Duitse VN'ers mogen naar Bosnië KPN Redwood: 'Tories kansloos met leider Major' Haast en corruptie oorzaak warenhuis-ramp 'Laster geheime dienst over Winnie Mandela' |C°dUweerkten deeltijderS ni" Protest Frans-Polynesiërs tegen nieuwe kernproeven Ontsnapping kaaiman ko$| eigenaar klein vermogen Staking: toeristen zitten vast op Griekse eilandeif }ritish Telecom DESTEM BUITENLAND ZATERDAG 1 JULI 1995 Bosnische regering breekt gesprekken met VN af vanwege 4slappe houding' Spanningen Sudan en Egypte lopen verder op BUITENLAND KORl [echter buigt [ich maandag |ver Flair Gilze Garantieregeling »ankrekeningen rardt uitgebreid somens dichter Mjeen èn erder uit elkaar Door Bob van Huët Londen - John Redwood, de uitdager van premier Major in de leiderschapsverkiezing bij de Britse Conservatieven, heeft de 329 Tories in het La gerhuis gewaarschuwd dat velen hun zetel zullen verlie zen als er geen wisseling van de wacht komt. „No change, no chance", liet Redwood het gisteren provocerend afdruk ken op een aan partijgenoten verzonden pamflet. Terwijl op het verkiezingshoofd kwartier van John Major boos werd gereageerd op de 'rauwe en simplistische en propaganda' deed oud-minister van Financiën Lamont een duit in het zakje met de sneer: 'Major is de favoriet van Tony Blair'. Volgens Lamont duimen de La- bourleider en zijn strategen zo hard ze kunnen dat de verdeelde Conservatieven zullen vasthou den aan John Major. Met hem aan het roer zal Labour veel be ter te scoren bij de volgende par lementsverkiezingen, aldus La mont John Major voelde geen behoefte de rel op de spits te drijven en riep grootmoedig op om, na de leiderschapsverkiezing, de rijen te sluiten en de eenheid in de par tij te herstellen. Gesterkt door het applaus en gelach voor onge dacht spitse gevatheid tijdens het tweewekelijkse vragenkwartier in het Lagerhuis ging de premier ontspannen op bezoek in het van Michiel de Ruyter bekende Chat ham (Kent). Het betrof een reeds lang geplan de ontmoeting met zakenlieden en Conservatieve partijwerkers. Majors campagneteam verkocht het als een 'bewijs van zijn kracht' en was opvallend opti mistisch over die zo belangrijke eerste kiesronde waarin Major minimaal 65 procent van de Con servatieve Lagerhuisleden achter zich moet krijgen. Alles overheersende vraag blijft echter de politieke interpretatie van een cijfermatige zege. Wan neer rond de honderd Lagerhuis leden voor Redwood stemmen of zich van stemming onthouden is Major feitelijk niets opgeschoten. Weinig behulpzaam voor de pre mier is een vandaag door het blad The Economist gepubliceerde op- niepeiling waaruit blijkt dat niet hij, maar Michael Heseltine de meeste kans zou hebben een aan staand Conservatief debacle bij algemene verkiezingen te voor komen. De verwachting blijft dat Major zich zal terugtrekken uit de vuurlinie wanneer hij niet meer krijgt dan het voordeel van de twijfel. De strijd om het leider schap zou dan weer helemaal open zijn in een tweede kiesronde waarvoor zich zwaargewichten als Heseltine en Portillo reeds heimelijk opmaken. Voor de eerste stemming, op dinsdag, zal dit weekeinde nog veel worden gelobbied door de beide kemphanen, De meeste Conservatieve Lagerhuisleden keren dan terug naar hun kies districten om ruggespraak te ple gen met lokale partijwerkers. Of ze zich ook zullen houden aan het geven advies is een tweede. Om dat de stemming geheim is ris keert niemand te worden nage wezen als verrader. ter te scoren dij ae voigenae par- nam (ivenij. neer rona ue nunueru j-iagernuis- vuurnme wanneer n Terwijl op het verkiezingshoofd- lementsverkiezingen, aldus La- Het betrof een reeds lang geplan- leden voor Redwood stemmen of krijgt dan het voor kwartier van John Major boos mont. de ontmoeting met zakenlieden zich van stemming onthouden is twijfel. De strijd on Van onze redactie buitenland Bonn/Sarajevo - De Duitse Bondsdag heeft gisteren