PELLEN Nog geen geld voor Keldermanspoort tegenheid DESTEM Tweede cd van Hulster Gemengd Koor DAG klapper PLAATSELIJK nieuws Een met pannen gedekte schuur onder Nieuwvliet Ook vragen van de ZVP over kritiek Rekenkamer Man krijgt rijverbod na rijden zonder verzekering particulieren K DESTEM ZEELAND C2 AKANTIE 10 tot 20% KORTING provincie kan niet aangeven wanneer Hulster monument subsidie krijgt i Horeca Cadzand mag uitbreiden editie zeeland Provincie gaat actiever beleid musea voeren Clinge Ossenisse examens Brand Kampeerboerderij Boer Geen subsidie voor molen Boete voor buschauffeur 995 |rens, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, |ning, prestatie, examen, Abraham enz. per kolom 0,65 incl. BTW, Igrote regel verplicht, foto of afbeelding, j x 40 mm 26.- incl. BTW. tarieven op aanvraag, lorden niet geretourneerd. f236882 of geef uw tekst óór plaatsing af bij één van n. Schriftelijke opgaven fluitend geaccepteerd, indien les bekend zijn, ook indien uw [taling bijgevoegd is. >n ons het recht voor teksten aaf van redenen te weigeren. klachten bereiken over de lekst behoudt de uitgever zich t voor om de naam van de htgever bekend te maken. irger gefeliciteerd iergen op Zoom, Charil el Bouazatti Mario Serie in Prinsenbeek. >ren Ie zon i hart Int lelpunt lel lell Allemaal aan de kant. Vandaag neemt Rebecca de brommer bij de hand en wij wachten op de eerste platte band. Proficiat. Harry, Linda, Milan, Erwin, Donovan WOENSDAG 5 JULI 1995 SPECIAAL SCHOEISEL GEZONDHEIDSSCHOEISEL VVENTZLER I LLEERDE SCHOENMAKERIJ 1 uw voeten met een gezondheidssandaal enstock <ti ;emann Comfort Ventzler, Steenstraat 18 luist (Z.-Vl.). Tel. 01140-13425 8 Hulst 1.116. Postbank nr. 4472911 leuzen 9971 sas de voorraad strekt p onze verslaggever juist - Gedeputeerde Staten ,an Zeeland (GS) zijn bereid „ee te betalen aan de restau- 0tie van de Keldermanspoort jg Hulst maar kunnen met ',ien zinnig woord aangeven janneer de provincie met die bijdrage van iets meer dan een ton over de brug komt. Dat blijkt uit het antwoord van GS op een brief van burgemees ter en wethouders van Hulst. De gemeente wil liefst zo snel mogelijk duidelijkheid van de provincie omdat gebleken is dat de restauratie van de monumen tale Keldermanspoort dringend ter hand moet worden genomen. De poort vertoont al geruime tijd een groot verval, aldus het Huls ter college in de subsidie-aan vraag aan de provincie. De totale restauratiekosten van de Keldermanspoort bedragen ongeveer twee miljoen gulden. GS delen de gemeente mee dat de bijdrage van de provincie pas vast te stellen is als het Rijk zich heeft uitgesproken over de hoog te van restauratiesubsidies. Maar op meer dan zo'n 106.000 gulden moet Huist nooit rekenen, geeft het dagelijks provinciebestuur aan. Wanneeer de uitbetaling van dat bedrag plaatsvindt, kunnen GS met de beste wil van de wereld niet vertellen. Behalve Hulst met de Keldermanspoort liggen er nog vijfendertig andere subsidie aanvragen voor restauratiebij- dragen bij het provinciebestuur. Al die verzoeken samen leveren het lieve sommetje van net geen 3,5 miljoen gulden op en het Zeeuws provinciebestuur heeft jaarlijks maar een kwart miljoen gulden beschikbaar. Uit alle aanvragen maakt de pro vincie met ingang van volgend jaar een selectie die wordt voor gelegd aan de statencommissies