ierviërs gereed met 'zuivering' ruk op Frankrijk om van kernproeven af te zien neemt toe )enk aan Diacure als u op ïakantie gaat De nacht in Potocari was gevuld met angst Macho-politiek Chirac isoleert Frankrijk S lW6rd beëdi§d 1 krijk issenaar in bat stort-affaire Parijse politiebaas wil dat auto in garage blijft Republikeinen VS leggen bom onder taak Unprofor COMMENTA/ BUITENLAND A5 lootste vluchtelingenstroom sinds begin oorlog in Bosnië op gang gekomen INNENLAND KORT! fabriek in de as Ingerstaking Diacure helpt fdiarree zosnel... neller bestaat niet! BUITENLAND KORT Duizenden Japanners vluchten voor water EU hervat hulp aan Ruanda Zwaarste straf geëist in Solingen-zaak Parlement achter Italiaanse regering-Dini Dode bij stierenren Pamplona RIJDAG 14 JULI 1995 eSTEM VRIJDAG 14 JULI 1995 ac was flitsend. Een daq ns -raatsburg een ontmoeting met' ■In de stad waar het Europese? Tslmut een goed glas Elzassert hut van de Frans-Duitse as eni js Parlement weten niet te wil indheid van Frankrijk. 1 ie gedenkwaardige ontmoeting ranse president weinig over rw, jropees Parlement nog niet eeri id en vormelijkheid troef zijn ifl Hers Chirac uit en maakten heml De reden voor het opstandiqe r Jvertegenwoordigers is het Fra atember een reeks onderarm,, •n de Stille Zuidzee. a n< _oe doof getoond voor de aanj |kt de indruk in die arrogante ni volharden, maar het begint er t( ■t hij zijn hand heeft overspeeld •n het atol Mururoa begint de vol aan te nemen. De opgekropte h" Ins is, van produkten tot bedrijvèjl Ie voornemen breidt zich echter? maler. bnpeace voelt die stemming goj De actie van de Franse marine opt als een geschenk van boven. Het If trouwbaarheid was weer gelever' it geen geweld wordt toegepast! as bewapende mariniers een mili Chirac duidelijk geen rekening i lie van de zelfstandigheid van FraS t aan de orde geweest. De Polyn uidelijk geschoffeerd door het ma lilige Parijs geen rekening wenst, gevolgen van de kernproeven, Heti priteit van de afscheidingsbewegij hemen - dat past in de Franse tra zijn land nu al een slechte dienst L dat hij vasthoudt aan zijn fatale plg worden vergroot. |eten daarbij voorop lopen. Aarzela prschuilen achter de publieke opinl de richting van een boycot van Fri redactie buitenland ,a - Al dagenlang ver drie activisten van ee zich op of nabij ,101 Mururoa in de Stille althans volgens Gr- jje. Nu het actieschip Lr Warrior II na ente- fjoorde Fransen weer tij- v Tahiti als haven heeft bezorgen de 'ont ren' de Fransen het zweet li voorhoofd. oviand voor een maand en "j communicatie-apparatuur j actievoerders de voor- gen Franse ondergrondse kernproeven in het het gebied dwarsbomen. Intussen berichten enkele buitenlandse media dat het drietal, onder wie een Neder lander, zich mogelijk gewoon buiten beeld houdt op het Green- peace-schip Vega. De beroemdste van de drie is de 63-jarige David McTaggart, een van de oprichters van Greenpe ace. De 41-jarige Nederlander Henk Haazen, was bemannings lid van de eerste Rainbow Warri or. Dat schip zonk tien jaar gele den na een aanslag door de Fran se geheime dienst. Chris Robins on is de derde op wie de Fransen nu jacht maken. Hij komt uit Australië. Nieuw-Zeeland overweegt intus sen een marineschip naar Muru roa te sturen om een vloot van ac tievoerders te beschermen, die tegen de hervatting van de Fran se kernproeven op het atol gaan protesteren. Dat heeft de premier van Nieuw-Zeeland, Jim Bolger, gisteren gezegd. Diverse parlementsleden van Nieuw-Zeeland zijn van plan aan het protest deel te nemen. „Als leden van het parlement mee gaan, zullen we bezien of er een marineschip moet zijn voor on dersteuning of veiligheid," zei Bolger. Bolger zei verder dat hij van plan is via het wereldomvattende computernetwerk Internet een brief te sturen aan zo'n honderd regeringsleiders, waarin hij zijn bezorgdheid over de atoomproe- ven uit. Hij wees