Brevok slaat toe in de trein Bosschenaren terug met vertwijfeling Gutte wint tijdrit met dank aan Theunisse Slisha Latuhihin naar BrevokJan Meertens opvolger Yvo Martinovic Eric van der Vleuten wint CSIO in Drammen hg stem nieuwsoverzicht/// a de stem Lezerstour 95 SPORT B3 incon de Tour ekt zich in den blij verrast Everaert/Mulder in middenmoot WK Guillermo Boogers nieuwe trainer vrouwen Brevok handboogschutters en zich yoor WK Jakarta Overgaag stopt met wielrennen MAANDAG 3 JUNI 1995 B) MAANDAG 3 JULI 1995 Tour de France j (K neon mist zijn derde Ronde van Frank mbiaan bleek op de dag van vertrek in hebben van een ontsteking aan zijn zit ijk was. oprijs Diaz de Otazu nam in de proloog de ij iddriel (anp) - Na een sei- 0 vol tegenslag lijkt Mario ,jtte op tijd klaar voor het tijdrijden eind augustus Zaltbommel. De 31-jarige «naar hoopt daar zijn titel et succes te verdedigen. Met tweede opeenvolgende i,ei-winning in de race tegen 't uurwerk De Grote Rivie- bij de 27-jarige Colombiaan, bij ONCE eukink, openbaarde zich dinsdag voor ndelingen mochten niet baten. Vrijdag rt hin/ww rroov not n Rincon voor het vierde etmaal oprij en. Voor ploegleider Saiz reden hem t( goed voor drie zeges, met als belangrijk, en de WK in zijn geboorteplaats Duj, nten op zijn programma. In de onlangs ;j als veertiende in het eindklassement Rincon de Tourrit van Perpignan naar tani heeft zich vast ingedekt. Bij de me- tart van de Tour de France verklaarde de t een etappe-overwinning te hebben. Het eelt voor de kaalgeschoren Italiaan geen s nog niet optimaal, na mijn ongeluk dat 'eld." Zijn ploegleider heeft Pantani, vo- pman op de startlijst gezet. ns de Ronde van Frankrijk elke dag een denis van de Tour aan de hand van vroe- ~rie van de Tour wordt steeds in het eer- e France uitgezonden. Tour de France varia van Frankrijk. „Voor mij is hij de grote onbekende," aldus In- durain. „Ik ga er voorlopig vanuit dat hij naar de Tour is gekomen om ritten te winnen, en mee te spelen voor de groene trui, maar het zou kunnen dat: Jalabert tot veel meer in staat is. En dan heb ik er een kwaaie concurrent bij." En Tony Ro- minger: „Jalabert kan veel, meer dan hijzelf beseft, maar ik zeker zal hem niet wijzer ma ken dan hij al is." Door Léon Krijnen greda - In de traditionele stoelendans tijdens het zo- merreces van het vader tje volleybalwereldje heeft TDK-Brevok afgelo- pen weekeinde lekker mee- gesprongen. Slechts een spelers bleken Breda iten te hebben toen de transfercarroussel uitge- aerden France elg, die rlandse oerste, e Tour- ndaden kunnen ij er als g zijn, en ik in n kreeg opge- het be- eseialat en week m tien de me- snog in Iden.Ik juist de dat het oor mij as. Als our no- o'n con- van de deraer- aanvan- electeer- e moed. e dagen, koersen, g recht- massa- chijnlijk ijn ande ritje te en klein ~e op de n ze mij ert onge- ische ge- Tour als De Itali- ich plot- ,Tot eind iteloos en nog een immekeer jdens het :hap, dat in op zijn rui heb ik in deze en horen. durain en it Laurent onbere- )ze Ronde I Phil Anderson, ooit de eerste Australiër die in de Tour de ge- le trui droeg, keerde terug in Ronde van Frankrijk. Ander son schrijft columns voor de. Herald Sun. José de Cauwer, ex-prof en ex-ploegleider voelt zich nu pas in het wielerwereldje in z'n,, element. De Cauwer heeft dit seizoen namelijk de