Eltingh ruikt kansen op finale Nieuwe uitdaging voor Stoitsjkov in Italië Boogert, Bogart, Boeeeeegert 'Als het nu niet lukt, lukt het nooit meer' :uws kort ^an den Berk 'Ex' van Graf profiteert van overspannen Tarango Siemerink oogst op Wimbledon lof van drievoudig kampioen Becker JEK hockeyselectie J een mens te zijn, in de eerste' bnbenut. Fitz-Gerald, die een; Isische kampioenschappen een. prutst, profiteerde: 10-8. Daar- is de mooiste van mijn drie' SPORT B5 Broek omlaag en fimbledon Steenkamer en Woof dertiende in Neuchatel "Cm ,Zwe)276- 169 70 SCn(LSwlstam (Zwe) 2n' 2- Licentie 4DAG 3 JULI 1995 B4 ÖËStem Bgers zijn bij het Europees P geworden. Ze kwalificeer I in oktober in Peking wordt' totaal van 542,5 punten en ■nkrijk (547) voor laten gaan nog mede-favoriet, deden liefst 7-23 van Zweden te I daardoor op naar de vierH» (WK-deelneming. 125-3 van Monaco en speelde captain Jaap Trouwborst en 3 uit de paren Enri Leufkens/ terhof en Erik Kirchhoff/An' Nederland - Rusland 15. 15, 2. Frankrijk 547, 3. Nederland 6. Israël 533,5, 7. DenemaS itst voor WK. bgevoegd aan de selectie van lam. De speelster van HGC 't Hek uitgenodigd voor de 7 Laren beginnen. De overige de ploeg die in Amstelveen lorbereiden op het olympisehf yi met 25 november in Kaap- I vijf plaatsen in Atlanta 1996' wedstrijden gespeeld. Op 3 en. n Argentinië de tegenstander, Inog drie duels met Canada en Jnma. iHolsboer, Plesman, De Ruiter 1HGC), Derks, De Heij, Kuipers'' 1 den Boogaard, Donners, Toxo- fcuwen (beiden MOP) en KoolenJ tin |ft haar wereldtitel squash met 1 versloeg zondag in de finalé 9-3 haar landgenote Sarah peelster, die het WK drie keer Sydney stamt uit een echt# (ley was enkele jaren geleder? Ickman (Eng/3) 6-9 9-7 9-2 9-3: I 9-6 9-4 9-0. l(Aus/4) 8-10 9-2 9-6 9-3. Jan van Doorn was zaterdag rijs van Ierland 500 cc. I)i Jgklassement als derde, na d< manches.-In de tussenstanc I de Honda-rijder achtste. zesde en de vierde plaats. p Jacky, in de training geblesseerd geraakt aan de enkel, en Wiljam Janssen kwamen op het heuvel achtige circuit minder promi nent in beeld. In de eerste man che ging de veiligheid boven al les, toch nog zevende, in de tweede moest de gashendel na een slechte start ver open om het puntverlies te beperken. De be loning was de twaalfde plek, maar ondanks de matige score stijging naar de vijfde plaats in het algemeen klassement. Ballykelly. GP Ierland 500 cc. 'n Eerste manche: 1. Smets (Bel) Hui berg, 2. Jacky Martens (Bei) Husqvar- na, 3. Johansson (Zwe) Husqvarna, 4. Van den Berk (Ned) Honda, 5. Van Doorn (Ned) Honda, 6. Parker (VSt) KTM, 7. Darryll King (NZe) Kawasaki, 8. Weustenraed (Bel) Honda, 9. Dirkx (Bel) Honda, 10. Caprani (Den) Ka wasaki, 18. Koenen (Ned) Honda. Tweede manche: 1. Martens, 2. Johans son, 3. Van Doorn, 4. Van den Berk,'3. Shayne King (NZe) KTM, 6. Parker,,7. Geukens (Bel) Husaberg, 8. Darm King, 9. Smith (GBr) Kawasaki, 10- Dirkx, 15. Koenen, 20. Van Loon (Ned) Honda. co Stand WK: 1. Smets 211, 2. Parker 205, 3. Johansson 181, 4. Darryll Kuif' (NZe) Kawasaki 173, 5. Delepine (Bel Honda 137, 6. Shayne King 127, 8. Van Doorn 115, 12. Van den Berk 72, 40. Koenen 1. Borgo Maggi ore. GP San Marino i-3 cc. I Eerste manche: 1. Tortelli (Fra) Ka wasaki, 2. Chiodi (Ita) Yamaha, Federici (Ita) Yamaha, 4. Malin (Eng) Yamaha, 5. Fanton (Ita) Kawasaki, Camerlengo (Ita) Yamaha, 7. Bartohw (Ita) TM, 8. Vialle (Fra) Kawasaki, Dugmore (VSt) Suzuki, 10. Maschio (Fra) Honda. m n. Tweede manche: 1. Chiodi, 2. TorteU 3. Fanton, 4. Bartolini, 5. Puzar_(IWJ Honda, 6. Camerlengo, 7. Maschio, Vialle, 9. Federici, 10. Dupasquier (Zwi) Yamaha, 11. Strijbos/Suzulu. Dagklassement: 1. Chiodi 37, 2. Tortel- li 37, 3. Fanton 26, 4. Federici 