erop dat de kleine lan den in de Stille Zuidzee voor hun middelen van bestaan afhanke lijk zijn van de zee en dat ze de risico's van de testen onaan vaardbaar vinden. De viering van de Franse natio nale feestdag, vandaag, wordt in het gebied aangegrepen voor an ti-Franse acties. Een Australi sche vakbond heeft opgeroepen geen post te bezorgen bij de Franse ambassades en consula ten en het telefoonverkeer te ver hinderen. De Australische ver- voersbond riep een 24-uurs boy cot voor de afhandeling van Franse vliegtuigen uit. Ook in Nederland zorgen de Franse plannen voor beroering. Actievoerders hebben gistermid dag de klanten van een Albert Heijn-filiaal in Rotterdam opge roepen produkten uit Frankrijk te laten liggen. De actie was georganiseerd door de 'initiatiefgroep boycot Frank rijk'. Volgens een woordvoerder van de actiegroep is het de be doeling dat vanaf volgende week in heel Nederland dergelijke ac ties plaatsvinden. De actiegroep heeft een zwarte lijst samengesteld met Franse produkten. Ook wordt op de lijst aangegeven welke alternatieven er zijn. De actievoerders wilden ook in het filiaal klanten aanspreken, maar dat werd door de AH-direc- tie niet toegestaan. Albert Heijn is niet van plan Franse produkten uit de schap pen te halen, zoals de actievoer ders vragen. Volgens het bedrijf is de keus aan de klant. De Noorse actrice Liv Ullmann heeft de Franse onderscheiding die ze aan het eind van de jaren tachtig ontving, naar Parijs te ruggestuurd. „Dit is het minste dat ik kan doen," zei ze. onze redactie buitenland :ari/Den Haag - De Bosnische Serviërs hebben gister- jlaat vrijwel alle vluchtelingen uit het kamp van Dutch- inPotocari weggevoerd. Het Dutchbat heeft dit gemeld aan nsisstaf in Den Haag. ïnde brand heeft woensdagavond eei Intse Schijndel in de as gelegd. Per™ zich niet voor. De schade is nognie er enkele miljoenen, aldus een woord- bedrijf. Ie ontstaan in de lakspuiterij. Op da het dak. Mogelijk is een vonk naa icentrum Groot-Deunk in Aalten zijii g Iraanse vluchtelingen in hongersta-' moordpoging van een 25-jarige land- vordt bedreigd. De Iraniër, die sinds llijft, had bij de rechter bezwaar laten Etieve beschikking van het ministerie Et vijftig gulden griffierechten te beta- |;aak niet in behandeling. Toen de mar pmdelingendienst hem dinsdag 18 juli wil brengen om de uitreisdocumentei 1 overstuur. hebben inmiddels staatssecretarii E geschreven, waarin ze vragen om eeij len van vluchtelingen. jnsisstaf kon rond midder- «aiet zeggen hoeveel vluch- wen zich nog bij het Dutch- ierinden. In ieder geval zijn lg 50 gewonden, lil van Srebrenica levert met ■1 mensen de grootste vluch- Jjenstroom op sinds het be- Kmde oorlog. De Nederland- tarnhelmen stonden gisteren j zware Servische druk om vluchtelingen mee te blijven volgens minister van Defensie echter ook de laatste burgers naar relatief veilige gebied rond de moslims gecontroleerde ilsMa zijn gebracht, teel mensen nog door de en- zwerven kan niemand met taid zeggen. De schattingen tl uiteen van 7000 tot 23.000. iddels doen allerlei gruwel- over ontvoering en ver van de vluchtende de ronde. Servische troepen joegen aren en kinderen, die al een mg geen fatsoenlijke meer hadden gehad, te over de frontlijn naar de van het front. teizaam hulporganisatie Artsen zon- Grenzen telde 20.000 vluch- mgen, die op het vliegveld van moesten overnachten. De (ADVERTENTIE) ^en op de stortplaats aan de poldi [dorp werden verdacht hoog. Dus sti r een intern onderzoek in en liet bazen nagaan. den guldens aan smeergeld T van tuinbedrijven uit de zouden op die manier op gc pe wijze hun groenafval kw hebben kunnen raken. Zo ontli pen zij hoge storttarieven. Beh< ve de drie stortbazen zijn oi acht medewerkers van tuinb drijven aangehouden. De belangrijkste verdenking milieufraude. Er zijn geen aa wijzingen dat naast groenam Diacure ~iïwm M0 |n een drie