1,1 8.< SI DE STEM ulst mag koffieshop sluiten IQ 2.9P 1 4 madorp naar de rechter om bezoekerscentrum tegen te houden Duizenden vlinders bij De Braakman 'Zo'w dier verdient beter dan te worden vermalen'' Staatssecretaris Nuis belooft Hulst niets over subsidie basiliek Groede kwaad over mogelijke privatisering hertenpark •ssen wint rechtszaak, eigenaar Gandalf gaat door met softdrugverkoop Bibliotheek Axel houdt onderzoek onder lezers -.55 ■35 micelli j [,29 Idems 1,19 meel ■39 patentbloem 7-granen ■Ontbijt 225 gr. Foto-insteek- albums Messenset 3-delig Knikkers in heuptasje Automobiliste doet vlieg kwaad ID 1995 bezit niet verloren gaat In tegen blikseminslag Zonrii lant kunnen wij u ook een ko« ^ecties van bestaande instalj i prijsopgaaf 35280-76790 f|Qfè. lm 010-4557944 nederuuJS 1 M n beleggen, 2 x 125 gr. J 2 afbeeldingen metvooi - kfeurkaart - 6 potjes verf -1 penseel -1 lijstje -voor2*100foto's 9*13cm. of voor 2 *80 foto's A A - 2 keukenmesjes -1 tomatenmesje - van roestvrijstaal - SO knikkers -1megabonk -2 meteoorknikkers Meer dan 300Aldi-markten in Nederk Zeeland WOENSDAG 19 JULI 1995 DEEL 1 l,e verslaggever Burgemeester en wethouders jst wijzen de bezwaren van de j van Emmadorp tegen de van een bouwvergunning (bezoekerscentrum Saefting- I j)e Emmadorpers stappen nu (rechtbank in Middelburg in ;uwe poging de bouw tegen te ning blijft overeind," aldus wethouder G. van de Voorde gisteroch tend na afloop van de wekelijkse verga dering van het college van B en W. „De oude argumenten waren door ons genoeg onderzocht en de nieuwe argu menten tegen het centrum vonden wij niet steekhoudend genoeg om terug te komen op ons besluit de bouwvergun ning af te geven." De wethouder zei wel opnieuw te betreuren dat de bevolking van Emmadorp zoveel heisa blijft maken over een voorziening die er juist op ge richt is verbetering in de situatie aan te brengen. Het besluit van het college van Hulst om de bezwaren tegen de bouwvergunning af te wijzen, komt in Emmadorp niet als een verrassing! „Dat dachten we wel," is de eerste reactie van Rianne Warmenho- ven, woordvoerster van de protesterende bewoners. „Het geeft opnieuw blijk van vergaande arrogantie van het gemeente bestuur," vindt,zij. „Als je ziet dat ook een instantie als het waterschap waar schuwt voor vergaande aantasting van de verkeersveiligheid is dat toch duide lijk." Volgens Warmenhoven werkt het pro testcomité tegen het bezoekerscentrum al aan verdere stappen om de bouw tegen te houden. Binnen zes weken spannen de bewoners van Emmadorp een juridische procedure aan bij de president van de rechtbank in Middelburg. Het verzet van de bewoners van Emma dorp begon oktober vorig jaar met de in diening van een hele rits bezwaarschrif ten tegen het voornemen van de gemeen te om vrijstelling te verlenen van het gel dende bestemmingsplan. De bezwaren werden door de gemeente afgewezen. Eind maart dit jaar gaven burgemeester en wethouders de bouwvergunning af en sloot de gemeente een convenant met de stichting Het Zeeuwse Landschap waar in een aantal voorwaarden was opgeno men. Tegen de afgifte van die vergun ning kwamen 61 bezwaarschriften bin nen. Daarin voerden de bewoners een hele serie argumenten aan waarom het centrum er niet moest komen. Ze vrees den onder meer een grote bezoekers stroom die de leefbaarheid van de ge meenschap zou aantasten en voor ver keersoverlast. ZIE OOK ZEELAND - C2 |ue verslaggever - Burgemeester A. 8 van Hulst mag kof- |op Gandalf aan de tenmarkt sluiten. Dat krde president van de lank in Middelburg Lid. De eigenaar van [laatste openlijke ver mint van softdrugs in f: peinst er vooralsnog Iff niet over zijn deur (l te houden. en Kessen verschenen [week vrijdag voor mr. H. reda, de president van de ank in Middelburg, om schil uit te vechten, enaar van de koffieshop, R. igere, spande de rechts- in, nadat