Kok tegen Franse kernproeven 4Parij kerm* vernic Patiënt kan straks minder gemakkelijk naar specialist Regeren in alle openheid breekt minister De Boer bijna op flurd ne DE STEM BINNENLAND Politie breekt blokkade Greenpeace tegen Franse marineschepen in Amsterdamse haven Boete schippers die fraudeerden met vaarbewijzen DE STEM COMMENTAAR Onhandig BINNENLAND KORT .pESTEM Australische ai ZATERDAG 24 JUNI 1995 Borst FOTO PERSBURO DIJKSTRA Den Haag (anp) - Patiënten die door een medisch specia list, een fysiotherapeut en het Riagg behandeld willen wor den, kunnen daar in de toe komst alleen nog maar terecht met een verwijzing van de huisarts. Die doorverwijzingen worden ook nog eens beperkt. De huisarts zal een belangrijker rol gaan spe len en vaker klachten zelf afhan delen. Dat staat in de nota Modernise ring Curatieve Zorg, waar het ka binet gisteren mee akkoord is ge gaan. De nota is een reactie op het vorig jaar uitgebrachte advies van de commissie-Biesheuvel aan de toenmalige staatsecretaris Si mons. De commissie deed enkele aanbe velingen voor vergaande samen werking tussen huisartsen, spe cialisten en ziekenhuizen. De schotten tussen de verschillende sectoren in de gezondheidszorg moeten weg. Het kabinet neemt dat idee over, maar wil de diverse partijen in de gezondheidszorg de gelegenheid bieden daar zelf gestalte aan te geven. „Wij geven de voorzet, het is aan het veld om het doelpunt te maken," aldus minister Borst (Volksgezondheid) in een toelich ting op de nota. De beoogde nauwere samenwer king tussen huisarts, specialist en ziekenhuis moet bij voorbeeld leiden tot een gezamenlijk spreekuur van huisarts en specia list. Ook kunnen huisartsen in de toe komst bij voorbeeld een röntgen foto of een echo laten maken in het ziekenhuis, zonder dat daar een specialist aan te pas hoeft te komen. Borst verwacht dat er in de toe komst meer huisartsen nodig zijn om het toenemend aantal hulp vragen van patiënten te kunnen verwerken. Nu handelen de 7000 huisartsen 90 procent van de pa tiënten al zelf af. Medisch specialisten krijgen per 1 januari 1997 niet meer per ver richting betaald. Het huidige ho noreringssysteem, dat al jaren voor problemen zorgt tussen overheid en medisch specialisten, verdwijnt. Het bestaande systeem stimuleert specialisten tot het doen van zo veel mogelijk handelingen. Dat was een van de redenen voor aan houdende overschrijding van de specialistenbudgetten. De afgelopen jaren zijn in diverse ziekenhuizen experimenten be gonnen, die model staan voor het nieuwe systeem. Daarbij is het tarief voor de specialist opgeno men in de prijs van het zieken huis. Specialisten kunnen daar door niet meer apart declareren bij de verzekeraars. De plannen van het kabinet pas sen in het streven om de groeien de kosten van de gezondheids zorg in de hand te houden. In het regeerakkoord is vastgelegd dat die groei zich moet beperken tot 1,3 procent per jaar, een forse be perking ten opzichte van de laat ste jaren. Voorzitter Palmen van de Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV) is redelijk tevreden over de kabinetsreactie. „We krijgen meer de ruimte dan de commis sie-Biesheuvel en Simons voor ogen hadden." De Nederlandse Specialisten Fe deratie is teleurgesteld over de nota. De NSF ziet niets in de nauwe sa menwerking tussen specialist en ziekenhuis en de voorgestelde ho norering. De zorgverzekeraars zijn positief over het kabinetsbesluit. Vooral de sterkere band tussen specialist en ziekenhuis vinden de zorgver zekeraars een goede ontwikke ling. Wel vinden ze dat het kabi net de lokale initiatieven op dat vlak ruimhartiger mag belonen. Van onze verslaggevers