Alarmfase rood voor Dutchbat Het extraatje «van Remia. EB DEKKER Blijlevens verslaat sprint-elite 'Ik knuffel Jeroen dood zodra ik hem zie 06-0226116 DE STEM 1.79 199 Slachtoffers Turks drama beleven tragedie opnieuw in de rechtszaal OOSTBURG Neergeschoten arrestant blijft wellicht invalide Zomer-Gids OP VAKANTIE Deze week alleen bij Albert Heijn. cd nitron kiest or Oostburg in Servische aanval Srebrenica oordzaak Marcia ijnen opgelost indstrijd raf-Sanchez "ter stijgt Fokker '°t aan de lippen Marine brengt mini-duikboot tot ontploffing 'Geraakt door zeven politiekogels' Half jaar voor doodrijden van Vlissings meisje Bavelstraat 12 in Dorst. ^oudheidszorg' Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 taalzaak In geloogd grenei 8 71031 1 "000218 I I I I I VRIJDAG 7 JULI 1995 JAARGANG tour de France 95 Top-10 algemeen klassement Ivan Gotti (Ita); 22:10.521 ^pjnëRiiS (Oen); pSkhörMauriTfpa) op 0.17'| LOS EXEMPLAAR: SPANJE (COSTA BRAVA) - MAANDAG T/M VRIJDAG: 350 PTAS. - ZATERDAG: 400 PTAS. BELGIË (BELGISCHE KUST) - MAANDAG T/M VRIJDAGL37 BFR. - ZATERDAG: 46 BFR. NEDERLAND - MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 te Zulle (Zwi) op 0.18' -3anBruijnëir|Bëir op 0.24' s 'A -SniBeranlRus) op 0.27' !f J5 "Trancésco Frattini (Ita) "op 0.30' éi "SëntJalabert'(Fra) op 0.34 A Btuno Cenghialta (Ita) I op 0.43 Bel Jnclurain (Spa) op 0.50' 50 jee. 40 sec. 30 sec. 20 sec. 10.sec 13 12 X 11 -tötihg en/of verplaatsing burg-Het elektronicabedrijf n Systems in Terneuzen t zich vestigen in de gemeente vermoedelijk in de kern lijke. Een woordvoerster t bedrijf zei gistermiddag vertrek naar Oostburg -J5 procent rond is, maar la- op de avond werd elk com- taar geweigerd. Unitron Sys- isal enige tijd op zoek naar geschikte plek voor uitbrei- HIAND - Cl 1ST WEER MIN/MAX. fl [imyf '2IE ECONOMIE-A7 Van onze redactie buitenland Zagreb/Sarajevo - De Bosnische Serviërs hebben gisteren felle aanvallen uitgevoerd op de moslim-enclave Srebrenica, waar nog circa 400 militairen van Dutchbat zijn gelegerd. Hooi en warm Sten enkele aanwijzing dat het «eetspoedig gaat veranderen, betwordteen fraaie, warme, zonnige en droge dag met weinig wind uit veranderlijke richtingen. n op Zoom - De moord op de jarige Marcia Wijnen uit Ber- op Zoom is opgelost. De 20- e verdachte Johan R. heeft end dat hij Marcia heeft ver- id, nadat hij haar seksueel misbruikt. R. heeft in het ffi een korte relatie met i gehad. De jongeBergse zondag 25 juni door haar ou- dood gevonden in haar wo- 8 in Bergen op Zoom. - De Duitse Steffi Graf en Spaanse Arantxa Sanchez ko- zaterdag uit in de vrouwenfi- van Wimbledon. Beide speel- j hadden drie sets nodig om te -Lijd te bereiken. Graf ver ode Tsjechische Jana Novot- been hoogstaande partij. San- die voor het eerst zo ver is op Wimbledon, rekende W titelverdedigster Conchita SPORT-B2 - Fokker heeft een fi ll injectie door de Neder- overheid en meerderheids- -houder Dasa nodig om te kunnen, ook al verwacht "tegtuigbouwer volgend jaar 7'C resultaten te boeken. Het over het eerste halfjaar van Jlfoter dan het hele verlies dat toen 449 miljoen be- Voor zover bekend is in Srebrenica een burger gedood, de mensen van Dutchbat zijn ongedeerd. De beschietingen met zes raketten op één van de vijf door de VN tot veilige zones bestempelde gebie den, begonnen in de nacht van woensdag op donderdag. Ten zui den van de enclave woedden uren lang zware gevechten tussen de Bosnische Serviërs en het Bosni sche regeringsleger. Voor de 400 deelnemers aan Dutchbat ging alarmfase rood in. Het Nederlandse bataljon is in de hoogste staat van paraatheid ge bracht. Het dragen van kogelwe rende vesten-is verplicht. Gister avond laat gold het 'rood alarm' nog'steeds. Eén van de Nederlandse observa tieposten aan de rand van Srebre nica is door het Servische vuur ge troffen. De voorzorgsmaatregelen voorkwamen echter dat er gewon den vielen. Volgens de crisisstaf in Den Haag, die gisteren trouwens overspoeld is met telefoontjes van