Kessen weigerde gunning op grond van de (nene Plaatselijke Verorde- JPV) af te geven en dreigde tstuursdwang om Gandalf fel. iverzoeken zijn gisteren ii Breda afgewezen. Zijn ng verschijnt eind deze :op papier. akte burgemeester Kessen al keer eerder zijn gelijk te ha- tor de rechtbank met slui- ian koffieshops aan de Kor- peuwstraat en de Paarden- h tot gevolg. Gandalf, de lekoffieshop waar softdrugs zijn in Hulst, moest ook lijnen. Want de gemeente rich met Kessen voorop zo- «kend faliekant tegen het feu van de verkoop van ver- de middelen als hasj, mari- a en weed. droeven recente uitspraak van de inkpresident in de hand I fasen alle troeven in han- lehebben om de strijd tegen ftdrugwinkels in zijn stad te ffl.Ware het niet dat de ad- 'Ivan Gandalf nog één ijzer 't vuur heeft om de sluiting lie houden. Mellijk na bekendmaking Ite uitspraak door de recht- pffie stuurde deze, mr. B. ffcr uit Arnhem, namelijk [«aan Kessen. „Daarin heb ^gedeeld dat mijn cliënt de van spijzen en dranken "vijld zal staken met ingang «n Alleen de verkoop van "Ss zal doorgaan. De stel- s dus dat mijn cliënt geen gelegenheid meer drijft en »nig niet hoeft te beschik ker een vergunning in het 5'an de APV. Ook de aan ban bestuursdwang komt te vervallen," aldus Van r. 'beradenheid d'ocaat van de Hulster kof- feigenaar verwacht -'de «radenheid van de burge- kennende'- binnen nu en y* opnieuw bij de presi- de Middelburgse recht- zitten. Die moet dan be- fcüg?ndalf M V6rgUn~ dat volgens de advo- "Volgens aan de orde moet ls er sprake is van ern- v°or aantasting van f "bare orde door de ver- SJ® softdrugs vanuit het san de Beestenmarkt. En j, 7,essen> zo gaf Van Meer »Jï afgelopen vrijdag "grondig motiveren. So >"<sster is 'blij voor Uw de uitspraak van de ljat °ora.l omdat hij bang L,. imago als rustige koffi ,or de aanwezigheid U "«hops en ermee ge il, aantrekkings- (srk ^"'kulandse drugtoe- Marjan en Jan van de Velde: De mensen kunnen hun huisdier precies zo laten begraven als ze zelf willen'. FOTO WIM KOOYMAN AAN DE Visartpolder- dijk nabij Sluiskil is sinds kort Dierenbe graafplaats Zeeuwsch- Vlaanderen gevestigd. Het is een initiatief van Jan en Marjan van de Velde die er ook een die- renpension en een hon denschool runnen. Voor het eerst zijn houders van katten of honden niet meer aangewezen op voorzieningen buiten de streek. Ze kunnen hun overleden huisdier voor taan begraven, in plaats van het mee te geven aan een destructiebedrijf. Door Ronald Verstraten WAT GEBEURT er met je huis- Van onze correspondent Hulst - Een lastig insekt in de personenauto van een vrouw uit Hulst was de oor zaak van een ongeval waar bij nog al wat schade ont stond. Op een gegeven moment nes telde het beestje zich op het hoofd van de bestuurster. Die was daar echter niet van gediend en wilde het weg slaan. Dat bleef echter niet zonder gevolgen. Ze botste hierdoor tegen de achterzijde van een gepar keerd staande auto. Die werd door de aanrijding tegen een hekwerk langs de rijweg van de Zoutestraat gedrukt. Bei de auto's werden eveneens beschadigd. De vrouw kwam met de schrik vrij. dier, nadat het is overleden. „Ze laten het bij de dierenarts achter en denken dat het veilig geborgen is. Maar die doet niets anders dan het dier naar een destructiehokje brengen. Daar wordt het opgehaald door een destructiebedrijf en later wordt het vermalen tot diervoe der of verwerkt tot lijm," vertelt Jan van de Velde. „De meeste mensen weten dat niet. Het wordt ze ook niet ver teld," vervolgt Jan. „Maar je moet je ook voorstellen: Je hond gaat dood. Je hebt al zoveel sores aan je kop, dat je niet verder denkt. Ze realiseren zich niet wat er gebeurt. Toch heeft zo'n dier jarenlang deel uitgemaakt van het gezin en verdient beter dan te worden vermalen." Drempel In het dagelijks leven brigadier bij de politie in Terneuzen, start te Jan een