22, a. Bartolini 22, 6. Camerlengo 20. j Stand WK na 9 van 12 wedstrijden: Puzar 272, 2. Chiodi 245, 3. Torttf" XT UK dl ill, it. GIUUUl iéléJ, i 168, 4. Strijbos 155, 5. Button (VMJ Honda 145, 6. Federici 139. Schopfheim. GP Duitsland xtjspatto^ Eerste manche: 1. Fuhrer/Kaser (Z JHR-Kawasaki, 2. Fussenegger/Mejs- burger (Oos) EML-Zabel, 3. g Stettler (Dui) VMC-Zabel, 4. Wew- mann/Weinmann (Dui) EML-K-lM. Etheridge/Withers (Eng) BSU-KTM; Kops/Hurkmans (Ned) BSU-KTM», Janssen/Janssen (Ned) BSU-KTM- Schoch/Johansson (Zwi) VMC-KTM. Wittmann/Zellinger (Dui) EML-.ggj 10. Devoldere/Strubbe (Bel) KTM, 12. Van de Lagemaat/Lucas?» EML-Zabel, 16. Timmermans/Vis^ BSU-Kawasaki, 20. Willemsen/wu lemsen EML-Honda. Tweede manche: 1. Fuhrer, 2. Euss gger, 3. Gölz, 4. Kops, 5. Etheridig Kühn/Zimmermann (Dui) EML- wasaki, 7. Weinmann, 8. Wittmann., Schmid/Jehle (Dui) EML-Zabel. A«- Schweizer/Schlapfer (Zwi) maha, 12. Janssen, 13. Van de ES maat, 14. Van Werven/Dijkstra E Zabel. r.t«e- Dagklassement: 1. Fuhrer 40, 2. t negger 34, 3. Gölz 30, 4. Kops Ji Janssen 11. - fhr Stand WK na 4 wedstrijden: 1. 125, 2. Weinmann 122, 3. Fussenegg 99, 4. Gölz 93, 5. Janssen 61, 6. 57, 7. Brustmann 56, 8. Lenheif/W (Zwi) EML-KTM 51, 9. Etheridge 10. Wittmann 41, 12. Kops „6 Willemsen, Van de Lagemaat Bens/Verbrugge EML-Zabel, Werven 2 Grondman/Grondman EML-Zabel 1. Rudersberg. EK 250 cc. -"2. Eindstand: 1. Nilsson (Zwe)I 1* Fernandez (Spa) 123, 3. Adv (Ned) 115. MAANDAG 3 JULI 1995 „orCas Overzier „jen - Wimbledon '95 zijn schandaal te pak- :j[l Want aan Church Road n tradities in ere ge iden; ieder jaar zijn eigen Jletje. wldpersonen waren nu de «erikaanse tennisspeler Jeff mgo en diens vrouw. De eer- beschuldigde openlijk een !se umpire van corruptie, ie zijn boeltje en stapte ver ens furieus van de baan. Na incident sloeg Tarango's jthtgenote scheidsrechter Bruno rteuh recht in het gezicht. slecht is het niet. Deze verdient een lesje. Als Jeff Jhad gedaan, zou hij voor het worden geschorst. Daarom deed ik het maar. Het is onspor tief. Niemand neemt het voor de spelers op," onderbrak Benedic- te Tarango de persconferentie van haar man, terwijl de tranen over haar rode wangen rolden. Het zou wel eens 'the last Taran go' in Londen kunnen worden. Mogelijk een schorsing, in ieder geval een fikse boete (100.000 dollar) hangt de controversiële tennisser boven het hoofd. Alan Mills, het opperhoofd van de scheidsrechters, beloofde de zaak tot op de bodem te zullen uitzoeken. John McEnroe, die op dezelfde highschool als Tarango heeft ge zeten en in 1990 zelf van de Open Australische titelstrijd werd verbannen, reageerde za terdagavond verbaasd. „Ik kan niet geloven dat hij dat heeft gedaan. Op Wimbledon nog wel. Hij kan een lange vakantie tege moet zien." Het drama begon bij Tarango's achterstand van 1-2 in de tweede set (de eerste verloor hij met 6-7). Een lijnrechter gaf een service van Tarango 'uit', maar corrigeerde die beslissing direct zelf. In plaats van een ace te geven, wilde de scheidsrechter het punt laten overspelen. „Dit is een ace. Het gebeurde eerder in mijn dubbel. Dit is een vrese lijke beslissing," beet Tarango de man op de stoel toe. De 26-jarige Amerikaan verloor het volgende punt, waarna hij het publiek toeschreeuwde 'shut up!'