drie grote! rondes op zijn programma staan. In de Tour is hij begelei der/chauffeur van een aantal Belgische journalisten, in de Ronde van Italië was hij actief voor FilmNet en in de Vuelta komt hij voor hetzelfde TV-sta- tion in actie. Teun van Vliet, in Frankrijk, aanwezig voor RTL4, verheugt zich op de komst van zijn ex- 7 collega Alan Peiper in de Tour. - Van Vliet meldde dat de Au stralische ex-prof zich in India liet bekeren en nu als een soort monnik door het leven gaat. „Hij heeft z'n hoofd kaal laten scheren en draagt van die lan ge, oranje rokken. Het zal wat worden als Peiper zich in de Tour gaat vertonen," voorspel de Van Vliet. In 1996 start de Tour een week eerder dan dit jaar het geval is. De Tour-directie komt daarmee tegemoet aan het ver zoek vanuit het wielerpeloton. De renners kunnen zich dan di rect na afloop van de Tour be ter voorbereiden op de Olympi sche Spelen van Atlanta, waar voor het eerst in de geschiede nis wielerprofs in actie zuilen komen. In 1998 start de Tour weer een week later dan dit seizoen. Nu om de concurrentie van het WK voetbal in Frankrijk te ontlo pen. Tour de France van km tot km 188 coureurs onder erbarmelijke omstandighed# n de 82e Ronde van Frankrijk. Chris Böaranv^ jdens de proloog, is de eerste uitvaller. De rit g al 15 minuten achter op het tijdschema. Er word1 gereden. ide (4e cat) - 1. Simon (Fra), 2. Virenque (Fra),ó- 1. Svorada (Slw), 2. Abdoesjaparov (Oez), 3. Bald* van het peloton komt net boven de 35 km/uur uft t onder luid gejuich het dorp Yffiniac, het Tour-winnaar Bernard Hinault, tegenwoordig ;ux (4e cat): 1. Peter de Clercq (Bel), 2. Simon, 3- Yj ses de Plouezec (4e cat) - 1. Simon, 2. Peter de ^eloton breekt even. Simon is nu leider in het rt (Ned). kker 1.26. Novell-coureur virtueel leider. -tinfel1 atiesprint: 1. Dekker, 2. Abdoesjaparov, 3. Ma eer gegroeid tot 1.55. b w3: in de achtervolging om koppositie Durand te atiesprint: 1. Jalabert, 2. Fidanza (Ita), 3- Broché ucci, loopt op niets uit. a L&' isprint. Fabio Baldato (MG) wint overtui£eI? eg vaü tweede, Djamolidin Abdoesjaparov (uit de pi jg t> cy Durand blijft leider in het algemeen klassen in Velddriel, toonde nakende topvorm. Met I aan Gert-Jan Theunisse. nj voormalig bergkoning in de lull begin dit seizoen gestopt wielrennen, heeft de afgelo- 0twee weken op de derny met ,atte getraind. „Ik ken Gert-Jan el lang," verklaarde Gutte samenwerking. „Vroeger Jjinde ik vaak met hem. Hij vindt het leuk om op deze manier bij het wielrennen betrokken te blijven. Hij helpt mij met mijn materiaal. Ik kan van zijn erva ringen profiteren en achter een derny trainen, geeft mij meer in houd, macht en souplesse." Tijdritspecialist Gutte behaalde in Velddriel in de topcompetitie- westrijd zijn eerste overwinning van het seizoen. Hij legde de 44,6 kilometer lange rit af in 58 minu ten en 23 seconden wat een ge middelde snelheid betekende van ruim 45 kilometer per uur. „Het was belangrijk dat we eindelijk eens de zege zouden pakken, vooral ook voor de sponsor. Ik heb de eerste maanden van het seizoen nogal wat pech gehad. Lekke banden, slechte weersom standigheden tijdens de belang rijke ritten. Gelukkig kom ik net op tijd in vorm voor mijn belang rijkste wedstrijd van het seizoen, het NK tijdrijden." Guttes ploeggenoot Jaap ten Kortenaar, die vorig jaar brons