frau- pn-ac- bnder- ■eunge alle vijzing lek. Of pokt is villa- Emeer- len? De _kt niet ft Was- lente is laange- bfficier op de pn, zijn [ambte- lemeen- Juikend Irtingen Iwerden jrrieven. Ih goed Iduizen- ook schadelijker afval zoals destijds op de afvalbelt gestoi ®Jallenvertoon de Coupépolder in Alphen af kan na twee maanden pre- den Rijn, waar corrupte stortbBM-1- - utrii luju, waai -"««y van javjqutJö zen illegale stort van gevaar i irac een voorzichtige eerste _i_i_ i Jmphln;„ chemisch afval doorlieten. Justitie zegt nog niet te weten hoevee] illegaal gedumpt a j het gaat en met hoeveel sme geld de drie ambtenaren zouden hebben laten omli0P De officier spreekt van een stige zaak. De fraude kwam het licht toen de gemeente ontdekte dat op de belt en hopen afval lagen. Die k" niet via de weegbrieven ve woord worden. (ADVERTENTIE) iheidiftui Famfffe Ffo<W#f' Da Talaaraaf Ider is o« beste!" Da Voii»!""' AusiNsGeas idkxmms bij drogist en apotheek XIWgebruik eerst de aanwijzingen op de verpakking Bosnische regering heeft haar handen van deze mensen afge trokken en stelt de VN verant woordelijk voor de opvang en de hulpverlening die moeizaam op gang komt. Oorlogsmisdadigers Grote zorgen maken de VN zich over het lot van mannen die de Serviërs voor ondervraging heb ben afgevoerd. De Servische commandant Mladic wil onder zoeken of er 'oorlogsmisdadigers' onder hen zijn. De VN en het Rode Kruis kunnen de gevangenen niet bereiken en hebben daarom geen idee wat zich in het stadion waar ze ver blijven afspeelt. Internationaal hebben de etnische zuiveringen in Srebrenica grote verontwaar diging gewekt. Intussen hoopt minister Voor hoeve dat de Nederlandse mili tairen volgende week kunnen te rugkeren naar ons land. De mi nister vindt het niet waarschijn lijk dat de Bosnische Serviërs het hele Dutchbat zullen gijzelen als de vluchtelingen zijn vertrokken. Thuisfront Om de nood van de ruim 45.000 vluchtelingen uit de enclave te lenigen, heeft minister Pronk gi steren voor 20 miljoen gulden ex tra hulp beschikbaar gesteld. Ne derland is bovendien bereid zwaar gewonde moslim-vluchte lingen op te nemen. De minister looft het optreden van de Nederlandse troepen en Dutchbat-commandant Karre- mans. Voorhoeve liet de VN-mili- tairen weten dat Defensie zater dag een informatiedag houdt voor verwanten en familie. „De mensen in Nederland staan achter jullie, iedereen, de hele bevolking en in het bijzonder na tuurlijk het thuisfront." Via de Wereldomroep heeft Voorhoeve de militairen moed ingesproken. Rusland Minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken speculeerde giste ren voor het eerst openlijk over een Russische rol in het conflict. „Rusland is het land met de meeste invloed op de Bosnische Serviërs. Bovendien is in Moskou zeer geschokt gereageerd op de val van Srebrenica." Frankrijk heeft zijn bondgenoten gevraagd deel te nemen in een beperkte militaire actie in Bosnië om de Bosnisch-Servische aan vallen op moslim-enclaves te stoppen. De Bosnische televisie laat zien hoe Bosnisch-Servische soldaten repen chocolade uitdelen aan vluchtelingen uit Srebrenica. Maar er doen tevens verhalen de ronde over executies, verkrachtingen en andere gruweldaden. foto ap Door Snjezana Vukic (ap) Tuzla - Hata Salihovic hield haar armen stevig om haar zoon Sead. Ze schreeuwde de Servische soldaten toe dat hij doof is en stom en dat hij nooit in het leger is geweest. Ze droeg papieren bij zich die dat konden bewijzen. „Dood mij, maar laat hem gaan," zei ze nog. Maar het mocht niet baten. „Ze trokken hem uit mijn armen." Tussen het huilen door herhaalt ze de naam van haar 22- jarige zoon: „Sead, Sead." Uitgeputte vluchtelingen uit Sre brenica, in bussen en vrachtwa gens door de Serviers gedepor teerd, arriveerden gisteren in Tuzla, zestig kilometer verderop in Bosnisch regeringsgebied. Ze verhaalden over Servische ter