Afval per trein naar Moerdijk MaakHNF DE STEM Dag Ed 4Nieuwe mosselen zijn zeer goed van kwaliteit' 6Korte broek op het werk is ongepast9 1 Juli t/m 12 augustus Fotograaf De Stem wint Westbrabantse fotoprijs EfCÖGKTE MOSSELEN Olivia 3Cesiclctd jet extra agenten en drugoverlast iiiltz en Kamstra ar vierde ronde' er goedkope iirwoningen 'Waanideeën Fransen over drugs' Alles over de Tour Tour de France 95 Rijksgrens voor Baarle ■DEELE Weekend Vuilverwerkingsbedrijven in Brabant en Zeeland tekenen contract met NS teinongeluk door nselijke fout' 'N wil belang Belgacom itse VN'ers ogen naar Joegoslavië oute constructie orzaak ramp n'tuiliuis Z-Korea Opsporen van gestolen auto kan voortaan geld opleveren Geslaagd en Doorstuderen! Vanaf is te koop in Spanje aan de Costa Brava en aan de Belgische kust. ACATURES^ 0p zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 140 vacatures. Maak er werk van Slaven ontdekt in Brazilië (öfbrood 'J'l 50 1 tffffrs. 4m Jm e&lau/iarvL oidstraat 77a - Terneuzen Oil 50-97227 A.W DE STEM 8"710311 "000225" I I I I I ZATERDAG 1 JUL11995 ;e JAARGANG lelburg - Zeeuws-Vlaande- jrijgt er zeventien politie- bij die vooral ingezet Jtn bij de bestrijding van de nerlast in Terneuzen. De van extra agenten is moge- iindat Zeeland er van Bin- kadse Zaken vijfentwintig ïbanen bij krijgt. ZEELAND - C1 jen - Brenda Schultz en Pe- [smstra hebben op Wimble- je vierde ronde bereikt. Met Kamstra zorgde daarmee een verrassing. De Rotter- via kwalificatie-wedstrij- ,t het hoofdtoernooi toege- versloeg de als vijftiende zatste Japanse Sawamatsu. SPORT - B2 ttdam' - De komende vier zullen ongeveer 100(000 tope woningen met een huur rand de 700 gulden per td worden gebouwd. Dit zijn meer dan in het bouw- jamma tot nu toe was voor- Dit staat in het Nationaal nmma Volkshuisvesting Nationale Woningraad en de koepel van woning- oraties NCIV, dat gisteren is senteerd. LOS EXEMPLAAR: SPANJE (COSTA BRAVA) - MAANDAG T/M VRIJDAG: 350 PTAS. - ZATERDAG: 400 PTAS. BELGIË (BELGISCHE KUST) - MAANDAG T/M VRIJDAG: 37 BFR. - ZATERDAG: 46 BFR. NEDERLAND - MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2.50 VANDAAG IN DEZE KRANT De ruzie met Frankrijk over het drugbeleid komt voort uit waandenkbeelden aan Franse zijde. „Men heeft echt de indruk dat Neder land het gebruik van soft drugs stimuleert." Dat zegt premier Kok in een interview. binnenland - a5 Vanaf vandaag vindt u in De Stem ruim drie weken aan een stuk èlles over de Tour de France. Jacques Eestermans en Vincent Ronnes, ons verslaggeversduo in Frankrijk, berichten dagelijks van uit het peloton. deel b Tien jaar is er aan gewerkt om de grenzen van de beide Baarles officieel te kunnen verheffen tot rijksgrens. De beide souvereine monarchen van België en Nederland vonden, dat het er nu maar eens van moest komen^ INHOUD •6 katernen Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A2 A3/A4/A5 A6 A7 A8 deel B deel C deel D RTV-programma's D2/D3 Ragazzi D4 Weekendbijlage deel E Kleintjeskrant d tweer ondergaat een «lering, maar met maxima id22 graden, geen of amper rslag en geregeld zon wordt loch een redelijk mooi tónde. iep - Een menselijke fout lm grondslag aan het trein- >val in Molenhoek waarbij op «i drie NS-medewerkers om iïen kwamen. Dit is de con- ïvan een politie-onderzoek. igingsbeambten hebben onvoldoende vergewist van isselstand van de rails. Door verkeerde stand, reed de lop de onderhoudsploeg in. ibinnenland - a3 iHa'ag - KPN doet een bod op minderheidsbelang in haar ische 'zuster' Belgacom. Er samen met het Zwitserse s Telecom worden geboden. Mgische staat wil een belang longeveer 25 procent kwijt. economie - a7 a/Sarajevo - De Bondsdag i gisteren met grote meerder- i toegestemd in het zenden Duitse VN'ers en materieel t Bosnië. Het gaat om onder 1500 soldaten. Uit onvrede ie 'slappe' houding van de lenigde Naties tegenover de aische-Serviërs heeft de Bos- jhe regering gisteren besloten '■gezant Akashi niet langer te •tfflgen. buitenland -a6 Tijdens een openbare receptie nam Breda gisteravond massaal afscheid van zijn burgemeester, drs. Ed Nijpels. Talrijke burgers schaarden zich in de rij receptiegangers die twee uur lang door de Grote Kerk aan Nijpels voorbij trok. Door zijn open en persoonlijke optreden heeft hij de politiek dich ter bij 'het volk' gebracht. Maandag gaat Nijpels in Den Haag aan de slag als president-commissaris van 's lands grootste arbodienst, De Twaalf Provinciën. Hij blijft wel-in Breda wonen. FOTO COR VIVEEN Yerseke (anp) - De mosselsector is optimistisch over de toe komst. Na een goed seizoen 1994/95 blijkt de nieuwe aanvoer, met een vispercentage van 30 procent, van zeer goede kwaliteit. Dat maakte L. Lucas van het Produktschap voor Vis gisteren in de enige mosselveiling ter we reld, die in Yerseke, bekend. De consument kan over een week de 'nieuwe oogst' proeven. Over de te verwachten hoeveel heden lopen de meningen uiteen. Wel is volgens Lucas duidelijk dat voor het eerst ook de Ooster- sehelde uitstekende mosselen heeft voortgebracht. Dit kan de tegenvallende produktie op de Waddenzee, als gevolg van de ve le stormen, opvangen. Na jaren is het afgelopen seizoen de mijlpaal van 100 miljoen kilo mosselen weer gehaald. Door een redelijke prijs steeg de afzet in België en Nederland verder. De afzet in het binnenland verdub belde afgelopen seizoen bijna van zes miljoen in 1991/92 naar 11 miljoen kilo (750 gram per hoofd), in België groeide de afzet van 19 miljoen naar 29 miljoen kilo (3 kilo per persoon). Volgens directeur R. Carp van het Nederlands Visbureau zit het verschil met name in het feit dat mosselen eten, vaak in grote groepen, bij de Belgische cultuur hoort. Van de Nederlanders eet slechts 35 a 40 procent mosselen. De stijgende lijn in Nederland, met name onder jongeren, heeft volgens Carp vooral te maken met de betere kwaliteit. Consu mentenonderzoek heeft aange toond dat vooral de onbekend heid met het produkt de reden is dat mensen nooit mosselen eten. Het Nederlands Visbureau ver-, wacht dan ook veel van een voor lichtingscampagne, onder meer gericht op verenigingen. Van onze verslaggever Breda - Mensen of bedrijven, die een gestolen auto signaleren, kunnen voortaan aanspraak maken op vindersloon. Als de Ho ge Raad tenminste het vonnis van het Haagse Gerechtshof niet vernietigt, waarin een bedrijf dat jaren geleden een gestolen auto opspoorde een vindersloon van tien procent toegewezen werd. De verzekeringsmaatschappij die ook de rest van de door het bedrijf gemaakte kosten moet betalen, verloor deze rechtszaak. Over tipgeld staat echter niets in de wet.Verzekeraars willen meestal wel geld uit keren aan vinders van een gestolen auto. Als de Hoge Raad het eens is met vonnis van het Haagse Hof betekent dat, dat de verzekeringsmaatschappijen voortaan jaarlijks miljoenen guldens uit moeten keren als vindersloon. Volgens het Verbond van Verzekeraars in Den Haag zitten de verzekeraars al jaren duidelijk in de min. Als voortaan vindersloon betaald moet worden, zal dat in elk geval gevolgen hebben voor de hoogte van de premies. Temeer daar de dagwaarde van gestolen auto's meestal in de tienduizenden guldens loopt. Het,Verbond van Verzekeraars gaat, als belangenbehartiger van de verzekeringsmaatschappijen, in elk geval in cassatie tegen het von nis. „In Nederland worden jaarlijks bijna 40.000 auto's gestolen. Meer dan vijftig procent daarvan wordt teruggevonden, soms door de poli tie, soms door oplettende burgers," aldus G. Kloosterboer van het ver bond. Door Ron Gregoor Breda - Bijna al het huishou delijk afval uit Brabant en Zeeland wordt vanaf 1997 per trein naar de afvalverbrander op Moerdijk gebracht. Daar toe zullen bij de stortplaatsen 't Sloe in Zeeland, De Kragge in Roosendaal en die in Til burg en Eindhoven laad- en losstations worden gebouwd. Waar nodig, zullen aftakkingen op de bestaande spoorlijnen wor den gemaakt. Woensdag tekenen NS, het Openbaar Lichaam'Af valverwerking Zeeland (OLAZ) en de NV Afvalsturing Brabant een contract voor het vervoer van 7,5 miljoen ton afval over vijftien jaar. De AVZV (Afvalstoffen Verwij dering Zeeuwsch-Vlaanderen) doet niet mee. „Wij hebben oor spronkelijk wel meegesproken, maar zolang er geen vaste oever verbinding is, hebben wij niets aan een dergelijk contract. Wij vervoeren ons afval per vracht wagen naar Moerdijk. Eer al het spul in de trein is geladen zijn wij half Zeeland door," zegt direc teur Ibez. Medio volgend jaar, verwacht Afvalsturing Brabant, is de grote afvalverbrander op Moerdijk zo ver klaar dat die op proef in be drijf kan, Begin 1997 wordt de fabriek operationeel. Per jaar ontvangt de verbrander 600.000 ton afval. Daarvan komt 90.000 ton uit Zeeland, 510.000 ton uit Brabant, „We hebben afgesproken dat ver reweg het grootste deel van dat huishoudelijk afval en een klein gedeelte groente-, fruit- en tuin afval (gft uit Roosendaal) het beste per trein vervoerd kan wor den. Omdat dit de meest milieu vriendelijke weg is," legt F, Föl- lings, directeur van NV Afvalstu ring uit. De NS vervoeren straks het afval vanaf de stortplaatsen per goederentrein. Behalve vanaf de vuilstort Zevenbergen, daar gaat het transport per vrachtwa gen. „Die afstand' is natuurlijk veel te klein om er grote investe ringen voor te doen." De Zeeuwse en Brabantse afval verwerkingsbedrijven zijn al en kele jaren bezig met de voorbe reidingen voor dit miljoenencon tract. Om hoeveel miljoenen het exact gaat, kon Follings niet zeg gen. Ook bij de Nederlandse Spoorwegen had men gisteren geen cijfers paraat. NV Afvalstu ring spreekt van een van de grootste afvalcontracten in de geschiedenis van Brabant. De NS hebben al eerder met dit bijltje gehakt. „Wij hebben wel vaker te maken met dit soort overeen komsten," aldus een woordvoer der. ®i - De autoriteiten in Zuid- "sa wijten de ramp met het ;®huis in Seoul aan construc- en. Er wordt een verband met de veel voorkomende Jïptie in de bouwwereld. Om «rs binnen te slepen zouden aannemers beknibbelen op ■kwaliteit van het bouwmateri- ■Het dodental is gisteren.tot 'slestegen. Er worden nog 170 Bsen vermist. buitenland-a6 Het stelen van een auto ook (ADVERTENTIES) H-px voor leraar Voortgezet Onderwijs. IV Bel (oio) 4 03 56 00. Hogeschool Rotterdam Omstreken DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Door Joyce Ernest Bergen op Zoom - Mijn man nelijke collega's hebben het zwaar. Het klimaat op onze werkplek stijgt tot ongekende hoogten. Afgunstig blikken ze nu naar vrouwelijke blote ar men en benen. Een had deze week de euvele moed om een korte broek aan te trekken. Zijn sportieve flair ver dween als sneeuw voor de zon toen hij besefte dat hij nog achter zijn bureau vandaan moest. De gemeenteraad wachtte. Mijn col lega's blijken gemiddelden: al vallen de mussen van het dak, de Nederlandse man voelt zich zon der lange broek niet lekker in het openbare leven. Puffend komt hij binnen. Zijn koningsblauwe jasje zwierig over een schouder. Zweetdruppeltjes op zijn voorhoofd. Klagend over hitte. Verontwaardigd over de suggestie dat hij maar een short moet aantrekken: „Een korte broek! Dat vind ik niet gepast op het werk!" Deze collega krijgt prompt gelijk van Inez van Eijk die als Neder lands etiquette-deskundige bij uitstek wordt beschouwd. Des kundige in sociale vaardigheden, zegt ze zelf liever. Ze schreef daar boeken over en ook de Tele- ac-cursus 'Etiquette'. „Werken in korte broek kan niet. Behalve als je campinghouder bent of badmeester. Een man ziet er trouwens niet uit in shorts. En soms zien die shorts er niet uit. 