met grote meerderheid een regeringsvoorstel aangenomen om strijd krachten in ex-Joegoslavië in te zetten. Ter ondersteuning van de VN- missie kunnen ongeveer 1500 man en een aantal zeer geavan- - ceerde Tornado-gevechtsvlieg tuigen worden ingezet. Het is de eerste keer sinds de Tweede We reldoorlog dat Duitse strijd krachten in een oorlogsgebied worden ingezet. Uit onvrede met de 'slappe' hou ding van de Verenigde Naties te genover de Bosnische-Serviërs heeft de Bosnische regering gi steren besloten VN-gezant Ya- sushi Akashi niet langer te ont vangen. Het Griekse schip Olympic Nep tune ligt ondertussen klaar in de haven van Vlissingen om het ma teriaal voor de 195 Nederlandse blauwhelmen die in fasen naar Kroatië gaan, te vervoeren. Maandag vertekt het schip naar de stad Splitwaar het 10 juli zal arriveren. De coalitieregering van bonds kanselier Kohl, die slechts steunt op 341 van de 672 zetels in het parlement, kreeg steun van veel oppositieleden. Onder hen waren leden van de Sociaaldemocrati sche Partij van Duitsland (SPD) en Bündnis 90/De Groenen. Van de 655 aanwezige afgevaar digden steunden er 386 het rege ringsvoorstel, er waren 258 te genstemmers. Elf afgevaardigden onthielden zich van stemming. De belangrijkste vertegenwoor digers van de linkse oppositie twijfelen aan het nut om meer militairen naar de Balkan te stu ren. De sociaaldemocratische voor man Rudolf Scharping vreest zelfs dat het sturen van de hyper moderne ECR-Tornado's jacht bommenwerpers tot een escalatie van het conflict in Bosnië-Herze- gowina zal leiden. Maar de meerderheid van de Bondsdag vindt dat het herenig de Duitsland zonder schroom in ternationale verantwoordelijk heden op zich kan nemen. De mi nister van Buitenlandse Zaken Kinkel gaf toe dat de Bondsrepu bliek met deze beslissing een nieuw tijdperk in gaat. Volgens Kinkel kan het land zich niet lan ger afzijdig houden zonder aan geloofwaardigheid in te boeten. De Duitse Wehrmacht vocht het laatst in 1945 in Joegoslavië, ook na de kapitulatie, en heeft tijdens de oorlog samen met Kroatische fascisten meedogenloos huis ge houden onder Serviërs in het toenmalige koninkrijk Joegosla vië. Verschillende sprekers dron gen daarom aan op terughou dendheid en takt. In Servische gebieden op de Bal kan is afwijzend gereageerd op het Duitse besluit. Een Bosnisch- Servische politicus verweet de Duitse diplomatie grote verant woordelijkheid te dragen voor het uiteenvallen van Joegoslavië. De vice-minister van Buiten landse Zaken van de Federale Republiek Joegoslavië (FRJ) zei in Belgrado dat het Duitse parle mentsbesluit noch 'wijs noch doelmatig is'. De Westerse bondgenoten zijn blij met Duitse steun voor de ha chelijke missies in Bosnië. De Nederlandse minister van Defen sie Voorhoeve noemde de Duitse stap positief. De Bosnische regering zorgde gi steren voor een verrassing door de gesprekken met de VN af te breken. „We praten niet meer met Akas hi. Voor ons is hij dood. We wil len niets meer met hem te maken hebben," aldus de minister voor relaties met de VN, Hasan Mura- tovic, in een vraaggesprek met de krant Sarajevo Oslobodenje. De (moslim-)regering is onder meer woedend omdat Akashi in haar optiek elke confrontatie met de Bosnische-Serviërs uit de weg gaat. De VN-gezant had de Bos nische-Serviërs onlangs in een brief laten weten dat de snelle- interventiemacht die de blauw helmen in Bosnië moet bescher men hen niet zal bedreigen. De Bosnische vice-president Ejup Ganic is gisteren geope reerd nadat hij ernstig gewond was geraakt bij een auto-ongeluk in de buurt van de stad Mostar. Ganic zal nog meer operaties moeten ondergaan, maar zijn le ven is niet in gevaar. Behalve breuken zou Ganic ook hoofd wonden hebben. De demonstranten blokkeerden urenlang de toegangswegen naar Papeete, de hoofdstad van Tahiti. Khartoum (ap) - De Sudanese regering heeft president Mu barak van het