Kamer achter korten fysiotherapie U hoeft er niet zo zwaar aan te tillen. Confl Optreden van Bolkestein hangt kamerleden danig de keel uit Opwindi Greenpeace-theater over gevaar van chloor Borst: geen wet tegen Gender-centrum Kamer tegen kweken van embryo's voor onderzoek Krokodilletranen DE STEM BINNENLAND Steun voor plannen van minister Borst om 200 miljoen gulden te bezuinigen Met 480 hectare bos leer je je fiets wel kennen. DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT pESTEM Gevechten gre Euro-parlemen wil verbod op landmijnen Den Haag (anp) - Minister Borst van Volksgezondheid ziet vooralsnog geen redenen om via een noodwetje het Gender Behandelcentrum te sluiten. Volgens de minister ziet het er niet naar uit dat het Utrechtse centrum de poorten daadwerke lijk opent. Bovendien zijn er nog andere maatregelen die genomen kunnen worden als dit wel het geval zou zijn. Dit zei minister Borst gisteren tijdens overleg over haar brief aan de Kamer over het Gender Behandelcentrum. In de kliniek zouden mensen om niet-medische redenen voor de conceptie het geslacht van een kind kunnen bepalen. De minis ter is hier - evenals de Kamer - faliekant op tegen, omdat het de grenzen van het toelaatbare over schrijdt. Mocht het centrum toch open gaan, dan bieden bestaande wet ten en regels mogelijkheden tot ingrijpen, aldus de minister. Zon der arts kan het centrum niet functioneren, want dan oefent ie mand onbevoegd een geneeskun dig beroep uit. Is er wel een arts dan moet hij open en eerlijk zijn patiënten vertellen over de behandeling, betoogde de minister. „U moet 2000 gulden betalen voor iets dat niet werkt. Ik ver wacht niet dat deze mededeling goed in de smaak zal vallen. Toch moet de arts dit vertellen, want dat is hetgene wat hij aanbiedt. Doet hij dit niet, dan ondermijnt hij het vertrouwen in de medi sche stand en kan hiervoor wor den aangepakt," aldus Borst. De inspectie voor de gezond heidszorg houdt volgens haar de zaak nauwlettend in de gaten. Een inspecteur nam vorige week een kijkje in het gebouw van het Gender Behandelcentrum. Hij trof een lege ruimte aan, waar volgens de minister niet binnen korte tijd behandelingen zouden kunnen plaatsvinden. Het Gender-behandelcentrum belooft ouders dat zij door een sperma-scheidende techniek voor 80 procent kunnen garanderen dat het kind een jongetje is. Voor meisjes ligt dat percentage lager. Volgens de Gezondheidsraad is de methode niet zo werkzaam en betrouwbaar als de directie van het centrum wil doen geloven. Borst gaat er vanuit dat de wer kelijke kans van slagen veel lager ligt, en nauwelijks afwijkt van de kans die de natuur biedt. DONDERDAG 29 JUNI 1995 Minister Borst foto dijkstra Den Haag (anp) - De Tweede Kamer wil niet dat er mense lijke embryo's worden ge kweekt voor medische experi menten. Embryo's die overblijven na een ivf-behandeling (reageerbuisbe vruchting), mogen alleen onder strenge voorwaarden en met toe stemming van de 'ouders' worden gebruikt voor onderzoek. Dat bleek gisteren tijdens een al gemeen overleg in de Kamer over de notitie van minister Borst van Volksgezondheid en minister Sorgdrager van Justitie over de de wettelijke regeling van weten schappelijk onderzoek met em bryo's. Een meerderheid van de Kamer steunt de notitie. Het stuk is een voorbode voor een wetsvoorstel. Het vorige kabinet had een voorstel klaar liggen, maar Borst en Sordrager trokken dat in. Zij verruimden onder strenge voorwaarden de moge lijkheden voor wetenschappelijk onderzoek. De kans dat bij een ivf-behande ling embryo's overblijven is groot, omdat er meer eicellen worden bevrucht dan terugge- plant kunnen worden in de moe der. De zogeheten restembryo's kun nen worden bewaard voor een eventuele