Westen bluft over versterken van Gorazde Psycholoog Dutchbat verwacht geen Srebrenica-syndroom Colin I VN gaan zich vrijwel zeker hergroeperen Bosniërs betogen tegen Westers beleid 'Mama, ik heb verschrikkelijke dingen Geen afstel VN'er bij Tuzla werd 4af en toe gek van geruchten DE STEM BINNEN/BUITENLAND DESTEM Alleen met Amerikaanse luchtsteun en veel doden kan enclave worden beschermd Bovendien zal president Clinton in het licht van zijn herverkiezingscampagne zeker niet willen ingaan tegen de stemming in het Congres en onder het volk. DE STEM COMMENTAAR ?et afval uit 0ost-Europa- Rode Kruis haalt gewonde moslims weg uit enclave Zeven Europ< Braziliaanse munitie zorgt voor vuurwerk DINSDAG 18 JULI 1995 Ititie Door Martijn Delaere Den Haag - Srebrenica is gevallen, Zepa is opgegeven, maar het Westen - en dan met name Frankrijk - dreigt pal te gaan staan voor de moslim-en clave Gorazde. Met nadruk dreigt, want als de Bosnische Serviërs hun oor goed te luisteren leggen, dan ont waren zij tussen al het geblaas de oude vertrouwde grootspraak. Parijs laat niet meer met zich sollen, maar kan alleen iets doen tegen de Ser vische inname van 'veilige' enclaves met assistentie van de VS. Ook Groot- Brittannië De Franse minister van De fensie Charles Millon schijnt volgens de Sunday Times gevraagd te hebben om tweehonderd gevechtshelikopters. Een tikfout waarschijnlijk, want twintig, de omvang van een bataljon, ligt meer voor de hand. Volgens dezelfde krant heeft Washing ton die heli's toegezegd - wat overigens door niemand is bevestigd - maar ie mand die denkt dat de Amerikaanse president, laat staan het Amerikaanse Congres, Apache gevechtshelikopters op de Serviërs zal afsturen om Gorazde te redden zal wel bedrogen uitkomen. Na de val van Srebrenica schreeuwde Frankrijk van de daken dat de 'veilige gebieden' in Bosnië gewapenderhand beschermd moesten worden tegen de Serviërs. Even wilde president Chirac het door de Nederlanders verlaten Sre brenica 'heroveren', maar dit plan werd in de Europese hoofdsteden met hoon gelach ontvangen. Het voorstel om dan in ieder geval de enclave Gorazde te beschermen, nadat Zepa overigens al was opgegeven, kon het afgelopen weekeinde rekenen op meer sympathie. Bijvoorbeeld van de Britten die immers 190 Royal Welch Fusiliers in de enclave hebben gestationeerd (samen met 86 Oekraieners). Het Franse plan om Gorazde te verster ken - wat dus iets anders is dan evacue ren - is afhankelijk van Britse steun bij het transport van troepen en Ameri kaanse luchtsteun met helikopters en jachtbommenwerpers. Iedere militair kan vertellen dat bij een dergelijke operatie nabij en in Gorazde onherroe pelijk slachtoffers zullen vallen. De op het eerste gezicht weinig gevaar lijke operatie in Somalië kostte het le ven aan de bemanning van een Ameri kaanse Black Hawk transporthelikop ter, die door een ongeregeld zooitje bo ven Mogadishu neer beneden werd ge haald. Het ontzielde lichaam van één van de piloten werd als oorlogstrofee door de straten van de Somalische hoofdstad gesleept. De kans dat een Britse transportheli kopter bij de nadering van de van alle kanten omsingelde stad Gorazde door de Serviërs wordt neergeschoten, is le vensgroot. En ook de Amerikaanse Apache en Cobra gevechtshelikopters zijn hun leven niet zeker. Transportheli kopters zijn on bewapend en ex treem kwetsbaar voor grondvuur. Gevechtsheli kopters moeten de transportheli kopters tegen vijandelijke grondeenheden beschermen, lijk kunnen de Apaches de uitgestegen infanteristen de nodige vuursteun ge ven met hun zware boordkanon of Hel- lfire-raketten, maar \Bosnië is geen Irak. Tijdens de Golfoorlog was de vijande lijke luchtverdediging door de gealli eerde luchtmacht lamgelegd of ver nield, waren er duidelijke linies en hadden de Apache-vliegers onbeperkt