IdESTEM blauwhelmen opnieuw beschuldigd Onze Top 10 van deze week. Ook Japie kon King Corn niet redden O 'Lopen van Breda naar Rome is iets te ver' Straks op reis? Nu naar de ANWB! Op zelfde dag dat minister Voorhoeve de Nederlandse VN-soldaten zuivert van alle blaam Op de goede afloop ^Beveiliging krijgsmacht belabberd' Geen plaats voor meisjes in gesloten inrichtingen Tweemaal 20 jaar geëist moord broers Nistelrode O 169 199 0 99 99 9.99 9.49 O 149 99 0 1.89 0 2.50 BINNENLAND A3 L onze verslaggeefster I da - Met vreugde maar ook ,ft spijt in het hart neemt Lester R- Smit (52) binnen- Ljt afscheid van Breda. Smit gisteren door het Vati- uan benoemd tot rector van |tt Nederlands College in Ro- Bolkestein valt Joris Ivens aan Brandbrief naar minister en Kamer Extraatje van deze week: f 0h Volle melk, pak 1 liter JSDAG27JUNM995 /H I Groot-Brittannië en~Ieri^H I Zonnig, maar in Engelanrl I vooral in de buurt van d I Noordzee enkele hardnekkï I wolkenvelden. Woensdag oik I daar meer zon. Middagtemne I ratuur tussen 21 en 26 graden"! België en Luxemburg: Zonni» en warm. Middagtemperatm circa 27 graden. Noord- en Midden-Frankrijk] Zonnig, maar woensdag VJ| het zuiden uit enkele wolken velden en kans op een onl weersbui. Middagtemperaw! rond 27 graden, langs de west.] kust enkele graden lager.' 1 Portugal: Overwegend zonnig I maar ook stapelwolken en en'f kele stevige onweersbuien Woensdag neemt de buiigheijJ in het zuiden iets af. Middagj temperatuur rond 24 graden Spanje: Vrij zonnig, maar flinke wolkenvelden en regen- of onweersbuien. Dinsda meeste buien in het zuiden en midden, woensdag vooral ij het midden en noorden. Mid- dagtemperatuur tussen 25 er 30 graden. Canarische Eilanden: Op del zuidstranden vrij zonnig en f meestentijds droog. In het noorden meer bewolking en kans op wat regen. Middag- temperatuur tussen 23 en 21 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig Dinsdag vooral bij de Pyreij neeën een lokale onweersbui. Woensdag breiden de buien' zich naar het noorden uit.. Middagtemperatuur tussen en 31 graden. Mallorca en Ibiza: Overwe gend zonnig, maar ook een en kele onweersbui. Maximum temperatuur ongeveer 28 gra den. Italië: Overwegend zonnig, maar woensdag in het noorden enkele onweersbuien. Mid-1 dagtemperatuur tussen 28 en 33 graden. Griekenland en Kreta: Veel j zon, maar ook enkele stapel wolken. Droog. Middagtempe ratuur tussen 30 en 35 graden. Plaatselijk nog warmer. Duitsland: Overwegend zon nig, maar in het uiterste oos ten en in het zuiden ook enke le stapelwolken. Droog. Mid dagtemperatuur omstreeks graden. Zwitserland: Zonnig, maar woensdag in het zuiden meer bewolking en kans op een ste vige onweersbui. Maximum temperatuur circa 27 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en droog. Woensdag mogelijk in Tirol een enkele onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. DINSDAG 27 JUNI 1995 HORIZONTAAL: 1Afbrokkelen door werpen (61:1- Rustig aan, niet zo hard op it toetsen slaan! (5); 8. Saaier kan niet, daarom moet het gi worden (5); 9. Achter de li wordt het pijnlijk 15); 10. Met explosie bevrijdt de koe zich van kalkoen (4); 11. Die vissen krijgen spruiten (6); 12. Aangetekend vak (6). VERTIKAAL; 2. Positief meisje voor een (5); 3. Geen reden tot feesten al op het rapport staan! (6); Broedplaats op maat als sieraad 5. Zet je strak met twee personen! (4); 