'Stel rechtbank-nieuwe stijl uit' Serieverkrachter kiest slachtoffer graag dicht bij huis 'Dumpen platforms in 'onze' Noordzee kan niet' Gezinsuitbreiding in dierenpark 'Asieltoeristen' mijden Nederland deze zomer Grote meerderheid steunt boycot Franse produkten Geweigerde hartpatiënt H. Cobben overleden Groeneveld Opticiens BINNENLAND A3 Raad van State: Meer tijd nodig voor fusie arrondissements- en kantongerechten IJsselstein dreigt z'n 'kerstboom' te verliezen Hagenaar steekt tram in brand 'Slachtoffer van juridisch gevecht' Wissel staat verkeerd: wagons ontsporen, 2 NS'ers gewond DAG 5 JULI 1995 421 PESTEM WOENSDAG 5 JULI 1995 lOt-Brittannië en Ierland bral in het zuiden van Enge 'd geregeld zon. Met name in noorden van Ierland en in hotland veel wolkenvelden en 'atselijk regen. Middagtem- atuur van 16 graden in het Tprden van Schotland tot circa kond Wimbledon. !gië en Luxemburg. Perioden :jt zon, soms ook enkele wol- pvelden. Droog. Geleidelijke 'ging van temperatuur, met donderdag maxima van 19 iden langs de Belgische kust 24 graden verder landin- larts. »ord- en Midden-Frankrijk' Hoden met zon, van tijd tot l ook enkele wolkenvelden loog. Stijging van tempera- Tir, met op donderdag maxima nd 25 graden; langs het Ka al middagtemperaturen circa I graden. lid-Frankrijk: Woensdag te il de Pyreneeën en in het zuid sten nog bewolking en plaat- Bijk fiks wat regen, langs de iddellandsezeekust mogelijk et onweer. Verder droog en hke perioden met zon. Stij- Jig van temperatuur, met don- irdag maxima van 25 graden md Bordeaux tot 30 in de Pro- Ince. prtugal: Vrij zonnig. Stijging in temperatuur van 25 graden ngs de Costa Verde tot 28 in Algarve; landinwaarts maxi- 1 dan iets boven de 30 graden. |>anje: Woensdag in het noord- sten nog kans op wolkenvel- In en een bui. Verder droog en •ij zonnig. Maxima aan de cos- i's uiteenlopend van 27 tot 31 paden, in het binnenland van l tot 35 graden. Langs de Golf bn Biskaje wordt het op beide agen ongeveer 23 graden, lalië: In het zuiden droog en Tij zonnig. Naar het noorden pe geleidelijk meer wolkenvel- en en woensdag vooral in het ■oorden enkele stevige regen- jf onweersbuien. Donderdag rekken de buien via midden- [talië weg. Maxima in het alge neen rond 30 graden, woensdag het noorden enkele graden bger. Ilalta: Overwegend zonnig, liddagtemperatuur rond 32 raden. Griekenland en Kreta: Zonnig, donderdag in het noorden kans ip een lokale onweersbui. Landinwaarts zeer warm met ilaatselijk maxima rond 38 gra- len; langs de kusten middag- emperaturen iets boven de 30. Juitsland: Woensdag in het iuidoosten nog vrij veel wol kenvelden en mogelijk wat re- jen. Verder' geregeld zon en overwegend droog. Stijging van f emperatuur, met op donderdag naxima van 22 graden in Slees- njk-Holstein tot rond 25 gra den in het midden en zuiden. Zwitserland: Woensdag nog vrij S/eel wolkenvelden en vooral pan de zuidflank van het Alpen- nassief nog enkele stevige re iden- of onweersbuien. Donder dag droog en meer zon. Middag- Stemperatuur oplopend tot circa |26 graden op donderdag. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. Bramen; 7. treem; 8. imker; 9- rijweg; 10. stuk; 11. smaken; 12. ladder. Vertikaal: 2. Romig; 3. musket; 4. nadruk; 5. ster; 6. bezwaard; 10. snor; 11-so1'- Leiden (anp) - Serieverkrach ters kiezen hun slachtoffers in je meeste gevallen dicht bij huis uit. In de regel reizen zij tiet graag verder dan een paar kilometer. Dit blijkt uit de voorlopige resultaten van on- j jerzoek door de Centrale Re- cherche Informatiedienst (CRI)- Onderzoekster E. de Kleuver re kende uit dat 39 procent van de verkrachtingen in een straal van twee kilometer om het huis van de dader gebeurt. Zij noemt deze onderzoeksgegevens van belang voor het politie-onderzoek. In een straal van twee tot vier kilo meter daalt dit percentage tot 18 en tussen de acht en tien kilome ter