Den Haag/Amsterdam - De Nederlandse regering is zeer bezorgd over het besluit van de nieuwe Franse president Chirac de kernproeven in de Stille Oceaan te hervatten. Premier Kok zal de zaak, al dan niet in de 'wandelgan gen', aan de orde stellen tij dens de Europese top komen de week in Cannes. Kok heeft inmiddels de Franse regering schriftelijk op de hoogte gesteld van het Nederlandse standpunt. „Het is begrijpelijk dat bij voor beeld de Australische regering zeer bezorgd is over de gevolgen van deze proeven voor de gezond heid en het milieu," aldus pre mier Kok. Menselijk schild De politie heeft gisteravond de blokkade door Greenpeace in de Amsterdamse haven beëindigd. De milieu-organisatie blokkeer de sinds gistermiddag vier Franse marine-opleidingsvaartuigen uit protest tegen de hervatting door Frankrijk van de kernproeven in de Stille Oceaan. De politie sommeerde gister avond de ongeveer twintig actie voerders, die een menselijke blokkade hadden opgeworpen voor de loopplanken, hun actie te staken. I Zachte hand Dat deed de politie op last van de havenmeester en de burgemees ter. Die vonden dat de Franse be manningsleden de gelegenheid moesten hebben om de stad in te gaan. Toen de actievoerders niet op de Van onze verslaggever Roermond - Justitie in Roer mond heeft 214 schippers een boete van 2250 gulden opge legd vanwege fraude met vaarbewijzen. Een aantal schippers heeft dat schikkingsvoorstel al in de bus gekregen, de anderen kunnen het binnenkort verwachten. Onduidelijk is nog of 60 schip pers uit deze groep door deze fraude hun vaarbewijs zullen kwijtraken, waardoor ze hun werk niet meer mogen doen. Deze schippers hebben valse Duitse diploma's gebruikt als be wijs van bekwaamheid. Daarmee hebben ze een legaal Nederlands vaarbewijs aangevraagd en ge kregen. Of die vaarbewijzen nu ingetrokken moeten worden, is nog punt van overleg tussen de ministeries van Justitie en Ver keer en Waterstaat. De zaak kwam vorig jaar aan het rollen in Duitsland. Op grote schaal bleken schippers in Ham burg een nepcursus te volgen, om vervolgens .met vervalste paten ten naar huis te komen. De zwendel is in 1989 opgezet door de eigenaar van een schip- persschool in Hamburg, toen het scheepvaartverkeer tussen het voormalige Oost- en West-Duits- land werd vrijgegeven. Schippers uit beide delen van Duitsland hadden niet altijd geldige papie ren om in eikaars gebied te mo gen varen. Ook Nederlandse schippers, die sinds de val van de Muur in het oosten van Duitsland hun geluk wilden beproeven, hadden meestal geen juiste papieren voor het varen op delen van de Elbe, de Oder, de Weser en de Havel. Voor het behalen van deze paten ten per rivier moeten de vracht vaarders een examen afleggen. Voorwaarde om mee te doen was dat de schipper aantoonbaar al enige ervaring had opgedaan op de rivieren. Daarin voorzag de man uit Hamburg. Hij verkocht valse verklaringen voor 800 mark per stuk. Actievoerders van Greenpeace vormen een menselijk schild rond een van de Franse marinevaartuigen. Daardoor kon de bemanning niet van boord. sommatie ingingen, verwijderde de politie ze met zachte hand. Eén voor éen werden ze wegge dragen. Hoewel Greenpeace eerst van plan was het hele weekeinde te voorkomen dat bemanningsleden van boord gingen, spreekt de woordvoerder van een succesvol le actie. „Het ging ons erom de beslissing van Chirac breed on der de aandacht te brengen, en dat is gelukt." De schepen arriveerden gister morgen in de haven. De dertien officieren, 65 adelborsten en 136 andere manschappen aan boord zijn bezig met een opleidings- tocht op de Noordzee en in Het Kanaal. Maandagmorgen varen de schepen naar