige Amsterdamse driehoek (Van Thijn, Nordholt, Vrakking) steeds beweerden. De onoverbrugbare tegenstellingen tussen het Am sterdamse korps en de overige korpsen vormden de ware reden tot ontbinding. Tot dezelfde con clusie kwam vorig jaar ook de commissie-Wierenga, die de IRT- affaire op verzoek van de regering heeft onderzocht. Saillant is dat het huidige RR-on- derzoek naar de CID-Haarlem, tevens is gericht op de 'Rotter damse vertakking', een under cover-actie van de Rotterdamse recherche, waarbij ruim een jaar geleden bewust 20.000 kilo soft drugs op de markt werd toegela ten. Minister Sorgdrager zou in haar vorige functie van procu reur-generaal (ressort Den Haag) volgens politiekringen door de Rotterdamse officier van justitie R. de Groot daarover zijn inge licht. Zelf wees de bewindsvrouwe dat medio april in een persconferen tie met klem van de hand. Ook toen uitte Van Duijn zijn twijfels. „Het zou me buitengewoon ver bazen als de minister dit niet heeft geweten," zei voorzitter Van Duijn. „Niemand brandt zijn handen sinds de IRT-affaire meer aan omstreden werkmethodes." Alle rechercheacties moesten sindsdien volgens hem aan de hoofdcommissarisen worden voorgelegd, vaak tot in de klein ste details. Het bleef niet bij het rijksrecher che-onderzoek. hi mei besloot het OM in Den Haag tot een vervolg onderzoek, waarbij het oorspron kelijke team werd uitgebreid met functionarissen uit andere disci plines. Inmiddels is het juli en er is nog niets boven water geko men. Het OM hult zich, hangende het onderzoek, steevast in diep stilzwijgen. Het zal Van Duijn ook verbazen als er überhaupt iets uitkomt. Onlangs nog maakte de minister persoonlijk een einde aan een un dercover-operatie van een niet nader genoemd rechercheteam. Enkele infiltranten waren al tot de top van een internationale drugsbende doorgedrongen, maar Sorgdrager vond de zaak te ver gaan, omdat de politiemannen moesten meewerken aan de im port en verkoop van softdrugs. Het besluit van de minister was opmerkelijk, omdat de toetsings commissie van het OM de opera tie wèl had goedgekeurd. De voorzitter ervan, de Bossche hoofdofficier Jansen, was zwaar teleurgesteld. De politie had de bende al sinds de jaren zeventig in de gaten. Zij was er met normale middelen nooit in geslaagd om de groep op Den Haag (anp) - Milieuminister De Boer voelt niets voor tijde lijke rijverboden op zomerse dagen met ernstige smog. Dat schrijft de minister in antwoord op vragen van de RPF-fractie in de Tweede Kamer. Volgens De Boer is een verbod op het gebruik van wagens 'niet ef fectief'. De voorgenomen rijver boden voor auto's zonder kataly sator die een aantal Duitse deel staten wil nemen tijdens ernstige zomersmog, zijn dan ook geen re den het Nederlandse beleid te heroverwegen, aldus de minister. Volgens De Boer zouden auto's al enkele dagen vóórdat zich ernsti ge smog voordoet niet meer mo gen rijden. Een rijverbod op de smogdagen zelf heeft geen zin meer. Bovendien is het moeilijk precies van te voren te bepalen welke smogniveaus binnen enke le dagen bereikt worden. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) liet vorig jaar al weten dat het stilleggen van het autover keer weinig zoden aan de dijk zet. „Op het moment dat je het ver keer stillegt, ben je al te laat om de verwachte smogvorming tegen te gaan. Het is veel beter mensen tot structurele gedragsverande ringen te bewegen, dan dergelijke korte-termijnsmaatregelen te ne men," aldus het instituut. Er zijn ook nog twee praktische kanttekeningen. Volgens een nadere uitleg door het milieuministerie is het vrij wel ondoenlijk vast te leggen wie tijdens eventuele verkeersmaat regelen een ontheffing moet krij gen. „Moet je alleen de brand weer en politie toestemming ge ven om te rijden? Hoe zit het dan met gehandicapten met een auto, met beroepschauffeurs, of met journalisten die naar een spoed- klus moeten?" Bovendien wijst het departement op de specifieke situatie van ca- ra-patiënten. „Bij ernstige smog zouden deze mensen nu moeten lopen of fietsen. Een inspanning die voor deze patiënten onder smog-omstandigheden juist niet goed is. Ze moeten dan thuis blij ven, of ze zijn juist aangewezen op een auto om zich te verplaat sen." Voor eventuele verkeersmaatre gelen tijdens winterse dagen met smog verwijst de minister naar nader onderzoek. Dat zal eind volgend jaar gereed zijn. „Dan zal opnieuw worden bezien of tij delijke maatregelen tijdens win tersmog zinvol zijn," schrijft de minister. Wintersmog kan ontstaan tijdens dagen met weinig wind. Door be paalde meteorologische omstan digheden kan vervuilde lucht zich dan niet verspreiden. Zo mersmog ontstaat door de inwer king van het zonlicht op bepaalde verontreinigende stoffen in de lucht. Er ontstaan verhoogde ozon-concentraties die gezond heidsklachten kunnen opleveren. Den Haag (anp) - Het overleg over de arbeidsvoorwaarden van de politie zit nog muur vast. Acties na de zomer lijken nog allerminst van de baan. De grote bonden (Nederlandse Politiebond NPB en Algemeen Christelijke Politiebond ACP) beraden zich nog steeds op het jongste voorstel van minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken. Binnen enkele weken praten bonden en bewindsman verder over de cao. Dijkstal's jongste bod komt neer op een geringe loonsverhoging: 0,5 procent per 1 oktober en nog eens 0,5 procent in oktober vol gend jaar. Daarnaast biedt hij een 36-urige werkweek vanaf 1997. In ruil daarvoor moet de politie Goede Vrijdag als vrije dag, een aantal adv-dagen en een deel van de onregelmatigheids toeslag inleveren en een jaar lan ger werken. De NPB-voorzitter, H. van Duijn, noemt de voorstellen in het jong ste nummer van zijn vakblad De Politie te absurd om over te pra ten. A CP-voorzitter P. Kruizinga houdt zich in zijn orgaan Politie bericht op de vlakte en wil eerst een nadere toelichting van Dijk stal. Van de kleinere bonden wijst de ANPV (Algemene Nederlandse Den Haag (anp) - Het jaar 1996, waarin het kabinet de sociale ze kerheid moet herzien, wordt een beslissend jaar voor de toekomst van de sociaal-democratie. Dat zegt oud-fractieleider van de Pv dA Thijs Wöltgens deze week in een interview met de Groene Am sterdammer. Wöltgens waar schuwt de PvdA-ministers liever te breken met het kabinet dan het sociale gezicht te verliezen. Dat staat volgens hem gelijk met 'po litieke zelfmoord'. Politievereniging) het voorstel resoluut van de hand en toont de Vereniging van Middelbare en Hogere Politie-ambtenaren (VM- HP) zich ook al niet optimistisch. Nijmegen (anp) - De 79e Vierdaagse is gisteren in Nijmegen onder ideale weers omstandigheden van start gegaan.Voor het eerst doet dit jaar een kleine groep rolstoelers, het zogenoemde WIG-team, mee aan de tocht. Hoewel de KNBLO, organisator van de Vier daagse, al meer dan zestien jaar weigerde de Vierdaagse open te stellen voor anderen dan wandelaars, ging