ider vim Al eeuwen lang liggen de enclave- grenzen in het Nederlandse Baarle-Nassau en het Belgische Baarle-Hertog te wachten op de officiële verheffing tot rijksgrens. I M Buitenlandse Zaken opgedragen 'wee Koninklijke Commissies in 'e stellen die met de uitvoering belast. Gigantische klus die bijna tien jaar heeft geduurd Grenzen Baarle na acht eeuwen eindelijk rijksgrenzen De laatste Nederlanders op Irian Jaya De vrouw aan top in het nieuwe Iran lel houdt ïN VAN HOOF werving en selectie De Singel in Baarle-Nassau. Waar de grens loopt is niet te zien maar de kerk staat in België. foto cor viveen Geen streep in het landschap Die commissies hebben op 12 mei in een gezamenlij ke vergadering besloten dat het proces verbaal in oktober van dit jaar moet worden ondertekend. Op een nog nader te bepalen plaats en datum. Tien jaar hebben de Neder landse en Belgische kadaster-ambte-, naren dan gewerkt aan de beschrij ving. Want grenzen vaststellen, dat is meer dan een eenvoudige pen- nestreek. I De beide souvereine monarchen hebben besloten dat het er nu maar eons van moet komen. Ze hebben hun ministers van Binnenlandse Door Peter Schouten De grens is geen streep in het land schap. „Het is een virtuele lijn. De grens is een denkbeeldige verbinding tussen coördinaatpuhten die als het ware in de lucht hangen. Eenmaal in coördinaten berekend en in kaart ge bracht is die grens echter wel tot op de millimeter te reconstrueren." Directeur W. van den Thillart van Kadaster Noord-Brabant in Breda zegt het belerend, bijna berispend. Dat mag ook wel, want Van den Thil lart heeft ervoor doorgeleerd en is op grond van die deskundigheid door Hare Majesteit benoemd tot commis saris van de 'Commissie voor de af bakening van de nog niet vastgestel de rijksgrens tussen de gemeente Baarle-Nassau en de binnen de ge meente Baarle-Nassau gelegen en claves van de gemeente Baarle-Her tog'. Het is in de loop van de merkwaar dige enclavegeschiedenis al weer de derde commissie die zich met de vaststelling van de rijksgrenzen ter plekke bezig houdt. „Maar de eerste twee commissies hebben hun werk vanwege de complexiteit 'van de Baarlese situatie niet behoorlijk af gemaakt", zegt technisch hoofdamb tenaar Ing H. Herben van het Kadas ter die vooral de laatste tijd druk be zig is met het verzamelen en bereke nen van allerlei meetgegevens en het vertalen daarvan in een beschrijving van de enclavegrenzen. Geen verha lende beschrijving, maar een be schrijving volgens genummerde grenspunten en de daarbij behorende coördinaten. Visueel is deze beschrij ving voorgesteld op 'de kadasterkaar- ten van Baarle-Nassau „De vorige commissie heeft tussen de grenspalen 214 en 215 alleen het 'Gat van Neder land' gedicht en de eclavegrenzen la ten liggen." Dat gat, beter gezegd al die gaten lig gen er al sinds het jaar 1198, toen de Hertog van Brabant in Baerle gron den ging uitgeven. Een deel van de gronden gaf hij aan de heer van Bre da (Baarle onder Breda), een deel bleef onder zijn eigen beheer (Baarle onder den Hertog). Eeuwen lang zal die twee-herige opdeling op kleinere schaal grootschalige internationale ontwikkelingen trotseren. Of het nu de Tachtigjarige Oorlog is, de inlij ving van de zuidelijke Nederlanden bij Oostenrijk, de Franse revolutie, de splitsing tussen de noordelijke en zuidelijke provincies in 1830, steeds weer laat de Internationale politiek de Baarlese puzzel onaangeroerd. Heel wat pogingen zijn er sedertdien ondernomen om gronden staatkun dig 'uit te ruilen' en de grenssituatie onder Baarle te normaliseren. Maar steeds tevergeefs. Zo lag er in 1789 al een voorstel om de gehuchten Castel- ré en Ulicoten aan de Oostenrijkse keizer te geven in ruil voor Baar le-Hertog. Maar daarvan wilden de Belgische Baarlenaren niets weten. „Men kan een stad of een dorp en de inwoners niet vergelijken met een pachthoeve en een kudde vee, waarvan de eige naar zich naar believen kan ont doen", protesteerden ze in een ver zoekschrift aan de Staten van Bra bant. Van Hollandse zijde kwam de tegenwerping: „De in Baarle-Hertog