Brest. Greenpeace wil dat de regerings leiders van EU-landen die vol gende week in Cannes bijeen ko men, druk uitoefenen op de Fran se regering om het omstreden be sluit over hervatting van de kern proeven in te trekken. Een woordvoerder van Green peace zei te hopen dat nog meer schepen zich zullen aansluiten bij het actieschip de Rainbow War rior, dat op dit moment opstoomt richting Mururoa in de Stille Oceaan. „Wat zou het leven saai zijn als er geen kranten waren! Zo is het maar net. Toch klonk er een spottend ondertoontje door in de uitroep waarmee het GPV- kamerlid Schutte de laatste, on voorziene fase van het grote Schiphol-debat besloot. Begrijpelijk, maar niettemin ten onrechte. Even leek Schutte het slachtoffer van het aloude ver schijnsel, dat de brenger en niet de afzender verantwoordelijk wordt gehouden voor de inhoud van de boodschap en de gevol gen ervan. Zeker, men kan de redenering ophangen dat als het dagblad Trouw milieu-minister De Boer niet aan het woord had gelaten, het Schiphol-debat in alle rust zou zijn geëindigd. En dat het dus aan de collega's van Trouw lag dat het tegendeel het geval was. Maar dat is een onzindelijke re denering. Journalisten zijn er niet om geharde politici tegen zichzelf te beschermen. Politici die een interview geven zijn, mits goed geciteerd, volledig zelf verantwoordelijk voor hun uit spraken en de eventuele gevol gen daarvan. Het siert minister De Boer dat zij niet de vluchtweg heeft geno men die politici in het nauw nog wel eens willen betreden: zeggen dat ze verkeerd zijn geciteerd of dat hun woorden in een foutief verband zijn geplaatst. Dat kan gebeuren, de journalis tiek is niet feilloos, in een enkel geval bewust kwaadwillend, maar de politicus die dat niet haarscherp kan aantonen, rest slechts de erkenning van eigen verantwoordelijkheid. Wat was nu de kern van de boodschap van minister De Boer? Dat was dat minister Jor- ritsma en zijzelf op zondag een akkoord hadden bereikt over de beperking van nachtvluchten op Schiphol. Beide dames hadden daaraan om strategische redenen - de kans dat de regeringsfracties zelf met een compromis zouden komen, zou er door zijn ver- De Boer kleind - geen ruchtbaarheid wil len geven. Dat bewindslieden er strategie op na houden is natuurlijk zo lo gisch als wat. Sterker, zonder vermogen tot het voeren van strategie zouden ze ongeschikt zijn voor het politieke bedrijf. Tot de kern van de boodschap hoorde ook de mededeling dat de bewindslieden 'goede gesprek ken' hadden gevoerd met de re geringsfracties. De combinatie van die twee uitspraken, de me dedeling aan de Kamer dat zij de wens van de regeringsfracties om de nachtvluchten te beper ken afwezen, deed bij de opposi tie terecht het vermoeden ont waken dat er een staatrechtelij- ke adder onder het gras schuil de. Immers, als er sprake was van een compromis tussen de be windslieden en de regeringsfrac ties dan zou de mededeling van de ministers dat zij beperking van de nachtvluchten bleven af wijzen, misleiding van de Kamer zijn. En dat is een politieke doodzon de waarop de politieke dood straf kan staan. De oppositie zou dus geen knip voor de neus waard zijn geweest als ze de mi nisters De Boer en Jorritsma niet voor het gerecht zou hebben ge sleept. FOTO PERSBURO DIJKSTRA Maar de enigszins grimmige sfeer waarin de zitting begon, sloeg al snel om. De Boer wist de oppositie ervan te overtuigen, dat er op haar staatsrechtelijk handelen niets viel aan te mer ken. Kern van haar betoog was dat het tussen Jorritsma en haarzelf bereikte compromis uit het zicht was verdwenen toen in het over leg met de fractiewoordvoerders duidelijk was geworden, dat