Controleer fietsers op alcohol' qèb 'Het onweerde niet alleen in de lucht' Kralingen wil gifbelt in park voorkomen North Sea Jazz mengt moderne muziekstijlen A2 Rosmalen legt jongeren strenge gedragsregels op DESTEM BINNENLAND A3 11 Yeilig Verkeer Nederland luidt noodklok over fietsongevallen na drankgebruik Verkeer eist vijf slachtoffers BINNENLAND KORT RTL 'Supertrio' verlengt contract Iraniërs beëindigen hongerstaking Haagse brandweer bergt lijk drenkeling Monumenten-prijs voor Friese stichting Pensioenfonds Ahold gaat meer beleggen Verdronken kanovaarder gevonden 5 NDAG 17 JULI 1995 Groot-Brittannië en ieria Maandag af en toe zon en enk le, mogelijk stevige regen- 0f 0!' weersbuien. Dinsdag in SchnT land en noordoost-Engeland regeld zon en meest droog fj" ders van het westen uit meer b wolking, gevolgd door regen aan de kusten plaatselijk mist. Maxima van 16 graden het noordwesten tot 23 roi!!l Londen. België en Luxemburg: Maanda» eerst perioden met zon, later o de dag enkele buien, mogeijjj! met onweer. Dinsdag van het westen uit bewolkt en af en to regen of motregen. MiddagteJ peratuur maandag ongeveer 21 graden, dinsdag iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk Maandag eerst perioden niet zon, later van het westen uit kans op enkele buien, mogelijk met onweer. Dinsdag wolken velden en plaatselijk wat regel of motregen, langs de Kanaal- kust kans op mist. Middagtem. peratuur rond 24 graden, lang! het Kanaal meest circa 20 gra den. Portugal: Zonnig, maandag aan de stranden ten noorden van Lissabon mogelijk nog enkele wolkenvelden. Droog. zeer warm met maxima tussen 33 en 38 graden, aan de westkusten vooral maandag iets lagere tem peraturen. Spanje: Langs de Golf van Bis kaje vooral maandag nu en dan wolkenvelden, maar waar- schijnlijk droog. Elders zonnig en zeer warm. Middagtempera- tuur aan de costa's rond 32 gra den, landinwaarts van 36 tot 42. Aan de kusten in het noordwes ten maandag maxima ongeveer 23 graden, dinsdag circa 25. Zuid-Frankrijk: Droog en vrij zonnig, maar maandag vooral bij de Pyreneeen eerst nog enke le wolkenvelden. Aan de stran den van de Middellandse Zee soms vrij veel wind. Middagtem- peratuur tussen 25 en 30 graden, maandag in het zuidwesten en kele graden lager. Aan de Mid dellandse Zee en in de Provence maxima rond 32 graden. Italië: Veel zon, maar van het noorden uit wat meer bewolking en kans op een lokale onweers bui. Maxima tussen 29 en 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig; voornamelijk op het vasteland 's middags en 's avonds een enkele onweersbui. Op de Egeische Zee af en toe nogal wat wind. Mid dagtempera tuur van 29 graden op de Eilanden in de Egeische Zee tot circa 33 op het vaste land. Duitsland: Af en toe zon en en kele verspreide buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 24 graden, dinsdag in het uiterste noorden frisser. Zwitserland: Ten zuiden van het Alpenmassief flink wat zon en overwegend droog. Elders naast zon ook wolkenvelden en moge lijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur maandag van 24 graden in het noorden tot 27 in het zuiden; dinsdag iets warmer. MAANDAG 17 JULI 1995 •gc3 o is as a> 2 a- co en CJ5 ai e a> '53 co óf a> >- «t M «S 2 •- w S» o g 5 o> 2 a> iz V) eócó 03 CO fO - co *-■ C3) CU c E iï n o rï CJ S 2 •p a- 12 uiGUJ UBA JOUS'01 gJyl jpjui jnnjs -g 'uiooqiu|Bd Z (VERVOLG VOORPAGINA Tijdens de vechtpartij werd een rige Willebrorder aange- en. Hij was in het bezit van pen alarmpistool. 