zicht. Iedereen die de kaart van Bosnië bekijkt en het landschap rond de encla ves beziet, weet dat van onbeperkt zicht geen sprake zal zijn. Bovendien zijn er geen klassieke linies, maar kan de vijand zich overal en ber- gens bevinden. Achter iedere boom en in ieder bosje. Voor de operatie om Gorazde te ver sterken in vijandelijk gebied zouden ook ge vechts vliegtuigen moeten worden in gezet. Ameri kaanse A- 10 tankja gers en F- 15E jacht bommen werpers bijvoorbeeld. Om het neerschieten van deze jagers te voorkomen, moet de Bosnisch-Servi- sche luchtverdediging - die naar ver luidt nog steeds wordt gecoördineerd vanuit Belgrado - worden gestoord door een SEAD-'package' (suppression of enemy air defenses). Amerikaanse F- 111 Raven, A-6E Prowlers of F-4G Wild Weasels. Alles bij elkaar een hele luchtvloot. Maar zelfs als de Servische SA-6 en SA-11 radargeleide luchtafweerraket- Natuur- ten worden lamgelegd, dan nog moeten de geallieerde helikopters vrezen voor van de schouder gelanceerde hitte-zoe- kende raketten. De Bosnische Serviërs beschikken over dergelijke wapens, de SA-7 bij voorbeeld. Een vlieger ziet niet op zijn boordcomputer dat een hit- te-zoekende raket is afgevuurd. Juist omdat de kans op slachtoffers bij het vervoer van de troepen en hun be scherming levensgroot is en de missie zou kunnen leiden tot volledige betrok kenheid van de Verenigde Staten, is de kans levensgroot dat het Congres nee zal zeggen tegen het sturen van ge vechtshelikopters. De president hoeft niet per sé toestem ming te vragen aan het Congres en kan de troepen zestig dagen lang op pad sturen, maar daarna is het afgelopen. Bovendien zal president Clinton in het licht van zijn herverkiezingscampagne zeker niet willen ingaan tegen de stem ming in het Congres en onder het volk. Gorazde kan alleem maar versterkt worden als Washington, Parijs en Lon den bereid zijn om (veel) slachtoffers te accepteren en feitelijk oorlog te voeren tegen de Serviërs. Daartoe zijn de VS en Groot-Brittannië in ieder geval niet bereid, en zolang dat zo blijft weten de Bosnisch-Servische leiders dat er weer eens gebluft wordt. !ps; - De Italiaanse jus- is een onderzoek gestart maffia-organisaties die utrokken zijn bij het illegale "er en dumpen van radio- pe afval zou worden gestort in de VERVOLG VAN VOORPAGINA „We moeten streven naar een po litieke oplossing." „Militair optreden is niet realis tisch. We kunnen ons beter con centreren op versterking van de vredestaken van de VN. Degenen die over militaire opties spreken, vraag ik of zij bereid zijn een oor log te starten. Het is zeer waar schijnlijk dat militair ingrijpen leidt tot grote verliezen," aldus Kozyrev. Volgens Derycke is hergroepe ring van dè blauwhelmen zeer waarschijnlijk. In de praktijk zou dat kunnen betekenen dat meer VN-militairen naar Gorazde en Sarajevo worden gestuurd. „Men wil zich concentreren op Gorazde en Sarajevo, om symbolische en politieke redenen," aldus Deryc ke. De verwachting is dat als Zepa valt, Gorazde de volgende encla ve is die de Bosnische Serviërs willen veroveren. In tegenstelling tot Srebrenica is de bevolking van Gorazde niet ontwapend. Volgens een Nederlandse diplo maat zitten daar 5.000 tot 10.000 moslims die bereid zijn verzet te bieden. Versterking van de encla ve met blauwhelmen zou de Bosnische Serviërs moeten af schrikken. Van Mierlo ontkende dat hij aan zijn collega's van de EU uitge breid verslag had gedaan van de gruwelijkheden door de Serviërs na de verovering van Srebrenica. „Maar de wetenschap over wat is gebeurd, brengt je wel voor een moreel dilemma." De evacuatie van Zepa kan alleen als de Bosnische regering daar mee instemt, de bevolking zelf wil en de Serviërs de ontruiming toestaan. Volgens Van Mierlo heeft de Bosnische regering al in gestemd met de evacuatie. Bildt zei dat de