EU-protest tegen kernproeven Colin Powell lijkt rijp voor het Witte Huis 'Maffia dumpt radio-actief afval in zee' ik heb kkelijke gezien Dierenvrienden blij met faillissement Britse kalvercharter raziliaanse unitie orgt voor iuurwerk |zla werd 4 af in geruchten Jeltsin blijft in ziekenhuis iflSTBM BUITENLAND A5 COMMENTA/ Zeven Europese ministers tegen Frans plan I Amerika wil wereldwijd verbod BUITENLAND KORT Opnieuw onrust in Noord-Ierland Zeker 170 doden in Bangladesh Duits hof veroordeelt atoomsmokkelaars Nieuw spoor in zaak verdwenen meisjes VN onderzoeken bloedbad in Burundi Tientallen Tamiltijgers gesneuveld Massaproces tegen etnische Albanezen JSDAG 18 JULI 1995 DINSDAG 18 JULI 1995 voor het zomerreces, heeft over de Westerschelde Oei 3t na dat zomerreces. Dat hV ierwerp opnieuw moetvvor van de kabinetszittingen daar [ips) - De Italiaanse jus- ic js een onderzoek gestart maffia-organisaties die itken zijn bij het illegale '".0 en dumpen van radio- jef afval uit Oost-Europa. il zou worden gestort in de fijellandse Zee. De regering Ldat ze redenen heeft om te tL dat twee maffia-organi- it uit Calabrië en Napels in het zuiden van het land, een bloeiende handel hebben opgezet in radio-actief afval. Vorige week drong de milieugroep Legam- biente er bij president Oscar Scalfaro en premier Lamberto Dini op aan snel een einde te ma ken aan deze handel.Italiaanse juristen vermoeden dat nogal wat Oosteuropese regeringen, kern centrales en onderzoekscentra bewust gebruik maken van deze illegale kanalen om hun kernaf val kwijt te raken. Domenico Porcelli, een magistraat die de zaak onderzoekt, zegt dat een be langrijk deel van de afval belandt op de bodem van de Adriatische en de Middellandse Zee. „Italië kan daardoor een nucleair kerk hof worden," zei hij. De jongste jaren verzamelde Legambiente heel wat gegevens die aantonen dat Giorgio Comerio, eigenaar van tal van bedrijven in Italië en Malta, een van de belangrijkste mensen is in deze afvalketen.Co- merio rijst de hele wereld rond om zijn diensten aan te bieden bij het opruimen van radio-actief af val. Hij geniet de steun van Eur atom, de Verenigde Staten en Ja- pan.Comerio stopt tot tweehon derd ton radio-actief afval in zes tien meter lange torpedo's, die diep in de zeebodem wegzinken. Legambiente beweert dat Franse en Duitse ondernemers met de maffia uit Calabrië samenwerken om kernafval kwijt te raken dat afkomstig is van zowel civiele als militaire onderzoeksprojecten en kerncentrales. Ook de Italiaanse geheime dienst zou gegevens heb ben die aantonen dat de illegale handelaars, de maffia en afge vaardigden van landen in de der de wereld samenwerken. edenis van plannen maken om rbinding te komen, het zovel lat te voorspellen óf de WOV ntimictpn on Ho r»oo«: otimisten en de pessimisten 1 h in evenwicht. hel van vrijdag, staan nu de octi Jde mededeling over het uitsf leid door de uitspraak van mini Waterstaat dat zij over de W( joord heeft bereikt met minisi Zalm de financiering en explun Solide acht. Daarmee hebben 3 Irs in feite de bouw van de WO daarvan, geadopteerd. De kat hieuw wordt gevraagd hun huis! jlste keer over te maken, is nu ei- aalt de uitspraken van minister e van een besluit tot aanleg vi geenszins overdreven. Óndei I nog een afstel kan komen die muziek besteld?!Even isj tientallen familieleden die J hnnen afwachting zijn van 1 Ier. De blaaskapel slooft zich Idernere klanken te produce] pogelijk maken. vrouw en jonge zoontje, een derwerp waar fotografen en meramensen minstens evem aandacht voor hebben. Minister Voorhoeve knoopt I en daar een praatje aan. De mt gestelde vraag? „Hoe het is mei 300 achterblijvers, natuurlij