buurland Egypte gewaarschuwd dat hij 'duur zal betalen' als hij agressieve maatregelen neemt tegen Egypte. Mubarak heeft Sudan verant woordelijk gesteld voor de aan slag die maandag in de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba op hem werd gepleegd en gezegd dat hij 'maatregelen genoeg' heeft als de Sudanezen te ver gaan'. Vol gens de Egyptische president is de aanslag het werk geweest van Hassan Al-Turabi, een Sudanese geestelijke die geldt als de eigen lijke macht achter het islamiti sche regime van generaal Omar el-Bashir. In een poging Egypte te intimide ren werden gisteren in Sudan le- geroefeningen gehouden, die werden bijgewoond door el-Bas- hir. De staatsradio meldde dat de eenheden die aan de oefeningen deelnamen 'een proeve van be kwaamheid in het veroveren van vijandelijke stellingen' gaven. Dergelijke speciale oefeningen worden normaal gesproken al leen gehouden ter gelegenheid van nationale feestdagen en mili taire promoties. Een overzicht van de verwoesting: het vijfjaar oude warenhuis in Seoul is volledig ingestort. Papeete/Parijs (rtr/afp/dpa/anp) - Bij de grootste demonstratie ooit gehouden in Frans-Polynesië hebben meer dan 15.000 be togers een referendum over de voorgenomen kernproeven geëist. Seoul (rtr/dpa/anp) - Het in storten van het Sampoong- warenhuis in Seoul toont de keerzijde van het economi sche wonder van Zuid-Korea. Gebouwen, wegen en andere infrastructurele werken zijn razendsnel uit de grond ge stampt ten koste van de vei ligheid. Dat heeft de afgelo pen maanden tot grote ram pen geleid. De autoriteiten wijten de ramp met het warenhuis aan construc tiefouten van het 23 meter hoge gebouw, hoewel de bouwinspec- tie het in maart nog had goedge keurd. Corruptie zou in het spel zijn. Het dodental is gisteren tot 113 gestegen. Er worden nog 170 mensen vermist en 910 mensen zijn gewond geraakt. De afgelopen maanden zijn de bouwvoorschriften en veilig heidsmaatregelen in Zuid-Korea al enkele malen op dramatische wijze op de proef gesteld. Gasex- plosies, zinkende schepen en in stortende gebouwen zijn zo lang zamerhand een normaal feno meen. In oktober stortte in Seoul de brug over de Han-rivier in tij dens het spitsuur, waardoor 32 mensen omkwamen. De zwaarste ontploffing in vre destijd had in april plaats in de zuidelijke stad Taegu, toen arbei ders aan een metrolijn een gasex- plosie veroorzaakten. Er vielen 101 doden, voor het merendeel kinderen die op weg waren naar school. Uit woede tegen de auto riteiten braken in de stad rellen uit. De opeenvolging van rampspoed heeft het vertrouwen van de Zuidkoreanen in het eigen econo mische wonder ondermijnd. Te meer daar het juist de symbolen van dat Wirtschaftswunder - me tro's, bruggen, en nu een waren huis - zijn die door de rampen zijn getroffen. En het einde is nog niet in zicht, waarschuwde burgemeester Choi Byun-yul daags na het instorten van het Sampoong-warenhuis: „Er is geen garantie dat een der gelijke ramp zich niet zal herha len, aangezien slecht bouwwerk en het niet-naleven van de regels schering en inslag zijn." Waarnemers maken zich vooral zorgen over de twee miljoen nieuwe, snel gebouwde wooneen heden in de buitenwijken van Se oul. Nu al zijn er klachten over lekkende plafonds, scheuren in de muren en afbrokkelend beton. Oorzaak is het tendersysteem in de Zuidkoreaanse bouw, waarbij opdrachten naar aannemers gaan die meer belang hechten aan om zet dan aan veiligheid. „Iedereen weet dat de binnenlandse bouw- industrie corrupt is," zegt een manager van een bouwbedrijf. „Smeergeld is onvermijdelijk om zaken te doen en daarom moet er op de bouw worden beknibbeld om uit de kosten te komen." De economie kan de snelle ont wikkelingen maar amper aan, zei een functionaris kort voor de ramp van donderdag. „De econo mische tijger Zuid-Korea is in een monster van Frankenstein veranderd, dat zijn eigen schep pers