internationale ge meenschap nu maar eens moet ophouden met het maken van goede voornemens. „We moeten de retoriek van de mooie VN-re- soluties in overeenstemming brengen met de realiteit van Bos nië." De voormalige Zweedse premier pleitte voor meer geloof waardigheid tussen wat aan ver gadertafels wordt gezegd en be sloten en wat in het veld wordt gedaan. Belgrado (dpa/afp) - Medewer kers van het Internationale Rode Kruis hebben gisteravond de ruim honderd zieke en gewonde moslims geëvacueerd, die na de val van Srebrenica waren onder gebracht in Bratunac en Potoca- ri. De moslims gaan eerst naar Bijeljina, dat in handen is van de Bosnische Serviërs, en vandaag gaan ze verder naar de moslimen clave Tuzla. Drie medische teams van het Rode Kruis zijn naar Bra tunac gegaan. Artsen zonder Grenzen zal de gewonden bege leiden. Bosnische Serviërs scho ten eerder op een Noors VN-kon- vooi, dat de gewonden wilde op halen. Woede bij een van de duizend demonstranten in Den Haag. Het beleid van de Westerse landen inzake Bosnië schiet in hun ogen op al le fronten tekort. foto anp Den Haag (anp) - Enkele honderden men sen hebben gistermiddag in het centrum van Den Haag gedemonstreerd tegen het huidige Bosnië-beleid van de Westerse re geringen. De stemming onder de demon stranten, de meesten van Bosnische af komst, was emotioneel. Luid schreeuwend en joelend trokken de be togers de binnenstad in, hoewel de manifesta tie op het Malieveld was gepland. Een uur en een luidruchtige mars rond het Binnenhof la ter keerde de stoet na overleg met de politie terug. De demonstranten namen geen genoe gen met een manifestatie op een veld. „Op het Malieveld spreken we in de lucht. De mensen en de regering moeten het zien," schreeuwde een betoger naar de organisator van de manifestatie, Caspar ten Dam van het Comité Voormalig Joegoslavië. Ook de Stich ting Hulp aan Bosnië en Herzegowina en de ambassade van Bosnië-Herzegowina in Brus sel waren betrokken bij de organisatie. De feitelijke regie lag echter al snel in handen van de Bosniërs. De politie, die de betogers met zachte dwang probeerde tegen te houden, zette ijlings meer mensen in. De meeste betogers waren Bosniërs die hun vaderland zijn ontvlucht en in opvangcentra in Nederland, België en Duitsland verblijven. De gemoederen liepen soms flink op, ook tus sen de betogers onderling, maar de politie hoefde niet in te grijpen. Door Gerard van Gils (anp) Zagreb - Een paar jongens verstarren, als ergens in het gebouw op de VN-basis Ple- so, waar zij psychologische opvang krij gen, plotseling een deur wordt dichtge smeten. Anderen merken tijdens de groepssessies dat zij trillen of reageren overdreven alert. „Het is een normale reactie op een abnormale situatie die je hebt meegemaakt," zegt militair psycholoog overste P. Venhovens, die dit weekeinde de 75 vrijgelaten Dutchbat-men- sen een 'debriefing' afnam. „Dit soort verschijnselen moet je nü hebben; je moet de dingen herbeleven. Als je er over drie maanden nog mee kampt, wordt het kwa lijker. Dan is er sprake van een post-trauma- tische stress-stoornis." Venhovens licht op het terras van het Holland Huis, de kantine van de Nederlanders op de basis Pleso in Zagreb, toe hoe de dagen ervoor de opvang van de 75 militairen is verlopen. De Dutchbat-leden zijn op dat moment onderweg naar huis. Het Nederlandse deel van Pleso maakt een uitgestorven indruk. De overste, die als psycholoog al eerder erva ring opdeed in Joegoslavië en ook in Ruanda, kan over de verhalen van de militairen niet te veel in detail gaan. De legertop heeft een spreekverbod opgelegd om de 300 blauwhel men, die nog in Potocari zijn, niet verder in de narigheid te brengen. Venhovens was al op Pleso, toen daar zater dag een eerste groep van 20 man medisch per soneel uit Srebrenica aankwam. De psycho loog behoort