Defensie vergeet VN'ers niet' Lpotheek-verkoop van softdrugs in Duitsland valt verkeerd Onderwijs men kwijt Major wint de slag, maar niet de oorlog Israël en PLO bereiken 4akkoord over akkoord' Heel België leeft mee met Julie en Melissa innen Sudan probeert oorlog met Egypte in kiem te smoren OMMENTAAR qESTEM BUITENLAND A5 |enland KORT Generaal Couzy stelt thuisfront gerust VN in Bosnië opnieuw onder vuur |Zege Major buitenland KORT DAG 5 JULI 1995 A4 tonnen. De Britse premier Gevecht aan te gaan met de Hij was het gekonkel en de (rad tijdelijk af als partijlei- voor nieuwe partijverkie- lieke lot. i risico's verbonden. De ge- Irlementariërs zijn volstrekt [ngt een stigma van leugen lalen. In de historie van de ;men dan die van John Ma- Ye de loyaliteit van hun par- j de bejubelde Margaret gan den lijve ondervonden. 1 een watje in de ogen van hehaald. Tweederde van de pn heeft het vertrouwen uit- /lajor. Zijn rivaal John Red- nmen. lajor en dat is meer dan hij wachten. De Britse premier |houden dat hij alle vertrou- dan wie ook weet Major dat leve Partij normale verwach- jn te zijn. jet alle zorgen achter zich. Hij Irijd met de Euro-sceptici, de |rittannië aan Europa aan het i populistische praatjes heb- let dieptepunt van zijn popu- Ij daardoor een krampachtig It dat hij met handen en voe- vas. bn met Europese problemen brtij ligt in de publieksgunst ins de lokale verkiezingen le- jerlaag. Die trend moet Major lerlangt van hem dat hij bij de i zijn partij weer op winst zet, brtij die de laatste jaren meer Jhandalen dan door goed be- i opgave. Het winnen van de partij betekent nog niet dat Iste gezag volledig heeft her- WOENSDAG 5 JULI 1995 ia ontsnapping Itricht heeft gisteren de 26-jarige Jeroordeeld tot drie jaar extra cel ■tte op 3 april 1993 met vijf ande- |De Geerhorst in Sittard. Daarbij Iers. Twee van de zes ontsnapten Ie B. vorig jaar augustus in Am- Jok weer opgepakt. Twee van hen |enis gekregen. B. is veroordeeld ïdelijke overval i Arnhem is gisteren in hoger be llaar geëist tegen de 23-jarige S.E. I. Volgens de procureur-generaal I van de slijterijketen Gall&Gall in jaar overvallen en de 26-jarige echtbank in Arnhem heeft beide Ivnjgesproken wegens gebrek aan in Amsterdam I Nieuwe Houthaven is gistermor- pn. De vier opvarenden zijn gered met de duwboot gebeurde bij het De boom van de scheepskraan i zwaaide met het zware anker tot lerdoor kapseisde de boot en zonk varenden sloegen overboord, de nut bevrijden. Een matroos zat nog |en gered door opvarenden van een en moordpoging Bosch heeft gisteren de 26-jarige jaar gevangenisstraf. Er was tien ecember de 43-jarige Turkse juwe- ihoten. Een zoon van Aktan werd in irlamd. Een andere zoon kreeg een én oog blind geraakt. De 25-jarige lar na een eis van drie wegens me- is een vete tussen beide Turkse fa- was getrouwd met de nu verlamde |lie zou de broers hebben willen be- landel. De vader van F. en S. kreeg zie tussen de twee gezinnen. De zus juweliersfamilie de andere familie •hting referendum' rdam heeft de bevolking geen eerlij- 5 stadsprovincie en het referendum meentelijke ombudsman mr. M. van in zijn rapport onder meer de ge- Df tegen?' De folder bevat een krach- irovincie. De nadelen komen niet ter adskrant van de gemeente alleen de ncie en opdeling van Rotterdam aan erop dat het college van b en w had feiten; dat is niet gebeurd. Tijdens deren herhaaldelijk in botsing met Wr Frans Wijnands j - De suggestie van de üiister van Gezondheid van Noordduitse deelstaat