gevestigde handelaars en fabrikan ten zijn slechts aan deze gemeente gehecht om er te kunnen frauderen." Een ander aardig voorbeeld: de pas toor van Ulicoten had al in 1876 met veel pathos een persoonlijke brief ge schreven aan koning Willem III: „Si re, ontneem me alles, ontneem me mijn geld, ontneem me mijn goede ren, ontneem me mijn leven, maar laat me mijn vaderland!" Het zijn door de eeuwen heen dus vooral de Baarlenaren zelf geweest die zich verzet hebben tegen het van de kaart gummen van de enclaves en die aan drongen op de status quo. En met succes. Want de uniekste enclavedor pen van Europa liggen er nog steeds. De uiteindelijke overeenkomst met betrekking tot de grensscheiding tus sen de beide koninkrijken is op 8 au gustus 1843 in Maastricht tussen Ne derland en België gesloten en gaat dus als het 'Verdrag van Maastricht' door het leven. Bij de beschrijving van de grens wordt in paragraaf 5 van artikel 14 van dat verdrag mel ding gedaan van een hiaat in de grens bij Baarle-Nassau en Baarle-Hertog en van het vooralsnog handhaven van de status quo aldaar tot 'een en ander later zal worden uitgewerkt'. Dat laatste unieke stukje rijksgrens wordt nu dus eindelijk vastgesteld. „Feitelijk worden de gemeentegren zen tussen de beide Baarles nu verhe ven tot rijksgrenzen", leggen Van den Thillart en Herben uit. „Ze verande ren niet. Maar staatkundig klopt de zaak alleen als ze ook nauwkeurig beschreven staan in een proces ver baal. En dus moesten die grenzen exact 'ingemeten' worden. Dat is een gigantische klus geweest. De beide kadasters hebben daar bijna tien jaar overgedaan." Hoewel op sommige grootschalige kaarten de Hertogse enclaves simpel weg met twee of op zijn hoogst drie slordige vlekken zijn ingetekend, is de in acht eeuwen historie ontstarie werkelijke legpuzzel heel wat com plexer. Zo liggen er in Baarle-Nassau 22 enclaves van Baarle-Hertog (die voor België dus 'exclaves' zijn) en in Baarle-Hertog 8 enclaves van Baar- le-Nassau. Volgens de meest recente opmetingen beslaan ze bij elkaar een oppervlakte van 249 hectaren, 55 aren en 74 centi-aren en hebben ze samen een omtrek van exact 35,208 km. Zeven van de acht Nassause enclaves liggen weer binnen twee enclaves van Baarle-Hertog en één Nassause en clave ligt ten zuiden van de normale Nederlandse grens, dus echt in Bel gië. Op zich is daarmee de Baarlese situatie al volstrekt uniek op de hele wereld. Maar de eigendomsverhou dingen in het malle grondpatroon van Baarle zouden niet zo spectacu lair zijn, ware het niet dat veel encla vegrenzen'zonder pardon dwars door huizen, tuinen, bedrijven, gelagka mers, slaapkamers en schuurtjes lo pen. Ga daar als eenvoudig landmeter van het kadaster maar aanstaan. Ga dat maar e.ens 'inmeten'. Herben laat ons in de kadastrale keuken kijken wan neer hij uitlegt hoe dat'inmeten' pre cies in zijn werk is gegaan. „Van elk mikpunt, in totaal zijn dat er maar liefst 960, moest de ligging in onder ling overieg met de Belgische colle ga's worden vastgelegd op een groot aantal kaarten, zo'n twintig Neder landse en veertig Belgische kaarten. Dat is echt monnikkenwerk geweest. Temeer omdat de Belgen er ook nog een ander coördinatenstelsel op na houden." Grenzen zijn grenzen. Maar die -in Baarle krijgen pas in oktober de sta tus van 'rijksgrens'. „Het formalis eren van de status quo", legt Van den Thillart uit. „Opdat ze niet meer be twist kunnen worden." De geschiedenis heeft geleerd dat grenzen voor de in- en omwonenden belangrijk kunnen zijn. Want aan de ze en gene zijde van die 'virtuele lijn tussen twee schijnbaar in de lucht hangende coördinaten gelden name lijk andere regels en wetten. Veel verschillen zijn er, sinds we samen met de Belgen deelnemen aan het verenigde Europa, inmiddels 'welis waar verdwenen. En gesmokkeld wordt er ook nauwelijks meer. Maar toch. Albert II, Koning der Bel gen, zegt in zijn besluit tot instelling van de Belgische grenscommissie van 16 december van het vorig jaar niet voor niets: „...overwegende dat het noodzakelijk is dit tracé op te maken vooral met