Akkoord tekenen in Washington' Antonio Di Pietro van ondervrager tot ondervraagde Tsjernomyrdin opgelucht: regering blijft aan Major: 'Geen concessies aan rechtervleugel' Greenpeace mag niet naar gebied kernproeven Chaos en onmacht Rapport legt schuld bij bij bazen Barings Bank Sluis Terne staalconcei Over de koj DE STEM BUITENLAND VS inviteren Israël en PLO, maar overeenstemming blijft vooralsnog uit Kohl spreekt veto uit over joods monument 6 Sudan wilde Mubarak al in 1990 doden' Maffiosi opgepakt Seoul: weinig hoop op overlevenden DE STEM COMMENTAAH BUITENLAND KORT I n,t bliikt uit een opzetje dat is Laakt door het openbaar h- IcÜaam Afvalstoffenverwijdenng Reactie ondei Paus looft ook protestantse martelaars Rood-groen regeert in Duitse deelstaat j| Irak verstrekt informatie over wapens EU investeert 100 miljoen in Suriname A- MAANDAG 3 JULI 1995 I Door Aart Heering Rome - Antonio Di Pietro is gisteren langer dan twaalf uur verhoord in een kazerne van de carabinieri in de Noorditaliaanse stad Brescia. De voormalige openbare aanklager die in de afgelopen jaren furure maakte als strijder tegen de corruptie in Ita lië, moet zich verdedigen tegen be schuldigingen van machtsmisbruik en afpersing. Het onderzoek tegen Di Pietro volgt op een serie anonieme verklaringen en ge tuigenissen van personen die zelf bij cor ruptie-affaires betrokken zijn. Een van hen is Giancarlo Gorrini, de directeur van een failliet gegaan verzekeringsbe drijf, die heeft verklaard dat Di Pietro renteloos 120.000 gulden van hem heeft geleend en bovendien zou hebben geëist dat hij de speelschulden van een vriend zou delgen. Ook zou Di Pietro druk hebben uitgeoe fend om diezelfde vriend, Eleuterio Rea, tot hoofd van de gemeentepolitie van Milaan te laten benoemen. Tenslotte be schuldigt generaal Cierciello, een de van corruptie verdachte topman van de fisca le politie, Di Pietro ervan verdachten te hebben geprest om zijn naam en die van Silvio Berlusconi te noemen. Het verhoor van Di Pietro is een gevolg van een aan klacht die de verdedigers van Cierciello en andere vermeende slachtoffers van de ex-magistraat tegen hem hebben inge diend. Bij een eerder onderzoek van in specteurs van het ministerie van Justitie bleek op Di Pietro's handelen overigens niets aan te merken. Vandaag begint bovendien de ondervra ging van een voormalige collega van Di Pietro bij de rechtbank van Milaan. Op last van minister van Justitie Mancuso zal officier van justitie Fabio De Pa- squale zich moeten verantwoorden voor de dood van Gabriele Cagliari. Deze van een miljoenenzwendel verdachte top functionaris van het staatspetroleumbe- drijf ENI pleegde twee jaar geleden zelf moord nadat De Pasquale had geweigerd om hem huisarrest toe te staan. In beide gevallen zijn de mannen die kort geleden nog op de bres stonden in de strijd tegen de wantoestanden in het Ita liaanse openbaar bestuur, nu zelf het voorwerp van gerechtelijke acties en ver dachtmakingen geworden. Na de illusie van het onderzoek Schone Handen zet de normalisering zich met rasse schreden voort. Di Pietro foto ap Van onze correspondent Bonn - De Duitse bondskan selier Kohl wil geen reusach tige grafsteen midden in Ber lijn als centraal monument voor de in Europa vermoorde joden. Vorige week was bekend ge maakt dat het grafsteen-ont werp van vier Berlijnse ar chitecten en kunstenaars was uitverkoren. Maar Kohl heeft er zijn veto over uitge sproken, daarin bijgevallen door de Berlijnse burgemees ter Diepgen. De Centrale Raad van de Jo den in Duitsland heeft aan gedrongen op een snelle re alisering van welk gedenkte