Lswijk-Holstein, Heide Ler, om softdrugs voortaan Lal bij de apotheek te kun- fn kopen heeft in Duitsland jje protesten uitgelokt. lisals te verwachten, want iedere tgsoepeling van de drugwetge- l,, stoot tot nu toe in de Bonds- Lbliek op massale afwijzing. fJitici, apothekers in dit bijzon dere geval, gezondsheidsexperts én het gros van de pers wijzen op de enorme risico's van vrije ver koop van cannabis-produkten zoals hasj en marihuana. Zelfs al wordt die gebonden aan een maximum van 30 gram en een leeftijdsgrens van bijvoorbeeld 18 jaar. In opdracht van haar collega's van Gezondheid van alle Duitse deelstaten zette minister Moser enige tijd geleden een werkgroep aan het werk. Die stelde vooreen proef te nemen met het 'apothe kers-model', een gedachte die de minister moeiteloos overnam. Maar zelfs al zouden alle betrok kenen - de apothekers op de eer ste plaats - aan het proefproject willen meewerken, dan nog lijkt het voorlopig ondenkbaar dat het parlement de strenge Duitse drugwetgeving zal versoepelen. Moser betoogt dat met een vrije(re) verkoop de handel in soft- en hard drugs beter uit el kaar kan worden gehouden. Bo vendien zouden dan de gebrui kers van softdrugs minder snel in de verleiding komen om op hard drugs over te stappen. Tegenstanders van haar idee be togen daarentegen hardnekkig dat vrijer gebruik van softdrugs in veel gevallen juist tot die over stap naar harddrugs leidt. Naarmate men zuidelijker komt in Duitsland neemt de tegenstand tegen een soepeler drugsbeleid toe. Rechters in Noord-Duitsland daarentegen hebben in de afgelo pen tijd uiterst milde oordelen uitgesproken over bezitters van en zelfs handelaren in soft drugs. Het Constitutionele Hof besliste vorig jaar dat het bezit van kleine hoeveelheden soft drugs voor persoonlijk gebruik is toege staan, maar sprak zich niet uit over de exacte hoeveelheden. De regering liet weten dat het ge bruiken en bezitten van, en han delen in (soft) drugs strafbaar blijft. Omdat tot nu toe een lan delijk voorschrift ontbreekt be staan er per deelstaat grote ver schillen als het om softdrugs gaat. In Sleeswijk-Holstein bij voorbeeld is 30 gram toegestaan, in Beieren treedt Justitie al op als iemand meer dan 6 gram in bezit heeft. Voor veel politici is Nederland het kwade voorbeeld. De verre gaande liberalisatie stuit in Duitsland op veel onbegrip. Mi nister Moser heeft haar aanvan kelijke suggestie om ook in Duitsland - naar Nederlands voorbeeld 'coffee-shops' - toe te staan ingetrokken. De Duitse Bondsminister van Ge zondheid Horst Seehofer (CSU) staat afwijzend tegenover de sug gestie van zijn collega Moser. Het grootste apothekersverband van de Bondsrepubliek voelt er niets voor om in deze affaire het voor touw te nemen. En Haag (ANP) - Defensie staat pal achter de Nederlandse Blauwhelmen in voormalig Joegoslavië en diegenen die op het «ut staan naar die regio te vertrekken. Zij vergeet de militai- gdie in de moslimenclave Srebrenica op aflossing wachten, lier niet. |jat schrijft de bevelhebber van L landmacht, luitenant-gene- |Bal H. Couzy, in een brief aan |i familieleden van de militai- IVERVOLG VOORPAGINA 'Ce andere heimelijke mededin- Michael Heseltine, liet even- is weten gelukkig te zijn met „Ik kan nu doen wat ik en dat is minister zijn Ivan handel en industrie." Eerder Me dag had hij een drie uur du- had gesprek met premier Major. %ns het geruchtencircuit zou laiHeseltine het voorzitterschap aide partij zijn aangeboden, jareth Thatcher feliciteerde teravond eveneens de