Universiteitsraad verliest macht wereldwijd Vergeten Span; l Vaka ara Ambtenaren provincie voeren actie voor beter cao-resultaat 'Pak kinderseks-toerisme aan' Olifanten komen over de brug Brug instituut voor architectuur zakt in Aan alles gedacht en alles geregeld! Minister Ritzen wil bevoegdheden overdragen aan colleges van bestuur Schrempp houdt wel van bekvechten De dialoog won DE STEM BINNENLAND PESTEM Regeling voor bedrijfsfusies wordt strenger Dingen Die Gebeuren (m/v) iaat in 9 weken vrouwen uit 9 landen aan het woord Nieuwe metrolijn Rotterdam 3 documentaires over dementie van Ireen van Ditshuijzen DESTEM COMMENTAAR Situatie in Sar BINNENLAND Vrouw steekt opa neer na incest Advocaat moet letten op zwart geld Nederlands oudste wordt zaterdag 110 Treinverkeer gehinderd door bliksem Drugkoeriers aangehouden op Schiphol Wao-boete toch per 1 juli van de baan Woede in Belfas *5 DINSDAG 4 JULI 1995 Van onze verslaggever Den Bosch - Ambtenarenbon den en personeel van de pro vincies voeren vanochtend een korte actie. Zij bieden de provinciebestuur ders voor Personeelszaken een petitie aan waarin hun gevraagd wordt, hun invloed aan te wen den bij het Interprovinciaal Werkgeversverband, de werkge versorganisatie, om water bij de wijn te doen bij de vastgelopen cao-onderhandelingen. Ook de Brabantse gedeputeerde voor Personeel P. van Geel krijgt van ochtend zo'n petitie. De ambtenarenbonden dreigen met verdere acties. In totaal werken in ons land 14.000 men sen op de diverse provinciehui zen. De provincie Noord-Brabant heeft 1155 werknemers in dienst. De leden van de ambtenaren bonden hebben in de afgelopen maanden het onderhandelings resultaat over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst van de hand gewezen. Zij vinden dat er tegenover de door de werkge vers voorgestelde verslechterin gen in de sociale zekerheid te weinig compensatie staat. De vakbonden willen alsnog be weging zien te krijgen in de op stelling van het Interprovinciaal Werkgeversverband. Als eind augustus blijkt dat er geen ver andering optreedt, dan zijn ver dergaande acties, waaronder stakingen, niet uitgesloten. Het onderhandelingsresultaat van medio april voorziet ten op zichte van de huidige situatie in een aantal verslechteringen in de hoogte en duur van de uitkerin gen bij ziekte, arbeidsonge schiktheid en ontslag. Overigens is een onderscheid ge maakt tussen ontslag ten gevolge van reorganisaties (bijvoorbeeld bij de vorming van stadsprovin cies) en andere ontslagen. In het eerste geval is de regeling gun stiger. De vakbondsleden ver wijten de werkgevers niets te bieden in ruil voor die verslech teringen. De oude cao is vorig jaar oktober al afgelopen. Een half jaar on derhandelen leidde tot het on derhandelingsresultaat over een nieuw contract tot eind novem ber van dit jaar. Dat voorziet verder in een loonsverhoging van 1 procent per 1 april van dit jaar, een eenmalige uitkering van 0,5 procent in mei en een (blijvende) eindejaarsuitkering van een kwart procent. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ritzen (Onderwijs) wil de macht van universiteitsraden (U- raden) aanzienlijk inper ken. Zij beslissen nu nog over de verdeling van het geld. Ritzen ziet liever dat colleges van bestuur ver antwoordelijk worden voor het financiële beleid van een instelling. Een nieuw in het leven te roepen Raad van Toezicht zou de begro ting jaarlijks moeten goedkeuren. Dit blijkt uit een vertrouwelijk discussiestuk van de minister. Die notitie heeft een rol gespeeld bij de onderhandelingen tussen universiteiten, hogescholen, de studentenvakbonden en de mi nister over de verbetering van het hoger onderwijs. De studenten hebben zich verzet tegen Ritzens suggestie om de macht van democratisch gekozen U-raden, bestaande uit studen ten, wetenschappelijk en overig universiteitspersoneel, in te per ken. Als het aan de minister ligt, worden de huidige universiteits raden veel meer adviesorganen, zoals dat nu al het geval is op ho gescholen. Ritzen vindt wel dat studenten grote zeggenschap over het on derwijs moeten hebben, maar niet langer over het financieel be leid. De universiteitsdemocratie leidt in een aantal gevallen tot stroperige besluitvorming, tot vage compromissen om zo een meerderheid in de Universiteits raden over de streep te trekken. Ritzen wil de colleges van be stuur meer macht geven, zodat zij slagvaardiger kunnen werken. De minister maakt naar ver wachting zijn definitieve plannen in september bekend. Den Haag (anp) - Een speciale ambtelijke dienst, vergelijk baar met de belastingdienst, wordt belast met de uitvoe ring van de nieuwe mededin gingswet, die onder meer be drijfsfusies regelt. Dit blijkt uit het wetsvoorstel dat naar de Raad van State is gezon den. In de nieuwe wet gaat het roer helemaal om. Een 'ja, mits'- benadering van het toestaan van fusies en andere vormen van sa menwerking maakt plaats voor een 'nee, tenzij'-benadering. Er komt een verbod op 'alle concur rentiebeperkende afspraken en onderling feitelijk afgestemde gedragingen', aldus het ministe rie van Economische Zaken. Het verbod sluit naadloos aan bij de Europese regels, maar uitzon deringen zijn mogelijk via een stelsel van vrijstellingen en ont heffingen. Zo zullen de EU-vrij- stellingen worden overgenomen voor bijvoorbeeld overeenkom sten over onderzoek en ontwik keling. Ook voor kleine kartels gelden uitzonderingsregels. Het nationale toezicht op concentra ties zal zich beperken tot samen werkingen die 'een aanzienlijk effect kunnen hebben op de Ne derlandse markt'. De directeur van de nieuwe amb telijke organisatie, die zich met de mededingingswet zal bezig houden, krijgt specifieke in de wet vastgelegde bevoegdheden, zoals het doen van onderzoeken naar overtreding van de wet, het opleggen van sancties en het be slissen over ontheffingsverzoe- ken. De minister van Economi sche Zaken blijft politiek verant woordelijk. Elf Indische en Afrikaanse olifanten van circus Krone wandelden gisteren onder politiebegeleiding gedwee over de Arnhemse John Frostbrug. De olifanten kwamen eerder per trein in Arnhem aan en liepen vervolgens naar hun bestemming bij de Rijnhal. Arnhem is de eerste Nederlandse stad die het circus tijdens zijn Europese toernee aandoet. foto anp Van onze verslaggever Rotterdam - Nee, de mensen bleven kalm en niemand raak te gewond. Maar het had niet mogen gebeuren. En zeker niet bij een nog zo jong gebouw van, nota bene, een archi tectuurinstituut. (ADVERTENTIE) Zaterdagochtend rond tien uur begaven twee van de vier trek- stangen boven de toegangsbrug van het Nederlands Architec tuur Instituut (NAI) in Rotter dam het, zodat het dertig meter lange brugdek enkele decime ters inzakte. Op dat moment bevonden zich ongeveer hon derd bezoekers op de brug die over een vijver gelegd is. Maar de mensen bleven kalm, liepen rustig van de brug af en dus raakte er niemand gewond. Het incident werd pas gister ochtend bekend gemaakt