reur. Wrede grappen door Servische soldaten. Het weghalen van jonge vrouwen. Servische burgers die de bussen met de moslim-vluch telingen met stenen bekogelen. Mannen en jongens die van hun familie gescheiden worden. Het executeren van burgers. Het plat branden van huizen. De vluchtelingen kwamen veelal dinsdagavond in Potocari bij het hoofdkwartier van de Neder landse blauwhelmen aan en brachten de nacht door in de open lucht. Toen de Serviërs woensdag kwamen brachten ze bussen en vrachtwagens mee om het gebied van moslims te zuive ren. De Nederlanders waren al vanaf het begin niet bij machte de mas sale deportatie te controleren. Ondanks afspraken dat in elke bus een Nederlander zou mee gaan, kwamen de Serviërs hier al snel op terug. Alle journalisten, inclusief Servi sche, werden door de Servische soldaten uit Potocari geweerd. De enige beelden kwamen van de Bosnisch-Servische televisie en toonden Serviërs die chocolade uitdeelden aan kinderen en hen over de bol aaiden. Een vluchtelinge vertelt inder daad hoe ze een reep chocolade van een Serviër kreeg, maar ook hoe ze even later zag dat andere Serviërs een tienjarige jongen en een vrouw doodschoten. Een vrouw van 23 en een meisje van 17, beide met kleine kinderen in hun kielzog, zagen hoe een vijftigjarige man en een jongen van vijf werden doodgeschoten. Hun verhalen konden niet beves tigd worden. Sedalija Selimovic is een van de weinige mannen die door de Ser vische selectie heenkwam en Tuzla bereikte. Hij ziet er twintig jaar ouder uit dan zijn leeftijd van 44 jaar. „In Potocari hoorde ik de hele nacht vrouwen schreeuwen. Ik denk dat ze ver kracht werden," zegt hij. Selimovic verloor in 1993 zijn vrouw tijdens een Servisch bom bardement. Hij arriveerde in Tuzla met zijn 12-jarige zoon en 18-jarige dochter. „We gaan alle maal dood. Waarschijnlijk door een natuurlijke oorzaak. Maar in Srebrenica zijn we allemaal al gestorven; uit angst," vertelt Se limovic. Over de Nederlanders, die de be volking moesten beschermen, zegt de vluchtelinge Ibrima Ade- novic: „Ik weet niet of ze ons niet wilden of niet konden bescher men". Ze zegt dat onderweg naar Bos nisch regeringsgebied een 23-ja- rige vrouw door de Serviërs bij het laatste controlepunt uit de bus werd gehaald. Haar acht maanden oude baby bleef in de bus achter. Diverse vluchtelingen zeiden dat mannen die uit de menigte gese lecteerd werden door de Serviërs naar een huis meegenomen wer den, bovenop een heuvel die uit kijkt op Potocari. De 21-jarige Mevlija Salihovic zei vanuit het huis schoten te hebben gehoord. h'Wilko Voordouw Macho-politiek, ibith en eigen er weinig resultaten; e zijn. staatshoofd zal van- °P de nationale feestdag Juillet, vierhonderd tatift uitno^iSen» de pers te staan en een zeer grote mi- t,ilpai:ade afnemen. Hij zegt w? met het statige feest onder zijn voor- - rangois Mitterrand. /f'tjZe'!er: bee' de wereld ?ankriik een nieuwe K? ^eft en dat die Jac- rac heet. Alleen al deze ta alle televisie-jour- eeld vertoond van de M indent, die werd uitge bet Europese parle- bij gespierde uit te I"® de crisis 'n Bosnië- *4 at zicb woensdag- ijijg WE? de blauwhelmen (ha) doen wanneer ze a 'eerst! terugtrekken bij fttjftjkuifje' van de ^Nden? Chirac °P 17 mei 'imers in Parijs dat bet Franse staats hoofd zou veranderen. Jacques Chirac had dat in alle toonaarden aangekondigd tijdens zijn suces- volle campagne. Hij wilde een einde maken aan het 'eenzijdige denken' en de koninklijke allure die het Franse presidentschap had aangenomen. Maar Chirac, die zo graag in de voetsporen wil treden van zijn il lustere voorganger generaal De Gaulle heeft zelf gekozen voor een 'napoleontisch-gaullistische arrogantie', aldus de fraaie for mule van de Nieuwzeelandse pre mier Jim Bolger. Al heel snel na zijn aantreden werd duidelijk dat Chirac nieuwe kernproeven wilde. Hij ant woordde daarmee positief op