:t pand [enemen :ien I )E STEM Antwerpen wordt weer cultuurstad OTAK rr- Kj Kinderen KORTING! 'Festival Totaal' maakt Oirschot tot kunststad Lawrence Renes dirigeert Zeeuws Orkest Het Zuidelijk Toneel wint Gouden Gids Publieksprijs Proef 1EENEEMPRIJZEN!) {en van de ons op ruim il om van deze Ihelaas niet gezelligste voor prijzen loeten zo snel iledingsstoffen. lilet evenement de Zomer van Antwerpen 1995 Honderd presentaties van amateurs OP REIS BETSY GIJS u 8.- MAJOPPEVELD ZUID Zomer- Door Guy Delveaux Antwerpen In Antwerpen hebben ze de smaak van de cultuur sinds 1993, toen de stad in die discipline Europese hoofdstad was, blijkbaar goed te pakken. Met oud-intendant Eric Anthonis van dat jaarevenement als cul- tuurschepen van de stad, sinds het aantreden van de nieuwe beleids- ploeg in januari, lag het bijna voor de hand dat Antwerpen zich naar analogie zou en moest profileren. Het resultaat is nu vervat in de Zomer van Antwerpen 1995, een formule die in de komende jaren verder uitgebouwd za) worden. Zo veel werd duidelijk gemaakt tij dens de voorstelling van de Zomer in het Delbekehuis, toevallig of niet de plaats waar ook destijds Antwerpen '93 wereldkundig ge maakt werd. Echt baanbrekend is dit initiatief dus niet, maar het heeft als grote verdienste dat er tenminste iets inet de Scheldestad gedaan wordt om ze in het geheel aan trekkelijk te maken voor meer dan alleen zakenlui. Want op toeristisch vlak bleek in 1993 pas duidelijk hoe belabberd Antwerpen er eigenlijk voor stond. Werk aan de winkel dus en het moet gezegd dat de Zo mer leven in de brouwerij brengt. En niet zo'n beetje, dankzij een samenwerking van openbare instellingen en diensten met de privésector. Het programma is boeiend, afwisselend, van een hoog ni veau maar tegelijk toeganke lijk voor de brede massa en het gespreid van juli tot een heel stuk in september. De toegang is bo vendien heel vaak gratis en anders zijn de prijzen erg democratisch gehouden. De stad zelf trok an ders wei ruim 650.000 gulden uit voor de organisatie en ruim 80.000 gulden voor de promotie van dit 'bescheiden' festival. Het startsein wordt komend weekeinde gegeven met een waai er aan promenades zoals twee jaar geleden. Uitgangspunt van Anthonis en z'n ploeg was dat de stad meer is dan alleen maar cen trum, zodat er die dagen in ver schillende hoeken wat te beleven valt. Een Bewegingspromenade met allerhande creaties in de Seefhoek, een Jazzpromenade op verschillende locaties en een spannende Kinderpromenade met vertrek op de Groenplaats, spe ciaal uitgestippeld voor de jonge ren door kinder-kunsthuis Villea- nella. Om de hele opening nog wat meer kleur en animo te geven kan ieder die wil deze week al gratis en naar hartelust een van de dui zend wimpels gaan beschilderen in de Handelsbeurs nabij de Meir. Deze worden tijdens het opening- sweekeinde overal in de stad op gehangen. Voor het overige heeft iedereen een hele zomer lang de keuze uit zo'n tweehonderd concerten en voorstellingen. Er is kleinkunst met Wannes van de Velde, cajun, traditionele dans en percussie met Indian Heritage. Of een avant-garde circus dat het midden houdt tussen danstheater en acrobatiek. Culturele work shops, toneel en waanzinnig straattheater, openluchtcinema in het kader van 100 jaar film en ci nema op tonnen zand in strand stoelen met verfrissende oases let terlijk aan de oever van de Schel de, indrukwekkend Grieks-Ro meins openluchtspektakel en te- pers- conferentie trou wens op dat het fes