Greenpeace wil 'vredesvloot' Bez< Frans' is scheldwoord in Australië Voorhoeveheld aan het thuisfront 'Corruptie schaadt imago Duitsland' Publieke tribune olitie deelt nelheden 36 DE STEM BUITENLAND DE STEM Milieu-organisatie verhoogt druk op Frankrijk om kernproeven af te gelasten Egypte en Sudan verder in onmin na mishandelingen Bedelverbod schokt Fransen Maffia-leiders in vrijheid door vormfouten Nieuwe crisis in onderhandelingen Israël en Syrië COMMENTAAR BUITENLAND KORT ïwembad in Sas beklad ransen met hasj ^gehouden MAANDAG 17 JULI 1995 Door Harald Doornbos Sydney - Het ergste wat je te genwoordig iemand in Austr alië kunt toewensen, is dat ie Frans is. 'Fuck the French', staat er op vele posters in het centrum van Sydney. En de eens trotse bezitters van een Peugeot worden denigrerend 'verraders' genoemd. Chanel-5- parfum ruikt hier sinds kort naar 'shit'. De over het algemeen zo gemoedelijke Australiërs zijn woedend op Frankrijk, sinds de nieuwe Franse president, Chirac, vorige maand besloot om nucle aire bommen te testen op het atol Mururoa, in de Stille Oceaan. De Australiërs beschouwen dit gebied als hun achtertuin en zijn erg bang voor de gevolgen die de kernproeven hebben op het mi lieu in de regio. De Fransen be weren bij hoog en laag dat de kernproeven niet schadelijk zijn. Maar de Australiërs vragen zich massaal af, waarom de proeven dan niet in- Parijs worden gehou den. „Franse arrogantie," schreef de krant 'The Australian'. Sinds het besluit van Chirac is heel Australië - maar ook Nieuwzee- land en een reeks kleine landjes in de Stille Oceaan - in de ban van anti-Franse protesten. Onbekenden probeerden begin deze maand het Franse consulaat in Sydney in de brand te steken, terwijl de milieu-organisatie Gr eenpeace haar vlaggeschip Rain bow Warrior II richting Mururoa stuurde. Op Frankrijks nationale feestdag, 14 juli, protesteerden ruim 25.000 betogers in Sydney tegen de Franse beslissing. De protesten lijken gesteund te worden door bijna alle Austra liërs. Radiostations zenden dage lijks anti-Franse reclamespots uit. De presentator van een popu laire show begin iedere keer te braken, wanneer het woord Frankrijk viel. De Body-Shop, een internationa le keten van alternatieve cosme tica, heeft inmmiddels al haar Franse produkten uit de schap pen verwijderd. Overal in Austr alië worden brochures uitge deeld, waarin wordt opgeroepen tot een totale boycot van Franse produkten. Een bezoek aan Frankrijk wordt sterk afgeraden, Franse wijnenden kaas worden vervangen door Australische en er is een ban uitgeroepen op de verkoop van Franse auto's. Zelfs Australische veteranen uit de Tweede Wereldoorlog mengen zich in de protesten. „We hebben de Fransen destijds niet meege holpen te bevrijden, zodat ze ons een halve eeuw later kanker kun nen geven." De Franse ambassadeur in Austr alië is ondertussen geschokt over de omvang van de protesten. „Het lijkt wel alsof we Australië de oorlog hebben verklaard," zei ambassadeur Girard. Hij wees er fijntjes op dat de Fransen de Aus tralische reactie niet zullen ver geten, als er in de toekomst zaken zullen worden gedaan met Austr alië. De regering van Nieuwzeeland besloot dit weekend om een onge wapend oorlogsschip richting het atol te zenden. Dit ter ondersteu ning van Greenpeace Rainbow Warrior II, dat een week geleden al letterlijk in aanvaring kwam met de Franse autoriteiten. In Australië eisen steeds meer inwo ners dat ook