Zelf benadrukt hij telkens dat onmogelijk was geweest om 1 brenica te verdedigen. De Nei landse missie was een humanil re, geen militaire. „We hebben altijd geweten dat enclave militair gesproken niet verdedigen was. Daarom hebh we de Navo ook gevraagd luchtactie af te blazen." „Bedankt!," is de zichtbaard] bare reactie van een van de tei gekeerden. De 20-jarige Maarten Fagh hai zeven maanden opzitten toen in Bratunac gijzelaar werd vani Bosnische Serviërs. Zonder verl zegt zijn zus Lisette. Zij wai haar broer op met een wel h| toepasselijk cadeau: eenhandtf' foon. Of hij weer teruggaat? Vai Dirk neemt het woord: „Hij he tot 15 januari getekend en hij wi nog niet of hij bijtekent. Hij hi tot nu toe steeds gezegd dat veel voor die mensen daar hu kunnen doen. Kijk je mij in a hart, dan is het natuurlijk st< pen. Maar het is zijn beslissin; Dat geldt ook voor een eventu welkomstfeest. „Dat laten we v hem afhangen. Gisteren op 1 journaal zag hij er redelijk on spannen uit. Als hij wil, wordt 1 gigantisch. Al z'n vrienden hi ben al gebeld. Hij zegt het mal We hebben ze koud staan." |et meer wat je geloven moet. Di j kanten op je af. We gingen di I ons te vertellen had en intussi de geruchten de kop in te drul kse blauwhelm Hans van Strien1 px-Joegoslavië. de stad. Na de val van Srebrea ca zijn er ook huizen van se viërs geplunderd die nog in u wonen," aldus de Raamsdo» blauwhelm. Tuzla is nog stó eens stad waar zowel K108 Serviërs als moslims wonen, danks de oorlog. m Ook de VN-troepen kregen s de wind van voren van de vi telingen. Van Strien: „Er moslims geweest die de Frans Lindenkamp Paulo - Een neergestorte jhtballon zou de oorzaak '_voor de ontploffing van munitie-depots in de Gu- iabara-baai van Rio de Ja- ;iro. Dat denkt de Brazili- »e marine van wie de Bitmagazijnen zijn. ilgens een verklaring zijn bij de jiosies - die tot op 50 kilome- t afstand te horen waren - 23 itrozen gewond geraakt. Acht then zijn er ernstig aan toe. taaan wordt echter getwijfeld. voor de ramp waren hon- man op het terrein werk- Het nieuws over de ramp ]iiat moeizaam los, omdat de ailiaanse marine het gebied ametisch heeft afgesloten om iaiwsgierige journalisten tegen ichzelf in bescherming te ne- |lit een oorverdovende knal zondagavond het eerste liinitiedepot de lucht in. Daarbij ram een enorme vuurbal vrij in vorm van een champignon, ïhad een diameter van zeker kilometer. Een amateurfilm- de eerste explosie op de id vast te leggen, de kettingreactie die daarop ilgde explodeerden in een tijds- ikvan enkele uren praktisch ll kruitkamers op het marine- j ilandje Boqueirao. Het arsenaal (vatte - naast kogels, granaten duizenden projectielen voor ieepskanonnen en bazooka's - ik raketten van buitenlandse Blij, waaronder de Franse meet en wapentuig voor onder- Wen. explosies hebben tot in de omtrek forse glasschade roorzaakt. Op het 500 meter Van onze redactie buitenland Brussel - Hun protest is voorlopig nog tegen dovemansoren ge richt, maar gisteren hebben zeven ministers van Buitenlandse Zaken uit landen van de Europese Unie tijdens een bijeenkomst achter gesloten deuren in Brussel geprotesteerd tegen een her vatting van de Franse kernproeven. Na de eerste explosie ontstond een kettingreactie, en binnen enkele uren ontploften praktisch alle kruitkamers op het marine-eilandje Boqueirao. foto ap verderop gelegen Governador-ei- land - waar circa 600.000 mensen wonen - heeft de ontploffingen- reeks vele huizen en flatgebou wen uit hun verband gerukt. Honderden veelal gammele wo ningen zijn ingestort. De meeste bewoners vluchtten na de eerste knal in paniek de straat op en durfden pas uren later in hun be