V ASIONS Twaalf klachten over polit ie FSWAGENS DE PAEPE l-dealer DE STEM Bonden bij Philips bekijken noodzaak inschakelen bureau Zeeuws-Vlaamse beeld steekt niet ongunstig af bij overige districten Kamers van Koophandel zijn tegen plannen natnurstatus Voordelta Jeugdbende De Bronx maakt uit verveling een hele wijk onveilig Amateur cine ast Cammaert uit Clinge tweede op wedstrijd in Sint Niklaas Minder Zeeuwse leerlingen volgt voortgezet onderwijs Zwerfvuilactie 'Zeeland aan de kant' 'pe Jaar \s geopend tot 21.00 uur amstraat 3 >n 01173-1901 lOONDIJKE voor wsch-Vlaanderen Mannen kunnen binnenstad niet links laten liggen Al acht jaar Vetsmelterij mag huis worden Patiënte sticht brand in De Honte Ruiten vernield politiewagens 1)95 Meesen, Printerij Axel I Blue Lagoon van I GL kut., 40.000 km i GL 15-drs. :d |3.0 automaat D Hatchback Van [1.6 S 4-drs. LPG .2 S ICL luxe Tsel 12 L i LX .6 Sedan 16 V I.O de Luxe loupé ST 1.6 laser 1300 1.3 GL 1.8 Combi 10 SW 2 I I Luxe pers. bus Jaar 1992 1989 1987 1987 1986 1986 1984 1991 11-90 1990 1992 1987 1986 1989 10-85 1990 1988 1986 1986 1985 12-85 12-90 1990 1993 1987 In 2.5 D bestel 1991 |s 1.1 bestel 1989 le 1.5 bestel 1988 leep turbodiesel 2.8, Ikrh 10-88 3K-keuringen '.500. Bovag-garantiebewijs agen tot 21.00 uur geopend Zeeland Lan onze verslaggever (terneuzen - De bonden bij Philips (bekijken volgende week de nood- k voor de inschakeling van een ■extern bureau om te bezien hoe de (werkgelegenheid bij de Terneuzense (vestiging op peil kan blijven. De Ondernemingsraad van Philips gaf (en soortgelijke opdracht al eerder aan adviesbureau Moret Ernst en Young. De bonden hebben volgende week een ge sprek met dat adviesbureau om te kijken of die opdracht ook de wensen van de bond dekt of nog verder moet worden aangevuld. De bonden willen dat het onderzoek zich vooral richt op behoud van Philips- werkgelegenheid. Maar als Philips erin slaagt elders vervangende werkgelegen heid naar Terneuzen te halen heeft dat ook de zegen van de bonden. Dat gaven districtbestuurders J. Jongejan van de Industrie- en Voedingsbond CNV en Y. Hendriks van de FNV gisteren na afloop van het hernieuwde overleg tussen bon den en directie aan. De bonden stonden gisteren nog niet toe dat Philips het onderzoeksbureau Busi ness Creation Europe verder laat gaan met het zoeken naar vervangende werk gelegenheid. „We willen eerst dat alle mogelijkheden binnen Philips bekeken worden." De bonden kregen gisteren de toezegging van Philips dat de directie volgende week openheid van zaken geeft over wat de multinational tot nu toe heeft gedaan om werkgelegenheid onder Philips-vlag in Terneuzen te behouden. Philips kondigde enkele maanden gele den een reorganisatieplan voor Terneu zen aan waarbij 340 van de 670 arbeids plaatsen dreigen te vervallen. Philips zegt alle mogelijkheden bekeken te heb ben om de pijn te verzachten maar vindt, op basis van die studies, dat de inkrim ping van de Terneuzense vestiging met 340 arbeidsplaatsen noodzakelijk is om de concurrentiepositie van het bedrijf te verstevigen. De bonden twijfelen daar aan, maar hebben tot nu toe niet inhou delijk naar de onderbouwing van Philips kunnen kijken. „Nu kunnen we beoorde len of Philips een maximale inzet heeft gehad," aldus Jongejan. Van onze verslaggever femeuzen - Er zijn sinds begin dit jaar twaalf klachten over het optreden van de Zeeuws-Vlaamse politie binnen gekomen bij inspecteur H. Schuit, klachtenbemiddelaar van dit districtskorps. Volgens regionaal klachtencoör- dinator A. Dorst van de regiopo litie in Middelburg steekt het Zeeuws-Vlaamse beeld zeker niet negatief af. bij de overige politie districten in de provincie. Ter'vergelijking