netto m DE STEM chade loopt in de miljoenen e dag na le zondvloed hjotor-agenten op stranden om vandalisme tegen te gaan Hoek nieuwe rector Zwincollege Oostburg |Fruit door hagel vernield MZestig claims bij Hagelunie na noodweer m trekking. j feliciteert Jackpot van netto. n kunnen vanaf worden geïnd. ijshoorntjes, 2.89 8.98 1.99 1.49 G^yf^cL ■^saar I, in de Staatsloterij. FNV wil socialer beleid van directie KWS Dordrecht Staatssecretaris van Defensie komt niet naar Zeeland door crisis Bosnië 5000 Jehovah's bijeen in Goes voor congres Kalfje komt om bij brand in landbouwschuur in Ritthem Tocht naar Mons 'Drenkeling' bleek mis ver standje 1995 Staatsloten juli 1995 and verdelen ruim- •ien lot meer dan één prijs is gevallen Snnen heeft, het totale bedrag vermeid I igend op: lotnommer(s): bedrag: f 20 W 327 120 37 70 97 120 197 220 041518 2.000 P 1058 1.000 158 100 053978 5.000 k 9 15 7 8929 1.015 39 65 3039 565 095549 25.015 1649 1.015 69 65 006669 25.065 009599 50.015 00 50 210 100 310 100 40 50 075340 20.050 024790 2.000 RIE BM 044985 5.000.000 1.406.556 houden. an het iMkZUt- lessen A4& I I# am Disney 's Knabbel Babbel op video, 2 banden 29.9* Doe mee met de Knabbel ^J" Jere Babbel Kleurwedstrljd. (zie d AH Servicelij 06-0305. De artikelen advertentie kunt u in alle AH winkels kopt0,e de artikelen waar kleine cijfertjes b'l artikelen kunt iralleen kopen in AH w^Kr|' .1ienrfjzei] van die cijfertjes op de deur staat. ReC v0ofraad gelden t/m zaterdag 15 iuli a s Zolange strekt. iets te Koop aan te bieden? Met een ..Kleintje in De Stem Heeft u absoluut net meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes "-rubriek Te koop aangeboden Zeeland Harold de Puysseleijr Jriburg - De Zeeuws-Vlaamse po- ziet er deze zomer opnieuw op toe dat (jeugdige) vakan- jgers aan de West-Zeeuws- tanise stranden zich niet bezondi- n baldadigheid en vandalisme. h. politie zet voor dat doel twee extra «ten op terreinmotoren in voor sur veillances op het strand. De controles vinden hoofdzakelijk plaats in de avond en nachtelijke uren, maar ook overdag zullen de gemotoriseerde politiemensen op de stranden te zien zijn. Vooral 's avonds en 's nachts vindt aan het strand, zo leert de ervaring, vanda lisme en baldadigheid door veelal jeug dige strandgangers plaats. Het gaat om zaken als inbraken in strandpaviljoens en strandtenten met de bedoeling op een 'goedkope' manier aan drank te komen. Of het slopen van strandhokjes om het materiaal te gebruiken voor het stoken van een kampvuur op het strand. „De eerste week van het vakantieseizoen was het eigenlijk al raak," zegt A. Pie- laat, hoofd basiseenheid Oostburg van de Zeeuws-Vlaamse politie. „Het zijn groepjes opgeschoten jeugd die op het strand verblijven en vernielingen aan richten. Het is een bron van ergernis voor de exploitanten van de strandpavil joens. Die vonden dat ze verleden jaar te weinig politie op het strand hadden ge zien." En dat klopt want vorige zomers schoten de strandpatrouilles er bij in volgens Pielaat. Vanaf volgende week komt naar ver wachting de echt grote toeristendrukte aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust op gang. Voor de 'bouw' en De Duitsers be gint dan de vakantie. Speciaal voor de ordehandhaving langs het strand van West-Zeeuws-Vlaanderen zijn door de politie twee nieuwe terreinmotoren aan geschaft. „Om de vernielingen op het strand op een adequaete manier tegen te gaan, heb je deze voertuigen nodig," aldus Pielaat over de preventieve actie tegen balda digheid en vandalisme. De strandpa trouilles duren tot half augustus. I hie Sasse wijk St. Albert stonden na de wolkbreuk veel straten Ttó. FOTO'S WIM KOOIJMAN F1n groenteteler Hollebek in Magrette werd door het noodweer TWiüzend vierkante meter kassen met de grond gelijk gemaakt. Pi onze verslaggevers WSas van Gent - Ervan le- P moet hij niet. Het was E Wn ud hand gelopen LMaar hij gelooft niet r nu nog veel zin heeft lJr mee verder te gaan. „Ik L t ermee stop. Vrij- R tornt de taxateur. Dan zal Wen wat ik doe." fcÏÏfu