schadigde onderkomens terug te keren. Die bleken tijdens hun af wezigheid geplunderd door om wonenden uit de krottenbuurten. Het vliegverkeer op de vijf kilo meter verderop gelegen interna tionale luchthaven Galeao heeft nagenoeg geen hinder ondervon den, hoewel de autoriteiten uit voorzorg één landingsbaan heb ben laten afsluiten. De met het kolossale 'vuurwerk' gepaard gaande branden hebben grote delen bos in de as gelegd, terwijl vanuit de overvliegende helikopter overal levensgrote kraters in de grond zichtbaar wa ren. De ramp had ernstiger gevolgen kunnen hebben, wanneer de op slagtanks van zes oliemaatschap pijen ook de lucht in waren ge gaan. Frankrijk wil in september op nieuw met kernproeven beginnen op het atol Mururoa in de Stille Zuidzee. Zweden, Denemarken, Finland, Ierland, Oostenrijk, Luxemburg en Nederland uitten alle hun ontevredenheid met het Franse besluit. Frankrijk heeft volgens een diplomaat de kritiek verworpen. De Amerikaanse regering heeft bij de herdenking van de vijftig ste verjaardag van de ontploffing van de eerste atoombom beves tigd geen nieuwe kernproeven te willen nemen en gezegd zich vol ledig te zullen inzetten voor een wereldwijd verbod op proeven. Zondag werd herdacht dat op 16 juli 1945 in de woestijn van New Mexico de 'Trinity Test' werd uit gevoerd, de proef waarmee de kracht van de eerste atoombom werd bevestigd. Minister van Energie Hazel O'Leary zei dat Amerika de ver antwoordelijkheid moet nemen andere landen te betrekken in een wereldwijd verdrag dat een definitief einde maakt aan zowel ondergrondse als bovengrondse proeven. John Gibbons, wetenschappelijk adviseur van het Witte Huis, zei dat de regering er van uitgaat dat Amerika geen kernproeven meer nodig heeft. Deskundigen zeggen dat de proe ven met computers nauwgezet kunnen worden nagebootst. De verontwaardiging was dan ook groot toen president Jacques Chirac vorige maand aankondig de dat Frankrijk zijn atoomproe- ven hervat om de veiligheid van zijn kernwapens te garanderen. De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, is van mening dat het Franse volk zich in een referendum moet kunnen uitspreken over de vraag of Frankrijk zijn kernproeven moet hervatten.Lang, socialist en mi nister onder president Francois van beschuldigden mee bij het etnisch zuiveren te helpe van Sr' wel al brenica. Maar je moet je - - vragen of dat zo was. Wan gens mij hebben de VN'ge de vluchtelingen weg te uit de stad om erger te vj men. Is het dan een evar een zuivering?1 cuatie Het grootste deel van de tijd aj Van Strien en zijn collega geweest met hulpverlening de burgers. Ook toende s toevloed van vluchteling Srebrenica aankwam op vliegveld van Tuzla. „We toen zoveel mogelijk w o0| kleding uitgedeeld. Ik 0, gehoord dat het heel erg jn het vliegveld en dat wa e, het begin ook wel, maai dagen waren de meeste toch wel 'onder dak', a Strien. Door Bert Ummelen Washington - Will he or won't he? Praktisch heel Amerika is het er over eens: als Colin Powell een gooi Mar het presidentschap wil doen, dan is hij een formidabele kandi- een recente poll van het week- Mad Time en CNN zou hij het vandaag 'Is onafhankelijk kandidaat van de Re publikeinse 'frontrunner' Bob Dole "innen; president Bill Clinton zit hij op de hielen. Het is een uitkomst die aan- S-eft dat er voor de afgezwaaide top- Jflitair nog een andere weg naar het Witte Huis is: de Republikeinse nomi- in de wacht slepen. Als de kandi- van de Grand Old Party zou hij Clinton volgens de poll ver achter zich laten. Waar Powell ook gaat of staat, enthou- ®sme is zijn deel. Telkens weer probe- burgers hem te overreden toch voor al te kandideren voor de