noemt hij de 28 klachten in Zeeuws-Vlaanderen over heel 1994. Dat aantal komt ongeveer overeen met de cijfers over de eerste zes maanden van dit jaar. Uit het oogpunt van bescherming van de belangen van betrokke nen, kan inspecteur Schuit van de politie in Zeeuws-Vlaanderen met ingaan op de specifieke aard van die klachten. Grieven Wel is hij bereid een algemeen 1 eeld te schetsen van de grieven iLiarmee burgers bij de klach- oemiddelaars van de politie cht komen. „Mensen vinden ze onterecht een bekeuring oen gekregen. Er heeft een i.ouding plaatsgevonden bij door de politie geweld is luikt. Mensen die aan het bu- komen en vinden dat het duurt voor ze geholpen wor- ensen die de politie bellen fnden dat we niet snel genoeg aldus Schuit. Sindls 1 januari dit jaar is hij aan- 'd als klachtencoördinator voor jhet district Zeeuws-Vlaan- derei» van de regiopolitie. Hij vindtf het aantal van twaalf klacljiten dat hij totnutoe onder heeft gekregen eigenlijk te hooa. „Want het is uiteraard nooijt prettig dat je klachten over je bèdrijf krijgt. Twaalf is teveel. Dat moet terug naar nul. Dat is on' streven. Klachten voorkomen door de politiemensen er bewust van te maken dat ook zij zich aan regels dienen te houden." De Zeeuwse politie kent pas Terneuzen - De politie heeft in Terneuzen andermaal pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een man die sedert vorige week de toegang tot de bin nenstad was ontzegd. Dit maal ging het om een 35-ja- rige man zonder vaste woon- en verblijfplaats. Maandag maakte de politie al proces-verbaal op tegen een 33-jarige man die zich evenmin iets aantrok van zijn vier weken lange ver- blijfsontzegging voor het Terneuzense centrum. Volgens de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) heeft de politie de mogelijk heid mensen maximaal vier weken de toegang tot de bin nenstad te ontzeggen om de drugoverlast te bestrijden. sinds eind vorig jaar een unifor me klachtenregeling. Voor die tijd was er in Zeeland geen struc tuur in de klachtenprocedure met betrekking tot het optreden van de politie. De meeste korpsen kenden een eigen regeling, en sommige beschikten zelfs niet eens over een gestructureerde vorm van klachtenbehandeling. Mensen met klachten over de po litie kunnen hun ongenoegen in eerste instantie kwijt op het poli tiebureau. Lukt het niet de on vrede van de burger weg te ne men in een gesprek met Schuit, dan kan de klager zich richten tot de burgemeester van de plaats waar de gebeurtenis plaatsvond. De burgemeester stuurt de klacht door naar de klachtencoördina tor, die dan een gesprek regelt met de benadeelde, de betrokken agent en diens chef. Als-het door die bemiddeling nog niet tot een oplossing komt, treedt de volgen de fase van de klachtenprocedure in werking. Dan gaat de korpsbeheerder van de politie, in het Zeeuwse geval burgemeester Rutten van Mid delburg, zich met de zaak be moeien. Die handelt de klacht na onderzoek en een rapportage door een onafhankelijke commis sie voor de politieklachten af. Is het 'slachtoffer' van het politie optreden na de beslissing van de korpsbeheerder nog niet tevre den gesteld, dan staat hem of haar uiteindelijk nog de gang naar de nationale ombudsman open. Er komen naar schatting jaarlijks enkele tientallen klach ten binnen bij de politie Zeeland over het optreden van agenten. Een van de klachten die Schuit door zijn bemiddeling dit jaar met succes tot een oplossing wist te brengen, springt eruit. Het was een klacht die al acht jaar oud was. De klager liep al die tijd nog met een ontevreden gevoel over het politie-optreden rond. „Ei genlijk nemen we alleen klachten in behandeling die niet ouder dan een jaar zijn. Maar voor deze