Australië een oor logsschip naar het testgebied stuurt. Papeete - Greenpeace heeft in Papeete (Tahiti), aan boord van de Rainbow Warrior, een oproep gedaan om een 'vloot van de vrede' te vormen rond Mururoa, het atol waar Frankrijk in september de eerste van een reeks kern proeven wil doen. „Wij doen een internationale op roep dat kleine schepen zich bij ons voegen bij Mururoa. Die bo ten vertegenwoordigen menselij ke wezens uit de hele wereld," zegt Stephanie Mills, de coördi nator van de campagne van Gr eenpeace tegen de hervatting van de Franse proeven. De bemanning van de Rainbow Warrior heeft geen bijzonderhe den verschaft over haar plannen voor de komende weken. Ze laat wel doorschemeren dat het schip 'terugkeert naar Mururoa, met veel andere vaartuigen'. Stéphanie Mills heeft geen enkele nadere mededeling gedaan over de plaats waar de vijfde rubber boot van de Rainbow Warrior is. Ze volstaat met de uitspraak dat die 'in de buurt' is van de plaats waar de Franse proeven worden gehouden. Ze nodigt de pers uit om het schip te bezoeken. Dan kan men vaststellen dat de vijfde rubber boot ontbreekt. „Wij lieten ter plaatse op Mururoa de Vega, de Bifrost en die rubberboot met David MacTaggart, Henk Haazen en Chris Robinson achter," zegt ze. Franse soldaten zijn al dagen op zoek naar het drietal, dat zich op het atol verstopt heeft. „Wij staan op een keerpunt van deze mobilisatie tegen de Franse kernproeven," stelt Jean-Luc Thierry, een Franse activist aan boord van de Rainbow Warrior. „Elke dag sinds ons vertrek uit Auckland hebben we het gevoel gehad dat de oppositie groeit." Hij wijst erop dat 'niemand, geen enkel land buiten deze interna tionale mobilisatie kan blijven'. De pleitbezorger van een zelf standig Polynesië, Oscar Temaru, vindt dat de oppositie tegen de kernproeven 'geen gepasseerd station is'. „Wij gaan tot het ein de toe door en wij vragen een re ferendum met een plaatselijk ka rakter." Khartum/Caïro (rtr/afp) - De spanning tussen de buurlanden Egypte en Sudan is dit weekein de verder opgelopen na beschul digingen over en weer dat diplo maten van de twee landen zijn mishandeld. Sudan diende een klacht in bij de Organisatie van Afrikaanse Sta ten (OAE) over nieuwe dreigin gen van Egyptische troepen in de omstreden grensstrook Halaib. In Cairo meldde een Sudanese di plomaat met de rang van ambas sadeur, dat hijzelf en twee van zijn collega's gisteren onafhan kelijk van elkaar op straat waren overvallen. De eerste secretaris van de ambassade raakte ernstig gewond en ligt in een ziekenhuis. Een administratieve medewerker was het andere slachtoffer. De ambassadeur zelf zou door Egyptische veiligheidsagenten te grazen zijn genomen toen hij zijn woning verliet. Hij raakte gewond aan beide be nen. Ook vorige week al zouden Sudanese diplomaten zijn lastig gevallen. De incidenten deden zich voor nadat Egyptische kranten had den gemeld dat Sudanese veilig heidsagenten de dag ervoor Egyptische diplomaten in Khar tum hadden aangevallen. De brief aan de OAE ging vooral over 'Egyptische agressie' in de strook van Halaib. In de brief vroeg Sudan de OAE in te grij- pen.Sudan stelt dat Egypte Ha laib, door beide landen geclaimd, de bevoorrading heeft afgesne den. De spanning tussen Egypte en Sudan bestaat al sinds de islami tische machtsovername in Khar tum van 1989. Zij liep echter hoog op na de beschuldiging van de Egyptische president Muba rak dat Sudan medeplichtig is aan