tival vooral een rode draad is, omdat er in de rand daarvan nog tal van andere dingen georganiseerd worden zoals interessante ten toonstellingen, de maandagavonden van de beiaard, het specia le zomerprogramma van cinema Cartoons in de oude stad, het 20e Sfinx-festival, Festival Van onze kunstredactie In Oirschot wordt het komende weekeinde een van de grootste amateurfestivals van het land gehouden, het Festival Totaal. Ruim honderd kunstamateurs manifesteren zich met alle moge- üjke kunstvormen: theater, dans, muziek, literatuur, beeldende kunst, maar ook met acrobatiek. Het mede door het Centrum voor Amateurkunst Noord-Brabant georganiseerde festival is een voortzetting van het voormalige Interland Totaal Theater Festi val. Het festival rouleert tussen de plaatsen Oirschot en Raven- stein en Eersel. In Oirschot, waar met terrassen en stands een fees- telijke sfeer wordt geschapen, worden op zaterdag 1 en zondag 2 juli 15.000 bezoekers verwacht. Dansers en mimers, toneelspe lers, acrobaten en jongleurs, beeldend kunstenaars, fotografen en dichters treden aan tijdens het Festival Totaal. Dat gebeurt aan de voet van de oude Sint Petrus kapittelkerk waar een speciaal openluchttheater is gebouwd. Het festival begint zaterdaga vond om 19.30 uur met de ope- nug van een tentoonstelling met werk van twaalf amateurfotogra- t® en beeldende kunstenaars. Um 20.00 uur wordt de start van net eigenlijke festival gegeven door de percussiegroep Attaca uit j ourg en de Theater Compagnie Joseph Houlen uit Limburg die o® eomedy-show presenteert ond de geschiedenis van het straattheater. Janaf 21.30 uur wordt het zater- oagavondpubliek door deskundi gs gidsen langs vijf bijzondere, al historische locaties geleid aar een breed scala van ama- teurkunst wordt gepresenteerd. Locatieprodukties zijn een vast onderdeel van dit festival. Op zondagmiddag zijn vanaf 13.00 uur ruim vijftig verschil lende groepen en solisten.actief op dansgebied, muziek en litera tuur en wordt bovendien een kinderprogramma gehouden met clownerie en muziek maar ook met workshops schilderen en gri meren. Op de twee danspodia worden onder meer de folkloregroep Ra- dost uit Delft verwacht, de Nij meegse kinderdansgroep Zarowe, de dansgroep Kunst in Beweging uit Roosendaal en De Sprong uit Eindhoven. Watermerk uit Til burg en Lokatiedans uit Den Haag brengen voorstellingen op locatie; in tuinen, tussen de bo men op de oude Oirschotse Markt en op daken van huizen langs de Markt. Een muzikaal programma valt te beluisteren in de hal van het Ge meentehuis en in het middel eeuwse Boterkerkje. Vooral het straattheater is druk vertegenwoordigd op en om de Markt. Medewerkers van de Stichting Raamwerk Letteren- exploitatie uit Eindhoven vragen zondag aandacht voor de recent herontdekte Oirschotse dichter Johan Schreppers (overleden in 1905). Het Zeeuws Orkest geeft drie concerten in Zeeuwse kerken. FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze verslaggeefster Goes - Het Zeeuws Orkest brengt een serie zomerconcerten in drie oude monumentale Zeeuwse kerken. Als dirigent heeft men de jonge veelbelovende Lawrence Renes aan getrokken. Medewerking verleent hoornist Jacob Slagter. Met Lawrence Renes heeft het Zeeuws Or kest een dirigent gevonden die razendsnel de muziekwereld heeft veroverd. In maart 1995 dirigeerde hij met succes het Neder lands Philharmonisch orkest en daarna volgden totaal onverwacht twee concerten met het Koninklijk Concertgebouworkest. Riccardo Chailly