Billen m de ijskast Een andere zuster aan het bed Kuren in zee de cadeau poUT ie a du bois Het menselijk lichaam, een reis van top tot teen VS geven groen licht voor impotentie-middfe 2 lour 'Aids-patiënt leeft niet langer door medicijnen DE STEM ZOMER-GIDS rm u^'ATMï;vm catmiba^., Wet BIG maakt van verpleegkundige zelfstandig deskundige DESTEM Onderzoekers vinden veiüf antistolling kunsthartklep WOENSDAG 19 JULI 1995 Q] Waarom hoor je op een receptie één arm afstand te bewaren? Hoe lang was de langste baard van de va derlandse geschiedenis? Wat moest een verpleegkun dige vroeger met bloedzuigers? Vandaag het eerste deel van een serie over het mense lijk lichaam. Een reis van top tot teen. Van a tot z. De komende weken iedere woensdag op deze pagina. Door Mick Salet Adamsappel Dit vooruitstekende stukje van het strottehoofd heeft z'n naam te danken aan Adam. Die woonde, zo staat in het oude testament, met Eva in een goddelijk gebied. De zon scheen, de vogels floten, en er was maar één ding dat niet mocht van God: eten van de boom met de verboden vruchten. En wat deden Adam en Eva? Pre cies, ze aten tóch een verboden appeltje. God was woedend. Te gen Eva zei hij: „Ik zal vermeer deren de moeite uwer zwanger schap! Met smart zult gij kinde ren baren!" En tegen Adam zei hij: „In het zweet uws aanschijns zult gij brood eten, totdat gij tot de aardbodem wederkeert, omdat gij daaruit genomen zijt, want stof zijt gij en tot stof zult gij we derkeren!" Daarna gooide hij ze het paradijs uit. En alsof het allemaal niet erg genoeg was, zou God óók nog een stukje van de appel in de keel van Adam hebben laten steken. De adamsappel. Als schandteken dat van vader op zoon over zou gaan. Ader Anderhalve eeuw geleden werden er in de geneeskunst nog bloed zuigers gebruikt voor het aderla ten. Mét het bloed zouden de beestjes de bron van allerlei ziek ten uit het lijf zuigen. Ons land had speciale kwekerijen voor me dicinale bloedzuigers. En zusters en ziekenoppassers werd geleerd hoe ze die beestjes aan moesten zetten. „Men hoort somtijds menschen op de slechtheid der bloedzuigers schimpen, terwijl hunne onkunde zoo ver gaat, dat zij de dieren met het breede staarteinde dwingen wilden aan te bijten en het hoofd einde tusschen de vingers vast hielden," grinnikte de Groningse geneeskundige Gerhardus Meijer in een handboek uit 1848. Hij leerde de verpleegkundigen van vroeger hoe het wél hoorde. Je moest de juiste bloedzuigers bij de apotheek kopen, je moest ze goed op de huid zetten én je moest zorgen dat de patiënt ge wassen was. Want de bloedzui gers beten niet als de huid te vuil was of onder de zalf zat. „Ook op plaatsen des ligchaams, waar de huid zeer dik is, zetten zich de bloedzuigers niet aan, b.v. aan de hielen of in de hand." Om de beestjes beter te laten bij ten, kón je de aangewezen plek insmeren „met laauwe melk, met water, waarin eenige suiker is opgelost, ja, men kan daartoe ook bloed van eene geslachte kip ne men." Dan dronken de bloedzui gers direct. Tot ze hun buikje vol hadden en er gewoon bij neervie len. „Na het afvallen van alle bloed zuigers wordt de nabloeding nog zoo lang onderhouden, als het de geneesheer bevolen heeft. Soms wijlen echter blijven er eenige bloedzuigers hangen. Deze heb ben zich niet behoorlijk volgezo gen, maar zitten heel stil, even alsof zij sliepen. Men mag hen niet met geweld afscheuren, maar men rake ze met eenen vinger aan, en wanneer zij dan nog niet loslaten, dan strooije men hen ee nige korrels zout op den rug, als wanneer zij dadelijk afvallen." Tot slot had het handboek een waarschuwing: „Het zetten van bloedzuigers is geene onbedui dende zaak, en reeds meermalen is een klein kind aan eene enkele bloedzuigersbeet doodgebloed." Arm De arm is als sociale duimstok te gebruiken. Wie een medemens dichter dan een halve arm nadert, komt in de intieme zone. Wie twee armen afstand houdt, blijft, in de openbare zone. De