hoogste post van het land. lat ligt ongetwijfeld voor een belang- ?lk deel aan zijn persoonlijkheid. Hij ®eeJï het, zogezegd. En hij weet het te "'engen ook. Niet voor niets noemt W-president Ford hem de beste spre- ™-in-het-openbaar van Amerika, «aar charisma alleen maakt nog geen President. troef van Powell is dat zijn Persoonlijke geschiedenis prima past in "gekoesterde mythe dat wie in dit zijn best doet, wat zijn omstandig- ejen ook zijn en welke kleur zijn huid ok heeft, slaagt. Zelden laat hij tijdens Publieke optredens na op de een of an- ere manier zijn geboorte in Harlem en 1. .wren in de South Bronx ter sprake Hrengen. ian"em'n' °°k de sterke combinatie een aansprekende persoonlijkheid komt11 ens'°°P die dicht in de buurt mt van het nationale sprookje van de s,0®P°eiser die het tot miljonair Tl levert nog geen verklaring op net fenomeen, daar komt het op neer, is vooral Wste man op het juiste moment. ven i Portiek beweegt zich, ]aar voor de presidentsverkiezin- PresX midden' No§ onlangs deed Clinton achter zijn favoriete üniveS°telue aan de Georgetown «telt hier een oproep tot mati- otiLV8n de politieke strijd en een atie op consensus, op wat Ameri kanen ondanks politieke tegenstellin gen bindt. En zelfs de gepatenteerde grote mond Newt Gingrich, de voorman van de 'Republikeinse revolutie', riep laatst dat het nu eens afgelopen moest zijn met al dat verongelijkte wijzen naar anderen. Maar wat zij onmiskenbaar uit bereke ning doen, doet Powell van nature. Met zijn achtergrond en persoonlijkheid is hij eenvoudig geknipt voor de klus die alle serieuze kandidaten voor het Witte Huis te klaren hebben: dwars door de ongezond opgeblazen ideologische te genstellingen heen een breed kiezerspu bliek aan zich binden. Daarbij komt dat het 'anti-politieke' sentiment in het Amerika van vandaag zich mede richt tegen het twee-partij- ensysteem. Volgens de critici leidt dat in toenemende mate tot verstarring en irrationaliteit van het openbaar be stuur. Het aantal kiezers dat zich noch tot de Democraten noch tot de Repu blikeinen bekent, groeit voortdurend en overtreft dat van de partijgetrouwen al lang. Een 'onafhankelijke' Powell heeft die wind bij voorbaat in de zeilen. Een voordeel voor de generaal is na tuurlijk ook dat president Clinton en zijn vermoedelijke uitdager, de Repu blikeinse senator Bob Dole, geen van beiden ijzersterke nummers zijn. Clinton heeft als president niet kunnen overtuigen. En Dole is te veel een man van gisteren, een tweevoudige verliezer van de race om het presidentschap bo vendien. Politieke analisten hier zijn het erover eens dat niet eerder in de moderne Amerikaanse geschiedenis iemand zul ke goede papieren had om op zijn eigen voorwaarden president te worden. Al leen: al maanden houdt hij het vol geen ja en geen nee te zeggen. Het paradoxa le is dat die weifelachtigheid hem alleen maar populairder maakt. „Ik ben een soldaat," zegt hij telkens weer, „geen politicus." En of hij dat nu zo bedoelt of niet: voor menige Ameri kaan zijn dat twee krachtige aanbeve lingen in een adem. Niet de minsten in het corps van Was- hingtonse waarnemers houden het er dan ook op dat Powell een geraffineerd spel speelt. Door zijn besluit voor zich uit te schuiven, argumenteren ze, houdt hij alle opties open. Het merkwaardige aan Powells popula riteit is intussen dat niemand van zijn Colin Powell, held van de Golfoorlog en het soort man waar Amerika op dit moment behoefte aan lijkt te hebben. foto afp supporters zich druk lijkt te maken over de vraag wat voor president hij nu ei genlijk zou zijn. Daadkracht, dooorzet- tingsvermogen - het zijn kwaliteiten die gemakkelijk vallen af te