aantal jaren geleden een hondenschool. Een logische stap, want bij de politie was hij van 1984 tot 1994 hondengelei der. „Op de school kom je veel hondenbezitters tegen. Zo'n jaar of drie geleden hoorden we regel matig dat er behoefte was aan een dierenbegraafplaats in Zeeuws-Vlaanderen. De dichtst bijzijnde was in I»inkenszand, aan de 'overkant'. En dat bleek voor velen toch een drempel." De meningen en belangstelling eenmaal gepolst, begon Jan er verder over na te denken. Infor matie ingewonnen bij de gemeen te Terneuzen, maar daar was het fenomeen uiteraard vrij onbe kend. Marjan: „Een ambtenaar is toen zelfs overal in het land op andere dierenbegraafplaatsen wezen kijken om zich op de hoogte te stellen. Vervolgens heeft de ge meente in alles heel positief mee gewerkt." Eenvoudig is het echter niet om een dierenbegraafplaats te be ginnen. Het duurde twee jaar voor alles rond was, want ze hadden te ma ken met de nieuwste en strengste eisen op milieugebied. „Het zijn exact dezelfde eisen als voor een gewone, mensenbegraafplaats. Zo moeten de graven een meter diep liggen, maar altijd vijfen dertig centimeter boven het grondwater. In zandgrond, waar van dan weer de bovenste dertig centimeter zavelgrond moet zijn." Koelcel Rondom de begraafplaats moest een groenstrook worden aange legd, zodat hij niet vanaf de weg zichtbaar zou zijn. En er moest ook een complete koelcel komen. Het toegangshek en de omhei ning geplaatst, moeten er nu nog wat laatste karweitjes worden gedaan. Het streven is om de be graafplaats op 1 augustus te ope nen, maar het eerste hondje ligt er al begraven. De brochure met informatie over prijzen en mogelijkheden ligt nog bij de drukker. De kosten varië ren met de grootte van het huis dier. Hoewel de Van de Veldes verwachten dat het merendeel honden en katten zullen zijn, be nadrukken ze dat alle huisdieren zijn toegestaan, tot cavia en pa pegaai toe. Maar paarden kan weer niet omdat die volgens de wet onder 'vee' vallen. De kistjes worden in acht ver schillende maten gemaakt door een gespecialiseerd bedrijf in de randstad. Op elk graf komt een siersteen met een naambordje. Hiervoor gelden standdaardta- rieven. „Maar alles is mogelijk. De mensen kunnen hun huisdier precies zo laten begraven als ze zelf willen. En dat kan heel ver gaan. Op dierenbegraafplaatsen in Brabant heb ik zelfs complete monumenten gezien. Mooier nog Van onze verslaggever De Braakman/Absdale - De leden van de insektenwerk- groep van natuurbeschermingsverenging De Steltkluut ko men de laatste dagen ogen te kort om alle vlindersoorten in de streek te signaleren. Ten oosten van het Noorderbos bij De Braakman waren het af gelopen weekeinde duizenden exemplaren te zien. Bovendien ontdekten Joop de Bakker en Eddy Taelman van de werk groep het voorbije weekeinde zeven zeer zeldzame vlindertjes langs de Tolweg bij Absdale. De Bakker en Taelman waren daar bezig met de registratie van de andere zeldzame soort die onlangs in de regio is ge zien, de Zygaena Trifolii. Plot seling zagen ze toen voor het eerst in hun leven een ander vlindertje. Ze telden even later zeven exemplaren van deze onbeken de vlindersoort, besloten er eentje te vangen en kwamen er achter dat het een metaalvlin dertje (Adscita Staticus) was. Net als de Zygaena Trifolii een overdag vliegende nachtvlin der. „In Nederland wordt het metaalvlindertje beschreven als zeer zeldzaam", weet Tael man. Een andere bijzondere waarne ming was er bij De Braakman. Nooit eerder waren er zoveel vlinders in de streek bijeen. „Het waren zulke enorme aan tallen dat het onbegonnen werk was ze allemaal te tel len," aldus Taelman, die ook hier met Joop de Bakker een kijkje ging nemen na een tele foontje van de jachtopziener. „Daarom hebben we alleen de trekvlinders geteld. We telden onder meer het ongelofelijke aantal van 560 Atalantavlin ders. En