volgende zwanger schap. Wordt er gekozen voor vernieti ging, dan kunnen ze onder stren ge voorwaarden ook eerst worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek, bijvoorbeeld naar er felijke en aangeboren afwijkin gen. Den Haag (anp) - Een meerderheid van de Kamer staat achter de plannen van minister van Volksgezondheid Borst om vanaf volgend jaar 200 miljoen gulden te bezuinigen op de fysiothe rapie. Verschillende partijen drongen er wel op aan dat er snel een verfij ning van het systeem komt. Chro nische zieken blijven gevrijwaard van de bezuiniging, andere pa tiënten krijgen negen behande lingen vergoed. Fysiotherapie in instellingen als verpleeg- en ziekenhuizen valt buiten de bezuinigingsoperatie. Gisteren boog de Kamer zich tij dens een algemeen overleg over de plannen van Borst. Het CDA liet weten grote problemen met het voorstel te hebben. Parlementariër Lansink vindt dat de minister de zomer moet gebruiken om met de zorgverze keraars en de Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeuten (WF) op een lijn te komen. De Zorgverzekeraars en de WF pleiten voor minder te vergoeden behandelingen, ongeveer zes, maar daar staat tegenover dat mensen zich zouden kunnen bij verzekeren. Lansink vreest ook dat het voor stel van Borst slechts van tijdelij ke aard zal zijn omdat de komen de jaren nogal wat veranderingen in de gezondheidszorg op stapel staan. Borst ziet er weinig heil in om haar voorstel te wijzigen. Volgens haar is het onmogelijk om een verfijnder systeem in te voeren waarbij van te voren vast staat op hoeveel behandelingen een pa tiënt met een bepaalde aandoe ning recht heeft. De gegevens daarvoor ontbreken. De Socialistische Partij wil van daag een motie indienen om Borst er toe te zetten de maatre gel uit te stellen zolang de verfij ning niet rond is. Een kamer meerderheid is hier niet voor. De minister laakte nogmaals de actie van de VVF. Kamerleden en het departement Volksgezond heid werden overstelpt met brie- ven waarin werd opgeroepen om het bezuinigingsvoorstel te ver werpen. Borst en de woordvoerders van PvdA, CDA, D66 en WD twijfel den eraan of de briefschrijvers wel wisten waar ze het over had den. Want ook het voorstel van de WF gaat mensen die veel naar de fysiotherapeut gaan, geld kosten. (ADVERTENTIE) Sparta Somerset M/V met 3, 5 of 7 versnellingen, trommel- of hydraulische remmen. Adviesprijs vanaf f1.299,- Van de gebaande paden, dwars door de bossen. Even stoppen bij het bonte spechtennest en dan uitrusten onder m'n 'eigen' boom. Heerlijk zo'n dagje met m'n Sparta Somerset. Dat leren Brooks-zadel, die Magura hydraulische remmen... Met deze fiets wil ik de héle wereld wel ontdekken... Bel voor de dichtstbijzijnde dealer: 055 - 55 09 22 De milieu-organisatie Green peace start vandaag in de haven van Scheveningen een straat theater dat langs verschillende Nederlandse havenplaatsen zal trekken. De voorstelling 'Wat stinkt hier het meest' wijst het publiek op de gevaren van chl oor. foto anp Kamer heeft kater van top in Cannes Den Haag - De Tweede Kamer is hevig teleurgesteld over de uit komsten van de Eurotop, een 'ontnuchterende koude douche in tropisch Cannes'. De fracties hebben vooral beden kingen tegen het akkoord over Europol. Een poging van Neder land om de controle op de Euro pese politie-organisatie in han den van het Europese Hof van Justitie te leggen, mislukte door de halsstarrige houding van de Britse premier Major. (ADVERTENTIE) Ons titaanhorloge is niet alleen superlicht, duurzaam en huidvriendelijk. Maar ook ai voor 189,- verkrijgbaar bij uw Prisma juwelier. PRISIT1A Precies, Prisma. Door Margriet van Lith (anp) Den Haag - Officieel ging het debat in de Tweede Kamer over Bosnië. Echter, niet de