heb ik een uitzondering gemaakt. Met de betrokken persoon en de agent gesproken en de klacht de wereld uit geholpen." Op het matje Het is een van de vijf klachten die door de bemiddeling van de Zeeuws-Vlaamse klachtenbe middelaar op informele wijze af konden worden gedaan. De ove rige klachten zijn in behandeling bij de klachtencommissie van het Zeeuwse korps. Schuit zegt dat nog geen discipli naire maatregelen genomen zijn tegen Zeeuws-Vlaamse agenten. Wel is een aantal malen sprake geweest van een 'corrigerende maatregel', waarbij een politie functionaris bij zijn directe chef op het matje werd geroepen. Van onze verslaggever Middelburg - In een brief aan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij melden de Kamers van Koophandel in Zuidwest-Nederland dat ze tegen de plannen zijn om grote delen van de Voordelta aan te wijzen als natuurbeschermings- gebied. De Voordelta, het zandbankenge- bid voor de Kop van Schouwen, de Brouwersdam en Goeree, heeft grote economische belangen voor de recreatiesector en de visserij en die belangen komen door de aanwijzing in de knel, schrijven de Kamers. De ondernemerslob by wijst op een aantal lopende onderzoeken naar de effecten van zowel de kokkelvisserij als de re creatie op de natuurlijke ontwik keling van het gebied. Pas als de uitkomsten van de onderzoeken daartoe aanleiding geven, kan de aanwijzingsprocedure worden gestart. Verder merken de Kamers op dat de zogenaamde bodemberoeren- de visserij slechts een te verwaar lozen effect heeft op de natuurlij ke ontwikkeling, gelet op de gro te natuurlijke dynamiek van de delta. Tenslotte wijzen de Ka mers op het ontbreken van wil bij de gebruikers van de Voordelta. Er is dan ook weinig begrip te verwachten voor de vele maatre gelen die het gebied in de toe komst moeten gaan beschermen, aldus de brief aan het ministerie. De Kamers hebben het provincie bestuur van Zeeland gevraagd hun visie te ondersteunen, maar of dat gebeurt is twijfelachtig, gezien de eerdere discussies in de Zeeuwse Staten over de bestem ming van de Voordelta. Een grote meerderheid is voor een natuur- bestemming. DONDERDAG 29 JUNI 1995 DEEL1 Van onze verslaggever Vlissingen - Naar aanleiding van een reeks klachten over overlast heeft de politie in de afgelopen twee weken elf jon geren uit Vlissingen aangehouden. Hun leeftijd varieert van dertien tot en met negentien jaar. De politie verwacht nog meer arrestaties te verrichten. De jongens hebben inmiddels bekend in vooral de Vlissingse wijk Bossenburg, maar ook daarbuiten, een forse reeks vernielingen, mishandelingen en diefstallen te'hebben gepleegd. Hun motief: verveling en het verkrijgen van 'aanzien' bij hun vriendjes. De schade die de jeugdbende heeft veroorzaakt, loopt volgens de politie in de tienduizenden guldens. Een deel van de buit is terug- - gevonden. Groepjes jongeren gingen in wisselende samenstelling op pad. Hun interesse ging onder meer uit naar fietsen en brom fietsen, maart ook pleegden ze met een gestolen auto een inbraak in een sportkantine in Kapelle op Zuid-Beveland. Negen van de aangehouden jongens hebben verklaard dat ze deel uitmaken van een groep van naar schatting vijftien jongeren die zich als groep 'De Bronx' noemen, vermoedelijk afgeleid van de gelijknamige wijk in New York. Deze groep verblijft vooral in de woonwijk Bossenburg en veroorzaakte daar veel overlast. Die be stond uit onder meer geluidsoverlast en bedreigingen. Met name de wijkagent kreeg de afgelopen tijd veel klachten over het ge drag van de jeugdbende. De jongeren hebben bekend in wisselende samenstelling betrok ken te zijn geweest bij vernielingen van ruiten, kozijnen, regen pijpen, daken en trapleuningen, het aanbrengen van bekladdin gen, mishandeling van drie jeugdige Vlissingers, tien fiets- en drie brommerdiefstallen, diefstal van een auto in Valkenisse en heling van de gestolen goederen. Van onze correspondente Clinge - Frans Cammaert uit Clinge behaalde met de door hem gemaakte videofilm 'De Vlasteelt' een tweede plaats bij de pro vinciale wedstrijden van de Vereniging van Amateurcineasten uit Oost-Vlaanderen in België. Inspecteur H. Schuit is de klachtenbemiddelaar van het Zeeuws- Vlaamse district. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Oostburg - Hoofdplatenaar J. van den Ameele mag- zijn voormalige vetsmelterij aan de Oostlangeweg wel verbouwen tot woonhuis. Ook mag hij enkele vakantie-appartementen in het complex bouwen, maar een mini-camp.ing op het terrein beginnen isrniet toegestaan. Dat werd gisterochtend bekend gemaakt in de vergadering van de commissie Planologie. Wethouder C. Bolijn-Hertzberger vertelde dat kamperen uit den boze is op het terrein omdat het strijdig is met de wet op de openlucht re creatie. „Daarom praten we hier alleen over vrijstelling voor het wonen en de bouw van twee appartementen. In eerste instantie waren we van plan het voorstel terug te trekken. Maar de heer Van den Ameele wil graag beginnen," aldus de wethouder. Het plan genoot de volledige instemming van de commissieleden. De WD'er J. Provoost wilde nog wel weten hoe het kamperen verder ge regeld ging worden. Bolijn-Hertzberger zei dat nog te zullen bekijken. Voor deze documentaire ontving hij van het stadsbestuur van Sint Niklaas en van de plaatselijke club waardevolle prijzen. Bij de provinciale wedstrijd te Gent werd Cammaert winnaar met de ze videofilm in de reeks docu mentaire films terwijl hij tevens werd beloond met de ereprijs van Frank Beke, burgemeester van de stad Gent. Daarnaast behaalde hij voor de didactische waarde van de film een prijs van de V.T.B./V.A.B. Film en Videoclub uit Evergem. Frans Cammaert is pas drie jaar lid van de film- en videoclub Clo- se-up in Sint Niklaas. Nadat hij bij zijn eigen club de vermelding 'zilver' behaalde voor de video over de vlasteelt nam hij deel aan de jaarlijkse provinciale film- en videowedstrijden. Deelnemer^ van 24 clubs deden hieraan mee. De door de Cammaert gemaakte videofilm is een documentaire over de teelt, oogst .en bewerking van vezelvlas. Van de 39 deeinefi mers is hij op de tweede plaat^1 geëindigd. In september wordt deze film ook op het Nationaal Festival te Heist-op-den-Berg getoond en beoordeeld. Van onze verslaggeefster Middelburg - Het aantal leer lingen van het voortgezet on derwijs in Zeeland is tussen 1990 en 1994 met bijna vijf procent gedaald. In Zeeuws- Vlaanderen is de daling nog Van onze correspondent Terneuzen - Gistermiddag rond half twee werd een brand ontdekt in een kamer van de psychiatrische afde ling van het ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Snel en kordaat ingrijpen van het ver plegend personeel voorkwam erger. De gealarmeerde brandweer van Terneuzen kon zich beperken tot het nablussen. Volgens de politie is de brand gesticht door een pa tiënte, die uit ongenoegen dat ze niet uit het ziekenhuis werd ont slagen de gordijnen in brand stak. Het vuur greep snel om zich heen maar door de brandbeveiliging was het personeel zeer snel ter plaatse om het vuur te bestrijden. Het bleef bij veel waterschade. Van onze verslaggeefster Middelburg - De Stichting Nederland Schoon gelooft er stellig in. Dat de 'Zeeland aan de kant. Dat heb je zelf mooi in de hand'-actie de provincie proper de zomer door helpt. be Stichting Nederland Schoon gaat dit jaar voor de derde keer het zwerfvuil te lijf met een groots op gezette