e'er Hoüebek in Ma llat» e' k'l daglicht vanaf Étl n j 3 be enonne ravage die K t 6er van dinsdag aan- tttfr i, eeduizend vierkante t tossen met bonen met de Im.. gemaakt. Het was of tor h!6rtnee sPeelde. „Het was eerst dat ik geen toma- hWa£s."kdacht'ikd0e RiL°ngebeuren- z'jn doch- Men ouw waren thuis. Ze P'MatiiUV-i1!6 zekerheid het r hassen k? j°p het terras en Storm geblindeerd omdat de ruhe rp herig tegen de ruiten Lj^^en ze na de regen de gordijnen opentrokken zagen ze dat alles plat lag. Het had maar enkele minuten geduurd. „De storm maakte zo'n kabaal. We hebben niet eens het glas horen rinkelen." De oogst beschouwen ze als verloren. Alles zit onder het glas. „Als we ermee doorgaan hebben we nog jaren last van scherven." Gehageld, zoals in Koewacht, heeft het niet in Magrette. De kassen moeten volgens Hollebek door een windhoos even zijn op gepakt en daarna meteen weer zijn teruggezet. „Je kon gewoon zien dat ze waren verplaatst.Hij heeft gewoon pech gehad. De kassen van zijn buurman, een paar honderd meter verderop, staan nog. Bij drogisterij 't Pleintje op de Markt in Sas van Gent liggen de vloertegels woensdagmiddag op het trottoir uitgespreid. Bij het magazijn staat de halve voorraad op de stoep uit te druppen. De ei genaar schat de schade op een driekwart ton, waaraan de verze kering vermoedelijk niets bij draagt, omdat het water niet via het dak, maar letterlijk via de DONDERDAG 13 JULI 1995 DEEL 1 Van onze verslaggever Oostburg - De 47-jarige C. Hoek uit Spijkenisse is benoemd tot nieuwe rector van de fusieschool Het Zwincollege in Oostburg. In totaal zijn 56 schriftelijke een uitdaging." reacties binnengekomen op de Hector J. Henry van scholenge- vacature. De benoemingscom- meenschap Het Zwin gaf eer missie heeft met acht kandida- der te kennen niet in te zijn Bij drogisterij 't Pleintje op de Markt in Sas van Gent staat de natte koopwaar op straat. voordeur naar binnen is geko- Rioollucht Aan de overkant bij de ABN/Am- ro is men met acht man tot woensdagochtend vijf uur in de weer geweest om het water uit de kelder te pompen en de vloerbe dekking droog te zuigen. In te genstelling tot wat men dinsdag avond vermoedde kan de bank gewoon de deuren openen. Een enkele computer weigert dienst, maar daar blijft het verder dan ook bij. Wat wel blijft hangen is de rioollucht in de kelder. Een lucht die de gehele dag in het Sasse centrum vrij sterk aanwe zig was. Bij eetcafé 't Stremijn stond het water circa twintig centimeter hoog. De houten vloer is weer op gedweild, maar wat zal het hout over een tijdje doen als het door en door gedroogd is. Eigenaar Paul Boon laat zich echter niet uit het veld slaan en is alweer druk bezig om alles in orde te maken voor de Zuidamerikaanse avond aanstaande zaterdag. Ramptoerisme Als het water niet langs de deur kwam, kwam het wel door het dak, zoals bij Acke. Een fikse lekkage zorgde daar voor zo'n veertig- tot vijftigduizend gulden schade. Bij het Zuyderhuis stond het water net aan de voordeur. Zoals bij vele andere huizen en winkels. Maar daar bleef het niet staan. Het 'bezoek' van ramptoe risten en andere nieuwsgierigen, die met hun auto zo nodig door de straat moesten rijden, bete kende letterlijk de druppel die de emmer deed overlopen. Zij vorm den zoveel golfslaf dat het water net wel over de dorpel kwam. Limburgse toestanden is Sas van Gent. Alleen daar bleef het water dagenlang in de huizen staan, Sas is al lang weer op het droge. Van onze verslaggevers Terneuzen/Goes - Hevige hagel en zware regenbuien hebben in de akkerbouw en in fruitteelt voor miljoenen guldens schade aangericht. Bij verzekeraar Hagelunie zijn gisteren al zestig scha declaims ingediend, met name uit Zeeuws-Vlaande ren. In de akkerbouw is de schade met name enorm in de hoek Axel - Koewacht - Westdorpe, in de om geving van Kapelle - Wemeldin- ge en aan weerszijden van het ka naal Gent - Terneuzen richtte het noodweer een ravage aan in ver scheidene boomgaarden. Onweersbuien, die dinsdagavond op sommige plaatsen een comple te