bezorgde familieleden, was er gi steren nog geen aanleiding de der tien door Dutchbat bemande ob servatieposten te ontruimen. Van de Bosnische ambassade komt Zijn advocaat mr. Van Bergen He negouwen zegt dat de politie een salvo van zeventien of achttien kogels op hem heeft afgevuurd en dat hij door zeven of acht politie kogels in been, arm en buik is ge raakt. De advocaat zet vraagtekens bij het besluit van justitie om bij de aanhouding van zijn cliënt een ar restatieteam in te zetten. Van onze verslaggever Vlissingen - De Koninklijke Mari ne heeft gisteren de mini-duik boot tot ontploffing gebracht, die eerder in de monding van de Wes- terschelde werd gevonden. De ex plosie veroorzaakte een waterzuil van maar liefst twintig meter hoog. Het was eerst de bedoeling het duikbootje bij Vlissingen aan wal te brengen. Op het dek van het bergingsvaartuig Onrust werd echter aan stuurboordzijde een nog op scherp staande torpedo ontdekt en aan bakboordzijde een zeemijn, eveneens gebruiksklaar. VERVOLG BINNENLAND - A4 verder het trieste bericht over de eerste hongerdoden in Srebrenica. De laatste week zouden er dertien mensen van de honger zijn omge komen. De situatie in het moslim stadje waar 40.000 mensen wonen, is buitengewoon nijpend omdat de Bosnische Serviërs het vertikken voedselkonvooien door te laten. In een zoveelste poging langs di plomatieke weg een oplossing te vinden voor de tragische toestand in Bosnië is EU-afgezant Bildt aan een nieuwe onderhandelingsronde begonnen. De Zweed noemde zijn - eerste reeks van besprekingen 'in teressant' maar gaf aan dat op korte termijn echt geen vrede te verwachten is. Intussen voeren de Serviërs in Kroatië hun militaire sterkte op. Volgens militaire bron nen heeft een nieuwe commandant die al in mei door Belgrado is ge zonden, 4000 vrijwilligers gemobi liseerd. Ze moeten de strijd met de Kroaten aanbinden die het door de Serviërs gecontroleerde Knin wil len heroveren. Er zijn aanwijzin gen dat de Servische president Mi losevic die militaire opbouw steunt. Een nieuwe oorlog in Kro atië zou eind van de zomer kunnen losbarsten. Een dolgelukkige Blijlevens na zijn etappezege: 'Ik voelde het gewoon, dit was mijn moment'. fc Door René Kloeg Breda - De 49-jarige Bredanaar P.P. die dinsdag levensgevaar lijk gewond raakte bij zijn aanhouding door een arrestatieteam blijft mogelijk invalide. „Hij heeft behalve een boete van vijftig gulden voor misbruik van bestrijdingsmiddelen, een blanco strafblad. Hij zou begin juni in de gemeente Rucphen een emotioneel beladen bezoek aan zijn vrouw - die hem eerder verlaten had - heb ben gebracht. Het staat niet vast dat daar met een vuurwapen is ge dreigd." De politie denkt dat dat wel het geval is. Volgens Van Bergen Henegouwen hadden twee politiemensen bij de alleenwonende man ook gewoon kunnen aanbellen en hem de handboeien aan kunnen doen. Vervolgens had de woning door zocht kunnen worden. De raadsman zei wel dat P. in zijn woonhuis twee waarschuwings schoten heeft gelost, omdat hij de politie-mensen in eerste instantie voor inbrekers aan zag. Dat vuurwapen bewaart de man al 22 jaar in een nachtkastje naast zijn bed. De advocaat voegt er nog aan toe dat P. volgens zijn eigen verklaring niet in de richting van de 'inbrekers' heeft geschoten. De rijksrecherche heeft de zaak in onderzoek. Justitie heeft richtlij nen over wanneer inzet van een arrestatieteam gerechtvaardigd is, bijvoorbeeld als er vrees bestaat voor het gebruik van geweld tegen de poltiie. Van onze verslaggevers Rijen - Annie Blijlevens kijkt dromerig voor zich uit, terwijl het in haar huiska mer aan de Heinsiushof in Rijen nu niet bepaald rustig is. Aan haar ogen is te zien dat ze gehuild moet hebben van vreugde toen ze op televisie zag dat haar zoon Jeroen gistermiddag de vijfde etappe in de Tour de France won. Annie Blijle vens is trots zoals alleen een moeder trots kan zijn. „Ik kan het nog steeds niet geloven. Ik zag dat hij goed vooraan zat; ik ben op mijn knieën