behaalde bij de nationale titel strijd, eindigde als derde achter Europolis-renner Patrick van Dijken. „Dit was niet bepaald mijn favoriete parcours, 47 boch ten in 44,6 kilometer," keek tijd ritspecialist Ten Kortenaar terug. „De route in Zaltbommel ligt mij beter. Daar hoop ik echt tegen stand aan Mario te kunnen bie den." Ten Kortenaar en Gutte hopen op het NK een plaats in de ploeg voor de wereldtitelstrijd in Co lombia af te dwingen. Vorig jaar was het tweetal kansloos, omdat bondscoach Gerrie Knetemann Frans Maassen en Erik Breukink al had aangewezen. „Vorig jaar hebben er niet veel profs aan het NK deelgenomen," aldus Gutte. „Nu rijden de beroepsrenners wel die naar het WK willen. Als ama teurs krijgen we nu extra de kans ons te bewijzen en te onderschei den." De coureur uit Oss was zeer te leurgesteld dat hij vorig jaar als nationaal kampioen thuis moest blijven. „Ik hoop nu wel een kans te krijgen. Als ik tijdens het NK een goede prestatie neerzet, kan de bondscoach toch bijna niet om mij heen. Ik heb in Velddriel in ieder geval laten zien dat ik het kan. Het WK zou een prachtige beloning zijn." Bondscoach Knetemann was on der de indruk van de prestatie van Gutte. „Hij heeft goed gere den. Voor de selectie voor het WK kijk ik naar de resultaten bij het NK en ook in de rest van het sei zoen. Ik wil niet alles laten af hangen van één wedstrijd, maar het resultaat in Zaltbommel zal wel zwaar meetellen." Velddriel. Individuele tijdrit, top- eompetitie: 1. Gutte (Oss) 44,6 km 58.23 (gem. snelheid 45,83 km/u), 2. Van Dijken (Dodewaard) 1.22, 3. Ten Kortenaar (Zoetemeer) 1.39, 4. Moe renhout (Achthuizen) 1.52, 5. Peeters (Echt) 1.57, 6. Brommer (Langedijk) 2.09, 7. Wolfkamp (Denekamp) 2.19, 8. Kemper (Volendam) 2.38, 9. Pee ters (Reuver) 2.43, 10. Vergeer (War mond) 2.50, 11. Zuijderwijk (Poel dijk) 2.51, 12. Van Schalen (Bakel) 2.57,13. De Jongh (Groot-Schermer) 3.16, 14. Overgaag ('s Gravenzande) 3.23,15. Hey (Zevenhuizen). ATB Top Five Competitie, Bergschen- hoek. Vrouwen: 1. Van Wersch (Nijmegen) 25 km 1.08.10, 2. Grobben (Gouda) 0.54, 3. Mulder (Enschede) 6.20, 4. Collee (Leiden) 6.51, 5. Out (Maas bergen) 7.30. Stand: 1. Grobben 86 punten, 2. Van Dijk (Maarssen) 80, 3. Out 79. Mannen: 1. Brentjens (Haelen) 49 km 1.57.57, 2. Van Orsouw (Berghem) 0.17, 3. De Knegt (Tilburg) 1.41, 4. Arntz (Tolkamer) 2.19, 5. Van de Ven (Den Dungen) 2.39. Stand: 1. Van Orsouw 82, 2. Brentjens 80, 3. Van de Ven 74. was, maar aan heeft Brevok nau welijks ingeboet. het afscheid van Sander Mulder, Paul Vreeke, Ar jen van Trigt, Karl Schot, John Stobbe én trainer-coach Yvo Martinovic lijkt meer dan goed te zijn door de nieuwe aanwinsten. Ook al wist voorzit- Frans Derks uit zijn blote fd nog niet alle namen op te en. Die van spelverdeler Mis- la Latuhihin natuurlijk wel, naar daar was hij dan ook zo op als een aap met zeven De nieuwe trainer-caoch Jan Meertens kende hij ook, maar 'die van Dynamo', dat was nog niet helemaal procent zeker. De twee aanwinsten op wiens Derks niet bleek te kun nen komen, zijn Allan van de Loo en Mark Hageman van ■Zwolle. Bovendien is middenman Rolf Kavelaars na één seizoen Expalvo weer terugg- keerd naar Breda. Opmerkelijkste aanwinst is dus Latuhihin, spelverdeler inje, afgelopen seizoen in tlnbverband uitkomend voor Ze venhuizen. Daarvoor verdedigde hij