de mislukte aanslag op hem, vorige maand in Addis Abeba. FOTO ANP Minister Voorhoeve praat in een hangar op vliegbasis Soesterberg met een familielid van een blauwhelm. Door Harry Coerver Soesterberg - Honderden ouders, echt genotes, familieleden, vrienden en vriendinnen van VN-militairen vinden zaterdagochtend de weg naar Hangar 1 van de luchtmachtbasis Soesterberg. Daar is een contactdag voor familie van de Dutchbatters die in Bosnië zitten. Al een half uur voordat het officieel pro gramma voor de 'thuisfronters' begint, loopt minister van Defensie Voorhoeve langs de vele tafeltjes. Hij schudt handen, stelt vra gen, geeft informatie, troost en legt uit. „Ik heb mijn zoon al vanaf januari niet meer gezien," huilt een moeder als Voorhoeve haar aanspreekt. Maar de minister weet haar gerust te stellen. „Ze hebben gisteren weer lekker kunnen eten, een Indische maaltijd en ook was er voor iedereen een blikje bier en een slof sigaretten." Voorhoeve blijkt bijzonder populair onder de familie van de VN-militairen. Tijdens zijn rondgang langs de tafels hoort hij meer eens uit de monden van vaders en moeders waarderende woorden voor zijn optreden gedurende de voorbije, spannende, dagen. Klokslag half elf wordt aangekondigd dat de minister zijn speech zal houden. Die aan kondiging alleen al, is goed voor een uitbun dig applaus. Het zou niet de laatste keer zijn. Steeds opnieuw gaan de handen op el kaar voor Voorhoeve. De ene keer omdat hij leuk nieuws vertelt, een andere keer als hij zijn bewondering en respect uitspreekt voor de prestaties van de Dutchbatters in en rond Srebrenica. En dat doet hij vaak en in veel verschillende be woordingen. „De Nederlandse blauwhelmen hebben zich heldhaftig gedragen. Onze militairen ver dienen een helden-welkom en dat zullen ze krijgen." Met dat soort opmerkingen groeit Voorhoeve zelf uit tot de held van de thuis front-dag. Ook als de familieleden hem, en de bijna complete militaire top die is komen opdagen, langer dan een uur vragen stellen, weet Voorhoeve steeds de juiste toon te vin den. „Is de eis dat het materieel van de Dutch batters mee terug moet naar Nederland zó belangrijk dat onze jongens daarvoor mis schien langer in Bosnië moeten blijven," vraagt een verontruste vader. Een terechte vraag want Voorhoeve heeft dat de laatste dagen herhaaldelijk geroepen. Voor Voor hoeve is de vraag een bal voor open doel. „Mensen zijn belangrijker dan materieel," schalt het uit de luidsprekers in de grote hangar. En weer is er applaus voor de minis ter van Defensie. Als een thuisfronter voorstelt om met een minuut stilte de dood van Raviv van Rens- sen te herdenken, de VN-militair die kort geleden de dood vond in Bosnië, speelt Voorhoeve daar meteen op in. „We hadden dat later deze dag gepland, maar nu lijkt het mij ook wel een geschikt moment." Vervolgens vraagt hij de aanwezigen even op te staan en een minuut stilte in acht te nemen. En daar laat hij het niet bij. Na die minuut herdenkt hij Raviv van Renssen ook met woorden. Woorden die indruk maken en waaruit oprechte betrokkenheid blijkt. Voorhoeve belooft alles te doen om de Ne derlandse soldaten zo snel mogelijk naar huis te halen, maar doet geen concrete be loften of voorspellingen. En dat is toch waarin iedereen het meest in is geïnteres seerd. Wanneer komt zoon, vriend of vader weer terug in Nederland? Dat is de allesover heersende vraag, waarop iedereen een ant woord wil. Generaal Couzy, de