DE STEM ïnkelstraten 's nachts afsluiten ickman 01 ireskens Jeugd drukt stempel op folklorefestival rote oren' üreskens euws-Vlamingen vinden weg naar belangenclub 'grijs kenteken' boriginals schilderen hun gedroomde tijd rENSMH itoernooi luis-Aardenburg overweegt plaatsing van paaltjes tegen snelkraken ewoners Tweekwartsweg fflen verkeersmaatregelen Dronken Belg (15) vliegt bij Ossenisse met geleende auto meters door de lucht Inschrijving voor Zeeuwse Popprijs vroeg van start Visie op wonen en werken Kanaalzone ligt ter inzage Eedenaren verontrust over veiligheid op de Rijksweg Ajax in Zeeland Willy de Jaeger potter vaart «en paalhoofd NSDAG 18 JULI 1995 ie reed in een amateurkoers iJ ittiende plaats, ferd derde in Waasmunster Zii er vijftiende. Jn /ond in Breskens de cup ®et i lip I in de volksmond genoen |e supportersclub regio Zeeuwi in de Champions League hee' ipine is de voorzitter van de nd p-Vlaanderen. een supporter zich kan wensen! koop is. Petjes, toeters, sjaal' speldjes en meer van dat spil Het is voor ons immers een un| ke gelegenheid om onze club] promoten in de eigen regio f cup zal in de speciaal geplaats tent op het parkeerterrein vofl sportpark Baersande te bezichj gen zijn. Van onze sportmedewerker i Zoutelande - Ajax is| maandagavond in Zee-1 land gearriveerd. Het j complex waarop de voor-1 bereiding op de nieuwe] competitie wordt gehou-l den, is dat van de zater-l dagclub Meeuwen in Zou-1 telande. Vanavond (dinsdag) wordt de eerste wedstrijd gespeeld. Dit tegen een Zeeuwse selec tie van boven de Wester-, schelde op het complex van] de VC Vlissingen aan de Iris-1 laan. Aanvang 19.30 uur. Het tweede duel wordt mor-1 gen in en tegen het 100-jari- ge Goes afgewerkt op sport-, park 't Schenge, aanvang! eveneens 19.30 uur. Vrijdag/ dus in Breskens tegen del Zeeuws-Vlaamse selectie, waar de aftrap eveneens om 19.30 uur wordt gegeven. Ik- In de >ert i de -2; pnen-toernooi van Tennis Vereni ens schaarde de jeugdige Dylai onder de laatste 16 op het Dij Alexander Kaan-Herman de Baai 6-0, 6-0; tweede ronde: Gert-Jai Louweret-Mark Buitendijk 6-0,6-11 D 35+: eerste ronde: Leen Deij-Joof Wielakker walk over Deij; Marinu Witte-Willy de Coninck 6-3, 6-. Harry van Quekelberghe-Hans Gus senhoven 6-2, 6-3; Jo Risseeuw-Pö ter Reijnierse 6-0, 6-0. DUBBELSPEL D: eerste ronde: Praa/Willemsen-1 Gardeijn/Willemsen 7-6, 6' Ras/V ermue-Verdegem/W alhout 2, 6-3. D 35+: tweede ronde: Baas/De Coj ninck-Boogaard/Smallegange 6-T 6-0. VROUWEN ENKELSPEL Tr Dl: Marga Vercruysse-Marian ver! helst 3-6, 6-1, 6-4; Lenie van Houj tum-Marian Verhelst 6-2, 6-1. DUBBELSPEL D: tweede ronde: Dutree/d'Ha> Modde/Morel 7-6, 6-1; Co: lis/Haeck-Cauwels/Ekkebus 6-1, D 35+: eerste ronde: Den Holte der/Wisse-Van Hootegem/De Weve 6-1, 6-2; Minnaert/V erhage-D Boer/Nienhuis 6-1, 6-1. GEMENGD DUBBELSPEL D35+: eerste ronde: Risseeuw/W seeuw-Lips-Van Geel/Van Geel p-j 6-4; tweede ronde: Van Geel/UPjL De Wever/Boeckhout 6-1, 6-3; cu/Becu-Vosters/De Lijser 6-4, o- p tweede ronde: Ingels/Veroone- de Kerckhove/Van de Kercknove 6, 6-2, 6-2. Escheid had Willy de Jaeger zich nan die jarenlang het gezicht van ort vrijdag 21 juli tot de selectie maete. rote wedstrijden speelde, onder meer de Belgische nationale ploeg en Fe)' portpark Baersande afscheid nemen_ mbekende in Breskens, moest wegen wat improviseren, maar brengt toe hen de lijnen, waarin onder meer oo komend seizoen bij SHO in ac ende vrijdag zien er als volgt uit: Knol (Breskens), John Alleman (Br leuzen), Danny Magito (Hoek), W :rt van de Hemel (Terneuzen), Poorter (Hoek), Geert-Jan de om (SHO), Mark de Kunder (Terneuzew jnenburg (Hoek) en Michel de Bw nny Blind, Michael Reiziger, Franh^ ton Bogarde, Jari Litmanen, Pat fare Overmars, Finidi George,Ny ïy Silooy, Tarik Olida, Andrej f cio Huteru, Mendel Winsenhouse van scheidsrechter Alwin Don u' iters zijn Cees Floren uit IJzendiJ Lfvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde (0ptie voor geplaatst moet worden? Plaats dat ,-dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw retentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 %zers en lezeressen pluizen week in week uil Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Zeeland Lge verslaggever ijzen - De bezitters van een auto met een zogenaamd kenteken' in Zeeuws-Vlaanderen zijn wakker geschud iet bestaan van de stichting Belangen Grijs-kenteken-ei- Liiws-Vlamingen hebben zich inmiddels bij de stichting aange- f De stichting voert binnen enkele maanden een proefproces ||ibelastingrechter in Arnhem over het 'onrecht' dat hen door de invoering van de wet Belasting Personenauto's en Motorvoertuigen wordt aangedaan. Volgens die wet moeten voertuigen om een grijs kenteken te krijgen aan strengere eisen voldoen.'Met terugwerkende kracht nog wel. Dat is de huidige autobezitters in het verkeerde keelgat geschoten. Ze wil len dat er een uitzondering wordt gemaakt voor die voertuigen waar voor tussen 1988 en 1993 al een grijs kenteken is verleend. De Stichting Belangen Grijskentekeneigenaren had al 1,500 leden, maar opmerkelijk genoeg bleef het vanuit Zeeuws-Vlaanderen bijzon- ime verslaggever [i-Aardenburg - Het gemeentebestuur van Sluis-Aar- j zoekt naar mogelijkheden om het hoge aantal kraken van de laatste maanden tegen te gaan. Burge- jsterC. van Liere noemt als een van de mogelijkheden [afsluiting van de winkelstraten in de nachtelijke 1» volgens hem bijvoor- kunnen gebeuren door het pen van paaltjes in de tijds- jivan 02.00 tot 05.00 uur 's „Kijk, tot een uur of ilfis er altijd nog bedrijvig- Izihet' centrum en dat begint [rond zes uur 's morgens. De o snelkraken vinden rond it's nachts plaats." i zijn de afgelopen drie textielzaken het r geweest van snelkra- [Datzijn lieden die met een i winkelpui rammen om tl mogelijk zo veel mogelijk |tnze correspondent elle - Door nog onbe- e oorzaak is in de nacht (zondag op maandag de viskotter Maria- de Vli-6, tegen een ifd bij Westkapelle ge- b en vast komen te zitten. I ongeval gebeurde rond een I's nachts. Het 38 meter lange iphvam krap een uur nadat vastkliep weer op eigen it los en zette koers naar zee. s die is aangericht, een taken paalhoofd, bedraagt een grove eerste schat- n het Waterschap Walche ren slordige 50.000 gulden. zal worden verhaald iteigenaars van het schip. spullen mee te nemen. Een afsluiting van de winkelstra ten is volgens Van Liere nog maar een eerste gedachte. „Een derge lijke maatregel werkt alleen bij voldoende draagvlak van de mid denstand. Daarnaast moeten we ook nog onderzoeken hoe een dergelijke maatregel te handha ven is. Hoe' gaat het bijvooor- beeld met de controle gebeuren. Dat zijn allemaal vragen die nog bekeken en onderzocht moeten worden." De gemeente is in gesprek met onder andere de middenstand en de politie om te bekijken of er maatregelen te bedenken zijn om snelkraken te voorkomen. Er zijn tot nu toe twee besprekingen ge weest. „Het afsluiten van de win kelstraten door middel van paal tjes zou een van die mogelijkhe den kunnen zijn." De gemeente houdt op 11 septem ber een voorlichtingsavond om de meningen over eventuele maatre gelen te peilen. „Tijdens deze avond wordt wellicht duidelijk welke maatregelen ingevoerd kunnen worden om