6. Vloed (8); 10. Sluiting van de beurs (4); 11. Jongen in de slee (31. Oplossing van gisteren -x» 11U 53HIII hou oom U iüUULJ U ÖÖUD.4u! MMMU 1.1 MM IJ -MMU UtlülUU hu uoniu HUUII., Kiuun utiüuu uyyu uunu oou o fi. jstor Smit volgt mgr. M. Mus- L op, die vorig jaar juli tot bis hop van Breda werd benoemd. is een benoeming van ver duwen en dat is natuurlijk Jachtig." Toch valt het komende Itrtrek de nieuwe rector zwaar. J Er is nog zoveel te doen binnen |t parochie en het samenwer- ugsverband van de zes paro- chies in Breda-west. Daarnaast ben ik Bredanaar in hart en nie ren." Een Bredanaar die van carnaval houdt. „Dat feest hoort bij Prin- cenhage. Of ze het ook in Rome vieren, weet ik niet. Carnaval vieren kan ik niet mijn hele leven volhouden, maar door mijn func tie zal ik ook vaak in Nederland zijn. Dus wie weet ook weer in de carnavalstijd." Smit is sinds 1984 pastor van de Martinusparochie in Prinsenha- ge- Hij werd in 1942 geboren in Bre da en in 1966 tot priester van het bisdom gewijd. Vanaf 1968 was hij achtereenvol gens tweede secretaris van het bisdom, verantwoordelijk voor de jeugd- en jongerenpastoraat in het bisdom, studentenpastor aan de Theologische Faculteit Til burg en uiteindelijk pastor in Princenhage. In 1988 werd hij lid van het ka thedrale kapittel, het hoogste ad viesorgaan van de bisschop. Voorzitter Snoeren van het sa menwerkingsverband van de zes parochies in Breda-west, ziet Smit met spijt vertrekken. „Na tuurlijk zijn wij heel blij voor hem. Het is een prachtige stap in zijn carrière. Maar pastor Smit is wel degene geweest die de sa menwerking tussen de zes paro chies op gang heeft gebracht. Er is al veel gebeurd, maar het werk is nog lang niet af. Dan is het heel jammer wanneer zo'n getalent eerde en stimulerende man als pastor Smit is ons verlaat. Het werk gaat ook zonder hem door maar wel op een andere manier." De manier waarop Smit elf jaar geleden vanuit Tilburg naar Bre da kwam - lopend - slaat hij deze keer over. „Wel een beetje ver hè, om van Breda naar Rome te lopen. Ik heb er wel even aan gedacht. Misschien dat ik alleen het gedeelte naar de grens loop of het laatste stuk naar Rome." Behalve rector wordt Smit ook procurator, zaakwaarnemer van de Nederlandse bisschoppen bij de Heilige Stoel en kerkelijk am bassaderaad voor de Nederlandse regering. Pastor R. Smit. FOTO WILLEM BLAUW Ijn onze verslaggevers |Den Haag/Arnhem - Nederlandse militairen hebben zich in ïië wel degelijk misdragen. Aldus de voormalig VN-mili- Itair Marco Schouten gisteravond in het NCRV-programma Hier lenNu. |Hij komt met zijn uitlatingen uit- Igerekend op de dag dat minister lïoorboeve van Defensie ver gde, dat het onderzoek naar itangedrag van Nederlandse mi litairen in Bosnië niets had opge leverd. lictouten zegt gezien te hebben lsat Nederlande blauwhelmen Lanmaakblokjes uitdeelden aan lünderen. „De kinderen, die den dat het eten is, steken ze in Jiun mond en eten ze op. Ik heb liat zelf gezien. Het is verschrik kelijk. Als ik er iets van zei was lie reactie: dat is toch lachen Jjoh." Niets gemerkt ichouten zat als dienstplichtige ten half jaar bij de bevoorrading stroepen in Split. Li mei deden geruchten de ronde liat Nederlandse militairen in Bosnië zich ernstig zouden heb- l'aen misdragen. Daarbij was ke van het uitdelen van met besmeurde aanmaakblokjes laan kinderen en van wapenhan del