dat moeten er nog veel meer zijn geweest, want er za ten er ook veel tussen de plan ten die we niet konden tellen." Van onze Haagse redactie Den Haag - De gemeente Hulst kan volgend jaar, na twee eer dere afwijzigingen, opnieuw meedingen naar een rijksbijdrage voor de restauratie van de basiliek. Maar staatssecretaris Nuis (Cultuur) weigert vooralsnog elke toezegging. Dat blijkt uit de antwoorden van de staatssecretaris op schriftelij ke vragen van de D66-Kamer- fractie. De fractie wilde weten of het klopt dat Hulst al voor de tweede maal restauratiegelden is misgelopen terwijl nota bene de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg eind 1993 Hulst op het hart drukte om toch vooral voorrang aan de restaura tie van de basiliek te geven. Nuis bevestigt dat de directeur heeft gepleit voor een snelle af ronding van het restauratieplan. Dat leidde ertoe dat Hulst binnen een jaar de aanbesteding voor het werk geregeld had, maar een for mele toezegging voor rijkssubsi die ontbrak. En die zou ook niet komen. Nuis noemt de gekozen volgorde - eerst aanbesteding, dan subsidiebeschikking - een 'ongebruikelijke'. „Immers, zon der formele toezegging (voor sub sidie) is het onmogelijk het werk te gunnen aan de laagste inschrij ver," aldus de staatssecretaris". Hij vindt dat het Rijk niets te ver wijten valt. Zo'n 70 gemeenten hebben een beroep gedaan op de knelpuntenpot voor 1995. „Al de ze gemeenten worstelen met min of meer schrijnende gevallen van restauratie-achterstand, die om een snelle en adequate oplossing vragen. Helaas kan er ieder jaar maar een of hoogstens enkele ge vallen worden opgelost. Vele aanvragers moeten jaarlijks wor den teleurgesteld," aldus Nuis. De enige troost die de staatsse cretaris Hulst te bieden heeft, is dat het de gemeente vrij staat we- derom een subsidieaanvraag in te dienen. En de kans bestaat dat het kabi- net besluit voor monumentenzorg extra geld uit te trekken. Maar of het restauratieplan van Hulst in dat geval wel met rijkssteun uit gevoerd kan worden, blijft twij felachtig. Nuis:,, Het is prema tuur om nu al uitspraken te doen welke restauratieplannen dit be treft." dan op een 'gewone' begraaf plaats," vertelt Jan. In stilte De dieren kunnen worden ge bracht, maar eventueel ook opge haald. De begrafenis vind in stil te plaats, al kunnen mensen, al ze dat dat willen, er ook zelf bij zijn. Na de begrafenis wordt het graf je drie jaar onderhouden. Daarna kan dit tegen een jaarlijkse ver goeding worden voortgezet. Wordt van die mogelijkheid geen gebruik gemaakt, dan wordt de steen verwijderd en wordt er in de nabijheid een ander dier be graven. De graven zelf worden echter nooit geruimd. De be graafplaats is dagelijks open voor bezoek, van 10.00 uur 's morgens tot zonsondergang. Het liefst zouden Jan en Marjan zien dat mensen van tevoren de begrafenis van hun huisdier re gelen. „Ze kunnen dan alvast eens komen kijken waar hun huisdier komt te liggen. Dat maakt het contact prettiger." Binnenkort worden alle dieren artsen in Zeeuws-Vlaanderen aangeschreven en attent gemaakt op de begraafplaats. De informa tiebrochures komen ook in ver schillende dierenartspraktijken te liggen. Van onze verslaggeefster Axel - De bibliotheek in Axel gaat in het najaar een lezerson derzoek houden. Bestuur en medewerkers van de bieb willen graag weten wat de gebruikers vinden van het nieu we gebouw aan het Szydlowski- plein waar de bibliotheek een jaar of drie geleden introk. Verder kunnen gebruikers (maar ook niet gebruikers) kwijt welke boeken ze missen en wat ze bij voorbeeld van de openingsuren en de service van het personeel vinden. De vragenlijst is nog niet gereed volgens penningmeester A. de Ruijter, maar daaraan gaan bestuur en medewerkers direct na de vakantie beginnen. Zak geld Met de gegevens die dat onder zoek oplevert hoopt het bestuur een goede