DE STEM nitron toch niet naar België 5. 'Soms zijn het net vliegende doodskisten' ledrijf behouden voor Zeeuws-Ylaanderen dankzij financiële steun overheid MARKSTAI, 4Houd de bongerds hoog 6Zeeuwse zeesla niet goed voor mensenmaag5 Mysterie verdwenen golfballen opgelost Lawaaimaker is voor acht mille audiospullen kwijt Provincie betaalt niet voor Zeeuwse televisie Vader geeft rijles, zoon krijgt boete ir 112 maanden garantie tieiren tomappen nu 076-208692. sen irs Extreem veel eenzijdige verkeersongelukken in Zeeuws-Vlaanderen jirijfblok Din A4 4 J-lijmstift 11 BREDA Baby KW Motor/scg j^üikeldievegge )efrapt in Sluis Zestiende-eeuws fundament ontdekt in de Abdij Ambtenaren vragen steun Bruinooge voor cao-acties Belg hoeft zijn hengels niet uit te pakken Boeren in conflict met provincie over Westerschelde Moeder wil zoon draai om de oren geven maar slaat in mes ■TIG FX 85 §r ■aanwijzing naat Itelastiek xateur o.g. (svm-examen)| n 2-jarige opleiding. ivondu. 3. avond. 3 523 agt lig cerf. joruren b.v. RK?! 380. 20 o.a. marke- it Bel nu 424817. Zeeland jofHarold de Puysseleijr (neuzen - Er gebeuren de maand schrikbarend jTëënzijdige auto-ongeluk- in Zeeuws-Vlaanderen. I'helangrijkste oorzaken, al- woordvoerder J. de Ko- Lvan de politie in de regio: [hard rijden en drankge- Lopen maandag was het voor Ode keer sinds begin juni dit prijs. Een 22-jarige Schoon- r draaide met zijn auto tdeas, gleed enkele tiéntallen LfS verder en eindigde met zijn voertuig op de kop naast de weg. Oorzaak: macht over het stuur kwijt in een bocht, vermoedelijk door te hoge snelheid. „Bijna altijd is er sprake van au tomobilisten die de macht over het stuur kwijtraken," zegt De Koning. „Dat is heel vaak een kwestie van te hoge snelheid. Want als je normaal rijdt, kun je ongemerkt ook weieens afdwalen met je auto. Maar dan is meestal nog wel correctie mogelijk.'"Een enkele keer is er bij eenzijdige ongevallen volgens de politie woordvoerder ook sprake van drank- of druggebruik. Slachtoffers van ongelukken zijn overwegend 'jonge mensen. Je vindt er weinig mensen van bo ven de vijftig bij, weet De Ko ning. „Meestal zijn het jonge mensen die in de auto enig bravoure ten toon willen, spreiden. Ze willen eruit halen wat er aan paarde- krachten in hun auto zit. Tonen dat ze hard kunnen rijden. Soms zijn het net vliegende doodskisten. Dat roekeloze ver keersgedrag is eigen aan de leef- •tijd, maar natuurlijk niet goed te praten." Autorijden is mensenwerk, stelt De Koning, dus fouten maken is mogelijk. Anders is dat wanneer ongelukken gebeuren door on verantwoordelijk rijgedrag. Een tijdje terug kwam de Zeeuws- Vlaamse politiewoordvoerder on derweg van zijn werk naar huis tussen Zaamslagveer en Stoppel- dij kveer een auto tegen die zwaar in de kreukels tegen een boom hing. „Dat was een zwaar eenzijdig on geval geweest," aldus De Koning. „Maar de goden zij geprezen dat ie niemand heeft geraakt. Je zult er maar net aankomen met je ge zinnetje in de auto. Dit soort on gevallen was vaak niet nodig en soms worden onschuldige voor bijgangers wel het slachtoffer. Dat gevoel bekruipt me dan wei eens." Of de automobist die vorige week dodelijk verongelukte bij Koe wacht, roept de politiewoord voerder in herinnering. „Hij vliegt met zijn auto tegen een boom. Vijftig meter er achter reden twee meisjes. Je moet er niet aan den ken..." |(en a 100 vel J erd Wl" ft 40 gram Bil Jan 300Aldi-markten in Nedeè A bor Frank Deij Imeuzen - Het elektroni- Ibedrijf Unitron Systems j Terneuzen, dat binnen tui een nieuwe uitvinding jproduktie wil brengen, lijft in Zeeuws-Vlaande- van de gemeente imeuzen en de provincie om ge- juenlijk ruim vier ton op tafel is voor Ünitron vol- tndë om niet naar België te rekken. In Zeeuws-Vlaande- keus nu tussen Hulst, [ostkrg en Terneuzen. Extra werk lirecteur R. de Gier verwacht "ben. Daarna hakt hij de oop door. Unitron, waar ruim rtig mensen werken, "is op