die er niets in zagen. De ministers vielen daarom terug op het kabi netsstandpunt: geen beperking van de nachtvluchten. Wel spraken zij onderling af hun vooralsnog niet werkbare com promis achter de hand te houden als uiterste positie in het vervolg van het debat. Daardoor verviel de noodzaak om de Kamer op de hoogte te stellen van het com promis. Daar viel geen speld tussen te krijgen. Met de vaststelling dat er staatsrechtelijk niets aan de hand was, trok de oppositie zich terug. Even volmondig als Schutte (GPV) en Rosenmöller (Groen- Links) erkenden dat hun aanval stuk was gelopen op de niet te weerspreken feiten, gaf minister Jorritsma toe dat zij, gesteld dat zij nog tot de oppositie had be hoord, op eenzelfde wijze de aanval zou hebben geopend. Ze gaf de huidige oppositie ten slotte nog een groot compliment door eraan toe te voegen: „Ik hoop dat ik in het trekken van mijn conclusies dan net zo spor tief geweest zou zijn als u nu." Bleef de ingezette aanval dan zonder enig gevolg? Dat zou te veel gezegd zijn. Mi nister De Boer heeft toch weer een schrammetje opgelopen. Ook bij vorige gelegenheden bleek dat zij maar moeilijk om kan gaan met de openheid die ze nastreeft. Dat gaat te vaak mis door de vorm die ze kiest. „Onzorgvuldig en politiek naïef," noemde Ro senmöller haar uitspraken in Trouw. De Boer verdedigde haar uitla tingen met een verwijzing naar het streven van het kabinet om te regeren in een stijl van zo groot mogelijke openheid. De opwinding die zij heeft veroor zaakt zal er haar niet van weer houden, verzekerde ze, om de pers in alle openheid tegemoet te blijven treden. Dat is een toe te juichen instel ling, die krachtige steun ver dient. Maar ze neemt niet de vraag weg waarom de minister melding maakte van een com promis, dat er niet meer was en dus politiek geen rol meer speel de. Het vermoeden blijft bestaan dat De Boer vooral tot deze openheid haar toevlucht nam om zichzelf te profileren. Om even te laten blijken dat zij als hoed ster van het milieu wel degelijk een belangrijke rol heeft ge speeld in het Schiphol-debat. Begrijpelijk, maar inderdaad naïef. Als de bewindsvrouwe last heeft van groeiende kritiek op haar te geringe profilering als milieu-minister dan is de enige oplossing een sterkere profilering als het beleid ge maakt moet woerden. Achteraf proberen het beeld bij te stellen is te doorzichtig. Met een variatie op de harde tekst waarmee de Britse premier Ma jor zijn tegenstanders heeft uit gedaagd - put up or shut up (stel je kandidaat of houd je mond) - zou tegen De Boer gezegd kun nen worden: maak milieu-beleid of hou je mond. Maximale openheid in praktijk brengen is even mooi als dualis me in de verhouding tussen re gering en parlement nastreven. Het Schiphol-debat is door de woordvoerders van de regering sfracties tot voorbeeld verklaard van het dualisme, het beleven van de eigen, gescheiden verant woordelijkheden van regering en parlement. Dat lijkt iets overdreven. Puur dualisme - geen enkele vorm van vooroverleg tussen regering en regeringsfracties - is in ons par lementaire stelsel, waarvan coa litievorming een onverbrekelijk onderdeel is, een te hoog gegre pen ideaal. CDA-woordvoerster Van Rooy, die als vertegenwoordigster van haar partij pakken boter op het hoofd heeft als het om dualisme gaat, zong dan ook tonen te hoog met haar verwijten aan de huidi ge coalitie. Dat ministers en woordvoerders elkaar polsen over mogelijkheden om uit drei gende impasses te komen, ging Van Rooy al te ver. Dualisme wordt pas echt onder graven wanneer regeringsfrac ties en kabinet in de achterka mertjes bindende compromissen sluiten, waarover