jarenlang de kleuren van WC-Geldrop, samen met onder meer Rob Grabert en Albert ispina, onder leiding van Jan Latuhihin is een gouden greep 'm het bestuur van Brevok, dat tweede spelverdeler John Stubbe en trainer-coach Yvo Martinovic Radius zag vertrekken. Bo vendien hebben Derks en mana- 8® Rob van Prooyen en Daan Zomerdijk hun eerste spelverde ler Michel Everaert, carte-blan- m gegeven voor het beachvol- leyballen. In die discipline pro beert Everaert momenteel om sa men met de naar Dynamo terug gekeerde Sander Mulder een startbewijs voor de.Olympische 'vpelen in Atlanta te veroveren, «hel heeft zich zowat tien aar achtereen onafgebroken ioaderd procent voor Brevok ge loven," aldus Derks, „dus dat is swel het minste wat hij verdient, to noop van harte dat hij zijn olympische droom kan waarma- Wanneer hij hier is, is hij bij Misha Latuhihin. ons welkom, op de trainingen, en bij de wedstrijden. Michel is en blijft Brevokker, maar alleen als het hem uitkomt. Intussen zaten wij wel verlegen om een goede spelverdeler en ik denk dat we met Misha geen betere hadden kunnen krijgen." Brevok heeft handig gebruikt ge maakt van de voorwetenschap dat de in Swalmen woonachtige Latuhihin een beetje zijn buik vol begon te krijgen van het op en neer reizen tussen Noord-Lim burg, waar hij niet weg wil, de centrale trainingen van het Ne derlands team in Amstelveen en de vijf wekelijkse club-trainin gen in Zevenhuizen. „Ik had hem al een paar keer ge polst," aldus Van Prooyen, „maar de contacten kwamen niet echt op gang. Ik wist dat hij wel wilde, want bij ons hoeft hij echt niet vijf keer per week te trainen, en Breda ligt toch weer een stuk dichter bij Swalmen dan Zeven huizen. Op een gegeven moment had ik hem net te laat te pakken in Amstelveen, zat hij alweer in de trein naar huis. Heb ik de NS gebeld. Die treinen hebben te genwoordig immers telefoon aan boord. Tegen een mevrouw van de NS een mooi verhaal over topsport opgehangen, en daarom hebben ze hem voor mij omgeroepen in de trein. Een uur later heb ik hem in Eindhoven op het station op gepikt en zo is alles toch nog goed gekomen." Latuhihin wordt uiteraard volle dig vrijgesteld voor zijn verplich tingen ten aanzien van het Ne derlands team. „Maar als hij met Oranje mee moet, dan hoeven wij niet te spelen," aldus Van Prooy en, „dat is zo geregeld. Hij moet al met al wel een maand of zes per jaar beschikbaar zijn voor het Nederlands team, maar dat komt nou ook weer niet zó vaak in con flict met de competitie." Brevok, dat afgelopen seizoen als tweede eindigde achter Dynamo, lijkt al met al dus nauwelijks aan kracht ingeboet hebben. Stubbe koos voor gezin en werk, en ging daarom terug naar Radius, al had hij volgens Derks tranen in zijn ogen toen hij de knoop doorhak te. Voor het laatste gesprek met Yvo Martinovic bleek die de afge lopen week ook al een contract in Gouda getekend te hebben, zodat het voor Brevok wat gemakkelij ker zaken doen was met Meer tens. Van Arjen van Trigt en Karl Schot, de tweede helft van het seizoen lang geblesseerd, was al bekend dat ze teruggingen naar hun oude club in Rijnmond. Vreeke stopte, voornamelijk in verband met zijn werk, en ook van Mulder was al lang bekend dat die terugging naar Dynamo. Zonder tranen, „want die lag he lemaal niet lekker meer in de groep," aldus Derks. Gebleven is