bevelhebber van de landstrijdkrachten, zorgt voor op winding als hij bekend maakt dat inmiddels 20 blauwhelmen vanuit Srebrenica op weg zijn naar Zagreb. Even later als hij een lijst met de namen van de gelukkigen uit zijn tas haalt, wordt hij omstuwd door tientallen thuisfronters. Het voorlezen van de namen is voor de een een grote teleurstelling voor de ander reden om tranen van geluk de vrije loop te laten. De thuisfrontdag is ook bedoeld om familie en kennissen voor te bereiden op de thuis komst van de militairen. Ze horen hoe de soldaten mogelijk reageren op traumatische gebeurtenissen. Waar de soldaten, maar ook de familieleden, hulp kunnen zoeken. En er zijn weer vragen. Bijvoorbeeld over wat te doen met de pers die de familie en vooral ook de soldaten benadert om hun verhalen te horen. Luitenant-kolonel Hart man, verantwoordelijk voor de publiciteit, laat een liberale opvatting horen. „U bent nieuws. U maakt hoogstpersoonlijk uit of u op verzoeken van journalisten in gaat. Niemand moét met de pers praten, maar iedereen mag het. Van Defensie mag het zeker." Nauwelijks 24 uur na de thuisfrontdag, lij ken de woorden van luitenant-kolonel Hart man ongelooflijk. De actualiteit heeft de ad viezen van Hartman ingehaald. Inmiddels doet Defensie er alles aan dat terugkerende militairen en ook hun kennissen en familie, zo min mogelijk vertellen over de vreselijke gebeurtenissen waarvan ze in Bosnië getui gen zijn geweest. Negatieve uitspraken over de Bosnische Serviërs kunnen immers het gevaar van de nog achtergebleven Neder landse militairen in gevaar brengen. München (dpa) - De corruptie in het be drijfsleven en in bestuursorganen heeft een dermate grote omvang bereikt dat de goede naam van Duitsland in het geding komt. Dat heeft de Duite minister van Economische Zaken, Günter Rexrodt, gezegd. Volgens de bewindsman is de goede naam van de Duitse economie gebaseerd op correct ge drag, kwaliteit, het nakomen van contracten en fatsoen. De gevolgen van corruptie zijn voor het imago veel groter dan de financiële gevolgen, zo betoogde hij tegenover de Duitse krant Welt am Sonntag. Volgens Rexrodt komt corruptie in Duitsland niet vaker voor dan in andere landen. Stengere wetten helpen niet, zo meent hij. Wel nodig is een conse quente strafvervolging en een 'bezinning over de fatsoensnormen'. Zijn uitlatingen kwamen aan het eind van een week waarin een eerder bekend gavel bij de Duitse autofabrikant Opel, onderdeel van het Amerikaanse concern General Motors veel groter bleek dan verwacht. Volgens het Duit se openbaar ministerie is de autofabrikant systematisch opgelicht voor een bedrag van 11 miljoen mark. Het onderzoek omvat meer dan 200 personen en bedrijven. De smeergeldaffaire bij Opel is niet de enige. Ook bij Volkwagen en Ford AG, onderdeel van het Amerikaanse concern, zijn corruptiegevallen bekend geworden, zo blijkt uit berichten in het Duitse tijdschrift Focus. Bij deze twee bedrijven zouden, evenals bij Opel, medewerkers geld hebben aangenomen. Het blad beroept zich op vertrouwelijke stuk ken van een Zwitserse toeleverancier. Daaruit blijkt dat een Ford-manager zeven jaar geleden een bedrag van 175.000 mark heeft ontvangen. Een andere Ford-medewerker zou 85.000 mark in zijn zak hebben gestoken. Een peso- neelslid van VW heeft 54.500 Zwitserse frank aangepakt, aldus Focus. VW heeft in een reactie laten weten hiervan niets te weten, maar verklaarde dat het be drijf alles in