in het debat in de Kamer niet meer in openheid mag worden gesproken. Overleggen, elkaar polsen, er is niets mis mee. MILIEU-MINISTER De Boer is een ervaren en gerespecteerd bestuurder. Voor haar aantreden in het paarse kabinet heeft z i voldoende proeven van bekwaamheid afgelegd. Maar wel \l functies waarbij ze betrekkelijk in de luwte kon opereren. Als Commissaris der Koningin in Drenthe had zij bijvoorbeeld aan- zienlijk minder te maken met de publiciteit dan nu het geval is Uitgerekend op dit belangrijke, maar aalgladde terrein wilde minister nog wel eens mistasten, zo is in de korte periode van haar ministerschap duidelijk geworden. Nog niet zo lang ge|e. den verklaarde De Boer in een onbezonnen bui dat in het West- land geen plaats meer was voor de tuinbouw, ledereen viel over de minister heen; ze wist niet hoe snel ze moest roepen dat haar woorden niet zo letterlijk moesten worden opgevat als ze waren uitgesproken. Na afloop van het moeizaam verlopen Schiphol-debat is de minister weer bijna over haar eigen woorden gestruikeld. In een interview had De Boer laten weten dat zij en haar collega Jorritsma reeds op zondag een akkoord hadden bereikt over het aantal nachtvluchten op Schiphol. De oppositiepartijen trokken uit de woorden van De Boer de conclusie dat zij de Tweede Kamer onjuist had voorgelicht. In Den Haag wordt de ze politieke doodzonde vaak bestraft met het naar huis zenden van de verantwoordelijke minister. De Boer en Jorritsma wisten de Kamer er op betrekkelijk een voudige wijze van te overtuigen dat noch van een akkoord noch van achterkamertjespolitiek sprake was geweest. De bei de ministers hadden een suggestie voorgelegd aan de coalitie partijen, die het alternatief vervolgens van de hand wezen. Ein de oefening. Van misleiding van de Kamer was geen sprake. Minister de Boer toonde zich niet erg onder de indruk van dein het spoeddebat geventileerde kritiek, dat zij nogal onhandig communiceert. Zij vindt openheid van groot belang en zegt dat ze iedere interviewer vanuit die instelling tegemoet zal blijven treden. Om haar te waarderen woorden gestand te kunnen doen, zal De Boer allereerst de onvrede in haar eigen partij over haar publicitaire optreden te lijf moeten gaan. Een zware kluif. Be- ginnersenthousiasme wordt in Den Haag doorgaans bekwaam ingesnoerd in het corset van het partijbelang. Ho gere straf voor mensensmokkel Den Haag - De maximumstraf voor mensensmokkel gaat omhoog I van één naar vier jaar. De ministerraad is het eens met dit voor-1 stel van minister Sorgdrager en staatssecretaris Schmitz van Jus-j titie. Volgens het kabinet blijkt steeds duidelijker dat mensen-1 smokkelaars voor een belangrijk deel oorzaak zijn van de in-1 stroom van asielzoekers. De strafrechtelijke aanpak van i smokkelaars is daarom essentieel om de migratiestromen te kun-1 nen beheersen. De beide bewindslieden stellen dat de huidige strafmaat ook niet I meer in de pas loopt met de ernst van het delict. In omringende I landen wordt veel strenger gestraft. In Duitsland en Frankrijk I staat er vijf jaar en in het Verenigd Koninkrijk zelfs zeven jaa Zeven arrestaties voor mensensmokkel Haarlem - De politie Kennemerland heeft in twee verschillende I zaken in de Haarlemmermeer en in Haarlem in totaal zevenmen sen aangehouden voor mensensmokkel en het vervalsen van reis documenten. Bij de aanhoudingen nam zij een grote hoeveelheid paspoorten in beslag, alsmede enige duizenden guldens in ver-1 schillende valuta. De politie sluit niet uit dat nog meer mensen I worden opgepakt. Cel geëist wegens invoer ruwe cocaïne Amsterdam/Raamsdonksveer - Officier van justitie Teeven heeft I