1 politie besloot vervolgens in Tbuurt te blijven omdat de ge- Lederen in het Roosendaals Ltrum danig verhit waren, get was al geruime tijd onrus- L Veel meldingen van vecht- oartijtjes en overlast. Het on- Lerde niet alleen in de lucht, maar ook op straat," aldus Fran je" half uurtje na de vechtpartij ueende de Oudenbosschenaar -haal te moeten halen bij de politie omdat hij in het tumult gebeten was door een politie hond. In de buurt van de Dr. Bra- 'berstraat, een zijstraat van de Markt, schoot hij daarom twee politie-agenten aan. Zij zaten in een surveillance-auto. De agenten wilden hem aanhou den omdat hij zijn wagen in dronken toestand toch zijn auto bestuurde. Om de aanhouding te voorkomen, ramde de Oudenbos schenaar met zijn auto de politie wagen en scheurde weg. De poli tie ging er achteraan en dacht de man te hebben bij de kruising met de Stationsstraat. Daar moest hij namelijk achter een witte personenauto wachten voor een rood verkeerslicht. Dat ver keerslicht sprong echter te snel op groen waardoor de BMW weer verder kon. Daarbij reed de Ou denbosschenaar in op een sur veillerende agent die op de mo torkap terecht kwam. De agent gaf niet op en slaagde erin het portier open te doen. Hij probeerde de sleutel uit het con tract te trekken, maar dat mis lukte. De bestuurder en de jonge Roosendaler die naast hem zat, verzetten zich hevig. De Ouden bosschenaar reed vervolgens door en sleurde de agent enkele meters mee. Voor de politie was dat het mo ment om het vuur te openen. Drie keer werd er geschoten op de BMW waarna de bestuurder ei eren voor zijn geld koos en stopte. Wel verzette hij zich enorm tegen zijn aanhouding. Eenmaal aange komen op het politiebureau bleek bij een ademtest dat de man veel te veel gedronken had. Hij zit nog altijd vast, evenals de Willebror der die het alarmpistool op zak had. In Roosendaal gonst het in middels van de geruchten. De vechtpartij zou begonnen zijn in een café. Daar zou ook gezwaaid zijn met messen en zelfs iemand bedreigd zijn met een pistool. De amokmakers werden vervolgens buiten gezet waar de ruzie uit draaide op een geweldige knok partij. Franken: „Natuurlijk zijn we wel de nodige bekenden te gengekomen. Maar hoe het alle maal precies in elkaar zit, weten we nog niet. Ook de aanleiding van de vechtpartij moeten we nog zien te achterhalen. Waar de vechtpartij precies begonnen is, is ook nog onduidelijk. Toen we aankwamen, was iedereen op de straat aan het vechten. Via getui gen proberen we achter de ware toedracht te komen." Gisteren heeft de politie nog een 31-jarige Oudenbosschenaar aangehouden in verband met de vechtpartij. Den Haag (anp) - De politie moet bij alcoholcontroles voortaan Bl[ fietsers op alcoholgebruik controleren. Dat vindt Veilig ïerkeer Nederland. Het aantal fietsongevallen waarbij alcohol j, spel is, is drastisch toegenomen, stelt de vereniging. WN «aat in haar campagne Alcohol en verkeer, eind dit jaar, aan dacht besteden aan drankmisbruik door vooral jonge fietsers. VVN baseert zich op een rapport van het Academisch Ziekenhuis Groningen. Daaruit blijkt dat het aantal fietsongevallen met alco hol in de stad Groningen is geste gen van 20 in 1970 (2,6 procent) jaar 170 in het afgelopen jaar (bijna 10 procent). Jongeren ver oorzaken de helft van alle fiets ongevallen met alcohol. De vereniging noemt de resulta ten van het onderzoek opzienba- "-1WN is het van Den Haag (anp) - Het verkeer heeft in het weekeinde vijf mensen levens geëist. Een echtpaar uit Rotter dam kwam