39.50 JZEN Zeeland wil bedrijvenpremies N Vrijspraak gloort voor Van den Nieuwenhuyzen Groeten uit Grozny L i f* §1 f Gemeenten verdienen aan parkeerbelasting' Orgaandonatie: geen veto van nabestaande 8.98 :DKUSSEN ANT Tweede Kamer wil meer geld voor huursubsidie i dagelijks wil# t\H° Hoge Raad vernietigt HCS-vonnis en verwijst zaak naar Haags Gerechtshof Zeeland iets choner (Moord mogelijk zedenmisdrijf Shell belooft te 'veranderen' Grensprovincies: 'Steun als tegenwicht voor investeringssubsidie België' PvdA houdt wao- deur op 'n kier Zes Nederlanders door op tweede dag Wimbledon Van Poppel mag liet naar Tour Nederlands fiat Europol onzeker Gijzeling in Berlijnse bank 'Seksleven van Nederlander saai' Franse Service met een lach Ministers onder druk: meer banen voor allochtonen Deze week alleen bij Albert Heijn. 1395 GRATIS VANILLE-IJSJE tegen inlevering van deze advertentie^ alleen op donderdag 29 juni in Hulst/^\ 0S BEREID IJS ^3»^' &BIBLI07^v 177 HJAxel f 30.- ji ieman "735e JAARGANG :halck 4576 A/f Koewacht f 30.- rood S, 4561 CD Hulst '.f30.- i en 0 erzande 3oevere 4571 GD Axel v. f 30.- izen «s, La 200 NU 200 NU 200 NU 190 NU 190 NU 200 NU 200 NU i en schuimrubber matrassen rust eens een matras bij onsj nen tijk Ih joed op zijn plaats. <1 OOST-Z.-VL. Joepie! DE STEM jjget Het hogedrukgebied trekt richting IJsland. Voor ons betekent dat iets minder warm. Waarvoor de rest blijft het mooi zomerweer. jliddelburg - Zeeland is iets schoner geworden vorig jaar. In elk geval is het milieu niet verder «wild. Dit concludeert de Zeeuwse milieugedeputeerde Bek (CDA) in zijn inleiding van bet provinciaal Milieuverslag 1994. izie zeeland - c1 iergen op Zoom - De 21-jarige icholiere Marcha Wijnen uit Ber gen op Zoom is wellicht het ilachtoffer'geworden van een ze- lentnisdrijf. Je politie houdt daar ernstig re- rening mee omdat haar stoffelijk (verschot zondag omstreeks mid- lernacht gedeeltelijk ontkleed »erd aangetroffen in haar slaap- Van onze verslaggever Den Haag - De 39-jarige zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen mag op timistisch zijn over de kansen op vrij spraak in de slepende HCS-affaire. De Hoge Raad heeft gisteren in dit ge ruchtmakend proces het arrest van het Gerechtshof in Amsterdam vernietigd. De Raad heeft de zaak verwezen naar het Hof in Den Haag. De Hoge Raad kwam op grond van twee essentiële rechtsvragen tot zijn oordeel. De Raad vindt dat onvoldoende is komen vast te staan dat Van den Nieuwenhuyzen voordeel had kunnen trekken uit de ver koop van HCS-aandelen, terwijl de details van de reddingsoperatie waaraan Van den Nieuwenhuyzen deelnam, voor het grote publiek nog onbekend waren. Ook vindt de Raad dat het Amsterdamse Hof ten on rechte niet heeft onderzocht of te voorzien was wat het effect van de operatie op de koers van het HCS-aandeel zou zijn. „Ik ben buitengewoon gelukkig op deze zonnige dag," reageerde Van den Nieu wenhuyzen na het arrest. Het Gerechtshof in Amsterdam veroordeelde Van den Nieu wenhuyzen op 17 oktober vorig jaar we gens handel met voorkennis in aandelen in het automatiseringsbedrijf HCS. Dit Hof legde Van den Nieuwenhuyzen een gevan genisstraf op van zes maanden waarvan drie voorwaardelijk en een boete van hon derdduizend gulden. Het was de eerste keer dat iemand werd veroordeeld op de speciale wet, die is ingesteld om het effec tenverkeer eerlijker te laten verlopen. De Hoge Raad is het echter niet eens met het oordeel van het Hof. De Raad heeft nu bepaald dat uit een aandelentransactie rechtstreeks voordeel moet voortvloeien om te kunnen spreken van ongeoorloofd handelen. „Hiervan is geen sprake