leiden uit zijn levensloop; een zwart knulletje in de South Bronx, gezien zijn rapportcijfers op high school niet eens bovenmatig be gaafd, die het tot voorzitter van de ver enigde chefs van staven brengt. Toch werd het optreden van Powell in de twee kwesties die zijn jaren als hoog ste Amerikaanse militair bepaalden - het einde van de Koude Oorlog en de Golfoorlog - vooral gekenmerkt door een bureaucratisch soort terughou dendheid. Sceptici memoreren graag zijn weigerachtigheid om ten strijde te trekken tegen Saddam Husein en zijn steun aan een bestand dat de Iraakse dictator in het zadel hield. Misschien nog typerender is zijn reactie op de val van het Sovjet-imperium. Po well zag daarin wel een reden tot beper king van de Amerikaanse militaire in spanning. Maar op ideeën over een nieuwe, op de dramatische verandering in de interna tionale verhoudingen toegesneden rol van de strijdkrachten kon hij niet wor den betrapt. De conclusie dat het vooral de geest drift voor de buitenstaander is in een systeem en een competitie waarvan nogal wat burgers de buik vol hebben, is te gemakkelijk en doet hem ook geen recht. Powell is geen Ross Perot, de kleine zakenman met het grote ego en de nog grotere bankrekening die presi dent Bush zijn herverkiezing door de neus boorde. Powell is serieus als hij zegt dat hij aan een politieke filosofie werkt ('niet om dat ik een publieke functie ambieer, maar gewoon om een goed burger te zijn'), en aan de hand van zijn speeches zijn de contouren van die filosofie ook te tekenen. Samengevat: hij vindt dat de Democra ten te weinig bereid zijn het maatschap pelijke bouwwerk van Roosevelt, Tru man en Johnson ter discussie te stellen. Maar hij vindt ook dat de Gingrich-Re- publikeinen in hun ijver om daar korte metten mee te maken te hard van stapel lopen. Afgaande op de piketpaaltjes die het Amerikaanse politieke landschap ver kavelen is hij zowel rechts als links. Als hoogste militair heeft hij 'rechtse' standpunten ingenomen als het ging om de rol van vrouwen en homo's in het le ger. Hij neemt 'linkse' standpunten in als het gaat om kwesties als abortus en (heet hangijzer in de politieke discussie hier) positieve discriminatie. Moskou (rtr/afp) - De Russische president Jeltsin blijft voorlo pig in het ziekenhuis om te herstellen, nadat hij vorige week moest worden opgenomen wegens hartklachten. Dit heeft de presidentiële persdienst in Moskou bekendgemaakt. „Specialisten zeggen dat de pa- feite blijkt hij zijn belangrijke ta- tiënt moet doorgaan met de be handeling in het ziekenhuis, waar hij alles bij de hand heeft om te kunnen werken," aldus de persdienst. De president heeft al zijn werkafspraken uitgesteld tot 24 juli. Het Kremlin heeft sinds het moment dat Jeltsin (64) vori ge week dinsdag werd opgeno men, op zondag na elke dag rap porten over zijn gezondheid ver spreid. Maar hoewel de president volgens zijn woordvoerders ge woon doorwerkt, is er geen enkel beeld van hem verschenen. Kabinetsleden, noch naaste me dewerkers worden aan Jeitsins ziekbed toegestaan. Jeltsin on dertekende gisteren volgens zijn woordvoerder 'een aantal docu menten', zoals een felicitatietele gram aan de deelnemers van een filmfestival in Moskou. Maar in ken te hebben overgedragen aan premier Viktor Tsjernomyrdin. Die zou 's middags de Russische delegatie ontvangen die belast is met de vredesonderhandelingen met de Tsjetsjeense opstandelin gen. Jeltsin lijdt aan ischemie, een hartziekte die ontstaat door een gebrekkige bloedtoevoer door de kransslagaders naar de hartspier. Daardoor krijgt het hart te weinig zuurstof en kan in ernstige gevallen een hartinfarct ontstaan. Speculaties