zaterdagmid dag om het leven door een ongeluk op de A15 ter hoogte van de afslag Mete ren. Hun 22-jarige zoon raakte zwaargewond. Ook de hond van de familie overleed. De auto waarin zij reden kwam door onbekende oor zaak in de middenberm te recht. De 53-jarige echtgenoot probeerde dat te corrigeren met een ruk aan het stuur. Gevolg was dat hij aan de rechterkant van de weg in een greppel terechtkwam. De bestuurder en zijn 49- jarige vrouw overleden ter plekke. Een 21-jarige man uit het Friese Tzummarum veron gelukte zaterdagavond. De man verloor in een bocht van de weg de macht over het stuur van zijn auto en kwam in botsing met een tegemoetkomende wagen. Een 46-jarige automobilist uit Hardenberg kwam za terdagmiddag om het leven hij een aanrijding in Bruch- terveld. Het slachtoffer kreeg geen voorrang van een tractor bestuurder die vanuit een oprit de weg op reed.De au tomobilist overleed ter plaatse. De tractor-be stuurder bleef ongedeerd. Vrijdagmiddag veronge lukte een 19-jarige automo bilist uit Hoogmade door een verkeersongeval in Rijpwetering. Hij moest he- wg remmen toen een 25-ja- nge motorrijder uit Kat wijk zijn weg kruiste. He 19-jarige raakte in een süp, botste tegen een boom en overleed ter plaatse. (ADVERTENTIE) KROP IJSBERGSLA KOMKOMMER SAMEN Services B.V. tel. 02154-83333. ~jLKE DAG GOED NIEUWS S groot belang dat het ziekenhuis met deze cijfers komt omdat de poliklinische gevolgen van fiets ongevallen door alcoholgebruik in de landelijke registratie van verkeersslachtoffers niet of nau welijks voorkomt. „Wij denken dat er landelijke tendenzen in het onderzoek zit ten en dat dit zeker voor het wes ten van het land ook geldt," aldus een woordvoerder. Uit de studie blijkt dat het aantal fietsers dat alcohol heeft gedron ken en betrokken raakt bij een ongeval in de leeftijdsgroep 15 tot 26 jaar is verviervoudigd in de periode 1970-1994. Kinderen nuttigen op steeds jongere leef tijd alcoholhoudende dranken. Tien jaar geleden was de gemid delde leeftijd 16,5 jaar. Nu is dat 15 jaar. Een op de drie scholieren drinkt al 10 tot 12 alcoholhou dende consumpties per week. Bo vendien gebruiken ze de fiets va ker als alternatief voor brom fiets, auto of motor. Het aantal jongens dat een onge luk krijgt op de fiets als ze heb ben gedronken, is veel groter dan het aantal meisjes. Van de jon gens die beginnen te drinken, geeft 45 procent 111 gulden per maand uit aan alcohol. Van de meisjes besteedt 28 procent 66 gulden per maand aan alcohol houdende dranken. Jongeren kennen weinig risico's toe aan dronken rijden op de fiets. Meer dan driekwart van de fietsongevallen met alcohol is eenzijdig (tegen trottoirbanden en paaltjes oprijden). Door ver minderde coördinatie, gebrek aan vaardigheid en beoordelings vermogen, en verkeerd inge schatte verkeerssituaties verlie zen de fietsers de macht over het stuur. Meestal glijdt ook de voet van een pedaal. De meeste fiets-slachtoffers met een slok op (85 procent) worden behandeld in een polikliniek. Zij kunnen daarna naar huis. Type rende fietsverwondingen zijn schaafwonden, gebroken pols, gebroken sleutelbeen of vingers, snijwonden in het gezicht, hoofd wonden en hersenschuddingen. In 15 procent van de gevallen is opname nodig. Dan gaat het om breuken, kneuzingen en letsel aan het zenuwstelsel (ruggegraat, hersenschudding). „Tot nu toe waren die poliklinische behande lingen niet zichtbaar. Maar door zulke verwondingen kan iemand wel weken uitgeschakeld zijn," aldus WN. Bijna twee derde