welzijn en algemeen bestuur. GS willen bij de toekenning van sub sidie voorrang geven aan die pro jecten waarvan de restauratie al is begonnen, zo blijkt uit de brief aan de gemeente Hulst. (an onze verslaggever Middelburg - Na de GPV/RPF heeft nu ook de Zeeuwsch- ilaamse Volkspartij statenvragen gesteld over de kritiek van de Algemene Rekenkamer op de Zeeuwse aanbesteding van de veerboot in 1991. Slatenlid Hageman noemde de meerprijs van 30 miljoen voor de veerboot falend beleid en stelde er tal van vragen over. je verantwoordelijk gedeputeer de Hennekeij (WD) bekritiseer de op zijn beurt de Rekenkamer. Volgens hem heeft die slechts jaar cijfers gekeken en niet naar kwaliteit. Zeeland wilde de meest doelma- tjge veerboot en dat die duurder was, dat was in 1991 al bekend, jldusHennekeij. Het verzoek van Hageman dat een onafhankelijke commissie de gang van zaken rond de aanbe steding moet gaan onderzoeken, wees Hennekeij van de hand. En de kritiek van de Rekenkamer dat de controle van Rijkswater staat Zeeland onvoldoende was, is voigens Hennekeij ook niet te recht. Rijkswaterstaat was van meet af aan betrokken bij de bouw en de aanbesteding en was het volledig eens met het provin ciebestuur. Van onze verslaggever Temeuzen - De schuld die een vriend aan H. V. uit Sint Jan steen had, zou worden vereffend door middel van het betalen van V.'s autoverzekering. Dat de vriend die afspraak niet na kwam, bleek toen V. in oktober van het vorig jaar werd aange houden. ,Ik wist niet dat ik niet verze- ®rd was. Achteraf heb ik ge hord dat er voor twee maanden niet is betaald. Net in die periode beu ik gefotografeerd," aldus V,, gisteren tegen de kantonrechter in Temeuzen. Hij stond niet al leen terecht voor de genoemde overtreding, maar ook omdat hij voor precies hetzelfde al eens was veroordeeld in 1992. Toen had hij een voorwaardelijke rij-ontzeg- ging van vier maanden gekregen en omdat hij binnen de proeftijd van twee jaar opnieuw in de fout ging, zou die nu onvoorwaarde lijk worden. Mies bij elkaar kwam de eis van de officier van justitie neer op ze venhonderd gulden boete en acht maanden niet rijden. Net bezig met het opstarten van een bedrijf in tweedehands auto's, gaf V. aan dat hij zijn rijbewijs hard nodig had. Kantonrechter Galama ging daar niet op in. Hij vond V.'s ver- Van onze verslaggever Middelburg - De horecazaken De Blanke Top en La Spezia, die op de duinen in Cadzand-Bad zijn gevestigd, mogen toch uitbrei den. Gedeputeerde Staten (GS) hebben gisteren hun eerdere wei- gering herzien. GS waren bang voor meer duin afslag ter plaatste en gevaar voor de veiligheid van de zeewering. Maar nadat de Raad van State dat argument verwierp en later b het Waterloopkundig Labora torium ook nog eens werd aange toond dat de veiligheid geen ge- war loopt en er geen extra duin- a™g komt, stemt Middelburg toe. Nactie '"neuzen: Zuidlandstraat 32, «•01150-18924, fax 01150- '1767. Nacteuren: Peter Oggel (editie- H Frank van Cooten, mnvan der Helm, Florence toandt, Ton Koomen (sport), Ha- oid de Puysseleiir, hgeneVerstraeten. 5*s: Klokstraat 1, tel. 01100- «030, fax 01100-21928. acteur: Cees Maas (provincie- oerslaggever). duist; Steenstraat 14, tel. 01140- i'51,fax 01140-19698. rt,ünuren: Hank Deij (plv. ed. e9, Gerlach Hochstenbach. Advertentieverkoop 2!