het werk zal stellen om de zaak op te helderen. Ford heeft de aantijgingen als 'complete waanzin' van de hand gewezen. Parijs - Meer dan de helft van de Fransen is geschokt door de 'be delverboden', blijkt uit een opi niepeiling. De burgemeesters van La Rochelle, Tarbes en Pau, drie linkse gemeenten, hebben de af gelopen weken een gemeentelijk bedelverbod uitgevaardigd. An dere gemeentebesturen willen ook een bedelverbod instellen. Staatssecretaris van Humanitai re Actie Xavier Emmanuelli heeft de Franse gemeentebestu ren bevolen 'een einde te maken aan dit lokale egoïsme'. Het eerste bedelverbod werd an derhalve week geleden ingesteld door burgemeester Michel Cré- peau van La Rochelle. Crépeau wilde een einde maken aan het in zijn ogen groeiende aantal bede laars. „Als we daar niets aan doen dan geven we een vrijbrief aan extreem-rechts en Jean-Ma- rie le Pen," aldus Crépeau. „Ik heb verder liever dat het publiek honderd frank aan een hulporga nisatie geeft, dan honderd keer een frank aan bedelaars, die er alleen maar drank van kopen." Zijn besluit leverde onmiddellijk felle protesten op van de dak- en werklozen, die in de Westfranse stad leven. Zij organiseerden een soort 'bedel-inn' in de winkel straten van het stadje. Maar Cré peau hield vol. En hij werd in zijn besluit op de voet gevolgd door zijn collega's in Tarbes, Pau, La- Flotte-en-Ré en Lagord, terwijl nog een tiental andere Franse plaatsen het voorbeeld willen volgen. Rome - Eenendertig van moord, afpersing, drugshandel en bank overvallen verdachte maffiosi zijn het afgelopen weekeinde om formele redenen op vrije voeten gesteld. De gangsters zijn een jaar geleden gearresteerd bij een bliksemactie waarmee de mafia van de Noord-Siciliaanse stad Messina werd onthoofd. Een van hen was in eerste instan tie al veroordeeld als de moorde naar vna de Giuseppe Alfano, een Sicialiaanse journalist die zich teveel met maffia-problemen had beziggehouden. Anderen maken deel uit van een afgpersingsben- de die twee jaar geleden werd op gerold nadat de getroffen winke liers als eerste op Sicilië geza menlijk hun kwelgeesten hadden aangegeven. Omdat het verzoek tot verlenging van de preventieve hechtenis van de Messinese officier van Justitie in meer algemene termen was ge steld, en niet zoals de regels voor schrijven tot in de details onder bouwd, was dat voor de rechter voldoende reden om verlenging van het voorarrest te weigeren. Washington (dpa/rtr) - De voort zetting van de militaire gesprek ken tussen Israël en Syrië is vol gens Amerikaanse functionaris sen onzeker geworden. Syrië is alleen tot voortzetting bereid als de Israëli's afzien van het inrich ten van bemande waarnemings stations op de Golan en genoegen nemen met waarneming vanuit de lucht. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Shimon Peres, beschuldigde Syrië er zaterdag vanuit Parijs van een crisis te hebben veroorzaakt. Peres zei dat Syrië steeds moei lijkheden schept en de factor tijd uit het oog lijkt te zijn verloren. Diplomaten in Damascus zeiden dat Syrië zich krachtig heeft ver zet tegen de bemande waarschu- wingsposten. Syrië zou dat be schouwen als een voortzetting van de bezetting. Op de Westelijke Jordaanoever hebben Israëlische soldaten ge schoten op een Palestijn en ten minste vier andere stenegooiers gearresteerd. Een 17-jarige de monstrant werd in Nablus in zijn been geschoten. DE INTERNATIONALE vredesmacht in Bosnië was vanaf h begin