met de plaatselijke bevolking, (oorhoeve liet de commandanten ter plaatse toen direct een onder- pek instellen. Schouten zegt van dat onderzoek gemerkt lie hebben. „Als er een telefoon nummer was doorgegeven voelde me wel geroepen om het te belden. Maar zelfs van mijn ka pitein heb ik niets gehoord." Hij voegt eraan toe dat hij uit ungst voor represailles pas nadat |kij zaterdag was afgezwaaid met NCRV durfde praten. Meer Inensen van zijn ploeg hebben de [gebeurtenissen gezien, verzekert Rij. bet relaas van Schouten roept vragen op, zegt een woordvoerder van Defensie. Het is vreemd dat I VERVOLG VOORPAGINA .Bij vertrouwensfuncties bij de overheid vindt altijd een antece- ienten-onderzoek plaats. Het loutere feit dat iemand lid van een legale partij als de CPN is ge veest, is geen reden zo iemand een baan te weigeren," zegt Dijk stal. kolkestein maakte zijn opmer kingen over ex-communisten na dat hem de vraag was gesteld wat bjn grootste misstap in zijn poli tieke leven is. Volgens de WD-leider had hij els lid van de ministerraad niet moeten toestaan dat de filmer Jo bs Ivens een lintje kreeg. „Die man was een pur sang commu- °ist, een propagandist van een onmenselijk stelsel." Ook de uitgave van de inmiddels enkele maanden oude Joris- [venspostzegel is volgens Bol kestein onterecht. 'uappiui a||iepauj jaddrup 's>)U!| )||om 'S)|U!11? (ADVERTENTIE) op maat. Voor een eenmalige verzekering of één voor meerdere vakanties per jaar. Uitte breiden metVervangei Vervoer-dekking, al vanaf een maand voor vertrek geldig. Buitenlands geld. Van de meeste landen op voorraad. En anders is het zo besteld. Telefoonkaarten. Geen gedoe meer met muntjes. I Onmisbaar voor de kamende zomervakantie! de soldaat zo laat met zijn ver haal naar buiten komt. Temeer daar hij begin mei in Nederland was, toen alle kranten melding maakten van het vermeende wangedrag en het onderzoek daarnaar. Schouten heeft bovendien in zijn gesprekken met Defensie geen tijdstip, plaats of medegetuigen genoemd. Het ministerie heeft de ex-militair aangeraden direct contact op te nemen met de mare chaussee, zodat deze zijn verhaal zo snel mogelijk kan onderzoe ken. CDA-kamerlid Hillen en WD- defensiespecialist Blaauw zijn geschokt. Zij spreken van een ernstige zaak die zeker onder zocht moet worden. Zij willen minister Voorhoeve donderdag om opheldering vragen. Srebrenica De minister was juist gisteren speciaal naar de Oranjekazerne in Schaarsbergen gereisd om het 12e luchtmobiele bataljon per soonlijk te vertellen dat het on derzoek van justitie niets had op- legeverd. „Er zijn geen feiten aan het licht gekomen of getuigen gevonden die de geruchten konden staven," aldus de minister. Het onderzoek van de comman danten leverde eerder evenmin aanwijzingen op voor structureel wangedrag van het 12e bataljon, noch van blauwhelmen die eerder en later in Bosnië verbleven. Het 12e bataljon was in de tweede helft van 1994 tot begin 1995 in de moslimenclave Srebrenica ge legerd. Op de vraag hoe de geruchten stroom kon ontstaan terwijl er niets aan de hand bleek te zijn, zei Voordouw: „Ik denk dat deze zaak op gang is gekomen door ge ruchten en verhalen die na wer den verteld en werden aangedikt. Het is bij dit soort dingen altijd noodzakelijk dan terug te gaan naar de bron en de feiten goed te onderzoeken." De marechaussee heeft in de zaak totaal 43 getuigen gehoord. Het