premier zijn overwinning. besloot twee weken gele tot de riskante leiderschaps in een poging zijn ge- te herstellen over de verdeel partij. Met name de luidruch- Euro-sceptici zaagden steeds ;er aan zijn stoelpoten, leiderschap werd hem ver- betwist door een 'zwaar- it', John Redwood, de minister van Welse zaken «vooraanstaande 'Thatcherite'. van de 329 Lagerhuisleden uiteindelijk in West vergaderzaal 12 voor de Een incident dreigde Redwood-aanhangers de erkiezingscommissie beschul- igde van 'intimidatie' aangezien zou kunnen meekijken over k schouders van de stemmende itariërs. (adat enige journalisten de uur-aanklacht moesten ontze ging de stemming voort. Mn Major elf verscheen pas mhalf uur voor sluitingstijd bij k stembus. „Typisch Major, hij urn weer eens geen besluit nemen wie te stemmen," grapte een Wwood-fan. kwijl het Major-kamp de uit- slig bejubelde ls 'beter dan de rtiezing an Tony Blair als La- (hij kreeg vorig jaar veertig procent van de stemmen) 'erf door anderen opnieuw ge tost over het glansgehalte van ie zege. Hgens Euro-scepticus Edward '('gb is de premier voorlopig uit de zorgen. Hij denkt echter niet «de uitdagers zullen zwijgen in Womstige, belangrijke, discus es over het Europese beleid en belastingverlaging. «ajors overwinning kreeg een We glimlach van Labourleider Blair. Opiniepeilingen Oorspellen hem bij parlements- wrkiezingen beduidend meer bus op succes tegen John Major jvoorbeeld tegen de popu- «ere Michael Heseltine. ïinisterie van Onderwijs, Cultudr n de komende drie jaar 120 van de gingen van het ministerie in Zo - termeer en Rijswijk, en bij de O derwijsinpectie. Scholen zwi er geen nadelen van ondervind® aldus Ritzen. Welke ar"e! at le plaatsen precies verdwijnen sta ;n nog niet vast. De directeur^ 1- moeten daarvoor komend na]3 in voorsteilen doen. Onderdeel d. het plan is ook om veertl® u(j er beidsplaatsen een andere inn :n te geven. Het ministerie heeft 'ft zogenoemd tranferpunt mL en richt, dat werknemers L>e8ela el van wie de arbeidsplaatsen dwijnen. Ambtenaren die baan willen veranderen kunn iti- daar ook terecht. Hij verzekert hen dat defensie er alles aan doet om Dutchbat 3, dat nu nog in Srebrenica zit, af te lossen. Doordat de onderhan delingen over de vervanging van de militairen vaak niet in de openbaarheid plaatsvinden, ont staat wellicht het gevoel dat 'Defensie' niets doet. Maar niets is minder waar, schrijft Couzy de achterblijvers. De VN-vredesmacht in Bosnië, de landmacht, de chef-defensie staf en minister Voorhoeve 'zijn onafgebroken in touw geweest' om te bereiken dat Nederland zijn taken aan een ander land kan overgedragen en om aflos sing van de militairen te realise ren, aldus de bevelhebber. Hij vraagt er begrip voor dat de fensie de familieleden niet altijd alle informatie kan geven die zij vragen. Couzy zet nog eens op een rijtje wat er de komende weken gaat gebeuren. Nederland zal probe ren de troepen in Srebrenica zo veel mogelijk op de oorspronke lijke datum af te lossen door mi litairen van het 42e pantserin- fanteriebataljon (Limburgse Ja gers). Als het vertek van manschappen uit Srebrenica vertraging op loopt omdat de Bosnische Ser viërs geen toestemming geven voor hun doortocht, dan wacht defensie ook met het uitzenden van de aflossing. Daarnaast werkt Nederland er hard aan om de taken van Ne derland in Srebrenica zo snel mogelijk over te dragen aan Oekraïne. Tenslotte wil Defensie spoedig duidelijkheid krijgen over de plaats waar de Limburg se Jagers terecht komen. De