. Volgens de umpire was dat een publiekelijke obsceniteit, waarvoor Tarango in het verle den al eens was gestraft. Ooit liet hij zijn broek zakken tijdens een partij tegen Michael Chang. Tarango liet een official opdra ven, maar toen die hem maande verder te spelen, ontstak de spe ler in blinde woede. „Jij bent de corruptste official in het hele circuit. Dat kun je niet maken," zei hij tegen de umpire. Die kende Tarango's tegenstander, de Duitser Alexander Mronz, het voormalig vriendje van Steffi Graf en de man die in de eerste ronde Sjeng Schalken uitscha kelde, vervolgens de game toe. Woedend verliet Tarango daarop de baan. Later verklaarde Tarango dat Rebeuh in het verleden al meer dere malen opzettelijk wedstrij den heeft beïnvloed. Volgens hem om vrienden te maken. Ta rango noemde de Zwitserse ten nisser Mare Rosset als voorbeeld. „De mensen zeggen: Jeff is een psycho, een heethoofd, een ge menerik. Maar dat ben ik niet. Ik ben een rationeel persoon." Vorige week was Tarango indi rect betrokken bij een ander in cident op Wimbledon, waarbij één van zijn tegenstanders in het dubbelspel, de jeugdige Engels man Tim Henman, van het toer nooi werd uitgesloten omdat hij een bal tegen het gezicht van een ballenmeisje mepte. „Henman zal op een of andere manier wel zijn beïnvloed door Tarango. Die man is een matennaaier, een ver schrikking in het circuit," rea geerde de Nederlander Paul Haarhuis toen. Wimbledon. 16,5 miljoen gulden. Mannen Derde ronde: Eltingh (Ned) - Wilan- jer (Zwe) 7-6 6-3 7-6, Becker IDnj/3) - Siemerink (Ned) 2-6 6-2 jg-4, Agassi (VSt/1) - Wheaton flSt) 6-2 3-6 6-4 6-2, Ferreira [JAf/7) - Woodforde (Aus) 6-1 1-6 6-7 6-2, Pioline (Fra) - Baur (Dui) 6-4 6-4 6-3, Mronz (Dui) - rsrango (VSt) 7-6 3-1 opgave, Nor- Ban (Bel) - Woodbridge (Aus) 6-4 u 3.6 6-3, Korda (Tsj) - Steven (NZe) 6-4 6-2 6-1. ihtste finale: Eltingh - Ferreira, tesi - Mronz, Becker - Norman, fioline - Korda, Kafelnikov (Rus/6) .frickstein (VSt), Martin (VSt/14) - (Kro/4), Matsuoka (Jap) - Joyce (VSt), Rusedski (GBr) - Sam- r Vrouwen Derde ronde: Graf (Dui/1) - Boogert Ked) 6-1 6-0, Mary-Joe Fernandez P/13) - Oremans (Ned) 6-1 6-2, Üovotna (Tsj/4) - Wiesner (Aus) 7-5 H, Date (Jap/6) - Whitlinger-Jones p) 1-6 6-3 6-3, Davenport (VSt/7) •.Singer (Dui) 6-7 6-3 6-2, Gorro- iategui (Arg) - Zvereva (WRu/10) U 6-4 6-4, Bradtke (Aus) - Gaval- don (Mex) 6-2 6-1, De Swardt (ZAf) ■too (Jap) 6-4 6-4. Achtste finale: Schultz (Ned/15) - Basuki (Indo), Kamstra (Ned) - Mar- (Spa/3), Graf - Gorrochategui, Mary-Joe Fernandez - Davenport, üovotna - Bradtke, De Swardt - Date, Sabatini (Arg/8) - Raymond Huber (Dui/9) - Sanchez Vi- cario (Spa/2). Vrouwen dubbel, tweede ronde: Bol- legraf/Stubbs (Ned/Aus/7) - Hingis/ gubakova (Zwi/Slw) 3-6 6-2 6-4, Schultz/Sabatini (Ned/Arg/9) - W- lerdel-Whitmey er/Whitlinger- J ones jjfSt) 6-2 6-4. Gemengd dubbel, eerste ronde: Ran- M/Probst (VSt/Dui) - Davids/Ore- - «(Ned) 6-4 7-6. Tweede ronde: Nijssen/Porwik (Ned/Dui) - Visser/ "irlea (ZAf/Roe) 3-6 7-6 8-6, tchey/Wood (GBr) - Oosting/Boo- Spt(Ned/13) 4-6 6-2 6-2. Door Cas Overzier Londen - Als het aan Jacco Eltingh ligt, bereikt hij zondag gewoon de finale van Wimbledon. „Ik ben er klaar voor. Waarom zou ik hier niet kunnen winnen?", vroeg hij zich zaterdagavond af zonder een spier op het afgetrainde gelaat te vertrekken. Seuchatel (anp) - Dertien was de (fats van de Nederlandse gol- fa Joost Steenkamer en John in het Neuchatel Open van '4 Europese Challenge Tour. van het toernooi was de alas van Hootegem. ;JV excentrieke Waal werd de van Rolf Muntz. De verdedigde zijn titel Ml Hij verkoos een week rust i» de aanloop naar het Dutch "pen in Hilversum. Van Hoote- maakte met 66 66 68 een terke serie. In de slotronde pas- Srde hij de Italiaan Michele teale. leenkamer en Woof hadden ne- slagen achterstand. Door het Mende prijzengeld vergrootte .