indien het voordeel afhankelijk is van onzekere, nieuwe ontwikkelingen die zich voordoen nadat de transactie is verricht of bewerk stelligd," schrijft de Raad. Uiteindelijk - Olie-gigant Shell heeft de Duitse- consument be looft te zullen 'veranderen'. In een pagina-grote advertentie in kranten biedt Shell min of meer zijn excuses aan voor de gang van zaken rond het olieplatform Brent- Spar. De plannen voor lumping in zee zijn Shell in Duitsland op een massale boycot komen te staan. izie economie-a7 Den Haag - Als over twee jaar Wijkt dat de aangepaste wao- herkeimngen niet het gewenste effect hebben, wil de PvdA de herkeuringen voor oudere wa- o'ers alsnog afschaffen. De so ciaal-democraten stemden giste ren in de Kamer tegen twee mo ties van de oppositie hierover, hoewel men het er inhoudelijk mee eens was. izie binnenland-a4 Londen - Wimbledon had giste ren een oranje kleurtje. Jacco El- f op het centre court met zijn overwinning op Stich de puntgave voorzet die door Sieme- htik, Haarhuis, Oremans, Kams- jra en Boogert werd ingekopt. Al- Wen Sjeng SclAlken verloor van ue Duitser Mronz. Siemerink versloeg de Rus Tsjes- uokov, Haarhuis de Amerikaanse helofte Spadea, Kamstra de ftanpaise Pitkowski,, Boogert de Spaanse Ruano Pascual en Ore- mans de Roemeense Dragomir. zie sport - b1 Parijs - De wielerploeg Le Grou pment heeft zich teruggetrok ken voor de Ronde van Frankrijk. De directie van het Franse post orderbedrijf besloot hiertoe op grond van financiële problemen, bit betekent onder meer dat Je an-Paul van Poppel niet van start gaat in de Tour. ■zie sport-b1 annes - Nederland keurt het 'erdrag over Europol niet goed er binnen een jaar geen bevre- orgende oplossing is gevonden oor de juridische controle. Dit Merlandse standpunt werd gis- er® tijdens de Euro-top in Can- es bekendgemaakt als onderdeel een compromis over de Euro- Pol-kwestie. zie buitenland - a5 Van onze verslaggever Hulst/Middelburg - Zeeland, Brabant en Limburg willen steun van minister Wijers van Economische Zaken om te genwicht te kunnen bieden aan het gunstige investerings klimaat in de Belgische grens streek. De Vlaamse deelregering wees vorige maand een aantal zones in de grensstreek aan waar bedrij ven subsidies tot maximaal 20 procent (nu nog 8 procent) van de benodigde investering kunnen krijgen. De drie Nederlandse provincies zijn bang dat de subsi dieregeling zo aantrekkelijk is voor Nederlandse bedrijven, dat deze verkassen. Ze vrezen verlies van werkgelegenheid en oneerlij ke concurrentie. De Zeeuwse gedeputeerde D. Bruinooge van Economische Za ken sprak gisterochtend die ge zamenlijke bezorgdheid uit, toen hij bekendmaakte dat het postor derbedrijf Neekermann in Zeeuws-Vlaanderen blijft. Neekermann dreigde een expedi tieruimte te bouwen in het Bel gische Maldegem omdat de Vlaamse deelregering een subsi die van 6,7 miljoen gulden bood. Neekermann besloot van de ver huizing af te zien na een tegen bod van 2,7 miljoen gulden door de gemeente Hulst en het Zeeuw se provinciebestuur. De hogere grondprijs en hogere vennoot schapsbelasting in België speel den ook een rol bij dat besluit. Het vertrek van Neekermann zou verlies van 60 arbeidsplaatsen hebben betekend. De nieuwe subsidieregeling in België kan volgens Bruinooge verstrekkende gevolgen voor het Nederlandse bedrijfsleven heb ben. Hij is bang dat bestaande bedrijven met uitbreidingsplan nen in de verleiding komen naar België te trekken. Het wordt vol gens hem op deze manier ook moeilijk om in het Nederlandse grensgebied nieuwe bedrijven aan te trekken. Bruinooge wil steun van de over heid omdat de provincie niet op