verslindt," meende hij. We gen, spoorlijnen en vliegvelden zijn overvol. Seoul is met 18 mil joen inwoners (op een totale Zuidkoreaanse bevolking van 44 miljoen) uit zijn voegen gebar sten.. De rampenreeks kan ernstige economische en politieke gevol gen hebben. Bouwfirma's vrezen dat er minder orders uit het bui tenland zullen komen. President Kim Young-sam krijgt steeds meer kritiek te verduren. Daags voor de catastrofe met het Sam- poong-gebouw leed zijn Demo cratisch Liberale Partij (DLP) een zware nederlaag bij lokale verkiezingen. Zo werd de DLP-kandidaat voor het burgemeesterschap van Seoul verslagen door Cho Soon van de oppositionele Democratische Partij. Tijdens zijn campagne haalde Cho fel uit naar de rege ring, omdat die er niet in is ge slaagd problemen zoals die van het verkeer en de vervuiling in de stad op te lossen. Waarnemers zien de zegetocht van de DP in de hoofdstad en andere steden als een zware slag voor president Kim, wiens populariteit taant. De autoriteiten hebben 200 man oproerpolitie laten overvliegen uit Nieuw-Caledonië. Sommige deelnemers aan de de monstratie waren dagenlang te voet onderweg geweest. Zij over handigden aan de Franse Hoge Commisaris voor Polynesië, Paul Roncière, een brief aan president Jacques Chirac. De roep naar on afhankelijkheid is op Tahiti tra ditioneel sterk verbonden met het protest tegen de Franse kern proeven. Na een door zijn voor ganger Francois Mitterrand afge kondigd moratorium had Chirac half juni aangekondigd dat tus sen september 1995 en mei 1996 acht nieuwe kernproeven worden gedaan. Greenpeace Roncière verklaarde zich bereid tot een gesprek met vertegen woordigers van de milieu-orga nisatie Greenpeace die met de Rainbow Warrior II in Papeete zijn aangekomen. De boot ver trekt maandag naar Muroroa - de plaats van de Franse proeven - enkele honderden kilometers ten oosten van Tahiti. Aan boord is ook de 'rode' bisschop van Evreux, Jacques Gaillot, die door het Vaticaan is afgezet. H andtekeningen Jongeren hebben gistermiddag in Amsterdam uit protest tegen de voorgenomen Franse kernproe ven op Mururoa tweeduizend handtekeningen aangeboden aan de Franse consul. De Amster damse afdeling van DWARS, de jongerenorganisatie van Groen- Links, had het protest georgani seerd. Door Bart Luirink Johannesburg - Tientallen ar tikelen over Winnie Mandela in Amerikaanse en Britse me dia werden 'ingefluisterd' door de Zuidafrikaanse vei ligheidsdienst. Een in de jaren tachtig ingezette campagne gericht op het afbreken van het imago van Mandela en an dere ANC-leiders werd nog geruime tijd voortgezet na de legalisering van de bevrij dingsbeweging in februari 1990. Dat onthult oud-politie-agent Paul Erasmus in een binnenkort in Zuid-Afrika te verschijnen boek. Erasmus beweert met documen ten te kunnen aantonen dat arti kelen, die in de afgelopen jaren ondermeer verschenen in het Amerikaanse blad Vanity Fair en de Britse Independent, gebaseerd waren op informatie van agenten van het blanke minderheidsbe wind. De bewuste media kregen door gaans 'documenten' toegespeeld die afkomstig leken van 'bronnen binnen het ANC'. Erasmus claimt een aantal van deze 'documenten' zelf te hebben opgesteld. Ondermeer onder de schuilnaam Ionas Phiri, 'woonachtig in Alexandra township', noteerde Erasmus: 'Sommigen van ons zijn zich ervan bewust dat Winnie Mandela een drankprobleem heeft en vooral van J B en White Horse whiskey houdt. Maar het is min der bekend dat meneer Mandela niet langer het bed met haar deelt en niet meer samen met haar eet. Boven dien heeft zij een sterk seksueel verlangen (voor al als ze gedron ken heeft) en on derhoudt zij een affaire met een jonge zwarte ra dicaal, Dali Mpofu'. De 'documen ten', waarin waarheid en fan tasie volgens Erasmus, door elkaar heenliepen, werden door een in Engeland woonachtige contactpersoon naar de media doorgespeeld. Deze vroegere