™f zijn kans op een startbe wijs in Hilversum. Steenkamer is «ralzeker van. Hageman was opnieuw de Nederlandse speelster op ?uroPese vrouwentour. De «nhemse eindigde als 21e in de hennesy Cup te Keulen en ver- Jjfflde daar 8000 gulden mee. '™ares en goed voor 125.000 filden was de 24-jarige Zweedse 'ka Sorenstam met één slag 'oorsprong op de Engelse Trish ooison en haar landgenote Li- J'otte Neumann, de titelverde- ®Sster. Sorenstam voorkwam j™ playoff door een birdie op de «siste hole. Twee weken gele- .xn won zij al het Oostenrijks IMi Weima. de tweede inlandse, eindigde in Keulen ^jjnchen won Frank Nobilo BMW International. De '««■zeelander profiteerde van °ernshge vormcrisis bij klas- »5i„b(er Jarmo Sandelin. BMW International, 1,5 mil- Beet Eltingh tegen Mats Wilan der (7-6, 6-3, 7-6) wederom flink van zich af, Jan Siemerink moest het doen met enkele hartverwar mende woorden van Boris Becker, die de Rijnsburger op het centre court een les in servi ce en return had gegeven (2-6, 6-2, 6-2, 6-4). „Een getalenteerd speler, beweegt goed, technisch fraai", aldus de drievoudig Wim- bledon-winnaar. Drie ronden op Wimbledon heb ben Eltingh niet gesloopt. Inte gendeel. Topfit en boordevol energie begint hij vandaag aan de strijd om een kwartfinale plaats. Tegen Wayne Ferreira. De blonde Zuidafrikaan bleek' zaterdag de meerdere van de Australiër Woodforde, die een ronde eerder verantwoordelijk was voor de uitschakeling van Paul Haarhuis. Eltingh zou historie kunnen schrijven. In 108 jaar Wimble don is nimmer een Nederlander erin geslaagd het belangrijkste Grand Slamttoernooi te winnen. Eltingh voelt dat er wat in het vat zit. De weg naar de vierde ronde liep zoals elke tennisser dat zou wensen. Roes De zege in de openingspartij op het centre-court tegen Stich ver liep in een roes. De daaropvol gende tegen Al Hovksiy in een mentaal loodzwaar duel over vier sets. En zaterdag via twee tiebreaks en een soepele set over de rug van Mats Wilander. Atle tisch vermogen en concentratie koppelt Eltingh aan fraaie staal tjes van service-volley, dé strate gie om op sneUe grasbanen te kunnen oogsten. Op Wimbledon is de nieuwe 'Flying Dutchman' opgestaan. Een bijnaam die Tom Okker eind jaren '60 en in de zeventiger jaren koesterde. Za terdag zag de inmiddels 51-jari- ge 'Vliegende Hollander' hoe zijn opvolger zich op baan 1 ontdeed van Wilander. Okker, die vier maal in de kwartfinales van Wimbledon stond, moet onder de indruk zijn geweest. Eltingh oogde als een hongerige wolf. Hij lijkt alsof hij zelfs het gras van Wimbledon zo wil op vreten. „Toch heb ik weinig energie verspeeld. Laat de twee de week maar beginnen. Ben tot in mijn tenen gemotiveerd," zou Eltingh later zeggen. Het zijn de gevoelens van een potentiële winnaar. Van een speler die zijn bescheidenheid voor even opzij schuift. Omdat hij voelt dat het kan. Instinctief Ook technisch zit het goed. Zelfs de wat zachtere tennisballen, speciaal geproduceerd voor de cyclus op gras, vormen geen ob stakel voor een sterke opslag. Eltingh speelt op de automati sche piloot. „Keuzes in mijn sla gen hoef ik niet te maken. Het gaat eigenlijk vanzelf. Puur in stinctief." Wilander acht de 24-jarige Heer- denaar in staat de grote jongens klein te krijgen. Alleen zal hij dan wel beter moeten retourne ren dan hij vandaag tegen mij deed," plaatste de houder van zeven grand-slamtitels een kriti sche noot. De inmiddels 30-jarige Zweed, die na een jaar afwezigheid in 1993 terugkeerde in het profcir- cuit, ontbeerde in de eerste set het nodige fortuin. Want hij had eigenlijk het meeste recht om de tiebreak winnend af te sluiten. Maar wanneer een tennismachi- ne eenmaal draait, zitten ook die dingen mee. Siemerink Boris Becker kan daar over mee praten. In een toernooi moet je groeien. Stijgt de vorm met elke partij. Zaterdag opende de man die op zijn zeventiende Wimble don voor het eerst won, tegen Jan Siemerink. Het was dit jaar de eerste keer dat Becker het centre court betrad. „Een heer lijk gevoel." Siemerink