Nederlandse aan wezigheid in de brandhaard van ex-Joegoslavië stond ter discus sie, maar de politieke brand stichtingen van WD-leider Bol kestein. De 'dubbele strategie' van de WD-leider, die in de media 'flirt met de gevoelens van de bevol king', maar in de Kamer 'de ver moorde onschuld speelt', begint de collega-kamerleden danig de keel uit te hangen. Vooral PvdA-fractieleider Wal lage vond het tijd voor een open lijke waarschuwing: „Het is die houding waar vroeger of later een coalitie niet uitkomt." WD-leider Bolkestein heeft over aandacht van de media niet te klagen. De vroeger zo terughou dende en stugge ex-Shellman ontwikkelt zich steeds meer tot een 'journalists politician', een politicus waar journalisten dol op zijn. Hij zegt altijd wel iets dat voor twee dagen opschudding zorgt. Zo was daar deze week het inter view in de Nieuwe Revu, waarin hij tekeer ging tegen ex-commu nisten. Vorige week verkondigde hij dat Nederland zich maar zo snel mogelijk uit Bosnië moet te rugtrekken. Over die laatste uitspraak ging gisteren het debat, maar uit de uitlatingen van de collega's bleek dat eigenlijk de 'methode-Bol- kestein' in het algemeen ter dis cussie stond. GroenLinks-woordvoerder Ro- senmöller verwoordde het als volgt. „Ik vond de woorden van Bolkestein over Bosnië stuitend, omdat er een suggestie van uit ging. Dat is precies ook het fun damentele bezwaar dat ik in het algemeen heb tegen zijn wijze van opereren en debatteren. Na tuurlijk, nooit kan tot op de letter nauwkeurig worden bewezen dat hij namens de fractie van de WD de vloer aanveegt met het VN- optreden in voormalig Joegosla vië. Maar dat is wel wat de ge middelde luisteraar ervan op pakt. En vervolgens speelt hij hier, in de Tweede Kamer, de vermoorde onschuld en zegt: 'wat heb ik nou eigenlijk gezegd?"' PvdA'er Wallage voegde er aan toe: „Dat is de dubbele strategie van Bolkestein, die hij op allerlei terreinen hanteert. Daar begint systeem in te komen." Een rijtje voorbeelden was snel gegeven. Bol kestein zegt dat een eind moet komen aan de situatie dat alle asielzoekers in de grote steden gaan wonen. Hij ontkent vervolgens dat hij voorstander is van gedwongen spreiding. Bolkestein zegt dat ex- communisten er in Ne derland aanzienlijk be ter van af zijn gekomen dan ex-NSB'ers. Hij ontkent vervolgens dat hij de ex-verzetsstrij- ders met de ex-colla borateurs heeft willen vergelijken. Bolkestein zegt dat Ne derland zo snel moge lijk weg moet uit Bos nië. Hij ontkent vervol gens dat hij zich aan de verantwoordelijkheid voor het VN-optreden daar wil onttrekken. Voor met name PvdA'er Wallage is het oordeel duidelijk: „Voor Bolkestein foto de stem/johan van gurp Bolkestein is het maar één stap van de boekenkast naar de bor reltafel." De WD-voorman 'flirt met de gevoelens van de bevol king', aldus Wallage. Maar als het er op aan komt, is hij nooit van plan zijn partijgenoten in het kabinet tot wijzi ging van het beleid aan te zetten. Want uitgekleed tot de essentie, blijken alle op merkingen van de WD- leider neer te komen op 'niets nieuws'. „Als u niets nieuws zegt, zou u dat van mij wel wat zachter mogen doen," voegde Wallage hem fijntjes toe. Hoewel ook de andere fracties zich gisteren boos maakten over de methode-Bolkestein, was het dit keer Wallage die het meest uit zijn slof schoot. Want het kan niet worden ont kend dat de coalitiege noten D66 en vooral de PvdA hier de meeste last van hebben. De leider van de derde coalitiepartij draagt verantwoor delijkheid voor het regeringsbe leid, maar weet steeds de indruk te wekken dat hij zich daar tegen keert. „Er is een chique tekst en er zijn, door Bolkestein afgege ven, heel wat minder chique sig nalen." Toch is het de vraag of de kamer leden