VN-blauwhelmen bij Saraje vo die al dagenlang onder vuur van de Bosnische Serviërs lig gen, grepen gisteren voor de der de achtereenvolgende dag naar de zware wapens om een aanval op een hulpkonvooi af te slaan. De troepen van Karadzic probe ren uit alle macht de weg via de berg Igman, de enige route naar de belegerde Bosnische hoofd stad die zij nog niet in handen hebben, te veroveren. De VN, onder grote druk van de Bosnische regering en het Inter nationale Rode Kruis die be ducht zijn voor een voedselte kort in Sarajevo, zijn niet van zins de konvooien te staken. Gisteren raakten twee Franse VN-soldaten die een hulpkon vooi begeleidden gewond bij een aanval van de Bosnische Ser viërs. De Fransen beantwoord den de aanval op het konvooi van zeven auto's met een 120- millimeter-kanon en anti-tank granaten. Het konvooi slaagde er in het vliegveld van Sarajevo te bereiken. Arafat en Peres zijn het eens geworden over 'de meeste hoofdlijnen' van de uitbreiding van het Palestijnse zelfbestuur, dat eigenlijk al een jaar geléden had moeten plaatsvinden. foto epa Gaza (rtr/afp/anp) - Israël en de PLO zullen zich tot het ui terste inspannen om voor 25 juli de details uit te werken van een akkoord over de uit breiding van Palestijns zelf bestuur. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Shimon Peres en PLO-leider Yasser Arafat maakten gisteren bekend een akkoord op de meeste hoofdlij nen te hebben bereikt. De onder tekening is vastgesteld op 25 juli en niet op 17 juli zoals de VS eerder hadden voorgesteld. Peres en Arafat gaven na afloop van hun bespreking geen details. „We zijn knap dicht bij een ak koord," aldus Peres. Arafat: „We hopen dat we iets concreets in onze handen heb ben. En zeer snel zowel een ak koord hebben als het eens zijn over terugtrekking van het Is raëlische leger en daarna Pale stijnse verkiezingen." Hij voegde er aan toe de Israëlische behoef te aan veiligheid en bestrijding van terrorisme te zullen respec teren. Struikelblok tijdens eerder ge sprekken vormde de aanleg van wegen voor de 130.000 Israëli sche kolonisten op de Westelijke Jordaanoever die hen een veilige doorgang moet bieden langs de Palestijnse bevolkingscentra. Israël wil zijn leger in een eerste fase terugtrekken uit Jenin, Na blus, Tulkarm en Qalqilya. Uit veiligheidsoverwegingen zullen Rammalah en Bethlehem in een later stadium volgen. Israël wil de controle over He- bron houden en eist recht op toe gang tot de gebieden met Pale stijns bestuur. De PLO wil een eind aan de Israëlische aanwe zigheid in alle honderden Pale stijnse plaatsen. Over de vrijla ting van de ruim vijfduizend Pa lestijnse gevangenen vermeldde de Israëlisch/Palestijnse verkla ring dat de Israëlische rege ringscommissie die zich hier al enige tijd over buigt, deze zaak blijft behartigen en blijft streven naar een geleidelijke vrijlating. De tweede fase van het autono- mie-akkoord met de terugtrek king van het Israëlische leger van de Westelijke Jordaanoever en de organisatie van verkiezin gen voor de Palestijnen, was aanvankelijk al voor juli 1994 voorzien. Khartum (rtr) - Sudan heeft Egypte gi steren opgeroepen het slepende grenscon flict over het woestijngebied Halaib voor te leggen aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Het grensgebied dat mogelijk aanzienlijke voorraden olie bevat, is al omstreden sinds de jaren vijftig. Sudan zei eerder deze week een aanval van het Egyptische leger te verwach ten. „We zouden graag naar het Internationaal Gerechtshof