kende absoluut geen drempelvrees. Sterker nog: de linkshandige tennisser maakte een voortvarende start. De ope- ningsgame van liefst 15 minuten, die Siemerink won, lag aan de basis van zijn setzege. Maar Becker hervond zich. Ging beter serveren en sterker retour neren. Alleen in de vierde set kwam Siemerink nog even dicht bij, maar hielp hij Becker op curieuze wijze aan matchpunt. Siemerink liet een dwarrelende bal over zijn blonde lokken zei- land: 1. Nobilo (NZe) 272, 2. Cntr ®uy. Sandelin (Zwe) 274, 4. Clayton (Aus) 275, 6. Cstani 1,9 miljoen gulden, llaol ,,na Play-off: 1. Takami 2" Watts (VSt), Takahashi Sato (Jar,; Ij oi?e (VSt), Senior (Aus), "■W«mP)'mh0k?-wa(JaP)278- Canlubang Classic, "C&t 1 Éspinosa (Mex) 274, 2. '(VSt) 27^11 (ZAi) 275, 3. Kernohan Cha'Se'n!,!! t Neuchatel Open, Csff/!m:;82-0»0 gulden, slagen d yan H°otegem (Bel) 200 ■C) 2n? R,e„ale <Ita> 202. 3- McGuire ^■Se£adieS CUP' Vr0U" Lorenïi /p V son <En?) 272. 6 £^ra) 275' 5 Geddes (VSt) i>»287 'E?S) 278. 21. Hage- ^8 69 6« 741 28. Weima 289 Rome/Varna (afp/rtr) - De breuk tussen Johan Cruijff en Hristo Stoitsjkov is definitief. De Bulgaarse voetballer ver trekt bij Barcelona en ver huist naar Italië. Sinds zater dag is hij voor drie jaar rond met Parma. „Mijn periode bij Barcelona is afgesloten. Als speler van Parma zal ik op zoek gaan naar nieuwe victorie", aldus de Europees voetballer van 1994, die vakan tie viert aan de Zwarte Zee. „Vanaf nu zal ik nadenken hoe we de Italiaanse titel moeten pakken met Parma." Zaterdag was in Barcelona de ondertekening van het contract. Wet de transfer is volgens de Italiaanse pers zo'n 23 miljoen gulden gemoeid, waarvan de helft voor de speler zelf zou zijn. Maandag is in Parma de medi sche keuring. Dinsdag de voor stelling aan de pers. VOETBAL JJohan Cruijff, trainer van Bar celona, wilde niet meer verder met Stoitsjkov. Afgelopen sei zoen hadden de twee bijna voortdurend ruzie. Hoewel het contract van de Bulgaar nog een jaar doorliep, was er geen basis meer tot samenwerking. Cruijff noemde de heetgebakerde aan valler, die alleen in Barcelona wilde blijven als hij een overeen komst voor een jaar of drie kreeg, een brok van onrust in de kleedkamer. Toch wilde de 29-jarige Stoitsj kov niet natrappen. Hij kon zich nog goed herinneren dat Cruijff hem vertrouwen schonk. Cruijff zag hem al in 1989 uitblinken met Sredets Sofia, dat in de halve finale van het Europese toernooi der bekerwinnaars te gen Barcelona speelde. Stoitsj kov won onder meer vier lands titels met de Catalaanse club en de Europa Cup 1 in 1992. Op de vraag wat hij tegen Cruijff zal zeggen als hij hem weer eens ontmoet, zei Stoitsjkov: „Ik zal hem bedanken omdat hij wat in me zag. Ik heb een passend ant woord gegeven op zijn vertrou wen. Maar zoals je weet komt aan al het goede een eind." Van het 'grote trio' buitenlan ders dat de successen van Barce lona de laatste jaren vorm gaf is Stoitsjkov, na Laudrup (Real Madrid, vorig jaar) en Koeman (Feyenoord), de derde die ver trekt. Duidelijk is dat Barcelona komend seizoen een nieuw ge zicht krijgt. Daartoe zijn onder anderen de buitenlanders Kodro, Popescu en Figo aangetrokken, alsmede het Spaanse talent Cuellar. Escobar Humberto Munoz Castro, de man die de Colombiaanse inter national Andres Escobar vorig jaar na het WK voetbal dood schoot, is vrijdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van 43 jaar. Rechter Gomez Velez achtte moord met voorbedachten rade bewezen. Hij gaf de broers San tiago en Pedro Gallon Hennao vijftien maanden cel wegens het afleggen van een valse getuige nis die het politie-onderzoek be lemmerde. De 43-jarige Castro, als chauf feur in dienst bij de Hennao's, bracht Escobar in de