bedraagt het nog maar 4 pro cent. De Kleuver onderzocht honderd daders, die samen tussen de 250 tot 300 verkrachtingen op hun naam hebben staan. Uit deze groep koos zij vijftien seriever krachters, van wie er een 25 vrouwen had verkracht. De 'kleinste' serieverkrachter had er vijf op zijn naam staan. De vijf tien hebben in totaal in een tijds verloop van tien jaar, 156 vrou wen verkracht. Uit Britse en Amerikaanse on derzoeken blijkt dat de seriever krachters bewust op jacht gaan. Net als in Engeland blijft de Ne derlandse dader het liefst in zijn eigen omgeving, hoewel hij om niet te snel te worden herkend, niet zijn directe woonomgeving als jachtterrein kiest. De verkrachters volgen in de meeste gevallen hun slachtoffers naar huis. Vaak met de auto, maar ook vaak op de fiets. Bij haar huis aangekomen, over meestert hij de vrouw in de mees te gevallen op gewelddadig wijze - de 'blitz-attack' -, aldus de on derzoekster, hoewel het in tien gevallen ook is voorgekomen dat er een smoes-gesprek aan de ver krachting vooraf ging. De Kleuver gaf gisteren op een studiedag een schets van de Ne derlandse serieverkrachter die 25 vrouwen verkrachtte. Hij toonde een afwijkend gedrag: de 'mara thonloper' zoals hij wordt ge noemd, liep graag lange-afstand- swedstrijden. Na zo'n wedstrijd keerde hij met de auto naar de loopomgeving terug en koos daar zijn slachtoffer uit. Een andere, een verslaafde, deed het wel erg dicht bij huis. De man verkracht te vijf vrouwen: steevast op weg naar zijn huisdealer. Die woonde precies 760 meter van zijn wo ning. Een andere serieverkrachter meed de donkere steegjes. Hij koos 's avonds het liefst goedver- lichte straten omdat hij wist dat vrouwen zich daar veiliger voe len. Als hij zijn keuze tussen het win kelend publiek had gemaakt, volgde hij zijn slachtoffer naar haar woning, waar hij zich aan haar vergreep. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - De Raad van State wil dat de voor 1997 voorgenomen fusie van arrondissementsrechtbanken en kan tongerechten tot zogenaamde gerechten van eerste aanleg en- Iele jaren wordt uitgesteld. Volgens de Raad is er meer tijd no dig om de reorganisatie deugdelijk in te voeren. Het is de bedoeling dat de Kamer (iet wetsvoorstel voor integratie van de kantongerechten en de ar rondissementsrechtbanken na het aomerreces behandelt. Volgens een woordvoerster van het minis terie van Justitie is nog niet be kend welk standpunt het kabinet de Kamer gaat voorleggen. Mo menteel wordt het advies van de Baad van State nog verwerkt in een nader rapport en een uitge werkt voorstel aan de Kamer. Bij de reorganisatie zouden onder meer de buitenkantons in Zeven bergen, Helmond, Boxmeer, Sit- tard, Wageningen en Terborg ver dwijnen. Een aantal kantonge rechten blijft als nevenvestiging bestaan. Zo moeten Tilburg en Bergen op Zoom 'filialen' van Bre da worden. Voor Zeeuws-Vlaan- deren zou de reorganisatie weinig gevolgen hebben; Terneuzen is en blijft filiaal van Middelburg. Het terugdringen van het aantal gerechten biedt voordelen, zoals meereenheid in rechtspraak en de mogelijkheid om rechters adequa ter in te zetten. Maar van die voor delen komt volgens de Raad van State pas op langere termijn iets terecht, omdat veel kantonrech ters niet voor verandering voelen. De Raad vreest bovendien dat de rechtbanken in 1997 nog niet zijn toegerust voor het in serie verwer ken van een grote hoeveelheid ge lijksoortige zaken. Het snel afhan delen van deze 'kleinere' zaken wordt alom gezien als een van de sterke punten van het kantonge recht. De Raad van State vindt dat, voordat de reorganisatie van de rechtspraak wordt ingevoerd, de nevenlokaties nog eens moeten worden bekeken. Volgens de Raad is het belangrijk dat iedere regio een goed bereikbaar gerecht heeft. Voor mr. G. Poerink, persrechter bij de rechtbank in Breda, komen de kritische kanttekeningen van de Raad