tot het bataljon dat naar de en clave zou gaan om daar collega's af te lossen. Venhovens vakbroeder Sanders zit nog in Po tocari. Defensie vloog in allerijl nog een psycholoog en twee maatschappelijk werkers over naar Zagreb, nadat ook 55 militairen - afkomstig van de observatieposten in Srebrenica - na een week gijzeling vrijkwamen. Op kamp Pleso startten gelijk de groepsge sprekken. Volgens de handboeken moet je zo iets onmiddellijk, binnen 24 uur, doen en niet wachten tot de militairen weer in Nederland zijn. „Eerste hulp bij psychologische ongelukken," noemt Venhovens het. Zulke sessies zijn ver plicht voor de militairen; de 'stoeren' kunnen zich er niet aan onttrekken. De psycholoog: „We hebben gekozen voor de- briefings per organieke eenheid, het medisch personeel uit Potocari apart en de jongens die met elkaar op observatieposten hebben geze ten in afzonderlijke groepen." Hoewel ook een individuele benadering denk baar is, zweert Venhovens bij het groepspro ces. „De jongens hebben veel gezamenlijk meege maakt en moeten dat ook met elkaar verwer ken. Mensen die heel stil zijn, worden in zo'n sessie actief aangesproken. Wie dat per sé wil, kan natuurlijk apart hulp krijgen, ook straks in Nederland." Wat los kwam was een veelheid aan persoon lijke belevenissen, maar volgens Venhovens valt daarin toch wel een lijn te ontdekken. „Die jongens hebben het flink voor hun kiezen gekregen. Ze voelden zich bedreigd door beide bevolkingsgroepen. Bij sommige gegijzelden is zelfs een bepaalde sympathie gegroeid voor de Serviërs, omdat zij zich door hen beter be handeld voelden dan door de moslims. Som mige jongens vinden de moslims onbetrouw baar. De 38 gijzelaars uit Bratunac en 17 uit Simici vertelden de hulpverleners dat de Servische militairen hen niet hebben bedreigd. Maar de groep in Bratunac heeft wel in grote onzeker heid gezeten, omdat zij geen informatie had over wat er aan de hand was. Venhovens: „Als je op de hoogte bent van de situatie, kun je die over het algemeen ook veel beter aan. Kennis is macht. "De wetenschap machteloos te zijn, aldus de psycholoog, ver groot ook het gevoel van onveiligheid. „Deze jongens hebben een tijd lang slecht te eten gehad. Ze stonden onder een grote psychische druk en hebben schokkende dingen meegemaakt. Ze zijn beschoten en moesten dagenlang in de bunker zitten. Ze hebben de vluchtelingen ge zien; sommigen waren erbij toen de mannen van de vrouwen en kinderen werden geschei den. Als er kinderen in het spel zijn, hakt dat er enorm in, zeker als je zelf een gezin hebt. Dat is op grote schaal zo ervaren, zonder dat ik nou wil zeggen dat zij een psychisch wrak zijn geworden." Over de toekomst van de 75 vrijgelaten mili tairen is Venhovens redelijk optimistisch. „Ik verwacht geen al te grote problemen, zowel in hun privé-omgeving als in hun werk. Tijdens de gesprekken hebben we iedereen gevraagd, of ze hun verblijf in Srebrenica de moeite waard vonden. Bijna allemaal stonden ze er zo tegenover; slechts twee jongens wisten het nog niet. Venhovens denkt dat de kans klein is dat de 75 militairen aan post-traumatische over spanning gaan lijden. „Iets wordt pas een syndroom als het je dag en nacht bezighoudt. Je krijgt flash-backs, je waant je terug in de situatie van weleer. Men sen krijgen schrikreacties, sluiten zich af voor hun omgeving, worden depressief, willen geen gevoelens meer delen, hebben geen zin meer om te vrijen." De psycholoog verwacht niet dat er zoiets zal ontstaan als een Srebrenica-syndroom. Hij zal dan ook zijn bazen niet adviseren bij de op vang in Nederland af te wijken van het draai boek dat Defensie altijd al volgt. Dat voorziet erin dat de Bosnië-veteranen maandenlang intensief worden begeleid. Zij krijgen gesprekken om weer op gang te ko men, reünies en hebben hun vaste maten (het