eigen gelegenheid de vlucht van bedrijven naar België kan tegen houden. Volgens burgemeester A. Kessen van Hulst kan die steun gegoten worden in de vorm van een investeringspremie regeling, regionale projecten (IPR-gelden) zoals die voor de drie noordelijke provincies geldt. Een woordvoer der van Economische Zaken zei gisteren, vooruitlopend op het concrete verzoek van de drie pro vincies, dat de kans, op een soort gelijke regeling voor het zuiden niet aannemelijk is. zie ook zeeland - c1 Berlijn (afp/dpa) - Gewapejj^ de bankrovers hebben giste ren na een overval op een fili aal van de Commerzbank in Berlijn ongeveer twintig men sen gegijzeld, zowel klanten als employés. Deze zouden volgens de politie ongedeerd zijn. De overvallers eisen losgeld, een voertuig en een helikopter om zich uit de voeten te maken. Een ooggetuigen zei dat vier ge maskerde mannen met drie auto matische pistolen de overval heb ben gepleegd. De politie heeft honderd agenten naar de bank gestuurd, omlig gende gebouwen laten evacueren en de omgeving van het bankge bouw afgesloten. De politie zei zich op te maken voor een lang durige belegering. M W BUL.. m W - Jan Moors, voormalig huisarts te Rosmalen, heeft een prijs ontvan gen voor zijn verdiensten als seksuoloog. „Seks leuk? Ja, dat kan het zijn," meent hij. „Maar IfJwar^wa* vtIM9 het seksleven van de Ne t :M derlander is vooral saai." DEELD i" fXï ■tsSbrnr-' - INHOUD 2 KATERNEN Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D3 Den Haag (anp) - Een aantal gemeenten maakt forse winst op de parkeerbelasting. De straftarieven voor te lang parkeren, het aanbrengen van een wielklem, het wegslepen en stallen rij zen de pan uit. Zij staan in geen enkele verhouding tot de mis stap, vindt de Consumentenbond. (ADVERTENTIE) De bond heeft sterk de indruk dat de gemeenten deze tarieven op schroeven om extra inkomsten binnen te krijgen. De parkeerbe lasting, de enige heffing waarop zij winst mogen maken, is voor, gemeenten de snelst groeiende inkomstenbron. De bond schat de inkomsten landelijk dit jaar op 350 miljoen gulden. Uit een onderzoek van de Consu mentenbond naar de parkeer- en straftarieven in twintig steden blijkt dat Amsterdam en Nijme gen wat hoogte betreft de kroon spannen. Deze gemeenten maken respectievelijk 47 en 43 gulden per inwoner per jaar winst op de parkeerbelasting. De naheffing, de boete die men betaalt voor te lang parkeren, is als enig onderdeel van de par keerbelasting aan een wettelijk maximum van 65 gulden gebon den. Ruim de helft van de onder zochte gemeenten berekent dit maximumtarief, ook als de over treder maar een minuutje te laat is. Voor de wielklem moet tussen de 60 en 150 gulden worden be taald. Het wegslepen kost een au tomobilist tussen de 150 en 350 gulden. De kosten voor een week einde stallen variëren van 30 tot 405 gulden. De Consumentenbond vindt dat gemeenten op deze kosten geen winst mogen maken en dat alle tarieven aan een maximum moe ten zijn gebonden. De bond pleit voor een andere systematiek van berekening van het parkeren bij meters. Dat zou net als in garages achteraf moeten gebeuren. Want je kunt nooit voorzien hoe lang het boodschappen doen precies duurt. De bond vindt overigens dat de straf voor hinderlijk en ge vaarlijk parkeren niet ho'og ge noeg kan zijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt de kri tiek van de Consumentenbond niet terecht. Zij stelt dat de hoge tarieven passen in het nationale beleid om het autogebruik terug te dringen en de auto uit de ste den te weren. De hoge kosten van de wielklem zijn volgens de VNG-woordvoer der met name bedoeld om wanbe talers