oop voor MS-patiënten' de STEM HULST tationsplein 22-1 SLUIS Walplein 6-8 Einde van monopolie omroepbladen nabij iftipuncturist Alnoor Mohamed wil van Tilburg hèt behandelcentrum maken I SUZUKI jeloven! nu tot liefst 50% korting s/éél zomermode. Dat is zo'n ie laagste prijs voor de zomermode voor het hele op is op, weg is weg. echt voordeel zoekt, komt iel naar Kien. OP REIS BETSY GIJS - 7 Nieuwe kansen door Europese richtlijn Joe Kubek Chicago Australië 1995 Zomer-Gids staartje krijgt. Of liever gezegd: Int als u na 'n proefrit uw huidi- Vijblijvend laat taxeren, trakteert |r u op een fles wijn.** Naar Jomstig uit Duitsland, Frankrijk of t u zich een beter begin van uw foorstellen? f8 50. 01146 - 18 41. e verslaggever (iilliple sclerose (MS) «behandelbaar te iiden. Meerdere pa- ,ten van de in Tilburg „ktiserende acupunc- Jjst A. Mohamed clai- jjzeer veel baat te Ebben van zijn behan- ding. Nijmegenaar H. ,-der Locht gaat zelfs ((verder: „Ik ben be- j", zegt hij zelfverze- ïd. Inmiddels bezoeken iliaanse MS-patiënten jinstituuut van Moha- ied aan de Ringbaan- lêst. Neurologen uit het iiideuropese land sturen jtiënten door. (oor iemand die relatief veel tieten bezig is, nadenkt over «it goed is en wat niet en die smakelijk voedsel graag cflnsu- iwt, vind ik mezelf een bar feiite kok. Ik zet doorgaans 'Kt een redelijke maaltijd op ta fel, maar het moet me niet te el moeite kosten. De uitgebrei de dinertjes die ik de afgelopen jaren verzorgde zijn dan ook op it vingers van, vooruit twee Wen te tellen. In mijn kennissenkring bevinden i«h enkele op het culinaire vlak zeer begaafde lieden er ik vind niets zo prettig als af en toe bij tol aan de dis te mocen aan- «bÉen. Bij ééntje ga ik zelfs zo ir dat ik mezelf zo nu en dan egeneerd uitnodig 'omdat tialweer zo lang geleden is dat il goed gezond gegeten heb', hou valt dat best wel mee, maar bij moet er telkens vreselijk om grinniken. En met complimenten «r zijn kookkunsten doe je ten altijd veel plezier. Danig geïnspireerd keer ik van dergelijke avonden huiswaarts. W ideeën over de maaltijden die ik-het is immen zo simpel - voortaan zelf in een handom draai op tafel zal brengen. De «ilieg over al het lekkers en ge mis zit nog goed in m'n hoofd opgeslagen. Se volgende morgen echter zijn waardevolle tips over die lek- tee gerechten en ingrediënten "4 moeilijke namen meestal •ff uit mijn geheugen verdws- jffl. Er zou een verband kunnen tetaan met het de vorige avoid Weens uitbundig genoien nat'. Ook dat is bij de betreffen de vrienden altijd van uitrtun- wde kwaliteit en dan is het zo JWlijk nee zeggen... «w ik op zo'n 'day after' tceval- jS m een boekwinkel te'echt, %en - ter compensatie geheugenverlies- di- wde beloften aan meslf bo ra» om voortaan ook zo lekker '"verantwoord te koket. Zeker wanneer me titels ondar ogen omen als 'Lekker eten en toch "mageren' of 'Het enge dieet echt werkt!'. Een Iele snelle Kop de binnenpagiia's en de is gesloten. J® '?'a(ler ik vol oigeduld in J meuwe aanwint. De veel- J1,ent'e sPanninc en goede bemens maker' echter al rw P'aats voor let allesover- «rsende besef da ik dit al eens S™» beleefde. geheugen is brug. Er staan .u ^^ohgelijk, boeken op de m de keulen. En tijd om va" die zo antrekkelijk lij- ,™e recepten raadwerkelijk te k .