onderzoeksteam is niet in Bosnië geweest, zegt officier van justitie mr. A. Besier van de Militaire Kamer in Arnhem. In januari meldde een militair die in Bosnië gelegerd was geweest zich bij justitie met verklaringen over wangedrag van andere Ne derlandse VN'ers. Wachtlopende militairen zouden het hebben aangelegd met Bosni sche hoeren. Militairen zouden kinderen in mijnenvelden hebben gelokt. Ook zouden Nederlandse militairen kinderen aanmaak blokjes met jam te eten hebben gegeven. Volgens Besier heeft het onder zoek uitgewezen dat er wel eens Bosnische prostituées in het Ne derlandse kamp zijn geweest. Dat is echter niet tijdens het lopen van de wacht gebeurd en naar de hoeren gaan is niet strafbaar. Leiden/Ossendrecht (anp) - Volgens officier van justitie mr. Van Ek is de beveiliging binnen de krijgsmacht belabberd. Hij zei dat gistermiddag bij de kantonrechter in Leiden. „Met kinderlijk gemak is de verdachte in deze zaak met zijn handlanger in twee opslagplaat sen van de krijgsmacht binnengedrongen." Dat kwam naar voren bij de behandeling van de zaak tegen de 35-jarige Van B., die zich voor de po litierechter moest verantwoorden voor het stelen van legermateriaal uit militaire opslagplaatsen. Gekleed in een uniform van een kapitein van de ko ninklijke landmacht of de koninklijke marechaus see 'overrompelde' B. samen met generaal-majoor b.d. Van L. het personeel van de voorraadkamers van kazernes in Den Haag en Ossendrecht. Van L. deed zich tijdens de bezoeken voor als luite nant-kolonel van de landmacht of marechaussee. Onder het mom van het aanschaffen van legerkle- ding voor het Museum der Koninklijke Marechaus see in Buren bezochten de verdachten de kazernes ongeveer vijftien keer. „Wie weet wat ze nog meer hadden meegenomen of gefotografeerd als ze daar op uit waren. Het is te gek voor woorden," aldus Van Ek. Als medeplichti ge noemt Van Ek generaal-majoor b.d. van de mare chaussee en tevens adjudant van de koningin J. van L., thans directeur van het Marechaussee Museum. Politie-rechter mr. Mellema veroordeelde Van B. tot vier maanden cel waarvan twee voorwaardelijk. De rechtbank heeft Van L. al op 9 juni tot zes maanden cel veroordeeld. Deze straf is in dienstverlening om gezet. Honderden inwoners van het Zuidlimburgse dorp Borgharen genieten van een gratis biertje, terwijl minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) het start sein geeft voor de aanleg van de eerste dijk in hun dorp. Op de achtergrond staan de vracht wagens en graafmachines klaar om aan de klus te beginnen. Er wordt 120 kilometer kade aan gelegd, wat 155 miljoen gulden kost. De dijken, variërend in hoogten van een halve tot twee meter, bieden een bescherming tegen hoogwaterstand die theo retisch een keer in de vijftig jaar kan voorkomen. Overstro mingen als in 1993 en 1995 zijn met de aanleg van de dijken str aks niet meer mogelijk. FOTO ANP Bergen op Zoom, Westersingel 79-81 Breda, Wilhelminapark 25. Terneuzen, Markt 11-13, De mensheid wordt van daag de dag met zoveel informatie bestookt, dat het bijna ondoenlijk is om uit dat schijnbaar on beperkte aanbod een af gewogen keuze te maken. Het feit dat veel van die informatie opzettelijk onnauwkeurig is, maakt het er bovendien niet ge makkelijker op. Door Martijn Hover Deze vormen van 'sturing' van het gemoed beperken zich niet tot commerciële reclame-uitingen, uitsluitend