door het instituut. Het NAI is ont worpen door de Maastrichtse architect Jo Coenen, die toeval ligerwijs eveneens zaterdag de BNA-kubus voor de 'hoog staande kwaliteit van zijn werk' kreeg uitgereikt door staatssecretaris Nuis van Cul tuur. Het gebouw en de brug zijn voordat het NAI anderhalf jaar geleden open ging, grondig ge controleerd op belasting en veiligheid. „Ik kan me niet voorstellen dat het een in el kaar gerommelde brug is," zegt adjunct-directeur Van Haaren. „Mogelijk gaat het om een klei ne fout tijdens de bouw." Om alle risico's uit te sluiten heeft de directie van het NAI de brug afgesloten voor bezoekers. Die kunnen nu het gebouw alleen via de achterkant binnen. Woensdags 11.00 uur Radio 5 Van onze correspondente Rotterdam - Minister Jorritsma van Verkeer heeft het groene licht ge geven voor de aanleg van de Benelux-metrolijn in Rotterdam. Deze 11,8 kilometer gedeeltelijk ondergronds aan te leggen verbinding zal in Rotterdam-West en in Hoogvliet aansluiten op het bestaande me tronet. Met de aanleg van de Beneluxlijn is 1,35 miljard gulden gemoeid. De bedoeling is al in 1996 te beginnen met de bouw; de lijn van Rotter dam-West via Schiedam naar Pernis en Hoogvliet zou in 2001 klaar moeten zijn. De betrokken gemeenten willen al volgende maand met de bestem mingsplan-procedures beginnen. De Beneluxlijn zal ook aansluiting geven op de spoorlijn naar Hoek van Holland. De lijn komt te lopen via de tweede Beneluxtunnel onder de Nieuwe Maas. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar met de Nederlandse journalisten gaat dat an ders. Na drie kwartier wachten, zijn er even geen vliegen in de buurt en ik raakte met Schrempp aan de praat. Over de Italiaanse order waarvoor Fokker in de race is, bijvoorbeeld. Over de dollar-proble men. Dat Fokker zonder Dasa niet meer had be staan, zei ik. 'Nu begrijpen jullie het eindelijk', zei hij ietwat gelijkhebberig over mijn hoofd aan de ganse Nederlandse pers. Zijn relatie met de Nederlandse journalisten was er een van haat en liefde. Haat vanwege de anti-Duit se sentimenten, waarmee artikelen in sommige (kwaliteits)bladen waren gelardeerd. Liefde omdat Schrempp wel houdt van bekvechten en discussie (volgens de Grieken immers de hoogste wijze van waarheidsvinding). En de meeste Nederlanders zijn te eigenwijs en stug om onderdanig de baas gelijk te geven. Wat tegenspel, daar hield hij wel van. We klokten er nog eentje weg. Hij keek mij uitda gend aan. 'U moet schrijven: Niederlandische Re- gierung: Helft den Deutschen! Mit grollen Headli nes', tartte hij. De Nederlandse collega-journalisten kwamen er om heen staan. En Schrempp raakte op dreef. „Ik kom met u eten in Nederland om afscheid te nemen. En u betaalt de helft!", spotte hij; de man die op 24 mei de machtigste man van industrieel Duitsland werd. We slaan elkaar hard op de handen om de deal te bezegelen. Een man, een man - een woord, een woord. De vol gende dag wist Schrempp in Italië de Alitalia-order voor vijftien Fokkers 70 binnen te halen. Gisteren was hij op de Loosdrechtse plassen om op het va rend restaurant 't Stockpaerdt informeel te praten. De Fokker-voorlichting stelde alles in het werk om het afscheid informeel te houden. Geen fotografen, luidde het eerste schrijven. 