meeste mensen voelen die afstanden in stinctief aan. Als een onbekende je té dicht nadert, doe je onwille keurig een stapje achteruit. Als je op een receptie met iemand staat te praten, voél je welke afstand wenselijk wordt gevonden. Men sen die je té dicht naderen, ko men onbeleefd of agressief over. Maar waar liggen de grenzen? Er is een theorie die onzichtbare zo- negrenzen trekt. Eerst heb je de intieme zone. Die is, met je ellebogen tegen je li chaam, een onderarm lang. Op deze afstand kun je de adem van de ander horen en ruiken. Op de ze afstand kun je de ander diep in de ogen kijken. Dit is de zone voor de mensen die je het liefst zijn. Als andere mensen binnen deze zone komen, voelt dat on aangenaam. Dan heb je de persoonlijke zone. Die is een gestrekte arm lang. t is L» l'-t mrkémfm rpm Sm - "J mans*- fat nm Ap dl- Een Fransman leest een krant, waarin de gruwelijke moord op Renée Hartevelt uit de doeken wordt foto ap de Hoornsche Poort stond, en als dan bereikte dezelve de opper vlakte van het onder de brug doorstromende water." Bil De moord op Renée Hartevelt. Het blijft een misselijk makend verhaal dat je niet zou geloven als het niet echt gebeurd zou zijn. De Rolling Stones hebben er nog een song over gemaakt. Too much blood. Renée was een Nederlandse stu dente in Parijs. Op een dag, het was juni '81, was ze opeens ver dwenen. Haar huisbaas en stu dievrienden schakelden de politie in. Het signalement werd geno teerd, maar verder kon de politie nog niets doen. Tot er even later iets ontzettends ontdekt werd. In het Bois de Boulogne had een man twee koffers in het water proberen te dumpen. Hij was ge zien, gevlucht en getuigen had den de politie geroepen, omdat de koffers met bloed besmeurd wa- Binnen deze zone heb je greep op de wereld en laat je mensen toe die je vertrouwt. Daarna heb je de sociale zone. Dat is je eigen persoonlijke zone plus de persoonlijke zone van een ander. Een zone van twee ge strekte armen dus. Dat is voor mensen een soort sociaal territo rium. En tot slot heb je de openbare zo ne. De wijde wereld die verder dan twee gestrekte armen van je vandaan is. Baard Scheepstimmerman Pieter Dirksz uit Edam staat te boek als de man met de langste baard van de vaderlandsche geschiedenis. Omdat het Guinness Record Boek er in de zestiende eeuw nog niet was, is de lengte van de baard niet precies bekend, maar het moet iets van tweeënhalve meter zijn geweest. In ieder geval lang genoeg om zijn achternaam in Baarts te veranderen. De Delftse dokter Willem Greve noteerde naderhand dat de man uit Edam zijn baard meestal opgebonden in een netje droeg. „Dikwerf maak te hij denzelven los om te kam men, terwijl hij op de brug buiten Er bleek een in stukken gesneden lijk in te zitten. Na onderzoek stelde de patholoog-anatoom vast dat het lichaam niet com pleet was. Er ontbraken lippen, borsten en grote stukken van de dijen en de billen. Aan de hand van kledingstukken in de koffers en de signalementen van vermiste personen in de politiecomputer stond snel vast wie het slachtof fer was. Renée. Ook de dader kon gauw gepakt worden. Vooral dankzij een taxi chauffeur die zich herinnerde dat hij een mannetje met twee koffers naar het Bois de Boulogne had gebracht en óók nog wist op welk adres hij hem had opgepikt. De politie deed er meteen een inval en arresteerde de Japanner Issei Saga wa. Tegen de muur stond het geweer waarmee hij Renée ge dood had. En in de ijskast lagen een lip, een borst en twee stukken bil. Waar hij de rest gelaten had, vroeg een inspecteur. „Opgege ten," zei de Japanner, „rauw!" Issei Sagawa had Renée gewoon geslacht omdat het hem een sen satie leek vers vrouwenvlees te eten. De kannibaal verdween in een psychiatrische inrichting in Japan, maar werd na zijn vrijla ting een bekende Japanner die ook nog een bestseller over zijn morbide misdrijf schreef. Borst De uitvinding van de stethoscoop staat op naam van de