vroege uur tjes van 2 juli 1994 met een pistool om het leven toen de speler een nachtclub in een bui tenwijk van Medellin verliet. Er ging een woordenwisseling met de gebroeders Hennao op de par keerplaats aan vooraf. De ach tergrond was het eigen doelpunt dat Escobar maakte in het WK- duel tegen de Verenigde Staten in Pasadena. Colombia, favoriet voor een plaats in de kwartfina le, verloor met 2-1 en kon al na de voorronden naar huis. Saunders Dean Saunders is de derde Brit se voetballer die binnen een week een contract heeft gete kend voor de Turkse topclub Galatasaray. De 31-jarige aan valler uit Wales, die speelde voor Aston Villa, volgt middenvelder Barry Venison (Newcastle Uni ted) en aanvaller Mike Marsh (Coventry City) naar de club uit Istanbul. Viscaal Eric Viscaal voetbalt komend seizoen bij Grasshopper Zurich. De kampioen van Zwitserland heeft de Nederlandse aanvaller voor een jaar gehuurd van AA Gent, met een optie tot koop. Viscaal vervangt Ron Willems, die waarschijnlijk vertrekt bij Grasshoppers. De 27-jarige Viscaal speelde, na zijn vertrek bij PSV, de laatste zes seizoenen in België. Hij kwam uit voor Beveren, Lierse SK en AA Gent, waar hij nog een langduring contract had. Een jaar geleden was hij nog kortstondig op proef bij Ajax. Hij kwam een paar keer uit voor Oranje. Atteveld Roda JC houdt rekening met het vertrek van Raymond Atteveld naar Vitesse. De verdediger an nex middenvelder die model stond voor het uitstekende sei zoen van de club uit Kerkrade, wil graag naar Vitesse en kan voor drie jaar tekenen in Arn hem. Bij Roda, dat met Vitesse nog geen akkoord heeft bereikt over de transfer, had hij nog een jaar te gaan. Ball Manager Alan Ball verlaat voet balclub Southampton en treedt in dienst van Manchester City. Waar hij eerst te maken had met de Nederlandse voorstopper Kenneth Monkou, werkt hij ko mend seizoen met Michel Vonk, eveneens voorstopper. Ball, lid van de Engelse ploeg die in 1966 de wereldtitel behaalde in eigen land, verlengde onlangs nog zijn contract met Southam pton. Vandaar dat voorzitter As- kham teleurgesteld reageerde en vast van plan is een schadeloos stelling van ongeveer 1,25 mil joen gulden te eisen. Baggio Ruim driehonderd supporters van Juventus hebben gisteren voor het gebouw, waar de admi- Londen - Kris Boogert heeft indruk gemaakt op Wimbledon. Niet op ene Steffi Graf. De grootgeldbezitter uit Duitsland blies haar zaterdag in de derde ronde in 42 minuten van showcourt Number One. Boogert pakte één game, 1-6 0-6. Boogert sprak haar naam uit als Bogart. Dat maakte indruk. De 21-jarige nummer 58 van de we reld woonde tijdens Wimbledon met coach Betty Stöve en hit- tingpartner Seis in een huis in het dorpje Wimbledon. Daar hielden de drie zich in de avon duren bezig met het oplossen van een buitengewoon gecompli ceerde legpuzzel. De frustraties over de puzzel waren nihil in vergelijking met die na het verlies tegen Graf. „Ik ben volledig weggeblazen," er kende ze. „Het tempo van Graf lag veel te hoog voor mij." De Duitse nummer één had vooraf gerekend op een zware partij. „Kris is een goede grasspeelster. Ze bezit er het spel voor." Nor maliter wel, op middle Saturday niet. De partij duurde slechts 42 mi nuten, de kortste op Wimbledon 1995. De toeschouwers hadden geen oog voor de met zichzelf worstelende Boogert. De Zuid hollandse sloeg vier winners en 38 afzwaaiers. Boogert heette veertig minuten Bogart, maar de laatste twee,werd het Boegert en Boeeeeegert! Boogert verdiende 29.700 gulden op Wimbledon. Net als Miriam Oremans. De dochter van de keurslager uit Beriicum werd opgeknoopt door Mary-Joe Fer nandez, dertiende geplaatst, en op de terugweg naar de top-tien na een lijdensweg vol ziektes