'Mocht de verwachting bestaan dat de heer Schrempp n.a.v. recente artike len in de internationale pers, over zal gaan tot het geven van officiële statements dienaangaande of meer specifiek over Fokker, dan moet ik je teleur stellen,' schreef de dienst in een tweede memoran dum. Dus hing het Nederlandse journaille aan de lippen van de man, die officieel niets kon zeggen. Hopende dat hij zich versprak. En anders in blijde verwach ting nog wat restjes van gisteren op te kunnen war men voor de komkommertijd. Thuis liep ondertussen het verlies op tot drie mil jard mark. Een man, een man - een woord, een woord. Dat gold alleen niet voor die rekening. (ADVERTENTIES) 22.45 uur Nederland 1 NIPKOWSCHIJF 1995 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet on derzoekt op welke manier kinderseks-toerisme kan wor den aangepakt. Overleg met andere landen moet leiden tot verdragen die straf rechtelijke vervolging in Neder land mogelijk maken. Overleg van het kabinet met reis- en luchtvaartorganisaties moet voorkomen dat kinderseks-toe risme steeds gemakkelijker wordt. Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) ontving gisteren van de or ganisatie Childright Worldwide het rapport 'Kind van de reke ning' over seksueel misbruik van miljoenen kinderen. Professor Doek, kinderrechter en be stuurslid van Childright World wide overhandigde de staatsse cretaris ook een petitie met tien duizend handtekeningen. Daar in wordt aangedrongen op nieu we wetgeving, waardoor Neder landse toeristen die in het bui tenland ontucht plegen met kin deren hier vervolgd worden. In de praktijk komt dat niet voor. Op papier is het wel moge lijk als het land waar het ge- beurt ontucht met kinderen tus sen twaalf en zestien jaar straf baar stelt en de Nederlander door dat kind of een ouder aan geklaagd wordt. Dat laatste ge beurt echter nooit. Volgens het rapport vergrijpen jaarlijks ongeveer 10.000 Neder landers zich in arme landen als Thailand, Sri Lanka en de Fili- pijnen ongestraft en goedkoop aan kinderen. In een aantal lan den, waaronder Frankrijk en Duitsland, is het misbruiken van kinderen in het buitenland al strafbaar. België heeft een wet in voorbereiding. taat uilen belang. HET ZOENOFFER is gebracht. De Russische president Jeltsj heeft twee verantwoordelijken in het gijzelingsdrama vu Boedjonnovsk, minister Jerin van Binnenlandse Zaken en a chef van de geheime dienst Stepasjin, de laan uitgestuurd, ft is het wat hem betreft. Het Russische parlement eiste ookhLl hoofd van minister van Defensie Gratsjov, maar kreeg hetniei Een door de Doema ingediende motie van wantrouwen haalt het net niet. Een overwinning voor Jeltsin, die gespecialiseen lijkt te zijn in het terugkomen vanuit hopeloze posities, ditmaal was de hoofdrol niet weggelegd voor de Ru» president. Die werd nadrukkelijk opgeëist door de zelfverzet de minister-president Tsjernomyrdin.' De betrekkelijk gunstige afloop van de gijzelingsactie v, Tsjetsjeense rebellen in Boedjonnovsk, kan voor een belt rijk deel op het conto van de Russische premier worden schreven. Tsjernomyrdin handelde tégen de adviezen van di haviken in zijn kabinet toen hij een akkoord met de gijzelne mers sloot. Door zijn besliste optreden kwam er een eind aar de bloedige gijzeling en werd een voorlopig staakt-het-vure in Tsjetsjenië bereikt. Met die onwaarschijnlijk geachte resultaten, sloeg hij de con servatieven in het parlement alle wapens uit handen. De kritie in de Doema richtte zich dan ook meer op het economisch ij; leid van de Russische regering dan op het verloop van zelingsactie. Op dat punt heeft Tsjernomyrdin eveneens troeven in De Russische economie staat er nog beroerd voor, maar