^maak il niet. Het wordt diging V°°r en nieuwe uitno" De 'bedevaart' uit Italië is op gang gekomen na het verschijnen van een boek van de hand van Giovanna Tilche Nociti. Zij prees daarin de uit Kenya afkomstige acupunturist. De Italiaanse zit nog wel in een rolstoel: „Het is echter geen vergelijking met ja ren terug. Ik trilde helemaal, ik zag bijna niets meer en kon lezen noch schrijven. En nu heb ik zelfs een boek voltooid." Op de parkeerplaats voor het kantorencomplex Westpoint aan de Ringbaan-West in Tilburg staan meerdere auto's met een Italiaans kenteken. De Italianen komen naar Tilburg voor het Acupunctuur Instituut en met name voor acupunturist Alnoor Mohamed. Zijn afsprakenboek is tot in december nagenoeg volge boekt. Mohamed schrijft zijn succes toe aan de door hem ontwikkelde methode van neuro-acupunc- tuur. Voor zijn therapie gebruikt hij zowel acupunctuur-naalden als laserstralen. Hij hoopt op erkenning zodat hij de kans krijgt in samenwerking met de neurologen hier de onge neeslijk geachte ziekte MS het hoofd te bieden. „Ik wil van Til burg het behandelcentrum voor MS maken." De reacties in de Nederlandse medische wereld zijn verschil lend. Neurologen zijn zeer scep tisch over de 'vermeende succes sen'. De aan het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis verbonden arts acupuncturist dr. H. Kho is ech ter geïnteresseerd in de resulta ten van zijn Tilburgse collega. Zijn conclusie is duidelijk: „Er dient een onderzoek naar het be weerde gunstig effect van de acu punctuurbehandeling bij de MS- patiënten te komen. Dit naar aanleiding van de succesverhalen van de patiënten die in Tilburg zijn behandeld. Dit onderzoek dient zo snel en grondig mogelijk te gebeuren." Kho onderzoekt al jaren de effec ten van acupunctuur in vergelij king met gangbare behandelin gen. Hij toonde wetenschappelijk aan dat acupunctuur toegepast tijdens operaties, de morfinebe- hoefte drastisch verlaagt. Sinds die tijd is de argwaan binnen het ziekenhuis tegen de van oudsher Chinese behandelwijze enigszins afgenomen. Kho probeert zoveel mogelijk wetenschappelijk on derzoek naar de gunstige effecten van acupunctuur te verrichten. Daarbij stuit hij veelal op onbe grip en onwil. Onderzoeksfond sen en farmaceutische indus trieën staan nu eenmaal niet te trappelen om dit soort onderzoe ken te subsidiëren. 'Bullshit' Neurologen, de specialisten die de ziekte MS behandelen, staan afwijzend tegenover de behande ling door Mohamed. De Nijmeeg se neuroloog, prof. dr. O. Eike- ma-Hommes, een autoriteit bin nen de Nederlandse wereld van neurologen, is niet bereid com mentaar te geven. Een neuroloog uit het Tilburgse St.-Elisabeth- ziekenhuis voelt er weinig voor op te treden als zegsman van de Westerse specialisten. Hij noemt het succesverhaal van de acu puncturist wel 'absolute bulls- Acupuncturist Mohamed gebruikt voor zijn therapie zowel naalden als lazerstralen. hit'. Volgens de neuroloog is het mo gelijk dat patiënten zich een tijd je beter gaan voelen. „Dat is in herent aan het verloop van de ziekte maar is niet toe te schrij ven aan de acupunctuur. Je kunt net zo goed een dropje geven." De neuroloog vindt het gevaarlijk om dergelijke verhalen te ver spreiden. „De mensen die lijden aan MS hebben een ernstige ziek te en er wordt veel leed veroor zaakt als je ze valse hoop geeft." Aan de ene kant had acupunctu rist Mohamed een dergelijke reactie wel verwacht. „De neuro logen in Nederland willen blijk baar hun eigen handeltje be schermen." Maar aan de andere kant dacht hij dat de artsen open zouden staan voor nieuwe behan delmethodes. „Ik daag de neuro logen uit met mij om tafel te gaan zitten, want een reactie als die van de Tilburgse neuroloog is al leen maar ten nadele van de MS- patiënten. Samen met hen wil ik de ziekte te lijf gaan. Ik benadruk bij mijn patiënten ook steeds dat zij hun neuroloog moeten blijven bezoeken." Controle Nu hij zijn gelijk bij de Neder landse specialisten 'nog' niet krijgt, leeft hij van de resultaten bij zijn patiënten. De Italiaanse Nociti ontmoette de acupuncturist zes jaar geleden voor het eerst in