dit foment gevestigd op een locatie i de Polenweg in Terneuzen far is genoodzaakt uit te brei- Het is de bedoeling om eind P jaar een begin te maken met a niéuwe uitvinding. De pro- |«ktie daarvan betekent extra voor honderd gedegen avondopleiding tj Combi kinderw. ij1, genhoes als nW-Ji Tel. 01650-61861_naJ| babyledikantje 58, lang 110 01620-29241. HYBRIDE (ATB/rf 'J st„ Shimano I 450,-, 01626j33", T.K. Eddy Merced' mt 57.5, 1 1/2 lr °c.r< campagnolo kostpr. f ®?654-1 2.900,-, teljnjS—; herenfiets^- Tel. 01620-3239^ mountainbike ƒ115,-. Herenfiets 01651-2281 T.K.A. bromscoffj 3800 km. 076-424327 Puis welke uitvinding het gaat M wil De Gier uit concurren- pverwegingen niet tot in detail Men. De uitvinding zal zijn («passing vinden in de voedsel- nerkende industrie en bevat schillende onderdelen die op schillende locaties gemaakt men worden, wil hij ervan (lijt. De voorkeur gaat er -naar lom de mechanica in Hongarije laten maken. De elektronica en wil Unitron in ieuws-Vlaanderen laten doen. leGierheeft de afgelopen maan- ffl verschillende vestigingsmog- lijkheden onderzocht. Een se- ieuze optie leek aanvankelijk om aar België te verkassen waar Bron gebruik kon maken van forse investeringssubsidie. Bet Iaatse aanbod van Belgische lie bleek volgens De Gier niet antrekkelijk genoeg om de grens S® te trekken. „Die mogelijk- pdis nu definitief afgevallen." pfie opties I'resteren nu nog drie opties, laast de huidige bedrijfsgebou- Tjffl in Terneuzen ligt een stuk W waarop Unitron kan uit een. Maar inmiddels zijn er F contacten gelegd met de ge- Pnten Oostburg en Hulst. Intron wil binnen Zeeuws- i op één locatie zitten. - gemeenten hebben ons pt benaderd. Wij hébben zelf initiatief genomen." c toezegging van de provincie |®®Neckermann; ook Ünitron Mnen, kwam begin deze l!™. »Er ligt een principe over- !®tast voor steun," aldus «avoerder mr. F. J. Filius van eonomische Zaken bij de pro- Om welke bedragen het «wilde Filius niet naar buiten De Gier liet zich eerder F ontvallen dat hij op een half '1°® gulden steun mikte. „De r®jj§fflg die er nu ligt komt jjal>el aardig bij in de buurt." "nodigde investering voor ding is 2,5 miljoen gulden. [°nze verslaggever Een 60-jarige vrouw uit (B) werd op heter- »t toen zij in een win- i 11 Bluis iets wilde meenemen ervoor te betalen. ,Jealarmeerde politie door is ,,evetl later haar bagage en «k, JjjTwerpen uit nog drie an- L, ™se winkels aan. Resul- K an 'proletarisch winkelen", e van de gestolen spul- e§ r°nd 175 gulden. De Lt,*erd weer op vrije voeten L. toen zij een door de offi- nviifuUSt,itie opgelegde boete Elfhonderd gulden had be- Van onze.verslaggever Middelburg - Onder het zoge heten Muntplein in de Mid delburgse Abdij is gisteren een fundament uit de zestien de eeuw gevonden. Vermoedelijk gaat het om de fun dering van een gebouw van de Munt, die in 1580 werd opge richt. Op een prent van de zeven tiende eeuw is zo'n gebouwtje namelijk afgebeeld. Het fundament werd aangetrof- fen toen mensen het zand weg haalden van het plein omdat er een kruidentuin oude stijl wordt aangelegd. Waarschijnlijk is daar vroeger ook een kruidentuin geweest, toen het plein nog'het Pand.hof heette, voordat er de Zeeuwse munt werd geslagen. Van onze verslaggever Middelburg - Drie afgevaar digden van de ambtenaren bonden hebben gisteren in Middelburg een actiekrant overhandigd aan de PvdA-ge- deputeerde Bruinooge en hem gevraagd de cao-acties van provincieambtenaren te steu nen in Den Haag. Bruinooge vertelde niet onsym pathiek tegenover dat verzoek te staan. De provincieambtenaren dreigen met acties in augustus als de cao-onderhandelingen niet naar wens verlopen. Ze vinden dat hun sociale zeker heid wordt ondermijnd, dat er meer zekerheid dient te komen over het behoud van banen en dat de prijscompensatie omhoog moet. De stichting Landschapsverzorging Zeeland doet alle mogelijke moeite om.de 'klassieke' boom gaarden te