ken dan ook. Van uitstel mag geen afstel komen, vindt het hoogste bestuursorgaan van de joden in Duitsland. Het nu afgewezen ontwerp be treft een gigantische, be gaanbare grafsteen van 100 bij 100 meter. Op de antra cietkleurige, tot elf meter schuin oplopende granieten plaat, zouden meer dan 4 miljoen namen worden ge graveerd van joden die in de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord of vergast. Het Holocaust-monument moet tussen de Brandenbur ger Poort en de Potsdamer Platz - hartje Berlijn - ko men. In regeringskringen en bin nen het Berlijnse stadsbe stuur waren al bedenkingen gerezen tegen een te om vangrijk gedenkteken temid den van de historische ge bouwen en nog te realiseren nieuwbouw in dit deel van Berlijn. Cairo (afp) - Het islamitische fundamentalistische bewind in Khartum heeft al in 1990 gepro beerd de Egyptische president Hosni Mubarak te vermoorden. Dat heeft een voormalige Suda nese veiligheidsagent gisteren gezegd in een interview nmet de Egyptische krant al-Akhbar. „Het plan om Mubarak te ver moorden stamt uit 1990," zei ko lonel Abdel Aziz Gaafar. „Be doeling was de moord in Egypte te plegen, maar Egyptische vei ligheidsbeambten hebben de uit voering van dit plan verhin derd," zei één van de voormalige leiders van de Sudanese veilig heidsdienst. „Vervolgens beslo ten ze de aanslag buiten Egypte te plegen en kozen ze daarvoor Ethiopië." Mubarak bleef ongedeerd. Twee aanvallers en twee Ethiopische veiligheidsagenten kwamen bij de terroristische actie om. Za terdag hebben Ethiopische vei ligheidsagenten in Addis Abeba drie mannen doodgeschoten die ook betrokken zouden zijn ge weest bij de aanslag op Muba rak. De mannen waren uitgerust met bommen en explosieven. Secretaris-generaal Abdel Ra- him van de Palestijnse Autoriteit zei dat PLO-leider Arafat maan dag in Addis Abeba eveneens aan een aanslag ontsnapte. Vol gens de Palestijn hadden drie Arabische leiders tijdens de top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid moeten worden vermoord. Catania - De Italiaanse politie heeft zaterdag tientallen maffia leden opgepakt en is een zoek tocht begonnen naar meer dan 140 anderen in het kader van een grootscheepse landelijke razzia. De politie pakte Natale D'Ema- nuele op, het vermeende finan ciële brein van de maffia in het Siciliaanse Catania. D'Emanu- ele is een neef van de eerder op gepakte maffia-leider Santapao- lo. Hij werd sinds 1993 gezocht op verdenking van drughandel en afpersing. In Nouméa op Nieuw-Caledonië demonstreerden enkele duizenden mensen tegen hervatting van de Franse kemproeven. foto epa Papeete (ap) - Franse autoriteiten hebben het Greenpeace-schip Rainbow Warrior II verboden dichter dan 12 zeemijlen bij het Franse kemproefgebied in de zuide lijke Stille Oceaan te komen. Aan boord van het schip verklaarde Greenpe- ace-woordvoerster Stephanie Mills gisteren dat de Franse marine is gemachtigd ieder schip te enteren dat het proefgebied bij de atollen Mururoa en Fangataufa wil binnen dringen. Vertegenwoordigers van de Franse politie kwamen gisteren bij Tahiti aan boord van de Rainbow Warrior om kapitein David Enever het verbodsbesluit schriftelijk te overhandigen. Greenpeace weigerde echter het verbod te ondertekenen. „We kunnen niet de rechtmatigheid accepteren van een wille keurig getrokken militaire verbodszone, die vreedzame protesten verhinderen moet," zei Mills. Zowel in Frankrijk als in Frans Polynesië hebben duizenden mensen het afgelopen weekeinde geprotesteerd tegen de kernproe ven. In Parijs waren tussen de 3000 en 5000 betogers op de been, In