gaan, omdat dat ervaring en dui delijke regels en tradities heeft. Maar Egypte moet daarin toestemmen," aldus Ghazi Salah al-Din Atabani, een Sudanese minister van Staat. De altijd al gespannen betrekkingen tussen Egypte en Sudan bereikten deze week een nieuw dieptepunt toen Cairo zijn zuiderbuur beschuldigde van betrokkenheid bij de recen te moordaanslag op de Egyptische president Mubarak. In Halaib zijn de afgelopen twee weken bij gewapende confrontaties drie Soe- danese politieagenten om het leven gekomen. De Gama'at al-Islamiyya, de belangrijkste clandestiene organisatie van Egyptische fun damentalisten, heeft gisteren de verantwoor delijkheid opgeëist voor de aanslag. Sudan ontkent elke betrokkenheid bij de aanslag. Ethiopië, waar de aanslag plaatsvond, zegt dat 'Egyptische terroristen' achter de aanslag zitten. ^orHans Riddersma (anp) Londen (anp) - De Britse pre ker Major blijft na gisteren Wer van de Conservatieve Partij en regeringsleider. Hij zal zijn partij naar de volgen- e verkiezingen leiden. Of Mn de verdeeldheid onder de Lonservatieven over met na- Europa een eind is geko- o®, valt te betwijfelen. ?e Labour-partij, die een grote oorsprong heeft in de opinie- Prinngen, 2ai de gehavende re- mngspartij en haar leider blij ven aanvallen. «an°r '5ree® gisteren de steun n ongeveer tweederde van de pPnSeryatieve afgevaardigden. duidelijke overwinning, d hij zelf. Maar volgens som- 2 Omenta toren is met die ',a§ zijn positie eerder ver ent dan versterkt. Jöa eenderde van de Tory-af- te steun 153 Premier u" ^00rs'aggevende, duidelij- herwinning' wilde Major Mu twee weken geleden de uiM»Se ,anti-Europese rebellen een u 6 c*oor aan te sturen op derschlr'^ over het partijlei- P- Aijn overwinning is niet zo ruim als hij had gehoopt, maar Major belooft de eenheid te herstellen. Hij zegt dat de partij nu alle energie kan richten op een vijfde achtereenvolgende verkiezings overwinning. De volgende ver kiezingen worden vóór mei 1997 gehouden. De Conservatieve afgevaardig den, die voor de keus stonden door te gaan met een impopulai re leider of na een pijnlijke pro cedure een nieuwe leider aan te stellen, hebben het niet op een tweede stemronde laten aanko men. Zij wagen de gok met Ma jor verder te gaan. Major zegt te hopen dat alle ver dere speculaties over het leider schap nu tot het verleden beho ren. Om zijn vernieuwde gezag en leiderschap te onderbouwen kondigt de premier een kabi netswijziging aan. Waarnemers verwachten daar bij een versterking van het ul tra-rechtse, anti-Europese kamp om elke verdere kritiek van de Euro-rebellen in de kiem te smoren. Mogelijk wordt minister van Werkgelegenheid Portillo, aan voerder van de tegenstanders van verdere Europese integratie, de nieuwe minister van Buiten landse Zaken, als opvolger van de pro-Europeaan Hurd. Een en ander zal ertoe leiden dat het centrum van de partij, beli chaamd door Major en minister Clarke van financiën, verzwakt uit de strijd komt. Ook de pro- Europeanen, die samen de 'Groep '92' vormen, zullen hun prijs eisen. Dit zeker nu hun voorman minister van Handel en Industrie Heseltine het lijkt te kunnen vergeten nog premier te worden. De Labour-partij, die vervroeg de verkiezingen eist, lijkt tevre den met de uitkomst. Labour leider Tony Blair wenst Major geluk maar zegt ernstig te be twijfelen of het 'vertoon van eenheid' lang zal duren. Major heeft te maken met twee stro mingen die onverenigbare standpunten vertegenwoordi gen, stelt hij. Labour is niet rouwig dat de ge