over zijn gezondheidstoestand dateren niet van gisteren. De afgelopen maanden is de president veelvul dig plotseling verdwenen van het politieke toneel, zorgde hij voor 'vreemde optredens' en leed hij aan 'verkoudheden', die volgens de pers het gevolg waren van overvloedig drankgebruik. Mitterrand, die in 1992 een einde maakte aan de Franse kernproe ven in Frans-Polynesie, verklaar de voor de televisie dat een refe rendum de huidige president Jac ques Chirac een uitweg zou kun nen bieden uit de controverse die is gerezen over de kernproeven. Sinds Chirac bekendmaakte de kernproeven te zullen hervatten is er een storm van internationaal protest opgestoken. In Frankrijk zelf zijn de protesten echter van beperkte omvang gebleven. Het actieschip Rainbow Warrior II van de milieuorganisatie Gr eenpeace vertrekt medio augus tus opnieuw naar het Mururoa- atol. Volgens een woordvoerster van Greenpeace in Amsterdam vaart het schip nu eerst van Tahiti naar Fiji om noodzakelijke reparaties uit te voeren. Het schip blijft daar waarschijnlijk tot 18 augus tus. Eerder deze maand ramde een Franse marineboot het milieu schip toen dit de verboden 12- mijlszone rond Mururoa binnen voer. Volgens Greenpeace Neder land is het zeker niet uitgesloten dat volgende maand opnieuw de ze grens overschreden zal wor den. De plannen voor de vorming van een 'vredesvloot' rond Mururoa zijn intussen in volle gang. Gr eenpeace wil zo veel mogelijk kleine schepen verzamelen om gezamenlijk op te trekken tegen het Franse voornemen tot hervat ting van de ondergrondse kern proeven. Greenpeace meldt verder dat de drie activisten die zich schuil houden op of nabij het atol het goed maken. De Franse marine zoekt nog steeds naar het trio, dat tijdens de schermutselingen tussen de Rainbow Warrior H en de Fran sen ontsnapte met een rubber boot. Belfast - In Noord-Ierland zijn opnieuw aanvallen met een poli tieke achtergrond gepleegd. Ze komen na twee weken van hevig geweld sinds de terreurgroepen vorig jaar een bestand afkondig den. In een katholieke school werd brand gesticht en werden boe ken in de vlammen gegooid. Onbekenden gooiden bij een aantal protestantse gezinnen de ruiten in. Een politievoertuig werd aan gevallen in de wijk Short Strand in Belfast. Bij geen van de inci denten liep iemand verwondingen op.Noord-Ierland wordt ge plaagd door onrust en aanvallen op protestantse en katholieke doelen sinds Groot-Brittannië twee weken geleden een wegens moord veroordeelde militair op vrije voeten stelde.Het geweld speelt zich tegen af de achtergrond van een impasse rond het vre desoverleg over Noord-Ierland. Dhaka - In Bangladesh zijn volgens officiële gegevens meer dan 170 mensen omgekomen door overstromingen die zijn ontstaan sinds de moesson eind juni begon. Miljoenen Bengalezen zijn dak loos geworden. De door de mossoenregens veroorzaakte overstro mingen hebben de hoofdstad Dhaka bereikt. Ook de economische schade is groot. Rijstvelden met een oppervlakte van meer dan 660.000 hectare raakten verwoest. De vrees bestaat dat Bangla desh de komende tijd met een tekort aan rijst krijgt te kampen. Bonn - De drie atoomsmokkelaars die in augustus 1994 wereld nieuws werden met de smokkel van plutonium uit Rusland naar Duitsland, zijn gisteren door een rechtbank in München veroor deeld tot straffen die variëren van drie jaar tot vier jaar en tien maanden, ondanks het feit dat het misdrijf door geheim-agenten werd uitgelokt. Het drietal bekende schuld aan de smokkel van plutonium en verzocht om een milde straf gezien de uitlokking. De geheim-agenten hadden hun 260 miljoen dollar geboden voor voldoende Russisch plutonium om een bom te