derhalve de kern Ar no van Solkema, Edward van Erp, Jaap Vos, John van Vianen en Pim van Bel. Onduidelijkheid bestaat alleen nog over Guido Meys. Met Latuhihin of Everaert als spelverdeler, Solkema op het midden, bijgestaan of vervangen door Kavelaars, Vos en Vianen, en Van de Loo, Van Erp en waar schijnlijk Kailola als passers/lo pers, of allerlei 'switches' kan Meertens in ieder geval alle kan ten op. Ook in Europa, want de afgelo pen week heeft Brevok zich toch ingeschreven voor het Europa Cup-III-toernooi, waar het op basis van het in de competitie be haalde resultaat recht op had. De eerste ronde staat op 14 en 21 ok tober op het programma. Berlijn (dpa) - Het Noorse duo Kvalheim/Maaseide heeft zondag in Berlijn de finale van de WK se rie beachvolleybal gewonnen. De Scandinaviërs versloegen in de eindstrijd de Brazilianen Lopez da Costa en Nieto Vieira met 12-5 en 12-8. Met de zege verdiende het koppel 32.000 gulden. De Ne derlanders Everaert en Mulder eindigden op de dertiende plaats. Zij verloren in de vierde ronde van het Amerikaanse duo Clark/V andeweghe. Hoofdtoernooi, vierde ronde: Clark/Vandeweghe (VSt)-Everae- rt/MuIder (Ned) 16-14. Halve finales: Kvalheim/Maaseide (Noo)-De Melo/Rego (Bra) 15-6, Da Costa/Vieira (Bra)-Williams/Briceno (VSt) 15-6. Om derde plaats: Melo/Rego-Brice- no/Williams 15-11. Finale: Kvalheim/Maaseide-Cos- ta/Vieira 12-5 12-8. Eindstand: 1, Kvalheim/Maaseide, 2. Costa/Vieira, 3. Melo/Rego, 4. Brice- no/Williams, 13. Everaert/Mulder. Scheveningen. Beach Volleybal Se ries. Mannen, finale: Klok/Van der Kuyp - Artomonov/Van Rossem 12-9 12-4. Om derde plaats: Van Hal/Vos - Kok/Monden 15-7. Vrouwen, Finale: Paterson/Van Wij nen - Kooy/De Lange 12-10 12-9. Om derde plaats: Heieen Criel- aard/Drenth - Lilian Crielaard/Steeghs 15-9. Van onze verslaggever Breda - Guillermo Bogers en Martin Snijders wisselen stui vertje bij de vrouwen van TDK-Brevok. 'Bo' Bogers was het afgelopen seizoen trainer- coach van het tweede team, Snijders van het eerste. „Klasse van Martin," aldus voor zitter Frans Derks, „Die heeft er geen enkel probleem van ge maakt. Hij constateerde zelf dat het niet gegaan was zoals hij gewild had, vond dat het waarom er niet toe doet, en blijft gewoon bij Brevok. We hopen dat 'Bo' erin zal slagen om bij het eerste team net zoveel enthousiasme los te maken als het afgelopen seizoen bij het tweede." Gebleven bij de vrouwen zijn Sylvia Janssen, Ellen Mulder, Krista Buys, Marjana Pajovic en Marjolein de Jong. Nieuwkomers zijn Brenda Netten (WC), en de op het oude nest teruggkeerde Brenda Wertz, terwijl Annemarie Hector van het tweede team weer teruggaat naar het eerste. Vertrokken zijn Hanneke van Leusden, Magda Paul, Marjolein van de Boogaart, Mascha Holste- ijn en Merit Beernink. f0Uw (anp) - De Nederland- 6 equipe die van 2 tot en augustus op de WK Joogsport in de Indone- >sche hoofdstad Jakarta ^hijnt, bestaat uit twaalf nutters. Bij de mannen Matsten zich zondag tij- ns de kwalificatiewed- 'la 'n Wouw zeven deelne- j5,s'bi).de vrouwen vijf. Op WK zijn titels te vergeven ié olympische klasse en in c°mpound-klasse. iom 8u °tympische discipline 2„ Henk Vogels, Fred van SJhenL Ger Koonings, Tiny iian Hudmilla Arjannikova, P jan Dijk en Tessa van eam f n'Def mee. De vierde Voivr pu'S is waarschijnlijk 'oort Chnstel Verstegen, die «Ckfrend herstelt van het fis/ anio-ongeluk in maart Ham naar br0er Erwin om" bestaat comP°und-selectie VivanT' Ma?on Piëney. Guirfn GorP' Riny Donders v-mdo van de Bosch. Door Ton de Jong Saint-Brieuc - Het veelbelovende vooruitzicht was een flitsende proloog in een feestelijke omgeving. Op het moment dat de grote coureurs de 7,3 kilometer afleggen, zijn we met drieën in de stromende regen op zoek naar een stuk plastic om ons warm te hou den. Droog kan niet meer. In de super markt, die om acht uur sluit, kunnen we niets vinden, maar in een café trekt een bereidwillige ober drie grijze vuil niszakken van de rol. Drie gaten erin en we hebben én een jas én veel be kijks. Het gaat linea recta terug naar de bus om iets droogs aan te trekken. Wie er gewon nen heeft, weten we niet. Het parcours stroomt leeg, de meesten gaan naar huis, de portieken en de cafés staan nog vol en de echte wielerfanaten staan langs het glimmende wegdek in doorweekte zomer kleding te wachten op hun favoriet. Het Bossche gezelschap is dan helemaal uit elkaar gevallen. Het mag gerust een bont gezelschap genoemd worden. Zoals twee wethouders, de heren Baanakkers en Weijers, een handvol gemeenteambtena ren en een NS-projectleider, de directie van de Brabanthallen, een sfeer- en decor bouwer, een marketing man, en de voorzit ter van de ondernemingsvereniging hartje Den Bosch. Samen in een VIP-bus naar de proloog om kennis te vergaren als voorbe reiding op het Grote Vertrek in 's Herto genbosch, Tourstad 1996. De Tour de France kennen zij van de tv, hooguit van een bezoek aan een etappe. Maar hoe je dat circus waar honderdduizenden mensen op af komen, moet organiseren, is vooralsnog een groot vraagteken. Mark Breidel van de NS: „Alleen met de auto zal het in Den Bosch niet lukken. We moeten veel met treinen aanvoeren. Eens zien hoe ze dat in Frankrijk geregeld hebben. Het oordeel van Ton van Heeswijk, directeur van het gelijknamige sfeer- en decorbouwbedrijf in Veghel, is al behoorlijk omlijnd: „Pro motiedorpen zien er in Frankrijk heel wat armoederiger uit dan bij ons. Maar goed, misschien valt het mee." Het gemeentebestuur van Den Bosch heeft een hele koffer vragen bij zich. Van 'kan ik vrijwilligers inzetten?' tot 'hoeveel drang hekken zijn er nodig en hoeveel toiletten?'. Kortom wat moet er op het parcours bij en wat moet van het parcours af. In het Tourdorp Saint Brieuc richt de ge meente op zaterdagochtend een beschei den informatiestand in. Veel belangstel ling is er niet. Wie zal zich enkele uren voordat de Tour 1995 zijn proloog heeft, verdiepen in een onbekende stad in het noorden? De gemeente wil zich hier ook niet te nadrukkelijk profileren. Dat zou maar irritatie bij de gasten oproepen. Het stadje dat zich zo graag in de etalage zet als aanstormend toeristisch centrum, is op zaterdagmiddag 14.00 uur nog leeg. De bus met de Bosschenaren mag één rondje rijden over het hermetisch afgesloten par cours. Een enkele wielertoerist heeft zich genesteld op een mooi plekje. Her en der staan uitbaters het vet voor de vette hap pen te verhitten. Van een spektakel in wording is echter geen sprake. Alleen het indrukwekkende Toureentrum bij start en finish wijst op een aanstaand evenement. In het centrum is om 16.00 uur nog plaats genoeg om op een terras plaats te nemen. Zelfs bij de dranghekken zijn nog