havende premier aanblijft en de Conservatieven zal aanvoeren tijdens de volgende algemene verkiezingen. In Blair treft Ma jor een volgens Majors voorgan ger Margaret Thatcher 'formid abele' rivaal. Onder zijn leiding heeft Labour oude socialistische stokpaardjes laten vallen en de jeugdige Blair ligt bij de Britse kiezers erg goed. Het grootste deel van de Britse pers heeft intussen Major afge schreven. De afgelopen weken eisten linkse bladen het aftreden van de regering en nieuwe ver kiezingen. In het weekeinde kwamen de columnisten van de Sunday Times tot de conclusie dat Major geen toekomst heeft als partijleider en een obstakel zal blijven voor een verkiezings overwinning. De verkiezing om het leider schap van de Conservatieve Par tij was het hoogtepunt van een ruzie binnen een Britse regering die diep verdeeld was over met name het beleid jegens Europa. Volgens premier Major is nu sprake van een nieuw begin. Hij riep de verkiezing uit om de eenheid in de partij te herstellen en te proberen de rechtse rebel len in zijn partij het zwijgen op te leggen. De problemen ontstonden al snel nadat Major was aangetre den. In september 1992 kwam, vijf maanden na zijn onver wachte verkiezingsoverwinning, abrupt een eind aan Majors po litieke wittebroodsweken toen speculanten de Britse regering dwongen het pond uit het Euro pese Monetaire Stelsel te halen. Het was een slag voor de geloof waardigheid van het economi sche beleid waarvan Major nooit herstelde. Een greep uit wat volgde. In de loop der jaren moesten 14 minis ters en staatssecretarissen ont slag nemen wegens schandalen en beschuldigingen van politie ke corruptie. Bij de behandeling van het Verdrag van Maastricht begonnen Majors moeilijkheden met de anti-Europese rebellen pas echt. Het Lagerhuis aan vaardde in november 1992 het regeringsbeleid met slechts drie stemmen meerderheid. In maart 1993 moest de rege ring-Major terugkomen van haar belofte de belastingen niet te verhogen. Majors kunststukje waarmee hij tijdens de onderhandelingen over het Verdrag van Maastricht zijn land buiten de Europese Monetaire Unie wist te houden, was in juli 1993 al vergeten. Hij moest een vertrouwensstem- ming houden om de ratificatie van het verdrag er door te krij gen. De Euro-rebellen bleven kritiek uitoefenen, vooral nadat de Conservatieven bij de lokale verkiezingen waren weggevaagd en bij de verkiezingen voor het Europese parlement maar 18 van de 84 zetels behaalden.De diepe verdeeldheid over Europa was in mei van dit jaar de oor zaak voor het slechtste verkie zingsresultaat van de Tories bij gemeenteraadsverkiezingen. Major woog zijn mogelijkheden toen vorige maand tijdens de G- 7 top in Halifax de speculaties over zijn toekomst toenamen. Hij wierp zijn critici de hand schoen toe en daagde hen met de woorden 'kom maar op of houdt je mond' uit voor een leider schapsverkiezing, die hem uit eindelijk weieens slechts uitstel van executie zou kunnen ople veren. Door Bert Schampers Brussel - „Wie u ook bent, waar u zich ook bevindt, wij smeken u onze kinderen terug te geven." De ouders van Ju lie en Melissa richtten zich gisteren via de Belgische televL sie in een emotionele oproep tot de ontvoerder van hun twee 8-jarige dochters. De meisjes worden sinds tien dagen vermist. De boezemvriendinnen Julie Lejeune en Melissa Russo zijn afkomstig uit de Luikse ge meente Grace-Hollogne. In grote delen van België hangen affiches met hun foto's. Vlak na hun verdwijning, werden de meisjes in de omgeving van Brussel gesignaleerd in een ro de auto met een mannelijke be stuurder. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Afgelopen zondag bezorgden twee toiletdames van een weg restaurant aan de Belgische kust vooral zichzelf publiciteit, door voor het oog van de televi siecamera's te beweren dat zij Julie en Melissa, in het gezel schap van een dame en een be snorde heer 'van het zuiderse type', hadden gezien. Aan de kust werd onmiddellijk de jacht geopend op dit duo. De rijkswacht trok met foto's langs een groot aantal cam pings. Maar al gauw bleek dat het signalement, zoals vers trekt door de toiletdames, vals was. Het echtpaar dat werd aange zien voor de ontvoerders van Julie en Melissa, bleek op stap met hun bloedeigen dochters. Man 'en vrouw hebben zich maandag gemeld bij de rijks wacht in Grace-Hollogne. Of de twee vriendinnen Julie en Melissa nog in leven zijn, is niet bekend. De rijkswacht gaat er van uit dat de twee ontvoerd zijn. Volgens de ouders kunnen de kinderen nooit vrijwillig zijn meegegaan met een onbe kende. Op televisie vroeg de vader van een van meisjes gisteren aan de ontvoerder of ontvoerders het bewijs te leveren dat de kinde ren nog in leven zijn en in goe de gezondheid verkeren. „U kunt op alle mogelijke manie ren met ons in contact komen," aldus de vader, die namens de ouders beloofde de dader niet te willen vervolgen. Europa levert aan drugmakers Colombia Bogota - Europa en de Verenigde Staten leveren bijna driekwart van de chemicaliën die Colombiaanse drugsbaronnen gebruiken bij de produktie van drugs. Volgens een rapport dekt Europa 45 procent van de behoefte, de Verenigde Staten leveren een kwart van de benodigde chemische middelen. De overige marktaandelen zijn voor Brazilië en Azië met respectievelijk twintig en tien pro cent. Tsjechië wil niet te snel in EU Lissabon - Uiteindelijk moet Tsjechië wel lid worden van de Eu ropese Unie, maar het heeft er geen haast mee. De EU heeft nog veel interne problemen. Het Verdrag van Maastricht wordt vol gend jaar geëvalueerd en het is is niet reëel om voor die tijd lid te worden. Dit heeft Vaclav Klaus, premier van Tsjechië, gezegd tij dens een een bezoek aan Portugal. „We willen ons wel aansluiten bij de EU omdat we deel willen nemen aan de Europese dialoog. Er is voor Tsjechië geen alternatief voor het EU-lidmaatschap," aldus de premier. De afgelopen maand liet de Tsjechische minis ter van Buitenlandse Zaken, Josef Zieleniec, weten binnen twee jaar klaar te zijn voor onderhandelingen over de aansluiting. In Irak lijden vier miljoen mensen honger Geneve - In Irak lijden meer dan vier miljoen mensen honger. Ruim de helft van hen heeft volgens de Verenigde Naties te kam pen met ernstige ondervoeding. Volgens woordvoerster Sylvana Foa sterven in Irak 10 procent meer kleine kinderen aan voedsel gebrek dan in de armste ontwikkelingslanden. Bijna twee op de vijf sterfgevallen van Iraakse kinderen is hieraan te wijten. De regering van Irak beschouwt de sancties van de Verenigde Na ties als de oorzaak van de problemen. Maar de regering in Bagdad mag van de volkerenorganisatie olie verkopen om de import van voedsel te bekostigen. De sancties hebben geen betrekking op le veranties van voedsel en medicijnen. Amnesty boos over executies Sri Lanka Colombo - Politie, leger en paramilitaire troepen in Sri Lanka hebben in mei een tiental burgers wederrechtelijk geëxecuteerd. Enkele moorden waren kennelijk een vergelding voor aanvallen op het regeringsleger door de separatistische Tamil-Tijgers. In andere gevallen ging het om doden die vielen bij razzia's door mi litairen en politie. Amnesty International zegt een brief over de executies te hebben geschreven aan president Chandrika Kumaratunga, waarin om een onderzoek wordt verzocht. Het leger wees eerdere soortgelij ke beschuldigingen van de hand met het argument dat burgers soms het slachtoffer van de strijd worden als zij in kruisvuur be landden. 