redden. foto wim kooijman NOG niet eens zo heel lang gele den sierden ze veelvuldig het Zeeuwse landschap. Daar wa ren de echte, grote bongerds, maar ook de zogenaamde huis boomgaarden. Bij elke boerderij stond er wel één, vaak ingeslo ten door meidoornhagen. Die bomen waren er niet voor de sier, het fruit was bestemd voor éigen gebruik. Maar sedert de jaren vijftig werden honderden hectares met hoogstamfruitbo- men gerooid. Want ze waren te duur in het onderhoud, en de opbrengsten te gering. De 'voor uitgang' wilde dus dat de hoog- stammen plaats maakten voor laagstammen, simpel en gemak kelijk machinaal te bewerken. Daarmee verdween langzamer hand ook het beeld van ladders tegen hoge fruitbomen. En het hele gezin, in de vroege avondu ren druk in de weer met manden om het fruit binnen te halen. Behalve dit nostalgische plaatje leidde het verdwijnen van de hoogstammen ook tot verar ming van de natuur. Want de ouderwetse boomgaard is een belangrijk leefgebied voor klei ne zoogdieren en vogels, waar van er in ons land vele dreigen uit te sterven. Her en der in Zeeland zijn er nog enkele hoogstamboomgaarr den, vooral in Zeeuwsch-Vlaan- deren en op de Bevelanden. De stichting Landschapsverzor ging Zeeland, standplaats Goes, doet inmiddels alle moeite om deze 'klassieke' boomgaarden te redden. 'Houdt de bongerds hoog' heet de campagne die dit najaar van start gaat en loopt tot mei volgend jaar. Het gaat dan niet alleen om het behoud van de nog resterende hoogstambomen, maar ook om aanplant van nieuwe bomen. Boeren bijvoorbeeld en andere landeigenaren kunnen een steuntje in de rug krijgen als ze een hoogstamboomgaard willen opzetten of die willen behou den. Er is een speciale cursus, niet alleen voor eigenaren maar ook voor vrijwilligers. In het weekeinde van 7 en 8 ok tober, nog ver weg dus, is in Zeeland open dag in verschei dene hoogstamboomgaarden. Van onze verslaggever Stavenisse - Een Belg die afge lopen "maandag uit vissen ging op de Zeeuwse wateren had goed beet nog voor hij zijn hen gels had uitgepakt. De man lette niet goed op de weg en kwam zodoende met auto en al in het water terecht. De man uit Brasschaat was on derweg naar Stavenisse en raadT pleegde onderweg de routekaart omdat hij ter plaatse niet be- kend was. Terwijl hij over een dijk reed, maakte de weg een bocht naar links en kwam de au tomobilist in de berm terecht. Hij probeerde nog wel te corri geren, maar dat lukte niet. De auto maakte een draai om zijn lengte-as en belandde aan de andere kant van de weg in de sloot. Zodoende zat hij nog eer der in het viswater dan hij had gedacht. Een takelwagen haalde de auto uit de sloot. Het voertuig van de Belg was flink beschadigd, maar toch kon hij zijn weg vervolgen, Wel met een proces-verbaal van de politie in .het district Ooster- scheldebekken op zak. van onze verslaggever Middelburg - De georgani seerde boeren in Zeeland lig gen in conflict met het provin ciebestuur over de verdieping van de Westerschelde. De boerenorganisatie ZMO maakt in een brief 'principieel 'bezwaar' tegen ontpoldering en binnendijkse natuurontwikke ling die aan die verdieping kle ven. De ZMO schrijft dat wederom een aanslag wordt gepleegd op de schaarser wordende landbouw gronden en daarvoor geen com pensatie elders wordt geboden. GS houden die boot een beetje af en melden in hun gisteren gefor muleerde antwoord dat er nog geen standpunt is ingenomen over compensatie. De overheid moet zorgen voor compensatie voor de natuur die bij de verdieping van de Wester- scjelde verloren gaat. Dat wil men doen door landbouwgron den een natuurbestemming te ge ven en stukken polder te ontpol- deren, zodat zoute gebieden ont staan. VERVOLG VOORPAGINA Momenteel wordt in sommige Zeeuwse restaurants onder de noemer van Zeeuwse zeesla Frans zeewier verkocht. Regelmatig worden partijtjes uit Bretagne in Frankrijk geïmpor teerd. Reijniers: „Toen bleek dat de zee sla