vervaardigen. Luik - De Belgische rijkswacht heeft een nieuw spoor ontdekt in de zaak van de twee verdwenen Belgische meisjes Julie en Mélis- sa. Rond 24 juni, de dag dat de twee verdwenen, heeft een onbe kende man meerdere meisjes benaderd in de omgeving van Luik. Aan de hand van verklaringen van die meisjes is inmiddels een compositiefoto gemaakt. De man lijkt vooral actief te zijn in de buurt van Luik. Twee dagen voor de verdwijning wilde hij een tienjarig meisje snoep aanbieden. Drie dagen na de ontvoering werd twee jonge meisjes een cola aangeboden. Ze weigerden en zetten het op een lopen. Bujumbura - VN-secretaris-generaal Boutros Ghali heeft een on derzoek aangekondigd naar de moordpartijen de afgelopen 22 maanden in Burundi. In een toespraak tot het parlement van het Centraalafrikaanse land zei hij dat er een internationale commis sie van onderzoek komt. Diplomaten, mensenrechtenorganisaties en politici in Burundi hebben al veel langer aangedrongen op het onderzoek. Colombo - Bij gevechten met het Srilankaanse leger zijn sinds vrijdag tachtig Tamils om het leven gekomen. Onder hen is een groot aantal vrouwelijke zelfmoordcommando's. De gevechten vonden plaats rond de noordelijke rebellenbasis op het schierei land Jaffna. Ook voor de kust van Jaffna is gevochten. De Sri lankaanse tv heeft gemeld dat er bij Jaffna mogelijk 150 burgers en tientallen verzetsstrijders zijn omgekomen toen een vrachtwa gen ontplofte. Een legerwoordvoerder zei het bericht niet te kun nen bevestigen. De rebellen strijden voor een eigen staat voor de Tamils in het noorden en oosten van Sri Lanka. Pristina - In de Servische provincie Kosovo zijn gisteren tijdens een massaproces 69 ex-politiemannen, allen etnische Albanezen, veroordeeld tot gevangenisstraffen. Zij werden schuldig bevon den aan het opzetten van een illegale politiemacht. In totaal zijn nu 85 voormalige etnisch Albanese politiemannen schuldig be vonden aan het vormen van een aparte etnisch Albanese politie macht en 'het ondernemen van activiteiten die beoogden Kosovo af te scheiden van Joegoslavië'. Negentig procent van de inwoners van de tot 1989 autonome pro vincie is van etnisch Albanese afkomst en heeft het zwaar te ver duren onder de Servische autoriteiten. De veroordeelden zeggen alleen een onafhankelijke bond te hebben opgericht om voor hun rechten op te komen. Door Bob van Huët Londen - Phoenix Aviation, het Engelse transportbedrijf dat de omstreden kalvertrans- porten uitvoerde tussen Co ventry en Schiphol, is failliet. Het nieuws van het faillisse ment leidde tot een spontaan feest onder dierenbescher mers. Gedurende deze demonstraties werden rond Coventry Airport, waar sinds acht maanden tegen de kalvervluchten is geprotes teerd, door de politie 200 arresta ties verricht. De langdurige protesten door Britse dierenwelzijnsgroepen en een hervatting van kalverexpor- ten over zee - na een dwingende uitspraak van het hooggerechts hof in Londen - zijn Phoenix fa taal geworden. Een woordvoer der van het bedrijf schatte dat men ruim anderhalf miljoen gul den had moeten uitgeven aan ex tra bewakingskosten en juridi sche procedures tegen dierenwel- zijnsorganisaties. De kalvervluchten naar Neder land werden geteisterd door een reeks drama's. In december stort te een Phoenix-charter neer waarbij vijf bemanningsleden omkwamen. In februari kwam een lokale demonstrante om bij de protesten rond Coventry Air- port toen ze onder een veevracht wagen viel. De recente hervatting van de (goedkopere) Britse vee-trans- porten over zee betekende de ge nadeklap voor het reeds langer in moeilijkheden verkerende Phoe nix Aviation.

de Stem | 1995 | | pagina 5