bestemd om de consu ment een produkt aan te smeren waar hij misschien wel nooit om heeft gevraagd. Een mooi voorbeeld vormt de on langs uitgevochten publicitaire veldslag over de Brent Spar. De Britse regering en Shell vonden dat het afgeschreven olie-laad platform rustig kon worden ge dumpt in een diepe trog in de At lantische Oceaan. De milieu-be weging onder leiding van Green peace verzette zich daar met hand en tand tegen. Uiteindelijk haalde Shell bakzeil en besloot het gevaarte aan land te ontmantelen. Dat betekende dat Greenpeace de strijd om de gunst van de publieke opinie had gewonnen. In het ideale geval zou het zo moeten zijn, dat de opvattingen van het publiek waren gestuurd door de kracht van de argumen ten die de milieu-ridders han teerden. Volgens de Tilburgse taalkundige Hans Hoeken moet dat echter maar de vraag zijn. In werkelijkheid slaagde Green peace er beter in dan Shell om de emoties van het publiek te bespe len. Met rationele argumenten had het debat weinig uit te staan. Datzelfde geldt voor het gros van de produkt-reclame waarmee we dag-in-dag-uit worden bestookt. Hoeken promoveerde onlangs aan de Katholieke Universiteit Brabant op een proefschrift over 'persuasieve teksten', dat wil zeg gen teksten die bedoeld zijn om mensen van het een of ander te overtuigen. „De vorm waarin een boodschap is gegoten, is zeker zo belangrijk als de inhoud", weet de onder zoeker. „Je moet je boodschap in elk geval niet te ingewikkeld ma ken, want dan weet je zeker dat de mensen afhaken." Hoe kwetsbaar de reclamemaker kan zijn, weet Hoeken inmiddels uit eigen ervaring. „Ik had een exemplaar van mijn proefschrift naar mijn oma ge stuurd," vertelt hij. „Het ziet er nogal 'glossy' uit, met een glim mend omslag en zo. Mijn oma had haar bril niet op, zag een onge vraagd boekwerk met een glim mend omslag bij de post en dacht: zal wel reclame zijn. Zo belandde mijn dissertatie bij het oud pa pier." Hoeken kan erom lachen, maar het geeft wel het probleem aan waarvoor reclame-makers en an deren die ons ergens van wensen te overtuigen, worden geplaatst. „Je probeert interesse te wekken bij mensen die in beginsel niet geïnteresseerd zijn in wat je hebt mee te delen," aldus de promo vendus. „Reclame is vroeger ooit begon nen als een vorm van produkt-in- formatie. Sindsdien heeft het verschijnsel echter zo'n hoge vlucht genomen dat van 'infor matie' eigenlijk geen sprake meer is, eerder van 'des-informatie'. Veel reclame is gebaseerd op hele leugens en halve waarheden. Dat is de consument natuurlijk niet ontgaan, met als gevolg dat recla mes niet meer worden geloofd." Het feit dat steeds meer produ centen steeds meer produkten op een in beginsel krappe markt wil len slijten, betekent bovendien dat reclame-makers vaak blijven steken in pogingen om elkaar te overschreeuwen. De superlatieven vliegen de arge loze consument om de oren, het ene produkt is nog 'schitterender' dan het andere en elk produkt wordt als 'NIEUW!!!' op de markt gegooid, ook als er in feite niets nieuws aan te ontdekken valt. Hoeken signaleert echter wel de gelijk een bepaalde evolutie in de reclame-teksten. „Als je vooroorlogse reclames be kijkt, dan kun je je nauwelijks meer voorstellen dat die vandaag de dag enig effect zouden sorte ren, tenzij ze natuurlijk met op zet zo gepresenteerd worden om bijvoorbeeld, 'ouderwetse dege