ïn: Zuidlandstraat 32, «01150-17920, fax 01150-96554 M ^Senwoordigers: Han n Boeiie privé 01155-63976, H„i.ÏTmmers privé 01155-62354 .„i,V,s'eenstraat 14, '*■01140-13751. 'Sdegenwoordigers: len Brande privé Drivó nl Marian Verstraeten Pe 01140-16755. "koopleider: 37150 ,M"Urmans'tel- 0165°" I5U (privé 01608-20894). tiS>0nnumrners en openings- PaginaVA2°Veri9e afdelin9en °P klaring over de de vriend, de schuld en de verzekering een 'vaag verhaal'. „Als het al waar is, dan had u daar toch niet in moeten trappen. Zeker niet om dat u nota bene de autohandel in gaat," aldus Galama. „Mensen proberen op allerlei manieren onder de verzekering uit te ko men, omdat die duur is," merkte hij tenslotte op. Middelburg - De provincie gaat een actiever musuembeleid voe ren. Om te beginnen heeft PvdA-ge- deputeerde De Kok (Cultuur) gis teren bij de Zeeuwse Staten een voorstel gelegd om jaarlijks 150.000 gulden meer in de Zeeuwse Museumstichting te pompen. Met deze versterking kan de stichting meer doen voor de Zeeuwse musea in de zin van dienstverlening zoals admini stratieve ondersteuning, techni sche assitentie, coördinatie en meer van die taken. Voorts wil gedeputeerde De Kok een discussie losweken die de stellige opvatting van velen, dat museau stoffige oudheidskamers zijn waar jaren niets verandert, van tafel veegt. Dat is namelijk niet het geval. Musea zijn in ont wikkeling en er groeien soms mu sea tegen de verdrukking in. De eerste cd van het Hulster Gemengd Koor was voor wethouder P. Weemaes. Van onze correspondente Hulst - De tweede cd, die het Hulster Gemengd Koor heeft gerealiseerd, werd gisteren gepresenteerd in de grote zaal van Den Dullaert in Hulst. Het eerste exemplaar werd overhandigd aan wet houder R Weemaes. Vakantie of niet, het Hulster Gemengd Koor werkt door. Na de gebruikelijke wekelijkse re petitie liet dirigent Jo Ivens een doorsnee horen van de opnames en gaf er wat uitleg bij. Het koor heeft begin mei hoog tepunten van het oratorium Die Jahreszeiten van Haydn opge nomen in de r.-k.kerk in West- dorpe. De opnameleiding van Mi- rasound, die de cd uitbrengt in Nederland, België en Duitsland, had gekozen voor deze ruimte omdat de akoestiek goed was en er weinig verkeershinder hoor baar is. De cd duurt 63 minuten en bevat van elk jaargetijde enkele on derdelen. Ongeveer 75 procent van de opname bestaat uit koor werken en de rest bevat twee in strumentale introducties, een duet tussen sopraan en tenor en een basaria. De muzikale leiding was in han den van de Huister musicus Jo Ivens die 'zijn' koor en een ad hoe orkest dirigeerde. Solisti sche medewerking verleenden Hanneke Kaasschieter (so praan), Frank Fritschy (tenor) en Math. Dirks (bas). De koorleden luisteren aan dachtig naar hun cd-creatie foto's wim kooijman MARKTEN BRESKENS Pinkstermarkt - Rondom Oranje plein - uur (gratis) THOLEN Zomermarkt - 14.00-20.00 uur Fancy Fair - Oudelandsepoort 1 - 13.30 uur KLASSIEK GROEDE Arpa multisonor - pedaalharp en zelfgemaakte harpen naar Zuid amerikaans model - NH kerk - 20.00 uur (ƒ10) SLUIS Beiaardconcert - door De Clerck - toren van het Stadhuis -15.30-16.30 uur POP EN JAZZ MIDDELBURG Festival Nieuwe Muziek - gecom poneerde en geïmproviseerde he dendaagse muziek en jazz - Kloven iersdoelen do t/m wo) SPORT SLUIS Belfort tennistoernooi - tennis park de Zwieper - Hoogstraat 68 (ma t/m wo) ZOUTELANDE Sjezenrijden - Demonstratie met versierde sjezen - 't Kustlicht - 18.00-21.00 uur (gratis) DIVERSEN BURGH-HAAMSTEDE Neeltje Jans - nieuwe duingebied van het voormalig werkeiland Neel tje Jans - hoogste parkeerplaats Delta Expo (naambord org) -10.00 uur (ƒ5) CLINGE Handwerken, biljarten en kaar ten - KBO - Malpertuus -13.30 uur Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur OOSTKAPELLE Diverse rondwandelingen West- hove - rondleiding kasteel en om geving - van Zoet naar Zout - verhalen van het Bos - Zeeuws Biologisch Mu seum -18.30-20.00 uur 5) OSSENISSE Kaarting - café De Jachthoorn - 14.00 uur SLUISKIL Prijskaarten - KBO - 't Meulengat - 13.30 uur VEERE Rondvaart met excursie naar Haringvreter - o.l.v Staatsbosbe heer - Campveerse Toren - 14.00- 16.45 uur(/ 3,75 kinderen 1,50) WISSENKERKE Natuurwandeling - Keihoogte - 2e trap Keihoogteweg -19.00 uur^ 3 kinderen t/m 10 jr 2) SAS VAN GENT Kaarting - De Engelenroos -14.00 uur AXEL Expositie kunstfotografie - R. de Kraker uit Temeuzen - streekmu seum Het Land van Axel - di t/m zat van 13.30-17.00 uur (t/m 29 juli) KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur Schieting voor bejaarden - café 't Hoekske -13.30 uur ST.-JANSTEEN Bieden en jokeren - KBO - De Wa rande-13.30 uur TERNEUZEN Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur 101 Dalmatiërs 20.00 uur Flodder 3 HULST De Koning van Engeland 14.00 uur De Zwanenprinses 14.00 en 19.00 uur Frank en Frey 14.00,19.00 en 21.30 uur Flodder 3 19.00 en 21.30 uur Die hard with a Vengeance 19.00 en 21.30 uur Bad Boys 19.00 en 21.30 uur Outbreak OOSTBURG Ledeltheater 14.30 uur 101 Dalmatiërs VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 uur Frank en Frey 14.00 uur Zwanenprinses 20.00 uur Die hard with a Vengean ce 20.00 uur Bad Boys 14.00 en 20.00 uur Flodder 3 14.00 en 20.00 uur The Jungle Book KNOKKE Beverly Sereens 15.00,17.30,20.00 en 22.30 uur Bat man forever 17.30,20.00 en 22.30 uur Quick and the death 15.00 uur De Zwanenprinses 15.00 uur Fox and the hound 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Dumb Dumber 17.30 en 20.00 uur Rob Roy 22.30 uur Malice VISSERSMIS - Pastoor Omer Gielliet uit Breskens draagt zaterdag 15 juli om 07.00 uur in de prochiekerk van Clinge een vissersmis op. Daarna be geven de vissers zich naar het viswater De Zestigvoet. Deze mis wordt opgedragen tot in tentie van de levende en over leden leden van hengelaarsver- eniging De Clingse Hengelaars ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de vereni ging. DARTEN - Op camping De Zeemeeuw werd een dartswed strijd gehouden waaraan twin tig personen deelnamen. Uit slag vrouwen: 1. G. D'Hooghe, 2. L. D'Hooghe, 3. M. D'Hoog he. Mannen: 1. M. Wilcox, 2. K. Piessens, 3. R. Sarens. Rosmalen - ENSAID, instituut voor het modevak. Coupeuse: C. de Pooter, Hoek en M. Verdurmen, Axel. Tilburg - Hogeschool Midden- Brabant. Civiel techniek met af studeerrichting milieutechniek: Frank de Waaij, Axel. Hoensbroek - Hogeschool Heer len. Ergotherapeut: Ilse de Decke- re te Clinge, en Madeion van Duy- se, Hulst. Eindhoven - Hogeschool Eindho ven. HBO Verpleegkunde: Petra Schelfaut te Sluis en Angelique van Daele (cum laude) te Koe wacht. Vlissingen - Hogeschool Zeeland. HEAO-BE: Gino van Poorten, Kloosterzande. IN 