tafeltjes leeg. Ondermeer gesponsord door de Piz- zera II Capri deelt de regionale gezond heidsdienst op grote schaal condooms uit. Wat deze beschermrubbers te maken heb ben met de Tourproloog, wordt niet duide lijk. Het optreden van een Bretonse volks dansgroep heeft meer van doen met het toch feestelijk karakter van dit evenement. Maar waar blijft het publiek? De Bossche politie, ook aanwezig, had in de ochtend uren ons nog voorgerekend dat bij een par cours van 8 kilometer en een halve meter per persoon het publiek in vijf rijen moet staan om aan 150.000 toeschouwers te ko men. Om zes uur staat er bij de finish, waar het gezelschap uit Den Bosch de bes- Winnaar van de prolog in de Stem-Lezerstour werd Johan van Overloop, hij kreeg zijn trui van Tourmiss Conny Fijne man. foto jurek chomicki De Stem-Lezerstour is van start gegaan met bijna 800 deelne mers. Meer dan 400 deelnemers hadden Chris Boardman ais win naar van de proloog getipt, maar hij moest door een val opgeven. Niemand had Jacky Durant als winnaar voorspeld en ook waren er geen kaarten binnengekomen met de naam van Thiery Laurent. De winnaar van de proloog is de Johan van Overloop uit Hulst, voor de tweede keer deelnemer aan de Stem-Lezerstour, die als enige de als derde geëindigde Francis Moreau tipte. Hij ontving van Tour-miss Conny Fijneman als eerste dit jaar de blauwe Stem-trui. Voor veel deelnemers aan de Stem-Lezerstour was Laurent Jala bert de gedoodverfde favoriet voor de overwinning van de eerte etappe, maar Fabio Baldato was hem net te snel af. De eerste etappe is gewonnen door Din van Beers uit Zevenber gen. Van Beers doet al jaren mee aan de Stem-Lezerstour. Vorig jaar had hij ook de winnaar van de eerste etappe juist getipt, maar was zijn tijd niet voldoende voor de eerste plaats. Din van Beers was de enige deelnemer die Fabio Baldato als winnaar van de eer ste etappe had vermeld. Hij ontving 10 punten voor het punten klassement en 5 punten voor het algemeen klassement. Din van Beers tipte als enige Baldato als winnaar van de eerste etappe. foto jurek chomicki te tribuneplaatsen heeft, weliswaar een menigte, maar vol, nee dat zeker niet. Zelfs de tribunes zijn maar voor tweederde ge vuld. Meer dan 50.000 mensen zijn er langs het parcours niet. En er zijn er maar een paar honderd met de trein gekomen. Den Bosch is anders dan een klein stadje in Bretagne, wordt opgemerkt. En in Neder land is de Tour vrij uniek, hier niet. Maar toch. Als de proloog een uur bezig is, kondigden de eerste druppels het drama aan. Het stadje wordt donker, het publiek vlucht en de menigte blijkt toch nog groot genoeg om in het tunneltje een gevaarlijke opstop ping te veroorzaken. De gasten uit de Bra bantse hoofdstad houden het groepje na groepje voor gezien. Het wielrennen gaat door, maar een eerlijke krachtmeting is het niet meer. Sportief een afgang en een tragedie voor Saint Brieuc: een stadje dat toeristen wil lokken, is een hele avond op de Europese tv als een nat kil oord. Ergere anti-reclame is niet denkbaar. In de stationsrestauratie komen de Bos schenaren letterlijk binnen gedruppeld. Dit kan ook in Den Bosch gebeuren, is de constatering. De Brabanthallen zijn groot, maar een heel parcours kan er niet in. In de koffer met antwoorden reist daarom ook de vertwijfeling mee terug naar 's Her togenbosch, Tourstad 