gaan zitten en heb hem als het ware over de fi nish geschreeuwd. Het is dat hier de kamer vol zit, anders had ik de videoband al tien keer op nieuw bekeken." In het weekeinde zal ze haar zoon weer zien VANDAAG IN DEZE KRANT Kirkeby in Antwerpen Dezer zomer wordt het Openluchtmuseum voor Beeldhouwkunst in Middelheim, Antwerpen, beheerst door de Deense kunstenaar Per Kirkeby. Zijn beelden staan in het door hem eerder gebouwde bak stenen labyrint en in het park. wanneer ze met een hele club Blijlevens-fans naar de Ardennen afreist. De spandoeken zijn al in de maak. „Wat ik doe zodra ik hem zie? Ik denk dat ik hem doodknuffel. Ik ben zo blij voor hem, het is ook zo'n geweldige prestatie." Moeder en zoon behaalden ook een overwin ning op alle mensen, die de afgelopen dagen schampere opmerkingen maakten over de kwaliteiten van Jeroen. Mevrouw Blijlevens: „Bijna iedereen die ik tegenkwam zei niet veel van hem te verwachten. Ja, Mart Smeets ook." Deze sportcommentator zei woensdag tijdens een verslag over een voorgaande etappe nog: „En in dit geweld moet een jongen als Jeroen Blijlevens zich staande zien te houden." Blijle vens deed meer: hij won. De andere gasten roemen uitgebreid Jeroens sterke kanten, zoals een beresterk karakter en 1NHOUÖ 4 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Zomer-Gids RTV-programma's een winnersmentaliteit. „Jeroen heeft mij be loofd dat hij een etappe zou winnen. Een paar jaar geleden bij een amateurwedstrijd in Chaam zei hij vantevoren ook dat hij zou win nen. Jeroen voelt dat gewoon. Hij heeft deze overwinning meer dan verdiend. Al vanaf zijn achtste is hij bezig met wielrennen en zet er al les voor opzij," schreeuwt oom Ben (45) haast van enthousiasme. Behalve familie, kennissen en buurtbewoners toonde burgemeester en sportliefhebber A. Aarts zich ook erg in zijn sas met de prestatie van zijn jonge inwoner. „In één woord: prachtig. En nu nog de Tour uitrijden en misschien nog wel een rit winnen. Jeroen heeft eindelijk Nederland gegeven waarop we al zo lang hebben,gewacht," zegt Aarts met verstand van wielrennen. ZIE VERDER SPORT - DEEL B Middelburg (anp) - De recht bank in Middelburg heeft gi steren een 34-jarige motorrij der uit Vrouwenpolder ver oordeeld tot een half jaar cel. Verder mag hij drie jaar niet rij den en is zijn motor verbeurd ver klaard. De man reed in april vorig jaar met zijn motor de zevenjari ge Laura Oomens dood. De officier van justitie eiste eer der de maximum straf die de rechter volgens de wegenver keerswet kan geven, namelijk een jaar gevangenisstraf, een rijont zegging van vijf jaar en eveneens verbeurdverklaring van de motor. De rechter hield bij het vonnis re kening met het feit dat de motor rijder, net als zijn naaste omge ving, door de publiciteit rond de zaak onder grote psychische druk is komen te staan en dat hij op rechte spijt heeft. De motorrijder, M.D. reed op ko ninginnedag vorig jaar in Vlissin gen 150 km waar hij slechts vijf tig km per uur mocht rijden. Hij raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt en vloog met zijn motor over het fietspad. Daar reed op dat moment Laura Oom ens uit Vlissingen met haar moe der. D. schepte het kind dat ter plaatse overleed. De ouders van Laura stelden alles in het werk om D. via het gewone strafrecht te laten berechten. Al leen op die manier kon justitie de motorrijder doodslag ten laste leggen. Daarop staat een maxi male vrijheidsstraf van vijftien jaar. Het parket van procureurs gene raal in Den Haag stelde echter dat de motorrijder geen opzet is te verwijten en hield het bij een ver keersovertreding, die alleen vol- gens de Wegenverkeerswet kan worden berecht. D. staat door zijn rijgedrag op Walcheren bekend als 'het spoök'. Hij is eerder veroordeeld voor rij den onder invloed en voor snel heidsovertredingen. D.'s raadsman, mr. E. Smit, voer de op de zitting twee weken gele den aan dat zijn cliënt al vijftien jaar schadevrij rijdt. Het voorval op koninginnedag vorig jaar heeft D., meldde Smit daarbij, dermate "aangegrepen dat hij besloten hééft nooit meer op een motor te stappen. IDEELD (ADVERTENTIES) A2 A3/A4 A5 A6 A7 deel B deel C deel D D3 (ADVERTENTIES) POOLSE KERAMIEKKUNST VOOR UW TUIN! (Directe exclusieve import). Open zet .