buddy-systeem). Als collega's merken dat iemand in de proble men komt, waarschuwen zij de hulpverlening. Venhovens: „De stress-stoornis is vooral voor gekomen bij Vietnam-veteranen. Maar toen die terugkwamen, werden zij uitgemaakt voor kindermoordenaars. Onze jongens kunnen re kenen op veel begrip van de publieke opinie. De verwerking gaat nog maanden duren. We moeten die met zijn allen op gang zien te hou den. Pas als de mannen hun gevoelens gaan lopen verbergen, ontstaan er problemen." IN ZIJN LAATSTE vergadering voor het zomerreces, heeftk, kabinet een definitief besluit over de Westerschelde Op Verbinding (WOV) verdaagd tot na dat zomerreces. Dathi kent dat eind augustus het onderwerp opnieuw moet wor gepland ter bespreking in een van de kabinetszittingen da na. Het is in de jarenlange geschiedenis van plannen maken tot een verantwoorde oeververbinding te komen, het zovei ste uitstel. En als het erom gaat te voorspellen óf de Vl/Oli ooit komen zal, hielden de optimisten en de pessimisten kaar door de jaren heen aardig in evenwicht. Ondanks het hernieuwde uitstel van vrijdag, staan nu de01 misten weer op winst. Want de mededeling over het uit' door premier Kok, werd begeleid door de uitspraak van mir, ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat dat zij over deWl intussen wel een volledig akkoord heeft bereikt met mini» Zalm van Financiën. Dat kan slechts betekenen dat Zalm de financiering enexn| tatie van de WOV voldoende solide acht. Daarmee hebben twee belangrijkste vakministers in feite de bouw van de WO inclusief de financiële risico's daarvan, geadopteerd. De ka dat GS van Zeeland straks opnieuw wordt gevraagd hun hu werk alsnog en voor de zoveelste keer over te maken, is nu< genlijk uitgesloten. Gedeputeerde Hennekeij vertaalt de uitspraken van mini Jorritsma ook zo: „Er is sprake van een besluit tot aanleg,, de WOV." Die interpretatie is geenszins overdreven. Onde'r baar dat van het Haagse uitstel nog een afstel kan komen. ÏÏeïlandse Zee. De regering al dat ze redenen heeft om te Sen dat twee maffia-organi- ües uit Calabrië en Napels in De betogers eisten opheffing van het wapene mbargo tegen Bosnië, zodat het Bosnische re geringsleger zich kan verdedigen tegen de Bosnisch-Servische agressie. „Als de VN het niet kan of niet wil doen, dan moeten we het zelf doen. De Nederlandse blauwhelmen hoe ven zich niet schuldig te voelen. Zij waren daar met te weinig mensen en te weinig mate rieel," aldus een 28-jarige uit Sarajevo ge vluchte Bosnische vrouw. Meermalen maakten de demonstranten VN- secretaris-generaal Boutros Ghali uit voor fascist. Ook keerde hun woede zich tegen het beleid van Frankrijk en Groot-Brittannië, omdat die tegen de opheffing van het wape nembargo zijn en nauwelijks Bosnische vluchtelingen hebben opgenomen. Soesterberg (anp) - „Wie heeft die muziek besteld?!" Evenii moment van irritatie onder de tientallen familieleden die vliegbasis Soesterberg in gespannen afwachting zijn van man, vriend, broer, kind of vader. De blaaskapel slooft zich om behalve evergreens ook modernere klanken te producei die een fatsoenlijk gesprek onmogelijk maken. Maar als het half drie is geweest, gaat alle aandacht uit naar de lan dingsbaan. Luid gejoel maakt plaatst voor lichte teleurstelling als de eerste F-27 die neerdaalt, niet de blauwhelmen aan boord blijkt te hebben. Een half uurtje later kunnen echter de spandoe ken met 'Brian, hier ben ik', 'Mar cel is back, dat vind ik te gek' om hoog. „Hé, te wouw!roept de moeder van Bernd Gerritsen. Ze heeft EU-p zichtbaar moeite haar tranen bin nenboord te houden. Begrijpelijk, want het was pech, pech en nog eens pech voor haar 22-jarige zoon. Op 30 mei zou de dienst plichtige ziekenverzorger al af zwaaien, om precies een maand later te trouwen met zijn Angeli- que. Alles was al