snelkraken te voorkomen. De middenstand zou dat ook in de vorm van een pro ject van het Midden- en Klein Be drijf kunnen gieten. Daar is een subsidie van maximaal 25.000 gulden voor beschikbaar." Van Liere doelt op een project voor de bestrijding van de criminaliteit. Justitie beloont samenwerkende winkeliers die een preventieplan tegen criminaliteit opstellen met vijftig procent subsidie f ran Gent - De bewoners 'tet woonwagencentrum Ne Tweekwartsweg in Sas 'Gent willen dat de ge- Meiets doet aan het harde pin hun straat. r-ls de weg is doorgetrokken F® autoweg langs het kanaal f! er veel drukker geworden "'endien wordt er te hard ge- schrijft O. van Driel na if fie bewoners in een brief e van B en W. De bewoners vragen zich overi gens af of de gemeente wel zoveel zin heeft om nog geld uit te trek ken voor maatregelen omdat het woonwagencentrum moet ver dwijnen. „Maar volgens ons duurt dat nog wel even. Er mag met het oog op de veiligheid van onze kinderen geen enkel risico worden genomen." Burgemeester Van Rest wilde gis teren nog niet reageren op het voorstel van de Tweekwartsweg- bewoners. „Ik heb de brief nog niet gezien", zei ze. De dansgroep uit Portugal tijdens het eerste optreden tijdens het folklorefestival. FOTO WIM KOOYMAN Door Theo de la Ruelle Sas van Gent - De jeugd vormt een belangrijke pijler voor het folklorefestival, dat dit jaar voor de 21e keer ge organiseerd wordt met als thema De Jeugd en de Toe komst. Voorzitter Jacques Sol noemt de jeugd steevast de 'gastouder van de toekomst'. De deelnemers aan het Internationaal Folklore Festival Zeeland zijn dit jaar opvallend jong. Gistermiddag gaven de groepen uit Portugal, Estland, Noorwe gen, Bulgarije en de Filippijnen een eerste optreden in een over volle Vlaanderen voor de oude ren en gehandicapten. De bezoekers van de openings avond werden door het Portuge se orkest verwelkomd. Leden van de jeugdgroep van de Grut- moole, de volksdansgroep uit Sas van Gent, en van jeugddans- goep Magnus uit Noorwegen dansten samen onder de mei boom, waarna zij hieraan een lint bevestigden als symbool van vriendschap, vreugde en vrede. Vervolgens opende de consul- generaal van de Amerikaanse ambassade, John Sheaburn, het festival door eveneens een lint fe bevestigen aan diezelfde bloe menkrans die de hele week bo ven het podium in de Vlaande ren blijft hangen. Na deze officiële opening volgde het eerste buitenlandse optre den van de circa 25 jeugdige dansers van Magnus. As La- vradeiras bracht vervolgens een zonnig optreden met traditione le dans, muziek en zang uit het Portugese volksleven. Cloq America volgde met een aantal dansen uit de nog jonge geschie denis van de Verenigde Staten, waarbij hun taps ervoor zorgden dat de vonken letterlijk en fi guurlijk van het podium af sprongen. De groep Kandali uit Estland bracht een wervelend optreden, waarbij de beentjes meermalen van de vloer gingen. Naiden Ki rov uit Bulgarije bracht een theatraal optreden, begeleid door traditionele volksinstru- menten. Het gezelschap The Ka- lipayen Danse Company uit de Filippijnen verving de eerder geprogrammeerde Colombiaan se dansgroep. De Grutmoole speelde een thuiswedstrijd met traditionele Nederlandse volksdansen in prachtige Zeeuwse kleder dracht. Woensdagavond worden er door de Filippijnse en Estlandse groepen optredens gegeven in Breskens. De groepen uit Noor wegen en de Verenigde Staten zullen te zien zijn in 't Meulen- gat in Sluiskil. De gezelschap pen uit Bulgarije en Portugal zullen voorstellingen verzorgen in de Panne (B). ptTerneuzense stad- in Verpleeghuis 'Schorre is tot 5 au- B!us