af te schrikken. Vanaf 1 t/m 12 augustus is STEM te koop in Spanje Costa Brava en Belgische kust. Parijs (ap) - Frankrijk ont haalt zijn toeristen deze zo mer met een lach, die des noods gedwongen mag zijn. Het ministerie van Toerisme startte gisteren 'Project Bonjour', bedoeld om onvriendelijke obers en kortaf winkelpersoneel te trai nen in beleefdheid, Ook bij de spoorwegen, lucht vaartmaatschappijen en plaatse lijke toeristische diensten moet er best eens een lach afkunnen, vindt minister Frangoise de Panafieu. Frankrijk verwelkomt elk jaar 60 miljoen toeristen en is daarmee koploper in de wereld. De Panafieu wil voorkomen dat toeristen Frankrijk gaan mijden omdat zij op onbeleefd personeel zijn gestuit. De campagne duurt tot en met augustus in 26 Franse steden. 710311 000218" I I I I I WOENSDAG 28 JUNI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 verloor Van den Nieuwenhuyzen 36 mil joen op HCS. Het Hof had het voordeel van de transactie gezien in mogelijk toekomstige waarde stijgingen van het aandeel HCS als na be kendmaking van de details de beleggers weer vertrouwen in het bedrijf zouden hebben gekregen. „Een onjuiste rechtsop vatting," oordeelt de Hoge Raad. Het Haagse Hof moet nu definitief oorde len in dit eerste proces op het gebied van handel met voorkennis. Advocaat mr. L. Spigt zei te hopen dat de zaak nog dit jaar rond komt, maar twijfelde aan de haal baarheid daarvan. zie ook economie - a6/a7 Van onze Haagse redactie Den Haag - Nabestaanden van mensen die hebben laten weten orgaandonor te willen zijn, mogen die orgaandonatie niet tegenhouden. mermeerderheid. Daarmee wordt een wens vervuld van premier Kok, die de Kamer eerder dit jaar opriep tot brede steun en het niet te laten aan komen op de steun van een en kel kamerlid. Regeringsfractie VVD blijft grote bezwaren houden met de rol van de nabestaande in het registratiesysteem. Wie zelf geen wil heeft kenbaar ge maakt, mag nooit en te nimmer donor worden, vindt Kamp. Desondanks zullen ook de libe ralen akkoord gaan met het do- norregister. CDA-kamerlid Lansink pleitte gisteren nog vergeefs voor een ander systeem. Daarin is ieder een die geen bezwaar maakt na overlijden automatisch or gaandonor, maar krijgen nabe staanden wel het laatste woord. Op voorstel van regeringsfrac ties PvdA, WD en D66 kan straks op de donorformulieren, die alle Nederlanders vanaf 18 jaar kunnen invullen, een naam van een nabestaande worden opgegeven. Pas indien deze niet bereikbaar is, mogen andere nabestaanden beslissen. Het kabinet reageert morgen op de inbreng van de Kamer. Een meerderheid van de Twee de Kamer is het oneens met de visie van minister Borst van Volksgezondheid. Die zei zich eerder te kunnen voorstellen dat een arts 'als goed hulpver lener' afziet van het uitnemen van organen indien de familie onoverkomelijke bezwaren heeft en 'heftig optreedt'. VVD-kamerlid Kamp wil dat de minister die woorden in trekt, bleek gisteren bij het de bat over de wet op de orgaan donatie. Kamp vergeleek de si tuatie met die bij de notaris. „Daar kan het soms ook heftig aan toe gaan. Ik heb nooit ge hoord dat de notaris hierop een passage uit het testament over slaat." De wet op de orgaandonatie re gelt de komst van een registra tiesysteem voor donororganen: daarin komt te staan wie wel of niet donor is en wie dit besluit aan zijn' nabestaanden over laat. Wie zich niet laat registre ren, laat de beslissing eveneens aan zijn nabestaanden over. Doel is het tekort aan donoror ganen op te heffen. Het systeem, dat op den duur het huidige codicil moet ver vangen, zal later deze week de steun krijgen van een