1826 KOCHTEN Arnout Steenhart en zijn vrouw Eleiza- beth Risseeuw een boerenhofstee in de Nieuwehovenpolder onder de gemeente Nieuwvliet. Het hof lag helemaal tgen de noordelijke dijk van de polder aan, richting De Wielingen dus. De voorlig gende, rond 1623 bedijkte Zwar- tepolder was toen al geen polder meer: in 1802 was hij onder wa ter verdwenen. Uit veiligheidsoverwegingen werd in 1803 een stukje van acht ha bedijkt, zodat er weer een Zwartepolder was en in 1829 heroverde men nog eens 24 ha, die nu bekend staan als de Her- dijkte Zwartepolder. De rest bleef vloeiende en heet thans De Verdronken Zwarte Polder. Arnout Steenhart zal dat nog net allemaal meegemaakt hebben, maar op 1 december 1829 ver dronk hij. De weduwe bleef de stee beboeren tot 1847. Het jaar daarop werd de boerderij ver kocht. Iemand moet in de loop van de jaren in onmin geraakt zijn met de nieuwe eigenaars, want op 1 november 1856 werd de schuur aangestoken en brandde totaal af. Gelet op de datum zal het wel een knecht geweest zijn, die zijn dienstverband niet langer ver lengd gezien had. Op de eerste donderdag in oktober immers huurden de boeren nieuwe knechten en meiden of ontsloe gen overtollig of anderszins on gewenst personeel. Hoe dan ook, een boer zonder schuur is als een kar zonder wie- len, dus het jaar daarop werd er een nieuwe opgetrokken. Niet de traditionele, met riet gedekte schuur, hij liet er een pannendak opleggen. Vanaf die tijd kreeg de boerderij de naam (De) Pannen- schuur. De hofstee verwisselde nog enkele malen van eigenaar, totdat ze in 1910 in handen kwam van Anthonie Willem Ver- planke en Johanna Risseeuw. In 1934 gingen de echtelieden ren tenieren in Nieuwvliet en de zoon Adriaan Willem bleeg op het hof. Ondanks de oorlogsjaren liet hij in 1941 een nieuw huis bouwen en na 1944 was hij gedwongen met de schuur hetzelfde te doen, want die was door granaatvuur totaal verwoest. In 1949 kon hij dat realiseren, maar hij mocht niet volledig nmaar eigen ge dacht bouwen, zo hij dat al ge wild had. Weer moest de schuur met rode pannen gedekt worden, omdat ze als baken fungeerde voor de uit zee komende vissers. In 1958 maakte A.W. gebruik van de gunstige ligging van zijn boerderij aan de Verdronken Zwarte Polder: hij begon een kampeerboerderij. Zelf bleef hij boer, moeder Verplanke en de kinderen beheerden de camping. Een berichtje in 'De Schakel' van de firma Smoor en De Huls ter uit Breskens van 30 mei 1958, vertelt daar meer over. - Nieuwvliet, de in 1947 ontdek te badplaats, vangt dit jaar zijn badseizoen aan met de opening van het nieuwe kampeer- en ca ravanterrein de 'Pannenschuur' op de boerderij van de heer A. W. Verplanke. De opening zal op feestelijke wijze met het door knippen van een oranje lint door J.C. Everaers, burgemeester van Nieuwvliet en Groede, plaats vinden. - De krant weet verder te melden dat alles ingericht is volgens de voorschriften van de Nederland se Kampeerraad en de Provin ciale Gezondheidsdienst. Mejuf frouw J. Laanbroek heeft daarop Achter deze eerste steen van het recreatiecomplex Pannen- schuur in Nieuwvliet zit een heel verhaal, foto camile schelstraete het toezicht uitgeoefend. De opening vindt plaats op zaterdag 24 mei des voorsmiddag te 10.30 uur. De prijs per persoon be draagt vijftig cent per dag. Het nieuwe terrein ligt 5 