die we vorig jaar hebben ge oogst niet zo geschikt was voor de mens, hebben we gezegd: laten we voor die paar honderd gulden, want daar gaat het om bij een paar kilo, geen risico nemen en op zeker spelen met schone zee sla." Uit onderzoek van het Innovatie Centrum Zeeland is gebleken dat de Zeeuwse zeesla te vervuild is voor mensenlijk gebruik door aanhangend slib, te donker en niet attractief door de ouderdom. Er is op de verkeerde plek en te laat geoogst (september vorig jaar, CM) en het is onvoldoende gereinigd, aldus het rapport. De zeesla is wel geschikt voor veevoer of plantenmest en over die boeg gaat het centrum het nu gooien. Door de zeesla te voeren aan run deren kan de klant straks eén pré-salé of voorgezouten bief stukje eten. Zo komt de zeèsla in direct in de mensenmaag en zo kan het wel. Reijniers noemt de afzet als veevoer 'de bulk' van de produktie. De zaak is stilgehouden om geen wantrouwen te kweken tegen het nieuwe produkt waar het cen trum nog grote plannen mee heeft. Er is geleerd van de fouten van de vorige oogst, zegt Reij niers, de nieuwe oogst is in volle gang en ditmaal vroeger dan vo rig jaar. Hij is ervan overtuigd dat er in de Oosterschelde en mogelijk ook in het Veerse Meer schone zeesla te oogsten is. En: „We hebben echt grote plannen, want wij willen bekijken of het interessant is ih WOENSDAG 5 JULI 1995 DEEL1 Van onze verslaggever Axel - Het mysterie van de verdwenen golfballetjes bij golfclub De Woeste Kop in Axel is met de aanhouding van twee jonge snaken uit het Belgische Zelzate opgelost. De golfclub miste de afgelopen tijd wel tweeduizend balletjes en dat deed het vermoeden rij zen dat er diefstal in het spel was. Bij de Woeste Kop verdwenen al geruime tijd ballen van de oefenbaan. Op zich niet zo'n bijzonderheid. Leerlingen, die daar de golfsport onder de knie trachten te krijgen, willen nog weieens wat afzwaaiers produ ceren. De meeste van die balle tjes worden na afloop van de les in het struikgewas weer ge vonden en verzameld. Er blijft weieens een balletje zoek, maar tweeduizend...dat was onmo gelijk. Afgelopen maandag bleek het vermoeden dat hier diefstal in het geding' was gegrond. Twee jongens uit Zelzate, veertien en zestien jaar oud, werden in de kraag gevat met 207 ballen in een rugzak. Dé waarde van de buit bedroeg ongeveer twee honderdvijftig gulden. De politie stelde de ouders van de twee knapen in kennis en maakte proces-verbaal op. Het politierapport meldt niet wat de jongens met zoveel golfbal len aanmoesten. Het bestuur van de golfclub wijst in ver band met dit 'golfbalmysterie' op een niet te onderschatten gevaar bij het zoeken naar bal letjes op de baan. Wie dat doet, loopt namelijk het risico een geslagen golfbal tegen zijn hoofd te krijgen. En die komen zo hard aan dat ernstig letsel niet uit te sluiten valt. De meer dan tweehonderd ge stolen golfballen zijn inmiddels weer in het bezit van de club uit Axel. Van onze verslaggever Terneuzen - Met bezorgdheid sloeg een Terneuzense moeder maandagavond de verrichtingen van haar 15-jarige zoon gade. Die was bezig met een vlijmscherp Stanley-mes papier te snij den op een houten plankje dat op de vloer lag. Zij zei de jongen hiermee op te houden, maar die liet zich hieraan niets gelegen liggen. Moeder werd boos en wilde haar zoon met een fikse draai om de oren corrigeren. In een snelle reactie weerde de jongen de klap af. Helaas met de hand waarin het mes zich bevond. Gevolg was dat moeder in het mes sloeg, een stevige snee in de hand kreeg en he vig bloedde. De in paniek zijnde jongen alarmeerde zowel een dokter als de ambu lancedienst. De arts kon de wond verbinden, de ambulance kon wor den afgebeld. Inmiddels was ook de politie in Terneuzen gewaar schuwd dat een jongen zijn moeder met een mes had verwond. Het was haar snel duidelijk dat hét hier niet om opzet maar om een ongelukje ging- Van onze verslaggever Terneuzen - De