Nouméa, de hoofdstad van Nieuw-Caledonië, demonstreerden enke le duizenden mensen. Blokkades van toe gangswegen naar Papeete, de hoofdstad van Tahiti, duurden voort. Donderdag vond in Frans-Polynesië de grootse demonstratie ooit plaats met zo'n 15.000 deelnemers. Zij eisten een referendum over de kernproeven. Door Kees Elenbaas Moskou - Premier Viktor Tsjernomyrdin haalde zater dag opgelucht adem nadat een cruciale motie van wantrou wen tegen zijn regering niet de vereiste meerderheid haalde. De Doema, het lagerhuis van het Russische parlement, had een spe ciale zitting belegd om zich voor de-tweede maal binnen tien dagen uit te spreken over de vertrou wenskwestie. In tegenstelling tot bij eerste stemming op 21 juni wist de oppositie dit keer geen meerderheid achter zich te krijgen voor de motie van wantrouwen, waardoor het aftreden van de vol tallige regering of een mogelijke ontbinding van het parlement werd voorkomen. De uitslag van de stemming in de Doema bete kende het einde van de ernstigste politieke crisis die Rusland heeft gekend sinds 1993 toen president Jeltsin met geweld een einde maakte aan zijn conflict met het parlement. Tsjernomyrdin heeft meer dan ge noeg redenen om tevreden te zijn met het resultaat van de stemming op zaterdag. De premier komt niet alleen gesterkt uit de strijd met de Doema te voorschijn, maar wel licht nog belangrijker is het feit dat voor de eerste keer in de Rus sische geschiedenis een ernstige politieke crisis met constitutione le middelen werd opgelost. De motie van wantrouwen zou met de steun van 226 afgevaardigden zijn aangenomen, maar kreeg slechts 193 stemmen. Het ontslag dat Jeltsin vrijdag vice-premier Jego- rov, minister van Binnenlandse Zaken Jerin en chef van de Veilig heidsdienst Stepasjin gaf, bracht een aantal afgevaardigden tot een mildere houding. De drie minis ters werden ontslagen wegens hun verantwoordelijkheid voor het gijzelingsdrama in Boedjonnovsk waarbij 123 doden vielen. Er is Tsjernomyrdin nu blijkbaar alles aan gelegen om zo snel moge lijk tot een oplossing van 'Tsjets jenië' te komen. Hij stelde dit weekend een speciale wet in het vooruitzicht die het raamwerk moet leveren voor de onderhande lingen. Bovendien wil hij persoon lijk aan de vredesonderhandelin gen gaan deelnemen. Door Bob van Huët Londen - John Major riskeert een niet-overtuigende over winning in de leiderschaps verkiezing bij de Britse Con servatieven. Afgaande op de stemming onder de 329 Con servatieve Lagerhuisleden die morgen moeten kiezen tussen de premier en zijn uit dager John Redwood zou een aanzienlijk deel van hen overwegen zich van stem ming te onthouden. Die 'tactische keuze' zou neer komen op een motie van wan trouwen voor de geplaagde pre mier en de weg openen voor nieuwe uitdagers. Zowel Major als Redwood ver klaarde gisteren overtuigd te zijn van succes. De premier be nadrukte dat hij de man was die de Conservatieve Partij kon her enigen, na deze leiderschapsver kiezing. Hij ontkende geruchten dat hij de rebellerende rechtervleugel in zijn partij reeds concessies had gedaan in een poging zijn positie te verstevigen: „Een ruk naar rechts zou miljoenen kie zers afschrikken. De Conserva tieve Partij wint verkiezingen als ze rechts van het midden opereert. Dat is en blijft mijn positie". Volgens politieke waarnemers in Westminster zou Major - als hij overtuigend wint - mogelijk woensdag al zijn kabinet zou willen wijzigen. Naar verluidt zou de Euro-sceptische minister Michael Howard (Binnenlandse Zaken) goed kans maken de op volger te worden van de terug tredende Douglas Hurd op Bui