geregeld. Nu moet het eerst allemaal maar even rustig betijen, vindt moeder Ruth. Zij heeft geen idee in hoe verre haar zoon alles heeft ver werkt. „Ik heb hem heel even ge sproken, dat was vrijdagnacht om half één. Ik zat recht overeind in m'n bed toen bleek dat hij het was aan de telefoon. Over wat hij heeft meegemaakt, mag hij niet praten. Het enige wat hij heeft gezegd is: 'Mama, ik heb verschrikkelijke dingen gezien en beleefd'." Na de hereniging van de 75 Dut- chbat-militairen met hun families blijkt al snel dat de manschappen zich strikt houden aan hun spreekverbod over de Bosnisch- Servische wandaden. „Het is flink spannend geweest," is alles wat Bosnië-ganger Bos geheimzinnig grijnzend kwijt wil. Voor Bos telt vooral de hereniging met zijn vrouw en jonge zoontje, derwerp waar fotografen meramensen minstens aandacht voor hebben. Minister Voorhoeve knoopt en daar een praatje aan. Den gestelde vraag? „Hoe het is me 300 achterblijvers, natuurli Zelf benadrukt hij telkens dat onmogelijk was geweest om brenica te verdedigen. De N« landse missie was een humam re, geen militaire. „We hebben altijd geweten da enclave militair gesproken nie verdedigen was. Daarom we de Navo ook gevraagd luchtactie af te blazen." „Bedankt!," is de zichtbaard: bare reactie van een van deter gekeerden. De 20-jarige Maarten Fagh ha zeven maanden opzitten in Bratunac gijzelaar werdvai Bosnische Serviërs. Zonderva zegt zijn zus Lisette. Zij w: haar broer op met een viel toepasselijk cadeau: een handt foon. Of hij weer teruggaat?ïai Dirk neemt het woord: „Hijh tot 15 januari getekend enhij» nog niet of hij bijtekent. Hij li» tot nu toe steeds gezegd dat veel voor die mensen kunnen doen. Kijk je mij in hart, dan is het natuurlijk sti pen. Maar het is zijn beslissir Dat geldt ook voor een evento welkomstfeest. „Dat laten we' hem afhangen. Gisteren op journaal zag hij er redelijk spannen uit. Als hij wil, wordt gigantisch. Al z'n vrienden l« ben al gebeld. Hij zegt het We hebben ze koud staan." Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - Een neergestorte luchtballon zou de oorzaak zijn voor de ontploffing van 50 munitie-depots in de Gu- anabara-baai van Rio de Ja neiro. Dat denkt de Brazili aanse marine van wie de kruitmagazijnen zijn. Volgens een verklaring zijn bij de explosies - die tot op 50 kilome ter afstand te horen waren - 23 matrozen gewond geraakt. Acht van hen zijn er ernstig aan toe. Daaraan wordt echter getwijfeld. Vlak voor de ramp waren hon derd man op het terrein werk zaam. Het nieuws over de ramp komt moeizaam los, omdat de Braziliaanse marine het gebied hermetisch heeft afgesloten om 'nieuwsgierige journalisten tegen .zichzelf in bescherming te ne- I'nieu eenBhchz m enEmen' Door Nico Schapendonk Raamsdonk - „Je wist soms niet meer wat je geloven moet. i kwamen de verhalen van alle kanten op je af. We gingen d maar af op wat onze kapitein ons te vertellen had en int® probeerden we zoveel mogelijk de geruchten de kop in tedn ken." De 27-jarige Raamsdonkse blauwhelm Hans vanStrien terug van zijn tour of duty in ex-Joegoslavië. Dutchbat-psycholoog overste P. Venhovens: „Eerste hulp bij psychologische ongelukken.foto anp In tegenstelling tot zijn Dutch- bat-collega's in Srebrenica is Van Strien 'gewoon' met de af lossing naar huis gekomen. Als soldaat-infanterist was hij gele gerd in het plaatsje Siminhan, vlakbij de moslimenclave Tuzla. Net als Srebrenica ligt die stad omringd door Bosnische Ser viërs. „Ik heb niet veel van de gevech ten in Srebrenica meegemaakt," aldus Van Strien, maar we wer den af en toe wel een beetje gek van alle geruchten die we hoor den. We zaten vrij veilig. Ge schoten werd er bij ons alleen aan de frontlinie. Als de strijd daar oplaaide zagen we de kogels weer rondvliegen. Maar ons hoofdkwartier, de compound, is nog nooit