wel grond hebben voor hun morele verontwaardiging. Want keer op keer weet Bolkestein ook werkelijk aan te tonen dat wat hij zegt niets nieuws is. „C'est le ton qui fait la musique"; de par tijleider weet het nu eenmaal heel wat harder, wat aanspre- kender te zeggen dan zijn fractie genoten die uiteindelijk precies hetzelfde beweren. Gevreesd moet dan ook worden dat het niet zozeer morele ver ontwaardiging is van de colle ga's, als wel machteloosheid. Bolkestein steelt de show en de fractievoorzitters van de coalitie partijen hebben het nakijken. En zo blijkt keer op keer dat de grootste fout van de PvdA- en D66-onderhandelaars tijdens de formatie is geweest, dat zij Bol kestein niet hebben gedwongen zitting te nemen in het kabinet. Want als de tendens van de laat ste verkiezingsuitslagen zich voortzet, komt Bolkestein in een volgende regeerperiode wél in het kabinet. Als premier. Ooit begon wijlen prof. Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken, aan een blauwdruk voor een nieuw stelsel voor de so ciale zekerheid. Het stelsel moest beter en eenvoudiger en het moest vooral betaalbaar blijven. Zijn studie duurde echter zo lang, dat iedereen vergat dat hij er ooit aan begonnen was. En toen hij ermee klaar was, bleek het tijd voor de volgende blauwdruk. De huidige herziening van het stelsel - en meer speciaal die van de wao- lijkt karakterologisch heel sterk op dat gebed zon der einde van de KVP-politicus Veldkamp. Er is een monstrum van wetgeving gecreëerd, waarin voor bureaucratische keu ringsartsen een hoofdrol is weggelegd. Onder het motto 'ik keur hier, want ik kan niets anders' worden de nieuwe regels op soms draconische wijze in praktijk gebracht. De terechte behoefte om een eind te maken aan de wildgroei van het aantal wao'ers ging en gaat ten koste van de zorgvul digheid die in het algemeen sowieso bij wetgeving hoort, maar in het bijzonder past bij wetten die diep ingrijpen in dele' venssfeer van de allerzwaksten. De herkeuring van de wao'ers - en dan vooral de ouderen - leidt vaak tot grievend onrecht. Aanvankelijk leek het erop dat onder druk van de Tweede Ka- mer, de PvdA voorop, de maatregelen sterk verzacht zouden worden. Met name voor het afschaffen van de herkeuring van oudere wao'ers leek een meerderheid te vinden te zijn. PvdA- woordvoerster Adelmund eiste op hoge toon en in tranen bij stelling van de regelgeving. Zij herhaalde dat een aantal malen ook buiten het parlement. Toch bleek deze week een motie van de oppositie om wao'ers vanaf 45 jaar niet te herkeuren ineens niet meer op de steun vam mevrouw Adelmund en haar fractie te kunnen rekenen, De verbeteringen van wao-maatregelen zouden afdoende zijn en over twee jaar zien we verder, zo heette het. De ware reden was dat PvdA-steun aan de motie de coalitie op scherp zou hebben gezet. En dat moest worden voorkomen, Nu is er niets op tegen dat in een coalitie de deelnemende par tijen op gezette tijden water in de wijn doen. De grens is daar bij het moment waarop je je eigen principes moet gaan ver kwanselen. De PvdA, die altijd van die onwrikbare standpunten heeft inge nomen over de rechten van de onderkant van de samenleving, blijkt in dit kabinet nogal grensverleggend bezig te zijn. Tegen die achtergrond zijn de indertijd geplengde tranen, hoe op recht ook, toch niet meer dan krokodilletranen. 