tenlandse Zaken. Uitdager John Redwood legt zich vooralsnog niet neer bij, voor hem, ongunstige opiniepei lingen. De kans de hij Major kan verslaan in een directe confron tatie lijkt bijzonder klein. Red wood meende echter te weten dat veel Lagerhuisleden en di verse ministers van Majors ka binet nog twijfelden over hun keuze. Aangezien het gaat om een geheime stemming zal nooit duidelijk worden of dat inder daad zo is. De oud-minister voor Wales za ken herhaalde dat hij de man was die nieuw elan zou brengen en dat onder John Major alles bij het oude zou blijven. Red wood kreeg dit weekeinde de steun van oud-minister Norman Tebbit, een verklaard Euro scepticus en voormalige rechter hand van Margaret Thatcher. Niet de score van de uitdager, maar die van de titelverdediger blijft van doorslaggevend be lang. Hoe meer Lagerhuisleden blanco stemmen hoe moeilijker Majors positie zal worden. Als lachende derde in de leider schapsverkiezing wordt door velen nog steeds Michael Hesel- tine getipt, de minister van Han del. Zijn aanhangers hebben er alle belang bij om John Major te verzwakken door zich te ont houden van stemming. Veel Lagerhuisleden denken dat Major een blunder heeft begaan door deze leiderschapsverkie zing te provoceren. Een voor aanstaand Conservatief: „Een technische overwinning kan hem niet meer redden. Hij heeft zelf om het brede vertrouwen van de fractie gevraagd. Als 100 Lagerhuisleden hem hun steun weigeren, zal hij moeten aftre den als premier." Van onze redactie buitenland Jeruzalem - De Verenigde Staten hebben Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie uitgenodigd naar Was hington te komen om daar op 17 juli een akkoord over uit breiding van de Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever te onderteke nen. De partijen kunnen zo nodig in Washington nog de laatste de tails regelen van het akkoord. Af gelopen weekeinde lukte dat de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Peres en PLO-lei der Arafat niet, ondanks langdu rige onderhandelingen. Maar de Israëli's zijn optimistisch dat het er nu toch snel van komt. Volgens afspraak had het ak koord er zaterdag moeten zijn. Maar ook na een acht uur lange nachtelijke gespreksmarathon konden de twee het zondagoch tend niet eens worden. „De nacht was niet lang genoeg," zei een vermoeide Peres. De twee politi ci, die elkaar aan het grenscon- trolepunt Erez tussen Israël en de Gazastrook troffen, lieten weten de komende dagen weer bijeen te komen en nog deze maand een verdrag over de tweede fase van de autonomie voor de Palestijnen te ondertekenen. Strijdpunt blijft de omvang van de Israëlische troepenterugtrek king uit de Westoever, waarna de Palestijnen verkiezingen kunnen houden. Israël wil dat het leger zich in etappes terugtrekt uit zes van de zeven steden op de West oever. De Palestijnen wensen echter ook de controle te krijgen over de plattelandsgebieden, een eis waaraan Israël niet wil vol doen omwille van de veiligheid van de 135.000 joodse kolonisten op de Westoever. De Palestijnen willen dat Israël bindende data geeft voor de terugtrekking uit de Westoever, terwijl Israel zich het recht wil voorbehouden om de aftocht op te schorten bij eventu ele terreuraanslagen van Pale stijnse militanten. Gevangenen Israël heeft beloofd 1.500 gevan gen Palestijnen vrij te laten zodra een akkoord is bereikt, zo heeft de radiozender Stem van Palesti na bericht. De gevangenen ko men uit de autonome Gazastrook en Jericho, alsook uit Jenin, de volgende stad op de Westoever die onder Palestijns bestuur zal komen. Na het stranden van de bespre