de vraag van de Franse generaals, die vonden dat president Mitter rand in 1992 te vroeg was gestopt met de proeven op het atol Muru roa. De oud-president had zijn opvolger uitgedaagd, door te stel len dat na hem niemand het meer aan zou durven om nieuwe proe ven te houden. Chirac zag daar een ideale moge lijkheid om zich te profileren. Net voor de G7-top in Halifax maakte hij zijn besluit bekend. Daarmee, zo dacht hij, kon hij zich gelijk meten aan Charles de Gaulle en kon hij zijn partners in Canada en op de Europese top uitleggen waarom hij nieuwe proeven wilde houden. Tevens was het een eerste teken aan de Franse publieke opinie. Chirac brak met het Mitterran- distische verleden, en hij toonde zijn daadkracht. Want het was hem als raspoliticus natuurlijk allang duidelijk, dat hij niet al zijn verkiezingsbeloften - met name op het gebied van de strijd tegen de werkloosheid - kon waarmaken. Chirac had de woede van Nieuw- zeeland, Australië en die van de Europese milieu-organisaties in gecalculeerd als een soort be drijfsrisico. Het nationalisme van de meeste Fransen - zeker daar waar het de 'force de frappe', de kernmacht betreft - is een steun in de rug. Hij lijkt niet van zins om positief te reageren op de woede van som mige westerse staten. Het moet gezegd dat de belangrijkste van die landen (Verenigde Staten, Engeland, Duitsland) weliswaar hebben geprotesteerd, maar dat ze tegelijkertijd erkenden, dat Frankrijk een souvereinde staat is die een souverein besluit neemt. Maar waar Chirac niet op had ge rekend was de reactie van het Europese publiek. In Nederland en Duitsland gingen stemmen op Jacques Chirac: 'bedorven gaullisme' waghorn voor een vergelijkbare boycotac tie als die tegen Shell in verband met olieplatform Brent Spar. Maar zo'n actie is tegen een land nauwelijks uit te voeren, wist de Franse president. Opgestookt door de publieke opi nie in eigen land, lieten veel Eu roparlementariërs dinsdag geen spat van Chirac heel, toen die in Straatsburg de eindbalans kwam opmaken van zes maanden slecht - want geteisterd door de verkie zingscampagne - voorzitterschap van de Unie. Chirac heeft zich met zijn actie geïsoleerd, is nu ook heel voor zichtig in Frankrijk te horen. „Hij wilde De Gaulle nadoen, maar bevindt zich nu in de huid van een Aldo Maccione in de in ternationale politiek," aldus de commentator van dagblad Libé- ration, die Chirac's houding ver der omschrijft als 'bedorven gaullisme'. Vierhonderd Franse wetenschap pers hebben zich ook in de ran gen van de tegenstanders tegen de proeven geschaard. Toch is het onwaarschijnlijk dat Chirac op zijn schreden zal terugkeren: want die houding zou hem van de Franse Rambo veranderen in een krachteloos figuur. Het is met Chirac ook veel ge schreeuw en weinig wol waar het gaat om zijn houding in de crisis in Bosnië. Deze week riepen hij en zijn premier Juppé meerdere malen dat Frankrijk met militair geweld de veilige zone van Sre brenica willen herstellen, 'als de Verenigde Naties de Fransen daar een volmacht voor geven'. Dat klinkt natuurlijk heel dap per. Zeker wanneer je de Franse houding oppervlakkig vergelijkt Tokyo - Meer dan 12.000 mensen zijn na hevige regenval uit hun woningen aan de westkust van Japan geëvacueerd. De politie deelde donderdag mee dat twee mensen worden vermist. De auto waarin zij zaten, is door het water meegesleurd. Uit de gehele kuststreek ten noordwesten van Tokyo komen berichten over overstromingen en aardverschuivingen. Helikopters hebben 48 personeelsleden van een elektriciteits maatschappij uit hun bedrijf gered. Een spoorbrug is als gevolg van het noodweer ingestort. Brussel - De Europese Unie hervat de directe hulp aan de Ruan- dese regering, die in april was opgeschort na de slachting in het vluchtelingenkamp Kibeho, waarbij honderden doden vielen. Het besluit volgt op beloftes van de autoriteiten in Kigali