lijkheid' of iets dergelijks te be nadrukken." „De afgelopen jaren hebben we bijvoorbeeld gezien dat de recla memakers de consument veel rechtstreekser zijn gaan aanspre ken. Die beweging is ingezet door een omroep als Veronica die op zich een gegeven moment begon aan te prijzen met teksten als 'Veronica is er voor JOU!!!' en 'Veronica komt naar je toe'." Utrecht (anp) - De Utrechtse kinderrechter mr. J. Nieuwehuij- sen heeft een brandbrief gestuurd naar de staatssecretarissen van Justitie en van Welzijn en een aantal Tweede-Kamerleden. Hij vraagt daarin aandacht voor het gebrek aan plaatsen bij ge sloten inrichtingen voor meisjes. Ook wil Nieuwenhuijsen dat er een openbaar debat komt over de vraag hoe lang minderjarige meisjes opgesloten mogen zitten in een politiecel. Aanleiding is een onverkwikke lijke gang van zaken rond de op vang van twee meisjes van twaalf en dertien, die al een week in een Utrechtse politiecel zitten. De kinderen moeten snel een plaats krijgen in een gesloten in richting, maar op zijn vroegst is er pas volgende week plaats. De meisjes lopen het gevaar in de prostitutie te belanden wanneer ze weer op straat terecht komen. Volgens de rechter gebeurt het steeds vaker dat er geen plek is voor kinderen, die met name voor hun eigen veiligheid en als be scherming tegen zichzelf acuut in een gesloten inrichting moeten worden geplaatst. Bij meisjes is die nood het hoogst. In totaal zijn er 27 plaatsen be schikbaar. Volgend jaar komen daar 20 bij voor opvang en 18 voor behande ling. De kinderrechter schat ech ter dat er 200 extra plaatsen no dig zijn. Er worden al jarenlang toezeg gingen gedaan om de situatie te verbeteren, maar de uitbreidin gen gaan langzamer dan is toege zegd. De twee meisjes werden door agenten van het anti-jeugdpros- titutieteam 's nachts veschillende keren in het bijzijn van oudere jongens aangetroffen. De vrees bestond dat de jongens hen zou den laten tippelen. Uit voorzorg greep de politie in, waarna de meisjes voor de kin derrechter belandden. De moeder van de twee gaf te kennen dat zij de situatie thuis absoluut niet on der controle had en verzocht om uithuisplaatsing. Opname in een gesloten opvang huis is noodzakelijk omdat het tweetal eerder wegliep uit de open inrichting. De meisjes be landden vervolgens wegens het ontbreken van een geschikt alter natief in de cel. Voor volwasse nen die een strafbaar feit hebben gepleegd, is de maximale celduur negen dagen. Ondanks de inspanningen van de hulpverlenende instanties be landden sommige opgevangen meisjes uiteindelijk toch in de prostitutie. De vrees bestaat dat het aantal nog zal toenemen, wanneer de uitbreiding van de capaciteit achterwege blijft. Van onze verslaggever Den Bosch - Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren twee maal 20 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 30-jarige W. V. en de 25-jarige G. van M. uit Waalwijk. De mannen worden ervan verdacht dat zij in 1988 de broers H. en J. Kerkhof (54 en 55 jaar) in Nistelrode beroofden en vermoordden. De zaak bleef lange tijd onopge lost tot medeverdachte R. van den A. uit Uden in gewetensnood kwam en eind vorig jaar naar de politie stapte. Tegen hem is 8 jaar en tbs met dwangverpleging geëist. E. G. uit Waalwijk zou de tipgever zijn ge weest en hoorde daarvoor 12 jaar eisen. Van den A. vertelde de politie dat de drie uit Waalwijk van