van de ongeval len op de fiets met alcohol ge beurt tussen zaterdagavond 22.00 en zondagochtend 08.00 uur. Toptijd is vier uur 's nachts. In navolging van kunstemaar Christo pakten boze Kralingers een deel van het wijkpark in Plastic in. foto an Rotterdam (anp) - In Rotterdam zijn be woners van de wijk Kralingen zaterdag te hoop gelopen tegen het voornemen om hun woonbuurt op te zadelen met een stortplaats voor vervuilde grond. Het be stuur van dit stadsdeel wil afgegraven zand en aarde uit de Kralingse Vlinder- buurt opslaan in het wijkpark. In Kralingen wordt de grootste bodemsane ring van Nederland uitgevoerd, die rond de eeuwwisseling klaar moet zijn. Naar voor beeld van de Amerikaanse beeldend kunste naar Christo pakten boze buurtbewoners za terdag een deel van het wijkpark in plastic. De actie moet zichtbaar maken hoe de toe komstige gifbelt er zou uitzien. In Kralingen was van 1852 tot 1928 een fa briek voor stadsgas in gebruik, die bijproduk- ten leverde als cokes, teer, ammoniak, koolas en ijzeraarde. In de 75 jaar dat de gasfabriek operationeel was, raakte een perceel van ne gen hectare rond de gasfabriek zwaar veront reinigd. In de jaren dertig werd een deel van dit terrein gebruikt om woningen te bouwen. Pas nadat ook de laatste fabriekshallen eind jaren zeventig hadden plaatsgemaakt voor de stadsvernieuwing, bleek begin jaren tachtig dat de bodem zwaar is vervuild met hoge con centraties cyaniden, fenolen, tolueen, oliepro- dukten en polycyclische aromatische koolwa terstoffen (pak's). Een juridische strijd tussen de buurt, de ge meente Rotterdam en het rijk volgde. Na vijf tien jaar werd deze beslecht in het voordeel van de buurt. Begin jaren negentig besloot het ministerie van VROM het grootste deel van de kosten te betalen. Volledige afgraving zou te duur worden. De keus viel op gedeeltelijke schoonmaak. Met de operatie is driehonderd miljoen gulden ge moeid. In totaal moet de komende vijf jaar 270.000 kubieke meter grond worden vervan gen door een kleilaag, met daarop een meter schoon zand. De Vlinderbuurt oogt nu desolaat met zijn talrijke dichtgetimmerde panden. Van de 700 huishoudens die tijdelijk hun woning moeten verlaten, zijn er inmiddels veel verkast omdat de grond te smerig is onder hun voeten. Directe verwerking van de vuile grond is te duur. Daarom koos de directie van het sane ringsproject in overleg met de deelgemeente Kralingen/Crooswijk voor tijdelijke opslag, in het westelijk deel van Kralingen. Maar de bewoners van deze buurt voelen er weinig voor om tot het jaar 2000 een 'chemische tijd bom' in hun achtertuin op te nemen. Nog maar enkele jaren geleden moest aan de Oudedijk in Kralingen een dependance van de scholengemeenschap Libanon het veld rui men ten gunste van het wijkpark. Het bestuur van de deelgemeente wil nu midden in dit Gashouderpark in Kralingen een betonnen bak optrekken, met muren van drie meter hoog. Daarin moeten de duizenden tonnen vervuilde grond uit de Vlinderbuurt naar ver wachting 4,5 jaar blijven liggen. De bewoners van West-Karlingen zijn daar woedend over, te meer omdat zij niet bij de Door Rinus van der Heijden Den Haag - Wie de laatste ja ren tijdens het North Sea Jazz Festival (NSJF) is ge confronteerd met het begrip 'uitverkocht' weet wat dat inhoudt: hard werken om bij je favoriete jazzmusici te ko men, zweten met de kraan wijd open en racen tegen de tijd. Maar wie het voorbije weekeinde dat alles ervoor over had om zijn of haar doel te bereiken, viste toch nog