dat zij de mensenrechten beter zullen naleven en verder streven naar natio nale verzoening.Een woordvoerder van de Europese Commissie toonde zich daarover optimistisch. De houding van de Ruandese regering is sinds het stoppen van de hulp duidelijk veranderd, zei hij. Düsseldorf - De hoogste openbare aanklager in Duitsland heeft de zwaarste celstraffen geëist tegen vier jongeren die zijn be schuldigd van de racistische brandbom-aanslag in Solingen. Daarbij kwamen in mei 1993 vijf Turkse vrouwen om het leven kwamen.Drie van de beklaagden waren ten tijde van het misdrijf minderjarig. Tegen hen eiste de federale procureur tien jaar cel. De enige meerderjarige, een 25-jarige man, moet volgens de aan klager levenslang krijgen. „De moord op vijf mensen is zo ernstig, dat de zwaarste straf onvermijdelijk is." Rome - De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft met grote meerderheid haar vertrouwen uitgesproken in de regering-Dini. De regering had woensdag bij de bespreking van de hervorming van het pensioenstelsel de vertrouwenskwestie gesteld. Het wetsvoorstel kreeg een meerderheid doordat de grootste rechtse partij in het parlement, Forza Italia, zich van stemming onthield. Commentatoren hadden niet verwacht dat Dini zo'n grote overwinning zou behalen. De hervorming van het pensioen stelsel is het laatste onderwerp op de beperkte agenda van het za kenkabinet van premier Dini. De premier heeft gezegd dat hij bij aanvaarding van het wetsvoorstel het ontslag van zijn regering zal indienen. Pamplona - Zijn deelname aan de stierenren van het San Fermin festival in het Noordspaanse Pamplona heeft een 22-jarige Ame rikaan gisterochtend met de dood moeten bekopen. Hij werd door een van de zes stieren op de horens genomen en in de buikstreek getroffen. Hij overleed aan een hartstilstand. Oog getuigen vertelden dat hij struikelde en door de 500 kilo zware stier gepakt werd op het moment dat hij wilde opstaan. De inwo ners van Pamplona weten dat iemand die valt op de grond moet blijven liggen. Het instinct van de dieren zegt hen over het 'obsta kel' heen te springen. Door Wilko Voordouw Parijs - De hoogste baas van de Parijse politie, prefect Philippe Massoni, heeft de bevolking aangeraden om de auto tot en met zondagavond in de garage te laten staan. Massoni hoopt dat de Parijze- naars pas hun toevlucht nemen tot de auto wanneer het echt niet anders kan. In de Parijse lucht wordt sinds enkele weken een veel te grote hoeveelheid ozon in de lucht gemeten. Het is voor het eerst dat Massoni zo'n oproep doet, sinds de instel ling in 1991 van Airparif, het Pa rijse waarschuwingssysteem voor luchtvervuiling. Hij kondigde ge lijk aan dat voor Parijs 'alarmfa se drie' geldt, omdat de concen tratie ozon per kubieke meter veel hoger is dan de toegestane 180 microgram. Dat zal waarschijnlijk zo blijven tot na het weekeinde. Want er staat nauwelijks wind in de Franse hoofdstad, dus de smog wordt niet weggeblazen. Het wolkendek boven de stad werkt als de ketel van een snelkookpan. Daar komt nog eens bij dat veel Parij zenaars het weekeinde van Quatorze Juillet vertrekken of op vakantie gaan. Een en ander leidt dus ook nog eens tot een verhoogde concen tratie van koolmonoxyde en an dere gassen. De luchtvervuiling neemt de laatste jaren in de Franse hoofd stad sterk toe. Vorig jaar werd de maximumlimiet van 180 micro gram ozon maar liefst 1300 keer overschreden. In 1993 was dat nog maar 350 keer. Corinne Lepage, de minister van Milieu gaat een groep deskundi gen benoemen om maatregelen te bestuderen. Zij sluit zelfs niet uit dat bij ernstige vervuiling het au toverkeer een rijverbod krijgt op gelegd. Maar alvorens tot zo'n drastische maatregel te komen denkt ze dat er meer onderzoek moet komen naar nieuwe brandstoffen, het stimuleren van LPG of biobrand stof, electrische auto's, carpool ing en collectieve