marslei der Chr. Bos dit jaar door de knieën na aan drang van staatssecretaris Terpstra. Bos beschowt de deelneming als een eenma lig experiment en geeft de rolstoelers daar om geen medaille als zij de vier dagen vol brengen. In totaal zijn dinsdagmorgen acht mannen en één vrouw de tocht in een rolstoel begon nen. Eén van deze deelnemers heeft gisteren het evenement al verlaten. Een negende man besloot op het allerlaatste nippertje af te Van onze verslaggever Walsoorden/Breda - Voor de zoveelste keer is de Sluisse za kenman, financier en porno baron Gerard Cok in aanva ring gekomen met de justitie. Op maandag 26 juni vielen tien Fiod-ambtenaren en vijf man van de Belgische Opspo- ringsbrigade(BOB) binnen bij Sandereijn in Walsoorden, het splinternieuwe hoofdkantoor en draaischijf van Cok's Euro pese porno-imperium. Ze na men er een deel van de boek houding mee. Ook nu is het echter maar de vraag of het wat oplevert. „De inval bij Sandereijn is niet tegen Cok gericht, maar tegen een vroegere zakenrelatie, een in België wonende Duitse onroe rend goed-handelaar met de naam Klaus Bahr. Met die man heeft Cok al in geen drie jaar meer zaken gedaan. Bij de inval in Walsoorden is de boekhouding over 1994 meegenomen, dus zal justitie niets bezwarends aan treffen. We verwachten alle inbe- slag genomen stukken aan het eind van de week weer terug te krijgen." Gerard Cok mag dan zelf op vakantie zijn, woordvoer der Hans Knoop had gisteren zijn verhaal klaar. Tegen de zakenman Klaus Bahr(48)loopt in België, via het parket van Luik, een strafrechte lijk vooronderzoek. Volgens Hans Knoop houdt de inval bij Sander eijn geen verband met de operatie Apollo, volgens onderzoeksrech ter Vlogaert is dat wel degelijk het geval. Diens verzoek om een In januari vond in Philippine (Z.) de presentatie plaats van de wielerploeg die wordt gesponsord door Erotic Discount, een be drijf van pornobaron Gerard Cok. foto camile schelstraete inval in Walsoorden dateert al van vijf maanden geleden. De BOB zou inmiddels ook inzage hebben gehad in het lijvige Fiod- dossier van Cok. De Fiod geeft geen commentaar op de inval bij Sandereijn. Het is voor de derde keer binnen enkele maanden dat de naam Cok in opspraak komt. In november 1994 dook zijn naam veelvuldig op in Belgische pers na de zoge heten 'peepshow-razzia', ook be kend als de operatie Apollo. Daarbij gingen 250 rijkswachters op zoek naar zwarte boekhoudin gen in bordelen, sexshops en peepshows. Ze deden invallen in vijfennegentig zaken. De betrok ken firma's, ook een zestal onder nemingen van Cok, zouden zwart geld witwassen. De laconieke reactie van Cok: „Je kunt niet te gelijk belasting ontduiken en geld witwassen. Dat zijn twee te- genstelde aktiviteiten." De Belgen arresteerden zijn ex- zakenrelatie Bahr en betichtten hem valsheid in geschrifte en bendevorming. Of Sandereijn de administratie snel terugkrijgt, zoals Knoop ver wacht, valt te betwijfelen. De Belgische onderzoeksrechter Jo- han Vlogaert heeft immers om 'uitlevering' van de boeken ge vraagd. In april dit jaar mislukte een po ging van Cok om in de Antwerpse rosse buurt een groot sexpaleis te bouwen. In Antwerpen blokkeer de de kleine maar daarom niet minder daadkrachtige schepen Patsy Sörensen Cok's opmars in het rosse milieu. Ze stelde hem op één lijn met de mafia en mocht dat van de Belgische rechter nog zeggen ook. Gerard Cok is de afgelopen tien jaar herhaaldelijk het doelwit