en blessures. Oremans, 22 jaar jong en 42e van de wereld, ging vol vertrouwen de baan op maar stapte er verkreukeld af, 1-6 2-6 in 56 minuten, de op één na kortste partij op Wimbledon. De wangen waren nog nat toen ze haar verhaal deed. „Ik voelde me ongelooflijk lekker, zat lek ker in mijn vel bij het inslaan met Hugo (haar coach Ekker)," keek ze terug. „Ik raakte de ballen lekker. In de partij raakte ik geen bal. Ze passeerde me aan alle kanten of met een lob. Dit was niet mijn beste tennis. Ik wilde best verliezen van Mary- Joe maar dan wel na een echte wedstrijd. Dit was een offday." Door de nederlagen heeft Neder land twee speelsters bij de laat ste zestien, een nationaal record op Wimbledon. Brenda Schultz speelt tegen de Indonesische ba- seliner Basuki. Petra Kamstra mag maandag de baan op tegen de Spaanse titelverdedigster Conchita Martinez. Het grenzeloze optimisme van stichting FC Zeeland Door Jacques Hendriks Vlissingen - In een chic hotel aan de boulevard Banckert te Vlissingen kwam onlangs een aantal zakenlieden uit het Zeeuwse bijeen. Ze luisterden naar de samenwerkingsplannen van de bestuursleden van de Rotterdamse profvoetbalclub Excelsior en de Stichting FC Zeeland. Met een verbeten trek op zijn gezicht retourneert Jacco Elting een bal van Mats Wilander. foto anp len. Zag dat hij toch op de lijn •viel, maar verstapte zich bij een achterhalingspoging en plofte horizontaal op de heilige sprie ten. Becker serveerde vervolgens uit. Raymond Atteveld foto de stem/johan van gurp nistratie van de club is geves tigd, hun ongenoegen kenbaar gemaakt tegen het vertrek van Roberto Baggio naar AC Milan. De fans gingen tot de protestac tie over nadat Humberto Agnelli, broer van eigenaar Gianni van Juventus, de transfer op zijn va kantieadres bevestigde. Nog geen uur nadat Agnelli had aan gekondigd dat Baggio naar Mi lan zou gaan, verhoogde Toyota het bod op de Italiaanse interna tional. De Japanse autogigant is vol gend jaar sponsor van Sampdo- ria en wil Baggio over twee jaar naar Japan halen. De geldschie ter van de club uit Genua biedt vier miljoen gulden meer dan AC Milan en wil het bedrag van 24 miljoen gulden ineens voldoen. AC Milan heeft bedongen dat het transferbedrag in termijnen wordt betaald. Ondanks de tropische hitte was de opkomst woensdagavond be vredigend. De uitgebreide lezin gen van Excelsior-voorzitter Martin de Jager en met name de aalgladde technisch adviseur Bob Heerkens (ook bekend als zaakwaarnemer van Gerald Vanenburg en voorheen jaren adviseur van PSV) klonken als prima verkooppraatjes, al merk te na ruim 2 ié uur zweten een Zeeuwse zakenman terecht op: „Mooi hoor, al die voetbaltech- nische praat, maar we zitten hier toch om over geld te praten..." Excelsior en de Stichting FC Zeeland, onder leiding van voor zitter Huib Joossens, gaan dus samenwerken. Voor minimaal drie jaar met een optie voor nog eens twee jaar. Waarbij de doel stelling is dat binnen drie jaar FC Zeeland zijn intrede maakt als een volwaardige, zelfstandige betaald voetbal organisatie (bvo). Excelsior komt de komende sei zoenen in Vlissingen ter promoT tie een groot aantal wedstrijden spelen, en verder zal de Rotter damse club de Zeeuwen helpen met het scouten en via centrale trainingen opleiden van (Zeeuwse) talenten, die of bij hun (amateur-)club blijven spe len of ondergebracht worden in een van de selecties van Excel sior, tot FC Zeeland groen licht krijgt van de KNVB. Zo vergroot Excelsior dus zijn scoutingsge- bied aanzienlijk. En hoopt FC Zeeland meteen bij de start niet alleen een eerste en tweede elf tal, maar ook jeugdselecties klaar te hebben staan, zodat doorstroming voorlopig gewaar borgd is. De mogelijkheden om een licen tie in