Jenever is de pest zendbureciu ÉÉU HÉ JA, DAT KEN I Ai ZEEUWSE BABBELS De kortste weg D. fraaie rozen met doornen Rommelmarkt Bedevaart ïven niet 4 Mi *?tee vatt de STEM 1 ZEELAND C4 engineer ngners teur meet- Ieib uiterst succesvolle rit, zo bleek al heel snel. aanbod: een 'doorstart' in j commerciële loopbaan, in een en zelfstandige functie. Veel seling in een dynamische werk- eving met jonge mensen. Een ende, professionele organisatie itplooiingskansen biedt. Buiten salaris kun je rekenen op een irovisieregeling en een auto van rende 2 weken ontvang je een raining 'op maat', gevolgd door leiding. Ben jij de collega die wij in dat geval je sollicitatiebrief n c.v., binnen 10 dagen, naar: t.a.v. Janny van Roode, Institu- tenweg 1, 7521 PH Enschede. Wil je eerst meer informatie over deze functie, dan kun je bellen met Marijke Schuit, tel.: 053-326868 (Delta Vision; het bureau dat de werving en selectie verzorgt). WAOT ZITTE KWAOLETEIT NOU PERSIES? PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN ZATERDAG 1 JULI 1995 fcoeken wij kandidaten voor I rrland en België. I et uittekenen van P&ID's, I sn Microstation. I Idel van 2-D en/of 3-D ontwerp- Politiek huwelijk. Wie hebben ze nou bij z'n Pietje? Fwat een aantrekkingskracht heeft dat centrum van Temeuzen toch! Aan dat huis in Oostburg zit een reukje ff- Schipper, mag ik overvaren en moet ik dan een cent betalen? Neckermann blijft tot nader (post)order Pi s een vereiste. I ig in de (petro)chemische II specifieke computersystemen en en/of regeltechniek. fAD-12/E-Plan. I oruren contact opnemen met 15 n CV, kunt u richten aan: rneuzen. 'stad Holding nv, een beurs- emingen in zakelijke I aliseerde de groep in 1994 den van de raadscommissies in Sas van Gent hebben sedert j dag de gewoonte op de fiets te stappen voor een gezamenlijk ditje langs die plekken die op dat moment in de belangstelling Rilde gemeentebestuurderen staan. Van de week stapten derhalve Ijl leden van de commissie economische zaken, verkeer en vrom op Ijl fiets. Kant nauwelijks enkele meters na vertrek bij het Stadskantoor, bij lil passeren van een rozenpark aan het Bolwerk, konden de com- jsieleden alweer afstappen. Want midden in dat park was een n doende - naar later bleek van Belgische nationaliteit - om de n af te knippen. Waar of hij mee bezig was, zo informeerde een lid van het Sasse ge- slsehap. Wel, sprak de knipper, hij had behoefte aan zeventig ro- Izenvoor de vervaardiging van corsages. Jof hij dat niet in zijn eigen woonplaats kon doen, zo informeerde Imdermaal het lid. Weineen, weerlegde de knipper, want wij hebben Idergelijke fraaie rozen niet aan de openbare weg staan, pettemin werd de knipper te verstaan gegegeven dat zijn handel- |vfijze in Sas van Gent niet getolereerd werd. Maar eveneens niette- luin vertrok de knipper met een fiks aantal rozen richting thuis- id. Wel hebben de commissieleden het kentekennummer van zijn to genoteerd en aan de politie doorgegeven. Worden het wellicht tochnog dure rozen. (WdG) Leggen ze in de Peurssens- straat te Aardenburg compleet met bewegwijzering en met een lengte van nauwelijks drie me ter het kortste fietspad ter we reld aan (waar blijft trouwens de vermelding in het Guiness Book of Records?), en dan komt er eens een fietser aan, rijdt'ie er omheen! Dat heet nou stank voor dank.foto canule schelstraete ie past je snel aan in ver ities en neemt initiatief, waar de overtuigingskracht toont. :heid je je door een vlotte, siaste presentatie en behalve dat je makkelijk argu menteert, ben je in staat goed te luisteren naar de klant. 1 Hard werken is voor jou geen probleem en ook onder toe nemende druk blijf je (effectief presteren, ie hebt ertrouwen, straalt dat ook uit pschikt over een sterke wil om Dren. (V> 'JA,' dacht ik onlangs, 'zo den ken normale mensen.' Ik zat bij een normaal mens (geen journa list, politicus of ambtenaar dus), in de auto en zij vertelde me dat ze zaterdag eens een kijkje ging nemen in het kasteel Westhove op Walcheren waar ze de boel duchtig aan het vernieuwen wa ren. 