kingen hebben honderden Pale stijnse gevangenen gisteren hun hongerstaking hervat. De hon gerstakers begonnen hun actie op 18 juni om Israël te dwingen een tijdsbestek te noemen voor de vrijlating van alle 5.500 Palestij nen die door Israel gevangen worden gehouden. De Palestijnen toonden zich teleurgesteld na de besprekingen in Erez. „Het be langrijkste is dat de Israëli's, tot mijn grote verdriet, nog steeds de Palestijnen niet vertrouwen," al dus Sufyan Abu Zeidah, lid van de Palestijnse Autoriteit. Seoul (afp/rtr) - Reddingsploe gen hebben hun speuractie naar overlevenden in het puin van het ingestorte warenhuis Sampoong in Seoul gisteravond beëindigd, na slechts een slachtoffer onder het puin vandaan te hebben ge haald. De jonge vrouw overleed echter op weg naar het ziekenhuis, waardoor de hoop meer overle venden te vinden, verder afnam. Zaterdag hadden de reddings ploegen nog meer dan dertig overlevenden onder het puin vandaan gehaald. Het ging om schoonmakers die hun toevlucht hadden gezocht in een opslag ruimte toen de plafonds naar be neden kwamen. Zij konden door een nauw gat door de puinbrok- ken naar boven worden gehesen. Er zijn meer dan 120 doden en rond de duizend gewonden. Er worden nog meer dan 300 men sen vermist. De autoriteiten gaan ervan uit dat het dodental zal op lopen tot ver boven de 300. WAAROM de Bosnische Serviërs de honderden gegijzelde VN 1 militairen hebben vrijgelaten, daarover is nooit klaarheid komen. De Russische en Griekse diplomatie eisen hun aandêi in het onverwachte succes op. Anderen schrijven het toe aai de druk die de Servische president Milosevic vanuit Belgrade op zijn Servische broeders heeft uitgeoefend. In Westerse bin gen wordt zelfs getracht de indruk te wekken dat de vorminc van een snelle interventiemacht de Bosnische Serviërs aan het denken heeft gezet. Over het meest waarschijnlijke scenario is amper gerept. Dat, dat de Bosnische Serviërs hebben geëist dat het afgelopen' moet zijn met het uitvoeren van bombardementen door Nave vliegtuigen als represaille op de door Bosnische Serviërs gi pleegde wandaden. Vooral de Fransen - die onmiddellijk nadi gijzeling van ook Franse militairen riepen dat er geen beled! gingen meer geslikt zouden worden - schijnen een belangrijk) aandeel te hebben gehad in de totstandkoming van de bizar» overeenkomst. Dat die theorie bepaald niet denkbeeldig is wordt de dagen bewezen. De Bosnische Serviërs schenden iedere oven] eenkomst die er maar te schenden valt. Ze schieten lukraak op burgers en op VN-militairen. Pas nog werd het hotel bescho ten waar de internationale pers zich heeft verzameld, zelfs hei hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Sarajevo werd on der vuur genomen. De Verenigde Naties protesteren fel tegen deze brutale aanve len, maar daar blijft het dan ook bij. Zelfs het wapen van hetdi eigen met een bomdardement op Bosnisch-Servische steil, gen wordt niet gehanteerd. De Mavo-straaljagers hoeven blijk baar vanaf hun Italiaanse basis niet meer in actie te komen. Het heeft er veel van weg dat de VN-vredesmacht - in ruilvooii vrijlating van de gegijzelde VN-militairen - een van de weinige beschikbare machtsmiddelen uit handen heeft gegeven. Os mogelijk is het niet. De VN in Bosnië staan tenslotte model voor onmacht en chaos. De nieuwe snelle interventiemacht zal dat beeld niet kunnen' rechttrekken. Zeker niet nu de VN-vredesgezant heeft laten wei ten dat de werkwijze niet veel zal verschillen van die van dé' huidige troepenmacht. De Bosnische Serviërs lachen in hui vuistje. Londen (anp) - De Bank of Engeland heeft