werd ziek en Renes viel in. Het werd een triomf en de pers schreef met grote bewondering over de prestatie. Renes (1970) studeerde viool aan het Swee- linck conservatorium in Amsterdam en or kestdirectie in den Haag. Zijn repertoire omvat opvallend veel symfonische werken van barok tot en met hedendaagse compo sities. Het programma is aantrekkelijk met de ou verture 'La Clemenza di Tito' van Mozart, het Hoornconcerto in Es (Waldhoorncon cert), een jeugdwerk van Richard Strauss dat vertolkt wordt door de Friese musicus Jacob Slagter en de j/ijfde Symfonie van Tsjaikovski. Slagter is sinds 1985 solo-hoornist bij het Concertgebouworkest. Hij geeft les aan het Sweelinck conservatorium en treedt regel matig op in ensembles. De concerten zijn als volgt gepland: van avond in de Grote- of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven, 30 juni in de Grote Kerk in Goes en 1 juli in de Grote Kerk in Veere. Aanvang telkens 20.00 uur. Toegangskaar ten kosten ƒ22,50 (CJP/Pas 65 ƒ20,00 en jeugd tot 16 jaar 10,00). DONDERDAG 29 JUNI 1995 DEEL I van, Vlaanderen, Jazz Mid- delheim.... Maar de Zomer van Antwer pen 95 staat alvast gedetail leerd beschreven in een gra tis brochure en wie vragen heeft, kan terecht op het zo- mersecretariaat, tel. 00/323/232.84.28. De groep van Wannes van de Velde staat ge pland van 12 tot en met 16 juli. Jullie denken natuurlijk: daar gaan de alcoholische wegspoelertjes weer! Betsy en Gijs hebben weer een gratis rondje losgepeuterd. Maar zo is het niet. Nee, echt niet. Ik zal het uitleggen. Ken je die afslag onder Bordeaux? Nou, die misten we dus en toen kwamen we in een gehucht dat Oisette heet of zo. Mid den op de enige straat was een ter ras. Er stonden tenminste tafeltjes en stoelen, in min of meer georden de toestand. We bestelden kreeft. Ook Billy, die normaal geen vis aanraakt die niet ruim gepa neerd is. Nou, we krégen kreeft, zo veel we maar wil den. Plus een ge reedschapskist met tangen, scha ren, pincetten, vij- MET len, hamers en beitels. Lachen dus, vooral omdat onze aanstaande schoonzoon, Harmen, zo fantastisch onhandig is. „Ik proef niks", zeurde hij. „Alles blijft in die apparaten ste ken." Wij vraten het buikje lekker rond. Een uurtje of drie zaten we daar te schransen en die Fransen vonden het reuze-gezellig. Die hadden na tuurlijk nooit buitenlanders ont moet die bij hen aan het tafeltje kwamen zitten. We moesten stop pen toen de dar men zich begon nen te roeren. „Die kreeft wil er weer uit", kreun de Betsy. Toen kwamen de bruis tabletten uit de tas. Dat is wat je in deze glazen ziet. Oef, proost! (Wordt vervolgd) Den Haag (anp) - Het Zuidelijk Toneel is de winnaar geworden van het eerste seizoen van de Gouden Gids Publieksprijs. Bezoekers van de 92 deelnemende theaters waardeerden de voorstelling Rijkemanshuis het hoogst en het toneelgezelschap wint daardoor 100.000 gulden. Het dagboek van Anne Frank van het impresariaat Jacques Senf eindig de op de tweede plaats, terwijl Wie is er bang voor Virginia Woolf{RQ Theater) derde werd. De prijzen worden uitgereikt tijdens een gala avond in september. De Gouden Gids Publieksprijs is een toneelprijs die het publiek toekent aan de beste toneelvoorstelling voor grote en middelgrote zalen. De ju rering verloopt in twee ronden. Na de eerste ronde kan een goed beoor deeld toneelstuk al pronken met het predikaat 'Genomineerd voor de Gouden Gids Publieksprijs'. Gedurende de tweede fase kan een pu blieksjury van 10.000 mensen haar mening geven