directeur van de Rhodesische staatstelevisie, dr. Harvey Ward, werd medio 1991 door de veiligheidsdienst naar Zuid-Afrika gehaald met de op dracht een nieuwe politieke par tij te gaan leiden, die een alterna tief voor het ANC zou kunnen Winnie Mandela vormen. Het plan werd afgeblazen nadat de toenmalige regering-De Klerk ernstig in opspraak raakte van wege onthullingen over financië le steun aan de Inkatha-bewe- ging. Ward stierf twee maanden terug in Zuid-Afrika. Volgens Erasmus pasten de acti viteiten gericht op het in op spraak brengen van ANC-leiders als Winnie Mandela en het opzet ten van nieuwe politieke partijen in een door de Staats Veiligheids Raad verordonneerde campagne. Deze had ten doel het ANC in de onderhandelingsperiode dsuda- nig te verzwakken zodat de be weging er bij de onvermijdelijke democratische verkiezingen in april 1994 niet in zou slagen een meerderheid te behalen. De hui dige vice-president De Klerk en de minister van mijnbouw en energie, Pik Botha, maakten on dermeer deel uit van deze Raad. De Klerk heeft inmiddels in een twaalf pagina's tellende reactie op de nieuwe onthullingen gere ageerd. De vroegere staatspresident wijst daarin elke verantwoordelijkheid voor 'vuil spel' van de hand, en schrijft de activiteiten toe aan de 'zogenaamde Derde Macht', waarmee hij geen bemoeienis zegt te hebben gehad. Met deze verklaring lijkt De Klerk het bestaan van een derge lijke, binnen leger en politie ope rerende, macht niet langer te ont kennen. Het ANC ziet in de ont hullingen een bevestiging van de al in 1990 door Nelson Mandela geuite beschuldiging dat er een dergelijke geheimzinnige macht zou bestaan. Het ANC acht het een taak van de binnenkort op te richten 'com missie van waarheid en verzoe ning' om uit te zoeken wie voor deze macht verantwoordelijkheid heeft gedragen. Mönchengladbach (afp) - De ontsnapping van de kaa% Sammy vorige zomer heeft voor zijn voormalige eigejj. een venijnig staartje gekregen. De 22-jarige werkloze Jörg wist hem uiteindelijk te Vl Zars moet een schadevergoe ding van 20.000 mark (zo'n 22.000 gulden) betalen aan be drijven die gedupeerd zijn door de zoektocht naar zijn dier, dat zich tijdens een wandeling van zijn riem had losgerukt. Dit heeft een rechter in Mönchen gladbach gisteren bepaald. De bedrijven, in de omgeving van het meertje waar Sammy zich na zijn ontsnapping op hield, moesten van de politie dicht blijven tot het dier ge vonden was. De zoektocht hield de media een week lang in zijn greep. Sammy (8) werd daardoor de beroemdste kaai man van Duitsland. Een duiker Bij het meldpunt van de ANWB in Griekenland kwam gistermid dag één melding binnen van een Nederlander die vastzit. Het gros van de Griekse veerbo ten bleef gisteren aan wal. Het personeel is in staking gegaan om een betere beloning af te dwin gen. Woordvoerders hebben laten weten dat de werkzaamheden op maandag zouden kunnen worden hervat, maar ze sluiten langere acties niet uit. Alleen de draagvleugelboten van 'de maatschappij Flying Dolphins voeren uit. Deze boten varen op de trajecten tussen Athene en de eilanden Aegina, Poros, Hydra en Spetses en tussen Noord-Grie kenland en de eilandengroep de Sporaden. Ook het personeel van de veer diensten naar Italië werkt»1] de Italiaanse steden Verf] cona, Bari en Brindisi zitten reizigers vast. Mensen die op dooreis zij t*| twee eilanden en niet verder J nen, krijgen volgens T. Sc»r voorlichter van de AlgemeWJ derlandse Vereniging van bureaus, een hotelkamer e'l boden. Schmitz: „HostessesL er alles aan om verblijf van®] dupeerde toeristen zo a: mogelijk te maken." Volgens hem gaat het ome®] beperkte groep mensen. ,.'el ken meestal zelf een mani"! van een eiland af te kom*] voorbeeld met een vissersWJ Voor de laatste informatie J nen toeristen bellen ANWB (06-91091010). gen. Zars verweerde zich bij i rechter met het verhaal dat tl er niets aan