een vernietig®; rapport opgesteld over de rol van de leiding van Barings b| het debacle van deze Britse zakenbank. De Bank gaat echter niet zo ver dat zij aanbeveelt om betrokke nen voor hun leven uit de City, het Londense financiële dis trict, te stoten. Barings is sinds maart eigendom van de Neder landse ING Groep. De Britse centrale bank speelt in haar rapport de zwarte piet vooral toe aan Peter Norris en in min dere mate aan Ron Baker. Nor- ris en Baker waren de meerde ren van Nick Leeson wiens fi nanciële transacties in Singapo re begin dit jaar de ondergang van Barings inleidden. Het rapport is flink vertraagd. ING-bestuurder Lindenbergh, die sinds de overname in maart Barings leidt, oefende in april om die reden zware kritiek uit op Bank of Engeland. Begin mei vlogen al 21 topmanagers bij Barings de laan uit. Norris wi toen al directievoorzitter af vj Baring Investment Bank in Singapore. Peter Baring, oud-bestui voorzitter van Barings, en (ft tweede man Andrew Tucker» men er relatief genadig Zij krijgen het verwijt onvol doende toezicht te hebben ge"1, geld, waardoor zij de problem® hadden kunnen voorkomt Duitsland heeft laten weten® Nick Leeson in september3 Singapore wordt uitgelever Een woordvoerder van het p3 ket in Frankfort twijfelt er»1 aan dat de rechter het uitlev rings verzoek inwilligt. Le® heeft uitlevering aan SingaB, uit alle macht bestreden; wilde in Londen berecht W den. Stern-lezers en week in week ui ,,Kleintjes"-rubri dag vele tiendui Het moet dan w als juist uw ,,kle worden gelezer Ivan onze verslaggever nieren - De oprichting I n een Regionaal Steunpunt I Natuur- en milieu-educatie in lyeeuws-Vlaanderen gaat jllO.OOO gulden per jaar kos tten. Kosice - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens de hei-,1 ligverklaring van drie Slowaakse rooms-katholieken ook prote-j stantse martelaren geëerd. Hiermee kwam hij tegemoet aan kri-j tiek van protestantse zijde dat hij alleen maar oog heeft voordi" rk-slachtoffers van godsdienstoorlogen. Hij roemde de geloofsmoed van drie religieuzen die in 1619 doorl calvinisten in Kosice waren vermoord, reden waarom hij hei heilig verklaarde. Maar hij sprak zijn lof en bewondering uil": voor de vele protestanten en orthodoxen die ook omwille valt hun geloof waren vervolgd. De paus verwees in het bijzonde:| naar de 24 lutherse predikanten die in 1687 in Presov d rooms-katholieken waren vermoord. Bonn - Duizenden boze mijnwerkers hebben de socialistische I minister-president van Noordrijn-Westfalen Johannes Rau I steren in Hagen uitgefloten en uitgejouwd. Zij protesteerden ts gen de nieuwe rood-groene regeringscoalitie in de Duitse deek staat Noordrijn-Westfalen. 'Groen-rood is mijnwerkersdoodj stond op spandoeken te lezen. De mijnwerkers vreten voor hui l baan als het bruinkool-dagbouwproject Garzweiler II, na! Aken, onder invloed van de Groenen wordt afgeblazen. De regionale partijcongressen van SPD en Groenen hebben l weekeinde hun zegen gegeven aan de rood-groene samenwer-j king die na weken van uiterst moeizaam onderhandelen toll stand is gekomen. Die coalitie was nodig geworden nadat r| SPD bij de recente verkiezingen in Noordrijn-Westfalen de ab-l solute meerderheid had verloren. Bagdad - Irak heeft zondag aan de Verenigde Naties meergege-1 vens verstrekt over de Iraakse produktie van bacteriologische! wapens. Het ontbreken van informatie over deze bewapening::I voor de VN reden het sinds de Golfoorlog geldende embargo tt-f gen Bagdad niet te versoepelen. L De gezant van de VN, Rolf Ekeus, zei in Bagdad dat 'nieuwe in-f formatie is gegeven die zal worden geëvalueerd en voorgelegi I aan de VN-Veiligheidsraad'. Ekeus voerde drie dagen bespre-1 kingen in de Iraakse hoofdstad, die hij als positief omschreef.Del VN-commissie belast met de ontwapening van Irak wil onder I meer opheldering over wat er met zeventien ton voedingsto f dems, mogelijk voor bacteriën die dodelijke ziekten veroorza-1 ken, is gebeurd. 