Milaan. Hij werkte destijds ook nog vanuit Nairobi in Kenya. In 1989 startte de behandeling en het verging de Italiaanse wonderbaarlijk goed. Ze genas van veel van haar MS- symptonen. „Ik maak de jump van dood naar leven." Ze zegt dit met vochtige ogen, denkend aan wat haar overkomen zou zijn als ze Mohamed niet had ontmoet. „De eerste maanden van de sessie waren zeer vreemd. Ik voelde iets in mijn lichaam veranderen, maar wist niet wat er met me ge beurde." De Italiaanse bespeurde een langzame maar gestaag ver beterende situatie. Als je het haar vraagt, zegt ze: „Ik ben geen arts, maar dit lijkt me de methode om multiple sclerose te genezen." Omdat Nociti vond dat ze andere MS-patiënten deelgenoot moest maken van deze 'geweldige man', begon ze aan haar boek. Helemaal is ze nog niet van haar kwalen af. Ze rijdt nog in een rol stoel, maar het is geen vergelij king met haar gesteldheid enkele jaren terug. Haar ogen staan hel der en stil, trillingen en tintelin gen in haar ledematen zijn ver dwenen. Ze zit helemaal vol van 'haar dokter' en is er van over tuigd dat hij haar ook uit haar rolstoel kan krijgen. Weinig bekend Multiple sclerose is een ziekte waar feitelijk nog maar weinig over bekend is. Alle medische boeken blijven tot nog toe het antwoord schuldig. De medische wereld weet nog niet zeker hoe mensen MS krijgen en zeker een behandeling die leidt tot gene zing ligt nog niet in het verschiet. Hoewel steeds meer artsen er vanuit gaan dat MS een auto-im- muun-ziekte is. Van dat idee gaat ook de theorie van acupuncturist Mohamed uit. Dat betekent dat het natuurlijke afweersysteem in het lichaam niet alleen werkt tegen vreemde stoffen maar ook tegen stoffen die wel in het lichaam thuisho ren. Bij MS zou het lichaam af- weerstoffen (anti-lichamen) ma ken tegen het merg dat de uitlo pers van de zenuwcellen omhult. Hierdoor wordt de mergschede beschadigd en plaatselijk onder broken. MS treedt op in het ruggemerg en tast van daaruit het zenuwstelsel aan. Allerlei functies in het li chaam gaan minder functioneren en vallen op den duur uit. Moe- heid is het eerste symptoom en vaak komt een patiënt in een rol stoel terecht, waarbij ook het ge zichtsvermogen is teruggelopen. Acupuncturist Mohamed baseert zijn door hem ontwikkelde neu- ro-acupunctuur met name op de theorie van immuniteit. „De mid delen die de specialisten in de Westerse wereld aan MS-patiën ten geven, onderdrukken deze immuniteit van het lichaam. Daardoor genezen ze echter MS niet, maar maken de patiënt wel heel bevattelijk voor andere ziek ten. Mijn naalden modelleren juist de immuniteit. Ik breng het lichaam in balans, waardoor niet alleen de MS-symptomen ver dwijnen maar de patiënt tevens gewapend blijft tegen andere in fecties." Het verhaal van de geïnterviewde MS-patiënten is eensluidend. Na een aantal jaren dokteren bij Westerse artsen hebben ze geen enkel vooruitzicht meer. „We kunnen er niets aan doen en u moet ermee leren leven dat uw gezondheid steeds verder achter uitgaat", is het stereotiepe ant woord dat zij te horen krijgen. Rolstoel Nijmegenaar Henk van der Locht is een van hen. De nu 47-jarige Van der Locht kreeg al op jonge leeftijd te maken met MS. „Ik was pas 14 of 15 en zat op de ma vo." Toch duurde het nog jaren voordat de definitieve diagnose was gesteld. Acht jaar geleden kwam hij in aanraking met Mo hamed. „Het was destijds slecht met me gesteld. Ik had een deel van mijn baan op de Universiteit in Nijme gen moeten opgeven. Mijn voor uitzicht was dat ik langzaam maar zeker achteruit zou gaan en uiteindelijk in een rolstoel zou belanden." Van der Locht zegt dat hij zienderogen vooruit is ge- WOENSDAG 5 JULI 1995 DEEL FOTO'S TON TOEMEN