geraakt." Volgens de Raamsdonkse VN- militair is Tuzla, net als Srebr enica, niet te verdedigen als de Bosnische Serviërs aanvallen. „Maar het is eigenlijk ook niet de bedoeling dat we de stad verde digen. We zijn er om te helpen en we zijn er als symbool van de VN," aldus Van Strien. Na de val van Srebrenica kwam een groot deel van de moslim vluchtelingen uit die stad naar Tuzla toe. De sfeer was soms om te snijden. „Je voelde de haat in de stad. Na de val van Srebre ca zijn er ook huizen van viërs geplunderd die nogin wonen," aldus de Raam® blauwhelm. Tuzla is nog s» eens stad waar zowel KW Serviërs als moslims won®' danks de oorlog. Ook de VN-troepen de wind van voren van de telingen. Van Strien: J». moslims geweest die d van beschuldigden meel bij het etnisch zuiveren brenica. Maar je moet je was. Wan' gens mij hebben c vragen of dat zo was. gens mij hebben de VN'f de vluchtelingen weg te i uit de stad om erger te men. Is het dan een een zuivering?" Het grootste deel van Van Strien en zijn colU - geweest met hulpverle* de burgers. Ook toen10 toevloed van vluchteling^ Srebrenica aankwam op «u vliegveld van Tuzla. »™e^{[ f toen zoveel mogelijk w kleding uitgedeeld. I* gehoord dat het heel erg hét vliegveld en datwa.,|«i het begin ook wel, maor dagen waren de meieste toch wel 'onder daka Strien. Met een oorverdovende knal vloog zondagavond het eerste munitiedepot de lucht in. Daarbij kwam een enorme vuurbal vrij in de vorm van een champignon. Deze had een diameter van zeker één kilometer. Een amateurfilm er wist de eerste explosie op de band vast te leggen. In de kettingreactie die daarop volgde explodeerden in een tijds bestek van enkele uren praktisch alle kruitkamers op het marine- eilandje Boqueirao. Het arsenaal bevatte - naast kogels, granaten en duizenden projectielen voor scheepskanonnen en bazooka's - ook raketten van buitenlandse makelij, waaronder de Franse Exocet en wapentuig voor onder zeeboten. De explosies hebben tot in de wijde omtrek forse glasschade veroorzaakt. Op het 500 meter Door Bert Ummelen Washington - Will he or won Praktisch heel Amerika is h over eens: als Colin Powell eer naar het presidentschap wil dan is hij een formidabele k daat. Volgens een recente poll van het blad Time en CNN zou hij het va als onafhankelijk kandidaat van publikeinse 'frontrunner' Bob winnen; president Bill Clinton zit de hielen. Het is een uitkomst di( geeft dat er voor de afgezwaaid militair nog een andere weg na< Witte Huis is: de Republikeinse natie in de wacht slepen. Als de 1 daat van de Grand Old Party z Clinton volgens de poll ver achte laten. Waar Powell ook gaat of staat, ei siasme is zijn deel. Telkens weer ren burgers hem te overreden toch al te kandideren voor de hoogst van het land. bat ligt ongetwijfeld voor een b njk deel aan zijn persoonlijkhei naa/t het, zogezegd. En hij weet brengen ook. Niet voor niets oud-president Ford hem de beste ker-in-het-openbaar van Ameriki Maar charisma alleen maakt no; President. Pen tweede troef van Powell is d Persoonlijke geschiedenis prima gekoesterde mythe dat wie and zijn best doet, wat zijn omst den ook zijn en welke kleur zij ook heeft, slaagt. Zelden laat hij 1 Publieke optredens na op de een ere manier zijn geboorte in Har Jeugdjaren in de South Bronx ter s «brengen, rettemin, ook de sterke coml an een aansprekende persoonli n een levensloop die dicht in de rnt van het nationale sprookje schoenpoetser die het tot mi °Ph levert nog geen verklar van het fenomeen owell, daar komt het op neer, is rj^te man °P het juiste mome Amerikaanse politiek beweeg 0® jaar voor de presidentsver] n j3ar het midden. Nog onlan; President Clinto" fJ spreekgestoelte eywrcrre aan de Geori eina erS1^e't hrer een oproep tot 0rj| ,vaP de politieke strijd tie °P consensus, op wat

de Stem | 1995 | | pagina 4