'Want zaterdag is het open dag van de waterschappen,' voegde ze er nog aan toe. Dat had ze in de krant gelezen. Zij, nogmaals: een normaal wel denkend mens die heel haar le ven heeft gewerkt, een aardig stukje van de wereld heeft ge zien en bepaald niet van gisteren is, dacht dus dat een kasteel een waterschap was. En dat is voor waar geen domme gedachte, met al die grachten eromheen en het voorname allure waardoor je wellicht van een 'schap' spreekt en niet van een krotje. Die mevrouw dus, wist serieus niet wat een waterschap was, hoewel ze er jaarlijks honderden guldens aan lasten aan betaalt. En vraag het tien mensen op straat, de overgrote meerderheid zal het evenmin weten. Alleen abnormalen als ambtenaren, po litici en journalisten, en natuur lijk de waterschappers zelf (maar dat zijn ook ambtenaren), de lieden dus die er weieens be roepshalve mee maken hebben, weten wat een waterschap is. Dat is ook de schuld van het wa terschap zelf, dat heel lang en graag in de onbekende en com fortabele luwte werkte en werkt. Een uitzondering hier, moet gel den voor een categorie mensen die ik ook als normaal zou willen betitelen: de boeren. Zij kennen hun waterschapje drommels goed. Zij weten hoe de polder wordt bestuurd, wie de sloten schoont en de gemalen beheert. Maar die mevrouw dus niet, en ik dacht aan al die keren dat ik dat woord gedachteloos op mijn beeldschermpje had zitten tik ken, waarna het vervolgens in de krant kwam en gelezen werd door normale mensen die van het bestaan van een waterschap niet weten. Terwijl journalisten toch helder en klaar dienen te communiceren (pardon: kennis geven van, informatie overdra gen aan) met hun lezers. Journa listen zouden het eigenlijk elke keer weer uit moeten leggen in de krant of veel gemakkelijker, er gewoon een ander, duidelijker woord voor kiezen. Polderbe stuur bijvoorbeeld. 'Jenever is de pest,' zei mijn grootmoeder vaak. 'In een ander zijn lijf,' vulde mijn grootvader dan brullend van de lach aan, en zo is het met woorden als 'waterschap' ook. Journalisten nemen gemakshal ve een reeks van ambtelijke woorden of bestuurlijke termen over en zetten die in de krant. Staat ook wel erudiet (pardon: ontwikkeld) voor zo'n journalist, laten we wel wezen. Maar het is lucht, mevrouw, opgebakken lucht mevrouw. Zoals infrastructuur, ook zo'n woord dat geen normaal mens snapt als hij of zij er niet toeval lig een keer mee te maken heeft gekregen. Ik tenminste, was al aardig in de dertig voor ik door kreeg dat hiermee een stelsel van wegen, leidingen, bruggen, ka bels en rioleringen, meestal op een braakliggend terrein als een wijk of een industrieterrien wordt bedoeld. Infrastructuur? Het staat bijna elke dag wel een keer in de krant. Infrastructuur? Je hebt zelfs economische en fi nanciële infrastructuren, maar weg ermee! We noemen het voortaan... Ja, hoe eigenlijk? Het woord is er al zo ingesleten dat ik er moeilijk iets helders voor kan verzinnen. Zo erg is het al met me gesteld. En dat is de pest. Ambtenaren schrijven de kranten, zou je kun nen zeggen. Hun termen zijn door journalisten overgenomen en dit krijgt de lezer te lezen. Ruimtelijke ordening. Ik vroeg het een andere normale me vrouw van gemiddelde intelli gentie, omdat ik juist een stukje over het nieuwe Streekplan Zee land had geschreven wat onder de 'ruimtelijke ordening' valt. Ze dacht eventjes na en zei toen dat het misschien iets met de plaats van de sterren in het heel al (de ruimte, natuurlijk) te ma ken had. En toen ik uitlegde dat het de ordening van de beschik bare ruimte in Zeeland was, vroeg ze: 'Maar waarom moet die ruimte dan worden geor dend?' Waarop ik weer zei dat ruimtelijke ordening inhield dat men bepaalt waar wat komt, waar de landbouwgebieden ko men, de stedelijke gebieden, waar de natuurgebieden en waar de recreatiegebieden. Waarop zij een beetje verveeld opmerkte waarom ik dat dan niet meteen had gezegd. Ruimtelijke Ordening, een ne- gentiende-eeuws woord dat uit gevonden is door ambtenaren en zo in de krant is geslopen alsof het er altijd in heeft gestaan, moet dus voortaan zoiets als ruimteverdeling of zo gaan he ten. Als wij tenminste voor nor male mensen willen blijven schrijven. Zo is er veel meer. Planologie, tracé, structuurschema, het (echt bespottelijke maar zo aan wezige) Plan van Aanpak, de plenaire zitting, bestemmings plan, cofinanciering en coördi natie, sectoroverleg en basisma- nagement, capaciteitsverminde ring en formatieplaatsen, in het vuilnisvat ermee! Laat ambte naren wat des ambtenaren is. Journalisten moeten maar eens normaal gaan doen, begrijpelijk Nederlands gaan schrijven en al dat ambtelijk jargon (pardon: vaktaal) subiet vergeten. 