gaan sinds hij in Tilburg naalden kreeg en het blijft steeds beter gaan. „Iets wat een andere ge neeswijze bij mij niet kon berei ken. Dat pleit voor de methode van Mohamed." Volgens de Nijmegenaar bereikt Mohamed met zijn naalden dat het lichaam natuurlijke stoffen aanmaakt die MS bestrijden. Zo iets werkt op een vrij lange ter mijn en heeft als voordeel dat het blijvend is, in tegenstelling tot het medicijn dat ik slikte, name lijk Prednison. Bij een vrij hoge dosis had het slechts dagen tot weken effect, maar het was wel rotzooi wat je binnen kreeg." Pioniers De uit Kenya afkomstige Moha med wijdt zich al lang aan MS. Bij zijn eerste bezoek aan Til burg, in 1987, verklaarde hij al niet te zullen rusten alvorens een antwoord te vinden. De kritiek op zijn werkzijze liet hem toen koud. „De critici bieden geen al ternatief voor mijn behandelme thode. En het is altijd al zo ge weest dat pioniers als rebellen worden afgeschilderd, maar het zijn juist de eenlingen geweest die resultaten behaalden en later gelijk kregen." In 1988 vestigde acupuncturist Mohamed zich in Tilburg. Nadat enkele patiënten waren afgereisd naar Nairobi voor een behande ling in zijn Keniaanse kliniek, werd de druk om zich in Neder land te vestigen groot. Momen teel heeft hij een instituut aan de Ringbaan West, dat in 1990 door de Tilburgse burgemeester Brokx is geopend. Zijn Kenyaanse kli niek heeft hij afgestoten. Twee weken per maand praktiseert Mohamed in Tilburg, de andere helft van de maand behandelt hij mensen in zijn Londense kliniek. Een steeds grotere groep van zijn patiëntenbestand bestaat uit mensen die lijden aan MS. Een stikleuke camping. Dat is het. Ik denk dat we hier wel een paar dagen blijven. Keurige wc's, nou ja, voor hier dan. En een cafetaria om de hoek. Want we eten toch weer vaker friet dan we ons had den voorgenomen. Behalve gisteravond dan. Betsy had al vakantievrienden ge maakt toen ik nog bezig was met de buitentent. Hele aardige men sen uit Twente, zei ze, toen ze na drie uur koffiedrinken terug kwam bij onze caravan. Zij heette Toos en ze praatte honderduit over de heerlijkste gerechten die ze klaartoverde op haar simpele gasstelletje in de tent. Hij heette Geurt, een naam waar wij even aan moesten wen nen. „Kom van avond gezellig bij ons eten", zei Toos. „Doen we net of we thuis zijn", zei Geurt glimmend. „Let maar op". Hij en Toos scheurden weg op een gehuurde tandem om 'wat inkopen te doen'. Het was een gedenkwaardige avond. Geurt en Toos hadden be slag wéten te leggen op 'gezon de, Hollandse kost'. Ze deden ontzettend hun best, daar lag het niet aan. Maar de aardappe len wilden niet bloemig worden, de karbonaadjes verdwenen in een afschuwelijke walm en de groente was rauw en zurig. „Lekker hé", zei Geurt. Doodziek verlieten wij MET de tent, met roet tot achter de oren en een wanhopig bor relende pens. Net als thuis, hadden ze ge zegd. Waren we maarthuis! (Wordt ver volgd) Amsterdam (anp) - Uitgevers van commerciële omroepbladen krijgen nieuwe kansen. Dat is een gevolg van een richtlijn die vorige maand door de Raad van Ministers van de Europese Unie is aanvaard. Gecombineerd met een recent arrest van het Europese Hof van Justitie is het einde van het monopolie van de bestaande omroepbladen nabij. Dit schrijft mr. P. Hugenholtz, verbonden aan het Instituut voor Informatierecht van de Universi teit van Amsterdam, in het juli— nummer van Mediaforum, Uitge vers zijn er tot op heden nooit in geslaagd het monopolie van de omroepbladen te doorbreken. In april 1992 strandde de laatste poging van de nu niet meer ver schijnende Krant op Zondag. De wet bepaalt dat de bladen alleen mogen worden uitgegeven door de