het doel om de nationale administratieve bevoegdheden te verduidelijken..." Uit de merkwaardige historie van de beide grensdorpen kunnen in dat verband dan ook enkele vermakelij- ke anecdotes worden opgelepeld. Zo is er het verhaal van de Bdarle- naar Nijs die tijdens de Eerste We reldoorlog (België was bezet, Neder land neutraal) door een' Hollandse patrouille wordt aangehouden met een kruiwagen vol steenkool. De Hol landse grenswachters beweren dat hij op him territoir is, Nijs houdt bij hoog en laag vol dat hij nog in België is en posteert zich op zijn kruiwagen. Na eqn half uur arriveren er nog wat gezagsdragers die de kadastrale kaarten ontvouwen en beginnen te meten. En warempel, Nijs heeft ge lijk: de kruiwagen staat wel veertig centimeter over de grens! De anecdote vemeldt niet of de Ne derlandse grenspatrouille daarna ge duldig is blijven wachten tot Nijs met zijn kruiwagen steenkool de grens alsnog overstak.' Bij het ontbreken van officieel vast gestelde grenzen hebben de Neder landse en Belgische gezagsdragers in de beide Baarles de afgelopen eeu Van den Thillart (links) en Herben buigen zich over de kadastrale kaar ten van het uniekste grensdorp van Europa. foto de stem dick de boer wen overigens in een allerbeste ver standhouding zaken héél praktisch opgelost. Loopt de grens er bijvoor beeld dwars door een perceel, dan is er geen sprake van verdeelde fiscale verplichtingen naar rato van het aan tal Nederlandse' en Belgische vier kante meters, maar is de plaats van de voordeur van het pand bepalend. Zo zijn er ook bestuurlijke af spraken gemaakt over de nuts voorzieningen, de huisnumme ring, de telefoon, de riolering, de brandweer, het onderhoud van wegen en over de plaats waar je te recht moet voor het aanvragen van een bouwvergunning. „In diezelfde goede verstandhouding hebben ook wij ons werk willen doen", zegt Van den Thillart. „Hier en daar water in de wijn, geen staat kundige heisa maken. De twee voet balveldjes bij Withagen - de 80-roe- den-kwestie - zijn in het licht van de rijke enclave-historie en op grond van de van Belgische zijde aange voerde argumenten uiteindelijk de tweeëntwintigste enclave van Baar le-Hertog geworden. We vonden het- niet nodig onze ministers te advise ren om daar een oorlog over te gaan voeren", lacht hij. Voor het overige zullen de bejde ko ninklijke commissies geen wijzigin gen aanbrengen in de sedert acht eeuwen gegroeide lappendeken. „De gemeentegrenzen worden verheven tot rijksgrenzen, opdat ze niet meer betwist kunnen worden", zeggen Van den Thillart en Herben. „De 'onzin' wordt formeel bestendigd zodat die voortaan geen onzin meer is." Met die laatste woorden herinnert het tweetal aan een voorval bij de laatste vaststelling van de grenzen in 1974 (tussen de grenspalen 214 en 215), toen een journalist aan de toen malige Baarle-Nassause burgemees ter Högenbosch vroeg: 'Wanneer houdt die enclave-onzin nu eindelijk eens op?' Waarop Hogenbosch hem antwoordde: „Om te ervaren dat het geen onzin is, moet je in Baarle wo nen en leven." En de Baarlenaren zelf? Die vinden het zeker geen onzin. Integendeel, ze hebben geleerd dat de bijzondere grensfolWore wekelijks heel wat toe ristenverkeer op de been brengt. Want ook al vormen ze denkbeeldige verbindingen tussen coördinaatpun- ten, ook al zie je ze niet, die grenzen lijken voorlopig nog steeds een ge weldige aantrekkingskracht uit te oefenen op kooplustig en nieuwgierig publiek. - ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 bamberger polymers (europe) b,v slagvaardige en uiterst energieke persoon- kcessen (herjkent. Communicatief zijn uw I werkt in een internationale omgeving, Jvertuigingskracht, inventiviteit, stressbesten- J kernwoorden. U spreekt de moderne talen St Italiaans of Spaans. Scoren en het sluiten 1 waarbij u niet snel opgeeft. U heeft enige orkeur in de internationale handel waarin u 1 tebreid curriculum vitae in het Engels naar Irving en selectie, Postbus 4271, 5004 JG 'tulemeijerweg 19. Voor nadere informatie pn: 013-686669.

de Stem | 1995 | | pagina 31