zondvloed veroorzaakten, trokken als het ware een streep van het zuidelijk naar het noor delijk deel van Zeeland. Met na me in deze strook is de schade groot. Hagel vernielde tonnen appels en peren. Daarnaast werden com plete akkers met gerst, tarwe en maïs volledig platgeslagen. Maar ook in de uien, een kwetsbaar ge was, en de bieten is her en der flinke schade ontstaan. Appelmoes In Axel schat bestuurder Machiel Vinke van de landbouworganisa tie ZMO na een rondrit in het ge troffen gebied dat de percelen voor zo'n vijftig tot zestig procent verloren zijn. Vinke: „Tarwe ligt volledig tegen de grond geslagen en dat komt niet meer overeind. Gerst staat nog wel, maar de aren zijn gebroken." Vinke raamt de schade in de ak kerbouw met enige voorzichtig heid op 'miljoenen'. Het is echter de vraag of de hagelverzekering alle schade dekt. Vinke: „Niet al le schade is het gevolg van hagel. Er was ook sprake van windhoos vorming, waardoor hele percelen als het ware zijn opgerold." In de fruitteelt varieert de schade volgens Kees Hamelink, voorzit ter van de ZMO-werkgroep Fruitteelt, van enkele duizenden tot enkele honderdduizenden per bedrijf. „Voor de gehele sector praat je al gauw over miljoenen guldens schade. Bij enkele zwaargetroffen bedrijven zijn de appels alleen nog maar goed voor de appelmoesfabriek," schetst Hamelink het sombere beeld. De Hagelunie-woordvoerder ver wacht pas de eerstkomende da gen het schadebeeld compleet te hebben. „Er zit nog steeds on weer in de lucht. Het kan dus nog elk moment veranderen. Boven dien hebben we door de bliksem met een telefoonstoring te maken gehad, waardoor we wellicht nog niet alle meldingen binnen heb ben." Voor zover Vis kan inschatten wordt de meeste schade gedekt. „Het maakt niet uit waardoor het komt. We verzekeren windhozen, brand, bliksem, hagel. Zolang het maar door natuurgeweld is ge beurd. Ik mag aannemen dat bij dat ene zware geval van glas schade in Magrette de tuinbou wer de kassen niet zelf heeft om geduwd." ten gesprekken gevoerd. „Hoek kwam als beste uit de bus," al dus voorzitter C. Almekinders van de commissie. Hoek is nu nog conrector op het Pentacollege in Spijkenisse. „Hij ambieert een rectorschap. Óp zijn huidige school waren er voor hem geen mogelijkheden gezien de leeftijd van de rector. Ook koos hij voor Oostburg ge zien het aantrekkelijke woon- en leefklimaat," aldus Alme kinders. Het Zwincollege komt voort uit de fusie tussen de scholenge meenschappen Het Zwin en Oostdijke. De nieuwe school telt duizend leerlingen. Hoek gaat 1 oktober aan de slag. „Hij beschouwt het leiding geven aan de nieuwe fusieschool als voor het rectorschap van de fu sieschool. Hij blijft wel deel uitmaken van de zes-koppige directie. De directie gaat onder andere aan de slag met een handlei ding opgesteld door een advies bureau die de vertroebelde werksfeer op de school heeft onderzocht. Het bureau heeft de problemen geïnventariseerd. Een aantal adviezen zijn hieruit voortge komen. Het opstarten van functioneringsgesprekken is het belangrijkste advies. Alme kinders heeft het volste ver trouwen in de directie. „De directie moet in staat zijn de gerezen problemen het hoofd te bieden," aldus Alme kinders. Van onze verslaggever Terneuzen - De Industriebond FNV heeft er bij de directie van WKS Dordrecht, met een nevenvestiging in Terneuzen, op aan gedrongen een socialer personeelsbeleid te voeren. Bij de bond zijn klachten binnen gekomen over het functioneren van de directie. Twee uit Terneu zen afkomstige leden van de on- Van onze verslaggeefster Middelburg - Staatssecretaris van Defensie, J. Gmelich Me- ijling, heeft zijn voorgenomen bezoek aan de provincie Zee land van vandaag afgezegd vanwege de crisissituatie in Bosnië. Gmelich was uitgenodigd door Commissaris van de Koningin Van Gelder en zou een paar ka zernes en de Vlissingse haven be zoeken. Van Gelder had Gmelich tijdens het bezoek aandacht wil len vragen voor een krijgsmacht- sbrede kazerne. Een in Zeeland te situeren kazer ne waarin de verschillende