een hopeloze zaak. Niet alleen omdat de blauwhelment maken kregen met onverzoenlijke tegenstanders van v1 masen Kregen met onverzoennjKe tegenstanaers van wievo 1*1 *1 al de Bosnische Serviërs geen enkel middel onbenut hehh, Tl llfl W11 gelaten om de blauwhelmen onderuitte halen. en JJ^LCXXXXXX x Minstens zo dodelijk is dat er altijd onderlinge verdeeldheid geweest over de wijze waarop de burgeroorlog in voormal' Joegoslavië moet worden aangepakt. De vertegenwoordig in de Internationale Contactgroep voor ex-Joegoslavië hefi eindeloos gediscussieerd en presenteerden daarna weer h zoveelste onhaalbare vredesvoorstel. Het mandaat van de in Bosnië gelegerde VN-vredestrot straalt die onmacht en verdeeldheid uit. Licht bewapende destroepen met een humanitaire taak die zich in een vreem land tegenover zwaarbewapende oorlogszuchtige bend. ï"""j c+c+onitri r staande moeten zien te houden. Een operatie die bij voorb fjiinadorp - nel statenlid d gedoemd is te mislukken. v^nwcT.^rl^™, Maar zelfs op een moment dat dit falen schrijnend zichtbaar in de dagen dat de blauwhelmen op vernederende wijze doi iruebied de Saeftinghe bui de Bosnische Serviërs uit de zogeheten veilige moslim-ene™ ves worden verdreven, slaagt de internationale er niet in eensgezind op te treden. gemeenscha Bet plan het Onmiddellijk na de ontruiming van de moslim-enclave Seri i omdat het destijds op brenica bekritiseerde de Franse minister van BuitenlandseZj stuitte bij het ministerie ken De Charette het optreden van de Nederlandse VN-milit»'Tandbouw, Natuur en Visse- ren en president Chirac zei van mening te zijn dat de moslim ™Maar voor Van Doorn van het met geweld moeten worden ontzet. Veel afkeuring en weini t ien Ouderenverbond bijval waren het loon voor het verbale geweld van Chirac, Secretaris-generaal Willy Claes van de Navo heeft zich éven eens in de discussie gemengd. Claes is van oordeel dat zijno ganisatie bij komende vredesoperaties meer speelruimte ene gen verantwoordelijkheid nodig heeft. De spelregels voor de toekomst moeten anders, vindt Clae Welke toekomst zou de secretaris-generaal van de Navo bi doelen? Niet die van de Bosnische moslims wier hoop op - ternationale gemeenschap het drukker mee dan met het voeren van de ondoorzichtige taken in voormalig normale toekomst is weggevaagd. Net als de teksten van Chl "aansluitend aan de be- ac zijn de woorden van Claes bedoeld voor de publieke tribun Sfnde bebouwing bij het dorp Een poging het eigen falen weg te masseren. Daar heeft dei; ®bewoners vrezln een enorme jeloop van bezoekers, verkeer-, duid- en parkeeroverlast. Deze /eek doen B en W van Hulst de- nitief uitspraak over de bouw- trgunning voor het bezoekers- atrum waartegen 61 bezwaar- chriften zijn ingediend. Doorn heeft zich de afgelo- weken door de autochtone evolking, gidsen en milieumen- ej laten informeren over de be- reiging van het natuurgebied, ij zegt een enorme betrokken- eid bij het natuurgebied te heb- en geproefd. „Maar mensen be- ijken het allemaal vanuit hun gen denkwereld." an Doorn wil niets liever dan at het bezoekerscentrum er snel omt. Hij vindt het met name Politie vindt lijken 18 Srilankanen Budapest - De Hongaarse politie heeft zaterdag in een vrachtwa gen, waarvan de deuren op slot waren, de lijken gevonden van achttien Srilankanen. Omwonenden hadden de politie gealar meerd wegens overlast door stank en vliegen. De lijken verkeer den in staat van ontbinding. De vrachtwagen