kon doen dat 3 kaaiman zich zo lang schuilgehouden. Hij bewet. dat het dier zich juist had», stopt voor het uitgebreide! goeduitgeruste leger brandweerlieden, politie kaaimandeskundigen dat adJ ter hem aan zat. De rechter vond het echter»; verantwoord een kaaiman il huisdier te houden, krijgt Zars het dier ook nietl] rug. Sammy woont nu in een dij rentuin. Congres akkoord met begrotingsplan Washington - Het Amerikaanse Congres is akkoord gegaan t een plan dat de Amerikaanse begroting over zeven jaar sluitesj moet maken. Het stuk voorziet in het wegwerken van tekortena de komende zeven jaar bij elkaar 893 miljard dollar omvatiJ plus extra bezuinigingen van 245 miljard dollar om belasting,?! laging mogelijk te maken. Kort nadat het Huis van Afgevaardij den ermee instemde, ging ook de Senaat akkoord. Het plan om in het jaar 2002 de inkomsten en uitgaven vantl Amerikaanse overheid in evenwicht te brengen, is afkomstig (1 de Republikeinen. Zij hebben zowel in het Huis van AfgevaardJ den als in de Senaat de meerderheid. Nederlanders gepakt voor dierensmokkell Parijs - De Franse douane heeft gisteren twee Nederlanders gei] resteerd die hadden geprobeerd negen kameleons en 21 la« schildpadden te smokkelen. De beesten zaten opgesloten in i holte van de autodeur. Een van de kameleons bleek inmiddels! zijn gestorven. De beschermde dieren uit Marokko zijn naars dierentuin in Chize gebracht, in het westen van Frankrijk. Drie IRA-terroristen veroordeeld Celle - Een Duitse rechtbank in Celle heeft gisteren drie terronl ten van de IRA tot gevangenisstraffen veroordeeld voor pognf tot moord en spionage in Duitsland. Het echtpaar Paulin enl nogh O'Kane en Patrick Murray kregen negen, respectievelil tien jaar en drie maanden cel. Volgens de rechters was er voldoende bewijs dat het Ierse trio opdracht van het Ierse Republikeinse Leger (de IRA) in juni Hl een bom plaatste bij een Britse kazerne in Osnabrück. Vijf soldt ten ontsnapten daarbij ternauwernood aan de dood. De evena voor de aanslag aangeklaagde Donna Maguire was woensdag] tot negen jaar veroordeeld. Jeltsin accepteert ontslag ministers Moskou - De Russische president Jeltsin heeft gisteren het o slag geaccepteerd van de ministers Jerin van Binnenlandse ZakJ en Jegorov van minderheden. Ook de chef van de federale veilijl heidsdienst Stepashin is ontslagen. Het ontslag houdt verban] met het falende optreden van Russische troepen bij het Tsjet] jeense gijzelingsdrama in het zuiden van Rusland. Minist] Gratsjov van Defensie bood ook zijn ontslag aan, maar hij i kennelijk aanblijven. Rood-groen regeert in Düsseldorf Düsseldorf - De sociaal-democratische SPD en Bündnis 90/D Groenen hebben gisteren een regeerakkoord afgerond voorJ Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen. De rood-groene coalitieij Düsseldorf wordt door velen beschouwd als test voor een i ringswisseling in Bonn. De twee partijen hebben bijna zeven weken hard onderhandel] Het belangrijkste struikelblok werd woensdag overwonnen toe beide partijen overeenkwamen de uitbreiding van de omstredl bruinkoolwinning van Garzweiler vijf jaar op te schorten. Daaf voor hadden tien dorpen moeten wijken. Verdrag chemie-wapens geratificeerd Den Haag - Nederland heeft gisteren in New York het verdragtd gen chemische wapens geratificeerd. Dat heeft het ministerie va Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Nederland is het 30e la] dat het verdrag bekrachtigt. Dat treedt in werking 180 dagen» dat het door 65 staten in geratificeerd. Het verdrag verplicht landen niet alleen om in de toekomst g«| chemische wapens te produceren, maar ook om de bestaand voorraden binnen tien jaar na de inwerkingtreding te vernietigd Dehaene krijgt vertrouwen van Kamer Brussel - De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigt] heeft gisteren haar vertrouwen uitgesproken in het kabinet-Df haene II. De afgevaardigden