E. G. hoorden dat de broers Kerkhof in Nistelrode 100.000 gulden in een kluis in huis bewaarden. G. zou er op hebben aangedrongen bij de inbraak de broers om het le ven te brengen, maar voor de rechtbank ontkende hij dat. G. zei pas later te hebben begre pen dat de anderen van plan wa ren in te breken en dat hij niet wist dat er slachtoffers zouden vallen. Wel bekende hij 2000 gulden tip geld te hebben gekregen. De inbraak gebeurde op een vrij dagavond omdat de broers dan elders biljarten, veel drinken en pas laat thuiskomen. De daders bereidden zich zorgvuldig voor. De Waalwijkers kochten een alarmpistool en V. een karabijn. De drie reden vervolgens naar Nistelrode. Op 22 januari omstreeks tien uur 's avonds drongen zij de woning binnen. Zij kregen de kluis niet open en wachtten tot de broers thuiskwamen. Die werden met een gegrepen. De jongste verzette zich en kreeg van Van M. een klap met een ge weerkolf, Nadat de kluis op hun aanwij zing was geopend, werden de broers gekneveld. V. ging alvast met de buit naar de auto, terwijl Van M. in aanwezigheid van Van den A. beide mannen van dichtbij door het hoofd schoot. De slachtoffers werden pas de volgende morgen gevonden. De oudste was al dood, zijn broer overleed nog dezelfde dag. Uit hun kluis was ongeveer 30.000 gulden verdwenen. Uitspraak op 10 juli. (ADVERTENTIE) „Na verloop van tijd zie je dat ook die methode zijn effect be gint te verliezen en moeten er weer nieuwe trucs worden be dacht om de aandacht te trek ken." Desondanks blijven ook beproef de technieken zoals het gebruik van overdreven geestdriftige bij voeglijke voornaamwoorden hun effect behouden, meent Hoeken. „Dergelijke adjectieven werken wel degelijk," zegt hij. „Dat blijkt ook uit ons onderzoek. Zo werd Brazilië in een vakantiefol der omschreven als een 'prachtig' vakantieland met een 'schitte rend' klimaat. Toen wij aan men sen die die folder hadden beke ken en die verder weinig tot niets van Brazilië wisten, vroegen wat ze bijvoorbeeld dachten van de economische situatie in het land, oordeelden ze daar in het alge meen vrij positief over. Het kan niet anders, of ze waren daarin beïnvloed door de wervende fol derteksten." Daarnaast blijft het - gelukkig - zo dat ook de beste reclame er niet voor kan zorgen dat een slecht produkt op de lange duur succes heeft. „Veel mensen kunnen zich mis schien nog de tv-reclame herin neren van het jongetje dat zijn moeder verontwaardigd liet we ten: 'Ik ga bij Japie wonen'! Want bij Japie kwam blijkbaar een uniek soort brood ter tafel. Dat brood, het heette 'King Corn' meen ik, was echter niet te vre ten. De reclame was op zich een groot succes, misschien wel een van de succesvolste uit de tv-ge- schiedenis, maar met King Corn was het evengoed snel afgelo pen." Bloemkool, per stuk Galia meloen, per stuk Rundertartaar, 100 gram 4r?T OU Sinaasappelsap, pak 1 liter -ier 011 Brouwers bier, krat 24 flesjes 0.3 liter -1&4T CU Perla Mild koffie, snelfiltermaling 3 pakken 250 gram JÜSST Honig Momentsoep, champignon, kip, tomaat, Chinese kip of Chinese tomaat, pak 4 zakjes ±35 Remia vlees- en vissauzen, diverse smaken, pot 250 ml ±45 Peijnenburg Right, diverse smaken, pak 6 stuks Nü Page Clean keukenrol, reuzenrol Met gratis keukenrolhouder* 235 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 juli as.. 'Zolang de vooraad strekt

de Stem | 1995 | | pagina 3