Franse arts René Laënnec. En is voor een deel te danken aan de preutsheid van de vorige eeuw. In 1816 werd Laënnec bij een jonge vrouw met een hartziekte geroepen. Omdat het niet netjes en ook niet zo zin vol was om het oor op de blote borsten van de patiënte te hou den, rolde de dokter een stuk pa pier tot een stevige rol en zette die op de hartstreek van de vrouw. Met zijn oor op die simpe le stethoscoop hoorde hij hartto- nen en ruisjes beter dan wanneer hij zijn oor direct op de borstkast had gehouden. Dat was niet nieuw, maar bracht René Laën nec wel op een schitterend idee. De stethoscoop, dus. Clitoris „De clitoris is een heel bijzonder orgaan," stelt de arts en seksuo- loog Rik van Lunsen, „omdat het het enige onderdeel van de ge slachtsorganen is dat geen aan wijsbare functie heeft bij de voortplanting. De clitoris heeft alleen een functie bij de seks. Als je een feministische bril opzet, zou je kunnen zeggen dat de na tuur speciale aandacht heeft ge had voor het seksuele genot van vrouwen. Volgende week woensdag: De el leboog van Jan Wouters. Door onze verslaggever Nijmegen/Utrecht - Over ruim twee jaar krijgt de patiënt die een injectie nodig heeft een an dere verpleegkundige aan het bed. Niet meer het automatische verlengstuk van de arts, maar een grotendeels zelfstandig functionerende beroepsbeoefenaar die met kennis van eigen zaken en wettelijke bevoegdheden geneeskundige hande lingen verricht. Meer dan tien jaar nadat het wetsvoorstel bij de Tweede Kamer werd ingediend zal eind 1997 de zeer complexe en uitvoerige wet Beroepen in de In dividuele Gezondheidszorg (BIG) in werking tre den. De wet BIG regelt de registratie en titelbescher- ming van beroepsbeoefenaren in de gezondheids zorg, bepaalt hun vrijheid van geneeskundig hande len en besteedt aandacht aan de erkenning van spe cialismen en de nieuwe tuchtrechtregeling. Dat al les om de kwaliteit van de beroepsuitoefening te be vorderen en de patiënt te beschermen tegen ondes kundig en onzorgvuldig handelen. De patiënt zal er niet wakker van liggen, maar voor de 150.000 verpleegkundigen betekent de wet BIG een grote sprong voorwaarts. „Eindelijk duidelijkheid. Eindelijk verlost van die vreemde en vaak onwerkbare constructie waarbij verpleegkundigen handelingen verrichten die juri disch aan de arts worden toegerekend. De patiënt kan er straks op vertrouwen dat er een bevoegd en bekwaam persoon een injectie toedient, ook al is dat geen arts," zegt Elly van Soelen van NU '91, de be roepsorganisatie van de verpleging. Voorbehouden Verpleegkundigen verrichten al sinds jaar en dag handelingen die eigenlijk aan artsen zijn voorbe houden. Injecties, catheterisaties, puncties, er zijn genoeg ziekenhuizen, verzorgingstehuizen of thuiszorgsi tuaties waar artsen niet continu beschikbaar zijn en verpleegkundig personeel als een soort verlengde arm van de dokter functioneert. De arts heeft welis waar ooit de opdracht daartoe gegeven, de medica tie vastgesteld en blijft daarvoor de verantwoorde lijkheid dragen, de verpleegkundige verricht de fei telijke handeling. In de meeste gevallen levert dat geen problemen op, omdat arts en verpleegkundige goede afspraken hebben gemaakt. Maar niet zelden gaat het mis en wreekt zich het feit dat deze ingeslopen praktijk geen juridische basis heeft. Er zijn in het verleden genoeg tuchtrechtzaken ge weest waarin die tekortkoming aan de orde is ge weest. Ervaring Van Soelen: „Er is vaak geen sprake van eenslui dende of duidelijke richtlijnen. De mate van zelf standig functioneren van een verpleegkundige is vooral afhankelijk van de werkwijze en opvattingen van een arts of de werkdruk. Die zijn overal ver schillend. In een groot academisch ziekenhuis zijn er vaak artsen genoeg om kleine geneeskundige Door Jetty Ferwerda Het doet altijd zo gezond en verantwoord aan. Schoonheid- sprodukten die alle goedheid van de natuur in zich vereni gen. En de ecotrend van