ge weest van justitie en Fiod. In het voorjaar van 1987 zat Cok zelfs 76 dagen achter slot en grendel. Door een fout bij justitie moest de vervolging worden gestaakt. In latere jaren bouwde hij ijverig en efficient aan zijn porno-impe rium. Een poging een hoofdkan toor in Amsterdam te vestigen mislukte, waarop Cok neerstreek in zijn thuisland Zeeuws-Vlaan deren. Daar draait nu op een be drijventerrein bij Walsoorden een complete pornofabriek: het hoofdkantoor van Sandereijn, voorheen eigendom van de Am sterdammer Charles Geerts, en de dochterbedrijven Erotic Dis count en Pabo. Dat laatste bedrijf is bekend als sponsor van eroti sche tv-programma's van Veroni ca. Erotic Discount timmert maatschappelijk aan de weg als sponsor van ondermeer een wie lerploeg. De gemeente Hontenisse heeft er minder moeite mee dan Amster dam. De voorbereidingen voor het bedrijvencentrum werden Do0r Frans Wijnands nniirt - Wie in Duitsland so- DE DISCUSSIE rond de wetsvoorstellen voor de nieuwe wao regeling heeft eindeloos geduurd en heeft veel politieke scha de aangericht. De publieksgevoeligheid is mede hierdoor uit zonderlijk hoog, politieke partijen blijven het liefst zo vermo' gelijk van het onderwerp vandaan. Wellicht is de angst voor het thema mede de oorzaak geweest voor het feit dat de politiek te lang de ogen gesloten heeft voor de uitwassen die zich bij de uitvoering van de nieuwe réijkbaeir met onze Eerste Ka- wao-wetgeving voordoen. Vooral bij de herkeuring van ar-' Sur - de meerderheid. beidsongeschikten manifesteren zich de nadelige asDerw n< minister van Gezondheid minister W. Sorgdrager (Jus titie) foto de stem/johan van gurp te rollen. In 1993 is de recherche zich bij de bendeleiding naar bin nen gaan dringen, nadat een aan tal agenten eerst een intensief trainingsprogramma had ge volgd, aldus Jansen. van de nieuwe regeling. De keuringsgerechtigde instanties houden zich krampachtig aan de nieuwe regelgeving. Deze starre opstelling heeft veel leed veroorzaakt. Zelfs de arbeidsongeschikten die in de cate gorie schrijnende gevallen zijn ingedeeld, kunnen op geen en kel pardon rekenen. Zij worden voor een bepaald percentage goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft zich reeds over het probleem ont fermd. Op niet al te krachtdadige wijze is staatssecretaris [in schoten van Sociale Zaken te verstaan gegeven dat er soepe ler met de herkeuring moet worden omgesprongen. Deze heeft dit verzoek - zeer tegen zijn zin - gehonoreerd, maar heeft nog geen haast gemaakt met de uitvoering. Nu heeft ook het Tica - de organisatie die de coördinatie ver zorgt tussen de instellingen die de ww, wao en de ziektewet uitvoeren - gewezen op de scheefgroei die bij de herkeurin gen is ontstaan. Volgens Tica-voorzitter Buurmeijer moeten arbeidsdeskundigen zorgvuldiger en soepeler zijn bij het vast stellen of iemand wel of geen recht heeft op een herkeuring, Buurmeijer baseert zijn oordeel vooral op het gegeven dat de meeste versoepelingen niet op onoverkomelijke bezwaren stuiten. Niet alleen de arbeidsdeskundigen, maar ook de le den van de Tweede Kamer en, staatssecretaris Linschotei moeten de woorden van Buurmeijer ter harte nemen. Het huidige systeem van herkeuringen deugt niet. Er is reden nog langer te wachten met het herstellen van stateerde fouten. Den Haag (anp) - De burgemeester van de Brabantse gemeente Bergeyk, A. van Poppel, is ontslagen. De reden van het ontslag: is, dat hij als