'Hoofdcommissarissen zijn verkrampt' Den Haag - Minister Sorgdrager van Justitie ergert zich de aan de 'verkrampte' opstelling van de hoofdcommissarissen van politie korpsen. Zij heeft vastgesteld dat zij zich in het nauw gedrukt voelen door de parlementaire enquête die de Tweede Kamer in stelt naar de opsporingsmethoden van justitie en politie. Sorgdrager verklaarde dit gisteren in een vraaggesprek met de Haagsche Courant. Ze vindt dat de politiechefs te veel uitstralen, alsof zij bij voorbaat al de zondebokken van de enquête zijn. Het omvangrijke onderzoek begint in september. De minister verklaarde gisteren tegenover het parlement dat het niet bang hoeft te zijn dat de voorzitter van het college van procu reurs-generaals te veel macht krijgt. De landelijke leiding van het openbaar ministerie moet altijd verantwoording afleggen aan de minister van Justitie, aldus Sorgdrager. Geen geld voor inhaalpensioenen vrouwen Den Haag - Er komt geen extra geld voor inhaalpensioenen voor vrouwen die vroeger niet1 mochten meedoen aan het pensioen fonds van hun werkgever. De huidige bijdrageregeling voor de pensioenreparatie van gediscrimineerde vrouwen is afdoende. Dat heeft staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken gisteren geantwoord op kamervragen van Groenman (D66) en Van Zijl (PvdA). Wet moet horeca en NOS verzoenen Den Haag - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil met een initiatief-wetsvoorstel een einde maken aan het conflict tussen de NOS en de horeca over kijkgeld. De omroep vindt dat uitbaters die sportwedstrijden in hun café of cafetaria laten zien, daarvoor extra kijkgeld moeten betalen. De regeringspartijen delen de be zwaren van de horeca. PvdA'er Van Heemst heeft een initiatief wetsvoorstel aangekondigd waarin een eis tot entrée voor horeca zaken die voetbal vertonen, is opgenomen. Hij zegt de steun te hebben van coalitiepartners D66 en WD. Uitstel faillissement AOV Den Bosch - Het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) heeft giste ren van voorzitter mr. W. Hoppers van de faillissementskamer van de Bossche rechtbank acht weken tijd gekregen om financieel orde op zaken te stellen. Hij deed dat na het horen van twee schuldeisers die om het faillis sement van het AOV hadden verzocht. Volgens Hoppers is hetniel in het belang van de Nederlandse politiek als een politieke partij failliet wordt verklaard. „Daarom moeten de faillissementsaan vragen met iets meer zorg worden omringd," aldus Hoppers. Hij zette onder meer vraagtekens bij de lijst van crediteuren die af komstig was van de inmiddels geroyeerde AOV-penningmeester jhr. R. Meijer. 'Misleiding parlement door Lubbers' Den Haag - „De Tweede Kamer is gewoon misleid. Dat is een uit glijder van de eerste orde." Met deze uitspraken vatte D66-frac- tielid Scheltema gisteren kort en krachtig het standpunt samen van een grote kamermeerderheid over de vernietiging van de ar chieven van de voormalige Inlichtingendienst Buitenland (IDB). Onder verantwoordelijkheid van ex-premier Lubbers heeft ds IDB voor het einde van 1992 alle rapporten en documenten over het werk van de geheime dienst door de papierversnipperaar ge draaid. Alleen de persoonsdossiers zijn bewaard. Lubbers heeft ia november van dat jaar glashard ontkend dat er archiefmateriaal was vernietigd. Minister-president Kok heeft enkele weken geleden de ware gang van zaken aan de Kamer gerapporteerd. „Het is triest en onterecht. Het had nooit mogen gebeuren, ook niet onder het mom van staatsveiligheid," stelde de PvdA giste ren. Ook de WD noemde het uitermate onzorgvuldig dat Lubbers de Kamer 2,5 jaar geleden onjuist heeft ingelicht. FNV'ers dagen bondstop voor rechter Den Haag - Leden van de Vervoersbond FNV gaan via de rechter proberen alsnog de uitkering voor deelname aan de busstaking tt krijgen waar ze recht op menen te hebben. Dat heeft voorzitter! Koome van de afdeling Leiden en omstreken van de bond gisteren laten weten. Een bemiddelingspoging en rechtstreekse gesprek ken met de bondstop leverden niets op, zo zei hij. Het conflict over de hoogte van de uitkering voor de