taxi's. Overigens bleek de 'garage-op roep' van prefect Massoni giste ren nauwelijks succesvol. Er stonden evenveel files als op an dere dagen. met die van de landen die willen onderhandelen. Maar Frankrijk weet dat het nooit zo'n militaire volmacht krijgt. De Snelle Reac tiemacht is nog in opbouw. Kort om, de Franse president probeert voor zeer krachtdadig door te gaan, en tegelijkertijd de VN en de andere landen als slap af te schilderen. Tenslotte is er nog een Neder lands-Frans conflict, dat van de drugs. Tijdens het informele di ner van de Europese staats- en regeringshoofden, half juni in Parijs, zou Chirac premier Kok te verstaan hebben gegeven, dat Nederland veel harder moet op treden. Zoniet, dan zou Chirac zelf de grenzen afsluiten. Ook hier werkte Chirac aan zijn imago. Hij wilde doorgaan voor de president, die eindelijk eens liet zien waar het op staat. En ook hier ging hij als een olifant door een porceleinwinkel, omdat justitie en politie van beide lan den al lang samenwerken. Cowboy Jacques Chirac heeft, zoals de Fransen het omschrij ven, flinke schoppen gegeven in de termietenheuvel. Dat deed hij al tijdens zijn verkiezingscam pagne en nu, twee maanden na zijn verkiezing, doet hij het nog. Als hij zo doorgaat is er gevaar voor zijn land. Want in plaats van te werken aan de door hem zo ge wenste 'grandeur', dreigt Chirac Frankrijk te isoleren. Door Martijn Delaere Washington - „Laten we ophouden met deze klucht. De VN- missie in Bosnië is een mislukking." De Republikeinse fractie leider in de Amerikaanse Senaat, oorlogsheld en mogelijke nieuwe president Bob Dole houdt van puntige uitspraken en blinkt uit in sarcasme. Dole scheurde het Bosnië-beleid van president Clinton, voorzover daarvan überhaupt sprake is, de ze week aan stukken. „Om de po litiek van het Witte Huis te steu nen moet je wel een spelletje 'doen alsof' spelen. Doen alsof de VN veilige gebieden als Srebreni ca en Sarajevo beschermt en dat niemand omkomt bij de beschie tingen. Doen alsof de snelle reactiemacht krachtig en snel zal opereren op grond van dezelfde VN-regels die Unprofor krachteloos hebben ge maakt. En doen alsof de VN voor altijd in Bosnië kan blijven en we nooit aan terugtrekking hoeven te denken." Het blijft niet bij woorden. Vol gende week dient Dole samen met de Democratische senator Joseph Lieberman uit Connecti cut, een motie in waarin de rege ring wordt opgedragen het wape nembargo tegen de Bosnische re gering eenzijdig op te heffen. Zo als Dole gisteren zei: „We moeten deze arme mensen, die dagelijks bij bosjes worden gedood, de kans geven om zichzelf te be schermen." Het Huis van Afgevaardigden nam vorige maand met overwel digende meerderheid al een mo tie aan waarin wordt gevraagd om opheffing van het wapenem bargo. Ook Huis-voorzitter Newt Gingrich meent dat de VN in Bosnië meer kwaad dan goed heeft gedaan en 'bloed aan zijn handen heeft'.De door de Repu blikeinen geleide Senaat zal vol gende week wel instemmen met Dole's motie, waarna de presi dent de maatregel alleen nog kan tegenhouden met een veto. Clinton wil vasthouden aan 'het embargo en niet de Britten en Fransen voor de kop stoten, die hebben gewaarschuwd dat een eenzijdige Amerikaanse op heffing van het embargo het on middellijke vertrek van de VN uit Bosnië inluidt. Het gevolg zal een totale oorlog in Bosnië zijn, zo voorspellen zij. Het Amerikaanse Congres heeft geen enkele boodschap aan dat dreigement. Om te beginnen om dat Bosnië niet om de deur bij Uncle Sam ligt. Men ziet het ver trek van de VN ook niet als een 'ramp', maar als een zegen voor de moslims die dan eindelijk de ruimte krijgen om zich verdedi gen. Het Congres heeft zo genoeg van de Servische Bosniërs, dat de kans bestaat dat de Senaat zelfs met een tweederde meerderheid ja zal zeggen tegen Dole's motie, waarmee Clintons veto kan wor den verworpen.

de Stem | 1995 | | pagina 5