on derdelen van de krijgsmacht zou den kunnen worden onderge bracht. Volgens Van' Gelder past dat idee goed binnen de grote af slankingsoperatie van Defensie. Van onze verslaggeefster Goes - Komend weekend wor den de Zeelandhallen in Goes bevolkt met naar verwachting zo'n vijfduizend Jehovah's ge tuigen uit Zuid-West-Neder land. Dan wordt namelijk een district scongres gehouden met als thema 'Vreugdevolle lofprijzers'. Er zijn lezingen, demonstraties en be sprekingen over waarom Jeho vah's vreugdevol door het leven gaan, ondanks dat die wereld zo in beroering is. Het driedaagse congres begint vrijdagochtend om 10.00 uur en eindigt zondagmiddag met een toespraak van een staflid van de organisatie van de zogeheten Wachttorencongressen, P. Leu venkamp. Wereldwijd zijn er momenteel bijna vijf miljoen Jehovah's. Van onze correspondent Ritthem - Bij een brand in een landbouwschuur aan de Schroe- weg te Ritthem (gemeente Vlissingen) is gistermorgen een vier dagen oud kalfje door de rookontwikkeling gestikt. Veertien stuks ander vee kon door snel ingrijpen van politie, die later werd geholpen door de brandweer, worden gered. Ook enkele land bouwmachines en een tractor bleven gespaard maar ongeveer 85.000 kilo in rollen geperst hooi ging verloren. De schade wordt door de Middelburgse brandweercommandant, A. J. Te Paske, geschat op hon derdduizend gulden. De brandweer, die even na half zes werd geallar- meerd, zette vier bluseenheden en 35 brandweerlieden in. Na een uur kon Te Paske het sein brand meester geven. Het nablussen duurde tot laat in de middag. De vermoedelijk oorzaak van de brand is kortslui ting na een blikseminslag in een schrikdraad-installatie in de schuur. dernemingsraad zijn inmiddels uit de OR gestapt. Volgens dis trictbestuurder B. Oudenaarden van de FNV zijn de personeelsle den in Terneuzen het vertrouwen in de directie kwijt. De spanningen zijn opgelopen na de wisseling van de wacht. WKS (Warmte en Koude installatie en Stellingen) kreeg drie jaar gele den in de persoon van F. Tulkens een nieuwe directeur. Volgens de bond neemt Tulkens het niet zo nauw met de arbeidsvoorwaar den. „Hij voert een verre van werknemers-vriendelijk beleid," aldus Oudenaarden. WKS Dordrecht verricht isolatie- en stellingbouwwerkzaamheden. Het personeel van de Terneuzen- se vestiging is ondergebracht op een bouwplaats bij Dow Benelux in Terneuzen. Directeur F. Tul kens was niet in staat om te rea geren op de aantijgingen. Hij is op vakantie. Ossenisse - Het Feest en Activi teiten Comité Ossenisse houdt dinsdag 18 juli de jaarlijkse bus tocht naar Mond in België. Er wordt een vaartocht gemaakt over het Canal du Centre en men kan zien hoe de de oudste nog in werking zijnde scheepslift wordt opgetild. Eveneens worden de moderne liften bekeken. Na de middag wordt een bezoek ge bracht aan het kasteel van de Prinsen de Lingne. De kosten hiervoor zijn 45,-. Inschrijven voor 15 juli bij een van de be stuursleden. Van onze verslaggevers Vlissingen - Een reddings- vaartuig van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) en een he licopter van de marinebasis in het Belgische Koksijde zijn gisteravond uitgerukt om een drenkeling te redden. Het zou gaan om een meisje van zestien jaar dat op het Veerse Meer van een jacht overboord was geslagen. Zij zou zijn gekleed in een geel T-shirt. De reddingsdiensten pikten de melding op, aldus een woordvoerder van de kustwacht in IJmuiden, via kanaal 16. Dat is het nood- kanaal. Maar de actie werd al snel afgeblazen, toen bleek dat het slechts om een oefening ging van de plaatselijke bri gade van de reddingsmaat- schappij. En in het geval van oefeningen wordt het nood- kanaal niet gebruikt. Voor de marine in Koksijde maakte het allemaal weinig uit. Een woordvoerder: „Het kwam eigenlijk niet eens zo slecht uit. Wij waren ook juist bezig met een trainings oefening." Ook de woordvoerder van de kustwacht reageerde laco niek. „Een misverstandje." 's Lands grootste kruide^ blijft op de kleintjes Ie»

de Stem | 1995 | | pagina 15