de laatste vijf jaar heeft daar flink aan bijgedragen. Cosmeticafir- ma's houden niet op de markt te bestoken met produkten die 'puur natuur' zijn. Zo kan het dus gebeuren dat plotseling de positieve werking van zee-al gen en zeewater in de belang stelling staan. Kuuroorden ad verteren met speciale thalas- sotherapieën en crèmes en lo tions bevatten ineens zeewier- of marine-extracten. Zo ver werkt Guerlain speciale algen- extracten in de huidverzor- gingsprodukten van Odélys en gebruikt Chanel zeewier als verzorgend ingrediënt in haar vernieuwde nagellak. Zee-al gen, het woord doet denken aan de zilte, jodium-achtige geur van het strand bij eb. Aan groene stroken in het water die de kuiten kriebelen. Aan glib berige rotsen. Maar zee-algen die gezond voor de huid zijn? Aan zeewater en -algen worden al eeuwen lang geneeskrach tige en ontspannende eigen- schappen toegeschreven. Wie is niet z'n voetschimmel kwijtge raakt na regelmatig pootje ba den in zee tijdens de vakantie? Hippocrates schreef al in de vierde eeuw voor Christus het gebruik van zeewater voor. De Franse bioloog Rene Quinton ontdekte in 1904 dat de samen stelling en concentratie van het menselijk bloedplasma bijna identiek is aan die van zuiver zeewater. Beide bevatten in de zelfde verhouding minerale zouten, proteïnen en spoorele- menten. Essentieel voor een goede gezondheid. Quinton toonde eveneens aan dat dieren konden overleven met zeewater in hun bloed. Bij kinderen met cholera gebruikte hij injecties met isotoon zeewater waardoor uitdroging sneller verbeterde. Aan de bioloog dankt Bretagne zijn eerste thalasso-instituten. Zee-algen bezitten veel vitami nen en mineralen. Ze stimule ren de ontgifting van de weef sels, hebben een gunstige uit werking bij stress, overge wicht, cellulite, spier- en ge wrichtsproblemen. Er zitten kalium, magnesium, jodium en spoorelementen in, die de bloedcirculatie activeren waardoor het lichaam haar overtollige vet, vocht, gif- en afvalstoffen gemakkelijker af voert en het ontspanningspro ces sneller gaat. Ook de huid spieren krijgen hun balans, ste. vigheid en vitaliteit terug. Een basiskuur bestaat uit water en -algenbaden mefoih derwatermassages, in combi- natie met zee-algenpakkingen voor gezicht en lichaam en ma nuele massages. Alle goe([e stoffen zijn onttrokken wtzw. water en -algen (afkomstig van speciale kweekvelden in de Noord Atlantische Oceaan) in geconcentreerde vormteru». gebracht in (letterlijk) badzout zeep, voedingssupplementenen huidverzorgende produkten. Huidige thalasso-kuuroorden werken nog steeds vanuit de heilzame werking van het zee water en de zuivere lucht uit de tijd van Quinton. Behandelin gen met zee-algen en -modder behoren tot de belangrijke on- derdelen van die kuren. Deze instituten liggen in Frankrijk uitsluitend aan zee en dethera- pieën worden onder leiding van artsen uitgevoerd. In Neder land is het begrip thalasso-the- rapie wat breder, hier betekent het 'alles wat mogelijk is mel produkten uit zee'. Kuurhotel Jacqon in Bergen (een paar kilometer van zee) bijvoorbeeld past thalasso-ku- ren toe. Daar kan het dus ge beuren dat je in een massage- bad stapt met wat bruinig en ziltig ruikend water dat ver mengd is met verpulverde zee algen en zeezout. Een water temperatuur van 37 graden slechts, dat in eerste instantie koel aanvoelt maar uiteindelijk ontspannend werkt. Herinne ringen aan een vakantie aan de Bretonse kust komen naar bo ven. De huid voelt na het re laxed bubbelen stevig aan en ruikt ziltig. In Nederland en 49 andere landen is e toonaangevende mei gespecialiseerd in produkten uit de zee. Thalgo is de rijkste, dit merk heeft ook disch patent op een verwerking van algen, gie is een merk dat zich reiniging, ontslakking en het herstellen van de mineralenba- lans in het lichaam. Wie toeval lig tijdens de zomervakantie een bezoek brengt aan de Bre tonse kust kan zich te goed doen aan de weldaden van