omroepinstellingen. Volgens Hugenholtz maakt de richtlijn binnenkort een einde aan de au teursrechtelijke bescherming van de programmagegevens van de omroep. Die bescherming vorm de jarenlang de basis van het om roepbladenmonopolie. Naar verwachting wordt de Da tabankrichtlijn eind dit jaar door het Europese Parlement aange nomen. De lidstaten moeten de richtlijn uiterlijk 1 januari 1998 in nationale wetgeving hebben omgezet. De bepaling verbiedt de landen nog langer auteursrechte lijke bescherming toe te kennen aan databanken en andere verza melingen van gegevens die niet voldoen aan de eis van oorspron kelijkheid. Volgens Hugenholtz is het begrip databank zo ruim omschreven dat de programma overzichten van de omroepen daar ook onder vallen. Als de richtlijn in werking treedt, valt de auteursrechtelijke be scherming weg. In plaats daar van komt een recht om gegevens samen te vatten. Volgens Hugen holtz is dat niet sterk genoeg om concurrerende programmabla den van de markt te houden. De gegevens van de radio en tele- viseprogramma's zijn in Neder land een zaak van de omroepver enigingen. Wekelijks verschijnen de gidsen met een totale oplage van 4,5 miljoen. Omdat Veronica in september uit het publieke be stel stapt, is een akkoord over de uitwisseling van programmageg- vens noodzakelijk. Anders zou den de gidsen van de publieke omroepen zonder commerciële programma's verschijnen en om gekeerd. Veronica en de NOS, die namens de publieke omroep on derhandelt, zeggen dat een ak koord binnen enige weken is te verwachten. BLUES LIJKT een op het eerste gehoor simpele muzikale disci pline. Je kunt al gauw een aardig deuntje spelen en er is zoveel songmateriaal voorhanden dat je nooit om nummers verlegen zit. Moelijker wordt het als je anno 1995 de intentie hebt nog iets aan de blues toe te willen voe gen. Want je moet niet alleen een uitzonderlijk instrumentalist zijn, je moet ook in staat zijn om nieuwe bluesnummers te schrij ven die niet van de clichés aan elkaar hangen. Smokin' Joe Kubek heeft met zijn band op een paar platen la ten horen dat hij veel in zijn mars heeft, maar op de lange termijn lijkt hij er toch niet in te slagen om meer te worden dan een, zoveelste, verdienstelijke bluesgitarist. Op de vierde cd van The Smokin' Joe Kubek Band, Cryin' for the moon genaamd, zijn in de vorm van You haven't hurt me, Corn place en Changes made wel een paar sensationele stukken te ho ren, maar ze worden helaas om ringd door ander eigen materi aal dat tamelijk banaal klinkt. De drang om een nieuwe plaat te maken heeft het gewonnen van het geduld om met waarlijk af gewogen songmateriaal voor de dag te komen. Cryin' for the moon behoort nog wel tot het betere hedendaagse blueswerk, maar het geheel is net iets te voorspelbaar om van een aanrader te kunnen spreken. (Bullseye Blues, Munich Re cords) WIM VAN LEEST OOIT STOND de naam Chicago garant voor baanbrekende rock muziek. Eind jaren zestig/begin jaren zeventig verrijkte de band de pop met prachtige hits als I'm a man, 25 or 6 to 4 en Feeling stronger every day waarin bla zers een dominante rol speelden. De eerste langspeler, Chicago Transit Authority, was en is ta melijk sensationeel. Minder leuk werd het toen Chi cago onverbloemd voor de zoet sappigheid en het daaraan ge koppelde commerciële succes koos. Ieder nieuw album klonk gladder en deed de herinnering aan een ooit belangrijke groep steeds verder verbleken. Night Day (big band), de pas verschenen nieuwe cd, laat de groep horen als vertolker van evergreens uit het big-bandre- pertoire. Chicago, Moonlight se renade, Caravan, In the mood, Sing, Sing, Sing, Take the A train en meer van dat soort werk. Night Day is vooral een ver