een tentoonstel- |,S te zien van Aborigi- sunst uit Centraal Wfalië. De tentoon- r'ng. Desert Tracks, is "^gesteld door IN- een stichting die de jstralische Aboriginal FUur meer bekendheid Seven in Nederland, meeste schilderij en [geschilderd in de T and circle'- (stippel rf techniek, een rftting van een oer- r traditie, waarbij te lgen in zand, op janden en op het li jderden gemaakt. jjnald Verstraten Linda Napaljari 'SBirih f611 tra<titionele en 'IJe ke vro™ met uitge lei n™ls van de Droomtijd. h uieuzense stadhuis ,-te opi„r ^In8ari Dreaming. ^öikek °raniebmine stiP" 1u p een zwarte ach- •erbeelden geheime ce remoniële verhalen van de Abori gines, de oorspronkelijke bewo ners van Australië. Maar Linda is ook een vrouw van deze tijd. Ze laat zich inspireren door de bij bel en door de film E.T. Want net als het buitenaardse wezentje moet zij in een vreemde, westerse wereld leven. Het schilderij is een van de in to taal 32 werken die in de hal van het stadhuis en in de inkomsthal van Ter Schorre te zien zijn. Ze lijken op gekleurd en geordend zand en dat is ook de bedoeling. „De oeroude traditie waarbij te keningen in zand, op rotswanden en op lichamen werden gemaakt, is met behulp van moderne mid delen als acrylverf en doek nieuw leven ingeblazen," laat de stich ting INMA weten. Maar de 'dots' en 'circles' hebben ook wel wat weg van op lappen stof geborduurde kraaltjes. „Je ziet regelmatig dat mensen heel even aan de schilderijen voelen, omdat ze denken dat het kralen zijn," bevestigt de receptioniste van Ter Schorre. In het verpleeg huis zijn dertien werken te zien. Net als in het stadhuis keren be paalde thema's terug. Het zoeken naar wilde uien, wilde tomaten, wilde aardappelen. Kortom, de strijd om het bestaan. Wetten In de doeken wordt de onverbre kelijke band tussen mens en land benadrukt. Ze vertellen over wa terplaatsen, al dan niet onder gronds, dieren en planten, de mensen en De Wetten. Jukurrpa, de Droomtijd, speelt een belang rijke rol in het leven van de Abo rigines en het begrip komt dan ook in meerdere doeken terug. De Droomtijd leert hen alles wat ze moeten weten. Over de wegen die hun voorouders hebben bewan deld en de gedragscodes die daar bijhoren. Maar ook hoe je aan voedsel en water kunt komen. „De plaatsen die in droomtijd- verhalen worden beschreven, zijn bovendien doortrokken van spi rituele symboliek," aldus op nieuw de INMA. Diezelfde sym boliek kom je tegen in verschil lende schilderijen die 'body deco rations' laten zien. Drie daarvan, van Bessie Liddie, hebben deze lichaamsbeschilderingen als on derwerp. Waar andere schilde rijen ruim voorzien zijn van in formatieve teksten, moet de be zoeker het hier zonder stellen, want: 'De betekenis is zo sacraal, dat er niet over gesproken mag worden'. Voetafdruk Ngapa manu Jaganpa Jukurrpa is de titel van een schilderij van Bessie Nakamarra Sims. Water and Bush Potato Dreaming in het Engels, bevat twee verhalen over de droomtijd. Gaandeweg kom je steeds meer over de Aborigines en hun kunst te weten. Vrouwen leer je herkennen, omdat ze wor den voorgesteld als halve cirkels. Mannen zijn afdrukken van blote voeten. Sommige werken laten zich lezen als een landkaart of plattegrond, zoals Emu Dre aming van Ray Inkamala Tja- mitjinpa. Het laat de plekken zien waar de emoe tijdens de Droomtijd is langsgetrokken en de waterplaatsen waar hij ver bleef. Slechts enkele werken wijken in stijl af van de rest. In Ter Schorre geldt dat zondermeer voor het zeer kleurrijke Bush Banana Dreaming, het Droomtijdverhaal van de wilde banaan. Niet alleen in stijl, maar ook qua techniek, neemt