de wacht te slepen, zijn overigens niet groot. Als de KNVB daadwerkelijk met een doorstromingssysteem gaat wer ken, waarbij de nummer laatst van de eerste divisie degradeert en de landskampioen bij de ama teurs promoveert, is er een piep kleine mogelijkheid. Of anders bij een fusie tussen twee clubs of het faillissement van een bvo. De Stichting FC Zeeland gaat niet wachten totdat die kans zich voordoet maar wil op zo'n moment al helemaal klaar zijn voor de grote stap. Vandaar nu al de samenwerking met Excel sior en de pogingen om sponsors binnen te halen. „We bewande len de weg van de geleidelijk heid," legt Huib Joossens, druk ker met bedrijven in Middelburg en Vlissingen, uit. „In het verle den (in '90- '92 met VCV Zeeland, red.) is het hier met betaald voetbal misgegaan omdat de ba sis niet goed was, er een te korte groeiperiode aan voorafgegaan was. We willen nu absoluut voorkomen dat we schulden krij gen." Joossens gelooft in de levensvat baarheid van een profclub in Zeeland. „We hebben een ach terland met zo'n 400.000 inwo ners en liefst 15.000 bedrijven. We gaan op de eerste plaats de 123 bedrijven, die destijds al de profclub sponsorden, opnieuw benaderen. We hebben er al zo'n 40, 50 gehad en daarvan waren er maar twee die geen interesse hadden, de rest wil meedoen." De bedoeling is dat de mensen die zich nu aanmelden als spon sor daarvoor bij wedstrijden van Excelsior in Vlissingen enkele tribuneplaatsen, toegangskaar ten voor de businessclub eh naamsvermelding in onder ande re programmaboekjes en op pre sentatieborden terugkrijgen. Bo vendien mogen ze op Wou- destein, de Rotterdamse thuisha ven van Exelsior ook voor nop de tribune op en de business club in, waar ze contacten kun nen leggen met randstedelijke collega-zakenlieden. „Het is dé kans om niet alleen sportief maar ook zakelijk aansluiting met de rest van Nederland te vinden," zegt Joossens enthou siast. Huib Joossens is er niet bang voor dat de Zeeuwse voetballief hebbers Excelsior als een soort van indringer beschouwen. „De mensen moeten geïnteresseerd zijn in goed voetbal, dat moet voorop staan. En na een aantal wedstrijden krijg je dan vanzelf een binding met zo'n club." Hij sluit zelfs niet uit dat Excelsior vanwege de concurrentie in Rot terdam van Feyenoord en Sparta ooit helemaal overkast naar Zee land. „Als er in Vlissingen steeds 3000, 4000 man op de tribune zit en we samen hier 200 sponsors binnenhalen, dan zouden ze toch wel gek zijn om dat niet te doen?" Excelsior-voorzitter Martin de Jager sloot een dergelijke ont wikkeling in ieder geval niet uit: „Zeg nooit nooit." Tenslotte de vraag hoe het ligt met afspraken over spelertjes, die via de Zeeuws-Rotterdamse scouting opgespoord worden. Wat nu als er een pareltje a la Peter van Vossen tussen zit dat het zo goed doet dat hij het eerste elftal van Excelsior haalt en zich daar in de kijker speelt? Bob Heerkens: „Afgesproken is dat de transferrechten dan fifty- fifty zijn. Staat een speler in middels onder contract bij Ex celsior, start FC Zeeland en wil het hem inlijven, dan betaalt Zeeland vijftig procent van de transfersom aan Excelsior." Blijft natuurlijk de vraag hoe het met de vriendschap gaat als bei de partijen een talentvolle, sa men gescoute speler in de gele deren willen hebben. Of er dan nog sprake is van 'totale samen werking' en 'lotsverbondenheid', zoals Heerkens het zo mooi wist te vertellen. En hoe sponsors en toeschou wers reageren als het direct echt gaat lopen. „Want zeggen spon sors en toeschouwers nee, dan houdt het op," beseft ook Huib Joossens. Maar daar denkt hij niet eens aan. Hij is overtuigd van succes: „Want als het nu niet lukt, dan lukt het nooit meer."

de Stem | 1995 | | pagina 15