met Bulgaarse kentekens stond geparkeerd 2011 kilometer ten westen van Budapest. Negentien andere Srilanka nen die ook in de vrachtwagen zaten leefden nog. Volgens de po litie zijn de slachtoffers gestikt of door de hitte overleden. Vol gens de overlevenden heeft de groep ruim 1200 gulden per per soon betaald aan mensensmokkelaars om naar Duitsland te wor den gebracht. Vrouw Chinese dissident vraagt hulp Shanghai - De vrouw van Yang Zhou, de bekendste dissident in Shanghai die zaterdag op medische gronden werd vrijgelaten uit een werkkamp, heeft gisteren om hulp gevraagd bij het zoeken naar een mogelijkheid hem in het buitenland medisch te laten be handelen. Yang Zhou, een van de mede-oprichters is van de Vereniging voor mensenrechten in Shanghai, werd zaterdag vrijgelaten, hoewel hij van zijn straf van drie jaar werkkamp pas een jaar had uitge zeten. Zijn vrouw zei dat artsen een tumor hadden gevonden in de buurt van zijn maag. Ze zei te vrezen voor zijn leven. „Hij moet drin gend voor behandeling naar het buitenland. We hebben niet veel tijd en we hebben hulp nodig," aldus Li. Indonesië wil geen excuses Beatrix Jakarta - Indonesië grijpt het komende bezoek van Beatrix niet aan om een verontschuldiging te vragen voor de 350 jaar dat Nederland Indonesië heeft gekoloniseerd. Het staatsbe zoek staat los van de viering van vijftig jaar onafhankelijkheid, hoewel Beatrix slechts enkele dagen na 17 augustus in Indonesië aankomt. Dat zegt Emil Salim, voorzitter van het nationaal co mité dat de festiviteiten rond de 50e verjaardag organiseert. Hoge Italiaanse rechter steunde maffia Rome - Giacomo Foto, de president van de rechtbank van Zuiditaliaanse regiohoofdstad Reggio Calabria, is gisteren gear resteerd wegens steun aan de maffia. De politie hield ook de di recteur van de plaatselijke gevangenis, aan. Justitie verdenkt het tweetal ervan in ruil voor grote sommen geld privileges te hebben toegekend aan gevangen leden van dt N'drangheta, de maffia van Calabrië. De gedetineerden mochten vrij in de gevangenis rondlopen. Zij kregen champagne en luxe voedsel en mochten zonder super visie vrouwelijk bezoek ontvangen. Ook konden zij in de gevange nis zonder toezicht spreken met N'drangheta-leden van buiten.De zaak kwam aan het licht door drie 'pentiti', spijtoptanten die sa menwerken met justitie. Chirac erkent Franse rol in deportaties Parijs - De Franse president Jacques Chirac heeft gisteren de me deverantwoordelijkheid van de Franse staat toegegeven voorde deportatie van Franse joden tijdens de Tweede Wereldoorlognaar de nazi-concentratiekampen. Chirac sprak tijdens de herdenking van de massa-arrestatie van 13.000 Parijse joden, die in liet wielrenstadion Velodrome d'Hiver in Parijs werden bijeengebracht voor transport naar Duitsland. Chirac verklaarde dat de Franse medeplichtigheid hieraan de ge schiedenis en de tradities van het land bevlekt. „Ja, de Fransen, de Franse staat, hebben meegewerkt aan de criminele waanzin van de Duitse bezetters," aldus Chirac, die daarmee de eerste Fran* president is die openlijk de officiële Franse rol erkent in de de portaties van de joden. Twee Nederlandse alpinisten omgekomen Grindelwald - Twee Nederlandse bergbeklimmers zijn omgek®- men in Grindelwald, in het Oberland in het zuiden van het Zwit serse kanton Bern. De twee broers, 20 en 24 jaar oud, gleden bij de beklimming'® het Wetterhorn uit en vielen naar beneden. Toen de twee Nederlanders