geregeld achter het net. Bij NSJF blijkt 'uitverkocht' een rekbaar begrip: ondanks anders aangelegde looproutes en een extra (veertiende) podium was er met name op de vrijdag- en de latere zaterdagavond geen door komen aan. Het immense Con gresgebouw en zijn periferie kunnen de nog elk jaar groeien de jazzstroom niet meer aan. Driemaal 22.000 verkochte kaarten, kloppen die aantallen nog wel, heeft de organisatie zich niet misrekend, zo vraag je je verbijsterd af. Het zou het leukst zijn om 's we relds grootste jazzfestival te be schrijven zonder bovenstaande opmerkingen. Maar je kunt er niet omheen. De vreugde van het festivalbezoek wordt er danig door getemperd, dat was de voorbije dagen in de telkens vastlopende en dan mopperende meute herhaaldelijk te horen. Als dat de komende jaren maar goed blijft gaan. Het North Sea Jazz Festival 1995 is getekend door de opmars van jonge(re) muzikanten. Aan de veelgehoorde klacht dat er te veel popmuziek is geprogram meerd, willen wij niet aan. Pop maakt al jarenlang onderdeel uit van het NSJF en is de trekpleis ter die vooral jongeren - en die waren er dit jaar veel meer dan anders - naar het evenement trekt. Het is veeleer de meng vorm van moderne muziekstijlen die deze twintigste editie ken merkte. Dat is wat anders dan pop. Een fraai voorbeeld daarvan ga ven Graham Haynes Ethno- tronic Church. Dat 'ethnotronic' slaat op etnische en elektroni sche invloeden en daarop was dan ook het concept van deze Amerikaanse cornettist ge stoeld. Met een sitar, die als een wesp door de muziek zoemde en mooi ingezette elektronica werden loepzuivere verbindingen tot stand gebracht tussen diverse volksmuzieken en de improvisa tiekant van jazzmuziek. Trompettist Lester Bowie, altijd op zoek naar vernieuwingen, mengde ook vele stijlen tot een nieuw geheel, maar volledig an ders dan Haynes. Zijn scharnier punt is een zangkoor, dat zich beweegt van Gregoriaanse sa menzang tot Amerikaanse show- muziek. Dit Noorse Skruk Jazz Choir vormt met The Brazz Brothers, eveneens uit Noorwegen, met or- ganiste Amina Claudine Myers, zanger David Peaston, percus sionist Famoudou Don Moye en Bowie zelf een verbazingwek kende eenheid en geeft jazzmu ziek een verfrissende impuls. Buckshot LeFonque is de naam die saxofonist Branford Marsa- lis aan zijn nieuwe groep gaf. De formatie brengt vooral funk, maar reggae, rap, rock en jazz worden er moeiteloos onder ge schoven. Buckshot LeFonque speelde in de Statenhal, waar over het algemeen de mega-op- tredens van bekende groepen als Candy Dulfer en Band, Robert Cray, James Brown en B.B. King zijn gepland. Marsalis zette de duizenden met zijn nieuwe pro- dukt moeiteloos op dansersvoe ten. Klarinettist Don Byron doet al jaren wetenschappelijk onder bouwd onderzoek naar de ge schiedenis van de jazz. In Den Haag was hij met een kwintet, dat in veelal razende vaart ui terst virtuoos de geschiedenis van het leek wel alle muziek uit beeldde. Byron gebruikte daar bij het ene na het andere citaat uit de meest uiteenlopende stijl vormen, die zich uitstrekten van Jingle Bells tot Constantinopel. Het NSJF predikt niet alleen jazz, maar met de ruimste fanta sie alles wat erbij hoort. Zoals rock and roll. Een van de legen des is Chuck Berry, inspirator voor talloze rockmusici. De oude meester was dit jaar zelf in Den Haag. Om er voor de waar schijnlijk tienduizendste keer Memphis TennesseeRoll Over Beethoven en Johnny B. Goode te laten horen. De bijna gepensioneerde roc kende aartsvader ziet