oorverdovende muziek die P. W. de G. uit Oost burg in de nacht van 21 september 1994 voortbracht, maakte het de drie politieagenten die aan zijn deur stonden onmogelijk zich verstaanbaar te maken. Ze waren na de zoveelste melding van burengerucht naar De G.'s .woning toegesneld om zijn au- dio-apparatuur ter waarde van een kleine achtduizend gulden in beslag te nemen. Veertig meter van de woning vandaan hoorden ze de muziek al luid en duidelijk. „Ze stond op dat moment wel te hard, dat klopt," gaf De G. giste ren op de strafzitting van de kan tonrechter in Terneuzen toe. De eerste "klachten waren al in maart bij de politie in Oostburg binnengekomen. Tussen elf en vier uur 's nachts uur werd de rust in de buurt regelmatig ver stoord. Een agent die zelf in de buurt van De G. woont, had zich eveneens bijzonder aan het la waai gestoord. Een oudere buur vrouw durfde er niets van te zeg gen, omdat zij" bang was voor re- pressailles. Volgens de politie had de overlast een baldadig karakter. „Een beetje oorlóg,." stelde kanton rechter Galama vast na het lezen van het proces-verbaal. Officier van jusititie Van Nooijen vond dat De G. voldoende was gewaar schuwd. Zij stelde voor om hem schuldig te verklaren zonder op legging van straf, maar wel de in beslag genomen apparatuur ver beurd te verklaren. Galama von niste conform deze eis. Zeeland' zeewier te kweken. Daarom ook willen we de kwali teit weten en is dit project van veel nut." Een probleem is ook dat er geen voedSelnormen bestaan voor zee sla. Het centrum is daarom in overleg met de Keuringsdienst van Waren om de nieuwe oogst wel op de markt voor menselijke consumptie te kunnen brengen. Medio 1996 wordt het project af gerond en dient een commerciële opzet mogelijk te zijn. In -het Veerse Meer is in de zomer onge veer 3000 ton aanwezig! Het pro ject kost 155.000 gulden en daar zit geen Franse franc bij. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks provinciebestuur is niet van plan zelf in de b'eurs te tasten om mee te betalen aan regionale televisie in Zeeland. Dat moet maar op dezelfde manier gefinancierd wórden als Omroep Zeeland, dus met een tientje opcenten op de landelijke óKffoepheffing en inkomsten uit de reclame. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten op statenvragen van ide PvdA- fractie. PvdA-voorzitter Holtkamp wilde-ook nog weten of hat college bereid is zich actief op te stellen om regionale tv te bevorderen en het antwoord is ja, maar niet met geld. Los van de vraag of Zeeland daar genoeg geld voor heeft, speel t ook de vraag, aldus GS, of het juist is dat overheden een directe fi lanciële band aangaan met publiciteitsmedia. Van onze verslaggever Terneuzen - M. M. uit Hulst had in januari 1995 al zoveel rijles sen gehad, dat het een probleem werd om voor nog meer lessen te betalen. „Ik heb toen gezegd: ik zal je leren rijden," vertelde zijn vader gisteren bij het kantongerecht in Terneuzen.' Dat ging niet lang goed, want amper veertig meter van het ouderlijk huis in Graauw vandaan, werden ze aangehouden. De politie consta teerde dat zoon M. zonder rijbewijs achter het stuur zat. „In België mag het wel. Ik wist niet dat het in Nederland niet mocht. Ik dacht dat ik wel bevoegd was," probeerde vader M. De geldboete die de politie in het vooruitzicht stelde, viel niet in goede aarde. „Een paar maanden geleden stond in de krant dat twee Italian'en zonder rijbewijs een waarschuwing hadden gekregen. Waaróm moeten wij als Nederlan ders dan meteen betalen vroeg hij zich hardop af. Officier van justitie Van Nooijen stelde daar tegenover dat particulie re rijles niet toelaatbaar is. „Er kan van'alles gebeuren," waarschuw de zij en eiste een boete van driehonderdvijfenzeventig gulden. Kan tonrechter Galama hield er echter rekening mee dat de overtreding had plaatsgevonden in een stille polder en bepaalde de boete op twee honderd gulden.

de Stem | 1995 | | pagina 13