(zondag 8 en 9 juli '95 van 10.00/17.00 uur. Als u tijdelijk de bezorging van de krant wilt stopzetten, dan kunt u dit doorgeven op Om te lange wachttijden aan de telefoon te voorkomen, verzoeken wij u, in uw eigen belang, hiervoor zoveel mo gelijk 's middags te bellen. Alvast prettige vakantie DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Een extraatje om te knuffelen! Remia geeft 2.000 knuffelkonijnen weg, aan de winnaars van de grote Remia Salatawedstrijd. En een gratis boekje met garneer- en serveertips, aan iedereen die meedoet Het wedstrijdformulier zit aan de Remia Salata-flessen (alle vijf smaken). Remia Salata Dressing naturel (L7§), of Slasaus naturel (L691, 1 /IO fles 450 ml JLiT«s Remia Sla-lijn, fles 450 ml jar Remia Salata Dressing, speciaal (yoghurt of tuinkruiden], fles 450 ml -A29- Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 Juli a.s. ï«t^a5even.teigen® nEm„, -Jszorg in toenemen- liw Ingesteld te worden P ichte van werkenden. Dat »iSvlli,kea^rtSen eng. Volgens de LHV ont- n zorgverzekeraars steeds fflime plannetjes, waar- j et)®en met een baan sneller bak komen. Voor niet- meclv, worht de wachtlijst ,ger ™e behandeling steeds 'Binnenland-A3 Alanya (anp) - „Zij zijn het. Zij hebben om beurten ver kracht en onze vriendin Ma rijke vermoord. Alle vier wa ren ze erbij!" De 28-jarige Hanneke Adrichem uit Hilversum wijst in de 'rechts zaal van het Turkse Alanya vol emoties naar de vier Turken die op 22 mei haar en vriendin Su zanne Kranenburg (26) ver krachtten en probeerden dood te steken. Marijke van Dijk (35) en een Ge orgische vrouw werden als bees ten afgeslacht. De -moeder van Marijke en de vader van de Geor- Hanneke Adrichem (I) en Su zanne Kranenburg zien tijdens de rechtszitting de man terug, die hen na de verkrachting uit de bergen redde. foto anp gische krijgen met moeite één zin uitgebracht: „De doodstraf moe ten ze krijgen." De raadszaal van het badplaatsje is voor het proces tijdelijk omge bouwd tot rechtbank. De zaal is stampvol. Slachtoffers, nabe staanden, pers, juristen, tolken, toeristen en vooral veel boze Tur ken. 'Beesten', worden de ver dachten genoemd. Wanneer de vier onder militaire bewaking worden binnengebracht, klinkt het uit het publiek: 'Doodstraf, doodstraf'. Ook voor de overlevenden staat het vast: de kleine, magere 25-ja- rige hoofdverdachte H.K. moet hangen! En met hem de twee jon gens van 17 jaar, A.G. en G.K., en de 18-jarige Y.C. Hoofdverdachte K. schreeuwt: „Wij zijn erin geluisd omdat ie mand de schuldige moet zijn. We waren er helemaal niet bij. En die bekentenissen, die trekken we in. We zijn gemarteld door de politie. Onder de douche aangerand. We- hebben er niets mee te maken." Twee van zijn mededaders onder schrijven dat. C. echter heeft spijt, zegt hij. Weliswaar heeft hij Marijke en de Georgische niet doodgestoken, maar hij was wel bij de verkrachtingen. De verde diging, uit een vergelegen gebied omdat geen raadslieden in en om Alanya de verdachten wil verde digen, zegt-niets. Hoofdrolspelers zijn Hanneke en Suzanne. Voor officier van justi tie mr. H. Dikmen zijn zij belang rijke getuigen om de vier tot de doodstraf te laten veroordelen-. Voor henzelf is het afleggen van een verklaring ''moeilijk, maar nodig'. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de veie. Een krant vot. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer ais nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: ■Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: Q maand autom. incassof 29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gjronrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- E gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN V

de Stem | 1995 | | pagina 1