moeiende plaat, want Chicago is er niet in geslaagd deze klassie ke stukken van sprankelende ar rangementen te voorzien of van vertolkingen die boven het ni veau van een gemiddeld showor kestje uitstijgen. Echt, James Last plays Glenn Miller klinkt vele malen sprankelender. (Giant, RCA) WVL WAAROM WEET ik eigenlijk niet, maar ik heb altijd een voor liefde gehad voor Australische groepen/artiesten. Misschien wel omdat ik als kleine jongen-' graag naar down under wilde emigeren. De andere kant-van- de-wereld had een haast magi sche aantrekkingskracht. Twee Britten verruilden al op jonge leeftijd hun geboorteland voor het Australische continent en startten beiden succesvolle muzikale carrières. levert met Steel on Steel zijn vierde album af. Deze voormalig natuurkundige, die op 4-jarige leeftijd van Engeland naar Au stralië emigreerde, besloot na het horen van een Muddy Wa ters-plaat professioneel muzi kant te worden. Hole gaf jarenlang meer dan tweehonderd optredens per jaar. Omdat er in Australië een groot live-circuit bestaat, speelde hij met ontelbare formaties in on telbare clubs en op ontelbare feesten. Zijn debuut-cd Short Fuse Blues werd destijds slechts in drie dagen tijd opgenomen om zodoende zijn geliefde live-sfeer Dave Hole, slide-specialist. FOTO WITOLD DE MAN na te bootsen. Een sfeer die ook te horen is op zijn albums The Plumber en Working Overtime. Voor zijn nieuwe album koos hij Jim Gaines (oa. Stevie Ray Vau- ghan en Albert Collins) als pro ducer. De kracht van de kleine Dave Hole schuilt hem in zijn sublie me slide-spel. Een techiek die hij tot in de puntjes beheert. Min puntje is dat Hole absoluut niet behoort tot de categorie topzan- gers maar zijn zangtecniek is ten opzichte van zijn voorgangers zeker verbeterd, waardoor dit album een meer constant niveau, heeft dan zijn voorgangers. Steel on steel is geen wereldschok kend album, maar verdient ze ker de classificatie onderhou dend. (Povoque) Jon Bon Jovi noemt Jimmy Bar nes 'Australia's best kept secret' en in zijn geboorteland heeft de ze voormalig Cold Chisel-voor- man al lang de status van super ster bereikt. Omdat zijn ster nu ook op het Europese vasteland rijzende is, verruilde hij Austra lië onlangs voor Frankrijk. De uit Glasgow, Schotland, afkom stige zanger verhuisde op jeug dige leeftijd naar Australië en formeerde daar op 17-jarige leeftijd de groep Cold Chisel. Deze rockformatie verkocht al leen 'down under' meer dan vier miljoen platen, mede dankzij de krachtige en emotionele zang van Barnes. Sinds 1984 begeeft hij zich op het solopad en ook die carrière verloopt in Australië gladjes. Het solowerk van Bar nes ligt in het verlengde van zijn werk met Cold Chisel, korte, heftige rocksongs met een hoge meezing-factor, die warm wor den gedragen door de krachtige vocalen van Barnes. Zijn nieuwe album Psyclone werd in zijn nieuwe thuisbasis Frankrijk opgenomen met Joe Hardy (o.a. ZZ Top en The Geor gia Satelites) achter de knoppen. Psyclone klinkt beter en geva rieerder dan zijn voorgangers. Velen beschouwen Barnes als een van 's werelds beste zangers, maar vaak ging de kracht van de composities verloren door zijn onnodige geschreeuw en over dreven vokale krachtpatserij. Op zijn laatste album gebruikt Barnes zijn stem aanmerkelijk beter waardoor, met name de rustige nummers, als juweeltjes klinken. Luister maar eens naar het prachtige Going down alone. Psyclone is het beste Barnes-al bum tot nu toe, er wordt op hoog niveau gemusiceerd, de teksten hebben meer inhoud gekregen en het geheel is puntgaaf gepro duceerd. (RCA) KAREL VAN DER POL Jimmy Barnes is op 8 juli live aan het werk te zien op Bospop in Weert.

de Stem | 1995 | | pagina 19