gisteren voor de rechtbank in Amsterdam negen jaar gevangenis- j straf geëist tegen een 52-jarige Amsterdammer wegens de invoer I van circa 40 kilo ruwe cocaïne en ruim 11.000 kilo Colombiaanse I marihuana. De officier beschouwt hem als 'mede-organisator' van beide drugtransporten. Tegen twee Colombianen eiste Teeven I respectievelijk zeven en zes jaar. Een 45-jarige inwoner van Pu inerend hoorde zeven jaar tegen zich eisen en een 27-jarige Am-1 sterdammer zes jaar. Op 8 februari van dit jaar werd een deel van de groep aangehouden in Apeldoorn, terwijl die druk bezig was de cocaïnebase te verwijderen uit een container met rotanmeube len. Van de 40 kilo ruwe coke kan circa 200 kilo voor consumptie geschikte cocaïne gemaakt worden. De container heeft een complexe route afgelegd: vanuit Colombia bereikte het de Amsterdamse haven, en vandaaruit ging MI transport naar Antwerpen. Over de weg ging het verder naai Raamsdonkveer voor een kortstondige opslag. De reis eindigde in J Apeldoorn. De politie was tevoren op de hoogte van de zending drugs. Zij volgde de container vanaf Amsterdam, om uiteindelijk t de ontvangers te kunnen aanhouden. De als getuige gehoorde officier van justitie Valente (Amsterdam] en Bouman (Breda) hebben het gebruik van niet geoorloofde op-1 sporingsmethode in deze zaak ontkend. Ook van het gebruik»»! een door justitie opgezet dekmantelbedrijf in Raamsdonkveeris| volgens Valente en Bouman geen sprake geweest. Resten van vermist meisje gevonden Den Haag - De menselijke resten die gistermorgen door een voor-1 bijganger in zakken en tassen werden aangetroffen in Scheveno-I gen, blijken van het 7-jarige Turkse meisje Kumral Bagci tezipl Zij werd sinds woensdag vermist in Den Haag. De 7-jarige Kw-'l ral Bagci was die dag rond het middaguur thuis gekomen dl school en bleef direct buiten spelen, in de buurt van haarwoiw'| Daarna verdween ze. Neo-nazi krijgt honderd gulden boete Maastricht - De Maastrichtse kantonrechter heeft een 28 Duitse neo-nazi veroordeeld tot honderd gulden boete of tweeM-J gen hechtenis wegens verstoring van de openbare orde. Op l®ï tober vorig jaar had de man met twintig andere neo-nazi s J Maastricht leuzen geroepen als 'Hess is vermoord'. In MaasttH werden tien mensen aangehouden, van wie er acht niet bij «I rechtszitting kwamen opdagen. Onder hen bevond zich ookdelej der van de groep, de 39-jarige Eite Homan uit Emmen. Volg»s';| officier van justitie zat hij wel op de publieke tribune. Hom» mede-oprichter van de nieuwe extreem-rechtse partij F AP- Aanvragen kinderbijslag vereenvoudigd Den Haag - Het aanvragen van kinderbijslag wordt eenvou#! Vanaf 1 oktober geldt een nieuwe regeling. Als het vanzelfspjj kend is dat een kind voor rekening van de ouders komt, onts® een automatisch recht op kinderbijslag, tenzij het kind overt® eigen inkomsten beschikt. In andere gevallen moeten oude:rs» I onderhoudsbijdrage aan kunnen tonen. Voor zowel de max1® eigen inkomsten van het kind als voor de onderhoudsbijdrage de ouders gaan vaste bedragen gelden. Jaarlijks kunnen deze dragen op 1 oktober aan de prijsontwikkeling worden aangep Rekening-rijden kan in 2001 Den Haag - Rekening-rijden, een elektronisch tolsystM®1 weggebruikers op drukke autosnelwegen, is in 2001 in te »w Voor een deugdelijke invoering, vooralsnog alléén in de ocnt® pits, is echter zowel in Nederland als in de rest van Europa^, maximale inspanning vereist. Bovendien is het van belang j het systeem een breed maatschappelijk draagvlak te krijg®'j minister Jorritsma van Verkeer in een brief namens het ka 1 aan de Tweede Kamer. Vooral als het gaat om de handhaving het betalingssysteem en de