niet op het afgesproken tijdstip naai hun verblijfplaats waren teruggekeerd, ging een gids naar henop zoek. Hij vond de oudste broer, maar kon niet bij hem komen gens het slechte weer kon pas zaterdag een helikopter de lucht om het tweetal te bergen. Irak laat Amerikaanse gevangenen vrij Bagdad - Twee Amerikanen die vier maanden in Irak hebb® vastgezeten wegens 'illegale grensoverschrijding' vanuit Koe*1 zijn gisteren op last van president Saddam Hussein vrijge ate William Barloon en David Daliberti zullen Irak vandaag ver jJ-L Saddam Hussein gaf in een decreet opdracht tot de onmiddeU') vrijlating, nadat de Amerikaanse president Clinton hem via a's vaardigde Bill Richardson om clementie had gevraagd. De burgers die voor een Amerikaanse bewapeningsonderneimis Koeweit werkten, werden op 13 maart in het grensgebied tus Koeweit en Irak gearresteerd. Dodental overstroming Turkije loopt op Ankara - Het dodental als gevolg van overstromingen in des Senirkent, in het westen van Turkije, was gisteren opgelop® vijftig. De meeste slachtoffers zijn verdronken. De hevige re buien drie dagen eerder veroorzaakten op de nabijgelegen Kayis aardverschuivingen. Er ontstond een één meter dikke modderstroom die 200 taal verwoestte. Zeker twintig mensen worden nog vermist- lonze verslaggever Ij»Het Zeeuws Landschap jjkt om het omstreden bez< centrum in een bin- in te richten is eerder AOV) is deze oplossing een van (weinige mogelijkheden om uit timpasse te komen. Het Zeeuw statenlid schrijft dat in een >n brief. bevolking van Emmadorp is ssaal in verzet gekomen tegen bouw van een bezoekerscen- 'an onze correspondent kneuzen - De politie in Zeeuv reggebruikers bekeurd wegen; mimsnelheid. Dat gebeurde b: louwde kommen van de plaatsi «Eede registreerde de radarpost lan de politie 495 voertuigen, laarvan reden niet minder dan 93 bestuurders harder dan de laximum toegestane snelheid an 50 kilometer per uur. Een an de weggebruikers raasde de bebouwde kom met een aelheid van 106 kilometer per nr. Gecontroleerd werd tussen 2.45 en 14.00 uur. lp de Hulsterweg in Terhole gin- 'an onze verslaggever 'as yan Gent - Het kortgeleden «nieuwde zwembad in Sas van ®t is afgelopen weekend be- lad met racistische leuzen, lp de muren waren teksten te le en als 'Eigen volk eerst', 'Sieg ieil en 'White Power'. Ook lagen T pamfletten en stickers met ha- 'enkruizen en de tekst 'we zijn jeer terug'. medewerker van het zwem- trof de bekladding zaterdag- lorgen aan. De teksten waren in rood geschilderd. Het stond P de muren, de rolluiken, de wc- Mren. De gemeente Sas van u "eeft de leuzen inmiddels verwijderen. De politie n°g geen aanhoudingen Keft 'Wicht. F 'an onze correspondent '!!n?uz®n De politie in Terneu- na*»? - 2aterdagmiddag drie iarm ^et franse Tourcoing j^gehouden. Ze waren in het bchtVKnii° Sram trasj die ze ge- ndoV in een koffieshop j'mcuzense binnendtad. -verdovende middelen werden a§ genomen en het drietal 'd HIfbli3fsontzegging opge- «d'J90\raa§ zich de eerstevol- 'ert dagen niet in Terneuzen ioii„ en' Hiermee hanteert de loor a 6en ®aart van dit jaar e gemeenteraad van Ter- Beuzen Ipy™ aangenomen artikel in de ie btn^naCllt de politie in Lo.enstad een 33-jarige man 'erhlnf„ere,n aan die reeds zo'n e?d. HH°, §§in§ was °P§e- 'eririD-B v, 'n be* bezit van een UibesL veelheid cocaïne dat DP®akeo Wfird Senomen. Na het s hij WpVan een proces verbaal leid. er °P vrije voeten ge- i

de Stem | 1995 | | pagina 4