burgemeester met dezelfde persoon op hetzelidj tijdstip heeft overlegd over eigen en gemeentelijke belangen. ciale hulp krijgt maar weigert 0 passende arbeid te accep teren, krijgt voortaan een I «art minder bijstand. Het Duitse kabinet heeft dat gi steren besloten. Of het voorstel inderdaad ook wet wordt is nog de vraag, omdat je oppositie al heeft aangekon digd deze maatregel te zullen gokkeren. De socialisten hebben jjde Bondsraad - enigszins ver- jj(rst Seehofer (CSU) kreeg in jig: kabinet instemming voor zijn Het ontslag werd gisteren door het ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt. De gesprekken van de burge meester gingen over een bestem mingsplan en een bouwkavel. De burgemeester had een optie op een stuk grond. Uiteindelijk kreeg hij meer dan de bedoeling was, maar gaf dat wel weer terug. Van Poppel bracht de raad echter niet op de hoogte van de gang van zaken. „Mede gelet op de samenhang tussen deze belangen heeft hij door deze gedraging de schijn van belangenverstrengeling ge wekt. Deze schijn is nog ver sterkt, doordat de heer Van Pop pel twee stukken grond als gift Deze Noorse soldaten gunnen hun benen rust nadat zij een uurtje gelopen hebben in de gisteren gestarte Vierdaagse van Nijmegen. On geveer 34.000 mensen uit 46 landen lopen mee in de tocht. foto anp zien van deelneming vanwege het gevaar van huidbeschadigingen door de te verwachten extreme warmte aan het eind van de week. Die weersverwachting baart de KNBLO ook al zorgen. De kans is groot dat de tempera tuur vrijdag, tijdens de intocht waar meer dan een half miljoen mensen naar komt kij ken, hoger is dan 35 graden. De KNBLO beslist in de loop van de week over eventuele maatregelen. destijds alleen even stilgelegd, na een zoveelste inval bij Cok in Sluis. De inval van eind juni is al even min een reden om de wenkbrau wen te fronsen. Wethouder Pauwels(CDA) van Hontenisse: „Ik denk dat de zaak verkeerd wordt voorgesteld. Voor zover wij weten, gebeurt er niets onre gelmatigs. Er is geen enkele justi tiële uitspraak die Cok schuldig heeft verklaard. Wij zien geen en kele reden ons beleid terzake te herzien." In de Belgische pers is een klop jacht op Cok en zijn 'spookfir- ma's' geopend. Het dagblad De Morgen omschreef hem gisteren als 'een toonbeeld van opzettelij ke dubbelzinnigheid' en 'een man die grossiert in exotische ven nootschappen en holdings met een ontoegankelijk aandeelhou derschap en die zijn geldstromen via diverse landen leidt'. In tegenstelling tot eerdere akti viteiten rond de Sluisse zaken man houdt de Nederlandse justi tie zich bij de jongste inval op de achtergrond. De Fiod-raid bij Cok's 'hete bedrijven in de pol der' voltrok zich in alle stilte. Zelfs de plaatselijke politie wist van niks. De Nederlandse justitie houdt zich koest als het gaat om Cok en lijkt de Belgische collega's nu de eer te laten. Geen wonder, want in de bokspartij met Cok liep jus titie zelf de belangrijkste bloed neus op en glipte Cok er altijd weer van tussen. De laatste keer moest de schatkist zelfs 40.000 gulden schade-vergoeding naar Sluis brengen, omdat Cok onte recht in de cel was gezet. Den Haag - In Oldenzaal is een zending vruchtesap in 1 men waarin 100 kilo zuivere cocaïne was opgelost. De drugs werden maandagavond door de douane ontdekt in de la-1 ding van een Colombiaans schip dat lag afgemeerd in de Amster-1 damse haven. De containers met de verdovende middelen werder, I door de