minuten van zee vlakbij het 'Schorre' en enkele kilometers van Cadzand en Knocke (zoals de krant dat toen nog schreef). - Al vanaf het begin is er een kampwinkel, zijn er toiletten en wasgelegenheden. Er is stro mend water op het terrein. - In zijn eerste wervingsfolder noemt de eigenaar het nog een vacantieboederij. We mochten in het fotoalbum uit die tijd blade ren. Een boerderij met een wei land eromheen. Aan de straat kant een afrastering zoals ge bruikelijk: palen en prikkel draad. Op de wei enkele knot wilgen en daaronder een groot aantal tenten. Foto's uit 1962 vertellen dat het hele weiland toen al stampvol met tenten stond. Geen wonder: al in 1960 had de Pannenschuur de erkenning 'Bondskampeer- plaats' van de ANWB gekregen. Het bedrijf floreerde, maar het ontbreken van elektriciteit was een handicap. Voor de PZEM (Provinciale Zeeuwse Elektrici- teits Maatschappij) was de wat afgelegen boerderij nu niet lan ger meer een onrendabel pand en en passant sloot men in de buurtschap De Hoogte toen ook maar zestien soortgelijke pan den aan op het elektrische net. In 1962 werd de oude landbouw- schuur helemaal als kantine en recreatiezaal ingericht. A. W. vond het allemaal prima, maar hij bleef boer. Had hij zijn han den dan niet meer dan vol, kan men zich afvragen Het waren de kinderen die de camping dreven. Toen een doch ter en een zoon elders voor zich zelf begonnen, moest in 1962 dochter Maartje Johanna meed- erjarig verklaard worden, om als 19-jarig meisje het recreatiebe- drijf te kunnen beheren en ge rechtigd te zijn tot het aangaan van overeenkomsten en dergelij ke, kortom, tot zaken doen, om dat zij de enige was die perma nent aanwezig was. Ze huwde met de Bressiaander Jacobus van de Velde en toen op 19 oktober 1979 de eerste steen gelegd werd voor een nieuw complex, inhoudende een res taurant, een overdekt zwembad en een sauna, kon dat gedaan worden door de zoons Rob en Martin: - Eerste steen gelegd door Rob en Martin van de Velde 19-10- 1979. - Daarmee is de geschiedenis ech ter niet compleet en ten einde, maar dat is een ander verhaal. Met dank aan Marjo van de Vel- de-Verplanke te Nieuwvliet. Schoondijke - De Stichting Huls- ter's Molen Schoondijke krijgt van de provincie Zeeland geen geld om de kosten van een extra lening op te vangen. De stichting had gevraagd om ruim vier mille. Zijnde de helft van het renteverlies van de extra lening van ruim 48.000 gulden. Die extra lening moest de stich ting afsluiten, zo liet ze in fe bruari aan de provincie weten, omdat diezelfde provincie niet snel genoeg de toegezegde rijks subsidie doorsluisde naar Schoondijke. De provincie laat in haar antwoord weten dat rente verlies niet subsidiabel is. Temeuzen - De kantonrechter in Temeuzen heeft G. de V. uit Axel veroordeeld tot het betalen van een boete van vijfhonderd gul den. De V. had in december van het vorig jaar geen voorrang gegeven aan een fietser op een kruising met de Zoutestraat in Hulst. De vrouw brak als gevolg van de aanrijding haar sleutelbeen en liep een hoofdwond op. Officier van justititie Van Nooij- en wees erop dat er ter plaatse een stopbord stond, maar dat De V. was doorgereden. Zij vond dat de man, gelet op zijn beroep als buschauffeur, extra oplettend had moeten zijn. De uitspraak was conform de eis.

de Stem | 1995 | | pagina 15