brede ka- Den Haag (anp) - Een meerderheid van de Tweede Kamer is het niet eens met het kabinetsplan om meevallers bij de huursubsi die in de schatkist te laten verdwijnen. De PvdA dient deze week een amendement in om op zijn minst een deel van de overschotten te behouden voor het verstrekken van huursubsi die. Het voorstel kan rekenen op steun van het CDA en waar schijnlijk van GroenLinks en de SP. Dat bleek gisteravond bij het debat over de voorjaarsnota. Volgens deze tussenstand van de rijksuitgaven gaat het budget voor huursubsidie dit jaar om laag met 179 miljoen. Dat be drag loopt de komende jaren op tot 388 miljoen. Het gaat hier om meevallers die voor een deel het gevolg zijn van succesvolle be leidsmaatregelen van het minis terie van Volkshuisvesting. De PvdA vindt het niet recht vaardig dat het departement dat geld helemaal aan de schatkist moet afdragen... Volgens PvdA-kamerlid Van der Ploeg zijn extra middelen voor huursubsidie hard nodig om de huren voor de minima betaalbaar i te houden. (ADVERTENTIE) Russische soldaten poseren voor het in puin geschoten pa leis in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Moskou en de Tsjetsj eense rebellen overleggen nog steeds over een definitief staakt-het-vuren. De Russische regering en het parlement lijken hun ruzie bij te hebben gelegd. Het parle ment nam vorige week een mo tie van wantrouwen aan na het gijzelingsdrama in het Zuidrus- sische Boedjonnovsk. Daarbij gijzelden Tsjetjsenen honder den Russen en vonden tiental len mensen de dood. Met presi dent Jeltsins toezegging giste ren dat hij het kabinet zal wijzi gen, lijkt de politieke crisis be zworen. zie ook buitenland - a5 Den Haag (anp) - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken wil dat zijn collega's voor 1 augustus alsnog aange ven hoeveel allochtonen zij in dienst hebben. Ook zal hij gemeenten, provincies en waterschappen per brief op hun wettelijke registratiever plichtingen wijzen. Dat bleek gisteren tijdens overleg met, de Tweede Kamer over dis criminatie op de Nederlandse ar- beidsmarkt. Aanleiding tot het debat zijn de resultaten van een recent ILO-rapport. De ILO is de VN-organisatie die zich met in ternationale arbeidsmarktvraag stukken bezighoudt. Volgens de organisatie zijn er duidelijke be wijzen dat minderheden in Ne derland bij sollicitaties worden gediscrimineerd. Twee weken geleden nam de Tweede Kamer een motie aan om de registratie van buitenlandse werknemers veilig te stellen. De ze registratie is per 1 juni dit jaar wettelijk verplicht, maar wordt slecht nageleefd. Doel van de re gistratie is meer buitenlanders aan het werk te helpen. Veilig idee om een extra pak Libresse-maandverband in voor raad te hebben. Neem er dus twéé. Bent u nog extra voordelig uit ook. En bovendien zit er een pak Libresse inlegkruisjes bij. Geen gek idee, vindt u niet? Libresse maandverband, diverse soorten," 2 pakken Libresse inlegkruisjes, samen JAST Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 juli a.s_ Zolang de voorraad strekt HOT - Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de veie. Een kren daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U tië pen', de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. TjllBjpp immn Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Télefoon (voor controle bezorging): MDe nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kvi/artaal acceptgirof 89,40 bank/gironrkwartaal autom. incasso86,90 De Parkerpen zenden aan: Naam: J Adres: Postcode:Plaats:2 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 8 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1