erlij). enig licht in de duisternis te komen. De inflatie neemt (welis- waar mondjesmaat) af en het vertrouwen in de roebel ni toe. Buitenlandse investeerders menen dat de Russische nomie over het dieptepunt heen is. Maar die geringe opwaartse beweging kan volledig tenietmi den gedaan door weer een politieke crisis. De opstandige» publiek Tsjetsjenië is bijvoorbeeld nog steeds een kruitvat. De gevoelige, kwestie is bij Tsjernomyrdin in betere handen dat bij de onverzettelijke Jeltsin, die het probleem met wapenge weid heeft willen oplossen. Tsjernomyrdin heeft terecht voo de weg van de dialoog gekozen. te afloop van zijn dertig minutei lurende speech toonde de pre nier zich zeer optimistisch en ze Van onze redactie buitenland Madrid - Europa moet zich v ie Europese Unie, Spanje, ai ,ortslepende en onlangs we i neem zalez, ropese Rotterdam - Een 20-jarige vrouw uit Rotterdam-Noord heeft de nacht van zondag op maandag haar grootvader in zijn woning neergestoken. De vrouw verklaarde volgens de politie vroege seksueel te zijn misbruikt door de man. De grootvader verkeert buiten levensgevaar. De vrouw bleef na haar daad in verwardi toestand bij het slachtoffer zitten. Haar man belde een ambulan ce toen hij het gewonde familielid ontdekte. De Rotterdam» heeft zes maanden geleden aangifte gedaan van het seksueel mis bruik gedurende haar jeugd. Het politie-onderzoek dat heeft nog niet geleid tot een dagvaarding. Den Haag - Advocaten mogen nog maar maximaal 25.000 guide: contant ontvangen van hun cliënten. Dit om te voorkomen datzi meewerken aan het witwassen van zwart geld. Dat blijkt ui richtlijnen die de Nederlandse Orde van Advocaten per 1 juli heeft afgekondigd om te voorkomen dat advocaten betrokken» ken bij criminele handelingen. De nieuwe richtlijnen bepalen dat de advocaat bij aanvaarding van een opdracht de identiteit van de cliënt en tussi rifieert. De klant moet daarom een wettig identificatiebewijs overhandigen. Bovendien moet de advocaat nagaan of er zingen zijn dat de opdracht bedoeld is tot voorbereiding, onder steuning of afscherming van onwettige handelingen. Rheden - Ann Jemima Flower, Nederlands oudste wordt zaterdag 110 jaar oud. Zij werd op 8 juli 1885 in Elton (gemeente Rheden) geboren. Mejuffrouw Flower stamt uit sterk geslacht want haar moeder bereikte ook al de leeftijd bijna 101 jaar. Haar vader was een Brit. Ann Flower heeft haai hele arbeidzame leven in de huishouding doorgebracht. Deze eeuw bereikten reeds negen mensen in Nederland de eer biedwaardige leeftijd van 110 jaar. Ons land telt nog twee poten tiële kandidaten die dit jaar deze leeftijd kunnen bereiken. In to taal wonen ongeveer duizend eeuwlingen in Nederland. Den Haag - De treinenloop heeft gisterochtend hinder ondervon den van blikseminslag. Op het traject Dordrecht-Lage Zwaluwt werd de wissel- en seinbediening getroffen. Vanaf kwart overze- ven was daarom maar beperkt treinverkeer mogelijk. Op de rou te zelf moesten reizigers met ongeveer een half uur vertraging To kening houden. Rond negen uur was alles weer onder controle. Amsterdam - Drie vrouwen met tien kilo cocaïne in hun bagage zijn gisteren op de luchthaven Schiphol tegen de lamp Volgens een woordvoerder van de marechaussee vertegenwoor digt de buit een straatwaarde van vier miljoen gulden. Twee vb de vrouwen hebben de Venezolaanse nationaliteit, de derde dt Spaanse. Zij arriveerden in Nederland met een vlucht uit het Ca- ribisch gebied. De cocaïne zat