richtlijn in handen te hebben voor het beleid de ko mende jaren. Op 1 januari 1996 start namelijk een andere manier van financiering: de budgetsub sidiëring. Gedurende een periode van vier jaar krijgt het biblio- theekbestuur simpel gezegd jaar- Van onze verslaggever Groede - De Dorpsvereniging Groede maakt zich kwaad over een mogelijke privatisering van het hertenpark in het kunstenaarsdorp. Als de gemeente Oostburg het park namelijk van de hand doet, betekent dat volgens de vereniging waarschijnlijk het einde van deze gemeenschapsvoorziening. In het laatste nummer van De Dorpsom roeper, het tweemaandelijkse magazine voor Groede, laat de vereniging blijken weinig vertrouwen te hebben in de con tracten die tussen de gemeente en diegene die het hertenpark wil kopen worden ge sloten. „En je kunt het voorspellen: verkocht voor een gulden met een contract waarbij gega randeerd wordt dat, bla, bla, bla...amme- hoela. Een'weggeef contract zal het wor den, waarin ongetwijfeld allerlei rechten en plichten voor de koper en verkoper zul len zijn omschreven die later gebakken lucht blijken te zijn en waarmee je je ziel al bij voorbaat hebt verkocht." Waar het de Dorpsvereniging om gaat is behoud van het hertenpark, vrij toeganke lijk voor iedereen, eigendom van iedereen en prima onderhouden door de mensen van Gemeentewerken. „Een bezit dat we moeten behouden, koesteren en bescher men. Zo'n ongerept natuurparkje, zo heel dicht bij de kust, nog ver van alle drukte, kan wel eens het kostbaarste worden wat ons aan de kust nog rest." Voorlichter L. Polfliet van de gemeente vindt de kritiek van de Dorpsvereniging veel te voorbarig. Het is volgens hem immers helemaal nog niet zeker of het hertenpark wordt gepri vatiseerd. „De gemeente houdt alle zaken tegen het licht om te bekijken of die in de toekomst wel of niet door de gemeente uit gevoerd zullen blijven worden. Ook het onderhoud ahn het hertenpark zit daarbij. Net zoals zoveel andere zaken. In de zoge naamde kerntakendiscussie zullen pas door de gemeenteraad de keuzes worden gemaakt." Polfliet noemt de jaarlijkse onderhouds kosten aan de dierenparken in de gemeen te wel aan de hoge kant. „Onderhoud aan de dierenparken kost de gemeente 56.000 gulden op jaarbasis. Dat is toch een fors bedrag. Maar de beslissing over een moge lijke privatisering van het hertenpark is nog lang niet genomen." lijks een zak met geld van het ge meentebestuur waarmee het maar moet zien fond te komen. In die zak geld zit zo'n vijf ton, zegt de penningmeester. Hij is enthousiast over de nieuwe vorm van subsidiëren. „We worden minder afhankelijk van de ge meente", noemt De Ruijter een van de voordelen. „We worden zelf verantwoordelijk voor de uitgaven en de inkomsten. Is er een overschot, dan is het voor onszelf, is er een tekort idem dito. Alleen, mochten we al te veel overhouden, dan gaat het over schot toch naar de gemeente. Hebben we een tekort, dan legt de gemeente, als het niet al te gek wordt, ook weer bij." Uitbreiding Het blijft de gemeenteraad die de jaarlijkse begroting en afreke ning moet goedkeuren. Dus zo heel onafhankelijk wordt het be stuur nou ook weer niet. Voor de door'het bestuur gewenste perso neelsuitbreiding stak de gemeen te bijvoorbeeld al een stokje. Het bestuur zou graag het inlichtin genwerk uitbreiden (het helpen van lezers met het vinden van in formatie). In het beleidsplan wordt gesproken over een wense lijke uitbreiding van 6,5 forma tie-uren per week. Maar dat is niet betaalbaar vinden B en W. Met spanning wacht het Axelse bibliothéekbestuur een Vlissings experiment af. „Daar gaan ze proberen of het mogelijk is dat de lezers per geleend boek een be paald bedrag betalen. Misschien kan dat systeem, als het werkt, ook in andere bibliotheken inge voerd worden. Wellicht dat we er meer armslag door krijgen."

de Stem | 1995 | | pagina 15