'Vooral niet met molières met sokken eronder. Dat is de norm. Maar kijk je om je heen, dan is de norm alles. Ze rolschaatsen hier in Amsterdam in hun onderbroek voorbij. Ik zat zelf eens naast ie mand in boxershort en bloot bo venlijf in de tram. De damp sloeg eraf. Het stonk. Dan wordt mijn grens overschreden." Een echt representatieve vrouw trekt volgens Inez van Eijk trou wens kousen aan ook als de tem peratuur tot een graad of dertig is gestegen. Ze maakte dat zelf mee bij een beleggingsmaat schappij. Die norm geldt in Nederland ech ter maar zelden. Over het alge meen is een zomerjurk van luch tige stof, niet té bloot, voor da mes toereikend om 'comme il faut' aan het werk te gaan. Maar die mannen, och arme. Die ene collega die zich in ber muda waagt, blijft niet ver schoond van kritiek. Jaloezie,- vermoedt hij zelfbewust, om zijn prachtige knieën en kuiten. Hij voldoet er wel mee aan de criteria van couturier Frank Govers. „Een bermuda of shorts vind ik alleen weggelegd voor mensen met fantastische benen. Zonder spataderen en bobbels. Mannen vind ik meestal belachelijk in een korte broek. Voor vrouwen ligt het anders. Ze zijn meestal be hept met toonbare benen. De mij ne zijn heel fotogeniek. Maar ik loop niet met blote onderdanen op het werk. De normen voor mannen en vrouwen liggen -an ders. Wat een vrouw zich kan veroorloven, kan een man niet. En omgekeerd." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Breda - „Heel leuk, al ben ik ei genlijk niet zo voor dat prijzen gedoe. Ik wü ge woon m'n werk doen." Toch deed Stem-fotograaf Ben Stèffen, na aandrang van zijn omgeving, mee aan de twee de editie van de West-Brabant Fototrofee. Hij ging er meteen met de hoofdprijs vandoor. Met een verstild beeld van een Somalische asielzoeker en zijn dochtertje in het opvangcentrum in Rijsbergen, eindig de hij als eerste in de belangrijkste categorie 'Mensen in het nieuws'. Het was slechts één van de foto's waarmee hij in de prijzen viel. Jurylid Rob van de Weerd, di recteur van het Holland Casino in Breda, maakte gisteren de uitslag van de West-Brabant Fototrofee bekend. Dat ge beurde in aanwezigheid van bijna alle Westbrabantse pers fotografen. Op winnaar Stef- fen na. Die deed op dat mo ment gewoon zijn werk en fo tografeerde juffrouw Caroline Vermaas uit Oudenbosch die op de laatste schooldag in het huwelijk trad. Behalve in de categorie Men sen in het Nieuws viel Steffen nog in twee andere categorieën in de prijzen: 'Sport' en 'Na tuur en Milieu'. Ook De Stem-fotojournalisten De foto Steffen de gewonnen. waarmee Stem-fotograaf Ben West-Brabant Fototrofee heeft Johan van Gurp en Dick de Boer behaalden prijzen evenals de persfotografen Willem Blauw, Cor Viveen en Ruben Schipper die bijna dagelijks werk in De Stem publiceren. In totaal werden er dit jaar acht tien prijzen toegekend. Volgens Van de Weerd wint de West-Brabant Fototrofee aan belang omdat er steeds meer fotografen meedoen. Het aan tal inzendingen, nu 246, neemt 'jaarlijks toe. De prijsuitreiking van de West-Brabant Fototrofee is op 7 juli in de Grote Kerk in Bre da. Dat gebeurt ter gelegen heid van de opening van de World Press Photo tentoonstel ling. Daar zijn ook de beste Westbrabantsè persfoto's te zien. (ADVERTENTIE) Zie onze advertent ie Sao Paulo - Inspecteurs van het Braziliaanse ministerie van Ar beid hebben op veeboerderijen in een zuidelijke deelstaat meer dan 400 dwangarbeiders ontdekt. Onder hen waren ook ondervoede kinderen. Zij moesten onder on menselijke omstandigheden wer ken zonder loon. De slavén waren uit andere landsdelen gelókt onder het voorwendsel dat zij hoge lonen zouden verdienen. De prijzen die werden gerekend voor hun trans port naar de boerderijen, waren echter zo hoog dat zij hun schuld onmogelijk konden inlossen. Voormannen hielden tijdens het werk geweren op de slaven ge richt. F0I0PRI" Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant voJ. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. t: Noteer als nieuwe abonnee; Naam: Adres: Postcode;Plaats: •Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per maand autom. incasso29,80 Q kwartaal autom. incasso86,90 Q bank/gironr.kwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 5 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 5 Dagblad De Stem, Antwoordrtummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1