Bushfire Dreaming een aparte plaats in. Dit schilderij van Mazie Tjampitjinpa stelt, zeer treffend, een bosbrand voor. Geen ongelukje, maar opzet, want de Aborigines maken al eeuwenlang gebruik van vuur om nieuw gras en zaden een kans te geven weer uit te groeien. Ge volg: het wild komt terug om vers gras te eten en de Aborigines hebben weer vlees op tafel. Het Droomtijdverhaal van de wilde banaan, een schilderij van Daisy Napananga Nelson en anderen. foto wim kooyman DINSDAG 18 JULI 1995 DEEL1 der stil. Daar is volgens Ad Landman uit Vlissingen, bestuurslid en een van de voortrekkers van de stichting, na een publicatie in De Stem verandering in gekomen. Aanvankelijk telde de stichting slechts drie leden uit Zeeuws-Vlaanderen. Ondertussen is dat aantal dus gegroeid tot 22. Aanmelden bij de stichting is mogelijk bij Ad Landman, 01184 - 65581. Die meldt dat er deze week verder overleg is met de advocaat en dat daarna het beroepschrift uitgaat naar de belastingkamer in Arnhem. Van onze verslaggever Ossenisse - Jong geleerd is in het geval van een vijftienjari ge knul uit het Belgische Sint Niklaas hopelijk niet oud ge daan. De politie vond hem afgelopen zondagavond in een sloot bij Ossenisse nadat hij met een- slok teveel op met een auto van de weg was geraakt. „Hij zat alleen in de auto en moet verschrikkelijk hard ge reden hebben. De sporen ter plaatse wezen uit dat hij ongeveer achttien meter totaal geen grond had geraakt nadat hij met zijn auto van de weg was geraakt," meldt het politierapport. De 15-jarige jongeman reed zondag rond 21.00 uur over de Weststraat in de richting van Knuitershoek. De weg is gewoon recht, maar kennelijk raakte het bestuur- dertje op een gegeven moment de macht over het stuur kwijt. Hij kwam met de auto eerst in de voor hem linkerberm terecht en reed daarna de sloot in om daar, na nog een keer over de kop te zijn geslagen, ongeveer veertig meter verderop tot stil stand te komen. De auto werd totaal vernield. De jongen liep zware verwon dingen op: een bekkenfractuur, wervelfractuur, gebroken arm, hersenschudding en nog wat builen en schrammen. Omdat de politie een dranklucht rook, werd de jonge Belg een bloed proef afgenomen. De politie maakte proces-ver baal op vanwege de aanrijding, het feit dat de jongen geen rij bewijs had en afhankelijk van de uitslag van de bloedproef wellicht ook nog voor het rij den onder invloed. Ook tegen de 22-jarige eigenaar van de auto, een man uit Lokeren, is proces-verbaal opgemaakt om dat hij de jongen toestond in zijn auto te rijden. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland kan zich gaan opmaken voor een nieuwe editie van De Zeeuwse Belofte. De inschrijving voor dit pop- muziekconcours is gisteren begonnen. „We hebben in het verleden ge merkt dat veel bands wat meer tijd nodig hadden om zich op de wedstrijd voor te bereiden. Van daar dat we dit jaar extra vroeg met de inschrijving zijn gestart," aldus Hubert Leeman van de or ganiserende stichting Popmuziek Zeeland. De Zeeuwse Belofte vindt om de twee jaar plaats. In oktober en november wordt dat voor de derde keer. Nieuw is dat de winnaar van de Zeeuwse Belofte 1995 automa tisch is verzekerd van een plaats in de eindronde van De Grote Prijs van Nederland volgend jaar. De formule van deze lafldelijke popwedstrijd wordt zodanig ge wijzigd dat alle winnaars van provinciale concoursen uitkomen in de semi-finales. Voor de Zeeuwse Belofte bete kent dit, dat nu alle Zeeuwse bands mogen deelnemen, onge acht stijl en genre. De bands hoe ven ook niet nieuw meer te zijn. De inschrijving loopt tot 15 sep tember. Bands die zich willen op geven kunnen dit doen door een deelnameformulier in te vullen en samen met een recente demo op te sturen naar de stichting Popmuziek Zeeland in Middel burg. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de stichting zelf en bij enkele muziekhandels, waaronder So- nora in Terneuzen. De finale var de Zeeuwse Belofte is op zater dag 11 november in Podium 't Beest in Goes. Van onze verslaggever Terneuzen - De Inter Gemeentelijke Structuuxvisie (IGS) - een nadere uitwerking van het-plan van aanpak om wonen en wer ken in de Kanaalzone beter op elkaar af te stemmen - ligt met ingang van maandag 24 juli in de inspraak. Tot en met 15 september kan ie dereen de IGS inzien en op het plan reageren bij burgemeester en wethouders van Terneuzen. Ook is dat mogelijk op een in spraak- en informatie-avond, dinsdag 5 september, in het Meu- iengat in Sluiskil. De structuurvisie omvat het grondgebied van de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent en een deel van Axel en is een tussen stap op weg naar de vertaling van het Plan van Aanpak voor de Ka naalzone naar een streekplan aanpassing en herziening van de bestemmingsplannen buitenge bied van genoemde gemeenten. De IGS geeft informatie over de toekomstige ruimtelijke ontwik keling van de Kanaalzone. Bij voorbeeld waar er nieuwe woon wijken komen in de drie gemeen ten. In Terneuzen is dat als be kend de wijk in de Nieuw-Othe- nepolder, in Axel zijn dat de ge bieden bij de Buthstraat en de Eerste Verkorting en voor Sas van Gent is dat de Kanaalpolder bij Philippine. De structuurvisie ligt met ingang van volgende week voor belang stellenden ter inzage bij de pro vincie Zeeland en de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent en Axel. Aan de hand van tekeningen wordt verduidelijkt hoe het geT bied er volgens het plan van aan pak uit moet komen te zien en valt af te lezen hoe bijvoorbeeld de nieuwe wegenstructuren in de kanaalzone kunnen gaan lopen. De structuurvisie is niet alleen in te zien, maar ook tegen vergoe ding van de kosten te koop. De prijs van de versie in kleur komt volgens Bureau Voorlichting van de gemeente Terneuzen te liggen tussen de zestig en honderd gul den. Van onze correspondent Eede - De bevolking van de kern Eede is verontrust over de verkeersveiligheid op Rijksweg 38 die door het dorp loopt. Metname bestaat er volgens de bewoners veel ge vaar voor de kinderen die vanuit de buurtschap Den Biezen de plaatselijke basis school bezoeken. Namens die bevolking had de Dorpsraad gisteravond in De Kastelein het hoofd van de basis eenheid Oostburg A. Pielaat en wijkagent F. van Stiphout uitge nodigd om te proberen wat aan die problematiek te doen. Dat die onveiligheid geen loze kreet was werd duidelijk nadat er afgelopen vrijdag, sinds lange tijd weer eens een snelheidscon trole was gehouden. Van de 495 voertuigen die in die twee uur passeerden reed zestig procent boven de toegelaten snelheid. Toch kreeg dorpsraadsvoorzitter J. Rootsaert niet zijn gewenste radarcontrolepost. A. Pielaat: „Ik wil hier geen hoge prioriteit aan geven. We kunnen controleren en verbaliseren maar dat is geen oplossing voor de ver keersveiligheid. Ik geef jullie het advies om via burgemeester en wethouders de zaak bij Rijkswa terstaat aan de kaarten die moe ten dan maar maatregelen ne men". Wel zegde hij toe de controles uit te zullen breiden tot een maande lijkse cyclus. „Verder is het voor jullie wachten op de uitvoering van het project Duurzaam Veilig, maar dan nog zal het accent lig gen op de verbinding Breskens- Terneuzen."

de Stem | 1995 | | pagina 11