staking in ja nuari en februari van dit jaar laaide begin deze maand op. Enke le afdelingen meenden dat stakers recht hebben op een uitkering voor tenminste vijf uur per dag. Het hoofdbestuur wil echter al leen de geregistreefde uren betalen. Banen weg bij miheubeheer Den Haag - Vermoedelijk verdwijnen de komende drie jaar niet ruim tweehonderd, maar ongeveer 135 arbeidsplaatsen bij het di- rectoraat-generaal milieubeheer van het ministerie van Vrom- ff inspectie milieuhygiëne verliest 35 arbeidsplaatsen en bij de be leidsafdelingen verdwijnen definitief honderd plaatsen. Ongeveer tachtig andere arbeidsplaatsen kunnen zeer waarschijnlijk wor den ondergebracht bij andere overheden. Dit heeft directeur-generaal milieubeheer H. Pont aan de iM™' werkers van het ministerie meegedeeld. De afslanking zal deels gebeuren door tijdelijke contracten niet te verlengen. Het g»1 hierbij om zo'n 45 arbeidsplaatsen. Van onze redactie buitenland Cairo (rtr/afp) - Egyptische een omstreden grenszone op beide kanten gewonden gev; bekend. Dat is gisteren vernomen v bronnen bij het Egyptische rr nisterie van Defensie. Alle g wonden zijn naar een milit, ziekenhuis in Cairo gebracht. Volgens Egypte openden Sudan se militairen dinsdag in de drp hoek van Halaib het vuur op e Egyptische patrouille, die verve gens terugschoot. De omstred grensregio is al vanaf de jar vijftig een bron van spanni tussen Egypte en Sudan en wor door beide landen opgeëist. Het incident was een dag na moordaanslag op de Egyptisc president Hosni Mubarak in Ethiopische hoofdstad Addis A eba waar een topconferentie v de Organisatie voor Amerikaad Eenheid (OAE) werd gehoud- De betrekkingen tussen bei landen zijn sinds maandag aa zienlijk verslechterd. Egypte heeft gesuggereerd dat Sudanese autoriteiten direct Brussel (anp) - Het Europt Parlement wil dat de Europ se Unie zich hard maakt vc een wereldwijd verbod op produktie en verkoop v landmijnen en verblinden laserwapens. Het parlement debatteerde gis ren in Brussel over een rappj van de Nederlander Jan-WillJ Bertens (D66). Daarin pleit Europarlementariër voor een taal verbod op landmijnen verblindende laserwapens. EU zou daartoe het voorto moeten nemen. Naar schatting liggen er in wereld tussen de 80 en 110 rr joen landmijnen verspreid. Ja lijks komen er twee miljoen I terwijl er maar 100.000 stu worden opgeruimd. Landmijt maken veel slachtoffers onder burgerbevolking, vaak speler kinderen en landarbeiders. Komende herfst houden de Vel nigde Naties een conferentie ol het gebruik van convention wapens die 'buitensporig ll veroorzaken' of een 'niet oncl scheidend karakter' hebt! Daarbij moet het huidige inl nationale verdrag over dergell wapens worden herzien. Bertens vindt dat de EU die g genheid moet aangrijpen om wereldwijd verbod op landt nen te bepleiten. Ook op het gebruik van verb dende laserwapens zou een bod moeten komen. De VS wi dit type wapen op grote sci gaan produceren. Het Europees Parlement zal daag de aanbevelingen uit rapport Bertens met een ru meerderheid overnemen. Door Frans Wijnands Bonn - Honderden Polen b| ben afgelopen weekeinde lot zelfs vierentwintig roin of meer gevangen geze| in een fabrieksloods in Duitse grensstad Frank: aan de Oder. 'Auschwitz de Oder' meldde de Pol krant Slowo daarop onb spellend. Een vergelijking die de opt djng in het betrokken gren, died alleen maar heeft vergt fa Polen - zowel in regeri kringen in Warschau, als iJ grensstreek bij Frankfurt aaj .er - wordt de verontwa; ging over de Duitse 'razzia' de dag groter. De Poolse vice-minister van renlandse Zaken Meller heeil Duitse ambassadeur ontbode hem te verstaan gegeven, da oolse regering een snelle opl ertng over de oorzaken, de

de Stem | 1995 | | pagina 6