10 jaar voor Franse toeristen-berovers Lyon - Twee mannen die tijdens de zomer van 1993 de autosnel wegen in het zuiden van Frankrijk onveilig maakten door vakan tiegangers te beroven, zijn in Lyon tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een derde verdachte kreeg vijf jaar celstraf. De rechter achtte de twee mannen, 23 en 24 jaar oud, schuldig aan zestien gewapende berovingen. Het tweetal was al bij de politie bekend in verband met autodiefstallen. Met de arrestatie van de mannen loste de po litie een reeks van twintig aanvallen op automobilisten uit Neder land, Duitsland, Zwitserland, Marokko en Spanje grotendeels op. De berovingen vonden plaats op de autosnelweg Parijs-Marseille. Atlantis en Mir zijn weer uit elkaar Houston - Na vijf dagen aan elkaar gekoppeld te zijn geweest hebben het Amerikaanse ruimteveer Atlantis en het Russische ruimteschip Mir zich gisteren weer van eikaar losgemaakt. Met een galante duw werd wat even het grootste aardse ruimteschip was, weer in de twee onderscheidelijke stukken opgedeeld. Twee kosmonauten hadden de Mir in een kleine Sojoez verlaten om de ontkoppeling op 75 meter afstand te filmen. Vervolgens maakte de Atlantis nog een rondje om de terugkoppeling van de Sojoez aan de Mir vast te leggen. Vervolgens dreven de twee ruim teschepen langzaam uiteen.De koppeling behoorde tot de voorbe reidingen op de bouw van een internationaal ruimtestation. In november 1997 moet met die bouw worden begonnen. Honderden doden bij overstroming China Peking - Overstromingen hebben de afgelopen twee weken in de Centraalchinese provincie Hunan aan 387 mensen het leven ge kost. Het totaal aantal slachtoffers van de watervloed is daarmee op ongeveer 700 gekomen. Van 20 juni tot zondag heeft het in dat gebied vrijwel onophoudelijk geregend. Vooral vorige week goot het voortdurend. In de getroffen gebieden, waar bijna zeventien miljoen mensen wonen, zijn 280.000 huizen verwoest. 266.000 hectare land staat onder water.In het zuiden en oosten van China zijn duizenden boeren ingeschakeld bij het versterken van de dijken langs de ri vier de Yangtse. Alleen al in de provincie Jiangsu zijn 130.000 mensen bezig de dijken met rotsblokken en ander materiaal te verhogen, meldt het officiële persbureau Xinhua. Ook duizenden militairen bieden hulp. Vredesgesprek Tsjetsjenië in het slop Moskou - De onderhandelingen tussen Moskou en de Tsjetsjeense opstandelingen over een vredesakkoord voor de opstandige Kau- kasus-republiek dreigen volledig in het slop te raken. Beide partijen beschuldigden elkaar dinsdag van het schenden van het staakt-het-vuren. Bovendien groeien de meningsverschil len over een politieke regeling voor de opstandige republiek die zich onder leiding van haar president, Dzjochar Doedajev, in 1991 eenzijdig onafhankelijk verklaarde.President Boris Jeltsin vaar digde een decreet uit waarin hij aankondigde dat het Russische leger permanent in Tsjetsjenië blijft. Daarmee lijkt Jeltsin elke hoop bij de Tsjetsjenen op onafhankelijkheid de grond in te heb ben geboord.

de Stem | 1995 | | pagina 5