Fiod (Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst), de douane I en de politie gevolgd. Bij de grens bij Oldenzaal werd de lading in I beslag genomen en vernietigd. De straatwaarde van de drugs is vol- gens de Fiod 'zeer hoog'. Stichting Vluchteling geeft 21 miljoen uit Den Haag - De Stichting Vluchteling heeft vorig jaar wereldwijd I voor ruim 21 miljoen gulden aan hulp voor vluchtelingen en on:- H heemden besteed. Het ging daarbij om 158 projecten in 54 lander j Dit staat in het jaarverslag van de stichting, waarvan de grote vak-1 centrales, de kerken en het Humanistisch Verbond deel uitmaker, Het aantal vluchtelingen nam in 1994 toe tot meer dan twintig mil-] joen. Dit kwam mede door de dramatische uittocht van meer dar twee miljoen Ruandezen naar de buurlanden Zaïre en Tanzania. Monorail in Alphen aan den Rijn Alphen aan den Rijn - In Alphen aan den Rijn wordt volgend voor-1 jaar een monorail in gebruik genomen. De baan, ruim een kilometer I lang, kost 10,5 miljoen gulden. De monorail vormt een verbindirg D tussen het NS-station in Alphen aan den Rijn en het areheologisdJ themapark Archeon. Op 29 september vorig jaar gaf de gemeenteraad al het groene liet-1 voor dit project. In Alphen stuitte het plan op veel verzet omdat Kj traject dwars door een woonwijk loopt. Dlegale cd's in beslag genomen Emmen - De opsporingsdienst van de auteursrechtenorganisal- l Buma/Stemra heeft gisteren in samenwerking met de politic Wf Emmen duizend illegale cd's in beslag genomen op de markt inE®' men. Tegen de marktkoopman die de cd's verkocht, is proces-ver- B baal opgemaakt. De marktkoopman, een 49-jarige Groninger, vïj klaarde dat hij de cd's (van groepen als Pink Floyd en Dire Straw in Duitsland had ingekocht. Hij verkocht de schijfjes voor 25 g®'] den. 'Arts zonder Grens' was opüchter Maastricht - „Een heel gemene, laaghartige manier van r aftroggelen." Zo noemde de officier van justitie gisteren voor rechtbank in Maastricht de oplichtingspraktijken van de 37-jrf W.S. uit Kerkrade. Door zich voor te doen als arts van Artsen*! der Grenzen had hij eerder dit jaar twee vrouwen uit Brunssun®| Sevenum in totaal 60.000 gulden afhandig gemaakt. De zwaar f verslaafde S. verklaarde spijt te hebben van zijn daden. Het gel" hij niet vergokt had, zou hij teruggeven aan de gedupeerden. verklaarde hij in therapie te gaan. De uitspraak volgt op 1< Tien jaar voor overval drankwinkel Arnhem - Het Arnhemse gerechtshof heeft gisteren twee l mers (22 en 23 jaar) voor de overval op een Gall en GaH-winW'f Arnhem-Zuid tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij de"®' val kwam een 46-jarige drankverkoopster om het leven. De beide overvallers werden eerder door de Arnhemse rechtba^ wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de overval op d' en Gall-drankwinkel. Wel kreeg de 22-jarige man vier jaar gw nisstraf voor overvallen op een theater en twee snackbars. Öe2'jj rige kreeg voor zijn betrokkenheid daarbij dertig maanden, van tien voorwaardelijk. In hoger beroep verklaarden twee, Arnhemmers dat ze de beide Arnhemmers op 26 januari vorig Ja® L even voordat het dodelijke schot viel - de winkel haddenzi® nengaan. Het Arnhemse gerechtshof verhoogde daarop de I door de rechtbank opgelegde straffen tot tien jaar. Die straff®*' J| ren ook geëist door de procureur-generaal. Madrid (ap) - De Spaanse preir| Bn gezegd dat hij.begin volgem d>n, zodat in maart of april vd buden. [e