'Jenever...,' zei mijn grootmoe der. En dat was geen jargon, want mijn grootvader brulde van het lachen. (CM) middelen-industrie voor flexibele en gemotiveerde jongeren van 16 tot 20 jaar. Wil je naast je studie dus werken als inpakker of produktie- medewerker (m/v) tegen goede verdiensten! Kom dan snel langs, w3" je kunt langere tijd aan de slag! van Leeuwen, 076 - 21 18 18 T Rommelmarkt te Hengst- Pjk'Nou begrijpen we einde- I* ook waarom er nog wel r* klachten over de bezor- fy binnenkomen. I® CAMILE SCHELSTRAETE P®NLUK zijn we wel een Fdje jaloers op de redactie U zeeland Visie, de perso- ®skrant van Rijkswaterstaat eland. „Omdat het bijna PniKommertijd is en de redac- wel eens met vakantie .j u in juli geen Zee- j e>" meldt de krant. ?™r degenen onder u die gar moeite mee hebben stellen MbaaaSr°Ude exemplaren be~ zouden we ook wel eens «i, mijmeren we. Heel even want ons journalistieke wint het natuurlijk ruim- i.„, van dit vluchtige va- of 'e?evoe' Komkommertijd °°k in deze zomer- en gsan we er voluit te- j? °,m be lezers dagelijks kwaliteitskrant te bezor- JARENLANG maakte zij een keer per jaar de gang naar het Belgische Kleit. Dat kleine vlekje, langs de weg Maldegem-Aalter, waar een Maria- grot zich sinds jaar en dag in vrome aandacht mag verheugen. En elk jaar wist de omgeving niet beter of deze da me laadde zich geestelijk op voor weer een jaar. Zo ook dit keer. De jaarlijkse bedevaart naar Kleit werd dit jaar weer aangekondigd en welgemoed stapte zij vorige week op de bus. Thuisgekomen zei ze gedecideerd: „Dat was de laatste keer. Ik ga niet meer." Waarom? „Ze gaan de zaak afbreken." De Mariagrot? „Nee, het pannekoekhuis waar we na de bedevaart altijd naar toe gaan." lp, .x\\ ,?r k'En d'r nie zo vreed lank opgezeten, dus van scholen enk geen verstand, maor ik lees t'ammel wel, a't'r iets over te lezen stao d'in de krant. Vant Land van Ulst vaneigen; lik as in Temeuzen en zo ken'k ost geen man. Ier in de streek wel en dan prebeer'k of'k ulderen komaf achteraolen kan. Kik ier, da za Wies zijn dochter zijn, die ist'r ook weeral mee deur zienk staon. Daor; d'n oudsten van FRans en da meisen van Joop, da's ammel rap gegaon. Nou z'r diplomao al; 't leek nog net een kind toen'k'r zag de leste keer. Die gaote deur dus uit; Joop en zijn Briezjiet zijn nou mee zijn tweekes weer. Over kwaoleteit van t'onderwijs lees'k ook geregeld wa d'in mijn dagblad. Daor is al veel over te doen gewist de lesten tijd; z'èn d'r ook al ruzie over g'ad. Wa'k mij daor bij voor moe stellen, rechtuit gezeed, daor enk geen gedacht van. Agg' enen die nie zo vlug is, wa keu leren, tegen enen die't eel goe kan, dan deen'kik datta d'eeste moeluker is, of zienk da nou elegans verkeerd 't Gao boven mijn pet, da geef'k toe, maor rekeren enk wel goe geleerd. Mee percenten werken ist liefste wa d'ank doen en wa lees'k nou in de krant? Tegen onder en achtenegetug percent, lijk zesentachetug mij wa d'aon de lege kant! Of zienk da nou ook verkeerd? Zoutte leegsten d'n besten zijn in zo'n geval? Legge ze de lat wa d'oger messchien en dan krijdde allicht wa meer uitval! Of moen'k't toch lezen zo t'r stoot: daor is wel degeluk verschil in kwaoleteit, maor da d'enk dan ammel stom verkeerd begrepen indertijd! Ik docht alt: die willen nie saomen gaon, want d'n besten gaot'r op ach'truit, en toen dochte kik.... maorjao, de cijfers wijzent nou eel anders uit! Ge zie wel, agge lomp geboren en suf gewiegd zijt: trekt ou zukken dingen dan nie aon. Ge komt'r lik azze kik gauw genoegt achter da't toch ammel boven ou pet za gaon. Of zijnk toch mis: zo'n fusie werkt die vooruit? Ze zijn nog wel nie bij makaor, maor evegoed oort'n besten al minder. Zo moetta werken deenk'k blijkbaor. Ofza'k toch weer emaol de verkeerde kant op riddeneren? Dus wa toene kik? Mijn oof d'r nie over breken, want wa kan ne mens nou verwachten van zone lomperik? zondag 2 juli HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. Leentfaar. Cadzand: 9.30 u. ds. Wasterval. 