over de genomineerde voorstellingen die bezocht zijn. Nee, we hebben niet gereserveerd. Ik verzwijg bij de vriendelijke ontvangst te vermelden dat dit opzet is. Het AC-restaurant in Oos terhout is tenslotte een wegrestaurant. En wel aan de snelweg Utrecht-Breda (afslag Oosterhout-Zuid) en daar zou je dus als voortrazende automobilist spontaan terecht moeten kunnen. Zon der tevoren even te bellen. Denk je dan. Maar nee, zó groot en toch zó vol. Maar allee, het is za terdag en sinds er drie jaar geleden een hotel bij is gebouwd, moe ten die gasten natuurlijk ook eten. Bij het vinden van een plaatsje spelen die twee factoren uiteraard een rol. Ik zeg er wel bij dat onze keuze is gevallen op het bedieningsrestau rant. Er is ook een zelfbedieningsafdeling en daar is de kans gering of zelfs nihil dat je moet wachten. Bij mooi weer kunnen de eters daar ook nog uitwijken naar het terras. Nog geen tien minuten na onze entree zitten we aan tafel. Het is hier typisch zo'n oord, waar pa en ma met opgroeiende kin deren gedurende de vakantietijd succesvol kunnen neerstrijken. Je kunt een aperitief je nemen of natafelen zonder dat de kinderen zich hoeven te vervelen. Zö is er een kinderbios waar tekenfilms ge draaid worden en er zijn andere voorzieningen. De kleintjes kun nen zich bijvoorbeeld ook werpen op een kleurplaat of zoiets. Baby's? Geen enkel probleem. Een luier is makkelijk te verwisselen in de baby-room en aan tafel krijgen de allerkleinsten een gratis babymdaltje. Voor de wat groteren is er een apart café met bar en je kunt er rondneuzen in een gift-shop. Omdat in het eigenlijke restaurant geen tafel meer vrij is, zitten we in een van de zalen die gebruikt kunneh worden voor party's, con ferenties en vergaderingen. De entourage is hier wat minder gezel lig maar het eten zal het goed tfroeten maken. Ik begin met drie sappige, flinke, gerookte palingfilets op sla 15,75). De salade Cube Royal 10,75) van de ander mag er ook wezen: gemarineerde dobbelsteentjes zalm en heilbot met frisse meloenbolletjes en walnoten en dat alles met jonge veldsla en groe ne kruiden. Daarbij een goed fruitige Australische Semillon-Chardonnay 25), die het later bij mijn heerlijke zeewolf a la Maltaise 29,95) uitstekend zal doen. Deze wijn en alle andere wijnen zijn opvallend vriendelijk geprijsd. Als de huiswijn 23,50 kost en een waarschijnlijk veel betere slechts anderhalve gulden meer, dan weet ik het wel. De vegetarische Plateau Camembert (f 26,50) van mijn partner is minder pittig dan verwacht. Het wat flauwe kaasje is krokant ge bakken. En opgesierd met paddestoelen, walnoten, druiven en ver se kervel. Dat wel. Voor wat je krijgt, is het eten hier niet duur. Het is maar wat je als gast voor eisen stelt. Wie wat romantischer of sfeervoller en minder iqassaal wil gaan eten, kan voor hetzelfde geld of een paar gulden meer, beter op veel plaatsen elders terecht. Wie met de kinderen op stap is en geen culinaire hoogstandjes verwacht maar wel een rede lijk goede en aangeklede hap, moet hier niet voorbij rijden. Maar wat zie ik daar in het voorbijgaan bij het zelfbedieningsres taurant? Schalen met nieuwe haring! Voor de heel redelijke prijs van 3,75 per stuk. Leuk. H.S. I Bedieningsrestaurant van maandag tot en met vrijdag open van 12.00 tot 22.00 uur, zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. Zelfbediening dagelijks geopend van 7.00 tot 21,00 uur, zaterdag en zondag tot 21.30 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 25