van State niet uit de lucht vallen. „Met name de kantonrech ters zijn tegen integratie. Ze me nen dat de huidige kantongerech ten beter functioneren dan de voorgenomen gerechten van eer ste aanleg. De kantongerechten hebben een heel hoge produktie. Dat valt weg." Amsterdam (anp) - Een grote meerderheid van de Nederlanders staat positief tegenover een boycot van Franse produkten als protest tegen het besluit van president Chirac om weer kern proeven te houden. apnoqos 'dopiauvi 'uieeiuei tu en&Pu0 Uit een onderzoek van het bu reau Telepanel Amsterdam, ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam, blijkt dat 66 procent van de ondervraagden een boycot een goede zaak vindt. Van de ondervraagden oordeelde 17 procent negatief over een boy cot. Een evengroot percentage had geen mening. De groep Ne derlanders die daadwerkelijk aan de boycot zal deelnemen is iets kleiner. 27 procent zegt zeker nee te doen en 34 procent zal dat waarschijnlijk gaan doen. Het onderzoek van Telepanel is gehouden naar aanleiding van een oproep vorige week van der tig vredesorganisaties om geen franse wijn meer te kopen als protest tegen de hervatting van de kernproeven op Mururoa in de Stille Oceaan. b ons land bestaat weinig begrip voor het Franse besluit. Slechts 2 procent steunt het, terwijl 88 procent er tegen is. Over het ef fectvan een boycot is men overi- gnsjseeptisch. Niet meer dan 17 (ADVERTENTIE) procent denkt dat de Franse re gering als gevolg van een boycot van Franse produkten haar standpunt over de kernproeven zal herzien. Negenendertig pro cent verwacht niet dat een boycot effect heeft, terwijl 44 procent niet zeker weet wat het effect zal zijn. De ondervraagden verwachten meer effect van politieke druk door andere regeringen. In dat geval denkt 40 procent dat de Franse regering terugkomt op zijn besluit. Vakantie - In het weekeinde van 15 juli is het aantal Neder landers-op-vakantie het grootst met 3,5 miljoen mensen, aldus de ANWB. Van hen gaan 1,85 mil joen mensen naar het buitenland; 1,65 miljoen verkiest Nederland. De Waddeneilanden, Noordzee kust en IJsselmeer zijn het popu lairst. Van de buitenlandse be stemmingen is Frankrijk veruit favoriet, gevolgd door Spanje, Duitsland, België, Luxemburg en Oostenrijk. In het dierenpark in Amersfoort is gisteren een zebra-veulentje geboren. De baby is Marjet ge doopt, naar de vrouw van de dierenarts die toezag op de bevalling. Moeder en kind, die het pri ma maken, behoren tot de soort van de grevy-zebra. Daarvan zijn er in de hele wereld nog maar 600; het merendeel ervan verblijft in dierenparken. Alleen in zuidoost-Afrika komen nog enkele grevy-zebra's in het wild voor. foto anp IJsselstein (anp) - Een win ters onderwerp houdt de ge moederen in IJsselstein hart je zomer flink bezig. De 120 lampjes die sinds 1992 rond kerst in de 375 meter hoge zendmast bij het dorp wor den gehesen en zo 's werelds grootste kerstboom vormen, dreigen de volgende Kerst mis niet meer te halen. De versierpartij veroorzaakt zoveel schade aan de mast, dat de eigenaar, PTT-doch- ter Nozema, de lampjes voor taan maar in de kast wil la ten hangen. De kabels die de mast overeind houden zijn verzwakt en moeten vervan gen worden. De kosten daar van bedragen volgens Noze ma 180.000. En dat wordt het bedrijf wat al te gortig, 's Werelds grootste kerst boom is een initiatief van de IJsselsteinse middenstand. In 1992 was de zendmast voor het eerst verlicht. Vanaf de snelweg Breda-Utrecht is dat altijd goed te zien. Bur gemeester P. Wijte betreurt het wanneer het symbool van zijn gemeente zou verdwij nen. Dat vindt Nozema zelf toch ook wel een beetje. Daarom overweegt zij de kerstboom in de toekomst toch nog één keer in de vijf jaar, vlak voor de onder houdsbeurt, op te tuigen. Den Haag (anp) - Een 39-jarige Hagenaar heeft gisteren voor consternatie gezorgd door in de spits een tram in brand