1996. Van onze sportredactie 's Gravenzande - Daniëlle Overgaag stopt met wielrennen. „Het is mooi geweest," vertelde de 22-jarige Westlandse dit weekein de. „Ik heb mij vijftien jaar alleen met fietsen bezig gehouden. Ik wil me nu op andere dingen gaan richten." De renster uit 's Gravenzande besloot twee maanden geleden al uit de nationale selectie van bondscoach Piet Hoekstra te stappen. Ze had het plezier in het fietsen verloren. Na een maand trainen met haar vriend, wielerprof Lance Armstrong, kreeg ze er weer lol in. In Meers- sen nam ze vorige week in het shirt van haar club Westland Wil Voor uit als één van de favorieten deel aan de nationale titelstrijd. Ze fi nishte uiteindelijk teleurstellend als 29e. „Ik wilde nog eenmaal proberen de titel te pakken. Maar ik had de macht niet om de meiden van de nationale selectie te verslaan. Ik heb na het NK alles op een rijtje gezet en definitief besloten met fietsen te stoppen. Ik kan geen Tour Féminin of WK meer winnen, dus het heeft geen zin meer om verder te gaan. Hoekstra vond het jammer, maar hij kon mijn beslissing gelukkig begrijpen." Overgaag noemt de derde plaats bij het WK junioren en de nationale titel bij de jeugd de hoogtepunten in haar carrière. Bovendien eindig de ze in 1993 bij de nationale titelstrijd als tweede achter Leontien van Moorsel. Drammen (anp) - Eric van der Vleuten heeft Hans Horn zondag nog eens op zijn aanwezigheid gewezen. De bondscoach keek, met het oog op de EK in Sankt Gallen (Zwi), in Aken naar Al- bert Voorn, Jan Tops, Rob Ehrens, Wout-Jan van der Schans en iets minder naar Jos Lansink. Maar Van der Vleuten won in Drammen de Grote Prijs. Het CSIO in de Noorse plaats is uiteraard minder sterk bezet dan het befaamde concours hippique in Aken, maar de hindernissen voor de Grand Prix waren zon dag ook 1,60 meter hoog. Met Vink Special kon Van der Vleu ten ze allemaal aan. Na twee on berispelijke manches bleef hij ook in de barrage foutloos en was bovendien sneller dan dan de Zwitser Stephan Lauber en de Australiër Chris Chugg. Wiljan Laarakkers, in een al wat grijs verleden behorend tot de Neder landse top met onder meer een keer winst bij Jumping Amster dam, zegevierde met Amadolo Drum in een bijrubriek. Jack Neefs Jack Neefs uit Breda reed de twaalfjarige Sultan-hengst Ba rok KB na twee foutloze manches en een foutloze barrage naar de zesde plaats. Na een vijfde plaats in het inter nationaal klassiek 1.50 m. met de fransgefokte Top Niveau (V.Jagu) trad Neefs, na een foutloze eerste manche aan in de tweede manche van de landenwedstrijd. Op het laatste obstakel had Top Niveau een weigering en bombardeerde en passant Neefs tot zandruiter. Met een schouderblessure moest hij per ambulance worden afge voerd naar het ziekenhuis van Dramman. Daar kon hij dusdanig worden opgelapt dat hij, met de nodige pijnstillers, met Top Ni veau de volgende dag de achtste plaats kon pakken in het interna tionale jachtspringen en met Ba rok KB de zesde in de GP. UITSLAGEN Grote Prijs, na twee manches en bar rage: 1. Van der Vleuten (Ned) Vink Special 0-33,84, 2. Lauber (Zwi) Es- cado 0-34,91, 3. Chugg (Aus) WS Scandal 0-35,98. Springconcours op tijd: 1. Laarak kers (Ned) Amadolo Drum 0-45,33, 2. Assarsson (Zwe) Kill Side Court 0- 47,03, 3. Grandjean (Zwi) Chrissy 0- 47,28.

de Stem | 1995 | | pagina 13