er min stens tien jaar ouder uit, zijn haar wordt dunner, zijn bewe gingen strammer, maar zijn stre ken zijn onveranderd. Alsook zijn muziek. Na veertig jaar dreigt zijn gitaar nog even hard, grijpt zijn stem je bij je ziel en richtte hij in Den Haag een dansende wervelstorm aan on der de meeste jeugdigen, die zijn muziek misschien voor het eerst hoorden. De sons, de karakteristieke lie deren uit Cuba werden schitte rend vertolkt door Sierra Maes- tra. Maar ook Israel Lopez 'Cachao', de uitvinder van de mambo, wereldberoemd contra bassist en componist van ruim drieduizend danzons, sloeg ie dereen met verbazing. Zittend achter zijn contrabas dreef hij zijn groep èn het publiek naar alle uithoeken van de Latijnsa- merikaanse muziek. Tegenvallend was het optreden van de Nederlandse trompettiste Saskia Laroo, die teveel op Miles Davis lijkt en haar muziek nau welijks de juiste groove weet mee te geven. Ook Wilson Pickett en B.B. King met hun gelikte shows, de zeu rende Johnny Griffin, Art Far mer en Benny Golson met hun achterhaalde stijl en de constant te hoog zingende Mijke Loeven konden niet bekoren. Aan het Kronos Quartet, Aziza Mustafa Zadeh, Bud Shank, Christian McBride en anderen hadden we nog graag een regeltje gewijd, maar die konden we niet berei ken. Volgend jaar maar weer. Door Hans van Alebeek Rosmalen - In elke gemeente zijn ze te vinden. Lege schoolplei nen, speelveldjes of klimrekken waar groepjes jongeren avond na avond stukslaan. Tot diep in de nacht. Rosmalen is de over last van die groepjes beu en heeft strenge regels ingevoerd. „Gezeik," aldus de jongeren. Miezerig weer is de beste oplos sing tegen overlast. Het is zater dagavond, en in heel Rosmalen is geen jeugd te bekennen. Ook niet aan de Vincent van Goghlaan waar een speelveldje mistroostig ligt te glimmen. Aan de rand van het veldje staat een lege scheepscontainer die met banken en hangbarretjes is om gebouwd tot een soort noodcafé. Dit is een van de tien zogeheten jeugdontmoetingsplaatsen die de gemeente Rosmalen heeft aange wezen als plek waar jongeren bij elkaar mogen komen. Voor al die plekken gelden strenge regels: na 22.00 uur niet meer voetballen, skeeleren of skaten en geen her rie (roepen, muziek, scooters) maken. Alcohol en drugs zijn verboden en na 24.00 uur 's nachts moet iedereen verdwenen zijn. Bij overtreding van deze regels kunnen de boetes oplopen tot 120 piek. Of het werkt kan de politie niet zeggen. Ze zijn pas een paar weken bezig. Deze avond zit er om 21.00 uur vlak bij deze container alleen een eenzame visser over het IJzeren Kind uit te turen. Bij een volgen de jeugdontmoetingsplaats is het wel druk. Een stuk of tien jonge ren hangen onder een afdakje bij elkaar. Het beleid van de gemeente Ro smalen, nou daar willen ze wel iets over kwijt. Om kort te zijn: gezeik, onzin en klets. „In Rosmalen is geen flikker te doen dus wat kun je anders doen dan hier bij elkaar komen," zegt Patrick (17). „Ik snap echt niet waar ze zo moeilijk over doen," valt Boy (16) hem bij. „Wie kan er hier nou last van ons hebben," vraagt het clubje, wijzend op al het groen en lege gebouwen om hen heen. „De eerste mensen wonen hele maal daarginds. Die kunnen ons toch niet horen?" Vanavond is het rustig onder het afdak, volgens de acht heren en twee dames. De auto's, zij die een auto hebben dus, zijn naar de kermis in Uden of Schijndel. „Van de week stonden er hier wel 45 man," zegt Remco (17). De lol van dit rondhangen? Gewoon. Wat kletsen, rijden op de