te ste ken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor maar de tram liep grote schade op. De dader wilde 'aandacht', aldus de Haagse politie. De man stapte tegen vijf uur in lijn 10 van Den Haag naar Voor burg. Korte tijd later verzocht hij bestuurder en passagiers de tram te verlaten, omdat hij een tas met benzine zou overgieten en ging aansteken. Dat gebeur de. Vervolgens stapte hij uit. Er ontstond grote rookontwik keling. De brandweer moest groot ma terieel inzetten om het vuur te bedwingen. De dader wachtte net als zijn medepassagiers rus tig buiten, tot hij werd ingere kend. Door Rinze Brandsma ERGENS ver weg op de Noordzee dobbert de Brent Spar, in afwachting van ver dere plannen tot ontmante ling. Alle deskundigen roepen nu vooral dat het olie-opslag platform uniek is, met geen boor- en produktieplatform te vergelijken. Dat het door de publieke opinie afgedwongen besluit niet te dum pen dus niets zegt over andere af te danken olie-installaties in de Noordzee. Maar economen maken al de balans op. „Het blijft de vraag of slopen aan de wal voor het milieu de beste oplossing is. Economisch leek afzinken duide lijk het goedkoopst. Maar maat schappelijk bleek de beslissing van Shell om te dumpen niet ver antwoord. De maatschappelijke kosten joegen de kosten van dum pen op," De jonge econoom drs. Hans Smit, docent aan de vakgroep fi nanciering en belegging aan de Rotterdamse Erasmus Universi teit, promoveert later dit jaar op een onderzoek naar investeringen van oliemaatschappijen in de Noordzee-offshore en het ont mantelen van installaties. Hij volgde het gesleep met de Brent Spar en constateert verrast hoe belangrijk de milieukosten in de investeringsberekeningen zijn ge- L De Brent Spar. worden, en hoe zwaar de publieke opinie daarin weegt. De econoom staat daarin niet al leen. „In de discussie over het al dan niet dumpen van de Brent Spar zag Shell zich vooral gecon fronteerd met emotionele argu menten; daar win je het nooit van. Of het besluit om niet te dumpen wetenschappelijk juist was... ik wil daar geen oordeel over vellen, maar ik zet er wel mijn vraagte kens bij." Drs. A. van der Tuin, inspecteur- generaal bij het Staatstoezicht op de Mijnen, kan ontspannen terug kijken op de opinie-oorlog met acties, boycots en waterkanonnen rond de Brent Spar. Immers, dumpen van boorplatforms en andere olie-installaties op ons deel van de Noordzee gebeurt niet, is nooit gebeurd en kan ook niet gebeuren. Volgens afspraken in de mijnwet moet alles dat voor olie- en gaswinning op de zeebo dem is gezet na afloop wegge haald worden. Alles? „Er is in de mijnwet sprake van plicht tot verwijdering. Nou is het volgens mij wel wenselijk dat dat 'verwijderen' wordt aan gescherpt. Want er hoeft maar een slimmerik te zijn die zegt: dat betekent nog niet dat ik alles aan land moet brengen en daar ont mantelen. In principe zou wegha len en elders in een dieper deel van Noordzee of oceaan dumpen kunnen, als bijvoorbeeld Groot- Brittannië meewerkt." Toch is dat niet veel meer dan een theoretische mogelijkheid. Ver wijderen via dumpen is een prak tisch dichtgetimmerde weg voor het Nederlandse continentaal plat van de Noordzee. Mijnwet, internationale conventies over een vrije-waterdiepte van zeker 55 meter (ons stuk Noordzee is veel minder diep, dus moet alles weg) en wetten over lozing van afvalstoffen zorgen er bij elkaar voor dat 'de Nederlandse over heid nooit toestemming zal geven tot dumpen'. In ons deel van de Noordzee zijn tot nu toe vier platforms geheel verwijderd. Twee daarvan zijn aan land gesloopt en verschroot, twee elders hergebruikt. Op dit moment staan zo'n 110 produk- tieplatforms in 'onze' Noordzee. De kans dat de - op werven in Schiedam gebouwde - Brent Spar naar Nederland terugkomt en hier gesloopt wordt is minimaal. Nog steeds is alleen sprake van ontmantelen in Groot-Brittannië, begrote