de zee. Een bezoek aan een thalas- so-kuuroord is zeker de moeite waard. In Dinard en Saint Ma- lo zijn thalasso-centra geves tigd waar men terecht kan voor een dagkuur vanaf 160 NEDERLAND 1 1.22 1.05 2.32 3.00 3.07 3.32 3,57 «.00 .08 .32 iblt ..ondertiteld via Teletekst 'oe Tekst tv 43 Nieuws voor doven en slecht- .renden 50 Studio op stelten met Oren je kop; Kleurrijk, verhalen over Ne- *5and met een kleurtje en Ratjetoe, jitiatieserie ,34 press Gang, jeugdserie Thunderbirds, poppenserie Markant Nederland, reporta ge: Festival Mundial ,a p 1/2, documentaire-serie 0 (TT) Sex met Angela, praatpro- ramma |0O (TT) Journaal ]24 (TT) Weeroverzicht ,32 Homefront serie 23 inspecteur van politie Lena Jent hal, mini-serie (1). Er zijn twee dmoorden gepleegd op alleenstaan- mannen. Inspecteur Lena Odenthal aatop zoek naar de dader ,05 close-Up: Gespeelde levens, jeluik over de geschiedenis van het N ■rlandse toneel (slot) 42 journaal j;l Studio Sport: WK schermen in ?n Haag NEDERLAND 2. 60 Journaal (7 America's funniest home v! Journaal Alle dieren tellen mee Journaal (TT) Lingo Journaal Tele-archief Journaal Kook tv Rondom tien Van gewest tot gewest Uitstappen! (ZW) Charlie Chaplin Achter de dijk Geknipt Woordroof Journaal Het pakhuis The Wonder Years, serie Viila Achterwerk (TT) Journaal Little Women, animatieserie Oe troon van koning Kuns Skippy, jeugdserie .26 De vogelaar en zijn uilenbo ituurfilm (TT) 2 Vandaag, actualiteiten (TT) Studio Sport met o.a. d our, 16de etappe en een Tourjournaal 26 Ik weet het beter, spelletje 9.55 Straatmuzikanten, docume ire-serie: Jeruzalem 9.24 (TT) Speurtocht in de natuu ocumentaire .16 Otto in Afrika, documentair Brie 11.55 Tracks of Glory, mini-serie (af Ë.27 Antenne, documentaire-seri per de premiers van Israël (3): Men Jem Begin 13.57 Journaal Londen (ap) - Aids-medicijnen lijken wel de symptomenvam ziekte te vertragen, maar niet het leven van de patiënt te w lengen. Dat blijkt uit een Brits onderzoek. handelingen te verrichten of om daarop toezicht te houden, in een klein ziekenhuis krijgt de verpleeg kundige vaak door omstandigheden gedwongen die taken toebedeeld. In veel gevallen is dat wel goed geregeld, maar de vraag waar bevoegdheden van verpleegkundigen beginnen en eindigen is tot nu toe nooit duidelijk beantwoord. Er zijn bijvoorbeeld verpleegkundigen die vinden die ze niet voldoende ervaring hebben in het geven van injecties en die de verantwoordelijkheid dus niet willen dragen of het gevoel hebben te grote risico's te lopen." Deskundig Met een recent advies van de Raad BIG, het orgaan dat de nieuwe kaderwet uitwerkt, is er nu zicht op niet mis te verstane duidelijkheid gekomen. Verpleegkundigen, zegt de raad, moeten een aantal injecties, catheterisaties en puncties zelfstandig en zonder toezicht of tussenkomst van een arts kunnen uitvoeren. Daarmee wordt de beroepsgroep, die nu kennelijk al veel praktijkervaring heeft, eindelijk ook wettelijk deskundig verklaard. Voordat daarvan evenwel officieel sprake kan zijn, zullen alle 150.000 Nederlandse verpleegkundigen eind dit jaar moeten worden geregistreerd zodat, volgens de wet BIG, de beroepsgroep juridisch kan worden beschermd. Met het voeren van die be schermde titel kunnen verpleegkundigen ook aan publiek en verzekeraars duidelijk maken op welk gebied zij daadwerkelijk deskundig zijn. Aan de andere kant betekent een toekenning van medische bevoegdheden ook dat de verpleegkundi gen voor het eerst onder het tuchtrecht zullen ko men te vallen. Want ook al zal de uitvoering van de wet BIG aan de patiënt voorbij gaan, hij zal be schermd moeten worden tegen eventuele onzorg vuldigheden van geëmancipeerde verpleegkundi gen. Mondhygiënisten Eenzelfde lange weg naar een grotere mate van zelf standig medisch handelen ligt de mondhygiënisten nog in het verschiet. Deze snel groeiende paramedi sche beroepsgroep functioneert nu nog in het ver lengde van de