technische uitvoering ervan is werk te verrichten. poor Bob van Huët Londen - De Britse ministe: van Buitenlandse Zaken Dou glas Hurd heeft gisteren on verwacht zijn ontslag aange kondigd. Hij zal in juli terug treden bij een kabinetswijzi ging die zal plaatshebben nt |je leiderschapsverkiezing bi; je Conservatieve Partij. pepro-Europese Hurd was al ge ruime tijd een mikpunt van Con servatieve Eurosceptici die hen zwakheid naar Brussel verwijten In een verklaring zegt Hurd da zijn vertrek los staat van de pro blemen die de Tories momentee teisteren. Hij had premier Majo: reeds vorig jaar ingelicht ove^ Van onze redactie buitenland Parijs - Frankrijk verzwijgt d- ven in de Stille Zuidzee te her Franse overheid beweert gaat wel degelijk om de ontwikkeli Dit zal vandaag het doorgaans goed ingelichte defensietijd schrift Jane's Defence Weekly melden. Australië heeft zijn ver zet tegen de Franse kernproeven gisteren kracht bij gezet door haar ambassadeur terug te roe- Pen- Volgens Jane's wil Frankrijk praktijkproeven nemen met twee nieuwe wapensystemen: kern koppen voor de M-5 (een nieuw soort lange-afstands kruisraket) en voor ASLP-raketten waarmee de nieuwe Rafaele straaljager in de volgende eeuw zal worden uit gerust. Het defensietijdschrift haalt niet met name genoemde 'militaire bronnen' aan, die uit leggen dat de nieuwe proeven van vitaal belang zijn voor de ont- wikkeling de wapensystemen. Frankrijk heeft steeds beweerd r dat de proeven nodig zijn om de betrouwbaarheid van bestaande systemen te testen, om zo moge lijke ongelukken te voorkomen. Dr. B. van der Sijde, natuurkun dige aan de TU Eindhoven en deskundige op het gebied van verspreiding van kernwapens, acht de kans dat Jane's gelijk heeft 'groter dan 75 procent'. „Ik vind acht kernproeven om de be trouwbaarheid van bestaande systemen te onderzoeken, wel érg veel." Jane's Defence Weekly heeft weinig vertrouwen in de toezegging van president Chirac dat Frankrijk zich na de komen de proeven verder volledig aan de stop zal houden. Het blad wijst er op dat Chiracs voorganger Mitte- rand in 1992 een soortgelijke be lofte deed. Ondanks dat heeft Frankrijk de afgelopen jaren haar basis op het atol Mururoa op volle sterkte - een staf van 800 man - gehouden. Jane's zegt dat de acht kernwa- Door Paul de Schipper Anfoeta (Ghana) - „Hoe vin je het leven zonder koelkast? Het is Obeku, de gepensic lieerde onderwijzer, die af e toe nog les geeft en 's avonc café houdt in een donker ho tem^-hij, „het kom m september!Hij fluistert bi; na> alsof het om een wondt gaat: „De elektriciteit komt." D masten die de kabels moete: aragen, staan er al. De marine "ie de bedrading aanleggen, bi vakkeren in een huis verderop Anfoeta staat op een keerpunt de geschiedenis. In het dorp zij er nu nog geen televisies. Mense ,®P®n de hele dag onaangekon d'gd bij elkaar in en uit, kenne elkaar, hebben niets te verber gen. De komst van de pantoffel bioscoop zal dat pure sociale ven ingrijpend veranderen, uderen zoals Obeku, voorvoe en dat: „De elektriciteit breng raks het leven van de stad. I „s f4 n°g rustig in ons dorp, gaat veranderen." Ubeku is een van de ecu van ue clar en, lid van het dorpsbe uur. Hij vreest problemen, ja wof16' "^ant de één heeft strak een tv, de ander niet. Nu j mensen die de aansluitin hot i elektriciteit niet kunne betalen. gelijk. Mary, mijn gast va<u W die als onderwijzeres beslnt °,men heeft Dimt at ze maar twee li kan 1" -n het huis wil: »Mee ik met betalen." tien iU' t,Wee wouwen en i straff Iï r®n' is een man va tref„\Editie. Op een midda alle L- jm bii de school, terwi kinderen staan aangetredei

de Stem | 1995 | | pagina 4