verstopt in dubbele bodems inhui koffers. Den Haag - Als de Eerste Kamer in september akkoord gaat me! het wetsvoorstel om de bonus/malus in de wao te schrappen, deze omstreden regeling met terugwerkende kracht vanaf 1 j1 van de baan. Dat zegt het ministerie van Sociale Zaken. Debekr,- tiseerde regeling gaf bedrijven een boete wanneer een personeels lid in de wao verdween en een premie als een gedeeltelij k arbeids- ongeschikte in dienst genomen werd. De Tweede Kamer voorstel nog net op tijd behandeld, maar in de Senaat gel pas na de zomer. Voor de ingangsdatum heeft dat oponthoud ge® gevolgen. In de praktijk is het uitdelen van boetes al gestopt. (ADVERTENTIE) Reiswijzers en Routekaarten. Voor informatie over uw vakantieland en de weg er naartoe, Reisgidsen. Voor de uitgebrei de informatie over uw vakantie land en streek. Reisverzekering op maat Kies voor een éénmalige verzekering of een Vaker Gradsvoo_ Vakantie Verzekering. De Internationale Reis- en Kredietbrief. Onmisbaar Ivoor voertuighulp bij pech onderweg in het buitenland. Bergen op Zoom, Westersingel 79-81 Breda, Wilhelminapark 25. Terneuzen, Markt 11-13. o0r Bob van Huet "den - John Major en zijn ■tdager John Redwood heb- gisteravond hun verkie- „gscampagne voor het lei- •rschap van de Britse Con- «rvatieven afgesloten met ln voordracht voor de zoge- eten '92 Group', een verza- ieling van Euro-sceptische LeS. Onder het gehoor be- onden zich tientallen twijfe- aars voor wie nog niet vast- op wie ze uiteindelij i stemmen. Vanavonc oud half zeven wordt de uit lag verwacht van de leider- chapsverkiezing. De Spaanse premier Felipe Goi [ez, wiens land in het weekeii het voorzitterschap van de E .„pese Unie op zich nam, kondi; de gisteren meer politieke en d ilomatieke druk op de oorlogvo ende partijen in Bosnië aan. Als het aan hem ligt, is terugtrel óng van de vredestroepen voorl pig niet aan de orde. intussen proberen de Verenig: Naties te voorkomen dat de co: [lieten met de Bosnische Servië verder oplopen. Nadat in nacht van zondag op maand (ine VN-konvooien vlakbij Igman bij de Bosnisc hoofdstad Sarajevo waren aan; vallen, zei woordvoerder Ga Coward, dat zowel het regerinj leger als de Bosnische Servi: nog eens zijn herinnerd aan de schermde status van burgers VERVOLG VOORPAGINA Ejdens het proces besloot de jv dat drie van de schoten als zelfv dediging konden worden aan; merkt. Het vierde fatale schot werd gelost toen de auto met j, riders reeds was gepasseerd, echter niet te rechtvaardig g kreeg levenslang voor doodschieten van een van de p sagiers, de 17-jarige Karen Rei Sinds zijn veroordeling heeft breed front van ruim hond (meest rechtse) Lagerhuislee ex-para's, gepensioneerde ge raals en diverse rechtse kran zich ingezet voor vrijlating !g. Volgens zijn verdedi) reageerde hij in een fractie van seconde ongelukkig in een hem gevaarlijke situatie. Naar verluidt zou minister M vorige week woensdag al strafvermindering hebben be ten. Een regeringswoordvoeï in Londen noemt het grote or dat deze nu in verband wordt bracht met de leiderschaps- kiezing. 'Clegg out, all out', was gist< een vaak opduikende graffit Belfast. Volgens Sinn Fein-Iei betekent dit dat met Clegg ook tholieke en protestantse geva: nen vervroegd vrijgelaten zot moeten worden. „Er zijn hon den politieke gevangenen die minder zijn beschuldigd dan zegt een woordvoerder. mmmm Stelt u zich eei geen twee dagen in en uw portemonnee Verloren? Heel vervJ v

de Stem | 1995 | | pagina 4