tandarts, maar is ook hard op weg naar meer bevoegdheden die de dagelijks praktijk in de tandartsstoel ook voor de patiënt kan verge makkelijken. Immers, waar nu de mondhygiënist voor het aanbrengen van een plaatselijke narcose nog voortdurend moet terugvallen op de tandarts, zal die ook binnen afzienbare tijd zelfstandig moe ten kunnen injecteren. Het onderzoek, dat werd uitge voerd onder 436 Aids-patienten, wijst zelfs uit dat degenen die pas met medicijnen beginnen wan neer de ziekte zich heeft gemani festeerd ongeveer een jaar langer leven dan degenen die al begin nen met medicijnen zodrda ze weten dat ze seropositief zijn. De leider van het onderzoek, de arts Mark Poznansky, zegt te ho pen dat het onderzoek, waarvan de uitkomsten staan beschreven in het zaterdag verschijnende nummer van het tijdschrift Bri tish Medical Journal, onder des kundigen een discussie op gang zal brengen over de vraag 'wat patiënten nu eigenlijk hebben aan onze medische bemoeienis.' Met andere woorden: lonen de bijverschijnselen van medicijnen, zoals misselijkheid en overgeven, BELGIË FRANS 1 .45 James Bond jr., tekenfimser' 10 Camp 2000, serie 17.35 The Wa ris, serie 18.30 Info première 18. aguy, serie 19.30 Nieuws 20.10 To france, 16de etappe 20.20 La riviè pérance, serie 22.05 Inédits: Trent années ambigues, documentaire-s 23.15 J'aime la télé, reportage-ser ben, maar slechts beperkt f slechts voor even. Dat wordtin dit onderzoek nog eens zegt de Aids-deskundii Henry Sacks. De onderzoekers spoorden patiënten op die voor ze Aidste gen ongeveer drie jaar reeks verschillende Aids-mr li £1 cijnen gebruikten en vergelen ardiés BELGIË FRANS 2 45 A bicyclette (programma in kad 1' de France) 14.15 Tour de Fran 'de etappe 17.33 Parcours, golfma je 18.00 lei Bla-bla, kindermagazi 1.59 Parcours, golfmagazine 19. 20.11 Tour de France 20.21 hun ziekteverloop met dat van! patiënten die pas medicijnen? ^c|ette gen gebruiken toen ze erg z*r waren. Degenen die al in vroeg stadium medicijnen s bruikten kregen minder infec' ziekten, maar stierven als ze maal ziek werden gemiddeld c. jaar eerder dan degenen die; met medicijnen begonnen na a j te zijn geworden. 20.36 Tour de France 21.06 pratte 21.21 Tour de France 21.51 22.06 Tour de France 22. r sur les marchés Dow Jones Washington (afp) - De Amerikaanse autoriteiten hebben maand het groene licht gegeven voor de distributie van het» ste officieel geregistreerde middel tegen impotentie. hooguit een keer per etr bruiken. De fabrikant wil het medicament in s op de markt brengen. Caverject werkt op basis van- prostadil, een afgeleide va»- hormoon Prostaglandin medische wereld gebruikt - hormoon al bij de beha® van sommige hartkwale" producent testte het mid® zeventienhonderd patiënte" Tien tot twintig miljoen Af kanen hebben in de loop"8® leven tijdelijk of langdurig -- van impotentie. Het medicijn Caverject, keurd door de almachtige Food and Drug Administration, kan binnen vijf tot twintig minuten een erectie veroorzaken. Het middel werkt in tachtig procent van de gevallen. Caverject ont spant de spier die de bloedstroom in de penis regelt. Een mogelijke bijwerking is een abnormaal lang aanhoudende erectie. Patiënten moeten het spul direct in de penis spuiten, de eerste keer in aanwezigheid van een controlerend arts. Belang stellenden mogen Caverject Leiden (anp) - Onderzoekers in Leiden hebben een veilig gct". 5 vonden in de dosering van medicamenten, die mensen met een matige hartklep moeten gebruiken om te voorkomen dat er op"; stolseltjes ontstaan. Een juiste dosering is van belang omdat e® ge dosering kan leiden tot bloedingen in hersenen, ruggemW ders. Patiënten die een kunstmatige hartklep krijgen, moeten ven lang medicijnen gebruiken die de bloedstolling remmen. De patiënt zal er niet wakker van liggen, maar voor de 150.000 verpleegkundigen betekent de wet BIG een grote sprong voorwaarts. foto eo

de Stem | 1995 | | pagina 22