debatteerden twee dagen over k regeerakkoord van de centrum-linkse coalitie van Vlaamse] Waalse christen-democraten en socialisten. Arafat en Peres praten vandaag Jeruzalem - Israël en de PLO doen een laatste poging om op» terlijk 1 juli een akkoord te bereiken over de terugtrekking van] Israëlische troepen op de Westoever. Eerder was bekendgemaalj dat deze uiterste datum niet gehaald zou worden, en dat er pi over enkele weken een akkoord verwacht kon worden. PLO-leider Arafat en de Israëlische minister van Buitenland! Zaken Peres ontmoeten elkaar vanavond in de Gazastrook. 0«| dat een volledig akkoord over de terugtrekking van het Israel sche leger vanuit de Westoever niet gehaald wordt, richten bei] paritjen zich op een gedeeltelijk akkoord. Van onze verslaggeefster Amsterdam/Athene - Honderden toeristen zaten gisteren 1 op Griekse eilanden door een staking van het scheepspersoil Intusssen zijn de meeste mensen alweer op doorreis om® een alternatieve manier hebben gevonden om verder te rei!' en Haag (anp) - Koninklijke Nederland brengt een bod |t op een minderheidsbelang in t Belgische staats-telecommu- Icatiebedrijf Belgacom. Dit Lft KPN gisteren laten weten. Lens een woordvoerder zal er samen Swiss Telecom worden geboden. fen onze verslaggeefster Size - Het verzoek van Flair lastics in Gilze om uitstel bn betaling, wordt maandag bor de rechtbank in Breda ■handeld. air Plastics in Gilze (officieel: lited Industries Nederland bv) oeg gisteren naar eigen zeggen rséance aan 'omdat de bank BN Amro) niet meer bereid lek geld in het bedrijf te ste al De fabriek ligt sinds woens- •gavond stil. ëlgens districtsbestuurder A. lamoiseaux van de Industrie- bnd FNV echter, hebbeen de fcee oprichters en aandeelhou- Ersvan het bedrijf, 'de toekomst En honderdvijftig werknemers Ellens en wetens in de waag- paal gesteld'. leide heren zouden een door de aangestelde onafhankelijke .jiseur buiten gezet hebben, aarop draaide de bank de geld- iaan dicht. Bj Flair werken enige tientallen U-timers en ruim honderd brt-timers. nsterdam (anp) - Vanaf 1 3i vallen vrijwel alle hou- jers van bankrekeningen on- jer de garantieregeling van je Nederlandsche Bank |3NB). Tot nu toe waren al- natuurlijke personen, Jerenigingen en stichtingen ierzekerd' tegen een faillisse- pent van hun bank. Europese richtlijn deposito- jarantiestelsels is de motor ach- |er de wijziging. Voortaan geldt ide hele Unie een minimum ga- jntie van 20.000 ecu (ƒ41.200) kr bankrekening. Wie meer op p boekje heeft staan, is niet ze- of hij alles terugkrijgt als de ank in problemen geraakt. J de nieuwe regeling worden be- fijven niet langer uitgezonderd an garantie. Grote bedrijven en 'edietinstellingen vallen er ech- fr nog steeds buiten. Vooral het 1- en kleinbedrijf profi- ert dus van de verruiming. Voor federlandse rekeninghouders ptekent het bedrag een kleine prslechtering, aangezien DNB 'nds begin dit jaar de oude ga- beregeling had opgetrokken t" 45.000. 'en Haag (anp) - De inko mensverdeling van Nederland in de komende twintig Jar veranderen. Sommige in- fomens zullen naar elkaar hegroeien, maar andere juist elkaar groeien. Iat zegt het Centraal Planbu- E?u in een gisteren gepubliceer- |e verkenning. ij Werkenden wordt de bruto in- |Mensverdeling ongelijker. Ten la rf ®aat kef werknemersbe- meer ouderen en hoog op- bevatten: groepen met 'honeel de hoogste inko- i Maar ook de belonings- ructuur verandert. neemt bij voorbeeld het ren- Bok a" °Pleiding sterk toe. ■L spreiding in salariëring iiden menseP met dezelfde leef- ,jen. opleiding wordt groter KI ln toenemende mate pres- i. jen Produktiviteit een beslis- L e £0' gaan spelen bij de belo- BairiT J wuraen daarentegen Ban Wat net a's ini°Pen Bom- deloningsachterstand ter^6-Cten bijeengenomen re- ËlJ®ln een toenemende deni- aS.van zowel de bruto- als toinkomens van werken-

de Stem | 1995 | | pagina 6