kosten 110 miljoen. Hebben de acties en discussies Van onze verslaggever Drunen - Doordat het juridische gevecht rond zijn hart transplantatie te veel tijd heeft opgeslokt, is de Drunense hartpatiënt H. Cobben (60), na eerst gisteren bekend werdj zondag in het Belgische Aalst overleden. Dit stelt J. van Overveld van de Stichting Nederlandse Hartpatiënten (SNH), die Cob ben de afgelopen maanden in tensief heeft begeleid. Cobben ontving vrijdag in het Onze Lieve Vrouwe Ziekenhuis in Aalst nog wel een ander hart, maar was inmiddels te zeer verzwakt. De Nederlandse re gelgeving is daaraan indirect medeschuldig, meent Van Overveld. Cobben heeft het afgelopen jaar enkele malen vergeefs ge tracht om in Nederland op een wachtlijst voor een transplan tatie te komen. De bevoegde instanties hier hebben hem steeds geweigerd, nadat hij 'te zwak' naar voren kwam uit on derzoeken in de hartcentra in Utrecht en Rotterdam. Zieken fonds CZ in Tilburg wilde aan sluitend daarop een hartopera tie niet vergoeden. Vanwege de nijpende situatie heeft de SNH eind vorig jaar besloten voor de patiënt garant te staan, zodat Aalst hem als nog op de wachtlijst plaatste. Een spontane inzameling voor Cobben leverde 30.000 van het publiek op. CZ-woordvoerder H, Wilsens vindt het overlijden van Cob ben een 'tragische ontwikke ling'. „De heer Cobben en CZ zijn beiden slachtoffer gewor den van de regeltjes in ons land," meent Wilsens. „Wij( zijn gehouden aan de Neder landse wetten. We konden niet anders handelen dan we ge daan hebben." Dat de SNH het overlijden van de patiënt de CZ-groep in de schoenen schuift, vindt Wil sens onterecht. „Van Overveld beweert dat we de zaak onno dig hebben opgehouden. Dat is niet waar. Cobben stond al op de wachtlijst in Aalst. Hij is( gestorven omdat er niet eerder dan afgelopen vrijdag een hart! voor hem beschikbaar was.1 Dat is niet alleen nationaal,' maar ook internationaal een probleem." Van Overveld: „Door alle rompslomp rond de regelge ving en de halsstarrigheid van de CZ-groep is een kostbaar jaar verloren gegaan. Daarin is de heer Cobben steeds verder verzwakt. Als hij eerder op de wachtlijst in Aalst was geko men waren zijn overlevings kansen groter geweest." Van Overveld is met zijn stich ting nog steeds in een juridisch gevecht gewikkeld met de CZ- Groep. De SNH wil de kosten voor de operatie alsnog ver goed zien. „Op uitdrukkelijk verzoek van Cobben gaan we door, ook nu hij is overleden. Zodat we bij nieuwe gevallen sneller kun nen handelen." Van onze verslaggeefster Geldermalsen - In Geldermalsen zijn gisternacht drie drie goede renwagons onspoord doordat een wissel verkeerd stond. Bij het on geval raakten twee NS-medewerkers licht gewond. Het treinver keer was enige tijd gestremd. De wagons waren geladen met gereedschap en grind. De vrachttrein volgde een werkspoor. Bij Geldermalsen moest een bocht gemaakt moeten worden, maar door de verkeerd geplaatste wissel reed de trein rechtdoor op een beveiligingsblok. De locomotief en één wa gon bleven in het spoor. De twee medewerkers zijn ter observatie naar een ziekenhuis gebracht. Hoe de wissel in de verkeerde stand terecht komen is, was gisteren nog niet duidelijk. Onderzoek door Railnet moet die vraag beant woorden. Onlangs reed bij Mook een trein in op een onderhoudsploeg. Drie NS'ers kwamen daarbij om het leven. Ook dat was.hqt gevolg van een verkeerd geplaatste wissel. Zevenaar (anp) - De jonge Oosteuropeanen die vorig jaar in groten getale naar Nederland kwamen voor enkele weken va kantie, blijven deze zomer weg. Dat verklaart directeur R. Bal- jon van het Aanmeldcentrum voor asielzoekers in Zevenaar. rondom de Brent Spar niet als ge volg dat de oliemaatschappijen hun lesje geleerd hebben? Dat geen oliebedrijf de komende jaren het lef heeft een platform te dum pen? Van der Tuin, die zelf 26 jaar 'met plezier' bij Shell werkte, geeft toe: „Wij