1 Paramaribo - De Europese Unie heeft tot 1998 ruim 100 miljoen.! gulden beschikbaar voor Suriname. Dat heeft algemeen rappor-1 teur Maij-Weggen van de ACP-EU-Assemblee zaterdag in Para-1 maribo bekendgemaakt. Bijna 80 procent van de 100 miljoftl gulden is bestemd voor de infrastructuur in Suriname. De Euro-1 pese Unie besteedt het grootste deel hiervan aan verbetering van I de weg die van Oost- naar West-Suriname loopt. Ook voor ft I veerverbinding tussen Suriname en het westelijk buurland Guy-1 ana komt geld beschikbaar. I Twee regionale vliegvelden worden uit het beschikbare fonds I van de Europese Unie verbeterd. Maij-Weggen constateert dal I Suriname klaar lijkt te staan 'voor een flinke stap naar een bf| tere toekomst'. „Het is de taak van de Europese Unie om I name daarbij te helpen." Ivan onze verslaggever [ifemeuzen - De beslissing vd laan de bouw van een nieuwe! IdeWesterschelde komt veel r I Zo'n nieuwe veerboot is nam inzetbaar en tot die tijd blij;, baar. lüat zegt de EVO, de ondeme- I mersorganisatie voor logistiek en I transport in een reactie op de toe- stemming die minister Jorritsma I heeft gegeven voor de bouw van 1 een nieuwe dubbeldeksveerboot. I De EVO wijst er op dat nu al vast I staat dat de veerboot Prins Wil- flen-Alexander volgend jaar voor [onderhoud zes weken uit de vaart moet. „Bij de geringste storing I wordt de dienstregeling voor het vrachtverkeer meteen beperkt tot I een uurdienst en zullen er lange I wachttijden ontstaan," zegt de| EVO. „Dit zal leiden tot extra I lastenverzwaringen voor het be- I I drijfsleven dat is aangewezen op I Ide veerdiensten." De EVO isI [voornemens de kwestie opnieuwI te bespreken met gedeputeerde! [Hennekeij. De ondernemersorganisatie! drong in februari van dit jaar all Van onze verslaggever Temeuzen - De Gentse staald miljoen gulden omdat Terneu] J zeesluis heeft. De zeeschepen niet met volle lading door der worden gelicht. Dat kost tijd j De Gentse havenschepen D. Ter| mont bracht afgelopen weekend tijdens de havenfeesten dit ongej mak van Sidmar naar voren on wederom te pleiten voor eeJ nieuwe en grotere zeesluis in Terl [neuzen. De noodzaak daarvai wordt aan Nederlandse zijdj nogal eens betwist, j „Ik begrijp niet, en aanvaard nia dat er nog personen, weze ha professoren, directeuren of bq leidsverantwoordelijken zijn, I durven beweren dat een nieuv zeesluis in Temeuzen niet gend of zelfs overbodig zou Dit is onaanvaardbaar," aldijj Termont. Termont pleitte in Temeuzen oq 1 voor de verdere uitbouw van i I samenwerking met Temeuzel I Hoewel het havenschap van Vlij singen en Terneuzen tegenwooj dig onder een directie en een bi stuur vallen wil Termont Vlissil gen niet bij die samenwerkil j betrekken. Gent en Temeuzq 'en aan het zelfde kanaal. I geografische ligging van VlissiL gen laat in de ogen van TermoJ i een innige samenwerking tussf ;T WA.S* 7v ft een verkeersongeval o 9 een personenauto, bestv licktn^e^ee^ vernield- Dat Het ongeval gebeurde even tuin' toen e tnan bij het m »flrechtdoor stuurde. Daa hnni^am hi] bekneld te zif den e man: die lichte i Dp me.n ude auto. inmiddels verschenen „d engrondslag lag val enn anatysetest wees uit d| us volgde een proces ve

de Stem | 1995 | | pagina 4