scooter, roken en naar housemuziek lui steren. „Alleen gabberhouse, hè," roepen de 'kaalpannen' Boy en Christian met een vinger wijzend op hun bijna kale kop. Harde housemuziek ('lekker hakken') moet het zijn. Deze avond passeert er geen poli tie. „Maar op een mooie avond komen die zeikerds wel een keer of drie voorbij," weet de groep. „Zeuren ze dat ze je alsnog een bekeuring willen geven omdat ze je een week geleden zonder helm hebben zien rijden," zegt Patrick. „En ik kreeg een bekeuring voor verkeerd parkeren terwijl ik zelf nog in de auto zat," vertelt dege ne die net is komen aanscheuren. De Aal is zijn bijnaam, maar ge zien zijn drugsgebruik noemt ie dereen hem Bruintje. Het clubje moet eigenlijk niet zo veel van hem hebben: „Het is ge woon een rotjunk.Stickies, dat kan weer wel, zegt De Pet. Zijn echte naam geeft hij niet en op de foto hoeft hij ook niet. Volgens hem rest de jongeren weinig anders dan de straat. Ro smalen heeft dan wel jongeren centrum Number One maar dat is volgens hem nooit open als het echt nodig is, 's avonds dus. Eigenlijk zou er volgens het groepje nog zo'n centrum moeten komen. „In Number One komen alleen maar van die alto's, alter natievelingen met van die rare kleren aan. Het is drie jaar gele den dat ze daar house-muziek ge draaid hebben, da's niks." Alsof het afgesproken is, komt die muziek voorrijden in de vorm van een dikke Opel waar de bon kende housedreun uitknalt. De kermis in Uden was keigaaf, nu wordt het tijd om richting Goldfinger te vertrekken want voor 23.00 uur mogen ze gratis naar binnen. „Meestal zijn we hier wel voor twaalf uur weg," zegt Boy. besluitvorming zijn betrokken. Ze voorzien dat ze worden opgescheept met een onvoor spelbaar milieuprobleem, waarvan onduide lijk is hoe het straks wordt opgelost. Woordvoerder F. Zwethsloot woont tegen over het park en ziet de bui al hangen. „Vorig maand is zeer onverwacht het besluit geval len dat de grond zou worden opgeslagen in ons wijkpark. Wij hebben tegen deze beslis sing bij het Hoogheemraadsschap bezwaar aangetekend. Dat heeft uitstel van de werk zaamheden verleend tot 1 september. Wij wil len nu dat er eerst goed onderzoek komt naar een andere lokatie en mogelijk ook naar een andere manier van transport." Volgens Zwethsloot zijn met de sanering de komende jaren bovendien zeker veertigdui zend vrachtwagenladingen gemoeid. „Stel je eens voor wat dat voor een woonwijk bete kent als zulke zware jongens jarenlang af- en aanrijden. Verder vormt de grond op zich na tuurlijk een gevaar voor de volksgezondheid. Er is zelfs sprake van een rookverbod in het park als die gifbelt er zou komen." Bijkomend probleem is volgens de buurt dat de huizen in Kralingen-West zijn gebouwd op houten palen. „Die gaan rotten zodra de waterstand te laag wordt. Door de bodemsanering in het ooste lijk deel van de wijk, moeten de afgravingen op het gasfabriekterrein nu al met grote om zichtigheid worden uitgevoerd. Niemand weet nog welke gevolgen het heeft al als die grond straks in onze buurt zou worden opge slagen," zegt Zwethsloot. Hilversum - Ron Brandsteder, André van Duin en Henny Huis man zijn ook de komende jaren te zien bij RTL4. De sterren heb ben een vijfjarig contract getekend met RTL/Veronica de Holland Media Groep (HMG). Eerder dit jaar tekende Caroline Tensen al een contract met HMG voor vijf jaar. In het komende seizoen zullen Brandsteder, Van Duin en Huis man bij RTL4 te zien zijn met een groot aantal bekende en suc cesvolle programma's, aldus