moeten netjes met potten en flessen naar de glasbak en Shell zou dat hele spul zomaar in de oceaan kunnen dumpen? Dat mocht dus niet. Maar je mag je af vragen of iedereen wel voldoende geïnformeerd is over alle effecten. En over de risico's van aan land brengen en daar ontmantelen: een factor zeven tot acht riskanter dan afzinken." Econoom Smit: „Shell heeft nu zoveel tegenstand gekregen, ik denk ook niet dat een volgend platform tot zinken ge bracht kan worden." Voor Smit vormen de hoog opge lopen kosten van ontmantelen ge woon een rekensom die past in de door hem voor de offshore-inves teringen ontwikkelde rekenmo dellen. „Of je die platforms nu laat af zinken of niet, je hebt er bij je in vesteringsplan maar mee reke ning te houden. Ondernemingen die stoppen met een produktie moeten vooraf bedenken dat ze de boel ook ooit moeten weghalen. Maar de maatschappelijke opinie heeft de oliemaatschappijen wel op hoge kosten gejaagd." „De 24-uurs procedure is vol doende bekend geworden om de jonge toeristen af te schrikken," aldus Baljon. Zomer vorig jaar meldden zich zo'n 250 tieners en twintigers per week bij de diverse bureaus van de vreemdelingen politie met het verzoek om poli tiek asiel. In werkelijkheid wil den zij enkele weken gratis kost en inwoning plus zakgeld. Dat was mogelijk omdat het toen nog een week of vier duurde voordat een asielzoeker zijn intake-ge sprek met een justitie-ambtenaar kreeg. De Immigratie- en Naturalisatie diensten van het ministerie van Justitie startten de actie Rugzak, waarin de jonge gelukszoekers binnen 24 uur een eerste verhoor kregen. In vrijwel alle gevallen vielen zij onmiddellijk door de mand en werden teruggestuurd naar het land van herkomst. Sinds oktober vorig jaar doorlo pen alle asielzoekers een 24-uurs procedure in de Aanmeldcentra in Zevenaar, Rijsbergen en op Schiphol. „Die selectie is blijk baar zodanig bekend, dat de jon ge toeristen dit jaar afzien van een reisje Nederland," aldus Bal- jon. Uit het jaarverslag over 1994 van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), dat gisteren openbaar is gemaakt, blijkt dat de instelling van de aanmeldcen tra tot effect heeft gehad dat één op de zes asielzoekers niet wordt doorgestuurd naar een opvang en onderzoekscentrum. De COA concludeert dat de instroom in de opvangcentra 'kwalitatief verbe tert en kwantitatief vermindert'. En dan zijn de effecten van de nieuwe wetten die bepalen dat asielzoekers uit 'veilige landen' meteen worden teruggestuurd, nog niet meegeteld. Het COA heeft vorig jaar 1,5 pro cent van de asielzoekers tijdelijk de toegang tot het opvangcen trum ontzegd. Redenen daarvoor waren bij voorbeeld misdragin gen tegenover andere asielzoe kers of het verbaal bedreigen van personeel. Uit het verslag blijkt verder dat de capaciteit van het aantal op vangplaatsen voor asielzoekers in 1994 toenam van 25.655 naar 31.889 plaatsen (waarvan 46l9 noodopvangplaatsen). Dat was nodig om de 52.000 asielzoekers die naar Nederland kwamen on der te brengen. (In 1993; 38.000) De kosten bedroegen in 1994 1,2 miljard gulden, tegenover 445 miljoen het jaar ervoor. De vluchtelingen verbleven in 1994 gemiddeld elf maanden in de op vangcentra. Staatssecretaris Schmitz van Justitie schat de instroom van asielzoekers dit jaar op grond van het effect van de aanmeldcentra en de nieuwe wetgeving op 35.000. Voor het eerste kwartaal klopte die voorspelling. (ADVERTENTIE) Dat is nog eens opruimen! Nü komplete brillen voor vaste, lage prijzen vanaf 149,-. Ga snel kijken, want op is op! De be-sfe zool< voor je. ogen. BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 41. GOES, LANGE VORSTSTRAAT 106. MIDDELBURG, LANGE DELFT 24. OOSTBURG, BURCHTSTRAAT 13. OOSTERHOUT, ARENDSHOF 73. ROOSENDAAL, WINKELCENTRUM BIGGELAAR. TERNEUZEN (Meinhardt Groeneveld), NOORDSTRAAT 37. VLISSINGEN, LANGE ZELKE 93.

de Stem | 1995 | | pagina 3