aangeslagen regering-Gonza- 1(2 blijft het komende half jaar in hnctie om het Spaanse EU-voor- jtterschap af te wikkelen, je aankondiging van Gonzalez tomt nadat zijn socialistische ninderheidsregering maandag le gedoogsteun had verloren van ie Catalaanse nationalistische partij Convergentie en Unie (CiU). Gonzalez laat in het mid den of hij volgend jaar weer lijst- heeft aanvaard", zo licht het de-j partement het ontslag toe. Kroon acht deze gedragingen strijd met artikel 37 van het Rechtspositiebesluit Burgemee: ters. Dat luidt: De burgemeested onthoudt zich van gedr: die de goede uitoefening van helj ambt schaden of kunnen scha den." Van Poppel krijgt van ministeil Dijkstal echter wel wachtgeld omdat hij niet willens en weteu omjuist heeft gehandeld en I vendien een mooie staat v dienst heeft. Van Poppel wordt voorlopig verl vangen door M. van Berctejf voormalig burgemeester van Gel drop. Cocaïne verstopt in vruchtesap Moskou - De Russische pre sident Boris Jeltsin heeft gis teravond voor de televisie gezegd dat hij aan de bete rende hand is na zijn hart aanval van 10 juli. Hij hield zich al weer met de politiek bezig. Voor het eerst sinds hij in het ziekenhuis werd opgenomen, kreeg hij bezoek van een lid van de re gering. Hij sprak meer dan een uur met premier Viktor Tsjernomyrdin. Zij spraken onder meer over Tsjetsjenië, de hervorming van de economie, de parle mentsverkiezingen van 17 december en de buitenlandse politiek. De president sprak ook met de voorzitter van de Russi sche delegatie die de vredes onderhandelingen met de opstandige Tsjetsjenen voert. Jeltsin zei dat hij de oplos sing gevonden heeft voor de resterende kwesties die een vredesregeling nog in de weg staan. Een vertegenwoordiger van de president zal de Moskou- gezinde regering in de afval lige regio assistentie verle nen bij het bestuur ervan. Dat zou moeten gebeuren tot er verkiezingen worden ge houden, vermoedelijk in no vember. De gezondheid van Jeltsin laat de meeste Russen overi gens koud. Zij lijken over tuigd van het herstel van hun president en doen niet mee aan de speculaties in de me dia over zijn toestand. Het maakt hen niet uit wie de lei ding heeft; hun omstandig heden veranderen er toch niet door. jf°°rJasmina Kuzmanovic (ap) Tuzla - Ahmed Ustic heeft de Dodenmars' overleefd. Hij is j een van de 4000 mannen uitf Srebrenica die zes dagen heb ben gelopen door Servisch ge-I bted om het voor hen veilige] tjosnische regeringsgebiea htzla te bereiken. [n ritaal waren ruim 15000 mos /"Vluchtelingen voor de barri l in/ftt Srebrenica vertrokken - l 0 zijn niet in Tuzla aange men. Zij zijn onderweg omge| men, gewond geraakt, gevan] 6 n genomen door de Serviërs o ®Cri,en wel verdwaald in d> rS elijke Bosnische bossen. - m C en de andere overlevende: - ()fr®nc'eels Bosnische soldate sphr ln zijn aangekome l®en van gruwelijke ervarin Tj-d lange, magere, 19-jarigl Fifari ln een 'vroeger leven' leadi nu van een rockbandje, z: I Gret^ k'i een tante in Tuzla I bote/k Z6t ziin tanden in d voSzr7endieriih,em heel' I irmovfj 0n verhaal begint o I Je <a_ S. jrii, een dag voorda VoetliepërS rentca onder dl ~a R„ervrirs stonden al in UsciL iilrt fCS 'een zuidelijke buiten! oniot,n ïe wisten dat ze zoudei Iwerden artilleriebeschietinl der r, zwaarder en zwaar I lica f 1?®este mensen in Srebre. I de vm u11 een heenkomen il trum„'gebouwen in het cem 1 (het leger) kregen te horel

de Stem | 1995 | | pagina 6