HMG. Zo zal Brandsteder onder an dere Ron's Honeymoon Quiz, Moppentoppers en Wie ben ik? voor zijn rekening nemen.André van Duin presenteert negentien nieu we afleveringen van Bij Van Duin. Hij is ook te zien als vaste ploegleider in Wie ben ik?. Henny Huisman presenteert onder an dere De Henny Huisman Surprise Show, De Sterrenplayback- show en een nieuwe serie afleveringen van De Soundmixshow. Aalten - Vijftig Iraniërs van het asielzoekerscentrum Groot- Deunk in Aalten die sinds woensdag in hongerstaking waren, hebben hun actie beëindigd. De Iraniërs aten niet meer uit protest tegen de dreigende uitwij zing van een 25-jarige landgenoot. De man deed woensdag twee zelfmoordpogingen en werd opgenomen in een ziekenhuis in Winterswijk. Onder de Iraanse asielzoekers was grote onrust ont staan, omdat zij dachten ook te worden uitgewezen. Na een uiteenzetting over het Nederlandse asielbeleid door mede werkers van de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) is die angst verdwenen en kwam er een eind aan de hongerstaking, al dus directeur van Groot-Deunk K. Pronk. Den Haag - De Haagse brandweer heeft gisteren het lijk geborgen van de man die vrijdag in het water van de Laakhaven was ge sprongen en sindsdien werd vermist. Voorbijgangers zagen het stoffelijk overschot drijven en waarschuwden de politie. De politie weet niet wie de man is. De brandweer gaat ervan uit dat de man zelfmoord heeft gepleegd. Buurtbewoners zagen dat hij zich vrijdagmiddag op de kant gedeeltelijk uitkleedde. Daar na liep hij een half uur druk schreeuwend heen en weer en sprong in het water. Hij zwom onder de Laakbrug en is sindsdien niet meer gezien. Amsterdam - De Stichting Kultuer en Toerisme yn Fryslan krijgt de Prins Bernhard Fonds Monumenten Prijs 1995. Zij krijgt de prijs voor haar bijzondere aandacht voor het monumentale erf goed in Friesland. De prijs bestaat uit 100.000 gulden. Van de prijs mag de winnaar 25.000 zelf besteden. De rest moet in overleg met het fonds ten goede komen aan een project op het werkterrein van de stichting. De stichting, die tien jaar bestaat, heeft in Friesland een voortrekkersrol gespeeld door diverse ma len per jaar Friese monumenten in hun culturele context te pre senteren aan een breed publiek. Zaandam - Het Pensioenfonds van Ahold heeft vorig jaar voor bijna 100 miljoen gulden aandelen gekocht op de effectenbeurs van Amsterdam. Het in aandelen belegde bedrag steeg daarmee tot 26,1 procent (1993: 19,2 procent) van de totale beleggingen. In het lopende jaar zal de aandelenportefeuille verder worden uitgebreid. Het fonds mag maximaal 40 procent van het vermo gen in aandelen beleggen. Het totaal belegd vermogen is vorig jaar toegenomen van 1335 tot 1367 miljoen. De financiële positie van het fonds is goed. Het aantal verzekerden steeg van 48.116 tot 49.999. Eind 1994 ontvingen 4095 personen een pensioenuitke ring van het fonds. Visserweert - Het lichaam van de 65-jarige man uit Heythuysen, die vorige week verdronk tijdens een kanotocht op de Maas, is gi steren gevonden in de rivier ter hoogte van het gehucht Visser- weert. De man maakte woensdag met zeven familieleden een kanotocht. Hij zat in de laatste van vier kano's, samen met zijn zoon. Bij Meers in de gemeente Stein waar de Maas erg grillig is, kwamen twee kano's in problemen. De bemanning van de eerste kon zich redden. De kano met vader en zoon sloeg om. De zoon wist nog wel de kant te bereiken. De vader verdween onder water.

de Stem | 1995 | | pagina 3