campagne. Met vlaggetjes, posters, span doeken, spelletjes, wedstrijden, afvalzakjes en tip- boekjes wordt geprobeerd het 'achteloze weggooi- gedrag van de Nederlandse recreant te veranderen'. Behalve dat dat veel ergernis oproept, is het oprui den ook heel duur, motiveert de stichting de zwerf vuilactie. Elke Nederland betaalt daar jaarlijks veertig piek voor. En dat is helemaal niet nodig ais iedereen zijn lege chipszakjes, frietbakjes, peuken, ijslollie-stokjes en wat al niet meer gewoon in een afvalbak gooit. Die bóodschap wil de stichting luid en duidelijk- over brengen, vooral in die gebieden waar veel recrean ten komen. Op vijftig campings in Zeeland worden de komende maanden dan ook allerlei evenementen over en met zwerfvuil gehouden. Er kan bijvoor beeld een zwerfvuil-kunstwerk gemaakt worden, er worden zwerfafvalrace gehouden en ook wordt er een meeleeftheater opgezet. Als speciaal wapen wordt het clean-team ingezet. Die groep schoonma kers doet tien zomerevenementen in het hele land aan en doet op haar eigen manier aan bewustma king van toeristen. Ze organiseren het bungee-run- luchtkussen-spel waarbij twee spelers vastgebon den aan elastieken nep-afval zo snel van punt a naar punt b moeten brengen. De Stichting zegt met de actie ongeveer een miljoen mensen te bereiken. Voor de meest actieve cam pingbaas is aan het eind van de zomer de Zilveren Bezem beschikbaar. Op zondag 2 juli wordt het officiële startsein voor de actie gegeven. *De draaibrug bij Sluiskil was gistermiddag tussen kwart over drie en kwart voor vier precies 28 minuten kapot. Een 'storing opzetwerk', verhinderde dat de brug na draaiing weer goed kon aansluiten op de weg, vertelt een techneut ter plekke. Er ontstond een kilometerslange file. Automobilisten die de hitte niet konden verdragen, keerden om en veroorzaakten hier en daar chaotische verkeerssituaties. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE sterker dan in de rest van de provincie, namelijk 7,2 pro cent. Die cijfers maakte de Stichting VMC (Zeeuwse raad voor volks gezondheid, maatschappelijke ontwikkeling en cultuur) gisteren bekend. Onderzoeksmedewerker J. Schel- lekens verklaart het afwijkende percentage in Zeeuws-Vlaande ren vooral door 'demografische ontwikkelingen'. „Daar komt bij dat scholen in Zeeuws-Vlaande ren geen boven-regionale functie hebben. Ze trekken, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld scholen in de Oosterschelderegio, geen leer lingen van buiten het eigen ge bied." De provincie Zeeland telt 31 scholen voor voortgezet onder wijs (vbo, avo, vwo). Die werden in het schooljaar 1994 door totaal 20.242 leerlingen bezocht. De ko mende tien jaar zal dat totale aantal naar verwachting onge veer gelijk blijven. Volgens prog noses van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen zal het tot na het jaar 2.000 duren voordat er weer een lichte groei te bespeuren valt in de schoolpo- pulatie. Het aantal Zeeuwse mbo-leerlin- gen is tussen 1990 en 1993 toege nomen met 1,8 procent (in abso lute cijfers 125). Volgens Schelle- kens is dat opmerkelijk omdat de groep zestien tot twintig-jarigen afnam. De groei zat 'm vooral in de sectoren dienstverlening en gezondheidszorg. De belangstel ling voor techniek en economie bleef achter. Alle studierichtingen aan de Ho geschool Zeeland, behalve de economische, hadden in het schooljaar 1993/1994 meer leer lingen dat het jaar daarvoor. Terneuzen - Onbekenden hebben inde nacht van maandag op dinsdag een ruit vernield van twee politieauto's, schade onge veer tweehonderd gulden. De beide voertuigen stonden ge parkeerd voor het politiebureau aan de Rosegracht in Terneuzen.

de Stem | 1995 | | pagina 17