11 u. Duitstalige dienst. Groede: 9.30 u. ds. F.v.d. Sar.. Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas (ge- zam. dienst). Hontenisse: 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doom. Oostburg: 10 u. dhr. N. Peterse, Oostburg. Retranchement: 11 u. dhr. v.d. Bauwhede. Sas van Gent: 10 u. ds. J. Kroeze. Schoondijke: 11 u. ds. F.v.d. Sar. Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. dhr. v.d. Bauwhede. Temeuzen: (Grote Kerk): ds. W. de Boer. (Goede .Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch, i9 u. ds. W. de Boer. (Opstandingskerk): 9 u. ds. J.v.d. Hoek, Oostburg. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. A.v.d. Maas, Hoek. ('Camping Braakman', Adorhal, bij Jachthaven): juli en aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. ds. A.v. Andel. IJzendijke: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. W. v. Meeu wen, Sas van Gent. Zuidzande: dienst te Oostburg. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. R.v. Elderen (HA). Temeuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. D. De Best. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar. Oostburg: 10 u. ds. M. Lorier (HA). Schoondijke: 11 u. ds. F.v.d. Sar. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. L. Leeftink, 15 u. leesdienst. Hoek: 9 u. ds. A. Geelhoedt, 15 u. ds. A. Kramer, Gent. Temeuzen: 10.30 u. ds. A. Geel hoedt, 16.30 u. ds. L. Leeftink. Zaamslag: 9.30 u. leesdienst. 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt): 10 u. br. A.v.d. Meer. Temeuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. C. Ephraïm. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9 u. mevr. A. Kruithof, Yerseke. Nieuwvliet: 10.30 u. Mevr. A. Kruithof. Retranchement: 10 u. dhr. G.v.d. Wetering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Middelburg: 10 u. ds. P. Messie, Breda. Aardenburg: 10.30 u. dhr. T. Post- ma. Goes: 10 u.. ds. C, Lecompte, Ant werpen. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Temeuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Gatharina. zond. 9.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Comelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Temeuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 9.30 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E.v. Acker, Hulst, tel. 01140- 13167. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor H. de Vrieze, tel. 01177- 1472. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. E. Erpelinck, tel. 01158-51661. MEVROUW Ria Verdurmen-Van Dorsselaer te Kloosterzande, en thousiast lid van het koor 'Terra Sancta' te Lamswaarde, bezorgde ons een tweetal liedjes die door het koor over het koor gezongen worden. Deze week, op de wijze van M'n Neus van Toon Hermans: DE ZANG Je hebt soms van die dagen dan zit niet alles mee, Dan loop je maar te klagen met de kippen en het vee. Je zou wat anders willen, maar je weet precies niet hoe. Dan denk je: Morgen Donderdag, Ik ga d'r weer naar toe! Refrein: De zang! De zang! Samen op de zang! Samen lekker zingen, samen op de zang! Laat al die tonen maar stromen. Gooi die liedjes samen lekker in de lucht! Blaas het weg zoals de Zuiderwind en zucht maar lekker! Samen lekker zingen, samen op de zang! Laat al die tonen maar stromen. D'r zijn ook wel eens feestjes van een oardige nicht of neef. Waarvan je zegt 'Die Feestjes, 't is niks wat ik er om geef! Maar is dat op een donderdag, dan zeg je heel bedeesd: Dat is nou toch toevallig, ik moet naar een ander feest. Refrein: Er zijn ook wel eens nachten dat de slaap niet komen wil. Je ligt dan in gedachten, en het huis is toch zo stil. Dan zoem je een melodietje waarmee je slapen kan. Zo'n simpel rustig liedje Waar ken ik dat weer van? Refrein: Jg hebt ook wel momenten dat je denkt Ik wil op reis! Al kost het een paar centen, Naar de Moezel of Parijs. Je wilt niet in je eentje of enkel met z'n twee; Neel liever mee een heele kluts. Met wie moet je dan mee? Refrein: Pegam.

de Stem | 1995 | | pagina 21